ARCHIWUM AKTUALNOŚCI z roku szkolnego 2011/12             

Minęło nam siedem lat…

"Najcenniejszym i najtrwalszym podarunkiem jaki można dać dziecku - jest wykształcenie". W podzięce za trud włożony w naszą edukację, samych radości i sukcesów życzy klasa VI

    

Minęło nam już siedem lat jak wstąpiliśmy w mury tej szkoły. Były to piękne, beztroskie lata dla nas, a trudne dla rodziców i nauczycieli oraz pozostałych pracowników. Zdobywaliśmy wiedzę i umiejętności przydatne każdemu uczniowi w szkolnej dżungli. Dzisiaj pożegnaliśmy już wszystkich i podziękowaliśmy za każdy trud i wysiłek włożony w naszą edukację, wychowanie. Podziękowaliśmy nauczycielom, Dyrekcji szkoły, pracownikom szkoły (paniom i panu) za czas nam poświęcony i dobre serce. Pełni wiary w przyszłość wyruszamy na wakacyjne wędrówki. Z nadzieją patrzymy w przyszłość!

Podziękowania za współpracę kierujemy do:

Urzędu Gminy w Bestwinie,

Rady Sołeckiej w Janowicach,

Ks. Eugeniusza Stopki,

Biblioteki Publicznej w Janowicach,

Łowczego Koła Łowieckiego - pana Marka Handzlika,

Koła Gospodyń Wiejskich w Janowicach,

OSP w Janowicach,

Rady Rodziców w Janowicach.

/uczniowie klasy VI z panią Marleną Niemczyk-Handzlik/

Zdjęcia w naszej Galerii>>>


Podsumowanie roku szkolnego 2011/2012

    Tradycją naszej szkoły stał się uroczysty apel w przeddzień zakończenia roku szkolnego, który w tym roku odbył się 28 czerwca. Wraz z zaproszonymi Gośćmi zebraliśmy się na sali gimnastycznej. Wszystkich powitała Pani Dyrektor, a chór odśpiewał szkolny hymn. Okazją do spotkania w tak licznym gronie była chęć podziękowania wszystkim tym, którzy w mijającym roku szkolnym wspierali i pomagali naszej placówce. Wzorem lat ubiegłych zostali uhonorowani tytułem „Przyjaciel szkoły”. Bardzo serdecznie dziękujemy i głęboko wierzymy, że okazywana nam przyjazna dłoń i siła serca będzie nas wspierać w dalszej pracy podejmowanej dla dobra dzieci w kolejnych latach.

Następnie nauczyciele rozdali dyplomy laureatom konkursów, za pracę w  Samorządzie Uczniowskim, Spółdzielni Uczniowskiej, kołach zainteresowań, a także za wzorową opiekę nad szkolnym akwarium oraz systematyczne oszczędzanie.

Oficjalna część spotkania była przeplatana żywiołowymi tańcami uczniów przygotowanymi pod kierunkiem pani Moniki Krężelok.

/Iwona Pieczka/

Zdjęcia w naszej Galerii>>>


Zajęcia przyrodnicze w terenie

27.06.br posileni grillowaną kiełbaską ufundowaną przez Radę Rodziców, za którą bardzo dziękujemy, wyruszyliśmy chłonąć wszystkimi zmysłami zasoby piękna okolicznej przyrody. W tym celu udaliśmy się na „Janowicką ścieżką przyrodniczo-dydaktyczną" i przeszliśmy poprzez stanowiska takie jak: „Zagajnik”,  „Pole”, „Staw”, „Łąka”, podziwiając po drodze rodzime grądowe zalesienia złożone min. z wiązów, buków, lip i jaworów z bogatym podszytem: jarzębina, leszczyna, kruszyna oraz runem leśnym: kokoryczka wonna, szczawik zajęczy, poziomki, jagody i podrzeń żebrowiec, który występuje niezwykle rzadko, a jest wspaniałą ozdobą lasu.

   

Naszej uwadze nie uszły nawet larwy motyli czy biedronki masowo podjadające liście drzew i krzewów. Mijane łany dojrzewającej pszenicy i jęczmienia wyglądały okazale. Spotkaliśmy na swojej drodze też ropuchę szarą, a w stawie żaby zielone – jeziorowe. Wyłowiliśmy do oglądu płoszczycę szarą, pluskolca i pijawki. W rowie i oczku wodnym mieliśmy przyjemność podziwiać grzybienie białe, włosieniczniki wodne, efektownie kwitnące strzałki wodne oraz plejadę różnych gatunków ważek. Łąka pokazała się całym bogactwem chabrów, firletek, rumianków, a także dzwonków polnych. Niecodziennym widokiem była spłoszona przez nas czapla siwa, która na niskiej wysokości wykonała nad nami kilka majestatycznych lotów. Po relaksującym odpoczynku nad brzegiem stawu wyruszyliśmy w drogę powrotną. Nasza wycieczka wpisała się w poczet bardzo udanych, dostarczyła nam dużo wiedzy o florze i faunie janowickiej przyrody i wywarła niezapomniane wrażenia.

Uczestnicy:  klasy IV-VI

Przewodnik: Urszula Kal

Opiekunowie: Iwona Jarczyk, Barbara Nycz, Dorota Pollak

Zdjęcia w naszej Galerii>>>


Hej w góry, w góry, w góry, popatrz tam wstaje blady świt... „

    Tak jak w harcerskiej piosence w sobotę udaliśmy się zdobywać symboliczne szczyty (tak dla wyjaśnienia o 8.00 a nie bladym świtem). Nie było nas tym razem zbyt wielu, ale za to wyruszyli najwytrwalsi. Zdobyliśmy Kozią Górkę, Szyndzielnię i wiele innych pagórków, zakrętów i podejść. Atmosfera była radosna, humory dopisywały, pogoda wymarzona, a towarzystwo wyborowe. W ośmiogodzinnej (nie mylić z ośmiotysięcznikiem) wyprawie uczestniczyliśmy pod opieką pań M.Krężelok i J.Kuczyńskiej. Dziękujemy Radzie Rodziców za wsparcie finansowe uczestników rajdu górskiego.

Włóczykije, czyli uczniowie klas 4, 5, 6.

Zdjęcia w naszej Galerii>>>


Nasz projekt w Warszawie

„Festiwal Projektów to podsumowanie całorocznej pracy uczniów i nauczycieli, realizujących projekty w ramach programu Centrum Edukacji Obywatelskiej i „Gazety Wyborczej” Szkoła z klasą 2.0. Prezentowane projekty są wyjątkowe- zostały wybrane ze względu na ich przebieg, realizację i efekty. W nietypowy sposób wykorzystują nowe technologie, angażują lokalną społeczność i doprowadzają do realnej zmiany w funkcjonowaniu szkoły, reguł w niej panujących, a nawet postaw lub świadomości. Jesteśmy dumni, że wybrane zespoły możemy gościć w Centrum Nauki Kopernik. Bardzo nas cieszy aktywność wszystkich uczniów i nauczycieli, realizujących projekty w swoich szkołach. Dziękujemy Wam za cały rok wytężonej pracy!”

/cytat z Katalogu projektów „Festiwal Projektów” 22 czerwca 2012r./

 

    22. czerwca 2012 r. reprezentanci naszej szkoły (Wojciech Sawkiewicz, Jan Stolarzewicz, Natalia Gierczyk i Klaudia Rąba) wraz z p. Marleną Niemczyk- Handzlik pojechali do Warszawy na Festiwal Projektów Szkoły z klasą 2.0.Pomimo tego, że musieliśmy wstać o 3.00 rano to i tak byliśmy szczęśliwi, że możemy pojechać do Warszawy, zaprezentować naszą ciężką pracę w projekt i oczywiście zobaczyć Stadion Narodowy.

   

Zostaliśmy przywitani przez podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej panią Joannę Berdzik, dyrektora Centrum Nauki Kopernik pana Roberta Firmhofer, wice naczelnego Gazety Wyborczej pana Piotra Pacewicz oraz wielu ekspertów z dziedzin filozofii, humanistyki, biologii molekularnej, informatyki, cyfryzacji, edukacji, rozwoju, matematyki. Wszystkim bardzo podobał się nasz projekt. Nikt nie przypuszczał, że o tak małej miejscowości można spisać tak wiele legend. Eksperci docenili pomysł i wykonanie pracy. Jedna z ekspertek opowiedziała nam o prawach autorskich i o tym, że nie możemy być pewni tego, że nikt nie wykorzysta naszej pracy do swoich celów. Zostaliśmy poproszeni o udzielenie wywiadu dziennikarzowi telewizyjnemu. To była frajda! Spotkaliśmy wielu kolegów i koleżanek, którzy realizowali różnorodne projekty np.: o konstruowaniu robotów, zmieniającej się modzie, kulinariach, kibicowaniu fair play, zdrowej żywności… Przyjechali z wielu zakątków Polski: Gdańska, Białegostoku, Warszawy, Łodzi, Skawiny, Piasku, Krakowa, Poznania, Nowego Sącza, Oświęcimia, Bełchatowa…Po przeglądzie stanowisk wszyscy dostaliśmy nagrody a szkoła dyplom uznania za zrealizowanie projektu „Janowice w legendach i podaniach” oraz bilety wstępu do Centrum Nauki Kopernik.

   

Wtedy była zabawa. Robiliśmy wielkie bańki mydlane, wytwarzaliśmy prąd, prześwietlaliśmy ludzkie ciało, oraz poddawaliśmy się hipnozie. Świetnie się bawiliśmy i długo będziemy to wspominać. Oczywiście nigdy nie mielibyśmy okazji wybrać się do stolicy gdyby nie nasi kochani nauczyciele. Więc wszystkim uczestniczącym w projekcie bardzo dziękujemy.

/Napisała: Klaudia Rąba z kl.5/

    Zdjęcia w naszej Galerii>>> część 1

                Zdjęcia w naszej Galerii>>> część 2


Prymus roku szkolnego 2011/2012

    Czy warto być dobrym uczniem? Chyba każdy potrafi na to pytanie odpowiedzieć. Przecież tak naprawdę uczymy się dla siebie, nie dla nagród czy prestiżu. Jednak jeśli takie są, należy się tylko z tego cieszyć, bo są one zachętą do dalszej sumienności i pracy nad sobą.

 

Najlepsi uczniowie w klasie I:

Natalia Bubak, Witold Chromik, Marek Jordanek, Martyna Kubik, Patryk Kubik, Krystian Matura, Aleksandra Mędrala, Angelika Mynarska, Marcel Ochman, Mikołaj Olejak, Zuzanna Piekiełko, Dominik Stanclik, Emilia Szymańska, Natalia Tomala, Katarzyna Zawada

Najlepsi uczniowie w klasie II:

Michał Dziergas, Aleksandra Gołuszek, Justyna Kowalczyk, Grzegorz Maga, Natalia A.Mynarska, Natalia E. Mynarska, Martyna Olejak, Jakub Stolarzewicz, Olaf Wiewióra.

 

Najlepsi uczniowie w klasie III:

Sabina Adamaszek, Julia Bogusz, Karolina Klasa, Maria Krzyżowska, Martyna Popielarczyk, Karolina Pyka, Oliwia Szczypka, Łukasz Rąba, Tomasz Tlaga, Tymoteusz Tomala.

 

Średnie klas: IV- 4.75, V- 4.48, VI- 4.39, średnia szkoły 4,54 

Frekwencja uczniów na zajęciach wyniosła 93,68% 

 

Najwyższą średnią uzyskali uczniowie:

Klasa IV

Kacper Krężelok       5.45

Tomasz Kampczyk    5.36

Michał Maj                5.18

Natalia Pieczka          5.09

Bartłomiej Ajchler      5.09

Justyna Chromik        4.82

Bartłomiej Mynarski   4.82

Frekwencja 100% - Anna Zoń, Bartłomiej Mynarski

 

Klasa V

Wojciech Sawkiewicz  6.0

Tomasz Krężelok       5.40

Klaudia Rąba             5.40
Jan Stolarzewicz        5.30

Marta Dyrdoń            4.90

Izabela Pękala           4.80

Frekwencja 100% - Szymon Said, Wojciech Sawkiewicz

 

Klasa VI

Katarzyna Łukoś        5.82 

Natalia Chromik        5.09

Justyna Nóżka           4.91

Norbert Czana           4.91

Frekwencja 100% - Przemysław Wróbel, Piotr Stawowczyk


Żółto w szkole!

        20. czerwca w szkole zrobiło się żółto. Ubrani w żółty kolor wspólnie zakończyliśmy tegoroczny udział w akcji Pola Nadziei, w której wspieraliśmy podopiecznych domowego hospicjum w Czechowicach–Dziedzicach. Symbolem akcji jest żonkil – stąd ten kolor.

Wszyscy też tworzyliśmy Łańcuch pomocnych dłoni. Złożony jest on z dłoni wszystkich uczniów naszej szkoły. Bo każdy z nas: czy mały czy duży, w ciągu roku wielokrotnie i na różne sposoby wspierał potrzebujących. Jego długość uświadomiła nam, jak wiele dobrych serc i pracowitych rąk jest wokół nas.

/Barbara Nycz/


Szkolny konkurs wiedzy o bł. Janie Pawle II

        19. czerwca odbył się w naszej szkole konkurs wiedzy o błogosławionym Janie Pawle II. Do konkursu przystąpiły trzyosobowe zespoły z klasy IV, V, VI. Znajomością życia i działalności Papieża z klasy IV wykazywali się: Natalia Pieczka, Ania Zoń i Bartek Ajchler, z klasy V: Natalia Gierczyk, Tomek Krężelok i Jan Stolarzewicz, a z klasy VI: Dawid Gleindek, Przemek Wróbel i Piotr Niemczyk. Podczas konkursu każda grupa musiała odpowiedzieć na 17 pytań. Pomocą służyły im dwa koła ratunkowe: zamiana pytania i pytanie do eksperta. Naszymi ekspertami stali się: Kasia Łukoś i Wojtek Sawkiewicz. Poziom rywalizacji był bardzo wyrównany i do końca trudno było przewidzieć kto z zaciętej walki wyjdzie z palmą zwycięstwa. Ostatecznie jednak pierwszą nagrodę zdobyła drużyna uczniów z kl. IV, drugie miejsce zajęła drużyna z kl. V, a trzecie miejsce z kl. VI. Gratulujemy znajomości życiorysu tak wybitnej postaci!

    Zmagania kolegów i koleżanek przez cały czas śledzili pozostali uczniowie z klas. Wspierali ich nie tylko duchowo. Każda klasa przygotowała dla swej drużyny doping. Było to kibicowanie w duchu fair play. Nasi kibice przygotowali wierszyki, bojowe zawołania i transparenty na cześć swoich drużyn. Czwarta klasa z przekonaniem wołała:
               Chociaż najmniejsi, to najmądrzejsi!
               Nie mieszkamy w San Francisco, o Papieżu wiemy wszystko!
               Póki walczymy, to zwyciężymy!
Klasa piąta głośno i z przyklaskiem wołała:
               Z Janem Pawłem II przez świat
               wygramy ten konkurs raz dwa!
Szóstoklasiści recytowali:
               Papieża trzeba dobrze znać,
               by móc pokochać świat.
               W Wadowicach mieszkał Papież
               w Janowicach Asy z 6 klasy!
               Kciuki za was trzymamy
               i doping wam damy.
               Nasi  dobrzy przyjaciele
               walczą dziś o punktów wiele!

Najlepszy doping został przez jury nagrodzony.

Zdjęcia w naszej Galerii>>>

 /Barbara Nycz/


Zielona szkoła 2012

    Od pierwszego do piętnastego czerwca uczniowie klasy trzeciej wraz z wychowawcą i panią Iloną Wójtowicz przebywali na Zielonej Szkole w Jastrzębiej Górze. Podczas pobytu pogoda sprzyjała przez cały czas ponieważ nie było prawie żadnego dnia deszczowego. W programie Zielonej Szkoły pojawiły sie różne atrakcje. Były to m.in. wycieczki, animacje, zabawy i spotkania integracyjne, konkursy i wiele innych. Podczas wycieczki wyjazdowej do Gdyni i Sopotu uczniowie mieli okazję zobaczyć port w Gdyni i cumujące tam statki, okręty, łodzie oraz jachty, a także odwiedzić okręt wojenny ORP Błyskawica i oceanarium, w którym podziwiali ryby i stworzenia morskie i słodkowodne. Również w Gdyni odwiedzili centrum nauki Eksperyment gdzie świetnie się bawili samodzielnie eksperymentując z dźwiękiem, obrazem, ciężarem itp.

W Sopocie główną atrakcją było sopockie molo, po którym spacerowali podziwiając piękne widoki na plażę, morze i otaczającą przyrodę. Ponadto zobaczyli dwa znane hotel. Jeden to Sheraton, w którym stacjonowali właśnie piłkarze Irlandii, a drugi Grand Hotel, ulubione miejsce polskich gwiazd ekranu i estrady oraz smurfowe drzewo i krzywy domek, a także pomnik Hallera. Kolejna z wycieczek odbyła się na Helu, gdzie wizyta w fokarium przybliżyła dzieciom życie fok oraz ukazała zagrożenia płynące ze strony człowieka dla środowiska morskiego. Oprócz tego odbył się krótki spacer plażą i w porcie oraz zakupy pamiątek z półwyspu helskiego.

Na wycieczce do Łeby największą radość sprawiło dzieciom turlanie się z wydm, w którym dzielnie towarzyszyła im wychowawczyni, zwiedzanie muzeum wyrzutni rakiet, a także rejs po jeziorze Łebsko i spacer w porcie w Łebie. Z bliskich wycieczek radość przyniosła wizyta na latarni morskiej w Rozewiu oraz spacery Lisim Jarem i plażą. Organizatorzy zadbali o szereg ciekawych spotkań kulturalnych i animacji takich jak: warsztaty młodego Einstaina, warsztaty przyrodnicze, szanty, "Pierwsza pomoc", "Zostać strażakiem", wybory miss i mistera, konkurs piosenki, konkurs plastyczny "Wspomnienia z nad morza", pidżamowe party, chrzest morski oraz gimnastyka korekcyjna, wizyty na basenie i wspaniałe dyskoteki z profesjonalną obsługą. Panie nauczycielki z kolei organizowały szereg konkursów z różnych dziedzin i postarały się, żeby nikt nie wyjechał z nad morza bez nagrody i pamiątki. Codziennie wieczorem czytały książki na dobranoc i czule całowały i przytulały w imieniu rodziców, dzięki temu dzieciom łatwiej było zasnąć. Podczas pobytu dzieci bardzo dużo spacerowały plażą oraz w lesie wdychając jod i opary żywicy sosnowej dla zdrowia, bawiły się, opalały na plaży i zanurzały w morzu, szukały muszelek, a niektórzy nawet bursztynów. Podczas wyjść do centrum Jastrzębiej Góry zajadały pyszne gofry, lody, frytki i popijały sorbety oraz kupowały pamiątki dla bliskich i komiczne gadżety. Humory dopisywały tak jak pogoda, siły też i pewnie każde z dzieci wróciłoby tam jeszcze raz w tym samym składzie.

    Przy tej okazji uczniowie klasy trzeciej chcieli podziękować Radzie Rodziców za dofinansowanie wyjazdu, a szczególnie sponsorom, którzy po raz kolejny pokazali swoje dobre serce i sympatię jaką darzą dzieci. Dla nich wszystkich wielki uśmiech i serdeczne buziaki i uściski.

Zdjęcia w naszej Galerii>>>część 1

           Zdjęcia w naszej Galerii>>>część 2

                        Zdjęcia w naszej Galerii>>>część 3

                                    Zdjęcia w naszej Galerii>>>część 4

                                                Zdjęcia w naszej Galerii>>>część 5

    P.S. Zachęcamy do przeczytania dłuższego sprawozdania, które znajduje się w załączniku, a także wypracowań dzieci i obejrzenia prezentacji stworzonych przez uczniów. Przedstawione zdjęcia to tylko nieliczne z tych, które udało nam sie zrobić.

/Ewelina Olejak/

Sprawozdanie z zielonej szkoły>>>

                            wypracowanie 1>>>

                            wypracowanie 2>>>

                                                    prezentacja 1>>>

                                                    prezentacja 2>>>

                                                    prezentacja 3>>>

                                                    prezentacja 4>>>


Sportowe Rekordy Szkoły:

                    DZIEWCZETA

Dyscyplina

Imię i nazwisko

Wynik

Skok w dal

Katarzyna Łukoś
klasa VI

4,00 m

Rzut piłeczką palantową

Karina Stopka
klasa V
Katarzyna Łukoś
klasa VI

30 m

Bieg długi   800 m

Katarzyna Łukoś
klasa VI

3,02 min

Bieg krótki   40 m

Katarzyna Łukoś
klasa VI

6,84 s

 

                CHŁOPCY

Dyscyplina

Imię i nazwisko

Wynik

Skok w dal

Wojciech Sawkiewicz
klasa V

4,10 m

Rzut piłeczką palantową

Dawid Gleindek
klasa VI

48 m

Bieg długi   1000 m

Dawid Gleindek
klasa VI

3,44 min

Bieg krótki   40 m

Kacper Krężelok
klasa IV
Wojciech Sawkiewicz
klasa V

6,60 s

/Monika Krężelok/


Aż wierzyć się nie chce!  VII (Międzynarodowy) Janowicki Rajd Rowerowy już za nami!

16 czerwca po raz kolejny, tym razem siódmy (!), wystartował Janowicki Rajd Rowerowy.

W tym roku uczestników było blisko 400. To ogromne przedsięwzięcie dla tak niewielkiej społeczności.

Rajd został zorganizowany przez Gminę Bestwina wraz z Radą Pedagogiczną i Radą Rodziców Zespołu Szkolno-Przedszkolnego oraz OSP w Janowicach. Organizacja imprezy krajobrazowo-turystycznej (plakaty, koszulki, posiłek dla uczestników rajdu, nagrody) współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” – mały projekt Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, wyboru operacji dofinansowania dokonała LGD Ziemia Bielska. Imprezę poprowadziła polonistka, Jolanta Kuczyńska, która na samym początku powitała w imieniu organizatorów zaproszonych gości: wicestarostę – pana Grzegorza Szetyńskiego, członków zarządu: panią Renatę Franasik, p.Stanisława Piętę, wice-wójta gminy Bestwina – p.Stanislawa Wojtczaka, wice- przewodniczącego Rady Powiatu p.Bogdana Stolarczyka, przewodniczącego Rady Gminy – p.Jerzego Zużałka, Radnych Gminy Bestwina: p.Jana Stanclika, p.Jerzego Borutkę (uczestnika rajdu), p.Stanisława Nycza (uczestnika rajdu) oraz  p.Sławomira Lewczaka – redaktora Magazynu Gminnego- (uczestnika rajdu).

    Następnie prowadząca wyraziła podziękowania za pomoc w zorganizowaniu imprezy dla Gminy Bestwina, OSP Janowice, Bestwina, Bestwinka, Rady Rodziców, ZSP Janowice, państwa Katarzyny i Ryszarda Jordanek za sponsorowanie wydania folderów związanych z Janowicami i trasą rajdu oraz p. Jackowi Sawkiewiczowi za wykonanie projektu, dyrektor Urszuli Kal i p.Danucie Uniwersał za projekt koszulki oraz p.Markowi Handzlikowi za przygotowanie wystawy trofeów myśliwskich, która wzbudziła ogromne zainteresowanie.

Tegoroczny rajd zorganizowany został pod hasłem regionalizmu: „Poznaj swoja Małą Ojczyznę”.

Rajd wystartował o godzinie 14.00, a na metę rowerzyści przybyli o godzinie 16.00. Można powiedzieć, że mimo uciążliwego upału, jechali jak w zegarku. W rajdzie udział wzięli bielszczanie, bestwinianie, kaniowianie, pisarzowiczanie, czechowiczanie, dankowiczanie, jawiszowiczanie, wilamowiczanie, janowiczanie, mieszkańcy Bestwinki, Starej Wsi, Olecka (Mazury!) oraz, co było miłą niespodzianką – rowerzysta z Berlina, który za namową znajomych przyjechał specjalnie na nasz rajd. Ów rowerzysta zachwycony był organizacją, atmosferą i pięknem mijanej okolicy. Tym samym z imprezy lokalnej zrobiła się impreza międzynarodowa!

Na przybyłych czekała grochówka oraz dyplomy i fanty, a dla pozostających na Pikniku Rodzinnym także suto zastawiony bufet: duszonki, grillowana kiełbaska, karczek, frytki, różnego rodzaju ciasta i inne słodkości.

W ramach VII Janowickiego Rajdu Rowerowego dyplomy otrzymali:

Najmłodszy uczestnik samodzielnie jadący, Najmłodszy uczestnik jadący w koszyku, Najstarszy uczestnik rajdu, Najliczniejsza zgłoszona rodzina, Najliczniejsza reprezentacja szkoły.

Jeśli chodzi o fanty, to znalazły się wśród nich (a było ich ponad 130!): piłki do koszykówki, do gry w piłkę nożną,  zestawy do tenisa stołowego, badmintona, baseny, ślizgacze, getry piłkarskie, okulary do pływania, piłeczki relaksacyjne, bidony, czołowe światełka rowerowe, pompki, taśmy do wzmacniania mięśni, kaski rowerowe, niespodzianki ufundowane przez AVON: kremy, balsamy, żele pod prysznic, karnety na masaże oraz albumy sportowe przekazane przez p.Janusza Krężelok, plecaki itp.

Wylosowani byli zadowoleni z otrzymywanych upominków i zapewniali, że wezmą udział w rajdzie przyszłorocznym. Numery z nazwiskami losowali ochotnicy często w barwach narodowych.

W każdej wolnej chwili prowadząca starała się opowiedzieć coś o Janowicach, Gminie Bestwina,  zwyczajach lokalnych, przybliżyć historię, piękno i różnorodność fauny i flory. Jedną z atrakcji były oryginalne wełniane stroje laskie (dzięki Regionalnemu Zespołowi Pieśni i Tańca „Bestwina”) zaprezentowane przez uczennicę piątej klasy – Martę Dyrdoń i jej brata, absolwenta naszej szkoły – Patryka, który, mimo złamanej dzień wcześniej ręki, nie zrezygnował z przybycia.  Jolanta Kuczyńska  zachęcała do oglądania wystawy trofeów myśliwskich oraz zapoznania się z wystawą, na której przedstawione były informacje dotyczące m.in. lasu janowickiego.

Dopełnieniem całości było przedstawienie „Legend janowickich” przez  zespół szkolny koła teatralnego.

    Elementem łączącym rajd z piknikiem były występy artystyczne przedszkolaków przygotowanych przez: p.M.Ferfecką, p.E.Małysz, p.R.Matusik, szkolnego chóru Po-Tworek prowadzonego przez p.D.Pollak, zespołu tanecznego, który wzbudził szczególne zainteresowanie, który przygotowała p.M.Krężelok (a która parę godzin wcześniej jechała w rajdzie) oraz kabaretu w wykonaniu rodzeństwa Dyrdoń i przedstawienia szkolnego koła teatralnego.

Kolejną atrakcją była możliwość obejrzenia meczu Polska:Czechy na wielkim ekranie zamieszczonym pod dachem sceny. Strefa kibica bawiła się świetnie (mimo wyniku), dziękujemy p. Bogdanowi Stolarczykowi za umożliwienie transmisji. Na pikniku rodzinnym przygrywał zespół „Tu i Teraz”.

 

Jednego jesteśmy pewni, rajd i piknik się udały, a znajomość najbliższej okolicy została pogłębiona.

 

Oczywiście to wszystko nie miałoby miejsca, gdyby nie rzesza ludzi, których często nie było widać, a pracowali już od tygodni. Także wszyscy pracujący w sobotę, w czasie wyjątkowego upału, dali z siebie wszystko. I za to właśnie Dziękujemy!!

Autor: J. Kuczyńska

Zdjęcia w naszej Galerii>>>cz.1

Zdjęcia w naszej Galerii>>>cz.2

Zdjęcia w naszej Galerii>>>cz.3

i nie tylko,

można je zobaczyć, m.in. na stronie p. Sławomira Lewczaka>>>

i w jego galerii>>>


U stóp Pani Kalwaryjskiej

Według legendy, 3 maja 1641 Stanisław Paszkowski podczas modlitwy w swoim domu zauważył na obrazie Matki Bożej spływające z jej oczu krwawe łzy. Powiadomił  tym zdarzeniu biskupa krakowskiego, a ten poprosił go, by podarował obraz kościołowi w Marcyporębie, aby mogli modlić się przed nim i inni ludzie. Tradycja głosi, że Stanisław Paszkowski wyruszył z obrazem do Marcyporęby, jednak w czasie podróży poczuł, że jakaś siła kieruje go w zupełnie inną stronę, niż zamierzał. Wędrując, dotarł do sanktuarium kalwaryjskiego. Zrozumiał, że wolą Bożą jest, aby wizerunek płaczącej Matki Bożej znalazł się właśnie w tym miejscu. Tak 5 maja 1641 ojcowie Bernardyni otrzymali pod opiekę obraz Matki Bożej Płaczącej. A w 1656 kościół pozwolił na publiczną cześć obrazu, uznając go za łaskami słynący.

 

To właśnie do stóp Pani Kalwaryjskiej pielgrzymowaliśmy 5 czerwca. Tam uczniowie klasy 2 wraz ze swoimi rodzinami dziękowali za dar przyjęcia Pierwszej Komunii świętej. Razem z nimi pielgrzymował również ks. Proboszcz Eugeniusz Stopka, katechetka Barbara Nycz i pani wychowawczyni Elżbieta Żmij.

W klasztorze ojców bernardynów ksiądz proboszcz odprawił Mszę św. w intencji dzieci pierwszokomunijnych i ich rodzin. Po Mszy św. modliliśmy się przed cudownym obrazem Matki Boskiej Kalwaryjskiej. Wszyscy powierzaliśmy jej nasze prośby w nadziei, że jej matczyne serce nie odmówi orędownictwa dziateczkom o tak czystych i niewinnych sercach, jak te po przyjęciu Pierwszej Komunii św.. Następnie wraz z panią przewodnik zwiedzaliśmy piękny i okazały klasztor. Modliliśmy się również przed relikwiami błogosławionego Jana Pawła II. Zobaczyliśmy kościół Grobku Matki Boskiej i Most Anielski, które mieszczą się na szlaku dróżek kalwaryjskich. Stojąc na Moście Anielskim wspólnie rozpoznawaliśmy biblijnych archaniołów: Gabriela, Michała i Rafała. Na koniec naszego pielgrzymowania odwiedziliśmy Wadowice, a w nich rodzinny kościół Jana Pawła II, w którym on sam przyjął sakrament chrztu i Pierwszej Komunii św.. Podczas pielgrzymki oczywiście dbaliśmy w pierwszej kolejności o ducha, ale nie zapomnieliśmy i o potrzebach ciała. Stąd nie mogliśmy odmówić sobie w Wadowicach pysznych papieskich kremówek.

   

Do domów wracaliśmy radośni, pełni wrażeń i napełnieni łaską Bożą.

/Barbara Nycz/

Zdjęcia w naszej Galerii>>>


Dzień Dziecka

Tradycyjnie 1 czerwca w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Dziecka. W tym roku nie dopisała nam pogoda, ale nie popsuło to naszych nastrojów. Z samego rana uczniowie klas młodszych udali się na salę gimnastyczną, gdzie wzięli udział w długo oczekiwanym konkursie skoków na skakance, który zorganizowała pani E. Szeliga-Kraus. W międzyczasie pani E. Olejak udzielała instruktażu pierwszej pomocy, w którym kolejno brali udział uczniowie klas I – III.

   

Uczniowie klas starszych poranek spędzili uczestnicząc w uroczystym zakończeniu projektu „Szkoła z klasą 2.0”. Po prezentacji efektów całorocznej pracy wzięli udział w drugiej części konkursu skoków na skakance.

Po rozstrzygnięciu konkursu skoków i przedstawieniu wyników głosowania na Miss i Mistera Szkoły, wszyscy uczniowie udali się na poczęstunek – lody, zasponsorowane przez Radę Rodziców oraz tort od organizatorów projektu „Szkoła z klasą 2.0”.

Świętowanie tego dnia zakończyły rozgrywki sportowe klas IV – VI.

 

Wyniki konkursu skoków na skakance:

klasy I-III

I miejsce Dawid Stefański

II miejsce Julia Bogusz

III miejsce Kasia Zawada

klasy IV-VI

I miejsce Karina Stopka

II miejsce Anna Zoń

III miejsce Przemysław Wróbel

    

Wyniki głosowania na Miss i Mistera Szkoły:

 

Vice Miss Szkoły I-III Martyna Popielarczyk  

Miss Szkoły I-III  Martyna Kubik

 

Vice Mister Szkoły I-III Krystian Matura

Mister Szkoły I-III Łukasz Rąba

 

Vice Miss Szkoły IV-VI Katarzyna Łukoś

Miss Szkoły IV-VI Klaudia Rąba

 

Vice Mister Szkoły IV-VI Dawid Gleindek

Mister Szkoły IV-VI Przemysław Wróbel

/Monika Krężelok/

Zdjęcia w naszej Galerii>>>


Kiermasz misyjny

W dniach od 30 maja do 1 czerwca odbywał się w naszej szkole kiermasz misyjny. Trwał zaledwie trzy dni, bo znajdujące się na nim przedmioty cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i rozeszły się szybko jak ciepłe bułeczki w piekarni. Wszyscy chcieli stać się właścicielami tak wyjątkowych i unikatowych rzeczy jak: bransoletki zaplecione z nasion, korale z naturalnego drewna, breloczki wyrzeźbione z pestek owoców, zwierzęta wykonane z najlżejszego drewna na świecie, torebki oraz inne ozdoby, zrobione przez  mieszkańców zaprzyjaźnionego nam miasteczka Iquitos w Peru. Ci, którzy zakupili wymienione przedmioty są dumni, że nabyli coś, co własnoręcznie wykonali ludzie misji, a przybyło to do nas aż z Ameryki Południowej. Oczywiście nie zapomnijmy o szczytnym celu kiermaszu. Wszystkie zebrane pieniądze przekazane zostaną jadłodajni dla dzieci najuboższych w Iquitos w Peru, gdzie pracuje zaprzyjaźniona z nami pani misjonarka Gabriela Filonowicz.

Z racji wielkiego zainteresowania kiermaszem misyjnym postanowiliśmy powtórzyć go w przyszłości.

/Barbara Nycz/


„Od ziarenka do bochenka…” czyli wycieczka klas I i II

    Końcem maja klasy I i II wyjechały na wycieczkę do Ustronia i Górek Małych. Wbrew wcześniejszym prognozom, pogoda była wymarzona na wyjazd.

   

Zgodnie z planem najpierw odwiedziliśmy „Leśny Park Niespodzianek”, gdzie dzieci mogły zobaczyć szlak bajkowy, nakarmić zwierzęta, zobaczyć pokaz ptaków drapieżnych i poszaleć na tamtejszym placu zabaw.

 

Około godziny 14 pojechaliśmy do „Chlebowej Chaty”, gdzie uczniowie uczestniczyli w lekcji dotyczącej dawnego wyposażenia chaty, procesu powstawania chleba i miodu. Podzieleni na grupy spróbowali samodzielnego wypieku podpłomyków, które mogli zjeść z domowym masłem, miodem lub smalcem, popijając kawą zbożową oraz zwiedzili stodołę, gdzie zgromadzono bardzo stare i nieco nowsze narzędzia rolnicze.

Atrakcji było mnóstwo, a więc wszyscy wrócili pełni wrażeń.

/Eliza Szeliga-Kraus/

Zdjęcia z Ustronia część I >>>

        Zdjęcia z Ustronia część II >>>

                Zdjęcia z Chlebowej chaty>>>


Byliśmy w Zakopanem!

17 i 18 maja 2012 r. spędziliśmy (uczniowie klas IV – VI) w Zakopanem. Wycieczkę zaliczyliśmy do udanych, mimo że góry przywitały nas śniegiem. Trochę przerażeni wyruszyliśmy „na podbój” Morskiego Oka, ale widoki, które podziwialiśmy na miejscu zrekompensowały niewygody (mokre obuwie). Do Morskiego Oka dotarliśmy szlakiem pieszo. Z powrotem większa część grupy zjechała wozami na parking, a wytrwali i nieustraszeni zeszli (zbiegli!) o własnych siłach. Oczywiście obu grupom towarzyszyli nauczyciele i tatrzański przewodnik.

 

Noc spędziliśmy w ośrodku, który mieścił się w Poroninie. Trudy wędrówki zostały nagrodzone smacznym posiłkiem. Kolejną atrakcją (na tę chyba najbardziej czekaliśmy) było „szaleństwo” – w pozytywnym rozumieniu tego słowa – w ośrodku. Jedni grali w bilard, inni w piłkarzyki czy tenis stołowy. Część odpoczywała w swoich i nie - swoich pokojach. Następnego dnia (18 maja) mieliśmy możliwość podziwiania w pięknym słońcu Doliny Kościeliskiej i zwiedzania Jaskini Mroźnej. Byliśmy zachwyceni tym, co stworzyła natura.

 

Zanim wyjechaliśmy z Zakopanego odwiedziliśmy jeszcze zabytkowy zakopiański cmentarz na Peksowym Brzysku i zachwyciliśmy się widokiem Tatr z tarasu widokowego na Gubałówce (na Gubałówkę wyjechaliśmy i zjechaliśmy kolejką). Ostatnim elementem było przejście Krupówkami i powrót do domu.

Szkoda, że wycieczka trwała tak krótko. Widoki i przeżycia na długo pozostaną w naszej pamięci.

W wycieczce uczniom towarzyszyli w roli opiekunów nauczyciele: p.M.Niemczyk–Handzlik, p.M.Krężelok, p.J.Kuczyńska, p.E.Szeliga–Kraus.

    Zdjęcia - Zakopane cz.1>>>

                Zdjęcia - Zakopane cz.2>>>

uczniowie klas 4-6, nauczyciele-opiekunowie


„Janowickie legendy na szkolnej scenie – spotkanie z Panią Walerią Owczarzową”

10 maja 2012 roku w naszej szkole miała miejsce realizacja projektu „Janowickie legendy”.

Pani Marlena Niemczyk-Handzlik zaprosiła Panią Walerię Owczarz - miłośniczkę Ziemi Bestwińskiej, która była honorowym gościem podczas prezentacji scenicznych legend przygotowanych przez uczniów kółka teatralnego, którego opiekunem jest Jolanta Kuczyńska. Oprócz znawczyni tematu, na sali gimnastycznej, która na czas przedstawienia zamieniła się w scenę teatralną, miejsca zajęli: dyrektor szkoły, która przywitała naszego gościa, nauczyciele, uczniowie.

Dyrektor szkoły, witając naszego gościa, p. Walerię Owczarz, wspomniała o licznych jej publikacjach, odznaczeniach i osiągnięciach w promowaniu Ziemi Bestwińskeij,  do której należą także Janowice.

Pani Waleria Owczarz wzruszonym głosem podziękowała za pamięć i zaproszenia, po czym zasiadła na honorowym miejscu i wraz z całą publicznością oglądnęła przygotowane adaptacje.

Jak potem stwierdziła, nie sądziła, że jej teksty mogą posłużyć do napisania scenariusza, a już na pewno nie do wystawienia ich na scenie. Pani Waleria Owczarz zachwyciła się tym, co zaprezentowali uczniowie koła teatralnego. Szczególnym uznaniem cieszyła się scenografia, rekwizyty, gra, choreografia oraz stroje, przygotowane samodzielnie przez uczniów. Rozwiązania sceniczne: ogień w postaci ruszających się czerwonych materiałów oraz kostiumy straszydeł wykonane z worków na śmieci zostały także wyróżnione w wypowiedziach oglądających.

Nasz Gość wyraził wdzięczność za zaproszenie i tak ciekawie przedstawione tego, co wydawało się niemożliwe do zrealizowania.

Po części teatralnej p.Waleria Owczarzowa podzieliła się ze słuchaczami swoja wiedzą związaną z historią Janowic, gminy Bestwiny, etymologią nazw i nazwisk janowiczan.

Gość tak ciekawie opowiadał, pani Waleria używała często gwary, że nawet nie zauważyliśmy, kiedy minęły kolejne dwie godziny. Ponieważ opowieści były bardzo ciekawe i pouczające, pani Waleria Owczarzowa obiecała, że nie będzie to nasze ostatnie spotkanie, że będziemy kontynuować poznawanie naszego regionu. Trzymamy naszego Gościa za słowo, bo jest ogromną skarbnicą wiedzy, a talent gawędziarza jest nieoceniony.

Na zakończenie uczniowie wręczyli naszemu gościowi kwiaty i podziękowali za wspaniałe opowieści, za naukę historii.

Zobacz zdjęcia w naszej Galerii>>>        i

Targanice: przedstawienie teatralne>>>    Karczma: przedstawienie teatralne>>>

Kolejnym etapem realizacji projektu są działania pani M.Niemczyk-Handzlik oraz p.Iwony Pieczki, które zamieszczone są na profilu naszej szkoły.

Wszystkie działania zostaną zaprezentowane na szkolnym festiwalu.

Działania związane z realizacja projektu i samym programem Szkoła z klasą 2.0, jak do tej pory, zmobilizowały wielu uczniów do działania, nawet tych, którzy początkowo wydawali się niezainteresowani. W trakcie realizacji podjęli oni działania: robienia zdjęć, opracowania ich, nakręcenia filmu, umieszczenia w Internecie, opisania, także wykonania plakatów i prezentacji.

W realizację projektu, można powiedzieć, zaangażowała się cała szkoła, ale najważniejsze to to, że posługując się m.in. Tikiem uczniowie poznali zakątki Janowic i historię regionu, z którym się utożsamiają. Mogą określić swoją tożsamość. Działania projektu stały się inspiracją do wielu innych działań, które będą kontynuowane po zakończeniu projektu.

Zachęcamy czytających do zapoznania się z całym projektem, który opisany jest na stronie szkoły z klasą>>>     w kilku miejscach>>>

/Jolanta Kuczyńska/


Szlakiem janowickich legend

Uczniowie Szkolnego Koła Europejczyka wyruszyli na podróż szlakiem janowickich legend i podań spisanych przez panią Walerię Owczarz. Każdą z legend poznawaliśmy w jej naturalnym miejscu powstania. Wrażenia były niesamowite. Wyobrażaliśmy sobie jak tutaj było dawniej. Fotografowaliśmy jak jest teraz.

 

   

Na bazie wykonanych zdjęć uczniowie stworzyli filmik.  Zapraszamy do oglądania>>>

/Marlena Niemczyk-Handzlik/


Witaj maj, trzeci maj...

W rocznicę obchodów uchwalenia Konstytucji 3 Maja, jak co roku odbyły się obchody tego święta, przy Urzędzie Gminy, w Bestwinie. Nasza szkoła reprezentowana była przez panią dyrektor Urszulę Kal, uczniów z klasy III: Karolinę Klasę, Damiana Kopaczkę i Karolinę Pykę oraz ich wychowawcę Ewelinę Olejak. Zebrani przedstawiciele organizacji i szkół wysłuchali w skupieniu przemowy p.Grzegorza Bobonia dotyczącej faktów z historii oraz występu orkiestry dętej, która uświetniła tą uroczystość. Następnie uczniowie złożyli wieniec pod pomnikiem poświęconym "Tym, co życie oddali Polsce". Mamy nadzieję, że w tym dniu każdy Polak choć przez chwilę zamyślił się nad wydarzeniami, które są tak ważne dla historii naszego kraju, a w domach zawisły flagi narodowe.

   

   

Zdjęcia przesłał nam Pan Sławomir Lewczak - serdecznie dziękujemy.

/Ewelina Olejak/


Witaj maj, trzeci maj!

    Tegoroczne Święto Uchwalenia Konstytucji 3 Maja w naszej szkole obchodzone było niezwykle uroczyście. Od samego rana uczniowie ubrani na galowo dumnie kroczyli korytarzami z przypiętymi do strojów biało-czerwonymi wstążkami. Na czwartej lekcji odbyła się uroczysta akademia, która rozpoczęła się od odśpiewania Hymnu Państwowego. W akademii wzięli udział uczniowie należący do Samorządu Uczniowskiego, przybliżając nam wagę tego święta. Uroczystość pieśniami uświetniły uczennice klasy V  oraz schola szkolna. Na zakończenie pani dyrektor przypomniała o tym, aby w te świąteczne dni na każdym domu powiewała biało-czerwona flaga.

Zdjęcia w naszej Galerii>>>

/Eliza Szeliga-Kraus/


Czwórbój lekkoatletyczny

Końcem kwietnia w Bestwince odbyły się gminne eliminacje czwórboju lekkoatletycznego. Pogoda jak na te porę roku okazała się wyśmienita, od samego rana świeciło słońce i podgrzewało i tak już gorącą atmosferę. Zawody te są najcięższymi zawodami w całym roku szkolnym. Uczniowie startują w kolejno w czterech konkurencjach: skok w dal, bieg na 60m, rzut piłeczka palantowa i bieg długi: dziewczęta 600m, chłopcy 1000m. Uczniowie naszej szkoły walczyli wyśmienicie wspierani dopingiem kolegów i koleżanek. A trzeba przyznać, że uczniowie naszej szkoły potrafią kibicować:) Doping był tak skuteczny, że dziewczęta z naszej szkoły zajęły drugie miejsce zdobywając łącznie751 punktów. Chłopcy zajęli miejsce czwarte uzyskując łącznie 597 punktów. Najlepsza wśród dziewczyn z naszej szkoły okazała się Klaudia Rąba, uzyskując 182 punkty. Wśród chłopców z naszej szkoły najwięcej punktów uzyskał Dawid Gleindek, uzyskując 144 punkty. Naszą szkołę reprezentowali następujący uczniowie: Katarzyna Łukoś, Daria Gleindek, Klaudia Rąba, Karina Stopka, Natalia Wójtowicz, Marta Dyrdoń, Dawid Gleindek, Przemysław Wróbel, Mateusz Woźniak, Tomasz i Kacper Krężelok, Wojciech Sawkiewicz.

/Monika Krężelok/


Powtórki nie muszą być nudne

    Przez kilka dni drugoklasiści uczyli się o ssakach i ptakach hodowlanych w Polsce. Na podsumowanie cyklu zajęć przygotowałam e-lekcje z wykorzystaniem tablicy interaktywnej. Lekcja ta dostarczyła wiele emocji i zabawy, a jednoczenie utrwaliła  zdobyte wiadomości.

Zobaczcie jak nasze dzieci świetnie się bawiły!  

/Elżbieta Żmij/

Wszystkie zdjęcia w naszej Galerii>>>


Konkurs wielkanocny rozstrzygnięty!

Końcem marca Samorząd Uczniowski ogłosił konkurs na najciekawszego kurczaka wielkanocnego. Do konkursu przystąpiły wszystkie klasy i na apelu 23 kwietnia zaprezentowały swoje prace. W jury konkursowym zasiadły: pani dyrektor Urszula Kal, pani Iwona Pieczka oraz pani Danuta Uniwersał. Jury miało spore trudności w wyborze zwycięzcy, ponieważ prace były piękne i pomysłowe. Ostatecznie konkurs rozstrzygnięto następująco:

I miejsce – klasa III,

II miejsce – klasa IV i klasa I

III miejsce – klasa II, klasa V i klasa VI (z wyróżnieniem dla Norberta Czany).

Nagrodą za zajęcie pierwszego miejsca był deser dla całej klasy, zatem było o co walczyć. Z uwagi na bardzo wysoki poziom konkursu, jury zdecydowało się wszystkie klasy nagrodzić deserem o wielkości adekwatnej do zajętego miejsca.

Wszystkim klasom oraz wychowawcom gratulujemy kreatywności!

/Eliza Szeliga-Kraus/

Zdjęcia w naszej Galerii>>>


Święto naszej planety

Szanuj Ziemię, kochaj ją,

by nie groziło jej żadne zło.

Oszczędzaj energię, nie trwoń wody,

by móc się cieszyć z  piękna przyrody

    W 1977 roku obrońcy środowiska ogłosili dzień 22 kwietnia Dniem Ziemi. Od roku 1990 Dzień Ziemi stał się świętem międzynarodowym. Ludzie na całym świecie łączą się ze sobą w obronie największego dobra wspólnego - wspólnego domu całej ludzkości, planety Ziemi.

     Z tej okazji 23 kwietnia w naszej szkole odbył sie uroczysty apel, na którym uczniowie klasy IV zaprezentowali słowny występ wzbogacony piękną muzyką, prezentacją Magdaleny Jakubiec tegorocznej laureatki w powiatowym konkursie ekologicznym oraz prezentacją przedstawiającą postawy ludzi wobec naszego środowiska.

Pamiętaj! Dbaj o przyrodę, ponieważ jesteś jej integralną częścią.

Ziemia obejdzie się bez Ciebie, Ty bez niej - niestety NIE!

Zdjęcia w naszej Galerii>>>

 

W ramach obchodów Dnia Ziemi pani dyrektor przeprowadziła wśród uczniów klas IV - VI konkurs „Ptaki i ich rekordy”. Poziom był bardzo wysoki, o czym świadczy duża liczba laureatów. Oto oni:

 I miejsce- 20 pkt./20pkt.:

- Katarzyna Łukoś

- Konrad Stanclik

II miejsce – 19pkt/20 pkt.:

- Magdalena Buczek

- Tomasz Krężelok

- Justyna Nóżka

- Wojciech Sawkiewicz

III miejsce – 18pkt./20pkt.

- Natalia Chromik

- Norbert  Czana

- Dawid Gleindek

- Bartłomiej Mynarski

- Klaudia Rąba

- Szymon Said

- Jan Stolarzewicz

- Patryk Zdrowak

Wszystkim uczestnikom i laureatom gratulujemy.

Serdeczne podziękowania dla pani Ilony Wójtowicz za piękną gazetkę.

/Danuta Uniwersał, Iwona Pieczka/


Byliśmy w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej na spektaklu „Akademii Pana Kleksa”.

Zamiast krótkiej relacji z wyjścia - praca ucznia:

 

 „W dniu 16.04.2012 roku w Teatrze Polskim w Bielsku –Białej wystawiany był spektakl pod tytułem „Akademia Pana Kleksa”. Była to opowieść o magicznym miejscu, jakim jest akademia. Tytułowy bohater – Pan Kleks –to wszechstronnie uzdolniony nauczyciel, umiejący wykorzystać magię w swojej działalności naukowej. Potrafi docenić ciężką pracę swoich uczniów, a za wybitne osiągnięcia nagrodzić.

Gra aktorów zasługuje na uznanie, gdyż wprowadzenie elementów magicznych wymaga sporych umiejętności. Ważne tutaj jest, aby widz wczuł się w sytuację i mógł uwierzyć w ich prawdziwość. Doskonale pokazała to scena lotu jednego z uczniów Pana Kleksa. Na uwagę zasługuje również scena z lalką. Grał ją aktor, który tak dobrze wcielił się w rolę, że można było pomyśleć, że to rzeczywiście mechaniczna lalka a nie żywa postać.

Stroje i scenografia pasowały do nastroju spektaklu. Proste elementy, takie jak: tablica, ławka, fotel, stary zegar zupełnie wystarczały jako wyposażenie akademii.

               W teatrze najbardziej istotnym elementem jest kontakt z żywym słowem grą, człowiekiem. Jeżeli do tego dochodzi magia, to można doznać niezwykłych wrażeń.”

Autor tekstu: Przemysław Wróbel (fragment)


Laureaci Powiatowego Konkursu Ortograficznego

        Katarzyna ŁukośWojciech Sawkiewicz  zostali laureatami konkursu, który miał miejsce 13.04.2012 w Gimnazjum i Liceum Zgromadzenia Córek Bożej Miłości im. Franciszki LechnerBielsku-Białej. Kasia zdobyła drugie miejsce, Wojtek trzecie. Jest to ogromny sukces, gdyż z trójki uczniów naszej szkoły, którzy brali udział w tym ortograficznym konkursie, aż dwoje zostało laureatami! Trzecią uczestniczką była Klaudia Rąba, której w tym roku się aż tak nie poszczęściło, ale w przyszłym roku ma zamiar być pierwsza J

Uczniowie nagrody odbierali w towarzystwie polonistki Jolanty Kuczyńskiej i dyrektora szkoły pani Urszuli Kal. Oprócz reprezentantów szkoły na gali pojawili się reprezentanci Rodziców w osobach Państwa Sawkiewiczów, którzy dumy z osiągnięć syna nie próbowali nawet ukrywać. I dobrze, bo wszyscy jesteśmy dumni z osiągnięć uczniów naszej szkoły. Gratulujemy Rodzicom laureatów. Dziś znajomość zasad ortograficznych i interpunkcyjnych, umiejętność korekty błędów i pisanie poprawne dyktand należą do rzadkości.

/Jolanta Kuczyńska/


Co słychać u Tejota, czyli w teatrze Janowic?

Uczniowie szkolnego kółka teatralnego przygotowują się właśnie do wystawienia dwóch legend janowickich. W tym celu wykonują przeróżne ćwiczenia.

Zajęcia kółka to nie tylko uczenie się tekstów i gra, ale przede wszystkim świetna zabawa. Uczniowie starają się wygrać z tremą próbując zagrać z parasolką lub gazetą. Walczą z balonami, chwalą się talentami i sukcesami, tworzą własne scenki przy minimum rekwizytów. Łączą przyjemne z pożytecznym. Stają się odważniejsi, otwarci, nabierają dystansu do siebie i świata, są coraz bardziej kreatywni i częściej się uśmiechają.

Już niedługo kolejny raz zaprezentują swoje zdolności aktorskie.

Zdjęcia w naszej Galerii>>>

Opiekun: Jolanta Kuczyńska


Wizyta Zajączka

Zaraz po wiosennej przerwie świątecznej odwiedził nas wielkanocny zajączek- magik. Gość wykazał się nie tylko zręcznością w prezentowanych sztuczkach, ale równie doskonałym poczuciem humoru.

Dzieci pomagały zajączkowi w kolejnych czarach, a salwy śmiechu rozbrzmiewały co chwila. Na zakończenie przedstawienia każdy uczestnik otrzymał balonik w kształcie zwierzątka. To była doskonała zabawa.

/Elżbieta Żmij/

Zdjęcia cz.1 w naszej Galerii>>>

Zdjęcia cz.2 w naszej Galerii>>>


Zwierzęta wokół nas

    Nasi uczniowie chętnie reprezentują szkołę w różnorodnych konkursach. Od kilku lat biorą udział w kolejnych edycjach powiatowego konkursu ekologiczno-przyrodniczego organizowany przez Szkołę Podstawową nr2 w Czechowicach–Dziedzicach. Celem tego  przedsięwzięcia jest wzbudzanie refleksji na temat wzajemnych relacji między człowiekiem, a zwierzętami, kształtowanie zachowań związanych z poszanowaniem godności zwierząt oraz podnoszenie świadomości ekologicznej. Do tej pory zdobyliśmy wiele razy pierwsze miejsca w kategorii literackiej. Również w tym roku reprezentowało nas wiele wspaniałych prac dzieci. Tym razem do grona laureatów zaliczona została Natalia Ewa Mynarska, która otrzymała wyróżnienie za swój wiersz. Natalii gratulujemy i dziękujemy organizatorom za wspaniałą imprezę!

/Elżbieta Żmij/

        Przeczytajcie!

Kto to taki?

Łapki cztery, uszka dwa, kolor biało – rudy ma.

Oczka małe i zielone, wąsy długie i kręcone.

Główkę śliczną, trochę białą i wesołą minkę całą.

Ogon w łatki podniesiony, gdy tylko jest zadowolony.

To mój mały jest przyjaciel, lecz nie chodzi tu o psa,

ale o innego futrzastego zwierzaka.

Gdy na łące się bawimy wnet on tańczy jak motylek.

W kolorowym świetle słońca umila mi moje chwile.

Ulubiony kłębek nici ma, z którym po dywanie bryka

W pokoiku przy stoliku swoją miskę ma w kąciku.

Z niej pachnące, wciąż gorące pyszne mleczko pije

i zagryza go szyneczką.

Tam też koszyk ma, w którym słodko zasypia.

Czy już wiecie kto to taki?

To jest kotek, mały trzpiotek, zwie się Kitek!


Kolorowe pacynki

    Przystąpiliśmy do gminnego międzyświetlicowego turnieju „Cztery pory roku”. Tematem konkursu „Baśnie, bajki, bajeczki” było wykonanie pacynki bohatera ulubionej bajki. Aleksandra Gołuszek, Natalia Ewa Mynarska, Natalia Agnieszka Mynarska, Martyna Olejak i Kasia Stanclik samodzielnie wykonały świetne lalki przedstawiające postacie zwierzęce. I choć nie było łatwo, to uczennice pracowały z zapałem i radością. Nie od dziś wiadomo, że mamy zdolne dzieci. Po cichu liczymy na nagrody.

/Elżbieta Żmij/

    

 


Mistrzowie tańca wśród najmłodszych

Początkiem marca Samorząd Uczniowski ogłosił zapisy do konkursu tanecznego You can dance. Zainteresowali się nim głównie uczniowie klas I-III, dlatego konkurencja odbyła się tylko dla klasy I i II, które zgłosiły swoich kandydatów. W jury zasiedli uczniowie należący do kółka tanecznego: Natalia Murawska, Klaudia Rąba i Bartłomiej Ajchler.

Poziom konkursu był bardzo wysoki, a uczestnicy przygotowali zróżnicowany repertuar taneczny.

   

Jako pierwsze wystąpiły uczennice klasy I: Emilia Szymańska, Natalia Bubak, Natalia Tomala i Angelika Mynarska, które zaprezentowały taniec dworski (menueta). Po nich wystąpił zespół chłopców z pierwszej klasy: Piotr Zeman, Oliwier Kóska i Marcel Ochman, którzy porwali publiczność tańcem do piosenki: Ai se eu te pego. Tuż po nich wystąpiła uczennica klasy II Natalia Ewa Mynarska z choreografią do piosenki grupy Tatoo Not gonna get us. Występy uczestników zakończyła Aleksandra Mędrala z układem tanecznym do piosenki Zostać gwiazdą Barbie.

   

Jury miało do podjęcia bardzo trudną decyzję, ponieważ wszystkie występy były bardzo dopracowane i przemyślane. Ostatecznie ustalono wyniki:

I miejsce − Aleksandra Mędrala

II miejsce – koleżanki z klasy I: Emilia Szymańska, Natalia Bubak, Natalia Tomala i Angelika Mynarska

III miejsce Natalia Ewa Mynarska

IV miejsce – chłopcy z klasy I: Piotr Zeman, Oliwier Kóska i Marcel Ochman

Wszyscy uczestnicy otrzymali cenne nagrody, ale przede wszystkim pokazali, że taniec sprawia im ogromną radość. Gratulujemy im odwagi i talentu!!!

/Eliza Szeliga-Kraus/

Zdjęcia w naszej Galerii>>>


Czytam, rozumiem, potrafię

21 marca uczniowie klasy III: Julia Bogusz i Łukasz Rąba uczestniczyli w Międzyszkolnym Turnieju "Czytam, rozumiem, potrafię" organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 9 w Bielsku Białej. Uczniowie zmagali się z pytaniami i zadaniami, które sprawdzały nie tylko ich wiedzę, ale umiejętność logicznego myślenia i wyciągania właściwych wniosków. Radzili sobie wspaniale i na prawdę niewiele brakowało, a zdobyliby miejsce na podium. Mimo to walczyli dzielnie do samego końca, nie poddawali się i zgodnie współpracowali a to jest chyba najważniejsze. Oczywiście uczniowie dostali nagrody pocieszenia i dyplomy uczestnictwa, a także mieli okazję do wymiany doświadczeń z kolegami z innych szkół, podczas słodkiego poczęstunku. Chcieliśmy w tym miejscu serdecznie podziękować za zaproszenie oraz wspaniałą organizację turnieju i bardzo serdeczne przyjęcie paniom: mgr Jolancie Nycz, mgr Małgorzacie Niemczyk i mgr Elżbiecie Dyduch-Koc.

   

/Ewelina Olejak/


Spotkanie z policjantem

Dnia 13 marca naszą szkołę odwiedził policjant ze Szkoły Policyjnej w Katowicach. Przypomniał naszym dzieciom zasady poruszania się po drogach, jak zachowywać się w kontaktach z nieznajomymi i co robić, kiedy zaatakuje nas pies. Nasi milusińscy wykazali się doskonałą wiedzą na tematy bezpieczeństwa oraz znajomością numerów alarmowych. Dużą atrakcją była towarzysząca gościowi maskotka psa Sznukiego. Entuzjazm wzbudziło przymierzanie  kajdanek i czapek policyjnych oraz wykonanie odbitek linii papilarnych ręki.

Myślę, że w naszych niespokojnych czasach warto jak najczęściej przypominać dzieciom zasady bezpieczeństwa. Panu policjantowi dziękujemy za serdeczny stosunek do dzieci, cierpliwość i wizytę.

Zdjęcia w naszej Galerii>>>

/Elżbieta Żmij/


Przedmiotowy Konkurs z Języka Polskiego z Elementami Historii

Katarzyna Łukoś, uczennica kasy szóstej 20 lutego przystąpiła do ostatniego (trzeciego) etapu konkursu.  Do tej pory „szła jak burza”.

Konkurs jest bardzo trudny, ponieważ już etap szkolny, który odbywa się w listopadzie, obejmuje materiał do końca klasy szóstej. Dlatego już w listopadzie Kasia musiała opanować „w całości” język polski i historię klasy 4, 5, 6.

Do etapu rejonowego towarzyszył jej Wojciech Sawkiewicz, który również bardzo się napracował, a jest dopiero uczniem klasy piątej. Nie udało mu się przejść do etapu wojewódzkiego, ale i tak zdobył dużą ilość punktów w etapie rejonowym.

Obojgu  gratulujemy, a za Kasię trzymamy kciuki, bo wyniki jeszcze nie zostały ogłoszone.

- link do strony  z wynikami i arkuszem

/Jolanta Kuczyńska/


„Szkoła Zdrowego Widzenia”

Ruszyła Kampania Prifilaktyczno-Edukacyjna „Szkoła Zdrowego Widzenia”, której uroczysta inauguracja odbyła się w naszej szkole! Badanie wzroku przeprowadzane jest wśród pierwszoklasistów całego powiatu bielskiego, a nasze pierwszaki mogły jako pierwsze się przekonać, że takie sprawdzanie wzroku jest całkowicie bezbolesne i bardzo potrzebne. W trosce o zdrowie swoich dzieci wszyscy rodzice wyrazili zgodę na badanie, więc wzięło w nim udział aż 20 pierwszaków.

W czasie inauguracji do uczniów swoje życzliwe słowa skierował przewodniczący Komisji Zdrowia Senatu RP Rafał Muchacki, a pani Renata Franasik w imieniu starosty bielskiego, pana Andrzeja Płonki, przekazała dzieciakom kosze słodyczy, które dla najmłodszych były nie lada atrakcją.

Po części oficjalnej wszystkie dzieci zostały przebadane w zakresie:

·  ostrości wzroku,

·  rozpoznawania barw,

·  widzenia przestrzennego,

·  ocenę konwergencji i ruchomości gałek ocznych.

   

Organizatorem kampanii jest klinika „Okulus” , od 10 lat działająca na terenie Bielska – Białej. Patronat honorowy nad programem przyjęli: biskup ordynariusz diecezji bielsko – żywieckiej ks. Tadeusz Rakoczy, przewodniczący Komisji Zdrowia Senatu RP Rafał Muchacki, starosta bielski Andrzej Płonka oraz Beskidzka Izba Lekarska. Pomysłodawcą kampanii jest kierownik medyczny dr n. med. Iwona Filipecka, specjalista chorób oczu, członek Amerykańskiej Akademii Okulistyki. Patronat medialny nad kampanią objęły: TVP Katowice, Gazeta Wyborcza, Radio Bielsko, Kurier Radia Bielsko.

/Eliza Szeliga-Kraus/

Zdjęcia w naszej Galerii>>>


Noc w szkole!!!

Z 2 na 3 lutego w ferie odbyła się „Noc w szkole”. Wieczorem zgromadziło się 19 uczniów. Były z nami pani Urszula Kal i pani Barbara Nycz. Wszyscy świetnie się bawiliśmy, tym bardziej, że tego dnia w okolicy (no i w szkole oczywiście) zabrakło prądu. Opowiadaliśmy sobie „straszne” historie, braliśmy udział w podchodach przy świecach, szukając w całej szkole skarbów. Nagrodą były cukierki. Późnym wieczorem wystraszyły nas duchy. Zabawa była „straszna”, a zarazem wspaniała.

   

Okazało się później, że te duchy to znane nam panie. Atrakcjom nie było końca. Do późna oglądaliśmy film „Harry Potter i Zakon Feliksa”, nikt nie chciał kłaść się spać. Rano, gdy wszyscy wstali, poszliśmy się umyć i zjeść pyszną jajecznicę na śniadanie.

   

W końcu przyszedł czas na pakowanie się i powrót do domu.
Bardzo nam się podobała „Noc w szkole” i z niecierpliwością oczekujemy następnej (pani dyrektor obiecała nam, że taka będzie).

Zdjęcia w naszej Galerii>>>

/Klaudia Rąba, Wojciech Sawkiewicz i inni/


„Dzikie Łabędzie”,

czyli opowieść o wierze, nadziei i miłości. 

W sobotę 28 stycznia uczniowie ZSP w Janowicach zaprezentowali swoje talenty w szkolnym przedstawieniu opartym na baśni H. Ch. Andersena „Dzikie Łabędzie”. Uczniowie mieli możliwość zaistnieć jako aktorzy, tancerze i wokaliści.

Widzowie w pełni docenili trud włożony w to przedsięwzięcie gromkimi brawami oraz miłymi słowami, które można było usłyszeć po spektaklu. Rodzice, dziadkowie, rodzeństwa z dumą podziwiali grę, śpiew i taniec w wykonaniu swoich  dzieci, wnuków, sióstr i braci.

Niemniej dumni byli nauczyciele i pracownicy szkoły, którzy prace nad przedstawieniem obserwowali (i w nich uczestniczyli) od dłuższego czasu.

 

Wszystkim zaangażowanym w przygotowanie „zimowej imprezy środowiskowej” SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!

Zapraszamy też do przeczytania tekstu napisanego przez redaktora Sławomira Lewczaka na stronie Gminy Bestwina>>> „BAŚŃ O NIEZAWODNEJ NADZIEI”.

 

Przeżyjmy to jeszcze raz - zapraszamy do oglądania zdjęć z przedstawienia:

Zdjęcia - część pierwsza>>>

              Zdjęcia - część druga>>>

                                        Zdjęcia - część trzecia>>>

                                          Zdjęcia - część czwarta>>>

                                                        Zdjęcia - część piąta>>>

 

Serdecznie dziękujemy zaproszonym gościom za przybycie, a byli to: pełnomocnik wójta ds. inwestycji – Artur Beniowski, dyrektor ZOSiP – Arkadiusz Maj, redaktor „Magazynu Gminy” – Sławomir Lewczak, przewodnicząca KGW w Janowicach – Krystyna Handzlik, radni Gminy Bestwina: Jan Stanclik, Stanisław Nycz.

 

Baśń „Dzikie łabędzie” wg scenariusza Jolanty Kuczyńskiej  

Przygotowanie aktorów – Jolanta Kuczyńska

Aktorzy – role:  

Tomasz Krężelok – narrator, służący

Wojciech Sawkiewicz – król

Natalia Murawska – druga żona króla – macocha

królewicze - łabędzie:

Kacper Krężelok

Mateusz Woźniak

Przemysław Wróbel

Karina Stopka – Elza I

Klaudia Rąba – Elza II

Natalia Gierczyk – wiatr

Natalia Chromik – róża

Natalia Wójtowicz – brzoza

Katarzyna Łukoś – gospodyni wiejska

Agnieszka Wróbel – królewicz 

Marta Dyrdoń – sekretarz

Izabela Pękala – służąca

Magdalena Buczek – pierwsza królowa, matka Elzy i królewiczów, staruszka

rycerze:

Piotr Stawowczyk, Mateusz Tomala, Michał Maj, Adrian Ślósarczyk, Bartłomiej Mynarski  

 

Przygotowanie chóru, solistów, podkładu muzycznego – Dorota Pollak

Soliści: 

Natalia Murawska „Stara baśń” B.Kozidrak

Klaudia Rąba „Rzeczy zmieniają się” M. Szcześniaka

Karina Stopka „List do matki” W. Willas, „Koronkowy bal” Zespołu Gawęda

Natalia Wójtowicz „Pożegnanie z bajką” M.Ostrowskiej

Chór:

Natalia Murawska, Klaudia Rąba, Karina Stopka, Natalia Wójtowicz, Agnieszka Wróbel, Natalia Chromik, Izabela Pękala, Tomasz Kampczyk, Marta Dyrdoń

 

Choreografia tańców: „Taniec łabędzi”, „Bal”, „Bałaganiec” – Monika Krężelok

Choreografia i wykonanie „Tańca Elzy” –  Klaudia Rąba przy współpracy M. Krężelok

Tańczący uczniowie: 

Klaudia Rąba, Natalia Murawska, Natalia Wójtowicz, Karina Stopka, Natalia Gierczyk, Marta Dyrdoń, Izabela Pękala, Aleksandra Jarnot, Daria Gleindek, Kacper Krężelok, Tomasz Kampczyk, Justyna Chromik, Anna Zoń, Bartłomiej Ajchler, Magdalena Buczek

Choreografia oraz stroje do tańca ”Poziomki" – Eliza Szeliga – Kraus

Tańczący uczniowie:

Natalia Bubak, Witold Chromik, Marek Jordanek, Krzysztof Kasolik, Oliwer Kóska, Martyna Kubik, Patryk Kubik, Krystian Matura, Aleksandra Mędrala, Angelika Mynarska, Marcel Ochman, Jakub Olma, Zuzanna Piekiełko, Dominik Stanclik, Dawid Stefański, Natalia Tomala, Katarzyna Zawada, Piotr Zeman

Choreografia oraz stroje do  „ Tańca zwierzątek” – Elżbieta Żmij 

Tańczący uczniowie:

Emilia Drzewucka , Aleksandra Gołuszek, Justyna Kowalczyk, Ewa Natalia Mynarska, Natalia Mynarska, Martyna Olejak, Julia Olek, Katarzyna Stanclik

Choreografia oraz stroje do „Tańca nietoperzy” – Ewelina Olejak

Tańczący uczniowie:

Sabina Adamaszek, Julia Bogusz, Dawid Głombek, Karolina Klasa, Damian Kopaczka, Maria Krzyżowska, Oskar Nycz, Kamil Olma, Kacper Piekiełko, Martyna Popielarczyk, Karolina Pyka, Łukasz Rąba, Oliwia Szczypka, Tomasz Tlaga, Tymoteusz Tomala, Szymon Woźniak  

Szycie strojów dla tancerzy i aktorów – Monika Krężelok, pomoc – Elżbieta Małysz

Scenografia: Urszula Kal i Ilona Wójtowicz, pomoc – Renata Matusik

 

Podziękowania dla wszystkich nauczycieli, pracowników obsługi i administracji za pomoc w przygotowaniach do imprezy. Wyrazy wdzięczności dla pań, które upiekły na spotkanie ciasta. 


Afro-karnawał

W tym roku uczniowie klas IV-VI świętowali karnawał nieco inaczej niż zwykle. Tradycyjna dyskoteka odbyła się 27 stycznia, a tematem przewodnim była Afryka. Wszyscy uczestnicy zabawy, którzy przebrali się w stroje afrykańskie, otrzymali słodki upominek i choć znalazło się niewielu takich śmiałków, możemy im pogratulować odwagi i poczucia humoru.

Dyskoteka była bardzo udana, uczniowie tańczyli w rytmach najnowszych hitów, ale nie tylko. Prawdziwym przebojem okazała się piosenka „Żono moja”, która w dedykacjach pojawiała się najczęściej. To chyba znak, że w powietrzu unosił się już duch Walentynek.

/Eliza Szeliga-Kraus/

Zdjęcia w naszej Galerii>>>


„Kolęda na ziemi”

W niedzielę,  22. stycznia w kościele parafialnym pw. Św. Józefa Robotnika odbyło się przedstawienie Jasełek pt: „Kolęda na ziemi”.  Aktorami stali się wspaniali i utalentowani, wszyscy bez wyjątku, uczniowie klasy III, którzy wcielili się w postaci: Maryi, Józefa, aniołów, pasterzy i króli. Występ wzbogacił śpiew szkolnego zespoły Po-tworek. Przygotowania do jasełek rozpoczęły się już na początku grudnia pod kierunkiem pań: Barbary Nycz, Moniki Kacorzyk, Eweliny Olejak i Doroty Pollak. Ciężka i wytrwała praca wszystkich uczniów zaowocowała wspaniałym widowiskiem. Naszą publicznością były nasze rodziny, nauczyciele, mieszkańcy Janowic i okolic, którzy przyjęli nasz występ z wielką życzliwością.

 

Wszystkim zebranym gościom serdecznie dziękujemy za przybycie. Cieszymy się niezmiernie, że naszym przedstawieniem mogliśmy jeszcze raz, na nowo obudzić we wszystkich niezastąpionego ducha Świat Bożego Narodzenia.

/Barbara Nycz/

Zdjęcia w naszej Galerii>>>


Schola „Angeles” śpiewa kolędy

Schola „Angeles” już drugi rok działa przy współpracy naszej szkoły i Kościoła Parafialnego w Janowicach. Dzięki tej współpracy należący do niej uczniowie w niedzielę 22 stycznia kolejny raz wykonali oprawę  muzyczną do niedzielnej mszy świętej o godz. 11.00 śpiewając kolędy i pastorałki. Dzieci uczą się tekstów i śpiewają coraz odważniej ku uciesze wszystkich słuchających. Mamy nadzieję, że ten sposób uczestnictwa naszych uczniów we mszy świętej będzie coraz częstszy i będzie dawał radość im samym oraz wszystkim parafianom.

/Eliza Szeliga-Kraus/

 


Piłka Siatkowa

 

19 stycznia w Bestwince odbyły się gminne eliminacje Piłki Siatkowej. Wszyscy bardzo baliśmy się tych zawodów, gdyż możliwości wyćwiczenia poszczególnych elementów piłki siatkowej na naszej sali gimnastycznej są ograniczone. Okazało się jednak ,że nasi uczniowie są naprawdę wyjątkowi i dzięki swojej determinacji i opanowaniu chłopcy zajęli 2 miejsce przegrywając w taibreku z zespołem z Kaniowa. Dziewczęta po zaciętej walce w każdym z meczy zajęły 4 miejsce.

 

Reprezentacja Dziewcząt                                        Reprezentacja Chłopców

1. Klaudia Rąba                                                          1. Tomasz Krężelok

2. Marta Dyrdoń                                                         2. Wojciech Sawkiewicz

3.Aleksandra Jarnot                                                    3. Jan Stolarzewicz

4. Daria Gleindek                                                        4. Norbert Czana

5. Karina Stopka                                                         5. Piotr Niemczyk

6. Katarzyna Łukoś                                                      6. Jakub Drążyk

7. Agnieszka Wróbel                                                     7. Dawid Gleindek

8. Justyna Nóżka                                                          8. Przemysław Wróbel

9. Magdalena Jakubiec                                                  9. Mateusz Woźniak

10. Natalia Chromik                                                    10. Piotr Stawowczyk

                        Zdjęcia w naszej Galerii>>>                      

/Monika Krężelok/


W karnawałowym rytmie

Czas karnawału to czas zabaw, śpiewu i tańca, dlatego jak co roku przygotowaliśmy naszym najmłodszym uczniom wspaniały bal. Sala została udekorowana kolorowymi serpentynami, zabrzmiały pierwsze dźwięki muzyki, więc wszyscy ruszyli w tany. Barwny korowód kręcił się po sali, a wszystkie buzie rozjaśniał uśmiech. Jak co roku rodzice włożyli wiele wysiłku w stroje swoich pociech, jednak na wyróżnienie zasługują te wykonane własnoręcznie.

Tańce przerywały liczne zabawy i konkursy oraz poczęstunek na zregenerowanie sił. Czas niestety szybko minął. Zostały nam zdjęcia i wspomnienia.

  /Elżbieta Żmij/

Zdjęcia w naszej Galerii>>>


Podsumowanie pierwszego półrocza

WYNIKI NAUCZANIA W POSZCZEGÓLNYCH KLASACH

kasa IV – średnia 4.58

klasa V – średnia 4.47

klasa VI – średnia 4.18

Najlepsi uczniowie:
klasa I
Witold Chromik, Natalia Bubak, Martyna Kubik, Krystian Matura, Aleksandra Mędrala, Angelika Mynarska, Emilia Szymańska, Katarzyna Zawada, Natalia Tomala.
klasa II

Michał Dziergas, Aleksandra Gołuszek, Justyna Kowalczyk, Grzegorz Maga, Natalia Ewa Mynarska, Natalia Agnieszka Mynarska, Martyna Olejak, Jakub Stolarzewicz, Olaf Wiewióra. 
klasa III
Sabina Adamaszek, Julia Bogusz, Karolina Klasa, Maria Krzyżowska, Martyna Popielarczyk, Oliwia Szczypka, Karolina Pyka, Łukasz Rąba, Tomasz Tlaga, Tymoteusz Tomala
.
klasa IV
Kacper Krężelok        5.09
Tomasz Kampczyk     5.0
Michał Maj                 5.0
Bartłomiej Ajchler     4.91
Natalia Pieczka          4.91
klasa V
Wojciech Sawkiewicz      5.8
Klaudia Rąba                   5.4
Tomasz Krężelok             5.3
Jan Stolarzewicz             5.2
Natalia Murawska           4.8
klasa VI

Katarzyna Łukoś          5.6
Natalia Chromik           4.9

Frekwencja

klasa I – 89.69 %

100% Angelika Mynarska, Martyna Kubik

klasa II – 93,35%

100% Emilia Drzewucka,  Julia Olek, Natalia Ewa Mynarska

klasa III – 96,97% 

klasa IV - 92,39%

100% Anna Zoń, Tomasz Kampczyk, Bartłomiej Mynarski, Adrian Ślósarczyk

klasa V -  94,67%

100% Kamil Kowalczyk, Natalia Murawska, Wojciech Sawkiewicz, Szymon Said

klasa VI - 92.05%

100% Jakub Drążyk, Piotr Stawowczyk, Przemysław Wróbel


Drugoklasiści dokarmiają ptaki

    Spadł śnieg. Dzieci cieszą się z uroków zimy, ale też nie zapominają o jej uciążliwości dla ptaków. Drugoklasiści przypomnieli sobie na zajęciach czym należy karmić ptaki, aby pokarm był zawsze świeży i nie solony. Najlepiej dla wróblowatych przygotować mieszankę nasion, a dla sikor i dzięciołów można także wieszać kawałki słoniny. Pamiętajmy również, aby karmienie odbywało się regularnie całą zimę. Karmnik powinien być zawsze czysty i oddalony od gęstych krzewów, gdyż są one kryjówką dla kotów  polujących na ptaki. Na zakończenie lekcji cała klasa udała się na podwórko szkolne, gdzie na jednym z drzew umocowała swój karmnik dla skrzydlatych przyjaciół.

  /Elżbieta Żmij/

   

   

Smacznego ptaszki!  


Konkursowo śpiewamy Gloria!

    14 stycznia w Bestwince odbył się już szósty z kolei Przegląd Kolęd i Pastorałek. Choć Janowice to najmniejsza wieś w gminie, nasza szkoła była dumnie reprezentowana przez ponad trzydziestu uczniów w szeregach zespołu wokalno-instrumentalnego Po-tworek (uczniowie klas III-VI) oraz scholę Angeles (uczniowie klas I i II). Aura tego dnia wyjątkowo sprzyjała kolędowaniu, gdyż doczekaliśmy się świeżego śniegu. W oczekiwaniu na swoją kolej mogliśmy posłuchać grup przedszkolnych i poczuć atmosferę konkursu.

Jako pierwszy z naszych zespołów wystąpił Po-tworek. Zespół pod kierownictwem pani Doroty Pollak wykonał kolędy Gloria in excelsis Deo oraz Ciacha noc. Uczniowie grali na keyboardzie (Wojciech Sawkiewicz), klarnecie (Piotr Niemczyk), fletach (Agnieszka Wróbel, Natalia Chromik, Izabela Pękala i Justyna Matura) oraz trójkącie (Mateusz Pollak), a całość zaśpiewali w dwugłosie! Zespołowi udało się zająć trzecie miejsce.

   

Zaraz po nich wystąpiły młodsze dzieci ze scholii Angeles, które przygotowała pani Eliza Szeliga-Kraus. Uczniowie zaśpiewali kolędę Do szopy, hej pasterze i pastorałkę Przychodzimy do stajenki. Dzieci wesoło śpiewały i wszystkie ubarwiały występ grając na instrumentach perkusyjnych, a drugoklasistka Natalia Mynarska akompaniowała na gitarze. Schola była jedynym zespołem w swojej kategorii i zdobyła szczególne wyróżnienie.

Po zespołach wystąpili soliści, wśród których najlepszym okazał się Mateusz Pollak z piękną pastorałką Najlepsze dziś wypełni się.

Wśród widowni pojawiło się również wielu rodziców naszych uczniów, którym serdecznie dziękujemy za kibicowanie. Z konkursu wróciliśmy w pogodnych nastrojach i pełni wrażeń. Wszystkim uczniom jeszcze raz gratulujemy talentu i odwagi, życząc dalszych sukcesów!

/Eliza Szeliga-Kraus/

Zdjęcia w naszej Galerii>>>

Linki do filmików - występ scholi Angeles: >>>film1>>>,    >>>film2>>>


Piłka Koszykowa

10 stycznia odbyły się gminne eliminacje piłki koszykowej dziewcząt i chłopców. Zawody odbyły się w Bestwinie. Zarówno dziewczęta i chłopcy z naszej szkoły spisali się świetnie. Świetnie spisywali się w obronie i w ataku. Najsłabszym elementem okazała się celność, wynikało to z faktu iż kosze w naszej szkole znajdują się na innej wysokości. Uczniowie mieli problem z przestawieniem się na te nowe parametry. Co nie zmienia faktu, ze wyniki w poszczególnych kwartach były bardzo zadowalające. Dziewczęta zajęły 3 miejsce, natomiast chłopy miejsce 4. Gratulujemy!!!

    

 Reprezentacja Dziewcząt                                       Reprezentacja Chłopców

1. Klaudia Rąba                                                           1. Tomasz Krężelok

2. Marta Dyrdoń                                                          2. Wojciech Sawkiewicz

3.Aleksandra Jarnot                                                     3. Szymon Said

4. Daria Gleindek                                                         4. Jan Stolarzewicz

5. Karina Stopka                                                          5. Patryk Zdrowak

6. Natalia Wojtowicz                                                     6. Jakub Drążyk

7. Katarzyna Łukoś                                                       7. Dawid Gleindek

8. Justyna Nóżka                                                          8. Przemysław Wróbel

9. Justyna Matura                                                         9. Mateusz Woźniak

10. Natalia Chromik                                                     10. Piotr Stawowczyk

11. Magdalena Jakubiec                                                11. Piotr Niemczyk

12. Agnieszka Wróbel                

  Zdjęcia: Koszykówka dziewcząt>>>                            Zdjęcia: Koszykówka chłopców>>>         

/Monika Krężelok/                                


Realizacja zadań z Kodeksu 2.0 - zadań TIK:

Na lekcjach korzystamy z rzutnika, komputera i tablicy interaktywnej...

    Uczniowie mają możliwość pracy z tablicą interaktywną, co jest dla nich czymś bardzo interesującym i fascynującym. Lekcje stają się ciekawsze i atrakcyjniejsze.

 

Pomysł na zajęcia z wykorzystaniem tablicy interaktywnej jest godny polecenia każdemu nauczycielowi, który chce przełamać stereotypy, swoje przyzwyczajenia i wprowadzić do swojego warsztatu pracy powiew świeżości i nowe źródło nauki dla swoich uczniów. Uczniowie powinni korzystać z wielu zmysłów podczas procesu uczenia się by lepiej zapamiętać: wzrok, słuch, dotyk oraz działanie i ruch. Te możliwości daje tablica interaktywna.

 /Marlena Niemczyk-Handzlik/

/Źródło: http://szkolazklasa2zero.nq.pl/

 

Świąteczny to czas

22 grudnia to ostatni dzień w szkole przed tzw. przerwą świąteczną, dlatego obchodziliśmy go we wspaniałej atmosferze. Dwie pierwsze godziny lekcyjne przebiegły szybko i przyjemnie, by potem rozpocząć świętowanie. Najpierw uczniowie klas wraz z wychowawcami złożyli sobie najpiękniejsze życzenia, łamiąc się opłatkiem i rozdając większe i mniejsze upominki. Kolejne godziny spędziliśmy na sali gimnastycznej. Miłym akcentem było rozdanie nagród i dyplomów za udział w konkursach przyrodniczym, języka angielskiego oraz zbiórce żołędzi. Jak zawsze mamy wielu laureatów.

    Pani dyrektor złożyła życzenia i zaprosiła do wspólnego posiłku w formie słodyczy i owoców, czyli tego, co dzieci lubią najbardziej. Po nabraniu siły wspólne kolędowanie było donośne i radosne. Na wyróżnienie zasługuje występ Scholii i uczniów klasy trzeciej.

    W świątecznym humorze zakończyliśmy  ten dzień, by pozostać w nim przez całe święta.

Życząc Wszystkim Rodzinnych i spokojnych świąt Bożego Narodzenie udajemy się na wypoczynek.

Pani Dyrektor, Pracownicy i Uczniowie ZSP Janowice

/Elżbieta Żmij/

Zdjęcia w naszej Galerii

TIKowe życzenia przyniosły nam sukces!

W konkursie: “TIKowo na święta”, na najbardziej pomysłowe życzenia świąteczne od uczniów dla wszystkich uczestników programu „Szkoła z klasą 2.0” zdobyliśmy III miejsce w Polsce wśród uczniów szkół podstawowych. Wszystkim pomysłodawcom i wykonawcom serdecznie gratulujemy.

Dziękujemy wszystkim, którzy byli zaangażowani w powstanie tych życzeń.

Więcej informacji na stronie internetowej programu „Szkoła z klasą 2.0” >>>

Życzenia Świąteczne dla wszystkich INTERNAUTÓW od dzieci Szkolnego Koła Europejczyka w ZSP Janowice >>> (aby opuścić reklamę kliknij skip)

Święta tuż, tuż  - schola „ANGELES” przygotowuje swój występ na szkolne spotkanie wigilijne - zobaczcie...

 

Zawody pływackie

    14 grudnia na basenie w Czechowicach – Dziedzicach odbyły się gminne zawody pływackie. Uczniowie naszej szkoły: Klaudia Rąba, Marta Dyrdom, Kacper Krężelok i Tomasz Krężelok spisali się świetnie. Tomaszowi Krężelok udało się zająć trzecie miejsce w kategorii IV – VI. Gratulujemy:) Całe zawody upłynęły w tle świetnej zabawy. Z niecierpliwością oczekujemy kolejnych.

/Monika Krężelok/

Zdjęcia w naszej Galerii>>>

Nagrody w konkursie klasowym pt: "Najładniejszy pamiętnik z wakacji"

Uczniowie klasy III zostali nagrodzeni za wykonane przez nich pamiętniki z wakacji. Niektóre napisane były własnoręcznie, ozdobione ciekawymi rysunkami, pamiątkami czy pocztówkami inne wykonane były techniką komputerową i również zawierały ciekawe zdjęcia i ilustracje do opisywanych przez uczniów przygód. Pierwsze miejsce w konkursie na najładniejszy pamiętnik zdobyła Oliwia Szczypka, II miejsce zajęła Karolina Pyka, a III miejsce przypadło Tymoteuszowi Tomala. Oprócz tego w konkursie wyróżnione zostały prace Martyny Popielarczyk, Karoliny Klasa i Damiana Kopaczki. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za zaangażowanie i wspaniałe prace. Życzymy kolejnych ciekawych przygód i przeżyć w trakcie następnych wakacji, a wcześniej podczas wyjazdu na Zieloną Szkołę.

/Ewelina Olejak/

Jeśli możesz oddaj nam swój stary telefon komórkowy...

    Zespół Szkolno-Przedszkolny w Janowicach przyłączył się do akcji SzkołaFON, która organizuje zbiórkę telefonów komórkowych, a następnie przekazuje je do recyklingu. Uczniowie sukcesywnie przynoszą aparaty do szkoły i wrzucają je do specjalnego pudełka.

    Zwracamy się do Wszystkich z prośbą o pomóc w zbiórce starych telefonów komórkowych. Zbieramy wszystkie telefony, bez względu na ich wiek, poziom zużycia czy stan techniczny. Nie tylko pomogą nam Państwo zebrać fundusze na dofinansowanie do zakupu urządzeń multimedialnych oraz sprzętu sportowego, ale co najważniejsze 100% telefonów, które przekażemy szkołaFON, nie zostanie wywieziona na wysypisko, gdzie może spowodować poważne szkody dla środowiska. Liczymy na wsparcie ze strony mieszkańców Janowic i nie tylko. Wykonaliśmy dodatkowe pudełka na zużyte telefony, które będą wystawione w życzliwych nam sklepach.

Jeżeli chcą Państwo dowiedzieć się więcej o akcji zapraszamy na stronę http://szkolafon.pl

/Danuta Uniwersał/

Laureatka w konkursie powiatowym!

8 grudnia 2011 w Bielskim Starostwie Powiatowym uroczyście została podsumowana VIII edycja Powiatowego Konkursu Ekologicznego „Człowiek a Środowisko”. W tym roku uczennica naszej szkoły z klasy VI  - Magdalena Jakubiec - zajęła najwyższe - I miejsce wśród uczniów klas IV-VI, w kategorii: prezentacja multimedialna.  Serdecznie gratulujemy!!!

   

Pracę nagrodzoną można zobaczyć>>>

Podziękowania dla pani dyrektor, wszystkich nauczycieli, koleżanek i kolegów - pomysłodawców, niejednokrotnie wykonawców opisanych w prezentacji wydarzeń. /Uczennicę do konkursu przygotowywała pani Danuta Uniwersał./

Więcej informacji na stronie: Powiat Bielski>>>

Debata szkolna o korzystaniu z TIK

    W czwartek 8 grudnia 2011r. odbyła się debata szkolna o korzystaniu z TIK. Brali w niej udział uczniowie klasy czwartej, piątej i szóstej, nauczyciele uczestniczący w projekcie Szkoła z klasą 2.0, dyrektor szkoły i koordynator. To kolejny etap tworzenia zasad korzystania z technologii komunikacyjno-informacyjnych w nauczaniu i uczeniu się.  Uczniowie podczas dyskusji tworzyli z pomocą nauczycieli kolejne punkty kodeksu 2.0. Sekretarz - Klaudia Rąba na bieżąco zapisywała powstające treści, a wszyscy mogli śledzić na ekranie tekst i wprowadzać jeszcze zmiany. I tak podczas omawiania kolejnych zagadnień, na oczach zebranych powstawały punkty Kodeksu 2.0, czyli zbiór reguł, które mają wyjaśnić, jak komputer, Internet, nowoczesne środki audiowizualne, itp. - mają pomóc w mądrej edukacji. Debatę zakończyło głosowanie nad przyjęciem stworzonego kodeksu. Kolejnym wyzwaniem przed uczniami klas IV-VI jest stworzenie ciekawej formy informowania o kodeksie i promowania jego zapisów tak, aby dotarły one do najmłodszych uczniów naszej szkoły.

Podczas tej debaty powstał Kodeks 2.0 ZSP Janowice>>>

/Danuta Uniwersał/

Zdjęcia w naszej Galerii>>>

Mikołaj w szkole

 

Zgadnijcie, kto to taki?

Najbardziej znany i lubiany święty,

6 grudnia przynosi prezenty?

Tak, to oczywiście święty Mikołaj!

 

Ten wspaniały święty przybył do naszej szkoły w dniu swojego święta. Ponieważ tego dnia nie było na polu śniegu nie mógł przybyć do nas saniami. Ale święci na wszystko mają swoje sposoby. Mikołaj zjechał do nas z nieba po chmurkach na rolkach. Wszyscy podziwialiśmy jego umiejętności, gdy w butach na kółkach jeździł wokół szkoły. To był widok!

A potem nastąpiło długo oczekiwane spotkanie ze świętym Mikołajem w klasach. Gość z nieba dla wszystkich uczniów przywiózł ze sobą prezenty. Dziwicie się? Niepotrzebnie, bo w naszej szkole są same grzeczne dzieci i każde zasłużyło na podarunek!

/Barbara Nycz/

Zdjęcia można zobaczyć w naszej Galerii:

    Zdjęcia: Mikołaj w szkole - cz.1                    Zdjęcia: Mikołaj w szkole - cz.2

Tenis stołowy

    1 grudnia odbyły się gminne eliminacje w tenisie stołowym. Naszą szkołę reprezentowali: Gleindek Dawid, Wróbel Przemysław, Krężelok Tomasz, Stolarzewicz  Jan. Uczniowie naszej szkoły uplasowali się na drugim miejscu, co jednocześnie dało im awans i umożliwiło udział dalszych rozgrywkach. W styczniu będą reprezentować gminę na powiatowych zawodach w Ligocie. Powodzenia!!!!

/Monika Krężelok/

Konkurs gminny pt: „Obrazki z dawnej wsi” - rozstrzygnięty!!!

    W konkursie organizowanym przez GOKSiR w Bestwinie pt: "Obrazki z dawnej wsi", (o którym pisaliśmy już w naszych aktualnościach) uczniowie z naszej szkoły zajęli najwyższe miejsca, praktycznie zajmując całe podium. W kategorii klas I - III: I miejsce zdobyła Karolina Klasa, II miejsce zajęła Sabina Adamaszek, a III przypadło uczennicy Oliwii Szczypka. Wszystkie wymienione dziewczynki są uczennicami klasy trzeciej. Natomiast w kategorii klas IV - VI uczeń klasy IV Adrian Ślósarczyk zdobył II miejsce, a uczennica klasy VI Natalia Chromik została wyróżniona za swoją pracę. Świadczy to o poważnym podejściu do tematu, dużym zasobie wiadomości na temat dawnej wsi u naszych uczniów oraz talencie plastycznym, który warto rozwijać. Wszystkim bardzo serdecznie gratulujemy!!!

/Ewelina Olejak/

Andrzejki w klasach I-III

Jak co roku, uczniowie klas młodszych bawili się przy andrzejkowych wróżbach. Emocji było wiele, kiedy odkrywano przepowiednie pełne szczęścia, dobrobytu czy humoru. Wróżenie przerywano tańcami i słodkim poczęstunkiem, by znowu wrócić  do „czarowania”. Wiemy, że wróżenie traktujemy z przymrużeniem oka, jednak po cichu wierzymy w wielką fortunę.

/Elżbieta Żmij/

       

Pozostałe zdjęcia w naszej Galerii>>>

                Filmik uczniów z klasy czwartej>>>

Angielski interaktywnie

W celu utrwalenia czasowników nieregularnych czasu Simple Past oraz powtórzenia słownictwa związanego z czasem wolnym, zwierzętami uczestnicy koła języka angielskiego klas starszych z przyjemnością zabrali się do nauki.

       

Natomiast klasa V ćwiczyła, utrwalała i poznawała nowe olimpijskie dyscypliny sportowe połączone z odpowiednim czasownikiem. Klasa V liczy 20 uczniów a rysik jest niestety tylko jeden. Staraliśmy się, aby każdy mógł skorzystać z tablicy interaktywnej i użyć magicznego rysika.

       

Uczniowie klasy III mieli możliwość oglądania zwierzątek dziko żyjących (niczym w kinie), poznania ich odpowiedników angielskich oraz wykonania wielu ćwiczeń. A zabawy było mnóstwo…

   

 /Marlena Niemczyk-Handzlik/

Lekcje angielskiego z wykorzystaniem tablicy interaktywnej

    W celu poznania tradycji i historii obchodów Dnia Guya Fawkesa w Wielkiej Brytanii, klasa VI wykorzystała nie tylko tradycyjne podręczniki do języka angielskiego, ale również atuty tablicy interaktywnej. Uczniowie zapoznawali się z tematem korzystając z edukacyjnych stron internetowych oraz ciekawych opowieści dziennikarza stacji telewizyjnej BBC Nicka Knowlesa.

Natomiast klasa V ćwiczyła i utrwalała, dla niektórych mogłoby się wydawać, nudną gramatykę (czas przeszły- Simple Past czasowników regularnych) w bardzo ciekawy sposób. Chętnych do ćwiczeń i żmudnych przykładów nie brakowało. To magia tablicy interaktywnej. Na zdjęciu utrwaliliśmy Konrada Stanclika.

   

Uczniowie klasy IV mieli możliwość zgłębienia tajników zawiłego czasu Present Continuous zdań twierdzących, przeczących i pytań. Tablica interaktywna wraz z ciekawymi zadaniami pomogła zrozumieć konstrukcje zdań.

       

 /Marlena Niemczyk-Handzlik/

Zajęcia z tablicą interaktywną

16 listopada na zajęciach ogólnorozwojowych uczniowie klasy drugiej poznawali „tajemnice” tablicy interaktywnej. Uczyli się w jaki sposób można pisać, rysować czy wypełniać  kształty kolorem z użyciem pióra interaktywnego.  Niektórzy uczniowie z niepewnością i strachem podchodzili pierwszy raz do zadań, jednak po chwili stwierdzali, że ”nie taka tablica straszna”.

   

Te zajęcia sprawiły dzieciom wiele radości i dostarczyły  sporo wrażeń. Teraz, kiedy tablica została „oswojona”, będziemy korzystać z niej jak najczęściej.

Zdjęcia w naszej Galerii>>>

/Elżbieta Żmij/

11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości

    11 listopada przedstawiciele naszej szkoły wzięli udział w uroczystościach związanych z obchodami 93.rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. O godz. 8:00 uczestnicy uroczystości wzięli udział we mszy świętej, po której wysłuchaliśmy koncertu laureatów XII Parafialnego Przeglądu Pieśni Patriotycznej w Bestwinie. Następnie delegacje wyruszyły pod pomnik „Tych, którzy życie oddali Polsce” (przy Urzędzie Gminy Bestwina), gdzie zostały złożone kwiaty.

Naszą szkołę reprezentowali: Natalia Murawska, Karina Stopka, Klaudia Rąba oraz pani dyrektor Urszula Kal i p. Eliza Szeliga-Kraus.

/Eliza Szeliga-Kraus/

Obchody 93. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Jak co roku w naszej szkole świętowaliśmy kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Akademię przygotowała klasa V wraz z wychowawcą, Jolantą Kuczyńska, która jednocześnie wprowadziła uczniów w trudny temat historyczny. Piątoklasiści zaprezentowali wiersze, piosenki i teksty o tematyce niepodległościowej. Ich koledzy, młodsi i starsi, z zainteresowaniem wysłuchali programu artystycznego.

   

 Uroczystość uświetnił występ szkolnego chóru, który przygotowała pani D. Pollak, a odbiór tekstów ułatwiły dekoracje pani Ilony Wójtowicz.

Zdjęcia w naszej Galerii>>>

        Film Wojciecha Sawkiewicza>>>

/Jolanta Kuczyńska/

Pedagogizacja Rodziców, czyli dlaczego warto znaleźć czas dla dzieci.

8 listopada (w ramach wywiadówki i pedagogizacji Rodziców)  uczniowie szkolnego kółka teatralnego „Tejot, czyli teatr z Janowic” zaprezentowali spektakl profilaktyczny, pt. „Jak solidarność i sąsiedzka współpraca wygrała walkę z nudą”. Młodzi aktorzy , przygotowani przez opiekuna- Jolantę Kuczyńską, wcielili się w role rodziców, dziadków i nudzącej się młodzieży. Pokazali, jakie pułapki czekają na młodych ludzi, którzy się nudzą, dla których dorośli nie mają czasu, bo są zapracowani, zajęci innymi ważnymi sprawami.

   

            Spektakl dał wiele do myślenia, u niejednego Rodzica pojawiła się łza w oku i zaduma na twarzy. Uczniowie podpowiedzieli też, jak można poradzić sobie z brakiem czasu i tym samym opieką nad dziećmi. Jak można walczyć z anonimowością, egoizmem i tzw. znieczulicą społeczną.

Warto również dodać, że scenariusz napisała J. Kuczyńska w oparciu o pomysły swoich podopiecznych, którzy wcześniej zaprezentowali swoje pomysły w przygotowanych scenkach. Uczniowie mogli wykazać się w ten sposób kreatywnością. 

Młodzi aktorzy (z tym spektaklem) wzięli też udział w III Konkursie na Małą Formę Teatralną o charakterze profilaktycznym.

Zdjęcia w naszej Galerii>>>

Dziękujemy Wszystkim, dzięki którym to przedsięwzięcie się udało.

 Jolanta Kuczyńska i „Tejot” w składzie: Marta Dyrdoń, Magdalena Buczek, Natalia Gierczyk, Katarzyna Łukoś, Klaudia Rąba, Natalia Murawska, Agnieszka Wróbel, Natalia Wójtowicz Karina Stopka,  Przemysław Wróbel, Wojciech Sawkiewicz.

/Jolanta Kuczyńska/

„Ale technika!”- wzdycha uczeń z szeroko otwartymi oczami. Patrzy jak jego kolega na „ścianie” (tablicy interaktywnej) za pomocą pisaka uruchamia Internet – ulubioną grę i może na oczach kolegów kontynuować „swoją kosmiczną misję” w niesamowitym wymiarze.

   

Pada hasło: „ale fajne!, chcę mieć w domu, a ile to kosztuje?” Uczeń otrzymuje odpowiedź od nauczyciela, co trochę gasi jego entuzjazm, ale w szkole – ZSP Janowice – można obcować z niesamowitym światem techniki, korzystać z nowoczesnych technologii i to wszystkich zachwyca.

Zdjęcia w naszej Galerii>>>

/Danuta Uniwersał/

Wyniki etapu szkolnego Wojewódzkiego Przedmiotowego Konkursu z Języka Polskiego  z Elementami Historii:

Katarzyna Łukoś, uczennica klasy VI i Wojciech Sawkiewicz, uczeń klasy V przeszli do drugiego etapu, czyli etapu rejonowego. Kasia zdobyła 39 punktów, a Wojtek 37 na 45 punktów możliwych do zdobycia. Gratulujemy! 

Do etapu rejonowego nie przeszli Klaudia Rąba i Norbert Czana, którzy również osiągnęli dobre wyniki.

/Jolanta Kuczyńska/


Piórem po tablicy interaktywnej

Na zajęciach koła komputerowego uczniowie pracowali z tablicą interaktywną. Każdy mógł wypróbować magiczne pióro i napisać z pomocą klawiatury wyświetlonej - tym razem nie na komputerze, ale na tablicy, własne zdania. Niesamowite wrażenie na uczniach zrobił fakt zobaczenia w komputerze tekstu zapisanego wcześniej na tablicy interaktywnej.

   

Zobaczcie zafascynowanie uczniów>>>

Film Jana Stolarzewicza>>>

/Danuta Uniwersał/

„Głosy dla Hospicjów”

    21 października o godzinie 16.30 wolontariusze naszej szkoły wzięli udział w II Koncercie Charytatywnym organizowanym w ramach ogólnopolskiej kampanii  „Hospicjum to też życie” oraz Światowego Dnia Obchodów Opieki Paliatywnej. Koncert odbył się  W Miejskim Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach, a jego honorowym patronem był burmistrz miasta.

   

Swój program artystyczny zaprezentowały  dzieci i młodzież szkół i przedszkoli z gminy Czechowice oraz gmin ościennych. Natalia Murawska, Klaudia Rąba, Karina Stopka i Natalia Wójtowicz,  to uczennice, które reprezentowały naszą szkołę pięknymi głosami przy akompaniamencie Wojtka Sawkiewicza – fortepian. Za swój występ uczniowie zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

    

Do udziału w koncercie uczniowie przygotowywali się pod kierunkiem pani Doroty Pollak oraz przy pomocy taty Piotra Niemczyka, pana Stanisława Niemczyka, który specjalnie na potrzeby koncertu przygotował dla uczniów zapis nutowy wykonywanych utworów - SERDECZNIE DZIĘKUJEMY.  Niestety sam Piotr mimo wysiłków włożonych w przygotowania, nie mógł wystąpić w związku z kontuzją ręki. Żałujemy gdyż mieliśmy już okazję wysłuchać utworów wykonywanych przez Piotra na klarnecie i wiemy, że nasz występ byłby dzięki niemu bogatszy.

Przed koncertem  wolontariusze, ubrani w żółte koszulki kwestowali na rzecz  hospicjum domowego, które działa w Czechowicach i swoją opieką obejmuje od 20 do 25 chorych. Za uzbierane datki zostaną zakupione lekki i inne potrzebne medykamenty. 

Odbył się również kiermasz dzieł  wykonanych własnoręcznie przez uzdolnioną młodzież pod kierunkiem nauczycieli oraz bibliotekarzy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czechowicach-Dziedzicach.

/Monika Kacorzyk-Karlińska/

Spotkanie z policjantami

    20 października 2011r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielami Policji. Panowie policjanci poruszyli wiele zagadnień dotyczących bezpieczeństwa, zarówno w drodze do szkoły, jak i na jej terenie. Przypomnieli zasady bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię, mówili, czym jest przemoc w szkole i jak sobie z nią radzić, jak zachować się w przypadku zagubienia się w obcym miejscu i co robić, gdy zaczepia nas ktoś nieznajomy. Dzieci z zainteresowaniem słuchały panów policjantów, a potem zadawały pytania dotyczące ich odpowiedzialnej pracy. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również policyjne akcesoria, których mogli dotknąć, potrzymać. Ciekawe czy wśród grupy uczniów jest już jakiś przyszły stróż prawa?

Zdjęcia w naszej Galerii

/Ilona Wójtowicz/

Mam telefon...

Telefon komórkowy to jeden z elementów nowoczesnych technologii TIK (technologii komunikacyjno-informacyjnej). Może pomóc w mądrej i skutecznej edukacji. Coraz częściej odgrywa on w życiu dzieci i młodzieży niezwykle ważną rolę, otwiera przed nowym pokoleniem wiele możliwości, ale jednocześnie niesie ze sobą problemy i zagrożenia. Dlatego też na lekcji informatyki uczniowie poznali kilka zagadnień związanych ze swoją "komórką". Dwie z nich przytoczymy poniżej:

   

      

/Danuta Uniwersał/

X Jubileuszowy Powiatowy Jesienny Rajd „Brązowego Liścia – Porąbka 2011

1 października wzięliśmy udział w X Jubileuszowym Powiatowym Jesiennym Rajdzie„Brązowego Liścia – Porąbka 2011”. Naszą szkołę reprezentowało 26 uczniów z klas IV – VI i troje opiekunów: Jolanta Kuczyńska, Monika Krężelok i Janusz Krężelok. Trasa rajdu przebiegała następująco: Przełęcz Przegibek – Gaiki (szlak niebieski) – Przełęcz „U Panienki” – Hrobacza Łąka – Żarnówka Mała Zapora (szlak czerwony) – Porąbka Centrum (Stadion LKS). Pogoda tradycyjnie nam dopisała. Mimo zmęczenia, gdyż trasa rajdu była wymagająca. Uczniowie naszej szkoły na mecie z powodzeniem wzięli udział w zawodach sportowych. Przemysław Wróbel i Tomasz Krężelok wywalczyli nagrody rzeczowe – Gratulujemy!!!

       

Na sam koniec warto się również pochwalić, że nasza gmina zdobyła puchar dla „Najliczniej Reprezentowanej Gminy”.

Zdjęcia w naszej Galerii >>> zobacz    lub    oglądnij film zrobiony przez Kamila Kowalczyka>>>

Do zobaczenia na następnym rajdzieJ!!! Uczestnicy

/Monika Krężelok/

Ślubujemy uroczyście!

    W piątek, 14 października do szkoły przyszli odświętnie ubrani pierwszoklasiści. Nie mieli ze sobą tornistrów, ponieważ czekało ich ważne wydarzenie – ślubowanie i pasowanie na ucznia. Sala gimnastyczna od rana zapełniała się rodzicami pierwszaków, którzy przybyli, by towarzyszyć swoim pociechom w tym szczególnym dniu.
Część artystyczną rozpoczęli uczniowie drugiej klasy, którzy jako doświadczeni koledzy przywitali pierwszaków w szkole i obiecali służyć  pomocą i dobrą radą. Po krótkim wstępnie głos zabrali pierwszoklasiści, którzy pięknie wyrecytowali swoje kwestie. Program urozmaicały wesołe piosenki, a także wspaniale wykonany taniec uczniów pierwszej klasy.
Po akademii nastąpiło uroczyste pasowanie na ucznia, którego dokonała pani dyrektor przy pomocy wielkiego ołówka. Trzeba przyznać, że niektórzy z pewną obawą zbliżali się w jego stronę, ale ołówek okazał się zupełnie niegroźny. Po pasowaniu nastąpiło rozdanie pamiątkowych dyplomów, legitymacji szkolnych oraz książeczek SKO. Każdy uczeń złożył swój podpis – odcisk palca pod słowami ślubowania. Całość części oficjalnej zakończyło chóralne odśpiewanie hymnu „Nasza szkoła” i rozdanie niespodzianek przygotowanych przez rodziców, czyli rogów obfitości. Trzeba było silnej woli, aby nierozpakowane słodkości doczekały zdjęć indywidualnych i grupowych, więc gdy tylko formalności zostały załatwione, uczniowie wreszcie przystąpili do pałaszowania. Pozostali zebrani rodzice i goście również mogli uraczyć się poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców.
Teraz już każdy pierwszak jest prawdziwym uczniem – gratulujemy!

            Zdjęcia - część 1>>>

                        Zdjęcia - część 2>>>

/Eliza Szeliga-Kraus/


Dziękujemy…

„…Pozwólcie, że w kilku słowach wyrazimy naszą wdzięczność

Życzymy, by ziarno rzucone do duszy naszej nie szło na marne

i powołanie w tej pracy potrzebne było cierpliwe i zawsze ofiarne…”

    

13. października uczniowie klasy VI oraz III dziękowali wszystkim nauczycielom, pracownikom obsługi i administracji wierszem, humorem oraz piosenką. Pojawili się nawet Mikołaj Rej, Ziemowit, Znak Mnożenia, Sowa, Malarz oraz Czwórboista, podkreślając wagę dzisiejszej szkoły, wykształcenia oraz misję nauczycieli we współczesnym świecie.

   

Można też posłuchać>>>

Dziękujemy za SERCE i TRUD w procesie wychowania i nauczania

/uczniowie ZSP Janowice/


Proszę wstać, Sąd idzie!

30 września naszą szkołę odwiedził Pan Sławomir Lewczak, dziennikarz Gazety Gminnej wraz ze studentką trzeciego roku dziennikarstwa - Panią Magdą. Oboje zostali zaproszeni na lekcję języka polskiego w klasie piątej. Tematem lekcji był: „Sąd nad mediami”. Uczniowie wcielili się w role obrońców i prokuratorów. „Wysokim sądem” została polonistka Jolanta Kuczyńska, a zaproszeni goście otrzymali role przysięgłych.

Uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy, jedni bronili, drudzy oskarżali. Wykazali się elokwencją, pomysłowością i doświadczeniem.

Wyrok dla mediów był uniewinniający, z zastrzeżeniem, że to jakie programy i artykuły wybieramy, zależy od nas samych.

   

Lekcja uczniom i gościom bardzo się podobała, a zielone płótno i tłuczek imitujący młotek sędziowski sprawiły, że wszyscy czuli się, jakby uczestniczyli w prawdziwej rozprawie.

/Jolanta Kuczyńska/


Szkoła nie musi być nudna, czyli „ każdy głos się liczy!”

W dniach 22-30 września uczniowie ZSP Janowice mieli możliwość uczestniczenia w prawdziwych wyborach. Zamiast wybierać przyszłych posłów i senatorów uczniowie wybierali Super Lidera. Kandydaci (wyłonieni w naturalny sposób, w demokratycznych wyborach) Magdalena Buczek z numerem 1, Klaudia Rąba z numerem 2 i Wojciech Sawkiewicz  z numerem 3 wraz ze swoimi  sztabami wyborczymi przygotowali sylwetki kandydatów i programy wyborcze, które to „zawisły” dosłownie wszędzie w „milionach” egzemplarzy.

>>>Zdjęcia - część pierwsza>>>

W wybory zaangażowała się dosłownie cała szkoła. Młodsi uczniowie rozrzucali ulotki, skandowali, namawiali niezdecydowanych, a sami kandydaci przeszli dosłownie samych siebie, łącznie z tym, że jedna z kandydatek rozdawała cukierki a kandydat babeczki ze swoim imieniem i numerem startowym (babeczki upiekł sztab wyborczy samodzielnie!). Dwa dni przed głosowaniem odbyła się debata wyborcza oraz konferencja prasowa, które poprowadziła Jolanta Kuczyńska. Uczniowie mieli możliwość zadania pytania kandydatom  i tym samym zdecydowania, który program jest najlepszy.

>>>Zdjęcia - część druga>>>

Prezentacja programów, sylwetki kandydatów - film>>>

Głosowanie (powszechne i tajne) odbyło się 29 września (w czwartek), a głosy zliczyli w piątek bezpośrednio niezaangażowani: Jakub Drążyk i Mateusz Tomala. Wyniki zostały ogłoszone podczas piątkowego apelu. Super Liderem została Klaudia Rąba – 48 głosów, kolejne miejsca zajęli: Wojciech Sawkiewicz – 31 głosów i Magdalena Buczek – 27 głosów. Jak widać walka była bardzo wyrównana. 6 głosów było nieważnych.

>>>Zdjęcia - część trzecia>>>

Uczniom lekcja „wyborcza” bardzo się spodobała. Jak stwierdzili: „bawiąc i ucząc się, zrozumieli, że każdy głos jest ważny!” Bo zadaniem szkoły jest, nauczyć młodzież myśleć, by dokonywała świadomych i mądrych wyborów”.

        9 października uczniowie, towarzysząc swoim rodzicom, będą mieli możliwość kserowania prawdziwych wyborów parlamentarnych.

Całość przygotowała i poprowadziła polonistka – Jolanta Kuczyńska


Konkurs gminny pt: „Obrazki z dawnej wsi”

    W miesiącu wrześniu uczniowie klas I – III wzięli udział w konkursie gminnym organizowanym przez GOKSiR w Bestwinie pt: „Obrazki z dawnej wsi”. W etapie szkolnym wzięło udział …. Dzieci z czego jury w osobach: pani Ilona Wójtowicz – nauczyciel plastyki i bibliotekarz, pani Iwona Pieczka – nauczyciel matematyki i pani Ewelina Olejak –edukacja wczesnoszkolna wytypowało odpowiednią liczbę prac zgodnie z wytycznymi organizatora. Autorami dzieł, które przeszły do kolejnego etapu są: Marek Jordanek, Emilia Szymańska i Aleksandra Mędrala z klasy I oraz Karolina Klasa, Sabina Adamaszek, Martyna Popielarczyk, Karolina Pyka, Mateusz Wojtowicz, Oliwia Szczypka i Julia Bogusz z klasy III. Wszyscy uczestnicy wykazali się wielką pomysłowością i starannie wykonali swoje dzieła. Mamy nadzieję, że uda im się osiągnąć sukces. Dla nas już są wygrani!

/Ewelina Olejak/

Zdjęcia w naszej Galerii


„Chcecie bajki, oto bajka…”

    W ramach przedsięwzięcia Ogólnopolskie Dni z Książką Buczkowice 2011 tamtejszy Gminny Ośrodek Kulturalny oraz Biblioteka Publiczna zorganizowały konkurs pt; „Chcecie bajki, oto bajka…” Uczniowie naszej szkoły z klasy II oraz ich koleżanka z klasy III wzięli w nim udział. W tym celu każdy z nich musiał napisać bajkę, dzieło literackie własnego pomysłu. Wszyscy bardzo się postarali i wspaniale sprostali zadaniu. Tutaj wielkie brawa dla: Karoliny Klasa, Łukasza Rąby, Tymoteusza Tomala, Julii Bogusz i Oliwii Szczypka z klasy III oraz Martyny Olejak z klasy II. Z niecierpliwością czekamy na wyniki.

/Ewelina Olejak/

Prace uczestników można przeczytać >>tutaj>>


Gminne eliminacje biegi przełajowe

W czwartek 29 września w Bestwinie odbyły się gminne eliminacje biegów przełajowych. Naszą szkołę reprezentowali:

DZIEWCZYNY: Daria Gleindek,Aleksandra Jarnot, Marta Dyrdoń, Natalia Wójtowicz, Klaudia Rąba,  Katarzyna Łukoś.

CHŁOPCY: Sebastian Tańcula, Kacper Krężelok, Mateusz Woźniak, Tomasz Krężelok, Wojciech Sawkiewicz, Dawid Gleindek.

Wszyscy uczniowie spisali się na medal, a drużynie dziewcząt udało się zakwalifikować do eliminacji powiatowych w Zabrzegu.

Zdjęcia w naszej Galerii
                                                                                                                                             Trzymamy kciuki!

/Monika Krężelok/


SMACZNIE, ZDROWO, OWOCOWO!

Nasi pierwszoklasiści pilnie uczą się w szkole już od pierwszego września. Żeby jednak nauka miała słodki smak, umilają sobie czas przygotowując zdrowe przysmaki. W pewien wrześniowy piątek przygotowali soczyste jabłka i marchewki, które z pomocą wychowawczyni i sokowirówki zamienili w pyyyszny sok. Było przy tym sporo pracy i hałasu, ale warto było zobaczyć, jak ze zgromadzonych produktów powstaje 100% naturalny soczek – mniam!

Kilka dni później pierwszaki znów zabrały się do prac kuchennych. Podzieleni na grupy zgodnie z upodobaniami smakowymi, wykonali surówki: jabłkową, wieloowocową oraz marchwiowo-jabłkową. Gotowych surówek próbowałam osobiście i muszę przyznać, że wszystkie, bez wyjątku, były wyśmienite! Zachęcam wszystkich rodziców – pozwólcie dzieciom gotować razem z Wami, bo mają one ciekawe pomysły i mogą się też wiele nauczyć od Was.

Zdjęcia w naszej Galerii

/Eliza Szeliga-Kraus/


MAZURY - CUD NATURY!!!

W ramach kółka plastycznego uczniowie wykonywali również prace na ogólnopolski konkurs pt: „Mazury – cud natury”. Spośród prac oddanych przez uczestników 4 zakwalifikowały się do etapu pozaszkolnego. Są to prace: Natalii Ewy Mynarskiej i Natalii Agnieszki Mynarskiej z klasy 2, Karoliny Pyka z klasy 3 i Krystiana Matury z klasy 1, które najpiękniej obrazowały piękno natury i „to coś” co wszystkich nas urzeka i przyciąga w Mazurach. Życzymy sukcesów w dalszym etapie.

Zdjęcia w naszej Galerii>>>

        Film Jana Stolarzewicza>>>

/tekst napisała pani Ewelina Olejak/


Gminne eliminacje – piłka nożna

    W środę 26 września w Bestwinie na  Orliku odbyły się gminne eliminacje w piłce nożnej. Naszą szkołę reprezentowali następujący uczniowie: Klasa IV – Kacper Krężelok, klasa V – Tomasz Krężelok, Wojciech Sawkiewicz; klasa VI: Dawid Gleindek, Przemysław Wróbel, Norbert Czana, Mateusz Woźniak.  Pierwszy mecz graliśmy z Bestwiną, drugi z Bestwinką. Oba mecze przegraliśmy rzutami karnymi. Mimo ogromnej determinacji i woli walki nie udało nam się zakwalifikować do dalszych eliminacji. Cały turniej wygrali zawodnicy z Kaniowa.

Życzymy powodzenia w eliminacjach powiatowych.

/Monika Krężelok/


Pamiętniki z wakacji

    Uczniowie klasy III przez wakacje mogli wykonać zadanie dodatkowe i sporządzić pamiętniki z wakacji. Kilkoro uczniów podjęło się wykonania tego zadania i wspaniale sobie z tym poradzili. Niektórzy wykorzystali technikę komputerową, inni bardzo skrupulatnie, ręcznie opisywali swoje wakacyjne przygody, dodając pamiątki w postaci muszelek, piasku czy kamyków oraz własnoręcznie wykonując ilustracje. Prace są naprawdę godne podziwu i trudno było wybrać zwycięzców. Jednak po długich naradach jury wybrało: I miejsce Oliwia Szczypka, II miejsce Tymoteusz Tomala, III miejsce Karolina Pyka. Wszyscy pozostali uczestnicy otrzymują ocenę wspaniałą z zakresu treści polonistycznych i plastycznych za wykonane prace oraz słodką nagrodę.

Zdjęcia w naszej Galerii

/Ewelina Olejak/


Gość z Iquitos

    20 września gościliśmy w szkole Panią misjonarkę Gabrielę Filonowicz. Pani Gabrysia od siedmiu lat pracuje na misjach i od początku wspieramy jej pracę. Dzięki wspólnej współpracy poznaliśmy i wsparliśmy dzieci w Afryce, Boliwii, a teraz w Peru. Od dwóch lat bowiem Pani misjonarka pracuje w miasteczku Iquitos w Peru gdzie prowadzi jadłodajnie dla dzieci najuboższych.

    Podczas spotkania słuchaliśmy o codziennym życiu dzieci w Peru. Ich największym problemem jest niedożywienie, a następnie brak edukacji i dostępu do służby zdrowia. To dzięki jadłodajni prowadzonej przez Panią Gabrysię, dzieci z Iquitos mogą zjeść choć jeden posiłek dziennie. Pani misjonarka otworzyła w ramach jadłodajni także świetlicę, w której pomaga dzieciom w nauce.
Dowiedzieliśmy się jak wyglądają domy tamtejszych mieszkańców, poznaliśmy typowe dla tego regionu rośliny i zwierzęta. Swoje opowieści Pani misjonarka wzbogaciła ciekawymi rekwizytami, które przywiozła ze sobą. Wszystkiego słuchaliśmy z wielkim zainteresowaniem.
Cieszy się, że swoją modlitwą i ofiarą  możemy wspierać dzieło misyjne.
Dziękujemy także wszystkim, którzy wspierają nas w naszej pracy.

Zdjęcia w naszej Galerii

/Barbara Nycz/


Pierwsze zajęcia kółka plastycznego dla klas I - III

    W tym roku szkolnym na zajęcia kółka plastycznego dla klas I – III uczęszcza 33 uczniów. Z powodu dużej liczebności grupa taj jak w poprzednim roku została podzielona na dwa zespoły. Klasa I i II mają zajęcia w czwartek na szóstej lekcji, natomiast klasa III ma zajęcia w piątek na lekcji pierwszej. Uczestnicy już od pierwszych zajęć podeszli z wielkim zaangażowaniem do pracy. Na szczególną pochwałę zasługują zwłaszcza uczniowie klasy pierwszej, w tym kilkoro sześciolatków. Na zajęciach oprócz zaplanowanej tematyki uczniowie będą również przygotowywać prace plastyczne na różnego rodzaju konkursy (szkolne, międzyszkolne, wojewódzkie czy ogólnopolskie). W związku z tym życzymy zapału do pracy i wielu sukcesów.

/opiekun kółka plastycznego: Ewelina Olejak/


Dzwonek! Rok szkolny się zaczyna...
    Tak niedawno rozstaliśmy się, a znów nadszedł czas powrotu i spotkania. Za nami dwa miesiące wspaniałych, beztroskich wakacji. Uśmiechnięci pełni wrażeń i zadowoleni ze spotkania z przyjaciółmi wracamy do szkoły.
    Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2011/2012 rozpoczęła Pani Dyrektor mgr Urszula Kal, która bardzo serdecznie powitała zaproszonych gości, rodziców i uczniów, a przede wszystkim najmłodszych czyli pierwszoklasistów, którzy dołączyli w tym roku szkolnym do naszego grona. Uczniowie klasy III wraz z towarzyszącym im pierwszoklasistom pożegnali wakacje i powitali nowy rok szkolny z humorem.  Przypomnieli, że "każdy dzień w szkole zbliża do wakacji i chociaż czasami wisi nad uczniami mroczne widmo w postaci klasówki, a niejedno zebranie rodziców jest jak trzęsienie ziemi to kiedyś nadejdzie dla nich święto niepodległości w postaci zakończenia roku szkolnego" :) Powitali również serdecznie swoich młodszych kolegów dodając im otuchy.
Na zakończenie, słuchając wypowiedzi zaproszonych gości życzymy wszystkim nauczycielom dużo cierpliwości, a uczniom zapału do pracy, samych piątek i szóstek.

"Witajcie ławki - co w karnym szeregu
przez dwa miesiące czekałyście wiernie.
Wraz z nami słońce upalnego lata do klasy wejdzie.
Grzmot fali morskiej i szum drzewa w lesie,
płomień ogniska i noce gwiaździste,

świt nad Tatrami i mgły przedwieczorne wchodzą tu z nami."

Zdjęcia w naszej Galerii

/Ewelina Olejak/