ARCHIWUM AKTUALNOŚCI z roku szkolnego 2010/11             

Kolejny rok za nami...

Kolejni absolwenci opuścili mury naszej szkoły. Uroczystą akademię kończącą rok szkolny 2010/2011 rozpoczęła Pani Dyrektor i powitała zaproszonych Gości. Następnie oddała głos szóstej klasie, która wraz z wychowawcą Panią Moniką Krężelok, Panią Jolantą Kuczyńską, Panią Elizą Szeligą-Kraus oraz Panią Iloną Wojtowicz przygotowała pożegnalną akademię. Uczniowie świetnie radzili sobie z trudnym repertuarem, biorąc pod uwagę, że ciężko było wszystkim opanować emocje. Występ uświetnił taniec w wykonaniu czwartoklasistek. Na zakończenie  Pani Dyrektor podkreśliła osiągnięcia i sukcesy uczniów, oraz z wychowawcami klas IV – VI i przewodniczącą Rady Rodziców Panią Katarzyną Stolarzewicz wręczyła świadectwa z wyróżnieniem i nagrody książkowe. Rodzicom natomiast, których dzieci uzyskały wspaniałe wyniki w nauce oraz wzorowo wywiązywały się z obowiązków szkolnych wręczono Listy Gratulacyjne. I już kolejny rok za nami.

 Życzymy wszystkim udanych wakacji !!!!!!!

Zdjęcia w naszej Galerii


Podziękowania dla „Dużych i Małych”…

21 czerwca 2011 roku wraz z zaproszonymi Gośćmi zebraliśmy się na uroczystym apelu. Wszystkich powitała Pani Dyrektor, a chór odśpiewał szkolny hymn. Okazją do spotkania w tak licznym gronie była chęć podziękowania wszystkim tym, którzy w mijającym roku szkolnym wspierali i pomagali naszej placówce. Wzorem lat ubiegłych zostali uhonorowani tytułem „ Przyjaciel szkoły”. Bardzo serdecznie dziękujemy i głęboko wierzymy, że okazywana nam przyjazna dłoń i siła serca będzie nas wspierać w dalszej pracy podejmowanej dla dobra dzieci w kolejnych latach.

Następnie nauczyciele rozdali dyplomy laureatom i uczestnikom konkursów , za pracę w  Samorządzie Uczniowskim,  Spółdzielni Uczniowskiej,  kołach zainteresowań, a także za wzorową opiekę nad szkolnym akwarium oraz systematyczne oszczędzanie.

Oficjalna część spotkania była przeplatana występami laureatów Szkolnego Konkursu Piosenki Angielskiej –klasy 3 i klasy 5, oraz żywiołowymi tańcami w wykonaniu uczennic klasy 4.

Zdjęcia w naszej Galerii

/Tekst napisała pani Iwona Pieczka/


Szkoła "nieduża", a nagrodzonych wielu:

     

Wojciech Sawkiewicz - laureat Ogólnopolskiego Konkursu z Historii i Ogólnopolskiego Konkursu z Języka polskiego. Gratulujemy podwójnego sukcesu!!!

 

 

Przyjaciele przyrody, nagrodzeni za opiekę nad akwarium.

 

 

Nagrodzeni w Szkolnym Konkursie Systematycznego Oszczędzania.

 

 

Wyróżnieni za osiągnięcia sportowe i reprezentowanie szkoły w rozgrywkach.

 

 

Nagrodzeni w Międzynarodowym Konkursie OXFORD z Języka Angielskiego.

 

 

Nagrodzeni za pracę dziennikarską, teatralną i kabaretową oraz laureaci Ogólnopolskich Konkursów z Języka Polskiego i Historii.

 

 

Uczestnicy i laureaci Ogólnopolskiego Konkursu ZUCH.

 

 

Uczniowie działający w Samorządzie Uczniowskim w roku szkolnym 2010/2011.

 

 

Uczestnicy Ogólnopolskiego Konkursu Matematycznego OXFORD.

 

 

Wyróżnieni w Konkursie Logicznego Myślenia.

 

 

Uczestnicy konkursów matematycznych Kangurek i Kangur.

 

  

Uczniowie działający w Spółdzielni Uczniowskiej w roku szkolnym 2010/2011.

 

     

Nagrody za prowadzenie lekturników w klasie pierwszej: Natalia Agnieszka Mynarska, Martyna Olejak, Robert Drozd, Jakub Stolarzewicz, Emilia Drzewucka, Julia Olek, Natalia Ewa Mynarska.

 

 

Drużyny biorące udział w Szkolnym Turnieju Koszykówki.

 

Prymus 2010/2011

Koniec roku szkolnego to czas podsumowań. W mijającym roku szkolnym najlepsze wyniki w nauce osiągnęli uczniowie:

 

Klasa 1

Robert Drozd, Michał Dziergas, Gabriel Gola, Aleksandra Gołuszek, Justyna Kowalczyk, Grzegorz Maga, Natalia Agnieszka Mynarska, Natalia Ewa Mynarska, Martyna Olejak, Julia Olek, Jakub Stolarzewicz, Olaf Wiewióra.

 

Klasa 2

Sabina Adamaszek, Julia Bogusz, Karolina Klasa, Maria Krzyżowska, Martyna Popielarczyk, Karolina Pyka, Łukasz Rąba, Oliwia Szczypka, Tomasz Tlaga, Tymoteusz Tomala.

 

Klasa 3

Bartłomiej Ajchler, Justyna Chromik, Tomasz Kamczyk, Kacper Krężelok, Michał Maj, Natalia Pieczka.

 

Klasa 4

Wojciech Sawkiewicz - 5,92 - wzorowe

Tomasz Krężelok - 5,45 - bardzo dobre

Klaudia Rąba - 5,45 - wzorowe

Jan Stolarzewicz - 5,27 - bardzo dobre

Magdalena Buczek - 4,91 - wzorowe

Natalia Murawska - 4,82 - wzorowe

                                                                                                                      

Klasa 5                                                           

Katarzyna Łukoś - 5,60 - wzorowe

Natalia Chromik - 5,10 - wzorowe

Justyna Nóżka - 4,90 - wzorowe

                                                                

Klasa 6                                             

Kacper Siwiec - 5,80 - wzorowe

Aleksandra Tlaga - 5,70 - wzorowe

Mateusz Olek - 5,70 - wzorowe

Weronika Wala - 5.50 - wzorowe

Katarzyna Woźniak - 4,80 - wzorowe

Kacper Moc - 4,80 - bardzo dobre

Tomasz Pękala - 4,80- wzorowe

 

100 % frekwencję, jako jedyny w szkole uzyskał uczeń klasy piątej Jakub Drążyk.

Wszystkim serdecznie GRATULUJEMY

 


VIII Szkolny Konkurs Piosenki Angielskiej

20 czerwca 2011 roku odbył się VIII Szkolny Konkurs Piosenki Angielskiej. Klasa 1 przedstawiła piosenki pt.: „Hello giraffe”, „Three bears” kl. 2 zaśpiewała „One nose” oraz „I’m a clever crocodile”, kl. 3 zaprezentowała piosenkę pt.: „Hey, baby”. W ich kategorii zwyciężyła klasa 3, drugie miejsce wywalczyła klasa 2, a trzecie miejsce przypadło klasie 1. Kolejno klasy starsze 4-6 zaprezentowały piosenki: „Barbie girl”, „Waka, waka” oraz „Waving flag”. Jury (w składzie: p. Urszula Kal, p. Ilona Wójtowicz)  miało bardzo trudny wybór. W kategorii klas starszych zwyciężyła klasa 5. Kolejne miejsca zajęły klasy 4 i 6. Zwycięzcy otrzymali puchary, dyplomy oraz słodycze. Kolejna edycja konkursu już za rok!

Dziękujemy pani Ilonie Wojtowicz za pomoc w organizacji konkursu!

Zdjęcia w naszej Galerii

/Tekst napisała pani Marlena Niemczyk-Handzlik/


Mamo, tato co ty na to...

„Mamo, tato co ty na to” - pod takim hasłem odbył się pokaz pierwszaków kończący trzeci etap projektu „Pierwsze uczniowskie doświadczenie drogą do wiedzy” realizowanego w naszej szkole. Uczniowie przez 50 godzin rozwijali swoje inteligencje, świetnie się bawiąc, dzięki środkom z Kapitału Ludzkiego oraz Funduszu Europejskiego.

15 czerwca uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności przed swoimi rodzicami, babciami oraz Panią dyrektor.

Na początku przedstawili scenkę kabaretową pt. „Po co jest mama, tata i dzieci” z wykorzystaniem pacynek. Dzieci pokazały swoje talenty aktorskie, a dialogi wywołały salwy śmiechu. Następnie wspominaliśmy najciekawsze zajęcia projektu, oglądając prace plastyczne i słuchając pisemnych wypowiedzi dzieci. Kolejnymi punktami pokazu był taniec w stylu country, zabawy z chustą animacyjną oraz piosenka z akompaniamentem przy użyciu instrumentów perkusyjnych. Dzieci pokazały też talenty matematyczne, licząc jak kalkulator. Chodząc na szczudłach, żonglując obręczami, przesuwając piłeczką po serze szwajcarskim, podrzucając talerzami wykazali się zdolnościami, których mogą pozazdrościć zawodowi cyrkowcy.

Później rodzice zachęceni przez panią dyrektor świetnie bawili się z chustą animacyjną i chyba nawet lepiej niż ich pociechy.

Na zakończenie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz myszki - symbole projektu. To był naprawdę miło spędzony czas.

/Tekst napisała pani Elżbieta Żmij/

Zdjęcia w naszej Galerii


Lekcja czwartoklasistów „Nad stawem”

Dzisiaj tj. 17 czerwca o godzinie 8.00 wybraliśmy się na długo oczekiwaną lekcję nad pobliskimi stawami. Trasa prowadziła malowniczą ścieżką przyrodniczo - dydaktyczną przez stanowiska: Zagajnik, Pole, Łąka i Staw. Na miejscu mieliśmy okazję obejrzeć rośliny związane z wodą jak: Tataraki, Pałki wodne, Strzałki wodne,  przepiękne Grzybienie  i urokliwe Włosieniczniki wodne o podwójnych liściach pływających (nerkowatych) oraz zanurzonych (nitkowatych). W lesie dostąpiliśmy zaszczytu zobaczenia na „własne oczy” chronioną paproć”- Podrzeń żebrowiec, która także wytwarza dwa rodzaje liści: płonne ciemnozielone i zarodnionośne dłuższe, wzniesione. Z płazów w wodzie pozostały tylko żaby zielone, które  oglądaliśmy z daleka, bo w popłochu wskakiwały do stawu przed nadchodzącą grupą młodych przyrodników. Tak samo było z kaczkami krzyżówkami, które całym stadem wzbiły się w powietrze. Z wody  przy pomocy dzielnych chłopców podtrzymujących panią przed wpadnięciem do stawu wyłowiliśmy kijanki żaby trawnej  i największego chrząszcza wodnego oddychającego powietrzem atmosferycznym – pływaka żółtobrzeżka. Wszystkie zwierzęta po nasyceniu oczu ich widokiem wróciły z powrotem do wody. Najpiękniejszym okazem, który dał się nam sfotografować był niesamowity motyl – Mieniak tęczowiec zmieniający kolor skrzydeł z brązowego na  niebieskofioletowy wskutek załamywania się światła na pokrywających je łuskach. Na łonie natury zostalibyśmy z pewnością dłużej gdyby nie zbliżająca się lekcja wychowania fizycznego, na którą nikt z obecnych nie chciał się spóźnić. Truchcikiem więc jako rozgrzewką przed czekającą nas lekcją wracaliśmy do szkoły. 

Zdjęcia w naszej Galerii


„W zdrowym ciele, zdrowy duch!”

            14 czerwca uczniowie klasy czwartej wraz z wychowawczynią Jolantą Kuczyńską spędzili czas  (godzinę wychowawczą) w przyszkolnej altance w ramach spotkania „przy grillu”, którego tym razem zastąpiły soki i słodycze zakupione za pieniądze z zebranej makulatury.

Część męska poświęciła się grze w piłkę nożną, dziewczynki grze w tzw. „ziemniaka” i skakaniu na skakance, a wychowawczyni dopingowaniu  wszystkich, którzy coś rozgrywali. W przerwach uczniowie posilali się ciasteczkami oraz wzmacniali sokami owocowymi.

„Klasowego grilla” możemy uznać za udanego. Prawdziwego, z kiełbaską, zorganizujemy we wrześniu!

Zdjęcia w naszej Galerii

Wychowawczyni i Uczniowie klasy 4


6 Janowicki Rajd Rowerowy i Piknik Rodzinny

11 czerwca miał miejsce już  SZÓSTY JANOWICKI RAJD ROWEROWY i kolejny PIKNIK RODZINNY. Impreza została zorganizowana dzięki wspaniałej współpracy szkoły z Radą Rodziców oraz dzięki wsparciu finansowemu Przyjaciół szkoły.

Rowerzyści dopisali (w liczbie 173) podobnie jak pogoda. Nawet ambulans pogotowia ratunkowego przybył przed czasem. Rajd zabezpieczali Policjanci i Strażacy, którzy, jak co roku, spisali się świetnie!

         

W tegorocznym rajdzie udział wzięli rowerzyści z Janowic, Bestwiny, Kaniowa, Brzeszcz, Bestwinki, Czechowic, Bielska, Pisarzowic, Pszczyny a nawet Katowic(!), a wśród nich radny – Pan Stanisław Nycz. 19 kilometrowa trasa została pokonana w 1,5 godziny, co tylko dobrze świadczy o kondycji rowerzystów. Na mecie na cyklistów oczekiwał  Wójt Gminy Bestwina – Pan Stefan Wodniak, Sołtys Janowic – Pan Jan Stanclik oraz prowadząca Jolanta Kuczyńska, która ogłoszona została najbardziej rozpoznawalnym głosem Janowic.

Po zakończeniu rajdu, zjedzeniu pysznej grochówki, kiełbasek z grilla nastąpiła uroczysta część, podczas której wręczone zostały podziękowania za wsparcie finansowe i materialne, następnie dyplomy w kategoriach: najmłodszy i najstarszy uczestnik rajdu, najliczniejsza grupa zorganizowana i najliczniejsza rodzina „rajdowa”. Jako ostatnie, pomiędzy uczestników szóstego rajdu, zostały rozlosowane fanty.

         

Po części sportowej nastąpiła część artystyczna, w której dzieci przedszkola i uczniowie szkoły zaprezentowali swoje talenty wokalne, taneczne, kabaretowe. Wśród występujących (w kabarecie) znalazł się także absolwent naszej szkoły – gimnazjalista- Patryk Dyrdoń. Publiczność oczarowana występami młodych janowiczan, pełna zachwytu, rozpoznała w utalentowanych perełkach swoje pociechy.

Po części artystycznej nastąpiła część taneczna przy akordach zespołu „Desperado”. Zabawa trwała do białego rana.

        

DZIĘKUJEMY ZA OBECNOŚĆ I ŻYCZLIWOŚĆ.

Ani rajd ani piknik nie miałyby miejsca, gdyby nie życzliwość i wsparcie wielu ludzi, którzy społecznie, rezygnując z wolnej soboty, zgodzili się pomóc przy obu imprezach. Wielu z nich także poświęciło niedzielę, by posprzątać. Ale piknik i rajd to nie tylko sobota i niedziela, ale tygodnie ciężkiej pracy, za którą WSZYSTKIM DZIĘKUJEMY!

/Tekst napisała pani Jolanta Kuczyńska/

Zdjęcia w naszej Galerii


Pielgrzymka do Kalwarii Zebrzydowskiej

7 czerwca dzieci klasy II wraz z rodzinami odbyły pielgrzymkę do Kalwarii Zebrzydowskiej w podziękowaniu za dar Pierwszej Komunii Świętej. W sanktuarium Maryjnym odbyła się uroczysta Msza święta w intencji dzieci i ich rodzin, której przewodniczył nasz Ksiądz Proboszcz – Eugeniusz Stopka. Modliliśmy się także na dróżkach kalwaryjskich i zwiedzaliśmy piękny klasztor franciszkanów. Kalwaria była ważnym miejscem w życiu Jana Pawła II, dlatego w tym szczególnym roku, w drodze powrotnej przybyliśmy do kościoła w Wadowicach, gdzie Błogosławiony sam przyjął sakrament chrztu i I Komunii św. Pełni wrażeń i umocnieni łaską wróciliśmy do domów, aby i tam zanieść Boże błogosławieństwo.

Zdjęcia w naszej Galerii

/Tekst napisała pani Barbara Nycz/


Trzecioklasiści prawdziwymi ZDOLNIACHAMI

Obecni trzecioklasiści począwszy od września pierwszej klasy co miesiąc prezentowali przed klasowymi kolegami swoje talenty, a tradycyjnie w czerwcu dawali popis swoich możliwości podczas gali dla rodziców. Tak też było w tym roku.

Zaledwie dwa dni po powrocie z „Zielonej szkoły”, w piątkowe popołudnie, uczniowie klasy trzeciej przyszli do szkoły wraz z rodzicami, by uczestniczyć w gali „ZDOLNIACHA 2011”. Na uroczystości nie zabrakło też pani dyrektor, która niezawodnie towarzyszy nam już od pierwszej gali.

Uczniowie przywitali swoich gości szantą, którą przywieźli znad morza, a następnie zaczęły się prezentacje.

Kacper Krężelok przyniósł ze sobą model łodzi podwodnej, który odrestaurował mocując nowe linki i wsporniki. Zaprezentował także kawałek płótna wykonanego z muliny przy użyciu krosna zrobionego z tekturowego pudeł

Występ zakończył wspólny taniec wszystkich trzeciaków i wręczenie wyjątkowych dyplomów. Z uwagi na to, że była to już ostatnia gala dla tej klasy, każdy występujący uczeń otrzymał tym razem już nie na rok, ale na całe życie tytuł ZDOLNIACHY.

Po części artystycznej nastąpił pokaz filmu przygotowanego w prezencie dla trzecioklasistów przez ich wychowawcę połączony z poczęstunkiem i rozmowami.

Wszystkim uczniom, którzy przez trzy lata wytrwale rozwijali swoje talenty serdecznie gratuluję i życzę, aby nigdy nie zatracili tej twórczej cząstki siebie.

Można zobaczyć zdjęcia w naszej Galerii >>>

oraz film Natalii Pieczka>>>

/Tekst napisała pani Eliza Szeliga-Kraus/


Zielona szkoła 2011

Nasi trzecioklasiści już od stycznia odliczali dni do zielonej szkoły, aż w końcu nadszedł ten wymarzony czas. Wraz z opiekunami: panią dyrektor Urszulą Kal oraz ze swoją wychowawczynią ruszyli na Północ Polski powitać nową przygodę. W Jastrzębiej Górze przywitała nas słoneczna, acz wietrzna pogoda. Byłych trzecioklasistów możemy zapewnić, że hotel Primavera nadal zachwyca obszernym holem, uroczymi pokojami, miejscami do gier i zabaw na świeżym powietrzu oraz pysznym jedzeniem, którym mogliśmy się zajadać do syta.

 W czasie naszego pobytu miejscowi animatorzy przygotowali dla nas szereg zajęć i zabaw. Uczniowie mieli okazję uczestniczyć w zajęciach z gimnastyki, obejrzeli pokaz magika oraz wysłuchali koncertu „Szanty”, a sami śpiewali podczas konkursu karaoke. Były też wybory miss i mistera, gdzie nasze trzy dziewczyny popisały się skokami na skakance, a wśród równie trudnej konkurencji chłopców Kacper Krężelok został Vice Misterem, a Tomasz Kampczyk Misterem Zielonej Szkoły. W czasie randki w ciemno Justyna Chromik miała okazję wybrać swojego towarzysza do kolacji przy świecach. Jak się okazało, dzięki testowi zgodności charakterów, jej wybrankiem został Adrian Ślósarczyk i dzięki swojemu uśmiechowi był sympatycznym kompanem w czasie wieczornej randki. Niewątpliwą atrakcją były aż cztery dyskoteki, łącznie z ostatnią w formie piżama party, w czasie których mogliśmy porządnie się wytańczyć.

Zielona szkoła była okazją, by lepiej poznać Pomorze. Pani dyrektor przeprowadziła szereg zajęć przyrodniczych (większość z nich odbywała się na bieżąco podczas spacerów, gdyż uczniowie wykazywali ogromne zainteresowanie otaczającą ich florą i fauną). Przy dźwiękach gitary śpiewaliśmy piosenki żeglarskie, poznaliśmy kilka morskich legend, rysowaliśmy, tańczyliśmy, graliśmy w dwa ognie i bawiliśmy się przy ognisku. Każdy uczeń przeszedł również Chrzest Morski otrzymany z rąk Neptuna oraz jego żony Prozerpiny i ze szczura lądowego stał się prawdziwym wilkiem morskim.

Nie zabrakło też wycieczek po bliższej i dalszej okolicy. Obejrzeliśmy latanię morską Rozewie, otaczający ją rezerwat starej buczyny oraz wąwóz Lisi Jar. Będąc na Helu uczestniczyliśmy w pokazie karmienia fok, a później oglądaliśmy ich popisy pływackie.

W Gdyni podziwialiśmy Akwarium Gdyńskie, gdzie zachwycił nas podwodny świat i jego przedstawiciele. W pamięć zapadły nam rekiny, płaszczki, żółwie, piękne meduzy, a także ośmiornica Elizka;).

         

Zwiedziliśmy też największy zamek z cegły znajdujący się w Europie, czyli gród w Malborku. Razem z wesołą panią przewodnik przemierzaliśmy przestronne sale oglądając broń, naczynia i inne zabytki. Później uczniowie zakupili uzbrojenie, dzięki czemu wróciliśmy do hotelu jako drużyna rycerska.

Piękna pogoda towarzyszyła nam przez cały czas spędzony nad morzem, dzięki czemu mogliśmy zanurzyć się w morzu i bawić na plaży niczym na wczasach. Zielona szkoła pozostanie w naszej pamięci pewnie jeszcze na długo, bo w uszach nadal mamy szum morza, a w walizce każdy przywiózł kilka ziarenek piasku.

/Tekst napisała pani Eliza Szeliga-Kraus/

Zamiast Galerii zapraszamy do oglądania filmiku>>>


Dzień Dziecka

1czerwca obchodziliśmy w szkole Dzień Dziecka, z tej okazji został zorganizowany Dzień Sportu, w którym aktywnie brali udział wszyscy uczniowie i nauczyciele.

Zabawa była przednia, najpierw uczniowie klas I – VI zostali podzieleni na sześć drużyn, które wzięły udział w wyścigach rzędów. Nauczyciele pełnili rolę arbitrów i z ogromnym zapałem dopingowali swoje drużyny. Po zakończeniu wszystkich konkurencji uczniowie otrzymali słodkie upominki, które zasponsorowała Spółdzielnia Uczniowska. Całość imprezy zakończyły mecze: piłki nożnej dla klas IV – VI i dwóch ogni dla klas I – II. W przerwie meczu uczniowie otrzymali kolejny słodki upominek w postaci lodów tym razem zasponsorowany przez Radę Rodziców.

   

Zdjęcia w naszej Galerii

/Tekst napisała pani Monika Krężelok/


Dzień Mamy


Z okazji Dnia Mamy biblioteka szkolna zorganizowała kiermasz kartek. Wszystkie kartki były wykonane ręcznie bardzo misterną i czasochłonną techniką, jednak dzięki temu udało się nam zarobić 69zł. Całą kwotę przekażemy na potrzeby świetlicy.

Zdjęcia w naszej Galerii

/Tekst napisała Ilona Wójtowicz, Monika Krężelok/


W parku dinozaurów

27 maja klasa pierwsza pojechała na wycieczkę do Zatoru, aby odwiedzić krainę dinozaurów. Pogoda od rana dopisywała, a choć prognozy pogody straszyły burzami, to nam przez cały dzień świeciło słoneczko.

         

Na początku wyprawy odwiedziliśmy park, gdzie zobaczyliśmy kopie ruchomych prehistorycznych gadów w naturalnych rozmiarach. Największą atrakcją były olbrzymy, które miały dla nas mokre niespodzianki. Potem przyszło na spotkanie z sympatycznym dinozaurem Arnoldem  w kinie 3D. Kolejną niespodzianką była lekcja muzealna, gdzie każdy uczeń zamienił się w paleontologa.

Dinozatorlandia >zdjęcia część 1>>>

Dinozatorlandia >zdjęcia część 2>>>

/Tekst napisała pani Elżbieta Żmij/


"Cudze chwalicie, swego nie znacie..."

17 maja klasa czwarta pod opieką wychowawczyni- Jolanty Kuczyńskiej oraz Pani Moniki Krężelok uczestniczyła w wycieczce do Pszczyny i Cieszyna. W trakcie dziesięciogodzinnej wycieczki uczniowie w Pszczynie zwiedzili Zamek Książąt Pszczyńskich, skansen "Wieś Pszczyńska", Zbrojownię, park przy zamku, a w Cieszynie zobaczyli: Wieżę Piastowską, Studnię Trzech Braci, tzw.: "Wenecję cieszyńską", Rynek. Uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w tej praktycznej lekcji historii, można nawet powiedzieć, że mogli dotknąć historii.

         

    Pan Przewodnik, który towarzyszył nam w zdobywaniu wiedzy i doświadczeń, był zachwycony czwartoklasistami, ich wiedzą z historii oraz ich ciekawością świata. Na szczególne wyróżnienie zasłużył Wojtek Sawkiewicz.

/Tekst napisała pani Jolanta Kuczyńska/

Zdjęcia z Pszczyny

Zdjęcia z Cieszyna


Zabawa w cyrk

    Każde zajęcia projektu „Pierwsze uczniowskie doświadczenie drogą do wiedzy” przynoszą wiele radości, jednak zabawa w cyrk dostarczyła wyjątkowych emocji. Na początku pierwszoklasiści wykonali plakaty zapowiadające występy małych artystów, a potem każde dziecko przygotowało krótki występ.

Na sali gimnastycznej rozłożyłam chustę animacyjną, która przypominała namiot cyrkowy, a następnie na arenie pojawili się akrobaci, żonglerzy, klowni oraz treserzy zwierząt. Śmiechom i oklaskom nie było końca. To był cyrk na sto dwa.

Zdjęcia w naszej Galerii

/Tekst napisała pani Elżbieta Żmij/


Poznajemy pracę strażaka

   

    17 maja naszą szkołę odwiedzili strażacy z OSP Janowice. Uczniowie mieli okazję pogłębić swoją wiedzę na temat specyfiki tego zawodu, a także sprawdzić się w roli strażaka. Po krótkiej prezentacji, nie tylko najmłodsi, z przyjemnością próbowali swoich sił w pojedynku z wężem strażackim, przymierzali hełmy, sterowali rakietkami wodnymi, a nawet sprawdzali co kryją zakamarki wozu strażackiego. Na koniec podziękowaliśmy Panom strażakom i złożyliśmy życzenia z okazji Dnia Strażaka. W tym celu najmłodsi przygotowali również własnoręcznie laurki, za co w zamian wszyscy uczniowie otrzymali słodkości.  Z niecierpliwością oczekujemy kolejnego  spotkania.

Zdjęcia w naszej Galerii

/Tekst napisała Monika Kacorzyk-Karlińska/


Na majówkę, na majówkę …czyli piknik rodzinny

    Dnia 14 maja obchodziliśmy Dzień Ziemi połączony z Dniem Różnorodności Biologicznej. Imprezę rozpoczęły występy przedszkolaków, a następnie zaprezentowali się uczniowie klasy pierwszej i drugiej oraz chór szkolny. Dzieci w zabawny sposób poprzez wiersze, tańce i piosenki przekazały zebranym gościom treści ekologiczne i zachęcały do osobistego włączenia się w ratowanie naszej planety. Przy okazji można było dowiedzieć się jak długo trwa rozkład niektórych odpadów i jak ważna dla środowiska jest ich segregacja.

Kolejną atrakcją pikniku był występ uczniów koła teatralno-dziennikarskiego. Uczniowie przedstawili adaptację baśni „Kot w butach”.

    Po występach artystycznych przyszedł czas na coś dla zdrowia i kondycji zebranych gości. Były to zawody sportowe, w których udział wzięło aż sześć drużyn złożonych  z dzieci, ich rodziców i absolwentów naszej szkoły. Następnie odbył się mecz piłki nożnej, w którym  reprezentanci drużyn pokazali ogromną siłę walki, a rywalizacja była zacięta.

Po wysiłku fizycznym nadeszła pora na sprawdzenie swojej wiedzy z zakresu przyrody, języka polskiego i historii. Uczestnicy musieli nie tylko poprawnie, ale i szybko odpowiadać na pytania  profesjonalnie przygotowanego quizu.

    Oczywiście podczas zabawy nie zabrakło również smacznego poczęstunku w postaci słodkości, grillowanej kiełbaski i przepysznych mufinek upieczonych przez jedną z mam naszych przedszkolaków.

       

    Dzięki zaangażowaniu nauczycieli i pracowników naszej szkoły, wszyscy świetnie się bawili, a do domów wracali w dobrych humorach. Chcemy podziękować wszystkim zebranym za przybycie i czynne uczestnictwo w pikniku. Mamy nadzieję, że jeszcze nie jeden raz spotkamy się w tak miłych okolicznościach i dobrym towarzystwie.

/Ewelina Olejak, Elżbieta Żmij/

Zdjęcia: majówka -część 1>>>

Zdjęcia: majówka - część 2>>>

Zdjęcia: majówka - część 3>>>


Błogosławiony Jan Paweł II

„Przyszedł na świat, jak każdy z nas

Przyszedł, by kochać, cieszyć się, śmiać.

Przyszedł, by mówić, co dobre, co złe.

Przyszedł, by świat na lepsze zmienił się.

Przyszedł, by dać nam słowo Boże,

Które mrok w sercach rozświetlić pomoże”.

    Dzień 1. maja zapamiętamy na długo. Tego dnia Sługa Boży Jan Paweł II został ogłoszony Błogosławionym. Z okazji tej uroczystości klasa 6 pod kierunkiem pani katechetki przygotowała apel poświęcony najważniejszym chwilom z życia i działalności naszego papieża, które dzisiaj w całości postrzegamy jako drogę do świętości. Była to opowieść o wielkim, skromnym człowieku, człowieku pełnym wiary i miłości,  człowieku z wielkim sercem, który kochał ludzi, ale nade wszystko ukochał Boga. Jan Paweł II to postać najbardziej znana na całym świecie. Był niezwykłym człowiekiem w dziejach Polski i świata. Jego życie i pontyfikat zmieniły losy wielu ludzi, a nawet narodów.

Zdjęcia z uroczystości szkolnej w naszej Galerii

Dzisiaj Jan Paweł jest błogosławiony.

Błogosławiony to znaczy, że jest już w niebie.

Błogosławiony to znaczy, że jest dla nas wzorem do naśladowania.

Błogosławiony, to znaczy, że oręduje za nami u Boga.

/Tekst napisała pani Barbara Nycz/


Pieniny 2011

       W  dniach 28-29 kwietnia klasy piąta i szósta uczestniczyły w dwudniowej wycieczce w Pieniny.

       Pieniny są jednym z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych pasm górskich w Polsce. Leżą na południu Polski.

       W czwartek około godziny 7.00 w miłej atmosferze wyjechaliśmy spod szkoły. Przejeżdżaliśmy przez wiele miast i miejscowości. Widzieliśmy piękne krajobrazy i słuchaliśmy opowieści przemiłego pana przewodnika. Po dojeździe na miejsce wychodziliśmy na Trzy Korony (niektórzy w męczarniach). Po zejściu z tego szczytu ruszyliśmy szerokimi polanami w stronę naszego pensjonatu. Po przybyciu do pensjonatu i zjedzeniu obiadokolacji spędzaliśmy czas na wspólnych rozmowach i zabawach. 

       W piątek zwiedziliśmy ruiny zamku Kazimierza Wielkiego w Czorsztynie. Byliśmy w malowniczym Wąwozie Homole i spróbowaliśmy wody niesmacznej, ale podobno zdrowej w słynnej miejscowości uzdrowiskowej Szczawnica–Zdrój. Droga powrotna przebiegała bardzo miło.

       Wycieczka była ciekawa i udana.

/Tekst napisał Mateusz Olek/

Zdjęcia z wycieczki w Pieniny - pierwszy dzień>>>

Zdjęcia z wycieczki w Pieniny - drugi dzień>>>


KONKURS WIELKANOCNYCH JAJEK

W okresie wielkanocnym w naszej szkole panował wiosenny nastrój. Uzewnętrznił się on między innymi dzięki klasowemu konkursowi na NAJCIEKAWSZE WIELKANOCNE JAJO zorganizowanym przez Samorząd Uczniowski. W konkursie wzięły klasy IV-V, prezentując swoje wspólne prace. Jury przyznały dwa równorzędne pierwsze miejsca klasie II za niezwykle kolorową trójwymiarową pisankę i klasie III za jajo z kurczakiem w środku. Ponadto wyróżniony został niezwykle oryginalny pomysł klasy IV, której uczniowie sami zamienili się w jedno wielkie jajo. Klasom dziękujemy za zaangażowanie i gratulujemy pomysłowości.

/Tekst napisała pani Eliza Szeliga-Kraus/

Zdjęcia w naszej Galerii


VI Międzyszkolny Turniej „Czytam, rozumiem, potrafię”

Jak co roku bielska szkoła nr 9 zorganizowała międzyszkolny turniej dla trzecioklasistów „Czytam, rozumiem, potrafię”. Naszą szkołę reprezentowali Bartłomiej Ajchler i Michał Maj. Konkurs przebiegał w miłej atmosferze, choć zadania nie były łatwe. Wymagały od zawodników sprytu, umiejętności logicznego myślenia, wiedzy i zdolności rozwiązywania łamigłówek. Naszym reprezentantom nie udało się zająć pierwszego miejsca, ale dzielnie walczyli i za to im dziękujemy!

Zdjęcia w naszej Galerii

/Tekst napisała pani Eliza Szeliga-Kraus/


Konkurs „Zuch” rozstrzygnięty!

W marcu chętni uczniowie klas I-III wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie „Zuch”. Otrzymaliśmy już oficjalne wyniki konkursu. Zgodnie z nimi, wśród naszych uczniów jest trzech laureatów i są to pierwszoklasiści:

Mynarska Natalia (nr z dziennika – 9)

Olejak Martyna

Mynarska Natalia (nr z dziennika – 10)

Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy uczestnika i wyliczając od największej ilości zdobytych punktów, można przeczytać w zakładce: konkursy.

Wszystkim uczestnikom, a zwłaszcza laureatom serdecznie gratulujemy!

/Tekst napisała pani Eliza Szeliga-Kraus/


WITAJ MAJOWA JUTRZENKO...

27 kwietnia 2011 na uroczystym apelu krótki montaż słowno-muzyczny przypomniał 220 rocznicę uchwalenia drugiej w świecie, a pierwszej w Europie konstytucji. Ten trudny temat uczniowie przybliżyli zebranym na apelu w sposób bardzo przystępny i zrozumiały nawet dla najmłodszych. Porównanie klasy do kraju, a regulaminu do konstytucji pozwoliło podkreślić podniosłą rolę wydarzeń sprzed lat.

/opiekunowie przygotowujący: I.Wójtowicz, D.Uniwersał/

Zdjęcia w naszej Galerii


220 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja
    3 maja reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w uroczystych obchodach 220 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Mimo, iż pogoda płatała figle, społeczność lokalna zebrała się w tym szczególnym dniu przy Urzędzie Gminy w Bestwinie by upamiętnić to wydarzenie. Delegacja złożona z p. dyrektor Urszuli Kal, uczennic klasy III i V - Justyny i Natalii Chromik oraz p. Moniki Kacorzyk-Karlińskiej, złożyła kwiaty pod pomnikiem poświęconym "Tym, co życie oddali Polsce".

 

/Tekst napisała Monika Kacorzyk-Karlińska /


Człowiek, którego się nie zapomina...

„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada,
lecz przez to, kim jest;
nie przez to, co ma,
lecz przez to, czym dzieli się z innymi”
- Jan Paweł II

W związku ze zbliżającą się beatyfikacją Sługi Bożego Jana Pawła II, Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Bestwinie ogłosiło konkurs plastyczny poświęcony osobie Ojca Świętego Jana Pawła II. Konkurs ten jest zaproszeniem młodych osób do zapoznania się z sylwetką Wielkiego Polaka Jana Pawła II oraz wykonania ilustracji związanej z jego życiem, wynikającej z inspiracją jego osobą. Konkurs oceniany będzie w trzech kategoriach wiekowych: klasy I – II, III – IV, V – VI.

W konkursie wzięli udział również uczniowie naszej szkoły. Oto ich prace:

   

Można je zobaczyć w naszej Galerii>>>

Postać Jana Pawła II w prezentacjach:

Praca Natalii Pieczka uczennicy klasy trzeciej>>>

Prezentacja nieznanego autora odszukana w sieci internet: Czym jest zapomnienie>>>


Lekcja otwarta - język polski w oparciu o teatralną adaptację noweli B. Prusa "Z legend dawnego Egiptu" przygotowana przez uczniów koła teatralno-dziennikarskiego, czyli refleksja nad nieuchronnością przemijania, niesprawiedliwością wyroków (fatum) przedkładaniem dobra prywatnego nad publiczne.

   

Zdjęcia w naszej Galerii


Konkurs zbiórki makulatury został rozstrzygnięty!

„ZBIERAJĄC MAKULATURĘ OSZCZĘDZAMY DRZEWA”

Nasze dzieci przygotowały się do niego w sposób perfekcyjny. Zaangażowały do akcji nie tylko rodziców ale i dziadków, ciocie, sąsiadów. Tym sposobem udało nam się zebrać prawie 6 ton makulatury.


Najlepiej do zbiórki przygotowała się klasa III, która zajęła I miejscezebrali 932 kg co daje 93 kg w przeliczeniu na 1 –go ucznia
II miejsce klasa I (53 kg na osobę)
III miejsce klasa II (48 kg na osobę)
IV miejsce klasa V (44 kg na osobę)
V miejsce klasa IV (43 kg na osobę)
VI miejsce klasa VI (27 kg na osobę)
VII miejsce zerówka (25 kg na osobę)
VIII miejsce grupa młodsza (13 kg na osobę)

Zgodnie z obietnicą każdy uczeń, który przyniósł makulaturę otrzyma nagrodę. Będą to: ołówki, długopisy, kredki, żelopisy, flamastry, malowanki.
Wyróżnić należy największych „zbieraczy”:
- Ślósarczyk Adrian – 310 kg
- Moc Kacper – 272,5 kg
- Gołuszek Aleksandra – 263 kg
- Stolarzewicz Jan – 214 kg
- Malarz Jakub – 214 kg
- Matura Krystan – 165 kg

- Czana Norbert - 153 kg
- Mynarska Natalia – 150 kg
- Dziergas Michał – 143 kg
- Jordanek Marek – 133 kg
- Pyka Karolina – 131 kg

- Klasa Karolina - 130 kg
- Maj Michał – 130 kg
- Zoń Anna – 128 kg
- Binda Mateusz – 123 kg
- Pieczka Natalia – 108 kg
- Popielarczyk Martyna – 103 kg
- Wróbel Agnieszka i Przemysław – 100 kg.

Rozdano już nagrody pieniężne za poszczególne miejsca dla klas>>>
I miejsce – czek o wartości 400 zł
II i III miejsce – czek o wartości 200 zł
IV i V miejsce – czek o wartości 100 zł
Pozostałe miejsca – czek o wartości 50 zł.
Rozdanie nagród jeszcze przed świętami.
Zachęcamy do dalszego gromadzenia makulatury, bowiem końcem roku szkolnego planujemy kolejną zbiórkę!


Przyznajemy korony, czyli wybory Miss i Mistera Szkoły 2011

Już od początku marca w naszej szkole trwały zapisy do wyborów Miss i Mistera ZSP w Janowicach. Do konkursu zgłosiło się wielu uczestników zarówno z klas I-III, jak i IV-VI. Byli to z klas I-III: Julia Bogusz, Natalia Agnieszka Mynarska, Maria Krzyżowska, Natalia Ewa Mynarska, Martyna Popielarczyk, Oliwia Szczypka, Julia Olek, Anna Zoń, Katarzyna Stanclik, Karolina Klasa, Natalia Pieczka, Łukasz Rąba, Jakub Malarz, Bartłomiej Ajchler, Tomasz Kampczyk, Mateusz Wójtowicz, Kacper Krężelok, Adrian Ślósarczyk. Z klas IV-VI: Aleksandra Jarnot, Natalia Wójtowicz, Katarzyna Woźniak, Klaudia Rąba, Mariola Gola, Weronika Wala, Magdalena Buczek, Justyna Matura, Dawid Gleindek, Norbert Czana, Przemysław Wróbel i Kacper Siwiec.

Na podstawie zgłoszeń opracowano karty głosowania i każdy uczeń naszej szkoły mógł wybrać swoją faworytkę i faworyta, dzięki czemu wyłoniono Miss i Mistera Publiczności.

W czasie uroczystej gali w Jury zasiadali: p. Urszula Kal – przewodnicząca, p. Ilona Wójtowicz, p. Jolanta Kuczyńska oraz Mateusz Woźniak – reprezentant uczniów. Sekretarzem komisji był Mateusz Olek, a w roli konferansjerów wystąpili Natalia Chromik i Piotr Niemczyk.

Kandydatki na Miss Szkoły 2011 oraz kandydaci na Mistera Szkoły musieli wykonać szereg zadań, by udowodnić Jury, iż to właśnie oni zasłużyli na ten tytuł. Rozpoczęli od autoprezentacji, następnie musieli wykazać się wiedzą ogólną odpowiadając na pytania oraz zręcznością i szybkością – dziewczyny nawlekały guziki na nitkę, a chłopcy fachowo wkręcali nakrętki na śrubki. Kolejnym zadaniem dla dziewcząt było wykonanie makijażu bez użycia lustra, a chłopcy niczym sędziowie sportowi musieli jak najszybciej zagwizdać nie używając rąk. Na koniec uczestnicy zaprezentowali się na wybiegu, a jury podjęło decyzję.

W wyniku przeprowadzonych konkurencji przyznano tytuły:

KLASY I-III:

Miss Szkoły 2011 – OLIWIA SZCZYPKA

I Vice Miss Szkoły 2011 – NATALIA PIECZKA

II Vice Miss Szkoły 2011 – MARIA KRZYŻOWSKA

Miss Publiczności – ANNA ZOŃ

Mister Szkoły 2011 – ŁUKASZ RĄBA

I Vice Mister Szkoły 2011 – ADRIAN ŚLÓSARCZYK

II Vice Mister Szkoły 2011 – KACPER KRĘŻELOK

Mister Publiczności - KACPER KRĘŻELOK

KLASY IV-VI:

Miss Szkoły 2011 – WERONIKA WALA

I Vice Miss Szkoły 2011 – KATARZYNA WOŹNIAK

II Vice Miss Szkoły 2011 – MARIOLA GOLA

Miss Publiczności – KLAUDIA RĄBA

Mister Szkoły 2011 – PRZEMYSŁAW WRÓBEL

I Vice Mister Szkoły 2011 – KACPER SIWIEC

II Vice Mister Szkoły 2011 – DAWID GLEINDEK

Mister Publiczności - KACPER SIWIEC

Wszystkim uczestnikom gratulujemy urody, odwagi i poczucia humoru, bo choć zwycięzców może być tylko kilku, to dobrze bawić mogą się wszyscy!

Zdjęcia w naszej Galerii


"Teatr z prawdziwego zdarzenia, świetny musical, tajemniczy Kraków"

17 marca 2011 roku miałam okazję obejrzeć spektakl – musical pt. „Tajemniczy ogród”, wystawiony na deskach krakowskiego Teatru Bagatela. Sztuka opowiada o przyjaźni dzieci, które dzięki wspólnej pracy przywracają ogrodowi dawną świetność i odnajdują radość życia. Na potrzeby sztuki teatralnej tekst zaadaptowała Diana Morgan. Spektakl wyreżyserował Janusz Szydłowski.

            Aktorzy zaprezentowali się w strojach, które oddają charakter czasów, w których toczy się opowieść.

Na scenie nie było wiele rekwizytów, scenografia była uboga. Zaletą scenografii była jej przestrzenna forma, natomiast jej słabym punktem był brak zmian w wyglądzie ogrodu, który pod wpływem pracy dzieci, powinien zmieniać się, z opuszczonego i zapomnianego miejsca, w piękny zadbany ogród.

Jak w każdym musicalu przedstawione zostały tańce i piosenki. Choreografię ułożył Jacek Tomasik, a teksty piosenek, do muzyki Stevena’a Markwick’a, napisał Rafał Dziwisz. Postacią, która dzięki swojemu upodobaniu, jakim był zwyczaj picia herbaty, zaskarbiła sobie sympatię widzów, był Truscott, w którego postać wcielił się Piotr Różański. Często powtarzająca się i w zabawny sposób przedstawiona sytuacja, dodała przedstawieniu humorystycznego uroku. Aktorzy wspaniale oddali charaktery swoich bohaterów od Zuzanny Rosy, która wcieliła się w postać rozkapryszonej dziewczynki, do Piotra Urbaniaka, który zagrał ponurego pana Cravena.

            Sztuka bardzo mi się podobała, mimo że raczej nie przepadam za musicalami. Dzięki interesującym dialogom, tańcom i piosenkom, podkreślającym niektóre ważne wydarzenia w życiu bohaterów, czas spędzony w teatrze nie dłużył mi się. Cieszę się, że mogłam obejrzeć ten spektakl.

/Tekst napisała Aleksandra Tlaga/

Zapraszamy do przeczytania

pozostałych prac uczniów o tym spektaklu >>>

Zdjęcia ze strony: http://bagatela.krakow.pl/spektakle/spektakle.php?id=taj-o

 

   


„Komu do szczęścia potrzebna jest suszone kiełbasa?!”, czyli zakupy w Bullerbyn

11 marca (w piątek) uczniowie kółka teatralno-dziennikarskiego zaprezentowali uczniom klasy trzeciej i czwartej fragment „Dzieci z Bullerbyn” w scence pt.: „Zakupy”.

W role Lisy i Anny wcieliły się Natalia Murawska i Magdalena Buczek, które to odnalazły w sobie powołanie aktorskie. Zagrały świetnie! Fantastycznie wcielił się także w swoją rolę Wojciech Sawkiewicz, który miał przyjemność zagrać Wuja Emila (sprzedawcę).

W scence wystąpiły również Klaudia Rąba (drzewo, mama Lisy), Karina Stopka (drzewo, mama Anny) oraz Natalia Wójtowicz (drzewo, ekspediantka). Dziewczyny stworzyły niebanalne kreacje, w których zmiana jednego z elementów stroju (zielone sukna- spódnice) powodowała zmianę scenografii, sukno rozłożone na rękach tworzyło ladę w sklepie Wuja Emila. Brawurowo odegrała rolę Dziadziusia Marta Dyrdoń.

W scence miał swoje przysłowiowe 5 minut także Tomasz Krężelok, który wcielił się w rolę chłopca, kolegi Anny i Lisy.

A teraz coś zabawnego.

Dziewczyny grające Annę i Lisę na scenie powinny mieć kolorowe czapki, które miał pochwalić napotkany kolega – Tomek. Kiedy spostrzegł, że dziewczyny zapomniały je założyć, stwierdził (zachowując zimną krew), że dla ratowania scenki, pochwali ich buty i tak zrobił. Na to oburzone dziewczyny (zapominając, że są na scenie) zakrzyknęły jednocześnie, że miał pochwalić czapki a nie buty. Tomasz od razu odpowiedział, że przecież nie mają czapek i wtedy wszyscy buchnęli śmiechem, bo zorientowali się, że nie było tego w scenariuszu.

Podobnych, zabawnych sytuacji było więcej. Wuj Emil zamiast sprzedać np. ocet podał wodę utlenioną, a zamiast gumki ekspedientka podała nici (niewielka różnica he, he, he)

Wszyscy jednak świetnie się bawili, a grający otrzymali gromkie brawa.

Uczniów kółka teatralno-dziennikarskiego przygotowała Jolanta Kuczyńska.

Teraz aktorzy przygotowują: „Z legend dawnego Egiptu” – dla uczniów starszych i „Kota w butach” dla najmłodszych.

                            Zespół teatralno-dziennikarski


Zabawa kolorami

Na jednym z zajęć  projektu „Pierwsze uczniowskie doświadczenie drogą do wiedzy” dzieci poznawały kolory podstawowe i pochodne. Z zapałem eksperymentowały kolorami podstawowymi, zapisując wyniki badań. Zatańczyły też z kolorowymi bibułkami, poznały tajemnice kamuflażu zwierząt w otoczeniu.

 

   

Zdjęcia w naszej Galerii

/Tekst napisała pani Elżbieta Żmij/


MAM TALENT”

Dnia 28 lutego 2011 roku w naszej szkole odbył się szkolny konkurs „Mam Talent”. Konkurs został zorganizowany przez Samorząd Uczniowski. W konkursie brali udział uczniowie klas I-V.

W jury zasiadały: pani mgr Urszula Kal – przewodnicząca jury, nauczyciel przyrody, dyrektor szkoły, pani mgr Monika Krężelok – nauczyciel WF-u, pani mgr Jolanta Kuczyńska – nauczyciel języka polskiego i historii, pani Eliza Szeliga-Kraus – opiekun SU, nauczyciel muzyki i wychowawca klasy III oraz Kacper Siwiec – reprezentant uczniów i SU, uczeń klasy VI. Konkurs prowadziły: Natalia Chromik – przewodnicząca SU i Weronika Wala. Uczestnicy pokazali wiele swoich talentów. Można było zobaczyć i usłyszeć m. in. kabaret, układ taneczny, śpiew, pokaz składania papieru – origami oraz wykonanie utworu Fryderyka Chopina na pianinie. Wszyscy uczestnicy świetnie zaprezentowali swoje talenty. I miejsce w kategorii klas I-III zdobyła Natalia Pieczka, która zaprezentowała układ taneczny mażoretek. II miejsce zdobyły Karolina Klasa i Julia Bogusz, które zaśpiewały. III miejsce zajęła Natalia Mynarska, która zaprezentowała sztukę składania papieru. W kategorii klas IV-V I miejsce zajęli eksekwo Wojciech Sawkiewicz, który zagrał na pianinie utwór Fryderyka Chopina i Natalia Wójtowicz, która śpiewała piosenkę „Modelka”. II miejsce zdobyła Klaudia Rąba, w piosence „Cisza i wiatr”, a III Norbert Czana z utworem „Jak anioła głos”. Wszyscy uczestnicy otrzymali słodkie nagrody oraz gromkie brawa.

Impreza wszystkim bardzo się podobała.

/Tekst napisali Wojciech Sawkiewicz i Mateusz Olek/

Zdjęcia w naszej Galerii


„Razem lepiej”

Zabawa, dialog i praca grupowa są, obok planowanego procesu nauczania, najważniejszymi czynnościami i formami nauki dziecka w szkole. Uczeń, który zna swoje koleżanki i kolegów - czuje się wśród nich bezpiecznie, otwarcie się komunikuje, uczy się tolerancji, rozwija empatię, ma poczucie wspólnoty a w efekcie chętniej chodzi do szkoły i poświęca czas na naukę.

Na wniosek wychowawcy, p. Eweliny Olejak, w klasie II przeprowadzono zajęcia integrujące zespół klasowy. Uczniowie bardzo chętnie brali udział w zaproponowanych zabawach wykazując się dużą kreatywnością i zaangażowaniem. Mimo, iż chodzą do szkoły razem już drugi rok, niejednokrotnie dali się poznać z nowej strony zaskakując tym samym swoją wychowawczynię jak i siebie nawzajem. Wykonując wspólne zadania pokazali, że potrafią zgonie współpracować. Nie brakowało wzajemnej życzliwości i uśmiechów.

Zdjęcia w naszej Galerii

/Tekst napisała pani Monika Kacorzyk/


Kolejny sukces literacki!

            Agnieszka Wróbel, uczennica klasy 5,  zdobyła I miejsce w IV edycji Powiatowego Konkursu „Zwierzęta wokół nas” za pracę literacką, opowiadającą o jej relacjach ze zwierzętami.

Wyróżnienie zdobyła także Klaudia Rąba z klasy 4 za wiersz o kocie.

Prace można przeczytać - zachęcamy!

>>>Praca Agnieszki Wróbel>>>               

>>>Praca Klaudii Rąba>>>

                                              Gratulujemy!!!

Uczniów do konkursu przygotowała Jolanta Kuczyńska


Smakotka-pychotka- czyli pierwszaki robią desery

Dzieci uwielbiają słodycze, dlatego na zajęciach pierwszoklasiści przygotowali pyszne desery. Emocji podczas pracy było niemało, a kolorowe galaretki z owocami wyglądały bajecznie. Na zakończenie  ozdobiłam desery niewielką ilością bitej śmietany, a te w ciągu kilku minut zostały spałaszowane z wielkim apetytem.

Deser był nie tylko smaczny, ale i zdrowy, a co najważniejsze przygotowany samodzielnie.

Zdjęcia w naszej Galerii

/Tekst napisała pani Elżbieta Żmij/


Lekcja na regionalną nutę

W ramach poznawania kultury naszego regionu, klasy III i IV miały okazję obejrzeć z bliska tradycyjny strój śląski. Była mowa o znaczeniu kolorystyki haftów, o elementach stroju, które były charakterystyczne wyłącznie dla śląskich okolic, jak tzw. Fliszbolta, czyli szczoteczkowate wykończenie obrąbka spódnicy.

Trzecioklasiści dowiedzieli się nieco o wystroju starych chat i częściach, na jakie dzieliły się dawniej domostwa. Poznali codzienne zajęcia dawnych mieszkańców gminy, różnicę między kmieciem, chałupnikiem i zagrodnikiem, a także dowiedzieli się, dlaczego w naszym herbie znalazła się ryba.

Starsi natomiast porównywali strój śląski z innymi strojami regionalnymi, szukając różnic i podobieństw. Usłyszeli też dwie tradycyjne piosenki: Za las chłopcy, za las oraz Te bestwińskie pola, a jedną z nich nawet wspólnie zaśpiewaliśmy.

Wszyscy uczniowie biorący udział w zajęciach wykazali duże zainteresowanie regionalizmem, zadawali wiele pytań i chętnie słuchali opowieści o swoich przodkach. Regionalny strój wzbudził powszechne zainteresowanie, a jego wieloletnia historia zaciekawiła także uczniów z pozostałych klas.

Cieszę się, że dzieci i młodzież z naszej szkoły wykazują tak duże poszanowanie dla tradycji i przypisują wysoką wartość naszemu dziedzictwu regionalnemu.

/Tekst napisała pani Eliza Szeliga-Kraus/


Zajęcia w ramach projektu „Pierwsze uczniowskie doświadczenie drogą do wiedzy”.

                Z nowym rokiem uczniowie klasy pierwszej rozpoczęli zajęcia III etapu projektu „Pierwsze uczniowskie doświadczenie drogą do wiedzy”. Projekt ten jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, a jego celem jest rozwijanie inteligencji wielorakich dziecka.

Na ostatnim spotkaniu pierwszaki bawiły się wokół tematu „Kolorowy karnawał’. I tak tańczyły w rytm piosenki angielskiej utrwalając stosunki przestrzenne, bawiły się z chustą animacyjną, tworzyły wypowiedzi i kalambury do historyjki obrazkowej i wiersza „Karnawał”. Na zakończenie wykonały śliczne maski karnawałowe ozdabiane wg własnego pomysłu.

   

Poprzez zabawę, taniec, piosenkę, dzieci rozwijają słabsze inteligencje, a także swoje zainteresowania i zdolności.

Zdjęcia w naszej Galerii

/Tekst napisała pani Elżbieta Żmij/


Nagrody za systematyczne oszczędzanie ufundowane przez Bank Spółdzielczy w Bestwinie.

    Na ostatnim apelu szkolnym rozdano nagrody ufundowane przez Bank Spółdzielczy  w Bestwinie, za rok szkolny 2009/2010, dla uczniów najsystematyczniej oszczędzających w SKO. Należą do nich uczniowie klasy II którzy zajęli kolejno: I m. - Kacper Piekiełko,
II m. - Łukasz Rąba, III m. - Oliwia Szczypka, IV m. - Jakub Malarz, V m. - Sabina Adamaszek. Uczniowie otrzymali nagrody rzeczowe w postaci czapeczek, kalkulatorów, przyborów szkolnych i szachów, za które serdeczne podziękowania składamy w stronę Banku Spółdzielczego w Bestwinie. Te wspaniałe nagrody na pewno stanowią dodatkową zachętę do dalszego systematycznego wpłacania oszczędności na książeczki SKO.

/Opiekun SKO Ewelina Olejak/


Psie zaprzęgi

Firma Husqvarna w grudniu ogłosiła ogólnopolski konkurs na wykonanie pocztówki z zawodów psich zaprzęgów. Konkurs nie zakładał ograniczenia wiekowego i mógł w nim wziąć udział każdy uczeń. Z naszej szkoły zgłoszono dwie prace uczniów klasy III – Adriana Ślósarczyka i Justyny Chromik. Udział w konkursie okazał się wielkim sukcesem Justyny, gdyż zajęła ona I miejsce! Serdecznie GRATULUJEMY!!!

/Tekst napisała pani Eliza Szeliga-Kraus/


"Internet to więcej niż zabawa. To Twoje życie" - pod tym hasłem obchodzony jest w tym roku Dzień Bezpiecznego Internetu - 8 lutego 2011.

    My też przyłączyliśmy sie do tej akcji. Uczniowie na zajęciach informatyki i koła komputerowego poznawali zasady bezpiecznego korzystania z sieci Internet i będą je stosować:

    - Nie ufam osobom poznanym w sieci Internet;

    - Nie podaję swoich danych (nazwiska, adresu, telefonu itd.);

    - Mówię rodzicom jeśli coś jest nie tak, ktoś mnie straszy lub coś mnie niepokoi w Internecie;

    -Z pomocą rodziców zabezpieczę swój komputer programem antywirusowym.

Uczniowie wiedzą, co to jest program antywirusowy, np GData (ten mamy zainstalowany w szkole) i jaka jest jego rola w ochronie komputera. Dzięki hojności pana Mateusza Pękali z firmy GData wszyscy obecni na zajęciach uczniowie otrzymali "smycze" oraz mogli uczestniczyć w inscenizacji: "Pod parasolem GDaty jesteśmy bezpieczni".

   

    W ramach obchodów DBI uczniowie klas młodszych zapoznali się z kreskówką "Sieciaki", a uczniowie klas starszych przypomnieli sobie nauki jakie dawał Krzysztof Hołowczyc z programem "3..2..1.. Internet".

    Ponadto uczniowie naszej szkoły bardzo zaangażowali się w kurs e-learning na stronie www.dzieckowsieci.pl i zdobywając kolejne dyski wiedzy uzyskują dyplomy w tych szkoleniach.

W ramach obchodów DBI została przygotowana również szkolna gazetka ścienna, aby zasady bezpiecznego korzystania z Internetu wszyscy znali i stosowali.

Zdjęcia w naszej Galerii

/Tekst napisała pani Danuta Uniwersał/


Jak karnawał, to karnawał...

Jak co roku uczniowie klas młodszych wzięli udział w karnawałowym balu. Również w tym roku rodzice dzieci spisali się na szóstkę przygotowując wspaniałe stroje dla swoich pociech. 

   

Wszyscy świetnie się bawili biorąc udział w tańcach i licznych konkursach. Wężykom, kółeczkom, zawijasom….nie było końca. Wiele entuzjazmu wzbudziły znane i lubiane „Kaczuszki”. Uczennice klasy czwartej przygotowały atrakcyjne konkursy z balonikami i gazetami, konkurs na najciekawsze stroje oraz wybory królowej i króla tańca. Prowadziły również tańce w kole. Dziękujemy!

Królową tańca została Natalia Pieczka z klasy trzeciej, a tytuł króla przypadł Tomkowi Pasierbek z klasy pierwszej. Gratulujemy!

   

Za oryginalne stroje zostali wyróżnieni Martynka Olejak i Olaf Wiewióra, oboje z klasy pierwszej. Oczywiście każdy strój zasługiwał na nagrodę.

Wszyscy zgodnie stwierdzili, że bal był udany i czekają na następne.

Zdjęcia w naszej Galerii

/Tekst napisała pani Elżbieta Żmij/


Konkurs pożarniczy

W dniu 4.02.2011r. odbył się w naszej szkole Konkurs Wiedzy Pożarniczej. Brało w nim udział 10 uczniów z klas IV-VI.  Do etapu gminnego przeszli: Olek Mateusz, Siwiec Kacper i Sawkiewicz Wojciech. Gratulujemy!

 

   


Wyniki Międzynarodowego Konkursu Oxford Test Plus z Języka Angielskiego (sesja jesienna)

    03. lutego 2011 roku zebraliśmy się na szkolnym apelu, aby wyróżnić i rozdać nagrody uczniom, którzy brali udział w różnych konkursach.

Chcemy pogratulować dziewięciu laureatom konkursu Oxford Test Plus Język Angielski:

Klaudii Rąba 100 pkt/100- laureat I stopnia z wyróżnieniem

Magdalenie Buczek 100 pkt/100- laureat I stopnia z wyróżnieniem

Wojciechowi Sawkiewicz 100 pkt/100- laureat I stopnia z wyróżnieniem

Michałowi Maj 96 pkt/100- laureat I stopnia

Tomaszowi Krężelok 96 pkt/100- laureat I stopnia

Bartłomiejowi Ajchler 88 pkt/100- laureat III stopnia

Jasiowi Stolarzewicz 88 pkt/100- laureat III stopnia

Justynie Chromik 80 pkt/100- laureat V stopnia

Weronice Wala 80 pkt/100- laureat V stopnia

oraz wszystkim innym uczniom, którzy brali udział w konkursie: Kacprowi Krężelok, Kamilowi Kowalczyk, Justynie Nóżka, Sarze Wójcickiej, Tomaszowi Pękala, Mateuszowi Olek, Marioli Gola, Aleksandrze Tlaga oraz Kacprowi Siwiec. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w nauce!

/Tekst napisała pani Marlena Niemczyk-Handzlik/


Wyniki konkursu Oxford z matematyki

Są już wyniki jesiennej sesji konkursu Oxford z matematyki. Wzięło w nich udział 30 uczniów naszej szkoły z klas 3 – 6.

Najlepszy wynik i dyplom laureata V – go stopnia uzyskał Norbert Czana.

Pozostali uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Miłą pamiątką dla wszystkich uczestników jest płyta z serii „ Świat bez tajemnic” ufundowana przez organizatorów konkursu.

 Wszystkim serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.

/Tekst napisała pani Iwona Pieczka/


Śladami i tropami zwierząt

    27 stycznia odbyła się kolejna wycieczka zatytułowana „Śladami i tropami zwierząt”. Czternaścioro uczniów, chętnych do poznania lasu i jego mieszkańców, zebrało się przy szkole. Kilka minut po godzinie 9:30 uczniowie wraz z Panią Urszulą Kal i Panią Iwoną Pieczką udali się z zapałem do lasu. Przy wejściu do lasu spotkaliśmy łowczego- Marka Handzlika, który oprowadził nas po lesie. Zanim jednak weszliśmy do lasu poszukać tropów i śladów zwierząt, dowiedzieliśmy się, czym tak naprawdę różnią się ślady od tropów. Chwilę po wejściu do lasu zaobserwowaliśmy kilka saren, które natychmiast po zobaczeniu takiej dużej grupy osób, spłoszyły się i pobiegły na drogę. Pan Marek powiedział nam, jak wiele saren ginie na drogach w naszej gminie. Później rozpoznawaliśmy tropy i ślady pozostawione przez zwierzęta np. lisy, zające, koty, wiewiórki. Widzieliśmy również spiżarnie wiewiórki. Poznaliśmy sposoby polowania zwierząt. Po męczącej wyprawie mogliśmy sobie odpocząć, upiec kiełbasę przy ognisku, napić się herbaty. Po pożegnaniu się z naszym przewodnikiem po lesie, urządziliśmy sobie bitwę na śnieżki, w której udział brali również nauczyciele. Po bitwie na śnieżki zostało trochę czasu, więc chcieliśmy ulepić bałwana. Okazało się jednak, że nasza liczna grupa zrobiła tyle śniegowych kul, że ulepiliśmy dwa duże bałwany i jednego małego. By dokończyć  bałwany trzeba „podkraść” marchewki z drzewka, które wcześniej przygotowaliśmy dla leśnych zwierząt. Na drzewku wisiały m. in. pyzy dla ptaków i marchewka, która jest bardzo ważnym elementem bałwana. Później zmęczeni, ale bardzo zadowoleni udaliśmy się w stronę głównej drogi. I tak zakończyła się ta udana wycieczka. Dowiedzieliśmy się wiele o życiu zwierząt i ich zachowaniach. Mamy nadzieję, że wkrótce znów powtórzy się taka wyprawa. Bardzo dziękujemy Panu Markowi Handzlikowi, za oprowadzenie nas po lesie, Pani Urszuli Kali i Pani Iwonie Pieczce za organizację wycieczki i opiekę nad nami.

Zdjęcia w naszej Galerii

/Tekst napisała Aleksandra Tlaga/


Konkurs „Magiczne drzewo na kartach komiksu"

Uczniowie klas 4-6 biorą udział w ogólnopolskim konkursie plastyczno-literackim „Magiczne drzewo na kartach komiksu”. Jest on związany z premierą nowej książki Andrzeja Maleszki „Magiczne drzewo. Tajemnica mostu”.  Uczniowie kolejny raz mogli spotykać się z Kukim, Tosią, Filipem i Wiki oraz ich niezwykłym krzesłem posiadającym wielką moc. Magiczne drzewo daje szansę przenieść się do świata, w którym to, co zwyczajne przeplata się z tym, co niezwykłe, a pozornie niemożliwe wydarzenia stają się realne i bliskie.

Zadaniem uczniów było stworzenie komiksu o przygodach głównych bohaterów na podstawie fragmentów książki.
Zwycięzcy konkursu zostaną nagrodzeni (jak zapowiada wydawnictwo ZNAK) ciekawymi książkami do szkolnej biblioteki, zaś dodatkową nagrodą dla placówki, która zajmie I miejsce będzie wizyta w szkole autora książki Andrzeja Maleszki - znanego i nagradzanego na całym świecie reżysera filmów dla młodzieży, zdobywcy telewizyjnego Oscara EMMY AWARD oraz nagranie pod jego okiem etiudy filmowej z udziałem uczniów, biorących udział w konkursie.
A oto niektóre z wysłanych prac:

Magiczne drzewo na kartach komiksu - część 1

        Magiczne drzewo na kartach komiksu - część 2

/Tekst napisała pani Jolanta Kuczyńska/


Zajęcia plastyczne podczas ferii zimowych
    18 lutego, w trakcie ferii zimowych w szkole odbyły sie zajęcia plastyczne dla chętnych uczniów. Głównym tematem był konkurs pt: "Bezpieczne ferie zimowe". Uczestnicy wykorzystując różne techniki plastyczne przedstawili zasady bezpiecznego zachowania się w wolnym czasie, na świeżym powietrzu. I miejsce w konkursie zajęła Oliwia Szczypka z kl.II, II miejsce zdobyła Karolina Pyka również z kl.II, III miejsce przypadło Izabeli Pękala z klasy IV, a IV miejsce zdobył jedyny chłopak w tym gronie Tymoteusz Tomala z klasy II. Po zakończeniu konkursu i rozdaniu nagród uczniowie zapoznali się jeszcze z technikami pracy z papierem tj. plecenia z papierowych pasków oraz wykonywania ozdób techniką origami kółkowego. Po zakończeniu zajęć wszyscy w wesołych humorach rozeszli się do domów.

       

 /opiekun kółka plastycznego: Ewelina Olejak/


„Nie bogactwa czynią człowieka szczęśliwym,

ale ich dobre użycie”

/Migiel de Cerautes/

 

"O Rybaku i Złotej Rybce"

 

15 stycznia, w ramach corocznej zimowej imprezy środowiskowej, w naszej szkole odbyło się przedstawienie pt.: „Baśń o Rybaku i Złotej Rybce”, w którym wzięli udział uczniowie z całej szkoły.

Młodzi aktorzy oraz tancerze spisali się świetnie! Role zostały zagrane profesjonalnie, a tańczący wykazali się nieprzeciętnymi talentami.

Cały spektakl był w tonacji rosyjskiej, pojawiły się znane melodie, kroki taneczne oraz charakterystyczne stroje (specjalnie zaprojektowane i uszyte przez nauczycieli).

Publiczność była zachwycona, czego wyrazem były gromkie brawa i podziękowanie ze strony przedstawiciela widzów pana Eugeniusza Niemczyka skierowane do wszystkich pracowników szkoły za wkład włożony w całe przedsięwzięcie.

Dziękujemy za obecność, uznanie i przychylność.

    Uczniowie i Pracownicy ZSP Janowice

 

Przeżyjmy to jeszcze raz - zapraszamy do oglądania zdjęć z przedstawienia:

    Zdjęcia >>>część pierwsza

                    Zdjęcia >>>część druga

                                    Zdjęcia >>>część trzecia

                                                    Zdjęcia >>>część czwarta

 

WYKONAWCY:

/aktorzy to zespół koła teatralno-dziennikarskiego/

Rybak: Mateusz Olek, Paweł Kubica

Żona Rybaka: Weronika Wala, Agnieszka Wróbel, Aleksandra Tlaga, Mariola Gola

Narratorzy: Tomasz Krężelok, Wojciech Sawkiewicz

Kamerdyner: Tomasz Krężelok

Złota Rybka: Katarzyna Łukoś

Główna pomoc przy kompletowaniu garderoby i ubieraniu aktorów: Paulina Michulec

Tworzący fale: Norbert Czana, Magda Jakubiec, Paulina Michulec, Mateusz Woźniak

"Rybki" - tańczą: Aleksandra Gołuszek, Justyna Kowalczyk, Natalia Mynarska, Natalia Mynarska, Martyna Olejak, Katarzyna Stanclik /przygotowanie: Elżbieta Żmij/

Bojarzy: Kacper Siwiec, Mateusz Matura, Tomasz Krężelok, Kacper Krężelok, Dyrdoń Marta, Murawska Natalia, Rąba Klaudia, Stopka Karina /przygotowanie: Monika Krężelok/

Taniec stworzeń morskich: Bartłomiej Ajchler, Justyna Chromik, Tomasz Kampczyk, Michał Maj, Bartłomiej Mynarski, Natalia Pieczka, Adrian Ślósarczyk, Mateusz Tomala, Anna Zoń /przygotowanie: Eliza Szeliga-Kraus/

Służba - tańczą: Dyrdoń Marta, Murawska Natalia, Buczek Magdalena, Rąba Klaudia, Wojtowicz Natalia, Stopka Karina, Gleindek Daria /przygotowanie: Monika Krężelok/

Przyjaciółki żony Rybaka – tańczą: Matura Justyna, Chromik Natalia, Wala Weronika, Wójcicka Sara /przygotowanie: Monika Krężelok/

"Świnki" - tańczą: Sabina Adamaszek, Julia Bogusz, Karolina Klasa, Damian Kopaczka, Maria Krzyżowska, Jakub Malarz, Martyna Popielarczyk, Karolina Pyka, Łukasz Rąba, Oliwia Szczypka, Szymon Woźniak, Mateusz Wójtowicz /przygotowanie: Ewelina Olejak/

Chór: Klaudia Rąba, Karina Stopka, Natalia Wójtowicz, Justyna Nóżka, Justyna Matura, Katarzyna Łukoś, Natalia Chromik, Mariola Gola, Sara Wójcicka, Weronika Wala, Katarzyna Woźniak /przygotowanie: Eliza Szeliga-Kraus/

Obsługa szatni: Dawid Gleindek, Przemysław Wróbel /Iwona Pieczka/

 

Scenariusz i reżyseria: Jolanta Kuczyńska

Twórcy scenografii: Urszula Kal, Ilona Wójtowicz

Choreografia: Monika Krężelok

Stroje: Monika Krężelok, Elżbieta Małysz i inni

Operator dźwięku: Eliza Szeliga-Kraus

Zmieniający dekorację: Mariola Ferfecka, Iwona Jarczyk

Oświetlenie: Monika Kacorzyk-Karlińska, Andrzej Nycz

Pomoc przy tworzeniu scenografii: Barbara Gleindek, Anna Markiel

Ciasta: Krystyna Szczypka, Jolanta Rąba, Danuta Kopaczka, Beata Woźniak, Barbara Wróbel, Katarzyna Mynarska, Iwona Drzewucka, Barbara Gołuszek, Barbara Stanclik, Romualda Buczek, Sławomir Rąba

Przygotowanie poczęstunku: Janina Filipowicz, Anna Markiel, Barbara Gleindek, Kazimiera Foltak, Barbara Gołuszek, Grażyna Włoszek

               


Najlepsi uczniowie

Zakończyliśmy naukę w I półroczu roku szkolnego 2010/11 i przedstawiamy najlepszych spośród nas - są to:

Klasa pierwsza - najlepsi uczniowie to:

Michał Dziergas,

Gabriel Gola,

Aleksandra Gołuszek,

Justyna Kowalczyk

Natalia Mynarska,

Natalia Mynarska,

Martyna Olejak,

Julia Olek,

Jakub Stolarzewicz

 

Klasa druga- najlepsi uczniowie to:

Sabina Adamaszek,

Julia Bogusz,

Karolina Klasa,

Maria Krzyżowska,

Martyna Popielarczyk

Karolina Pyka,

Łukasz Rąba,

Oliwia Szczypka,

Tomasz Tlaga.
 

Klasa trzecia - najlepsi uczniowie to:

Michał Maj,

Tomasz Kampczyk,

Kacper Krężelok,

Justyna Chromik,

Bartłomiej Ajchler,

Natalia Pieczka

 

Klasa czwarta - najlepsi uczniowie to:

Klaudia Rąba - 5,27 - zachowanie wzorowe

i Wojciech Sawkiewicz - 5,27 -  zachowanie wzorowe

Tomasz Krężelok - 5,09  - zachowanie bardzo dobre

Magdalena Buczek - 4,90 - zachowanie bardzo dobre

Jan Stolarzewicz - 4,8 - zachowanie dobre

100% frekwencja: Szymon Said i Kamil Kowalczyk.

 

Klasa piąta - najlepsi uczniowie to:

Katarzyna Łukoś - 5,2 - zachowanie wzorowe

Natalia Chromik – 4,8 - zachowanie wzorowe

Justyna Nóżka - 4,8 - zachowanie wzorowe

100% frekwencja: Jakub Drążyk.

 

Klasa szósta - najlepsi uczniowie to:

Mateusz Olek - 5,30 - zachowanie wzorowe

Kacper Siwiec – 5,30 - zachowanie wzorowe

Aleksandra Tlaga – 5,10 - zachowanie wzorowe

Weronika Wala – 5,00 - zachowanie wzorowe

Katarzyna Woźniak – 4,80 - zachowanie wzorowe

100% frekwencja: Aleksandra Tlaga, Mateusz Olek.


Rozdanie nagród i dyplomów

13. stycznia na apelu szkolnym zostały rozdane dyplomy i nagrody uczniom, którzy brali udział w konkursie:

 „Zimowe dokarmianie zwierzyny”- organizowanym przez Koło Łowieckie „Bażant”. Oto wyniki:

·         1 miejsce Piotr Niemczyk- klasa V- otrzymał aparat cyfrowy

·         2 miejsce Wojciech Sawkiewicz- klas IV- otrzymał lornetkę

·         Wyróżnienie dla Tomasza Tlagi z klasy II- otrzymał nagrodę książkową

Gratulujemy!


Wyniki Szkolnego Konkursu Ortograficznego

 „Mistrz ortografii”2010/11

Konkurs odbył się 10 grudnia i składał się z części dotyczącej zasad ortograficznych oraz dyktanda. W konkursie wzięli udział wszyscy uczniowie klas 4-6.

I miejsce: 37 punktów -  zdobyli uczniowie klasy szóstej:

 Aleksandra Tlaga i Tomasz Pękala

II miejsce 36 punktów:

  Katarzyna Łukoś (kl.5) i Wojciech Sawkiewicz (kl.4)

III miejsce 35 punktów:

  Mateusz Olek, Weronika Wala i Katarzyna Woźniak , uczennice klasy szóstej.

Jak widać różnice w punktach są niewielkie.

                     Konkurs przygotowała i przeprowadziła Jolanta Kuczyńska


V PRZEGLĄD KOLĘD I PASTORAŁEK W BESTWINCE

8 stycznia, jak co roku w okresie około świątecznym, w Bestwince odbył się już piąty z kolei „Przegląd Kolęd i Pastorałek”. Nasza szkoła była reprezentowana bardzo licznie przez zespół wokalny „Po-tworek” oraz scholę „Angeles”.

Uczennice klas starszych zaśpiewały kolędę „Przybieżeli do Betlejem”, a następnie pastorałkę „Narodził się Pan” (muzyka z filmu „Zakonnica w przebraniu”, sł. Eliza Szeliga-Kraus). Mimo drobnych usterek akustycznych, dziewczyny oczarowały publiczność i wyśpiewały II miejsce w kategorii zespoły wokalne.  W składzie zespołu „Po-tworek” wystąpiły: Justyna Matura, Justyna Nóżka, Karina Stopka, Katarzyna Łukoś, Klaudia Rąba, Mariola Gola, Natalia Chromik, Natalia Wójtowicz, Sara Wójcicka, Weronika Wala.

Zobacz i posłuchaj: http://www.youtube.com/watch?v=7XcV-K1K1_E

 

Na przeglądzie wystąpiła również działająca od niedawna schola „Angeles”, śpiewając „Pójdźmy wszyscy do stajenki” oraz „Świeć gwiazdeczko”. Klasy młodsze zachwyciły słuchaczy swoją naturalnością, energią i radością śpiewania, czym zapracowały sobie na wyróżnienie. Scholę reprezentowali: Adriam Ślósarczyk, Anna Zoń, Bartłomiej Mynarski, Damian Kopaczka, Julia Bogusz, Justyna Chromik, Justyna Kowalczyk, Kacper Krężelok, Karolina Klasa, Karolina Pyka, Katarzyna Stanclik, Martyna Olejak, Martyna Popielarczyk, Mateusz Tomala, Michał Maj, Natalia Mynarska, Natalia Mynarska, Natalia Pieczka, Tomasz Kampczyk.

Zobacz i posłuchaj: http://www.youtube.com/watch?v=UWEUBYZpfyI
http://www.youtube.com/watch?v=puq2RWpyb_Q

Kategorię szkół podstawowych zwieńczyły występy solowe, gdzie popis swoich możliwości dały aż cztery uczennice naszej szkoły: Mariola Gola, Karina Stopka, Klaudia Rąba i Weronika Wala. W tym roku nie przyznano tu poszczególnych miejsc i wszystkie dziewczyny otrzymały wyróżnienia

.

Zobacz i posłuchaj:

http://www.youtube.com/watch?v=x88GqhViK8I&feature=BF&list=ULEKUB4h98ALc&index=3
http://www.youtube.com/watch?v=hC9ocrXLQ5U&feature=mfu_in_order&list=UL
http://www.youtube.com/watch?v=ZeXa6fxRgBY&feature=BF&list=ULEKUB4h98ALc&index=2
http://www.youtube.com/watch?v=nr9iN3nx9TE

Serdecznie gratulujemy występującym!

Ten dzień obfitował w wiele emocji, których końca nie było nawet w drodze powrotnej. Kiedy wsiedliśmy do autokaru, okazało się, że przednie koła pojazdu ugrzęzły i nie mogliśmy ruszyć. Z pomocą przyszli nam mieszkańcy Bestwinki, którzy traktorem wyciągnęli nasz autobus z kolein. To był dzień pełen niezwykłych wrażeń!

/Tekst napisała pani Eliza Szeliga-Kraus/


„Pan Andersen otwiera przed nami drzwi baśni i teatru…”

 

Zaraz po przerwie świątecznej, 5 stycznia, uczniowie klas I – III mieli okazję uczestniczyć we wspaniałym spektaklu pt. „Pan Andersen”, który odbył się w Bielskim Centrum Kultury.

 Przedstawienie zostało przygotowane przez Narodowy Teatr Edukacji im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu. Do zaczarowanego świata swoich baśni wprowadził nas Pan Andersen, który opowiedział historie: „Calineczka”, „Brzydkie kaczątko” oraz „Nowe szaty króla”. Znakomita gra aktorów, elementy humorystyczne, starannie dopracowana scenografia i muzyka sprawiły, że spektakl zrobił na widzach duże wrażenie. Po przedstawieniu aktor grający postać Andersena zdradził nam kilka sekretów teatralnych, dzięki czemu uczniowie nie tylko mieli okazję obcować ze sztuką, ale również poznać jej kulisy.

/Tekst napisała pani Eliza Szeliga-Kraus/


Konkurs na najdłuższy łańcuch choinkowy już rozstrzygnięty!

W tym roku zainteresowanie konkursem na najdłuższy i najciekawszy łańcuch choinkowy przerosło najśmielsze oczekiwania organizatorów – Samorządu Uczniowskiego. Wszystkie klasy już od początku grudnia sklejały różnorakie elementy, aby zwyciężyć. Rozstrzygnięcie konkursu miało się odbyć podczas szkolnej wigilii, jednak łańcuchy były tak długie, że rozplątanie ich musieliśmy zostawić na przyszły rok. Reprezentacje klas zebrały się w poświąteczny poniedziałek i wspólnie rozłożyliśmy i zmierzyliśmy łańcuchy. Najdłuższy z nich miał blisko 100 metrów długości!!!

Ostatecznie przyznano następujące miejsca:

I miejsce – klasa II (najdłuższy, a zarazem najciekawszy łańcuch)

II miejsce – klasa IV i klasa VI

III miejsce – klasa I (wyróżnienie za łańcuch ekologiczny)

IV miejsce – klasa III

V miejsce – klasa V

Serdecznie gratulujemy!

/Tekst napisała pani Eliza Szeliga-Kraus/

Świętowanie Bożego Narodzenia                                                                

22 grudnia, jak co roku, odbyły się w naszej szkole wigilie klasowe i wspólne kolędowanie.

W salach lekcyjnych zawitał podniosły nastrój, a ławki zmieniły się w świąteczny stół przy którym jak rodzina zebrali się uczniowie poszczególnych klas wraz z nauczycielami. Jak nakazuje tradycja odmówiono wspólne modlitwy i składano sobie życzenia łamiąc się opłatkiem. Grzecznym dzieciom aniołek przyniósł nawet prezenty.

Po spotkaniach klasowych cała społeczność szkoły zebrała się na sali gimnastycznej, aby wspólnym śpiewem uczcić ten radosny dzień. Każda klasa zaprezentowała przygotowaną przez siebie kolędę. Niektóre z nich mogliśmy usłyszeć w całkiem nowych aranżacjach. Wspaniały repertuar kolęd i pastorałek zaprezentowały podczas swojego występu szkolny chór oraz scholka klas młodszych pod kierownictwem pani Elizy Szeligi-Kraus. Szczególnie wzruszeni podziwialiśmy indywidualne występy uczniów, którzy przedstawili swoje umiejętności gry kolęd na instrumentach takich jak: akordeon, klarnet, pianino, gitara i flet.

Wszyscy cieszyliśmy się wspólnym przebywaniem i bogactwem darów jakimi możemy się dzielić z innymi. Podczas tego spotkania naszymi szczególnymi gośćmi byli zaproszeni emerytowani nauczyciele i pracownicy naszej szkoły, którzy swoją obecnością uświetnili nasze świętowanie.

Rozstaliśmy się w świątecznym nastroju. Napełnieni radością zaniesiemy ją do naszych domów życząc wszystkim wokół: WESOŁYCH ŚWIĄT I SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU!

Zdjęcia w naszej Galerii

/Tekst napisały panie: Ewelina Olejak i Barbara Nycz/

Ostatnie wiadomości z kółka polonistycznego

W tym półroczu uczniowie uczestniczący w zajęciach najwięcej czasu poświęcili na utrwalenie wiadomości dotyczących części mowy, ćwiczeniom stylistycznym, „przeprowadzali” wywiady, pisali opowiadania i tworzyli opisy. Rozszyfrowywali również znaczenie „złotych myśli”, różnych sentencji i powiedzeń.

Na ostatnich zajęciach, które przypadły na dzień Świętego Mikołaja, uczniowie postanowili rozwinąć skrzydła, uruchomić pokłady wyobraźni i stworzyć  (powołać do życia) „poezję”.

Oto przykłady „lirycznych uniesień” J

„Na cześć Świętego Mikołaja”

Mikołaj grubiutki

ma czerwone butki.

Jest kochany i radosny,

oczekuje z nami wiosny.

Przez kominy do środka zagląda,

za przyjaciela ma Jamesa Bonda.

Różne sporty uprawia,

dlatego wejście przez komin

trudności mu nie sprawia.

Prezenty w worku nosi,

chętnie je daruje,

gdy dziecko w liście

o nie prosi.

Dlatego Świętego Mikołaja,

kochamy i często go wspominamy.

 

„Marzenia”

Każdy z nas ma jakieś marzenie,

które w jego sercu drzemie.

Jeden myśli o podróżach,

drugi o czerwonych różach.

Inny chce na nartach skakać,

a ja marzę, by do domu zawsze wracać.

Uczniowie z kółka polonistycznego

/Tekst napisała pani Jolanta Kuczyńska/


Co nowego na kółku teatralno-dziennikarskim?

Uczniowie na kółku przygotowują się do wystawienia „Złotej Rybki”, fragmentu „Dzieci z Bullerbyn” oraz „Z legend dawnego Egiptu”. Prócz tego, tworzą gazetkę „Miszmasz”, która bierze udział w konkursie: „junior media… i tworzysz gazetkę!” na najciekawszą gazetkę szkolną.

Został powołany zespół redakcyjny, który tworzą dziennikarze z klas 4,5,6. A już niedługo ukaże się nowy numer gazetki.

/Tekst napisała pani Jolanta Kuczyńska/


Czym zajmujemy się na kółku historycznym?

W tym półroczu na kółku historycznym uczniowie najchętniej słuchają o pierwszej i drugiej wojnie światowej, Katyniu, poznają życie Polaków na zesłaniu, interesują się starożytnością oraz historią Polski z okresu Piastów i Jagiellonów. Ich zainteresowania są bardzo rozległe i każde zajęcia kończą się stwierdzeniem: „szkoda, że dzwonek już zadzwonił”.

Uczniowie mieli też możliwość zaprezentowania najciekawszych wydarzeń historycznych (ich zdaniem) oraz najciekawszych postaci historycznych. Przygotowali się świetnie! Zajęcia okazały się bardzo ciekawe.

Co tydzień spotykamy się w ilości 23 osób. Cieszy fakt, że w szkole znajduje się tylu młodych miłośników historii.

/Tekst napisała pani Jolanta Kuczyńska/


Skąd mój ród…  (lekcja historii)

   

Uczniowie klasy czwartej, w ramach zajęć z historii, poznawali dzieje swoich rodzin. Aby jak najwięcej zapamiętać i „zrozumieć” więzy krwi (powiązania rodzinne) wykonywali drzewa genealogiczne. Niejeden z uczniów odnalazł w swoim drzewie kuzyna, ciocię czy wujka, o których do tej pory nie wiedział. Mało tego, niektórzy okazali się mieć te same korzenie! Odnaleźli w kolegach kuzynów i kuzynki! J

W zakładce Galeria można zobaczyć wykonane przez uczniów drzewa genealogiczne.

Zdjęcia w naszej Galerii

/Tekst napisała pani Jolanta Kuczyńska/


Andrzejki w klasie III

W dniu 25 listopada, czwartek w klasie III odbyła się zabawa andrzejkowa. Pomimo, że w tym dniu w szkole nie było wychowawcy, uczniowie sumiennie przygotowali się do przeprowadzenia wróżb i zabaw. Niektórzy założyli również przebrania, w tym opiekun zabawy p. Monika Kacorzyk-Karlińska. Oczywiście jak zawsze najważniejszym punktem okazało się szukanie odpowiedzi na to co czeka uczniów w przyszłości w tym wróżba dotycząca wybranka/wybranki serca. Nie odbyło się też bez dużej ilości tańców w tym taniec z miotłą i taniec na gazetach. Oczywiście po tylu atrakcjach trzeba było zregenerować siły słodkim poczęstunkiem. Z niecierpliwością oczekujemy kolejnej zabawy andrzejkowej.

/Tekst napisała pani Monika Kacorzyk/


Andrzejki w klasie II
W czwartek 25 listopada w klasie II odbyły się Andrzejki. W celu umilenia sobie wspólnego spotkania uczniowie samodzielnie wykonali gazetkę, która miała zarazem tworzyć dekorację andrzejkową. Pojawiły się na niej kolorowe dynie, czarownice, nietoperze i duszki. Oczywiście drugoklasiści przygotowali również barwne i pomysłowe przebrania. Wychowawczyni rozpoczęła zabawę od zapoznania dzieci z historią i tradycjami andrzejkowymi, wspominając przy tym, że dawniej dziewczęta i chłopcy bawili się osobno, a wróżby dotyczyły głównie miłości. Chłopcy wróżyli sobie 24 listopada w dniu św.Katarzyny, a dziewczyny w Andrzejki-29 listopada. Po krótkim wstępie rozpoczęła się zabawa. Dzieci wraz z opiekunem tańczyły, bawiły się i wróżyły. Pojawiły się wróżby dotyczące daty urodzenia każdego z uczestników zabawy, wróżby ze szpilkami, wróżba z kolorami, magiczny andrzejkowy krąg i kilka innych. Oczywiście uczniowie samodzielnie przygotowali i przeprowadzili część z nich. Podczas zabawy z krzesełkami uczestnicy zdobywali słodkie nagrody i uczyli się zasad sportowej rywalizacji. Nie obyło się również bez tańca z wylosowaną wcześniej przez siebie osobą z klasy. Wszyscy byli zadowoleni, uśmiechnięci i już z niecierpliwością oczekują następnej zabawy andrzejkowej. Mamy też nadzieję, że przynajmniej niektóre z andrzejkowych wróżb spełnią się w nadchodzącym nowym roku.

Zdjęcia w naszej Galerii

/Tekst napisała pani Ewelina Olejak/


Podwójne święto w pierwszej klasie

25 listopada każdy pierwszak przyniósł do szkoły swojego ulubionego pluszowego niedźwiadka i w ten sposób świętował Dzień Pluszowego Misia. Zarówno dzieciom jak i zabawkom podobała się ta wizyta.

Drugą okazją do świętowania były zbliżające się ANDRZEJKI. Nasza sala lekcyjna na dwie godziny zamieniła się w salę wróżb. Zabawę otworzył „tajemniczy list”, którego tekst pojawił się dopiero pod wpływem ciepła ognia.  Przy świecach wróżyliśmy z kart, kości, butów, butelki, liczb czy kolorów. Wszystkie przepowiednie dostarczyły wiele śmiechu i emocji. W przerwach między wróżbami dzieci bawiły się przy muzyce oraz regenerowały siły łakociami i owocowym sokiem. Czas minął szybko, a pierwszaki w doskonałych humorach wraz z misiami wracały do domów.

Zdjęcia w naszej Galerii

/Tekst napisała pani Elżbieta Żmij/


Makiety grodów

 

Uczniowie klasy II poznają, na listopadowych zajęciach, tematykę związaną z początkami państwa polskiego. Między innymi omawiali powstanie Gniezna, pierwszej stolicy Polski. Żeby zdobyte na zajęciach wiadomości pozostały w ich pamięci na dłużej wykonywali, w grupach makiety grodów i świetnie poradzili sobie z tym wcale niełatwym zadaniem.
Zdjęcia w naszej Galerii

/Tekst napisała pani Ewelina Olejak/


11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości

Wzorem ubiegłych lat, 11 listopada przedstawiciele naszej szkoły wzięli udział w uroczystościach związanych z obchodami 92. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, które odbyły się w Bestwinie. Dzień rozpoczęła uroczysta msza święta, po której odbył się koncert laureatów XI Parafialnego Przeglądu Pieśni Patriotycznej. Po koncercie delegacje w marszowym rytmie nadawanym przez orkiestrę dętą z Kaniowa przeszły pod pomnik „Tych, którzy życie oddali Polsce” (przy Urzędzie Gminy Bestwina), gdzie zostały złożone kwiaty. Naszą szkołę reprezentowali: Klaudia Rąba, Mateusz Woźniak, Przemysław Wróbel oraz pani dyrektor Urszula Kal i p. Eliza Szeliga-Kraus.

/Tekst napisała pani Eliza Szeliga-Kraus/

Narodowe Święto Niepodległości

9 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 92 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Program artystyczny zaprezentowali uczniowie klasy czwartej, a przygotowała ich pani Jolanta Kuczyńska, która zebranych powitała i wprowadziła w tematykę.

Akademię uświetnił występ Wojtka Sawkiewicza, który zagrał na skrzypcach: "Marsz, marsz Polonia", "Pierwsza Brygada", "Mazurek Dąbrowskiego". Dodatkowo chórek, przygotowany przez panią Elizę Szeligę-Kraus, zaprezentował utwory: "Pierwsza ....." i "Legiony". Wszystkim recytującym "towarzyszyła" muzyka Chopina. Oprawę plastyczną przygotowała pani Ilona Wójtowicz.

Program sie podobał, niejeden uronił łzę. Nawet najmłodsi słuchacze w skupieniu wysłuchali trudnych tekstów.

Zdjęcia w naszej Galerii

/Tekst napisała pani Jolanta Kuczyńska/

"Przygody Tomka Sawyera"...inaczej

 

Uczniowie klasy czwartej w nieszablonowy sposób analizują lekturę. Tworzą gry, w których wykorzystują znajomość tekstu lektury i prezentują ukryte (?) zdolności. Oprócz tego uczniowie mogli wykazać się znajomością zasad ortografii oraz umiejętnością poprawnego zapisu pod względem stylistycznym tworząc instrukcje do gier.

Jak widać oświeceniowa idea łącząca "przyjemne z pożytecznym" jest aktualna.

Zdjęcia w naszej Galerii

/Tekst napisała pani Jolanta Kuczyńska/

Ciekawa lekcja: "Ochrona komputera"

W dniu 21 października 2010 nauczyciel informatyki - Danuta Uniwersał uczestniczyła w konferencji "Nowoczesne technologie w szkole", gdzie prezentowano między innymi zalety programu antywirusowego GData. Jako, że właśnie ten program chroni nasze komputery w szkole przed wirusami komputerowymi, zwróciliśmy się do prelegenta na wyżej wymienionej konferencji, Pana Mateusza Pękali o podarowanie nam rekwizytów promujących ten program. Prezentowany na lekcjach informatyki materiał, uczniowie lepiej zapamiętują mając bogatą bazę przykładów i rekwizytów - teraz lekcja "Ochrona komputera" jest bardziej interesująca. Widać to na załączonych zdjęciach. Program antywirusowy GData chroni nas przed wirusami komputerowymi jak parasol przed deszczem.

Jesteśmy Szkołą Bezpiecznego Internetu.

   

Panu Mateuszowi Pękali i firmie Business Development Manager -G Data Software Sp. z o.o. - jeszcze raz serdecznie dziękujemy.

Nauczyciel informatyki wraz z uczniami ZSP-Janowice

2010 Międzynarodowy Rok Różnorodności Biologicznej

    Nasza placówka wzięła udział w konkursie „Na Najciekawsze Obchody Międzynarodowego Roku Różnorodności Biologicznej”. Organizatorem konkursu było Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska. Konkurs był finansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz środków własnych Centrum. Celem konkursu było: zainteresowanie społeczności szkolnej tematyką różnorodności biologicznej, popularyzowanie wiedzy o bogactwie przyrodniczym województwa śląskiego i potrzebie jego ochrony, podnoszenie świadomości i wrażliwości na otaczającą przyrodę, integracja społeczności szkolnej poprzez wspólne działanie. Warunkiem uczestnictwa w konkursie było przekazanie w formie „raportu z obchodów Międzynarodowego Roku Różnorodności Biologicznej” dokładnego opisu zrealizowanych działań wraz z dokumentacją fotograficzną. Spośród nadesłanych prac organizatorzy wybrali 44 szkoły – laureatów. Dziesięć najlepszych przedstawiło relację ze zorganizowanych przez siebie obchodów. Prace konkursowe były oceniane przez pracowników Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska pod kątem: oryginalności i różnorodności pomysłów, wartości dydaktycznej poszczególnych form działania, zawartości treści związanych z tematem różnorodności biologicznej, w szczególności tych dotyczących województwa śląskiego. Laureaci 3 pierwszych miejsc otrzymali: interaktywną tablicę, mikroskop, lornetkę oraz wydawnictwa książkowe. Laureaci kolejnych 7 miejsc wśród których znalazła się nasza placówka otrzymali: projektor multimedialny, ekran, mikroskop, lornetkę oraz wydawnictwa książkowe. Pozostałe szkoły zostały  nagrodzone: mikroskopem, lornetką i wydawnictwami książkowymi (10 szkół) oraz wydawnictwami książkowymi (24 szkoły).

Konkurs - Śniadaniowa Klasa z ZT Bielmar
Uczniowie klasy II i III wzięli udział w konkursie organizowanym przez ZT Bielmar pt: "Śniadaniowa Klasa", który ma na celu propagowanie wśród dzieci zdrowego odżywiania. Każdy wie jak ważny w ciągu dnia jest pierwszy posiłek jakim jest właśnie śniadanie. Dlatego właśnie uczniowie z klasy II i III podjęli się wykonania kanapek nie tylko zdrowych, ale też smacznych i kolorowych. Podstawowym składnikiem przygotowywanych kanapek była Margaryna Śniadaniowa, która pojawiła się na zdjęciach wykonanych smakołyków i oczywiście warzywa, wędliny i sery.

       

Dzieci postarały się, żeby przygotowane specjały zachwyciły wszystkich, pojawiły się zatem kolorowe buzie, myszka, serduszka itp. Oczywiście nie obyło się bez degustacji, a ponieważ kanapki były bardzo zachęcające nawet starsi koledzy chętnie się nimi częstowali.

/Tekst napisała pani Ewelina Olejak/

Zdjęcia w naszej Galerii

Gość z Madagaskaru

            27 października gościliśmy w naszej szkole księdza misjonarza z Madagaskaru. Ksiądz misjonarz opowiedział nam o życiu na misjach i pracy misjonarzy. Przedstawił na nam sprawy i problemy ludzi żyjących na Madagaskarze. Dowiedzieliśmy się także w jak sposób żyjąc tutaj możemy wspierać  misjonarzy w dalekich krajach.

Oto w jaki sposób relacjonują to spotkanie uczniowie klasy szóstej.

Dnia 27 października do naszej szkoły przyjechał ks. Ludwik Wawrzeczko – misjonarz pracujący na czwartej pod względem wielkości wyspie świata – Madagaskarze. Misje to bardzo trudny „zawód”, w który trzeba włożyć dużo wysiłku i pracy. Praca misjonarza polega głównie na pomocy ubogim i głoszeniu Słowa Bożego. Misje są bardzo trudne szczególnie na Madagaskarze, ponieważ jest tam mało chrześcijan, a wszyscy potrzebują pomocy duchowej i materialnej.

Ksiądz misjonarz przywitał nas słowami „Salama”, co po malgasku znaczy „Dzień dobry”. Opowiadał nam o zwyczajach tamtejszych ludzi. Moi koledzy i koleżanki mieli okazję ubrać malgaski strój i odegrać codzienne czynności Malgasza. Ksiądz Ludwik opowiedział ciekawą przygodę z „cudownym karabinem”, którym jest różaniec. Mogliśmy także podejść do stołu przepełnionego malgaskimi rekwizytami. Na koniec pomodliliśmy się w intencji misji po polsku i malgasku oraz otrzymaliśmy obrazek z modlitwą za misjonarzy. – Mateusz Olek

W środę do naszej szkoły przyjechał misjonarz, aby opowiedzieć nam o misjach na Madagaskarze. Najpierw ksiądz zwrócił się do nas w języku malgaskim. Później pokazał  nam stroje w jakich chodzą ludzie żyjący na wyspie. Widzieliśmy własnoręcznie wykonane zabawki dla dzieci. Ksiądz opowiadał jak wygląda życie na Madagaskarze: tam wiele dzieci nie chodzi dla szkoły, a te, które chodzą nie mają przyborów szkolnych, których my używamy. Ich tornister składa się z dwóch plecionych kopert, w których chowają zwykle tylko jeden zeszyt i ołówek. Dowiedzieliśmy się, że zadaniem misjonarzy jest pomoc ludziom. Misjonarze pomagają im poznać Jezusa, budować szkoły i ośrodki zdrowia.

Nasza szkoła również pomaga misjom, np. na koniec spotkania wręczyliśmy misjonarzowi skarbonkę – dar dzieci dla misji. Ważna jest pomoc innym, a wizyty takie jak ta uświadamiają nam jak wielu jest ludzi potrzebujących. – Aleksandra Tlaga

(…) Ksiądz misjonarz opowiedział nam wiele ciekawych rzeczy dotyczących ludzi żyjących na Madagaskarze. Malgasze wstają wcześnie rano i idą po wodę do rzeki. Naszą ją na głowie w specjalnych łupinach po owocach lub wiadrach. Przed pójściem do szkoły dzieci muszą ciężko pracować. Mężczyźni uprawiają ryż. Misjonarz pokazał nam duże, kolorowe chusty w które ubierają się tamtejsi ludzie. Zobaczyliśmy także skorpiona w słoiku, skórę z ośmiornicy, suche robaczki i czapki wykonane ze słomy. Ludzie na Madagaskarze żyją bardzo skromnie. Praca misjonarzy jest tam bardzo trudna, ciężka, a nawet niebezpieczna. Misjonarze prowadzą tam szkoły, uczą dzieci, pomagają lekarzom (…). – Kacper Siwiec

(…) Ksiądz misjonarz opowiadał nam o codziennym życiu mieszkańców Madagaskaru. To życie jest o wiele cięższe niż u nas w Polsce. My tak narzekamy, że mamy źle, a oni mają o wiele gorzej. Dzieci z Madagaskaru do szkoły naszą tylko zeszyt i ołówek. Zabawek nie mają w sklepie, dlatego wszystkie jakie posiadają robią własnoręcznie. Kobiety tam wstają wcześnie rano, aby przynieść wodę z rzeki i łuskać ryż na obiad. Zadaniem mężczyzn jest natomiast praca na polu (…). – Mariola Gola

(…) Ksiądz misjonarz pokazał nam różne przedmioty z Madagaskaru służące np. do łuskania ryżu. Bardzo zdziwiło mnie jedzenie jakie jedzą Malgasze. Ich podstawowym produktem na śniadanie, obiad i kolację jest zawsze i przede wszystkim - ryż z małymi dodatkami takimi jak: ośmiornice, mini krewetki, robaczki. Ksiądz pokazał nam również pieniądze jakimi płaci się na Madagaskarze. Za sto Ariów można w Polsce kupić tylko dwa cukierki. Na koniec spotkania misjonarz prosił nas o modlitwę za misje i misjonarzy. – Weronika Wala

Zdjęcia w naszej Galerii

Wizyta policjanta
27 października naszą szkołę odwiedził znajomy policjant wraz ze swoim wspaniałym psem policyjnym o imieniu Sony. Celem spotkania było zaznajomienie dzieci z mową ciała psów i zasadami postępowania ze zwierzętami. Uczniowie klas I - III dowiedzieli się zatem, że pies bardzo szybko biega, jest bardzo silny, ma duże zęby i czasami jest zły. Oczywiście nie obyło się bez najbardziej wyczekiwanego przez dzieci momentu, jakim był pokaz umiejętności psa policyjnego, czyli jego reakcji na podstawowe sygnały i polecenia. Okazało się przy tym,
że Sony bardzo lubi dzieci i pozwoliłby się głaskać cały czas. Pamiętajmy jednak o najważniejszym przekazie tego spotkania, który powinien zagościć w naszej pamięci, najlepiej na zawsze.
Oto podstawowe sygnały jakie przekazuje nam pies swoim zachowaniem:
- powitanie: pies wita się łapką, ma stojące uszy, merda ogonem i pokazuje zęby w przyjaznym uśmiechu,
- gotowość do zabawy: pies nisko się kłania czyli ugina przednie łapy, merda ogonem, ma stojące uszy,
- podrap mnie po brzuszku: pies leży na grzbiecie, ma stojące uszy, łapki luźno ułożone,
- jestem chory, boję się lub mam dosyć zabawy: pies leży na grzbiecie, uszy ma położone, ogon podkulony,
- boję się, nie chcę się bawić, mogę ugryźć: ogon położony pod sobą, uszy oklapnięte, siedzi w kącie, pies chce się schować lub wycofuje się,
- nie podchodź bo ugryzę: pies szczerzy zęby, ciało ma naprężone i macha ogonem w górze, warczy, szczeka,

 i reguły o których należy pamiętać podczas kontaktów ze zwierzętami w szczególności psami:
- Nie podchodź do obcych psów,
- Pytaj właściciela czy możesz pogłaskać psa - jeśli wyrazi zgodę najpierw wyciągnij dłoń do powąchania, ale nigdy się nie  pochylaj, podchodź do psa z boku,
- Zawsze zabieraj opiekuna na spacer z psem np: rodziców,
- Bądź miły dla psa,
- Zostaw psa kiedy je, pije lub śpi,
- Gdy pies szczeka lub warczy odchodź do tyłu powoli ze skrzyżowanymi rękami,
- Gdy pies cię atakuje zrób pozycję "żółwika",
- Po zabawie z psem zawsze myj ręce.
Na koniec zawsze pamiętajmy: Kochajmy i szanujmy wszystkie zwierzęta - oto cała puenta.

Zdjęcia w naszej Galerii

/Tekst napisała pani Ewelina Olejak/

19 października uczniowie klas 5 i 6 mieli okazję zobaczyć spektakl „Ten Obcy”. Oto jedna z recenzji:

Zagrać dobrze swoją rolę to wielkie wyzwanie dla  każdego aktora. Aktor powinien grać przekonująco tak, aby zaciekawić widza. Oglądanie np.: spektaklu czy filmu ma wzbudzać emocje, poruszać wyobraźnię. Miałam okazję zobaczyć grę kilku aktorów, którzy przedstawiali adaptację lektury „Ten Obcy” Ireny Jurgielewiczowej. Uważam, że najlepiej swoją rolę odegrał K. Witaszek-Durczok.

        Aktor wcielił się w postać Julka, który ma bardzo wybuchowy charakter. Zagranie osoby o tak zmiennym charakterze jest bardzo trudne. Uważam, że aktor wspaniale poradził sobie ze swoją rolą. Bardzo dobrze oddał emocje swojego bohatera w kluczowych momentach sztuki teatralnej. Julek jest bezpośredni, nie boi się powiedzieć, co myśli. Swój charakter pokazuje miedzy innymi w scenie oskarżenia Zenka przez Mariana lub kiedy poznaje prawdę o Zenku. Podczas  trwania  spektaklu osoba Julka była jego ożywieniem i ubarwieniem. Mimo że Julek nie jest głównym bohaterem, to jego osoba  nie może zostać niezauważona. Wprost przeciwnie,  można śmiało powiedzieć, że ten bohater to postać bardzo energiczna, żywa, zaskakująca.

        Aktorzy przygotowujący się do gry np. w spektaklu, wkładają
w nie z pewnością wiele serca, starają się, aby ich występ wypadł jak najlepiej. Uważam, że w przedstawieniu  pt. "Ten Obcy” aktorzy zagrali przekonująco, za co zostali nagrodzeni przez widownie brawami. Jednak K. Witaszek- Durczok stworzył postać najbardziej wiarygodną i barwną.

/Aleksandra Tlaga kl.6/

19 października – Święto Ratownika

W klasie trzeciej ten wtorek wyglądał inaczej, niż zwykle. Z samego rana odwiedzili nas dwaj ratownicy – pan Sławek Bezegłów i pan Marcin Kraus, którzy na co dzień należą do OSP w Bestwince, ponadto są ratownikami wodnymi, realizują także kurs dla ratowników medycznych.

Trzecioklasiści przygotowali się wcześniej do tego spotkania, układając pytania do wywiadu, który następnie mięli okazję przeprowadzić. Spotkanie rozpoczęło się od dyskusji, podczas której ratownicy opowiadali o specyfice pracy na rzecz OSP, przybliżyli nam również wiadomości dotyczące ratownictwa wodnego i medycznego. Dzięki temu dowiedzieliśmy się, iż są to zawody dla ludzi odważnych, takich, dla których zadanie ratowania i pomagania ludziom jest prawdziwą pasją, a nie zwykłym obowiązkiem.

       

W drugiej części spotkania uczniowie sami mogli sprawdzić się w roli ratowników. Panowie ratownicy przynieśli ze sobą nosze, koc ratunkowy i torbę ratowniczą. Pierwszym odważnym „poszkodowanym” był Tomek, którego panowie umieścili i zabezpieczyli na noszach z pomocą  Natalii, Mateusza i Michała. Później klasa podzieliła się na dwie grupy i ćwiczyliśmy układanie poszkodowanych w pozycji bocznej ustalonej oraz na noszach, a także oglądaliśmy wyposażenie torby ratunkowej.

Wszyscy dowiedzieliśmy się ciekawych rzeczy na temat ratowania ludzi, a nawet mieliśmy okazję się w tym sprawdzić.

Na zakończenie pan Marcin pokazał nam swojego pupila, którym jest…kameleon! Opowiedział nam trochę o hodowli takiego zwierzaka w domu i o jego zwyczajach. Z początku jaszczurka była nieśmiała i cała brązowa, ale w miarę upływu czasu przyzwyczajała się do otoczenia, zmieniając swoje ubarwienie na zielone. Na koniec każdy trzecioklasista mógł pogłaskać Amona (bo tak ma na imię kameleon), który raz po raz otwierał pyszczek, wywołując przy tym nieco zamieszania.

To był wyjątkowy Dzień Ratownika. Miejmy nadzieję, że zdobyta wiedza pozostanie na długo w głowach trzeciaków. Kto wie? Może w przyszłości to któryś z nich uratuje człowieka? A może zostanie hodowcą kameleona? Zobaczymy…

Zdjęcia w naszej Galerii /przepraszamy- aparat, którym robiono zdjęcia nie miał ustawionej aktualnej daty/

/Tekst napisała pani Eliza Szeliga-Kraus/

14 października to dzień wyjątkowy, święto polskiej szkoły, Święto Edukacji Narodowej.

Z tej okazji uczniowie podziękowali wszystkim nauczycielom i pracownikom Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Janowicach za ich codzienny trud. Samorząd Uczniowski zaprezentował program artystyczny, do którego oprawę plastyczną zapewniły panie mgr Marlena Niemczyk-Handzlik oraz mgr Ilona Wójtowicz.

Program składał się z dwóch części. Pierwszą z nich była humorystyczna scenka, w której na zasadzie karykatury przedstawiono podstawowe typy uczniowskie, jak np. „Maruda lekcyjny”, „Zaśmiecacz haniebny”, „Odpisywacz zaciekły”, czy „Pracuś szlachetny”. Uczniowie brawurowo oddali charakterystyczne cechy prezentowanych przez siebie charakterów, co wywołało salwy śmiechu.

W drugiej części wszystkim pracownikom szkoły przyznano ordery, które  miały podkreślić ich indywidualny wkład w harmonijne funkcjonowanie naszej szkoły. Przyznano tu m.in. „Order Oczu Dookoła Głowy”, który otrzymała pani dyrektor mgr Urszula Kal, „Ordery Matczynej Troskliwości”, „Order Profesora Miodka”, „Order Pitagorasa”, „Order Wieży Babel”, „Order Fair Play”, „Order Skrupulatności”, „Ordery Syzyfowej Pracy”, „Order Końskiego zdrowia”, „Order szefa kuchni”, „Order Picassa”.

Szczególnym odznaczeniem był „Order Uśmiechu”, który uczniowie przyznali pani mgr Jolancie Kuczyńskiej.

Zgodnie z tradycją, musiała ona wypić sok z cytryny, a następnie szeroko się uśmiechnąć. Choć zadanie nie było łatwe, laureatka wypełniła je wzorowo.

Program artystyczny zakończyło premierowe wykonanie piosenki pt. „Nasza szkoła”, którą chór zadedykował wszystkim pracownikom szkoły. Autorem muzyki i słów do utworu jest mgr Eliza Szeliga-Kraus. Warto tu wspomnieć, iż utwór ten szybko zdobył sobie uznanie zarówno uczniów, jak i nauczycieli, stąd został uznany za hymn ZSP w Janowicach.

Po występach Pani dyrektor złożyła życzenia wszystkim pracownikom oraz uczniom, którzy zostali poczęstowani cukierkami. Zostały też wręczone nagrody dyrektora dla pracowników szkoły.

Obchody Święta Edukacji Narodowej upłynęły w uroczystej i serdecznej atmosferze, nie zabrakło słowa „Dziękujemy”, pojawiły się nawet łzy wzruszenia. Wszystkim pracownikom szkoły, a także uczniom życzymy, aby atmosfera tego dnia odbijała się echem szacunku i życzliwości w kolejnych dniach, tygodniach, miesiącach, latach wspólnego obcowania ze sobą w szkole.

/Tekst napisała pani Eliza Szeliga-Kraus/

Zdjęcia w naszej Galerii

Oto hymn ZSP w Janowicach:

„Nasza szkoła”

1. Wśród pagórków zielonych, wśród ukwieconych łąk,
tam, gdzie wiosną na drzewach wyrasta świeży pąk.

Tam stanęła przed laty, by służyć do dziś,
szkoła, w której codziennie uczymy się żyć.

 

Ref. Nasza szkoła w Janowicach,
tu przychodzisz co dnia,
żeby w głowie była wiedza,
a nie tylko hulał wiatr.

Chociaż mała, chociaż skromna
mapę życia Ci da.
Drogowskazy: Serce, Wiedza
poprowadzą Cię w świat.

 

2. Tu przychodzisz, gdy jeszcze nie wiesz, co to świat.

Nauczyciel ci daje klucz do wiedzy bram.

Wkoło są przyjaciele, więc nie jesteś sam.
Jedno jest takie miejsce, spotkamy się tam.


Nagrody wójta z okazji Dnia Edukacji Narodowej

Na sesję Rady Gminy Bestwina zaproszonych zostało dziewięć nauczycielek (z czego dwie reprezentowały naszą placówkę), aby mogły odebrać nagrody wójta. Wójt Stefan Wodniak wręczając je w towarzystwie dyrektora GZOSiP-u Arkadiusza Maja uzasadniał każdą swoją decyzję. I tak:
Urszula Kal - dyrektor Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Janowicach - za wzorową pracę dydaktyczną, prawidłową realizację budżetu placówki oraz tworzenie odpowiednich warunków nauki i pracy dla uczniów i nauczycieli.
Marlena Niemczyk Handzlik - nauczyciel Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Janowicach - za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktyczno wychowawczej, a w szczególności za efektywne koordynowanie realizacji projektu eTwinning skutkujące zdobyciem krajowej i europejskiej odznaki eTwinning dla szkoły, skuteczne przygotowanie uczniów do konkursów przedmiotowych oraz wdrażanie nowatorskich metod nauczania.
Serdecznie gratulujemy!

/źródło: http://www.naszejanowice.ovh.org/


„Ślubuję być dobrym Polakiem,

dbać o dobre imię

swojej klasy i szkoły

Będę uczyć się w szkole

Jak kochać Ojczyznę,

Jak dla niej pracować kiedy urosnę!

Będę się starać być dobrym uczniem,

swym zachowaniem i nauką

sprawiać radość

rodzicom i nauczycielom!”

 

Wraz z tymi słowami pierwszoklasiści zostali oficjalnie przyjęci do grona uczniów Szkoły Podstawowej w Janowicach.

Dnia 14 października odbyła się uroczystość najmłodszych uczniów naszej szkoły. Nasi pierwszoklasiści, którzy w tym dniu wyglądali wyjątkowo pięknie, wspaniale recytowali wierszyki i śpiewali piosenki. Wraz z nimi wystąpili uczniowie klasy drugiej, którzy wierszem dodawali otuchy swoim młodszym kolegom. Potem pierwszaki, przy pomocy wielkiego ołówka, zostali pasowani na uczniów przez Panią dyrektor Urszulę Kal oraz obdarowani licznymi prezentami.

   

Na początku otrzymali swoje pierwsze dowody, czyli legitymacje szkolne. Następnie zostały wręczone akty pasowania na ucznia i aniołki (na pomyślność w szkole) wykonane z gliny przez panią Iwonę Olejak. Pani Ewelina Olejak przekazała każdemu dziecku książeczki SKO z kapitałem początkowym w wysokości 10 zł ufundowanym przez Bank Spółdzielczy w Bestwinie. Na koniec rodzice wręczyli rogi obfitości pełne łakoci wraz z uroczym misiem maskotką. Po tych wrażeniach nasi milusińscy mogli usiąść do stołu wraz ze swoimi bliskimi, wypić sok i zjeść pyszne ciasta upieczone przez swoje mamy.

Dziękuję wszystkim zaangażowanym w przygotowanie tej uroczystości.

Zdjęcia w naszej Galerii

Wychowawca klasy pierwszej - Elżbieta Żmij


Zasadzona lekcja

Na lekcji przyrody było wspaniale. Najpierw pani dyrektor powiedziała, żebyśmy pochowali wszystkie książki i wyłożyli potrzebne rzeczy do sadzenia. Jedni mięli ziemię, inni kamyki, jeszcze inni doniczki i roślinki do zasadzenia. Do doniczki wsypaliśmy kamyki, potem ziemię i włożyliśmy roślinki. Dla estetyki i waloru dodaliśmy jeszcze trochę kamyków. Jedni zasadzili bluszcz, inni cebulki tulipanów oraz sansewierę gwinejską. Pobrudziliśmy sobie ręce ziemią, ale i tak nikt się tym nie przejmował, bo byliśmy zafascynowani naszą pracą. Podlaliśmy nasze sadzonki. Na koniec pani dyrektor zrobiła nam pamiątkowe zdjęcie, które ma nam przypominać, że upiększaliśmy pracownię przyrodniczą.

       

Wszyscy miło spędziliśmy ten czas.

/Tekst napisał Wojciech Sawkiewicz -  uczeń klasy IV/


Jesienny las odkrywany przez uczniów z Koła Młodych Przyrodników

Nasi trzecioklasiści szczególnie interesują się środowiskiem naturalnym, dlatego w stu procentach uczęszczają na zajęcia Koła Młodych Przyrodników. Jeżeli tylko dopisuje pogoda zajęcia odbywają się w terenie. Dzień 11 października był wyjątkowo pięknym dniem złotej polskiej  jesieni, a więc wyruszyliśmy podziwiać jej uroki w stronę pobliskiego zagajnika. Drzewa mieniły się złotem i czerwienią, ostatnie grzyby wystawiały swoje kapelusze, a ptaki wesoło świergotały. Młodzi przyrodnicy przypomnieli sobie warstwowa budowę lasu, rozpoznawali gatunki drzew, szukali ciekawostek. Takie zajęcia rozwijają postawy ekologiczne i na pewno długo zostają w pamięci Janowickie lasy mogą czuć się bezpiecznie!

   

Zdjęcia w naszej Galerii

/Tekst napisała pani Elżbieta Żmij/


Powiatowe biegi przełajowe

6 października w Zbrzegu odbyły się powiatowe biegi przełajowe. Uczennice naszej szkoły: Weronika Wala, Daria Gleindek, Paulina Michulec, Katarzyna Woźniak, Klaudia Rąba i w zastępstwie za chorą  Katarzynę Łukoś, Aleksandra Jarnot; reprezentowały gminę na eliminacjach powiatowych. Spisały się rewelacyjnie zajmując szczęśliwe 13 miejsce, wygrywając jednocześnie z uczennicami z Kaniowa. Warto jeszcze podkreślić, że byłyśmy jedną z najmniejszych, jak nie najmniejszą szkołą, która brała udział w tych zawodach. Gratulujemy dziewczynom woli walki i zawziętości w dążeniu do celu.

/Tekst napisała pani Monika Krężelok/


Z wizytą w Dinozatorlandzie

     5 października uczniowie klasy II pod opieką wychowawcy i pani dyrektor wybrali się do Parku dinozaurów w Zatorze.

 Pogoda oczywiście wystraszyła nas w Janowicach opadami deszczu, ale w miarę jak zbliżaliśmy się do celu zdecydowanie się poprawiła. Już w trakcie jazdy autokarem dzieci były bardzo podekscytowane. Najważniejszym punktem wycieczki było oczywiście zwiedzanie parku dinozaurów pod opieką przewodnika. Dzieci były zachwycone tym, że okazy tam znajdujące się, są ruchome i wydają głośne dźwięki. Mało tego kilku przedstawicieli gatunku dinozaurów pozwoliło sobie na zmoczenie zwiedzających. Były to m.in. ogromny Tyranozaurus Rex i płacząca Dul Dinea, którą zły czarnoksiężnik zamienił z królewny w Diplodoka i z tego powodu zalewa się po dziś dzień "krokodylimi łzami".

   

Po przejściu przez zagajnik pełen dinozaurów przyszedł czas na krótki posiłek. Następnie podczas lekcji muzealnej uczniowie poznali dzieje dinozaurów, cechy charakterystyczne niektórych gatunków i przyczyny ich wymarcia, a na warsztatach własnoręcznie pomalowali figurki dinozaurów i zabrali je ze sobą na pamiątkę. Kolejną nie mniej ważną atrakcją była wizyta w Lunaparku.

   

Dzieci jeździły "wesołym pociągiem" uruchamiając przy tym fontanny i ruchome zwierzęta, bawiły się na placu zabaw gdzie zjeżdżały z dużej Dino - zjeżdżalni i skakały na trampolinach. Jeździły również gondolami Challenger gdzie każdy trafiony strzał oznaczał cios piankowym młotkiem w głowę przeciwnika, co powodowało radosne salwy śmiechu. Wreszcie nadeszła pora na seans w kinie 5D Extreme dotyczący dinozaurów. Dzieci bardzo żywo reagowały na efekty specjalne w postaci trzęsienia ziemi po której stąpały dinozaury, podmuchów wiatru, kropli deszczu, buchającego ognia, a nawet opadów śniegu. Okazało się również, że mamy w naszym gronie kilka wrażliwych dusz dla których kino okazało się silnym przeżyciem. Po tak wielu atrakcjach przyszedł czas na kolejny posiłek i powrót do domu. Oczywiście nie obyło się bez zakupu wspaniałych pamiątek, które na pewno będą wszystkim przypominać mile spędzone chwile.

Wrażenia po wycieczce do Dinozatorlandu .

Po wycieczce do Dinozatorlandu chętni uczniowie z klasy drugiej mieli napisać w kilku słowach o tym co robili i jakie odnieśli wrażenia po wycieczce.Wszyscy poradzili sobie świetnie z tym trudnym zadaniem dodatkowym i zostali nagrodzeni pozytywnymi ocenami. Zapraszamy do czytania>>>

Zdjęcia z Dinozatorlandu - część 1                    Zdjęcia z Dinozatorlandu - część 2


Rajd górski

Październikowy poranek, chłodny, mglisty – wyruszamy na IX Powiatowy Rajd Brązowego Liścia. Wszystko się zmienia w momencie kiedy przekraczamy granice Hałcnowa – słońce i 3 stopnie cieplej, zaczyna się świetna zabawa. W Cygańskim Lesie czeka na nas przewodnik. Na trasę rajdu wyruszamy o godzinie 9.15 nastroje wyśmienite. Trasa rajdu ciężka, ale my już ją znamy i mamy to przepracowane. Do schroniska na  Szyndzielni docieramy o godzinie 12.00, jesteśmy zmęczeni ale zadowoleni i głodni. Całe szczęście organizator zapewnił ciepłą herbatę i wyśmienita grochówkę. Na szczycie spędziliśmy godzinę. O godzinie 13.00 zbieramy grupę i zaczynamy schodzić ze szczytu, droga w dół okazuje się na tyle przyjemna, że o godzinie 14.30 jesteśmy już w Cygańskim Lesie. Zmęczeni ale zadowoleni myślimy już o następnym rajdzie; może pogoda będzie nam sprzyjać i w październiku zdobędziemy kolejny szczyt Beskidów.

   

Pozostałe zdjęcia w naszej Galerii

 /Monika Krężelok i Eliza Szeliga - Kraus/


Sztafetowe biegi przełajowe

Pierwszego października w Bestwinie odbyły się eliminacje gminne w przełajowych biegach sztafetowych. W zawodach wzięła udział zarówno drużyna dziewcząt jak i chłopców. Pogoda nam dopisała, było chłodno ale nie padał deszcz, wiec najważniejsza była rozgrzewka. Nasi uczniowie rozgrzewkę mają opanowaną do perfekcji co było widać już podczas biegu dziewcząt, które walczyły tak dzielnie, że zdobyły pierwsze miejsce. Trochę mniej szczęścia mieli chłopcy, ale z trzeciego miejsca jesteśmy też bardzo zadowoleni.

Skład drużyn

Dziewczęta: Wala Weronika, Łukoś Katarzyna, Gleindek Daria, Michulec Paulina, Woźniak Katarzyna, Rąba Klaudia, rezerwowa Jarnot Aleksandra.

Chłopcy: Moc Kacper, Krężelok Tomasz, Woźniak Mateusz, Gleindek Dawid, Wróbel Przemysław, Tańcula Sebastian.

/Tekst napisała pani Monika Krężelok/


"Słodki Dzień Chłopca"

30 września, w czwartek dziewczynki z klasy czwartej wraz z wychowawczynią postanowiły osłodzić chłopcom ich święto - „Dzień Chłopca ” czekoladami. Jak widać „na załączonym obrazku”, trafiły w gusta, bo chłopcy byli zachwyceni!

   


Koło teatralno-dziennikarskie - ale tu się dzieje!

W tym roku w zajęciach koła bierze udział prawie dwudziestu uczniów! W ramach zajęć napisali już scenariusz, przygotowują się do wystawienia przedstawienia w oparciu o fragment „Dzieci z Bullerbyn” oraz sztuki na podstawie noweli B. Prusa „Z legend dawnego Egiptu”.

   

   

prezentacja scenariuszy

/opiekun pani Jolanta Kuczyńska/


Koło historyczne - przeszłość jest fascynująca

   

W zajęciach uczestniczy około dwudziestu pasjonatów odkrywania i poznawania przeszłości. Uczniowie na zajęciach prezentowali już najciekawszych, ich zdaniem, bohaterów historycznych, a przygotowują się do zaprezentowania pasjonujących ich wydarzeń, poznawali i analizowali źródła historyczne dotyczące średniowiecza. W planie mamy również zebranie informacji na temat janowickich kapliczek.

/opiekun pani Jolanta Kuczyńska/


Wizyta policjantów

Dnia 23 września pierwszoklasistów odwiedzili policjanci z komendy w Czechowicach- Dziedzicach. Celem wizyty było uświadomienie najmłodszym uczniom niebezpieczeństw czyhających w drodze do szkoły.  Goście przypomnieli nie tylko zasady poruszania się po drodze, ale również przestrzegli przed zagrożeniami ze strony „ złych” osób dorosłych. Nasze pierwszaki rozsądnie odpowiadały na szereg pytań, wykonały również kartę pracy otrzymaną przez policjantów.  Dużo zabawy dostarczyło przymierzanie czapek policyjnych i kajdanek, które na szczęście okazały się za duże. Na zakończenie dzieci otrzymały upominki w formie książeczek edukacyjnych,  gier i zabaw na płycie komputerowej oraz  odblaskowej maskotki.  Myślę, że była to mądra edukacja, połączona z zabawą. Dziękujemy  za czas poświęcony naszym uczniom.

Zdjęcia w naszej Galerii

/Tekst napisała pani Elżbieta Żmij/


Gminne eliminacje – piłka nożna

W środę 22 września w Bestwince odbyły się gminne eliminacje w piłce nożnej. Naszą szkołę reprezentowali następujący uczniowie: Klasa IV: Tomasz Krężelok, Jan Stolarzewicz; klasa V: Dawid Gleindek, Przemysław Wróbel; klasa VI: Kacper Moc, Paweł Kubica, Kacper Siwiec, Krystian Walczak. Mimo ogromnej determinacji i woli walki nie udało nam się zakwalifikować do dalszych eliminacji. Cały turniej wygrali zawodnicy z Kaniowa, życzymy im powodzenia w eliminacjach powiatowych.

/Tekst napisała pani Monika Krężelok/


EWAKUACJA

21 września w naszej szkole odbyła się próbna ewakuacja. Miała ona za zadanie przygotować uczniów do jak najszybszego opuszczenia szkoły w czasie zaistnienia prawdziwego zagrożenia. O godzinie 11.00 w całej szkole rozległy się 3 kolejno następujące po sobie sygnały dzwonka. Wszyscy prawidłowo rozpoznali ten sygnał i zaczęli się ewakuować. Cała ewakuacja przebiegła tak sprawnie, że już w ciągu 2 minut wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły stali bezpieczni na murawie boiska szkolnego.

/Tekst napisała pani Monika Krężelok/


Z  AVIVĄ BEZPIECZNIE I WESOŁO

W kolorowy wrześniowy poranek naszą szkołę odwiedził Pikuś… o przepraszam Pan Pikuś. Znane towarzystwo ubezpieczeniowe promuje się już wśród najmłodszych, bo przecież dobre ubezpieczenie we współczesnym świecie jest bardzo ważne. Przedstawiciele firmy Aviva wraz  z Panem Pikusiem przygotowali dla najmłodszych  wiele atrakcji. Jedną z nich była jazda na wspaniałej wielkiej zjeżdżalni, gdzie śmiechu  i pisków radości było bez liku. Każdy przedszkolak i uczeń klas I - III miał zrobione zdjęcie z maskotką firmy, a na zakończenie w prezencie  otrzymał kolorowy ołówek lub balonik z logo firmy.   Nawet słońce w tym dniu sprzyjało igraszkom. To był piękny i ciepły wtorek oraz doskonała  zabawa.

Zdjęcia w naszej Galerii

/Tekst napisała pani Elżbieta Żmij/


„O ekologii nigdy dość!”

      W piątek 17 września, w ramach akcji „Sprzątanie Świata” uczniowie naszej szkoły mieli możliwość zobaczenia i jednocześnie uczestniczenia w spektaklu zrealizowanym przez Teatr Pozytywka z Krakowa. W rolę Pani „Hrabiny” Butelki wcieliła się Katarzyna Mikurda, w rolę Szczura –Katarzyna Farbaniec, a w rolę Lali – Agata Modrzejowska. Spektakl w pierwszej części opowiadał o przypadkowym spotkaniu trzech bohaterów na terenie śmietnika. Szczur w stertach śmierci odnalazł porzuconą Lalkę, która nie mogła zrozumieć, co robi w tak okropnym miejscu i dlaczego nie ma przy niej jej pani Zuzi. Czekała dłuższy czas na to, by ją stamtąd zabrano. Dopiero „Harbina” Butelka – z rodu Wąskoszyjnych Etykietowanych dała jej do zrozumienia, że rzeczy ze śmietnika nikt nie zabiera do domu.

W spektaklu została wykorzystana gra słowna. Lalka nie rozumiała słów zbędna i naiwna, myślała, że z „Będna” i na  (czym) na „ iwna”, co oczywiście bardzo rozbawiło Szczura i Butelkę.

Druga część, ta właściwa, dotyczyła ekologii, mądrego segregowania śmieci, oszczędzania wody i energii. W tej części uczniowie zostali zaangażowani do zbudowania domu z elementów znalezionych na „śmietniku”, poszukiwań zaginionego papierka, na którym znajdowała się sześcioelementowa zagadka, której odpowiedzi miały dać wskazówki, jak uratować świat. Uczniowie oczywiście znali odpowiedzi, bo pytania dotyczyły kolorów pojemników przeznaczonych na odpady wtórne i tego, co należy do nich wrzucać. Wiedzieli również, jak oszczędzać wodę i energię.

Przedstawienie zakończyło się zebraniem od dzieci wszystkich śmieci, jakie miały w kieszeniach i oczywiści segregacją ich do odpowiednich pojemników. Gromkie brawa świadczyły o tym, że uczniom i przedszkolakom spektakl się podobał.

Następnie uczniowie wraz z nauczycielami udali się „na sprzątanie” okolicy, młodsi w okolice tzw. terenów rekreacyjnych, a starsi – w kierunku ul. Kubika, by choć w części oczyścić las ze śmieci, które wrzucili do niego ludzie. 

Młodzi ekolodzy nie tylko zbierali śmieci. Potrafili również zachwycić się pięknem przyrody. Podziwiali grzyby, kolorowe liście, wdychali świeże powietrze. Czuli się częścią natury (przyrody).

Wszyscy poczuliśmy jeszcze większą odpowiedzialność za otaczający nas świat!

Zdjęcia w naszej Galerii

Uczniowie ZSP-Janowice

Dziękujemy dyrektorowi CKSiR w Bestwinie Panu Grzegorzowi Boboniowi za sponsorowanie teatru, Urzędowi Gminy za dostarczenie worków i rękawic ochronnych oraz odbiór odpadów.


Pierwsze zajęcia kółka plastycznego dla klas I-III

Na pierwszych w tym roku szkolnym zajęciach kółka plastycznego dla klas I - III spotkaliśmy się w bardzo licznym gronie. Okazuje się, że najmłodsi uczniowie naszej szkoły bardzo chcą rozwijać swoje zdolności manualne i stawiać pierwsze kroki w dziedzinie sztuki. Pierwsze prace dotyczyły miejsc, w jakich dzieci spędzały wakacje (morze, góry, jeziora, lasy), lub tych, które na razie pozostają w sferze marzeń (np. park Safari lub tropikalne wyspy). Pomimo, że na zajęciach było tłoczno wszyscy poradzili sobie wspaniale z tym zadaniem, wykorzystując w tym celu różne techniki plastyczne. Już widać, że w naszym gronie znajduje się sporo młodych talentów w dziedzinie plastyki i techniki. Obok ciekawych prac wykonanych techniką "collage" pojawiły się również formy przestrzenne, w wykonaniu uczniów klasy III, którzy zachwycili młodszych kolegów swoją pomysłowością.

 W związku z tym, że zajęcia cieszą się taką popularnością wśród uczniów młodszych klas będziemy musieli podzielić się na dwie grupy. Klasa II będzie mogła uczestniczyć w zajęciach kółka plastycznego, w każdy poniedziałek od godz. 13.45 do godz. 14.30, natomiast klasa III i I w czwartki od godz. 12.50 do godz. 13.35. Życzę młodym artystom dalszego zapału do pracy oraz kreatywności. Czekam również na ciekawe propozycje zajęć od Was i serdecznie zapraszam na kolejne zajęcia.

Zdjęcia w naszej Galerii

/opiekun kółka plastycznego: Ewelina Olejak/


ZADZWONIŁ NASZ DZWONEK WESOŁO…

    Po dwóch miesiącach zasłużonego, wakacyjnego odpoczynku, wrzesień przywołał nas do szkoły. Choć za oknem było szaro, deszczowo i pochmurno, w sercach gościła radość ze spotkania z przyjaciółmi i zapał do pracy.

Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego rozpoczęła Pani Dyrektor Urszula Kal, która serdecznie przywitała wszystkich uczniów, ich rodziców, a także zaproszonych gości. Następnie uczniowie klasy III zaprezentowali program artystyczny, w którym wspominali wakacje, jak również tragiczne wydarzenia z 1 września 1939 roku.

Nowy rok szkolny przywitało w naszej szkole 95 uczniów, w tym 18 pierwszoklasistów. Zarówno pierwszakom, jak i pozostałym uczniom, a także nauczycielom życzymy dużo siły, wytrwałości, radości oraz samych sukcesów w roku szkolnym 2010/2011.

„Przyjaźnie i wesoło

żegnamy rzekę, las.

Ach witaj, witaj szkoło!

Już czas do pracy, czas!”

/Tekst napisała pani Eliza Szeliga-Kraus/

Zdjęcia w naszej Galerii