AKTUALNOŚCI  z roku szkolnego 2016/2017         


,,Jedziemy na wakacje” Cz. Janczarski
 

Jedziemy na wakacje do lasu, nad wodę.
Prosimy ciebie, słonko o piękną pogodę.

Jedziemy na wakacje nad morze, na plażę.
Kolorowe muszelki przynieś, falo, w darze.

Jedziemy na wakacje w te góry wysokie.
Nie chowajcie się, szczyty, za mgłą, za obłokiem.

Jedziemy na wakacje, na Mazury? Może!
Wyjrzyj z krzaków, prawdziwku, czekaj na nas w borze!

Udanych wakacji Uczniom i szczęśliwego powrotu do szkoły życzą nauczyciele i pracownicy ZSP Janowice.


Kolejny rok za nami
  
 Uroczystość zakończenia roku szkolnego 2016/2017 rozpoczęła się punktualnie o 8.00 Mszą Świętą. Ksiądz Proboszcz powitał wszystkich obecnych, w tym poczet sztandarowy. Po Mszy uczniowie, ich rodzice, nauczyciele wraz z pracownikami udali się do szkoły, gdzie miała miejsce uroczysta akademia. Po wprowadzeniu sztandaru, odśpiewaniu hymnu i powitaniu Wszystkich przez p. Dyrektor, nastąpiło zaprzysiężenie nowego członka składu pocztu sztandarowego – Martyny Kubik.
Następnie p. Dyrektor oddała głos piątej klasie, która wraz z wychowawcą p. Iwoną Pieczka przygotowała pożegnalną akademię, Piątoklasiści humorystycznie podsumowali rok szkolny. Scenka wywołała nie jeden uśmiech na twarzy. Następnie zostały wręczone świadectwa z wyróżnieniem. Wychowawcy mieli przyjemność wręczać świadectwa, p. Dyrektor Listy Gratulacyjne Rodzicom, a p. Magdalena Gębczyńska – Przewodnicząca Rady Rodziców- nagrody książkowe -ufundowane przez Radę Rodziców.

W dalszej części p. Dyrektor oddała głos zaproszonym Gościom. Pan sołtys (druh OSP Janowice) - p. Stanisław Nycz wręczył nagrody za konkurs pożarniczy, a pani Anita Kubik (Skarbnik Gminy Bestwina) przekazała słodycze dla wszystkich uczniów na dobry początek wakacji. Następnie głos zabrała p. Magdalena Gębczyńska - Przewodnicząca Rady Rodziców, która na ręce p. Dyrektor złożyła kwiaty i podziękowania dla wszystkich Nauczycieli i Pracowników szkoły.
Na koniec p. Dyrektor jeszcze raz podziękowała Wszystkim za pracę i obecność, przypomniała o bezpieczeństwie podczas wakacji, zaprosiła przybyłych Gości na poczęstunek, a Uczniów do sal po odbiór pozostałych świadectw.
Kolejny rok za nami. Bawiliśmy się świetnie, ale cieszymy się, że WAKACJE się już rozpoczęły!!

/p. Iwona Pieczka/

Zdjęcia z zakończenia roku szkolnego>>>

Rozdanie świadectw w klasie pierwszej>>>

    Prezentacja podsumowująca rok szkolny 2016/2017>>>


Podsumowanie roku szkolnego 2016/2017
   
Tradycją naszej szkoły stał się uroczysty apel w przeddzień zakończenia roku szkolnego, który w tym roku odbył się 22 czerwca. Wraz z zaproszonymi Gośćmi zebraliśmy się na sali gimnastycznej. Okazją do spotkania w tak licznym gronie była chęć podziękowania wszystkim tym, którzy w mijającym roku szkolnym wspierali i pomagali naszej placówce. W imieniu całej społeczności szkolnej podziękowania, wraz z piękną czerwoną różą „Przyjaciołom szkoły” oraz „Wspaniałym Rodzicom”, wręczyła Pani Dyrektor. Bardzo serdecznie dziękujemy i głęboko wierzymy, że okazywana nam przyjazna dłoń i siła serca będzie nas wspierać w dalszej pracy podejmowanej dla dobra dzieci w kolejnych latach.
Ostatnie dni roku szkolnego to również świetna okazja do podsumowania pracy. Wszystkie sukcesy oraz wspomnienia z najciekawszych wydarzeń mogliśmy sobie przypomnieć dzięki prezentacji wykonanej przez panią Marlenę Niemczyk – Handzlik, a przedstawionej przez panią Elżbietę Żmij.
Uczniowie naszej szkoły brali liczny udział w konkursach szkolnych, gminnych, rejonowych, ogólnopolskich, a nawet międzynarodowych, niejednokrotnie uzyskując bardzo wysokie wyniki. Na dzisiejszym apelu nauczyciele rozdali dyplomy tym właśnie laureatom. Nagrodzono również uczniów za pracę w Samorządzie Uczniowskim, w Spółdzielni Uczniowskiej, kołach zainteresowań, za wzorową opiekę nad szkolnym akwarium oraz systematyczne oszczędzanie. Oficjalna część spotkania była przeplatana żywiołowymi tańcami uczniów z koła tanecznego przygotowanymi pod kierunkiem pani Moniki Krężelok.

/p. Iwona Pieczka//

 
Witold Chromik – Finalista Wojewódzkiego Przedmiotowego Konkursu z Języka Polskiego z opiekunem p. Jolantą Kuczyńską

 

Uczniowie ze 100% frekwencją



Uczniowie, którzy otrzymali dyplomy i nagrody za aktywny udział w zajęciach sportowych, kole tanecznym i zawodach z opiekunem p. Moniką Krężelok

 


Uczestnicy i laureatka – Sara Kondratowicz- Szkolnego Konkursu na temat życia i twórczości Patrona Szkoły-Marii Konopnickiej organizator- J. Kuczyńska

 


Laureatki Szkolnego Konkursu Wycieczkowego- Góry Świętokrzyskie – organizator J.Kuczyńska

 

Nagrodzeni i uczestniczący w konkursach: Szkolnym Konkursie z Języka Polskiego, z Wiedzy Historycznej, Konkursie Wycieczkowym, Konkursie dot. Patrona Szkoły, Międzyszkolnym Konkursie Promującym Małą Ojczyznę – film, Olimpus z języka polskiego- organizator J.Kuczyńska

 

Aktywni uczniowie działający w kole teatralno-dziennikarsko-filmowym – opiekun J. Kuczyńska

 

Przyjaciele Szkoły obecni na apelu podsumowującym.
 

Zwycięzcy w  Szkolnym Konkursie Systematycznego Oszczędzania w roku szkolnym 2016/2017

 

 Lauretka - VII miejsce w Gminnym Świetlicowym Konkursie Cztery Pory Roku,

 

Laureaci Ogólnopolskiej  Olimpiady Wiedzy Archimedes Matematyka Plus XXVII edycja sesja wiosenna.

 


Rada Rodziców z nagrodzonymi uczniami i przedstawicielami klas w konkursie zbiórki makulatury.

 


Uczniowie klasy czwartej aktywnie uczestniczący w zajęciach dodatkowych i organizacjach działających na terenie szkoły z opiekunami.

 

Uczniowie klasy piątej aktywnie uczestniczący w zajęciach dodatkowych i organizacjach działających na terenie szkoły z opiekunami.

 


Uczniowie klasy szóstej aktywnie uczestniczący w zajęciach dodatkowych i organizacjach działających na terenie szkoły z opiekunami oraz najlepsi wyróżnieni czytelnicy.

 


 

Laureaci Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Archimedes Plus Lingua Plus z j.angielskiego XXIX edycja sesja wiosenna

 

Zespół taneczny przygotowany przez p. Monikę Krężelok
 


Przewodniczący klas 2 i 4, klas, które zwyciężyły w Szkolnym Konkursie Czystości – organizator p. Elżbieta Żmij

 


Laureaci w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Zuch

 


Nagrodzeni w Szkolnym Konkursie Wiedzy o Janie Pawle II i Laureaci Konkursu Jonasz z opiekunem p. Krzysztofem Liberadzkim.

 

 

Laureat w Ogólnopolskim Konkursie Ekologiczno-Przyrodniczym EDI
 

Uczniowie najaktywniej działający w życiu szkoły, w kołach i organizacjach:
kole teatralno-dziennikarskim, tanecznym, przyrodniczym, biblijnym, Samorządzie Szkolnym, Spółdzielni Uczniowskiej, dbający o akwarium. Najaktywniejsi to: Patryk Kubik, Bartosz Michulec, Anna Sawkiewicz, Aleksandra Mędrala, Jakub Portasiński, Piotr Zeman, Witold Chromik, Martyna Kubik, Martyna Jordanek.

Zdjęcia>>>


Prymus 2016/2017
Koniec roku szkolnego to czas podsumowań.
Uczniowie ze średnią 4,75 i powyżej:
 

                        Klasa IV
Julia Wójcik śr. ocen: 5. 73, zach.: wzorowe,
Sara Kondratowicz śr. ocen: 5.73, zach.: wzorowe
Grzegorz
Köhler śr. ocen: 5,45, zach.: wzorowe
Alicja Stanclik śr. ocen: 5.36, zach.: wzorowe
Piotr Barut śr. ocen: 5.09, zach.: wzorowe,
Alicja Pilska śr. ocen: 5.00, zach.: wzorowe,
Martyna Jordanek śr. ocen: 4,82, zach.: wzorowe,
Martyna Ziobro śr. ocen: 4,82, zach.: wzorowe,

Klasa V
Anna Sawkiewicz śr. ocen: 5.82, zach.: wzorowe,
Anna Niemczyk śr. ocen: 5,45, zach.: bardzo dobre,
Bartosz Michulec śr. ocen: 5,27, zach.: wzorowe,
Jakub Portasiński śr. ocen: 5,36, zach.: wzorowe,
 

Klasa VI
Witold Chromik śr. ocen: 5,90, zach.: wzorowe,
Dominik Stanclik śr. ocen: 5,50, zach.: bardzo dobre
Martyna Kubik śr. ocen: 5,40, zach.: wzorowe,
Natalia Bubak śr. ocen: 5,40, zach.: wzorowe,
Emilia Szymańska śr. ocen: 5,30, zach.: wzorowe,
Katarzyna Zawada śr. ocen: 5,20, zach.: wzorowe,

Patryk Kubik śr. ocen: 5,10, zach.: wzorowe,
Aleksandra Mędrala śr. ocen: 5,10, zach.: wzorowe,
Mikołaj Olejak śr. ocen: 4,90, zach.: wzorowe
Angelika Mynarska - śr. ocen: 4,80, zach.: wzorowe,

Uczniowie ze 100 % frekwencją:
Wojciech Pycia, Martyna Jordanek, Natalia Stanclik, Julia Wójcik, Janota Krzysztof, Dominik Stanclik, Marek Jordanek, Kinga Czana.


Zabawa i nauka w jednym, czyli jak wytrwać do wakacji.
Wakacje tuż, tuż, zatem jak ten czerwiec w szkole wytrzymać? Jest na to sposób! Można ucząc się bawić i odwrotnie. Na lekcjach historii i języka polskiego uczniowie utrwalają wiedzę, pogłębiają ją i uzupełniają, grając w stworzone specjalnie na ten cel gry planszowe, biorąc udział w klasowych konkursach, kalamburach, zgadywankach i rebusach. Przedstawiają przygotowywane wcześniej prezentacje multimedialne. Podobnie jest na innych lekcjach. To czas na powtórzenia, ale i na integrację zespołów, roczne podsumowania, wyciąganie wniosków, luźne rozmowy na tematy, na które brakło czasu, a są dla uczniów ważne, to czas prezentowania talentów, to również czas na sportowe zabawy, rozgrywki. Na pewno nie jest to czas zmarnowany! Bo do naszej szkoły warto chodzić do samego końca!

/p. Jolanta Kuczyńska/

Zdjęcia>>>


Podróże po Europie
W czerwcu uczniowie klasy trzeciej wzbogacali swoją wiedzę na temat państw europejskich. Podsumowaniem cyklu były projekty na temat wybranego kraju, które uczniowie wykonali w grupach. Każda grupa zaprezentowała najważniejsze informacje o kraju, jego tradycję, ciekawostki oraz kulinarne upodobania mieszkańców. Niektóre grupy przygotowały nawet charakterystyczne dania, dzięki czemu sami mogliśmy się przekonać o fenomenie tamtejszych specjałów.

/p. Natalia Wójcik/

Zdjęcia>>>


Wycieczka klas I-III
6 czerwca uczniowie klas I-III wraz z opiekunami wyjechali na wycieczkę do Inwałd Parku. Czekało tam na nas mnóstwo atrakcji! Tuż po przyjeździe pod czujnym okiem Pani animatorki odbyliśmy niezwykłą podróż do ery mezozoicznej, gdzie poznaliśmy najbardziej reprezentatywnych przedstawicieli świata dinozaurów, a także wędrowaliśmy krętymi korytarzami Jaskini Tajemnic, co wzbudziło wiele emocji.

 

Później odwiedziliśmy śpiewającego smoka, który zamieszkał na terenie tamtejszej Warowni oraz zwiedziliśmy zamek, wewnątrz którego znajdowała się komnata damy, sala tortur oraz zbrojownia. Weszliśmy także na średniowieczną Basztę, skąd podziwialiśmy kwitnący obraz Jana Pawła II, po którego alejkach chwilę wcześniej spacerowaliśmy. Pozostając cały czas na terenie Parku udaliśmy się również na wycieczkę po całej Polsce, podczas której podziwialiśmy najpiękniejsze polskie zabytki w miniaturze oraz sprawdzaliśmy swoją wiedzę o naszej Ojczyźnie.

Na zakończenie pojechaliśmy ciuchcią do Mini Zoo, gdzie podziwialiśmy takie gatunki zwierząt jak: kangur benetta, szynszyle, szop pracz, struś emu i wiele, wiele innych. Część zwierząt można było nakarmić z czego większość z nas skorzystała z ogromną radością. Podczas wycieczki był oczywiście również czas na zjedzenie obiadu i skorzystanie z licznych atrakcji, m.in. euro bungee, kuli wodnych i karuzel.

Do domów wróciliśmy nieco zmęczeni, ale bardzo szczęśliwi, o czym świadczyły uśmiechnięte twarze dzieci w drodze powrotnej.

/p. Natalia Wójcik/

Zdjęcia>>>


Deszcz nam niestraszny! XII Janowicki Rajd Rowerowy za nami!
Pogoda nie dopisała ale rowerzyści tak! Mimo deszczu, choć często przemoknięci, pokonali trasę rajdu z uśmiechem na twarzach.

    10 czerwca w Janowicach miały miejsce aż 3 imprezy: I Gminny Bieg Charytatywny (10.00), XII Janowicki Rajd Rowerowy (14.00) i Piknik Rodzinny (18.30). Wiele osób uczestniczyło we wszystkich trzech czynnie, tzn.: biegnąc w biegu, jadąc w rajdzie, obsługując piknik. Wśród biegnących i jadących znalazły się m.in. pani dyrektor Urszula Kal (rajd rowerowy odbywając jako organizator w radiowozie-regulamin), Monika Krężelok i Ewelina Olejak, które godnie reprezentowały szkołę w obu sportowych imprezach. W biegu wzięła także udział p. Ilona Wójtowicz. Prócz nauczycieli w biegu i rajdzie uczestniczyło mnóstwo rodziców, część z nich także będąc organizatorami i gospodarzami pikniku.
W tym roku rajdowa opłata startowa wynosiła 5zł, ale można było wpłacać więcej, co też znaczna część uczestników robiła. Cała suma przeznaczona została na cel charytatywny, bo „Jechaliśmy dla Kuby!”. Jak zawsze w ramach udziału uczestnicy otrzymali koszulkę, grochówkę i wodę mineralną. Start do rajdu ogłosił p. wójt Artur Beniowski.

    

Gdy wszyscy uczestnicy dotarli na metę, rozdane zostały dyplomy i rozlosowane liczne nagrody za udział w rajdzie. I tak dyplomy otrzymali:
Zuzanna Chrapek – Najmłodsza uczestniczka jadąca „w koszyku”,
Wojciech Kiedroń – Najmłodszy uczestnik jadący samodzielnie,
pan Franciszek Ślósarczyk – Najstarszy uczestnik rajdu-rocznik 1939 (jechał z nami po raz 11!),
Rodzina Wójtowicz, Kubik, Olek, Bartnicka i Buczek – Najliczniejsza Rodzina XII Janowickiego Rajdu,
Uczniowie ZSP w Janowicach – Najliczniejsza reprezentacja szkolna.

Z danych statystycznych wynika, że zapisało się na rajd 357 osób, a udział w nim wzięło - mimo deszczu – 277. Na wszystkich czekały: grochówka, karczek, kiełbasa grillowana, frytki, duszonki, ciasta, kawa, herbata.

Następnie swoje talenty zaprezentowali przedszkolacy ZSP w Janowicach, Grupa „Filan”, Chór, który przygotował p. J. Maziarz, Natalia Pieczka – reprezentująca Akademię Mażoretek „Gracja” (wystąpiła dwukrotnie) i w dwóch choreografiach, uczniowie koła tanecznego, których przygotowała p. M. Krężelok.
Wszyscy artyści otrzymali gromkie brawa i słowa uznania.

Po części artystycznej nadszedł czas na podziękowania, dla Organizatorów, Uczestników i Wszystkich Sympatyków Rajdu i Pikniku, które w imieniu pani Dyrektor złożyła p. Jolanta Kuczyńska (prowadząca imprezę). Część trzecia- Piknik Rodzinny - rozpoczęła się o 18.30 i trwała do rana.
Wszystkim zaangażowanym jeszcze raz składamy PODZIĘKOWANIA!

/p. Jolanta Kuczyńska/

Informacje o biegu i rajdzie na stronie Bestwiny p.S.Lewczaka>>>

 

Zdjęcia>>>        Zdjęcia - bieg - od p. S.Lewczaka>>>        Zdjęcia -rajd - od p. S.Lewczaka>>>

 

Rodzice biorący udział w pracach związanych z przygotowaniem Pikniku Rodzinnego

Sprawy organizacyjne: Magdalena Gębczyńska, Jacek Sawkiewicz, Marek Pyka, Michał Portasiński, Piotr Maga, Krzysztof Maga
Grochówka i obsługa kuchni polowej: Magdalena Gębczyńska, Mieczysław Zeman i Tomasz Stanclik, Jacek Sawkiewicz, Artur Sobierajski,
Obsługa bufetu: Żaneta Portasińska, Agata Dziergas, Aneta Maga, Anita Michulec, Joanna Kubik, Izabela Frączek, Sylwia Wołoszczak, Agata Kondratowicz, Małgorzata Maga, Magdalena Gębczyńska, Tomasz Świerczek, Michał Portasiński, Piotr Szlosarczyk, Marcin Domeracki, Paweł Kubica, Piotr Kopaczka
Obsługa grilla: Robert Walaszek, Paweł Dyrdoń, Jarosław Pieróg
Obsługa dmuchanej zjeżdżalni: Mateusz Goryl, Barbara Janik, Szymon Czopek, Sonia Gleindek, Anna Wojtaszek – Ziobro
Obsługa gofrownicy: Tomasz Niemczyk, Anna Niemczyk, Aleksandra Niemczyk
Obsługa frytkownicy: Ryszard Jordanek, Małgorzata Pyka, Kinga Sygit
Ochrona terenów: Sebastian Sacher, Sławomir Frączek,
Prace związane z przygotowaniem terenu rekreacyjnego i porządkowaniem po imprezie, przewożenie rzeczy:
Krzysztof Strączkowski, Aleksander Morończyk, Marek Pyka, Michał Portasiński, Grzegorz Damek, Bartłomiej Kania, Krystian Kondratowicz, Marcin Ochman, Daniel Stanclik, Piotr Kudzia, Roman Pycia, Krzysztof Maga, Piotr Maga, Sebastian Genc, Robert Walaszek, Krzysztof Dziergas, Piotr Klasa,
Prace przygotowawcze w kuchni: Anna Pycia, Agnieszka Wala, Anita Michulec, Żaneta Portasińska, Magdalena Podhorodecka, Klaudia Zdonek, Katarzyna
Ciasta:
Antosz Agnieszka, Anna Biedroń, Marzena Czana, Alicja Dittrich, Małgorzata Drewniak Bożena Durajczyk, Agata Gajda, Izabela Genc, Iwona Goryl, Roksana Jakubowska, Barbara Janik, Katarzyna Jordanek, Iwona Klasa, Patrycja Korzeniowska – Kania, Marta Kowalczyk, Aleksandra Kozłowska, Anita Kubik, Joanna Kubik, Monika Kuczek, Iwona Kudzia, Marcelina Kóska, Aneta Murawska, Monika Niemczyk,Agnieszka Piekiełko, Agnieszka Pieróg, Magdalena Podhorodecka, Zofia Rezik, Maria Sawkiewicz, Anna Stanclik, Iwona Stanclik, Małgorzata Stanclik, Marta Sacher, Anita Strączkowska, Iwona Stwora – Marci, Agata Szlosarczyk, Joanna Szlosarczyk, Anna Ślósarczyk, Agnieszka Piekiełko, Anna Wojtaszek – Ziobro, Anna Wójcik – Jachowicz, Katarzyna Wójcik, Natalia Wójtowicz, Urszula Wawrzeczko, Magdalena Wróbel, Klaudia Zdonek, Ewa Zeman.
Dyrektor ZSP w Janowicach dziękuje wszystkim zaangażowanym w organizację XII Janowickiego Rajdu Rowerowego i Pikniku Rodzinnego: Rodzicom, Nauczycielom, występującym Uczniom i Absolwentom, Druhom OSP Bestwina i Janowice, Sponsorom i Uczestnikom XII Janowickiego Rajdu Rowerowego i Pikniku Rodzinnego.
Dziękujemy za niezwykłą życzliwość, zawsze otwarte serca, gotowość do pracy i rzeczy niemożliwe, które stały się możliwymi.

Sponsorzy XII Janowickiego Rajdu i I Charytatywnego Biegu „Biegniemy, jedziemy dla Kuby”:
Gmina Bestwina, Auto Complex – Lak Kaniów, BEAUTY SKIN, Biuro Rachunkowe „Rachmistrz” Carbo Asecura Tychy, Chromet Janowice PG „Silesia” Czechowice - Dziedzice, Delikatesy Centrum Jolanta Rąba, DOM DLA KAŻDEGO, Agata Dziergas, Formed Żywiec, Gastronomia - Teresa Grzywa Bestwinka Inprosystem Bielsko – Biała, Inter Bestrol Janowice, Arkadiusz Kędzior Bestwinka, JAMMAK, Grzegorz Koczur, Kolnet Czechowice – Dziedzice, NUTREND TERMIFASADA, OSP Janowice, OSP Bestwina, Pepsi, Piekarnia, Cukiernia Sławomir Rąba, Piekarnia, cukiernia „Tysia” Bestwina, Rotor Bestwina, Rowery – Części White Hole, ROSSELA, Skład Przy Białce Bestwina, Jan Stanclik, Maria i Jacek Sawkiewicz, Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych Janowice Kubera Andrzej, Tartak Meble Bestwina, Małgorzata i Tadeusz Wróbel Bestwinka, Zakład Dezynfekcji, Dezynsekcji, Deratyzacji Kaniów, KGW Wilamowice, Dorota Mynarska, Grzegorz Sojka - Hurtownia Smakosz.


Ostatnie zajęcia teatralno-filmowe w tym roku
9 czerwca odbyły się ostatnie w tym roku zajęcia teatralne. Ci, którzy wytrwali do końca, mogli zjeść pyszne lody. W tym roku w zajęciach uczestniczyło czasami nawet 26 uczniów. Nagraliśmy 4 filmy dotyczące zasad ortograficznych, własnej prezentacji i promocji czytelnictwa, poćwiczyliśmy dykcję, mimikę, gesty, ruch sceniczny, pisanie scenariuszy, reżyserię.
Uważamy ten rok za udany.

/p. Jolanta Kuczyńska/

Zdjęcia>>>


Moda na czytanie

„Kto czyta, ten żyje podwójnie”
Umberto Eco

Koniec roku zbliża się wielkimi krokami, tymczasem szóstoklasiści zamieniają się w mole książkowe. To nieprawda, że młodzież nie lubi czytać. Na pewno nie cała. Nasi uczniowie chętnie czytają i to nie tylko książki, także czasopisma. Dwie lekcje języka polskiego szóstoklasiści mieli okazję spędzić nad wybraną przez siebie książką. Większość tak się zaczytała, że nie chciała wyjść na przerwę!

„Bo kto czyta, ten żyje podwójnie”
Umberto Eco

 

Film promujący czytelnictwo przygotowany przez koło teatralne „Czytamy nie biegamy”>>>

/p. Jolanta Kuczyńska/

Zdjęcia>>>


Wolontariusze wyruszają dzielić się wiedzą.
9 czerwca uczniowie klasy szóstej (Oliwier Kóska, Dominik Stanclik, Krzysztof Kasolik, Marcel Ochman, Piotr Pilarz) chcieli podzielić się z seniorami (i nie tylko) wiedzą i umiejętnościami związanymi z obsługą komputera i programów komputerowych. Pani Alicja Englert przygotowała plakat, zaprosiła do czytelni Biblioteki Publicznej zainteresowane takimi zajęciami osoby, opiekun Szkolnego Klubu Wolontariatu zajął się wyborem wolontariuszy, którzy posiadają odpowiednią wiedzę i umiejętności, by przekazać ją innym.
Uczniowie mieli w planie pokazać:
• jak założyć pocztę,
• jak bezpiecznie zrobić zakupy przy pomocy internetu,
• jak założyć konto na facebooku,
• jak zapłacić rachunki,
• jak napisać pismo, wydrukować je,
• jak sprawdzić, o której odjeżdża autobus itp.
Niestety, nikt nie przyszedł, by skorzystać z bezpłatnych warsztatów.
Nie zraziło nas to jednak. Czas przeznaczony na uczenie innych wykorzystaliśmy na zweryfikowanie naszej wiedzy oraz zaplanowanie cyklicznych zajęć w przyszłym roku szkolnym, mamy nadzieję, że znajdą się chętni, by skorzystać z zajęć, bo doszły nas słuchy, że jest na nie zapotrzebowanie. Naszym pracom przyglądały się czwartoklasistki, a potem gimnazjaliści, którzy wracając ze szkoły, „wpadli do biblioteki”.

Opiekun SzKW – Jolanta Kuczyńska

Zdjęcia>>>


Dzień Dziecka w naszej szkole
Jak co roku w janowickiej szkole z okazji Dnia Dziecka zorganizowany został Dzień Sportu i Patrona Szkoły, bo jak wiadomo, Maria Konopnicka kochała dzieci i się o nie troszczyła, dlatego oba te święta naturalnie do siebie pasują.
Dzień sportu, który przygotowała i poprowadziła p. M. Krężelok rozpoczął się od solidnej rozgrzewki, by uniknąć kontuzji, następnie rozegrane zostały zawody rzędów, na końcu mecz piłki nożnej. Uczniowie mogli także uczestniczyć w grze w dwa ognie prowadzonej przez p. E. Olejak, zabawie na placu zabaw pod czujnym okiem nauczycieli, a Ci, którzy nie mieli ochoty na sportowe rozgrywki, mogli wziąć udział w quziach, testach dotyczących życia i twórczości patrona szkoły Marii Konopnickiej i układaniu puzzli (portrety M. Konopnickiej), które poprowadziła i przygotowała p. J. Kuczyńska.
Dzień uznany został za udany! Dziękujemy w imieniu Dzieci Radzie Rodziców za słodki poczęstunek, a p. I. Wójtowicz za słodkie Nagrody ufundowane dla zwycięzców wyścigów rzędów.

/p. Monika Krężelok, p. Jolanta Kuczyńska/

Zdjęcia>>>


Dzień Dziecka pierwszoklasistów
1 czerwca, jak na Dzień Dziecka przystało, przywitał wszystkich „uśmiechem” słońca i śmiechem dzieci. Klasa pierwsza wraz ze starszakami została zaproszona do stadniny koni pani Krystyny Łukasik. Zaraz po śniadaniu dzieci wraz z opiekunami wyruszyły na długą wędrówkę pośród pól i łąk pachnących skoszoną trawą. Po przybyciu na miejsce podziwialiśmy konie i zwiedzaliśmy ich boksy. W ogrodzie zostaliśmy poczęstowani pysznymi babeczkami upieczonymi przez organizatorki naszego spotkania z Koła Gospodyń Wiejskich w Janowicach panią przewodniczącą Krystynę Norymberczyk i panią Beata Durajczyk.
Po poczęstunku dzieciaki odzyskały siły, więc zostały zaproszone do zawodów sportowych, które poprowadziły panie Elżbieta Żmij i Karolina Wróbel. Pierwszaki i starszaki dzielnie walczyły i brykały jak źrebaki na terenie ujeżdżalni. W tym czasie nasz sołtys pan Stanisław Nycz i pan Stanisław Durajczyk upiekli na grillu dla nas smakowite szaszłyki, które zostały spałaszowane w okamgnieniu.
Jeszcze chwila zabawy i przyszedł czas na powrót do szkoły
Serdecznie dziękujemy panu sołtysowi – Stanisławowi Nyczowi za ufundowanie szaszłyków i zdrowych soczków. Paniom z KGW za słodkości, miłe przyjęcie i wspaniałą atmosferę. To był udany i niezapomniany Dzień Dziecka.

/p. Elżbieta Żmij/

Zdjęcia>>>


Dzień Rodziny w klasach młodszych
Dnia 26 maja w Zespole Szkolno Przedszkolnym w Janowicach kolejny raz odbył się Dzień Rodziny dla uczniów klas I – III i ich rodziców oraz rodzeństwa.

Impreza rozpoczęła się o godzinie 16.00 pełnym humoru montażem słowno –muzycznym, które reżyserowane było przez wychowawców klas. Po przedstawieniu odbył się teleturniej Kocham Cię Polsko, w którym uczestnicy dzielnie odpowiadali na pytania z zakresu historii oraz geografii Polski, pochwalili się również swoimi talentami wokalnymi oraz aktorskimi. Choć nie było łatwo wszyscy spisali się śpiewająco i otrzymali pamiątkowe dyplomy. Po tych zmaganiach był czas na słodki poczęstunek oraz chłodzenie się napojami. Wzmocnienie przydało się przed konkurencjami sportowymi, które tym razem odbyły się na sali gimnastycznej. Rodzice wraz z dziećmi sprawdzili swoje umiejętności w zakresie: skoków na skakance, kręcenia hula- hop, wykonywania przysiadów i pompek oraz odbijania piłki. Uczestnicy świetnie się bawili, a obserwatorzy zazdrościli kondycji i dzielnie kibicowali wspominając szkolne czasy. Dziękujemy wszystkim za przybycie, dobry humor i zaangażowanie w zabawę. Do zobaczenia w przyszłym roku!

Wychowawcy klas I -III

Zdjęcia cz.1>>>         Zdjęcia cz.2>>>        Zdjęcia cz.3>>>


Wycieczka do Zakopanego

W związku z przypadającym w tym roku stuleciem objawień w Fatimie, dzieci klasy 3, które 14 maja 2017 roku po raz pierwszy uroczyście zjednoczyły się z Jezusem Eucharystycznym, wybrały się na wycieczkę do polskiej Fatimy. W Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem przeżywały Eucharystię, której przewodniczył ks. Józef Walusiak. Przy ołtarzu posługiwali nasi ministranci. Po zakończonej Mszy Świętej zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia z wizerunkami pastuszków: Łucją, Franciszkiem i Hiacyntą. Przed Sanktuarium znajduje się replika krzyża z Giewontu, który również został upamiętniony na grupowym zdjęciu.
Po sesji zdjęciowej udaliśmy się do Kuźnic na skromny posiłek, aby nabrać sił do dalszej wędrówki. Górski szlak prowadził
do Pustelni św. Brata Alberta, obok której stał mały drewniany kościółek. Stąd zeszliśmy spacerem pod skocznię, gdzie zaopatrzyliśmy się w pamiątki i smaczne oscypki. Wszyscy trochę zmęczeni wsiedliśmy do autobusu i bogaci w nowe przeżycia wróciliśmy do domu.
Dziękujemy rodzicom oraz Księdzu za zorganizowanie i przewodniczenie naszej pielgrzymce.

/p. Natalia Wójcik/p. Krzysztof Liberadzki/

Zdjęcia>>>


Wyniki Szkolnego Konkursu Wycieczkowego
Zaraz w poniedziałek (15 maja) po wycieczce w Góry Świętokrzyskie uczniowie wzięli udział w Szkolnym Konkursie Wycieczkowym, w którym pojawiły się pytania dotyczące trasy wycieczki, zwiedzanych obiektów, wiadomości zdobytych w czasie zwiedzania oraz ogólnych informacji związanych z przebiegiem wycieczki. Można było zdobyć 30 punktów. Oto wyniki:
1. J. Wójcik i M. Jordanek kl.4- 27 punktów / 30
2. M. Olejak kl.6 – 24 p.
3. Al. Niemczyk kl.5- 23p.
4. W. Chromik i P. Kubik kl.6 -22 p.
5. A. Mędrala i J. Zolich -21p.
6. A. Niemczyk, D. Walaszek kl.5 -20p.
7. K. Czana i A. Stanclik kl4, J. Portasiński – 19p.
8. N. Stanclik kl4, D. Stanclik kl6, A. Sawkiewicz kl5 – 18p.
9. J. Kut kl6-17p.
10. M. Jordanek kl6, O. Podhorodecka kl5, M. Staszewski kl4 – 16p.
Pozostali uczniowie zdobyli poniżej 16 punktów.
Wszystkim gratuluję wiedzy, pamięci i wnikliwej obserwacji.

/p. Jolanta Kuczyńska/


Europejski Dzień Parków Narodowych
   
Europejski Dzień Parków Narodowych obchodzony jest w rocznicę utworzenia pierwszego parku narodowego w Europie. Tym najstarszym europejskim parkiem narodowym jest szwedzki Sarek powołany 24 maja 1909 r. Obecnie na naszym kontynencie jest ponad 250 parków narodowych. W Polsce mamy 23 parki narodowe, które zajmują 1% powierzchni naszego kraju. Na lekcji przyrody klasa piąta i szósta zaprezentowała plakaty na temat wybranego parku narodowego.
Do zajęć uczniowie przygotowywali się metodą projektu. Ich zadaniem było wyszukanie informacji na temat historii parku, jego fauny, flory, położenia oraz symbolu. Uczeń klasy szóstej Krzysztof Kasolik oprócz plakatu, wykonał dodatkowo obraz przedstawiający wodospad w Górach Stołowych. Wszystkie prace były ciekawe, zawierały również atrakcje turystyczne i ciekawostki. Uczniowie bardzo się zaangażowali w wykonanie swoich prac.

/p. Sylwia Zagata/

Zdjęcia>>>


Szkolny Klub Wolontariatu
   
Od marca w naszej szkole działa Szkolny Klub Wolontariatu. 29 maja dostarczyliśmy do Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Bielsku-Białej trzy pudła z książkami, które to zostaną przekazane bibliotekom w szpitalach.
To już III edycja tej akcji, którą objęły patronatem: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Minister Edukacji Narodowej, Rzecznik Praw Dziecka, Rzecznik Praw Pacjenta oraz Prezydenci zaczytanych miast.
Dzięki życzliwości wielu darczyńców zdołaliśmy zebrać książki dla dzieci i dorosłych. Uczniowie i przedszkolacy wykonali także laurki dla małych pacjentów i napisali listy. Mamy nadzieję, że dzięki tym darom, na twarzach przebywających w szpitalach, zagości uśmiech.

 
Nie jest to ostatnia nasza akcja. 9 czerwca w Bibliotece Publicznej w Janowicach szóstoklasiści przeprowadzą wolontariacką lekcję z „informatyki”, czyli podstawowej obsługi komputera i internetu. O szczegółach można przeczytać na stronie biblioteki https://bibliotekawjanowicach.blogspot.com/
Serdeczne podziękowania składam Wszystkim, dzięki Którym akcja została przeprowadzona a książki dostarczone do punktu zbiórki. Dziękuję Nauczycielom, Uczniom, Darczyńcom, wszystkim Życzliwym.

/p. Jolanta Kuczyńska/

Zdjęcia>>>


Poradniki czwartoklasistów „O zachowaniu się w lesie”.
Las wita nas gościnnie o każdej porze roku. My, ze swojej strony, powinniśmy to uszanować i nie niszczyć jego bogactw.
Na lekcji przyrody w ramach powtórzenia wiadomości o lesie, czwartoklasiści wykonali piękne poradniki na temat zasad zachowania się w lesie. Zajęcia miały na celu uświadomienie niebezpieczeństw, jakie mogą zagrażać środowisku leśnemu ze strony człowieka, ale także poznanie zasad jak być bezpiecznym w lesie. W poradnikach uczniów znalazły się takie zasady jak zakaz hałasowania w lesie, zaśmiecania, płoszenia zwierząt, niszczenia roślin oraz zakaz rozpalania ogniska. Dzieci wykazały się pomysłowością, starannością wykonania oraz wiedzą na temat lasu.

/p. Sylwia Zagata/

Zdjęcia>>>


III Gminna Gra terenowa
   
W piękny, słoneczny, sobotni poranek trzy drużyny z naszej szkoły pod opieką nauczycieli stawiły się na terenach rekreacyjnych w Kaniowie. Wszyscy byliśmy entuzjastycznie nastawieni na nietuzinkowe poznawanie historii naszej gminy. Czekało na nas wiele zadań do wykonania , za które pragnęliśmy zdobyć jak najwięcej punktów, a przede wszystkim dobrze się bawić. I tak próbowaliśmy trafić przynętą do koła i rozpoznać pospolite gatunki ryb. Wraz z druhami z OSP rozwijaliśmy węża strażackiego trafiając między dwa pachołki, odpowiadaliśmy na pytania z zakresu pierwszej pomocy. W bibliotece wykonaliśmy opis bibliograficzny książki. Rozwiązywaliśmy zagadki muzyczne, rozpoznając instrumenty W sali gimnastycznej rzucaliśmy piłką do kosza i odbijaliśmy piłkę do siatkówki W kościele parafialnym poznaliśmy żywot św. Barbary, a na cmentarzu parafialnym szukaliśmy grobu zamordowanego podczas II wojny światowej Stanisława Bularza.

Dodatkową atrakcją były „lotne” punkty (postacie z gminnych legend i opowieści), które musieliśmy namierzyć w celu zdobycia kolejnych zadań. Po czterech godzinach świetnej zabawy, czekając na rozstrzygniecie wyników, z apetytem zjedliśmy hot –dogi oraz doskonałe pączki. Panie były bardzo dumne z naszej wiedzy i umiejętności. Nasze zaangażowanie i uzyskana największa ilość punktów wśród uczestników dała nam pierwsze miejsce w gminie- zdobyliśmy Puchar Wójta Gminny!

Za dwa lata IV Gminna Gra Terenowa w Janowicach!!!
Dziękujemy organizatorom za przygotowanie imprezy i niezapomniane wrażenia.
Uczestnicy III Gry Terenowe

Zdjęcia>>>


Wizyta w bibliotece kl.2

Z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek zostaliśmy zaproszeni przez panią Alicję Englert do Biblioteki Publicznej w Janowicach. Odwiedziliśmy ją 12 maja. Pani bibliotekarka przygotowała dla nas zajęcia na temat korzystania z biblioteki, działów jakie się w niej znajdują, miejsc, w których można szukać książek i lektur przeznaczonych dla dzieci w wieku młodszoszkolnym. Przypomniała o zasadach jakie trzeba pamiętać czytając książki, ale najciekawsze było kiedy pani Alicja przedstawiała nam zasady korzystania z katalogu elektronicznego. Teraz każdy nie wychodząc z domu będzie mógł sprawdzić czy interesująca go pozycja książkowa jest aktualnie w bibliotece i czy można ją wypożyczyć, a nawet będzie mógł ją zarezerwować i odebrać w dogodnym dla siebie czasie. Mamy nadzieję, że to dodatkowo zwiększy zainteresowanie młodych czytelników książkami i częściej będą odwiedzać Bibliotekę Publiczną. Dziękujemy pani Alicji za zaproszenie.

/p. Ewelina Olejak/

Zdjęcia>>>


Wizyta klasy III w bibliotece
   
15 maja w ramach Tygodnia Bibliotek klasa III udała się do Biblioteki Publicznej w Janowicach. Jak zawsze zostaliśmy miło przyjęci przez panią bibliotekarkę Alicję Englert, która przygotowała dla dzieci bardzo ciekawą lekcję biblioteczną. Uczniowie poznali katalog elektroniczny biblioteki i dowiedzieli się w jaki sposób mogą wyszukać nie tylko konkretne tytuły, ale też jak odnaleźć książki, których tematyka może nas zainteresować. Następnie dzieci stworzyły regulamin poszanowania książek. W końcu nadszedł czas na sprawdzenie wiedzy trzecioklasistów na temat etapów powstawania książki oraz osób, które są zaangażowane w jej wykonanie. Efekty pracy można podziwiać na zdjęciach.

/p. Natalia Wójcik/

Zdjęcia>>>


Etyka - piękno natury

    Na zajęciach etyki nie tylko rozmawiamy o rodzinie, szkole, zasadach zachowania w różnych sytuacjach i miejscach, zasadach bycia dobrym kolegą i przyjacielem, ale również o otaczającym nas pięknie przyrody o szacunku do natury: zwierząt, roślin. Aby nabywać tego szacunku trzeba umieć dostrzegać to piękno wokół siebie. W tym celu na ostatnich zajęciach z etyki wyszliśmy grupą do zagajnika. Podziwialiśmy piękne rośliny zielne, drzewa, krzewy, wsłuchiwaliśmy się w śpiew ptaków, wypatrywaliśmy wiewiórek, a nawet dokładnie przyglądaliśmy się ziemi pod stopami i żyjącym w niej maleńkim stworzeniom. Największą radość sprawiło nam jednak podglądanie z bezpiecznej odległości dziupli, w której znajdowały się małe pisklęta. Wydawały one głośne dźwięki w celu przywołania rodziców, którzy zaspokoją ich głód. Było to na prawdę rozczulające zjawisko, które na pewno zapadnie każdemu w pamięci na długo. I jak tu nie doceniać piękna przyrody?

/p. Ewelina Olejak/

Zdjęcia>>>


Jak powstaje chleb?
   
Odpowiedzi na powyższe pytanie poszukiwali uczniowie klasy trzeciej, którzy 16 maja wzięli udział w lekcji „Od ziarenka do bochenka” w Muzeum Regionalnym w Bestwinie. Już kilka minut po przekroczeniu progu muzeum, dzięki ciekawej opowieści pana przewodnika, przenieśliśmy się w rzeczywistość dawnej wsi, w której miejsce samochodów zajmowały kolaski i sanie. Następnie dzieci obejrzały narzędzia rolnicze, służące do przygotowania ziemi pod ziarno, nauczyły się jak młócić zboże, oddzielać ziarno od plew oraz spróbowały swoich sił obsługując żarna.

Po uzyskaniu mąki przeszliśmy do „Józefowej izby”, gdzie przygotowaliśmy ciasto na chleb, a następnie w oczekiwaniu na jego upieczenie zapoznaliśmy się z maselnicą, tarą do prania oraz dawną wanną. Na zakończenie, popijając ziołową herbatę zjedliśmy pyszny chleb.
Dziękujemy Panu Andrzejowi Wojtyle za ciekawą lekcję, którą będziemy długo pamiętać!

/p. Natalia Wójcik/

Zdjęcia>>>


Dzień Bibliotekarza
   
16 maja szóstoklasiści w ramach lekcji z języka polskiego uczestniczyli w lekcji bibliotecznej w Bibliotece Publicznej w Janowicach. Złożyli także życzenia pani Alicji Englert z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek obchodzonego 8 maja. Pani Englert przedstawiła uczniom najnowszą ofertę czytelniczą oraz zaprezentowała czasopisma, które można wypożyczyć. Pani Bibliotekarka przedstawiła również historię czasopiśmiennictwa w Polsce.

/p. Jolanta Kuczyńska/


Relacja z wycieczki w Góry Świętokrzyskie
   
W tym roku (11.-12. 05) klasy 4-6 wybrały się na wycieczkę w Góry Świętokrzyskie. Uczniowie mieli okazję zwiedzać i podziwiać: dworek Mikołaja Reja w Nagłowicach, królewski zamek w Chęcinach (zamek, lochy, skarbiec, wejście na dwie wieże, mogli przymierzyć elementy zbroi rycerskich, zostać zakutym w dyby, nauczyć się tańca charakterystycznego dla epoki średniowiecza, zobaczyć pokaz strzelania z armaty, hakownic i piszczela), Świętokrzyski Park Narodowy, a w nim puszczę jodłową, Święty Krzyż, zwany Łysą Górą (inaczej Łysiec ), Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej- dawne opactwo benedyktynów oraz Sanktuarium Relikwii Krzyża Świętego, krypty Wiśniowieckich, gołoborze, zespół jaskiń w Kadzielni, w Jędrzejowie - największe w Europie Muzeum Zegarów słonecznych i przyrządów astronomicznych XV-XIX w.

Nocleg spędziliśmy w ośrodku Polanika, w którym to zjedliśmy obiadokolację i śniadanie.
Wycieczkę zaliczamy do udanych, choć z przyczyn od nas niezależnych (technicznych) nie udało nam się zwiedzić dworku H. Sienkiewicza w Oblęgorku.
    W czasie wycieczki uczniowie wykazali się dużą wiedzą z języka polskiego i z historii, co niejednokrotnie powtórzyła pani przewodnik (pilot wycieczki) oraz niesamowitą kondycją fizyczną.

Czas wycieczki to również niezliczone rozmowy, żarty, opowieści, zabawy i przeżycia.
Nasi uczniowie pokazali, że potrafią spędzać ze sobą czas, lubią się i dobrze czują w towarzystwie rówieśników, nieważne czy było się czwarto-, piąto- czy szóstoklasistą.
Opiekę zapewniły: M. Krężelok, J. Kuczyńska, A. Czerwińska, I. Wójtowicz, K. Zyzańska-Wróbel.
Podsumowaniem wycieczki był tzw. „Konkurs wycieczkowy”, który miał miejsce w poniedziałek 15.05. Już niedługo wyniki!

/p. Jolanta Kuczyńska/

Zdjęcia>>>


Lekcja wolontariatu w klasie 4
20.04.2017 absolwentki naszej szkoły, Roksana Formas i Natalia Ewa Mynarska, w ramach przerwy egzaminacyjnej w ich w szkole, przeprowadziły lekcję o wolontariacie. Roksana ukończyła specjalny kurs wolontariacki. Dziewczyny w ciekawy sposób przybliżyły czwartoklasistom temat bezinteresownej pomocy. W trakcie lekcji uczniowie rozwiązywali zadania, wykonywali prace rysunkowe, których tematem były różne przykłady pracy wolontariuszy , a następnie prezentowali pozostałym uczniom, gdyż była to praca w grupach, a każda grupa wylosowała inny temat.
Na zakończenie Roksana i Natalia zaproponowały zabawę, która polegała na przejściu z zamkniętymi oczami przez labirynt krzeseł według ustnych wskazówek kolegi . Ćwiczenie miało uzmysłowić trudności związane z niemożnością widzenia oraz trudności związane z zaufaniem drugiej osobie w 100%.
Lekcja się udała, obie strony się czegoś nauczyły: absolwentki, że prowadzenie lekcji nie jest takie łatwe jak się wydaje, a czwartoklasiści, że współpraca się opłaca i, że warto dać coś od siebie bezinteresownie drugiej osobie.

/p. Jolanta Kuczyńska/

Zdjęcia>>>


Bliżej fizyki – Badamy właściwości magnesów.
   
Na lekcji przyrody szóstoklasiści badali właściwości fizyczne magnesów. Dzięki doświadczeniom poznali działanie pola magnetycznego wokół magnesu sztabkowego i podkowiastego. Sprawdzali kiedy dochodzi do odpychania, a kiedy do przyciągania biegunów magnetycznych dwóch różnych magnesów. Zajęcia były urozmaicone dzięki pomysłowości uczniów, ponieważ przynieśli wiele przedmiotów, które mogliśmy zbadać pod względem magnetyczności.
Praca na lekcji była wzorowa.

p. Sylwia Zagata

Zdjęcia>>>


Gry planszowe – pomysł na lekturę
Uczniowie klasy 5 rozważania dotyczące lektury „Tajemniczy ogród” zakończyli lekcją, na której w grupach wykonali gry planszowe do tej właśnie powieści. Ważne były: pomysł, poprawny zapis, estetyka, zgodność zadań z treścią lektury.

p. Jolanta Kuczyńska

 

Zdjęcia>>>


Witaj Maj, trzeci Maj!


28 kwietnia odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, który rozpoczął się od odśpiewania Hymnu Państwowego. Został on przygotowany przez Samorząd Uczniowski oraz klasę 5. W tym dniu wszyscy mogliśmy przypomnieć sobie, jak ważnym wydarzeniem dla nas Polaków było uchwalenie konstytucji. Nie możemy również zapominać o wyrazach wdzięczności dla tych dzięki którym możemy żyć w wolnym kraju. Na zakończenie pani dyrektor przypomniała o tym, aby w te świąteczne dni na każdym domu powiewała biało-czerwona flaga.

/p.Marlena Niemczyk-Handzlik/

Zdjęcia>>>


Wiosna wszędzie dookoła

    Uczniowie klasy 2 już kilka razy byli na spacerze wiosennym i obserwowali zmiany zachodzące w przyrodzie. Przyglądali się bacznie otoczeniu i z przyjemnością oddychali świeżym powietrzem. Zmiany były zauważalne i w polu, i w zagajniku, i na łące i w okolicznych ogródkach. Dzieci cieszyły się z pierwszych ciepłych promieni słońca, powoli rozkwitających pąków i białych oraz różowych kwiatów na drzewach owocowych. Podziwiały wiosenne kwiaty: przebiśniegi, zawilce, kaczeńce, krokusy, fiołki, narcyzy, tulipany, stokrotki, podbiały, a nawet bratki, które zakwitły pomiędzy betonowymi kostkami. Podobały im się forsycje pięknie ubarwione żółtymi kwiatuszkami. Z przyjemnością słuchały śpiewu ptaków i wypatrywały żab i żabiego skrzeku w strumyku. Na pewno z wielką ochotą wybiorą się na kolejny wiosenny spacer.

p. Ewelina Olejak

Zdjęcia>>>


III Janowicki Konkurs Pieśni Gospel
Dla nas gospel to… wszystko. Muzyka gospel wpływa na nasze życie nieustannie i wiemy, że tak będzie do końca. W tej muzyce ukryta jest dusza, a naszą pasją jest jej odkrywanie. Wierzymy, że przez gospel stajemy się lepszymi ludźmi. Nie boimy się powiedzieć, że gdyby nie muzyka, zwłaszcza muzyka chrześcijańska, nasze życie wyglądałoby zupełnie inaczej, niewątpliwie byłoby uboższe.-jak mówi Katarzyna Leśniak, założycielka zespołu muzyki Gospel „Shema”.
Gospel to rodzaj muzyki chrześcijańskiej. Sama nazwa tej muzyki pochodzi od słów GOD i SPELL, co w połączeniu ma oznaczać głoszenie Ewangelii.
Powstała ona w XIX wieku pośród czarnoskórych mieszkańców Stanów Zjednoczonych. Dla strudzonych pracą niewolników muzyka była chwilą ucieczki od trudności. Robotnicy żalili się w niej na swój ciężki los, prosili o siłę i wsparcie ciężkich czasach. Była ona zatem świadectwem zaufania i wiary w pomoc i opiekę Boga.
Dzisiaj Gospel to muzyka radości. Od innych nurtów muzyki chrześcijańskiej różni ją przede wszystkim jej pozytywny i radosny wymiar. To muzyka bardzo żywa i dynamiczna. Nierzadko towarzyszy jej taniec, klaskanie w dłonie i mnóstwo dobrych emocji. Rozmodleni chórzyści śpiewają z uśmiechem na ustach, wielbiąc dobrego Boga.
Gospel jest muzyką, która niewątpliwie bardzo szybko się rozprzestrzenia i ciągle zyskuje sobie nowych zwolenników.

25 kwietnia 2017r. w progach Kościoła Parafialnego w Janowicach odbył się
 III Janowicki konkurs Gospel pod patronatem Biskupa Romana Pindla, Wójta Gminy Bestwina Artura Beniowskiego oraz ks. Dziekana Dekanatu Wilamowickiego Stanisława Morawy.
Przywitaliśmy wielu przybyłych uczestników konkursu:
• Zespół Vivace z Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej Art w
 Czechowicach-Dziedzicach
• Chór Cantata z ZSP w Bestwinie
• Chór Andante z Gimnazjum w Bestwinie
• Solistka Wiktoria Polak z Gimnazjum w Bestwinie
• Zespół „Słoneczny Gospel” z Zespołu Szkół nr 3 Specjalnych w Pszczynie
• Szkolny chórek wokalny z Katolickiego Gimnazjum w Czechowicach-Dziedzicach
• Natalia Bobrecka z ZSP nr 3 w Czechowicach-Dziedzicach i Martyna Pollak z
 ZSP nr 1 w Czechowich-Dziedzicach
• Zespół wokalny klas 4-6 z ZSP w Bestwince
• Duet Maja i Barbara Postka z Gimnazjum w Bestwince
• Zespół Staccato z Gimnazjum w Bestwince
• Chór klas 4-6 z ZSP w Janowicach
• Zofia Raś z ZSP nr 1 w Czechowic.-Dziedzic
• Zespół wokalny De-Mollki z ZSP nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach
• Julia Folek z ZSP nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach
• Dawid Skrbeński z ZSP nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Nad poprawnością i rzetelnością konkursu czuwało jury, które oceniło zaprezentowane wykonania:
Pan Stanclik Daniel-
muzyk, instrumentalista, ukończył szkołę muzyczną w Bielsku-Białej w klasie fortepianu oraz studia z zakresu Edukacji Artystycznej w
 zakresie sztuki muzycznej na Uniwersytecie Śląskim. Od kilkunastu lat pracuje jako organista w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Hałcnowie, prowadzi trzy zespoły wokalne:schole dziecięcą, scholę młodzieżową i chór parafialny.
Pani Dorota Moskal-Choma -
nauczyciel dyplomowany języka angielskiego z 30- letnim stażem w Gimnazjum nr 14 im Jana Pawła II w Bielsku-Białej, uwielbia, podróże, muzykę w tym gospel.
Pani Joanna Gryz
- ukończyła UŚ w Katowicach, Wydział Artystyczny w Cieszynie, Instytut Muzyki, edukacja artystyczna w
 zakresie sztuki muzycznej, specjalizacje: prowadzenie zespołów muzycznych oraz terapia muzyczna w działaniach pedagogicznych oraz Państwową Szkołę Muzyczną II stopnia im. Ignacego Paderewskiegow Cieszynie, klasa saksofonu pana mgr Tomasza Gmyrka. W tym roku kończy Krakowską Szkołę Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, klasa saksofonu pana dr hab. Ryszarda Krawczuka. Działa zarówno jako instrumentalista - tworząc różne składy, muzyk-pedagog - prowadząc zespoły muzyczne dla gimnazjalistów, chór mieszany oraz zajęcia muzykoterapeutyczne.
Pan Michał Czernek
–kiedyś dziennikarz radia Eska i telewizji TVS a od 2009r. dyrektor pszczyńskiego Domu Kultury. Obecnie wokalista Zespołu Avocado-finalisty pierwszej edycji X Factor.


Oto werdykt jury:
• Szkoły podstawowe-klasy I-III: soliści
I miejsce- Natalia Bobrecka
z ZSP nr 3 Czechowice-Dziedzice i Martyna Pollak z ZSP nr 1 Czechowice-Dziedzice

• Szkoły podstawowe- klasy I-III : chóry
I miejsce- Zespół Vivace
z Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej Art w Czechowicach-Dziedzicach


• Szkoły podstawowe klasy IV-VI: soliści/duety
I miejsce- Dawid Skrbeński
z ZSP nr 1 Czechowice-Dziedzice
II miejsce- Zofia Raś
z ZSP nr 1 Czechowice-Dziedzice
III miejsce-Julia Folek
z ZSP nr 1 Czechowice-Dziedzice
 

• Szkoły podstawowe klasy IV-VI: zespoły wokalne/wokalno-instrumentalne
II miejsce- Zespół klas 4-6
z ZSP w Bestwince

• Szkoły podstawowe- klasy IV-VI: chóry
I miejsce-Cantata
z ZSP w Bestwinie
II miejsce-De-Mollki
z ZSP nr 1 Czechowice-Dziedzice
III miejsce-Chór
z ZSP Janowice

• Gimnazja-soliści:
I miejsce- Maja i Barbara Postka
z Gimnazjum z Bestwinki


• Gimnazja-zespoły wokalno-instrumentalne:
II miejsce-Zespół Staccato
z Bestwinki
II miejsce-Szkolny Chórek Wokalny
z Katolickiego Gimnazjum Czechowice-Dziedzice

Nagrody Grand Prix:
• Nagroda Grand Prix Dziekana Dekanatu Wilamowickiego dla Wiktorii Polak z Gimnazjum w Bestwinie
• Nagroda Grand Prix Wójta Gminy Bestwina dla Zespołu „Słoneczny Gospel” z Zespołu Szkół nr 3 Specjalnych w
 Pszczynie
 Nagroda Grand Prix Wójta Gminy Bestwina dla chóru Andante z Gimnazjum w Bestwinie.

Wyrazy podziękowania składamy osobom, które przygotowały dzieci do występów. Dziękujemy:
-pani Magdalenie Wodniak- Foksińskiej
-pani Dorocie Pollak
-pani Elżbiecie Ryś-Jarczok
-pani Annie Makuchowskiej
-panu Józefowi Maziarzowi
-panu Sławomirowi Błachutowi
-panu Konradowi Kalicie
-pani Barbarze Placuch
-pani Mirosławie Gad
-pani Radosławie Langer-Skorupa
-panu Zbigniewowi Lejawka
Dziękujemy naszemu szanownemu jury oraz wszystkim, dzięki którym mógł odbyć się dzisiejszy konkurs:
- ks. Józefowi Walusiak
- p. dyrektor ZSP Janowice Urszuli Kal,
- p. Ilonie Wójtowicz
- p. Dorocie Pollak, p. Krzysztofowi Liberadzkiemu, p. Marlenie Niemczyk-Handzlik
Specjalne podziękowania dla fundatorów nagród- Wójta Gminy Bestwina Artura Beniowskiego oraz Dziekana Dekanatu Wilamowickiego ks. Stanisława Morawy.

organizatorzy konkursu

Zdjęcia>>>


EKOGŁÓWKA – Ekologiczna Krzyżówka
   
W nawiązaniu do obchodzonego 22 kwietnia Dnia Ziemi na lekcji przyrody uczniowie uczestniczyli w zabawach ekologicznych. Ich zadaniem było rozwiązywanie rebusów, krzyżówek i
 ekologicznych łamigłówek. Celem zajęć było kształtowanie postaw proekologicznych poprzez poznanie wielu działań sprzyjających ochronie środowiska. Uczniowie wykonali także piękne plakaty o tematyce ekologicznej.

p. Sylwia Zagata

Zdjęcia>>>


Dzień Ziemi
Budzenie wśród dzieci współodpowiedzialności za stan środowiska w przyszłości, poczucia troski o stan czystości najbliższego otoczenia oraz wychowanie w duchu miłości i szacunku do przyrody, to główne cele tegorocznych obchodów Dnia Ziemi w naszej szkole. Jednym z punktów obchodów tego święta był montaż słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów klas I-III oraz przedszkolaków. Wierszem, piosenką i tańcem przypomnieli oni zasady ekologiczne. Trzeba przyznać, że mamy zdolne dzieciaki.

Wszystkie wspaniale prezentowały się w swoich rolach i strojach na tle zielonej scenografii. Taka lekcja ekologii na pewno uwrażliwiła na problemy środowiska przyrodniczego oraz wdrożyła do aktywnej postawy na rzecz ochrony przyrody.

p. Elżbieta Żmij

Zdjęcia>>>


Sukcesy w gminnych konkursach

W dniu 7 kwietnia czworo uczniów z klas I - III wraz z opiekunem pojechało do Szkoły Podstawowej w Bestwinie gdzie reprezentowali naszą szkołę na VI Gminnym Konkursie Recytatorskim pt: "Wiersze polskich poetów" oraz odbierali nagrody w konkursie plastycznym pod tym samym tytułem. Poziom konkursu z roku na rok jest coraz wyższy, a wszyscy prezentujący się uczniowie wykazali się ogromnym talentem zarówno recytatorskim jak i aktorskim oraz plastycznym, o czym świadczyły wypowiedzi jury. Tym bardziej jesteśmy dumni z sukcesów naszych wychowanków. W konkursie recytatorskim w kategorii klas pierwszych: I miejsce zajął uczeń Miłosz Ochman, w kategorii klas drugich: 3 miejsce zajęła uczennica Maja Brach natomiast w kategorii klas trzecich wyróżnienie zdobyła uczennica Kamila Klasa. Natomiast uczennica klasy pierwszej Zuzanna Goryl odebrała nagrodę za zajęcie I miejsca w konkursie plastycznym pt: "Wiersze polskich poetów". Dzieciom serdecznie gratulujemy sukcesów, Wasi rodzice mogą być z Was dumni. Natomiast Pani Dyrektor ZSP w Bestwinie oraz organizatorom serdecznie dziękujemy za miłe przyjęcie i smaczny poczęstunek. Mamy nadzieję, że za rok znowu uda nam się wziąć udział w kolejnej edycji konkursu.

p. Ewelina Olejak

Zdjęcia>>>


Wiosna w zagajniku – obserwacje przyrodnicze
W piękny, słoneczny dzień czwartoklasiści pod opieką pani Dyrektor i pani z
 przyrody udali się na zajęcia terenowe do zagajnika. Celem zajęć była obserwacja pierwszych oznak wiosny. Udając się w kierunku zagajnika podziwialiśmy rosnące w przydomowych ogródkach krokusy oraz wsłuchiwaliśmy się w śpiew ptaków. W zagajniku pojawiły się zawilce wokół których latały motyle cytrynki.
Dzieci poznały sposoby rozpoznawania drzew po korze, dowiedziały się jaką rolę pełnią destruenci czyli bakterie i grzyby w przyrodzie. W drodze powrotnej mieliśmy okazję zobaczyć ropuchę i zaobserwować jej sposób poruszania się. Pani Dyrektor przekazała wiele ciekawych informacji oraz uświadomiła dzieciom konieczność dbania o przyrodę.

p. Sylwia Zagata

Zdjęcia>>>


Dzień kolorowej skarpetki

    21 marca uczniowie i nauczyciele naszej szkoły założyli kolorowe skarpetki nie do pary dołączając tym samym do obchodów Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa. Zakładając kolorową skarpetkę zwróciliśmy na siebie uwagę, a tym samym na problemy ludzi z Zespołem Downa. Chcieliśmy pokazać, że różni nas od nich tak niewiele, jeden dodatkowy, niepasujący chromosom – tak jak nasze niepasujące skarpetki!
Razem uczymy się akceptacji, tolerancji, solidaryzujemy się z naszą Weroniką - uczennicą klasy pierwszej z zespołem Downa.

p. Elżbieta Żmij

Zdjęcia>>>


„Wieczór z poezją” w Bibliotece Publicznej
17 marca uczniowie naszej szkoły wraz z polonistką wzięli udział w „Wieczorze z poezją”.
"Wieczór z poezją" został zorganizowany w ramach ustanowionego przez UNESCO w 1999 roku Światowego Dnia Poezji, przypadającego 21 marca. Ideą tego wydarzenia jest promocja pisania, czytania, publikowania i nauczania poezji.
"Wieczór z poezją" był dodatkowo okazją do wyróżnienia czytelników, którzy odwiedzają naszą bibliotekę i regularnie korzystają z zasobów naszej książnicy. W związku z tym przyznano tytuł "NAJAK
TYWNIEJSZEGO CZYTELNIKA" Filii Biblioteki Publicznej w Janowicach. (https://bibliotekawjanowicach.blogspot.com/)
Wśród wyróżnionych, najlepszych czytelników znaleźli się nasi uczniowie: Patryk Pasierbek, Krzysztof Janota, Paulina Adamaszek – GRATULUJEMY!


Wiersze, wybrane przez panią A. Englert przeczytali: Martynka Jordanek, Krzysztof Kasolik, Oliwier Kóśka, Marcel Ochman, Marek Jordanek i Filip Frączek (trzecioklasista). Były to teksty: M. Konopnickiej, L. Staffa, W. Szymborskiej.
Dziękuję za wspaniale zinterpretowane teksty oraz za to, że mimo wieczornej godziny (17.00-18.00) zechcieliście przyjść i reprezentować naszą szkołę. Dziękuję!

p. Jolanta Kuczyńska

Zdjęcia>>>


Obserwujemy wzrost i rozwój roślin – doświadczenia przyrodnicze.


Uczniowie klasy czwartej ucząc się o rozwoju roślin, wykonali doświadczenia z rzeżuchą.
Obserwowali wpływ światła i wody na wzrost rzeżuchy. Julia Wójcik przeprowadziła trzy ciekawe doświadczenia w których opisała wygląd rzeżuchy z dostępem do światła i wody, druga próba przy braku dostępu do światła ale z dostępem do wody i trzecia próba z dostępem do światła ale z brakiem dostępu do wody. Czwartoklasiści wykazali się dużą wiedzą podczas prezentacji swoich wyników.

p. Sylwia Zagata

Zdjęcia>>>


Kółko teatralne, kółkiem filmowym!
W drugim półroczu na zajęciach koła teatralnego, oprócz dobrej zabawy i zajęć typowo teatralnych, uczymy się tworzyć filmy. Oto nasz film ortograficzny „Ó”.
Planujemy nakręcić filmy dotyczące kolejnych zasad. Ten pierwszy, może nie jest najlepszy, ale nasz własny. Było przy nim sporo zabawy. Przy okazji powtórzyliśmy sobie zasady i utrawaliliśmy je.

p. Jolanta Kuczyńska

Film>>>


Spotkanie ze sztuką, czyli „Król Maciuś Pierwszy”
Uczniowie klas 4-6 w marcu mieli przyjemność obejrzeć i jednocześnie uczestniczyć w spektaklu „Król Maciuś Pierwszy”, który przygotował i wystawił zespół Teatru Banialuka w Bielsku Białej.
Wychodziliśmy z teatru z głowami pełnymi przemyśleń. Nie był to łatwy spektakl, ale nie oto przecież chodzi, by tylko patrzeć, ale oto, by przeżyć. Dzisiejszy widz przyzwyczajony jest do sztuki łatwej i przyjemnej, ta taka nie jest.
Zanim wybraliśmy się to teatru, omówiliśmy problematykę powieści Janusza Korczaka, a po powrocie omówiliśmy sztukę. Jak się okazało, mimo pierwszego wrażenia że było to trudne i niezrozumiałe, uczniowie zrozumieli wszystko. Wystarczyło ich tylko poprowadzić, zwrócić uwagę na drobne szczegóły – a interpretacja powieści okazała się zrozumiała, ciekawa i warta zobaczenia.

Po omówieniu, uczniowie stwierdzili, że nie wszystko co, jest trudne, jest złe, a co łatwe i przyjemne-dobre.


Zdjęcia pochodzą z Teatru Banialuka (http://www.banialuka.pl/krol-macius-pierwszy)
Dziękujemy Radzie Rodziców za pokrycie kosztów przejazdu.

p. Jolanta Kuczyńska


Twórcze pierwszaki
W czasie zajęć technicznych pierwszaki wykazują się dużą kreatywnością, wyobraźnią i pomysłowością „wyczarowując” wspaniałe prace. Zobaczcie sami piękne wiosenne kapelusze oraz niezwykłe przedmioty z surowców wtórnych.

p. Elżbieta Żmij

Zdjęcia - wiosenne kapelusze>>>       

 

Zdjęcia - wytwory eko>>>


Dzień Kobiet w klasie III
8 marca uczniowie klasy trzeciej nie zapomnieli o swoich koleżankach i wspólnie z wychowawczynią zorganizowali drobną uroczystość. Każda dziewczynka otrzymała pięknego goździka, wafelka oraz certyfikat Super Dziewczyny. Tego dnia nie zabrakło również wspólnych zdjęć, tańców oraz ciekawych zabaw, które były źródłem radości nie tylko dla dziewczynek, ale dla wszystkich dzieci.

p. Natalia Wójcik

Zdjęcia>>>


Turniej Wiedzy Pożarniczej

    W dniu 6 marca przeprowadzone zostały eliminacje szkolne Turnieju Wiedzy Pożarniczej. W zmaganiach z testem, który nie należał do najłatwiejszych wzięło udział dziewięcioro uczniów.
Komisja przedstawicieli OSP Janowice w składzie: dh Krzysztof Wróbel, dh Marek Pustelnik wyłoniła trzech uczestników z najwyższą ilością punktów, którzy będą reprezentować Janowice w Konkursie Gminnym.
I miejsce - Bartosz Michulec
II miejsce - Marek Jordanek
III miejsce - Jakub Portasiński
    Gratulujemy wygranym i trzymamy kciuki!


Święto Kobiet

Tegoroczne obchody Święta Kobiet w naszej szkole przebiegły pod znakiem konkursu, życzeń i kwiatów. Chłopcy klas 4 -6 przyznali tytuły „Super Dziewczyny” swoim Koleżankom.
    Aby 8 marca stał się dniem wyjątkowym uczniowie przygotowali program artystyczny.

W plejadę życzeń i piosenek oraz kroków tanga wpisały się recytowane zapewnienia, że mężczyźni są gotowi do wręcz heroicznych czynów, by zasłużyć na uznanie płci pięknej.
Jak niesie echo przedstawienia, choć na etat „śpiącego rycerza” nie jeden z nas się zamierza, to jednak te plany na rok odkładamy i z tego miejsca dziś przyrzekamy, włożyć w bukiet solidną obietnicę, że bardziej się postaramy nigdy nie zawieść kochanej Pani.
Inspiracją do refleksji nad relacjami damsko – męskimi stała się piosenka Danuty Rinn w wykonaniu Ani Sawkiewicz. Kuba Portasiński natomiast, wcielając się w rolę kobiety, spacerując w
 rytm piosenki A. Majewskiej „Być kobietą” przybliżył wszystkim obecnym marzenia kobiet o byciu wyjątkowymi.
Na zakończenie wprowadzone w radosny nastrój Panie otrzymały laurkę oraz kwiatek.

Józef Maziarz/ Krzysztof Liberadzki

Zdjęcia>>>


Dzień Kota i Wizyta w Planetarium w klasie 2
    17 lutego obchodziliśmy Dzień Kota w naszej szkole. Na zajęciach w klasie 2 uczniowie wysłuchali zabawnego opowiadania o kocie i autorce książek dla dzieci, poznali różne rasy kotów i dowiedzieli się co to jest felinoterapia. Ponadto w ramach edukacji plastyczno - technicznej dzieci samodzielnie wykonały pacynkę kota z kartki papieru, a także zostały pomalowane tak aby same również przypominały koty. Dzień upłynął nam w wesołej atmosferze, a dodatkową atrakcją na zakończenie była wizyta w Planetarium podczas której uczniowie poznali dokładniej Układ Słoneczny i jego tajemnice podczas bajkowej podróży z zabawnymi kosmitami, którzy wyruszyli na poszukiwanie Czekoladowej Planety.

p. Ewelina Olejak

Zdjęcia>>>


Klasowy atlas roślin
   
Na lekcji przyrody dużo opowiadamy o roślinach. Jeden z tematów „Rośliny wokół nas” szczególnie zainteresował czwartoklasistów, którzy przygotowali piękne opisy roślin ozdobnych. W swoich pracach zamieścili zasady pielęgnacji roślin, wygląd oraz ciekawostki znalezione w literaturze lub w
 internecie. Wielu uczniów opowiadało o roślinach z pasją przekazując wiele ciekawych informacji. Po połączeniu wszystkich prac powstał klasowy atlas roślin ozdobnych.

p. Sylwia Zagata

Zdjęcia>>>


„Jest karnawał, w karnawale wszyscy urządzają bale.

To tradycja bardzo stara – strojów pięknych, co niemiara!

Niech się bawią duzi, mali zgromadzeni na tej sali”
W środę 8 lutego uczniowie klas I-III świętowali bal karnawałowy. Tego dnia naszą szkołę odwiedziły niezwykłe postacie. Wśród uczestników balu można było dostrzec między innymi: księżniczki, wróżki, rycerzy, policjantów, piratów, Batmana i wielu innych wspaniałych bohaterów.

Podczas balu wszyscy zebrani chętnie prezentowali swoje talenty taneczne w rytm porywającej muzyki oraz uczestniczyli w zabawach i konkursach zdobywając słodkie nagrody. W czasie szalonej zabawy przewidziano również krótką przerwę na poczęstunek, po którym z nową energią wróciliśmy do tanecznych pląsów. Dzieci bawiły się doskonale, a kiedy nadszedł czas zakończenia zabawy z żalem opuszczały salę balową.

Dziękujemy rodzicom za przygotowanie pięknych strojów oraz przedstawicielom samorządu szkolnego za pomoc w prowadzeniu zabaw podczas balu.

p. Natalia Wójcik

 

Zdjęcia>>>


Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy - 25 finał - podsumowanie
    Uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami ponownie wzięli udział w zbiórce na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Byli to: Wojciech Pieczka z kl.1 oraz Kacper Cygan i Bartosz Michulec z klasy 5 pod opieką pani Iwony Pieczka, Sara Kondratowicz i Julia Wójcik z klasy 4 pod opieką pani Elżbiety Żmij oraz Marcin Jachowicz, Wojciech Morończyk i Oliwia Olma z klasy 2 pod opieką pani Eweliny Olejak. Na terenie naszej gminy uzbierano aż 14105, 57 zł, a biorąc pod uwagę walutę obcą i jej przelicznik na złotówki końcowa kwota to: 14188,57 zł. Z tego w Kaniowie zebrano najwięcej, bo 4486,16 zł, niewiele mniejszą kwotę udało się zebrać w Janowicach – 4029,07 zł, w Bestwinie zebrano 3317,27 zł, a w Bestwince 2273,07 zł.

 
W tym miejscu chcemy serdecznie podziękować księdzu Józefowi Walusiakowi za wsparcie akcji, które było bardzo ważne oraz uhonorować mieszkańców Janowic, dzięki którym udało nam się zebrać tak dużą kwotę pieniędzy. Może nasza społeczność nie jest najliczniejsza w Gminie Bestwina, ale jak widać serca mieszkańców Janowic są wielkie i zawsze można liczyć na ich wsparcie. Zebrane pieniądze zostaną przekazane na rzecz ratowania życia i zdrowia dzieci oraz zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom.

p.Ewelina Olejak


Jak się zdrowo odżywiać?

    
W ramach ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Trzymaj formę” szóstoklasiści na lekcji przyrody wykonali plakaty dotyczące zasad racjonalnego odżywiania się. Prawidłowo przedstawili piramidę żywienia oraz opracowali rolę witamin w odpowiednim funkcjonowaniu organizmu. Były to pierwsze bardzo udane zajęcia realizujące program. Uczniowie pracowali z dużym zaangażowaniem i ładnie zaprezentowali swoje prace. Kolejna lekcja „Trzymaj formę” w marcu.

p. Sylwia Zagata

Zdjęcia>>>


Mój region na mapie Polski
    Uczniowie klasy piątej po zapoznaniu się z krajobrazami Polski , ich ukształtowaniem, położeniem geograficznym, florą oraz fauną, mieli za zadanie przygotować informacje na temat regionu w którym mieszkają. Pracując w grupach przygotowali piękne plakaty przedstawiające położenie Janowic na obszarze Polski oraz względem dużych miast, walory przyrodnicze oraz cechy krajobrazu. Każda grupa zaprezentowała swój plakat wykazując się dużą wiedzą na temat swojego regionu.

p. Sylwia Zagata

Zdjęcia>>>


Pasowanie na czytelników szkolnej biblioteki
   
Pierwszoklasiści uwielbiają książki i od początku pobytu w szkole chętnie przychodzili do biblioteki, oglądać prasę dla dzieci i biblioteczne zbiory. Początkiem nowego roku Pani bibliotekarka zaprosiła dzieci, aby mogły zostać jej czytelnikami. Po złożeniu przyrzeczenia na dobrego czytelnika z zapałem przystąpiły do wypożyczenia. Myślę, że będą częstymi gośćmi biblioteki i przeczytają dziesiątki tomów. Życzymy im wielu przygód z książkami!

p. Elżbieta Żmij

Zdjęcia>>>


Noc w szkole
   
Tradycją ferii zimowych w naszej placówce jest noc w
 szkole. Tym razem przybyło piętnaścioro dzieln
ych szóstoklasistów i pięć absolwentek oraz niemniej odważne opiekunki pani Urszula Kal i pani Elżbieta Żmij. Po ulokowaniu śpiworów w sali lekcyjnej, wspólnej kolacji, przystąpiliśmy do turnieju przygotowanego przez gimnazjalistki. Zmagania z pytaniami, zadaniami, zagadkami przeplatane spotkaniami z duchami szkoły trwały ponad trzy godziny, a emocje sięgały zenitu. Uczestnicy wykazali się dużą kreatywnością i pomysłowością oraz niezłą sprawnością fizyczną. Po rozdaniu słodkich nagród, już po północy, obejrzeliśmy bajkę na dobranoc. Film „Zwierzogród” dostarczył nam wiele pozytywnych emocji. Około trzeciej nad ranem uczniowie wskoczyli w śpiwory, lecz niestety nie w objęcia boga snu. Tylko nieliczni „polegli”. O godzinie 7.00 niewyspani, ale w doskonałych humorach uczestnicy nocy w szkole zjedli pyszną jajecznicę, a po krótkiej zabawie wrócili do swoich domów. Dziękujemy Marysi, Julce, Martynie, Oliwce i Karolinie za przygotowanie wspaniałej rozrywki!

p. Elżbieta Żmij

Zdjęcia>>>


Zajęcia plastyczne przez ferie zimowe
17 stycznia w naszej szkole przeprowadzone zostały warsztaty plastyczne dla chętnych uczniów z klas 1 -6. Pomimo, że na dworze panował mróz, a dzieci wyjeżdżały na zimowiska jednak znalazło się kilkoro chętnych, którzy przyszli do szkoły na zajęcia plastyczne. Podczas ich trwania uczniowie wykonali zabawne zakładki do książek w postaci głodnych, zębatych potworków. Ponadto samodzielnie zrobili lampiony ze słoików ozdobionych koronką, kolorową wstążką, zimowymi naklejkami w postaci śnieżnych gwiazdek i pomalowanych farbą akrylową, prezenty z okazji Dnia Babci oraz laurki z kolorowymi piankowymi krawatami i guzikami na Dzień Dziadka. Żeby dzieciom też było miło stworzyły piękne kolorowe pawie z rolek po ręcznikach papierowych ozdobionych kolorowymi papierami ozdobnymi i piórkami. W trakcie pracy dzieci miały czas na krótką przerwę, podczas której częstowały się sokiem i smacznymi ciasteczkami. Zajęcia przeprowadziła pani Ewelina Olejak, której pomagała pani Jolanta Kuczyńska. Dzieci opuściły szkołę w dobrych humorach, zabierając ze sobą efekty swojej pracy, które były prezentami dla najbliższych.

p.Ewelina Olejak

Zdjęcia>>>


Podsumowanie wyników za I półrocze 2016/17

Uczniowie ze średnią 4,75 i powyżej


Klasa IV
Wójcik Julia 5.45
Stanclik Alicja 5.18
Barut Piotr 5.09
Kondratowicz Sara 5.09
Köhler Grzegorz 5.00
Klasa V

Anna Sawkiewicz 5.45
Anna Niemczyk 4.91
Michulec Bartosz 4.82
Aleksandra Niemczyk 4.82
Jakub Portasiński 4.82
Klasa VI
Witold Chromik 5.50
Natalia Bubak 5.20
Katarzyna Zawada 5.10
Martyna Kubik 5.00
Patryk Kubik 5.00
Emilia Szymańska 5.00
Aleksandra Mędrala 4.90
Mikołaj Olejak 4.80

 

Uczniowie ze 100 % frekwencją
Paweł Kania, Krzysztof Sobierajski, Tomasz Domeracki, Maria Jasik, Wojciech Morończyk, Wojciech Pycia, Emilia Sygit, Iga Portasińska, Kinga Czana, Martyna Jordanek, Natalia Stanclik, Julia Wójcik, Krzysztof Janota, Aleksandra Niemczyk, Julia Kut, Stanclik Dominik.


Sobotnie widowisko literacko-muzyczne: „O dwunastu miesiącach”
   
14 stycznia w janowickiej szkole można było kolejny raz podziwiać talenty aktorskie, wokalne, taneczne i muzyczne uczniów klas 1-6.

  W tym roku zaprezentowana została opowieść o dwunastu miesiącach, stworzyli ją aktorzy kółka teatralnego (18 osób). W treść wplecione zostały dwa występy wokalne: Anny Sawkiewicz, która wybrała utwór Edyty Górniak „Szyby” - przygotowała swój występ bez pomocy szkoły oraz piosenka Golec uOrkiestry „Młody maj” w wykonaniu: Dominika Stanclika, Piotra Pilarza, Oliwiera Kóski, Witolda Chromika i Filipa Frączek.

 Poza wymienionymi zaprezentowanych zostało też pięć tańców (klasy:1,2,3 oraz 2-kółka tanecznego) i jedna gra na flecie w wykonaniu Alicji Stanclik. Całość przeplatała „Zima” A. Vivaldiego. W widowisku i przygotowaniach uczestniczyło ponad 80 dzieci. Szczególne podziękowania należą się tym, którzy mimo gorączki, antybiotyków czy zaplanowanych wyjazdów na wypoczynek zimowy przybyli, by współtworzyć przedstawienie.

Publiczność jak zwykle dopisała. Po zakończeniu można było usłyszeć słowa podziękowania, pochwały i docenienia wysiłku wszystkich, którzy byli zaangażowani w przygotowania tej niesamowitej imprezy. Sobotni wieczór goście i artyści zakończyli słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez pracowników ZSP w Janowicach.

Dyrektor ZSP w Janowicach składa wyrazy podziękowania wszystkim Nauczycielom, Pracownikom obsługi i administracji oraz Rodzicom, którzy zaangażowali się w organizację i przebieg widowiska.

Dziękujemy Radzie Rodziców za kwiaty, czekoladki, soczki i ciastka dla artystów i opiekunów, a wspaniałej publiczności za tak liczną obecność i niepowtarzalną atmosferę.
 

Impreza środowiskowa "O dwunastu miesiącach" galeria1>>>

Impreza środowiskowa "O dwunastu miesiącach" galeria2>>>

Impreza środowiskowa "O dwunastu miesiącach" - próba generalna>>>

Wrażenia po spektaklu na oficjalnej stronie Gminy Bestwina>>>


Uczniowie z koła teatralnego - 18 osób
Narratorzy: Filip Wiewióra i Marek Jordanek

Gospodyni: Aleksandra Niemczyk
Córka Gospodyni: Anna Niemczyk
Pasierbica- Anna Sawkiewicz
Miesiące:
Styczeń: Patryk Pasierbek
Luty: Patryk Maga
Marzec: Aleksandra Mędrala
Kwiecień: Martyna Ziobro
Maj: Mikołaj Staszewski
Czerwiec: Sara Kondratowicz
Lipiec: Marcel Ochman
Sierpień: Monika Kasperek
Wrzesień: Alicja Stanclik
Październik: Martyna Jordanek
Listopad: Julia Wójcik
Grudzień: Jakub Portasiński
Kobieta sąsiadka: Kinga Czana
Reżyseria, przygotowanie uczniów – J.Kuczyńska

Wokaliści:
Anna Sawkiwicz – sama przygotowała podkład muzyczny i swój występ.
Filip Frączek, Dominik Stanclik, Oliwier Kóska, Piotr Pilarz, Witold Chromik „Młody Maj” Golec uOrkiestra (przygotowanie J. Kuczyńska).
Scenariusz i reżyseria widowiska literacko-muzycznego na podstawie baśni Janiny Porazińskiej „O dwunastu miesiącach” – J.Kuczyńska.
Gra na flecie: "Pojedziemy na łów" - Alicja Stanclik przygotowana przez p.Józefa Maziarza

Koło taneczne
„Taniec węglików” i „Taniec śnieżycy”
Mędrala Aleksandra, Chromik Witold, Sawkiewicz Aleksandra, Kondratowicz Sara, Ziobro Martyna, Wójcik Julia, Czana
 Kinga, Klasa Kamila, Świerczek Patrycja, Stefańska Maja.
Choreografia, przygotowanie uczniów – M.Krężelok

Taniec „Zima i fiołki” klasa 1:
Zosia Antosz, Amelia Genc, Zuzanna Goryl, Weronika Kania, Anastazja Kozik, Ewa Stanclik, Paweł Kania, Miłosz
 Ochman, Kacper Magiera, Krzysztof Sobierajski, Piotr i Paweł Wawrzeczko
Przygotowanie – E.Żmij i E.Moczek


"Taniec czystych i brudnych" klasa 2:
Julia Biedroń, Maja Brach, Kacper Dittrich, Krzysztof Domeracki, Tomasz Domeracki, Franciszek Dyrdoń, Marcin Jachowicz, Maria Jasik, Paulina Maga, Nikola Mikoda, Wojciech Morończyk, Joanna Murawska, Katarzyna Nycz, Oliwia Olma, Wojciech Pieczka, Wojciech Pycia, Wiktoria Pyka, Maja Rezik, Daniel Sacher, Maria Maria Stanclik, Oliwier Stanclik, Emilia Sygit, Aleksandra Szlosarczyk, Emily Wojtyła
Przygotowanie – E.Olejak

"Taniec Poziomek" klasa 3:

Paulina Adamaszek, . Seweryn Chmielniak, Filip Frączek, Iga Gębczyńska, Wioletta Janik, Sylwia Kasperek, Kamila Klasa, Wiktor Koczur, Piotr Kubik, Zuzanna Pieróg, Amelia Staszewska, Maja Stefańska, Magdalena Szlosarczyk, Patrycja Świerczek, Nikodem Wala, Kamil Zeman.
Przygotowanie – N.Wójcik i I.Wojtowicz
 

Dekoracja: U.Kal. I.Wojtowicz
Szycie strojów, garderoba: M.Krężelok oraz I.Wójowicz
Dźwięk, plakaty: M.Niemczyk-Handzlik
Obsługa szatni:
I.Pieczka oraz Bartosz Michulec, Dawid Lukowiec, Krzysztof Janota, Natalia Pieczka


Program Edukacyjny „Trzymaj formę!”
Uczniowie klasy szóstej zostali zgłoszeni do ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Trzymaj Formę!”, którego koordynatorem jest powiatowa stacja sanitarno – epidemiologiczna w Bielsku – Białej.
Celem programu "Trzymaj Formę!" jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej poprzez promocję zasad racjonalnego odżywiania się oraz uświadomienie zagrożeń stanu zdrowia wynikających z nieprawidłowego odżywiania się. Uczniowie dostali materiały edukacyjne z których będą korzystać podczas realizacji projektu. W ramach programu szóstoklasiści będą uczestniczyli w spotkaniu z dietetykiem, będą wykonywali plakaty edukacyjne oraz sprawdzali swoją wiedzę w konkursie.

p. Sylwia Zagata


„Jest taki dzień, gdy jesteśmy wszyscy razem
Dzień, piękny dzień, dziś nam rok go składa w darze”

    22 grudnia tuż po wigiliach klasowych cała społeczność Zespołu Szkolno - Przedszkolnego zebrała się w sali gimnastycznej, by wspólnie przeżywać wyjątkowy świąteczny czas. Spotkanie rozpoczęła Pani Dyrektor, która powitała uczniów, pracowników oraz zaproszonych gości. Następnie uczniowie klasy trzeciej zaprezentowali przedstawienie jasełkowe, podczas którego zwrócili uwagę na istotę Świąt Bożego Narodzenia oraz złożyli wszystkim obecnym życzenia świąteczne.

Kolejnym punktem programu był wspaniały występ Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Orkiestra zaprezentowała się zarówno w repertuarze rozrywkowym, jak i świątecznym wzbudzając zachwyt i radość wszystkich zebranych na sali. Wspólne śpiewanie kolęd w towarzystwie tak nieprzeciętnego instrumentarium na długo pozostanie nam w pamięci. To jednak nie koniec atrakcji, bowiem ku ogromnej radości dzieci odwiedził nas pies Sznupek! Sznupek jest maskotką śląskiej policji, która natychmiastowo wzbudziła sympatię uczniów.

 

Serdecznie dziękujemy Orkiestrze Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach za wspaniały występ oraz zapraszamy ponownie!

p. Natalia Wójcik

Wigilie w klasach 1-6>>>               Jasełka>>>           

Występ orkiestry - zdjęcia>>>        Występ orkiestry - film>>>

 

Na zakończenie spotkania zostały wręczone nagrody zwycięzcom konkursów organizowanych w ramach Szkolnego Tygodnia Profilaktyki.
Wyniki konkursów w ramach tygodnia profilaktyki kl. I – III i IV - VI
kl. I-III pt. „RESET – CZAS WOLNY BEZ KOMPUTERA”
kategoria literacka - wiersz
I miejsce – Iga Portasińska kl.3
II miejsce – nie przyznano
III miejsce - Seweryn Chmielniak kl.3
kategoria plastyczna – plakat
I miejsce - Maria Stanclik kl.2
II miejsce - Paulina Adamaszek kl.3
III miejsce - Joanna Wołoszczak kl.3
Wyróżnienia (3 osoby):
Wojciech Pycia kl.2
Magdalena Szlosarczyk kl.3
Amelia Genc kl.1
kl. I-III - „HAŁAS NISZCZY ZDROWIE – KAŻDY CI TO POWIE.”
kategoria plastyczna – plakat
I miejsce – Zuzanna Goryl kl.1
II miejsce – Wojciech Pycia kl.2
III miejsce – Stanisław Szymański kl.1
Wyróżnienia (2 osoby):
Krzysztof Sobierajski kl.1
Maria Jasik kl.2
kategoria literacka – wiersz
I miejsce - Joanna Murawska kl.2
II miejsce – Zofia Antosz kl.1
kl. I-III - „UZALEŻNIENIOM MÓWIMY NIE!"
kategoria plastyczna – plakat lub forma przestrzenna
I miejsce – Nikola Mikoda kl.2
II miejsce – Ewa Stanclik kl.1
III miejsce – Amelia Genc kl.1
Wyróżnienia (2 osoby):
Oliwia Olma kl.2
Emily Wojtyła kl.2
Kl. IV-VI – „ŻYJĘ ZDROWO, MĄDRZE, BO JESTEM WOLNY OD UZALEŻNIEŃ”
kategoria literacka – wiersz
I miejsce – Anna Niemczyk
II miejsce – Julia Wójcik
III miejsce – Martyna Ziobro i Mikołaj Olejak
kl. IV – „STOP UŻYWKOM”
kategoria ulotka
I miejsce – Julia Wójcik
II miejsce – Kinga Czana
III miejsce – Piotr Barut
Wyróżnienie – Alicja Pilska
kl. V – „UZALEŻNIENIA SĄ GROŹNE”
kategoria plakat
I miejsce – Weronika Honkisz
II miejsce – Anna Sawkiewicz
III miejsce – Aleksandra Niemczyk
Wyróżnienie – Dawid Lukowiec
kl. VI – „DBAM O SWOJE ZDROWIE”
kategoria wiedza
I miejsce – Dominik Stanclik
II miejsce – Katarzyna Zawada
III miejsce – Natalia Bubak
 

Nagrodzeni w ramach Szkolnego Tygodnia Profilaktyki>>>


Klasowa wigilijka
I oto nadszedł ten jedyny, wyjątkowy dzień! Klasowa wigilijka, a potem szkolne kolędowanie.
To nasza pierwsza z nową wychowawczynią. Upłynęła w
 atmosferze życzliwości i radości. Złożyliśmy sobie życzenia. Nie zapomnieliśmy o niemogących w niej uczestniczyć: Grzesiu i Potrze. Dla nich nagraliśmy życzenia świąteczne. Potem rozdaliśmy prezenty i pośpiewaliśmy kolędy. Z niecierpliwością i ciekawością czekamy na to, co przyniesie nam Nowy Rok: 2017.

p. Jolanta Kuczyńska

Zdjęcia>>>


Przygotowania do klasowej wigilijki
16 grudnia rozpoczęliśmy przygotowania do klasowej wigilijki. Ala, Martynka i Natalia spisały się fantastycznie! Martynka upiekła pierniczki, które następnie wszyscy dekorowaliśmy. Dziewczynki przygotowały też krzyżówkę, która sprawdzała i
 uzupełniała naszą wiedzę dotyczącą Świąt Bożego Narodzenia, zwyczajów z nimi związanymi. Wiele się nauczyliśmy. Za pierniczki dziękujemy!

p. Jolanta Kuczyńska

Zdjęcia>>>


Jak powstawała szopka klasy 4?
Samorząd Uczniowski ogłosił konkurs na najpiękniej ustrojoną klasę podczas klasowych wigilijek. Wpadliśmy na pomysł, by samemu zrobić szopkę na szarym papierze. Przykleiliśmy sianko, waciki, z
 szarego papieru wykonaliśmy zarys szopki, a potem dokleiliśmy nasze zdjęcie klasowe, by zaznaczyć, że my także oczekujemy na narodzenie Pana, z pocztówki wycięliśmy Świętą Rodzinę,a na zajęciach komputerowych uczniowie wydrukowali osiołki, baranki. Na sam koniec przypięliśmy gipsowe aniołki, słomkową gwiazdę wykonaną przez Martynkę Jordanek, także jej własnoręcznie uszyte choineczki i wszystko skropiliśmy złoty śniegiem. Wypadło wspaniale.

Jolanta Kuczyńska, wych. kl4.

Zdjęcia>>>


Grudniowe spotkania w klasie trzeciej
6 grudnia dla uczniów klasy trzeciej nie był zwykłym dniem, a wszystko za sprawą wizyty długo oczekiwanego przez dzieci gościa. Z samego rana uczniowie z ogromną radością powitali Świętego Mikołaja. Nasz wyjątkowy gość nie tylko obdarował dzieci wspaniałymi prezentami, ale znalazł również czas na chwilę rozmowy oraz zdjęcia z dziećmi. To był bardzo miło spędzony czas – dziękujemy! To jednak nie koniec wyjątkowych, grudniowych spotkań.

Zaledwie kilkanaście dni później uczniowie klasy trzeciej uczestniczyli w klasowym spotkaniu wigilijnym. Choć widujemy się na co dzień, to spotkanie było wyjątkowe. Współpracując przygotowaliśmy stół, przy którym znalazło się miejsce dla każdego członka naszej zbiorowości klasowej. Uroczystość rozpoczęliśmy od podzielenia się opłatkiem oraz złożenia życzeń, a następnie wspólnie usiedliśmy do stołu. Rodzice przygotowali dla nas pyszne ciasta, ciasteczka, owoce i soki. Po skosztowaniu tych pyszności przyszedł czas na rozmowy i wspólne śpiewanie kolęd. Wszystkim osobom, które pomogły nam w zorganizowaniu tego wyjątkowego spotkania wigilijnego bardzo dziękuję!

p. Natalia Wójcik

Zdjęcia>>>


Przygotowania do imprezy środowiskowej - kółko teatralne
Przygotowania do imprezy środowiskowej w pełni. To nasze ostatnie próby przed styczniowym występem. Pozostało tylko zgrać wszystko, powtórzyć teksty i przygotować stroje.

p. Jolanta Kuczyńska

Zdjęcia>>>


Szóstoklasiści w roli prezenterów i dziennikarzy
W grudniu uczniowie klasy szóstej otrzymali zadanie związane z pracą w telewizji. Musieli wcielić się w rolę prezentera, dziennikarza, pogodynka, kucharza i
 zaprezentować się w tej roli, prowadząc wybrany program telewizyjny. Na lekcji pojawili się dziennikarze z „Pytania na śniadanie”, komentatorzy sportowi „Sporty zimowe”, kucharze „Gotowanie na wesoło” i prezenterki „Kupuj z Mango”. Dzięki temu, że pracownia humanistyczna wyposażona jest w projektor, telewizor i komputer oraz magnetofon i głośniki uczniowie w pełni mogli zrealizować swoje zadania. Jak widać praca z tego typu sprzętem nie jest im obca. Zanim przystąpili do prezentacji wcześniej musieli je sobie przygotować. Lekcja się udała, a uczniowie odkryli w sobie nowe talenty.

p. Jolanta Kuczyńska

Zdjęcia>>>


Szkolny Tydzień Profilaktyki 12.XII – 16.XII.
„Żyję zdrowo, mądrze, bo jestem wolny od uzależnień”
Cele:
1. Przekazanie wiedzy z zakresu działania substancji psychoaktywnych (dopalaczy), nikotyny i alkoholu na organizm ludzki oraz ukrytymi skutkami ubocznymi związanymi z ich zażywaniem.
2. Nauka podejmowania samodzielnych decyzji i odmawiania w sytuacjach nacisku grupowego.
3. Motywowanie uczniów do przyjmowania odpowiedzialności za swoje zachowanie, nie tylko w szkole ale i poza szkołą.
4. Rozwój podstawowych umiejętności psychologicznych, takich jak:
•umiejętność mówienia „nie” (asertywność );
•dokonywanie racjonalnych wyborów;
•budowanie i wzmacnianie pozytywnego obrazu własnej osoby;
•odreagowywanie nagromadzonego napięcia emocjonalnego w sposób społecznie akceptowany;
•zawieranie satysfakcjonujących znajomości z ludźmi oraz budowanie udanych relacji interpersonalnych.
5. Promowanie zdrowego stylu życia, rozwijanie różnorodnych zainteresowań oraz zachęcanie uczniów do popularyzowania takiego stylu życia w swoim najbliższym otoczeniu poprzez wewnątrzszkolne konkursy plastyczne, literackie i konkurs wiedzy w poszczególnych kategoriach wiekowych.

A. Klasy I-III:
• kl. I-III pt. „RESET – CZAS WOLNY BEZ KOMPUTERA”
1. kategoria plastyczna - plakat zawierający hasło promujące oraz propozycję graficzną, format A3, technika dowolna;
2. kategoria literacka - wiersz o treściach profilaktycznych, ma promować rozsądne korzystanie z komputera oraz aktywne spędzanie czasu wolnego;

• kl. I-III - „HAŁAS NISZCZY ZDROWIE – KAŻDY CI TO POWIE.”
- uświadomienie skutków wynikających z hałasu i zachęcające do zachowania ciszy:
1. kategoria plastyczna - plakat
2. kategoria literacka - wiersz

• kl. I-III - „UZALEŻNIENIOM MÓWIMY NIE!"
1. plakat lub forma przestrzenna;
B. Klasy IV-VI:
• „UZALEŻNIENIOM MÓWIMY NIE!"
1. „Uzależnienia są groźne” – plakat
2. „STOP używkom” - ulotka

• „ŻYJĘ ZDROWO, MĄDRZE, BO JESTEM WOLNY OD UZALEŻNIEŃ”
1. Wiersz lub piosenka;
C. kl. VI
• „DBAM O SWOJE ZDROWIE” – wewnątrzszkolny konkurs wiedzy.

6. Nagrody przyznane zostaną za zajęcie I, II i III miejsca w poszczególnych kategoriach wiekowych, a drobne upominki wszystkim uczestnikom.
7. Czas trwania konkursów od 12 do 16 grudnia 2016. Prace konkursowe uczestnicy składają u wychowawców klas.
8. Regulaminy konkursów zostaną przedstawione uczniom przez wychowawców, wywieszone na gazetkach na korytarzu szkolnym oraz na szkolnej stronie internetowej.
9. Prace konkursowe oceniane będą przez Komisje powołane przez Dyrektora ZSP w Janowicach. Jury konkursowe zastrzega sobie prawo nie przyznawania nagród w przypadku niskiego poziomu prac.
10. Rozstrzygnięcie i ogłoszenie wyników: 20 grudnia 2016r.

    >>>Regulamin - czas wolny bez komputera>>>

    >>>Regulamin Profilaktycznego Konkursu Literackiego>>>


Wizyta Świętego Mikołaja
6 grudnia w progi naszej placówki zawitał Święty Mikołaj wraz z pomocnikami. Dzieci i dorośli chyba też, już od rana niecierpliwie czekali, czy odwiedzi nas ten najbardziej wyczekiwany co roku gość. I oczywiście jak co roku, nikt się nie zawiódł. Mikołaj przyniósł wszystkim piękne prezenty w postaci gier edukacyjnych i smakołyków, nie zapomniał przy tym o dorosłych, których nagrodził słodyczami. To chyba oznacza, że wszyscy byliśmy grzeczni, ale przede wszystkim każdemu Mikołaj poświęcił trochę czasu, wysłuchał, porozmawiał, a na pamiątkę wizyty zostały nam wspólne zdjęcia.
W związku z tym wydarzeniem w imieniu całej społeczności szkolnej, ale przede wszystkim naszych „milusińskich” czyli przedszkolaków i uczniów klas I – VI, chcemy serdecznie podziękować wszystkim rodzicom oraz osobom, które przyczyniły się do zorganizowania w szkole wizyty Świętego Mikołaja. A są to: w szczególności pan Dariusz Mynarski, który nie jest mieszkańcem Janowic, a który chyba najlepiej zna Mikołaja;), panie: Anna Pycia, Klaudia Zdonek, Magdalena Gębczyńska, Anna Kiedroń, Natalia Wojtyła i pan Piotr Maga. Dziękujemy!!!

p. Ewelina Olejak

Mikołaj w klasie 2>>>            Mikołaj w klasie 1>>>


Odwiedziny świętego Mikołaja w naszej parafii
W trzecią niedzielę Adwentu zwaną Gaudete Ksiądz proboszcz otrzymał tajemniczy telefon. Okazało się, że to św. Mikołaj pyta o drogę do Janowic, ponieważ ma prezenty dla dzieci z naszej parafii. Ucieszone dzieci zaraz po Mszy świętej przywitały przybysza z dalekich stron. Święty Mikołaj wraz ze swoim „reniferem” przywieźli worek pełen słodkości dla wszystkich dzieci. Dodatkową atrakcją była możliwość uwiecznienia pamiątkowego spotkania ze św. Mikołajem na wspólnym zdjęciu.

p. Krzysztof Liberadzki

Zdjęcia>>>


Pogoda o różnych porach roku
Na lekcji przyrody zadaniem czwartoklasistów było sporządzenie mapy pogody dla danej pory roku.
Uczniowie zostali podzieleni na 4 grupy, z której każda opracowała mapę dla wcześniej wylosowanej pory roku. Celem zajęć było ukazanie zależności między porami roku, a wysokością Słońca nad widnokręgiem oraz utrwalenie wiadomości o zjawiskach pogodowych.
Zajęcia były bardzo udane, uczniowie przygotowali piękne mapy i wspaniale pracowali na lekcji.

p. Sylwia Zagata

Zdjęcia>>>


Andrzejki i Dzień Misia w klasie 2
W dniu 25 listopada klasa 2 obchodziła Dzień Pluszowego Misia i klasowe Andrzejki. Z tej okazji dzieci najpierw poznały historie powstania pluszowej zabawki oraz pochodzenia nazwy Teddy Bear. Następnie uczniowie opowiadali w klasie o swoich ulubionych zabawkach pluszowych oraz wykonali maski misiów dowolną techniką plastyczną. Po obchodach Dnia Pluszowego Misia przyszedł czas na polskie tradycje tj. Andrzejki. Jak zawsze nie obyło się bez odrobiny wiedzy na temat historii oraz tego jak obchodzono Andrzejki dawmiej np. wróżenie, które jak dzieci doskonale wiedzą w dzisiejszych czasach traktujemy z "przymrużeniem oka". Jednak mimo wszystko miło było popatrzeć jak wróżka Zuzanna nad płomieniem świecy odczytuje z kartki, na której wcześniej nic nie było zapisane, tajemnicze imię, być może przyszłej sympatii, a może najlepszej przyjaciółki czy przyjaciela, którego dopiero poznamy, któż to wie. Ponadto wróżono również przy pomocy kostek do gry oraz losowano karteczki z wróżbą na nadchodzący rok. Chyba każdy chciałby zdobyć w szkole jak najwięcej szóstek albo wygrać na loterii. Nie obyło się również bez układania butów, żeby dowiedzieć się, które z dzieci w przyszłości pierwsze wyjdzie za mąż lub ożeni się co jak zwykle spowodowało salwy śmiechu i radości. Ponadto dzieci umiliły sobie czas słodkim poczęstunkiem w postaci misia Lubisia (nawiązanie do Dnia Misia) i soku owocowego.

p. Ewelina Olejak

Zdjęcia>>>


Andrzejki w klasie pierwszej
Okazją do świętowania w klasie pierwszej były zbliżające się Andrzejki. Nasza sala lekcyjna na dwie godziny zamieniła się w salę wróżb, a dzieci ubrane w fantastyczne stroje poczuły atmosferę naszych tradycji. Nad wszystkim czuwała wróżka Ewelina i pani Elżbieta Żmij. Przy świecach wróżyliśmy z kości, butów, liczb czy kolorów. Wszystkie przepowiednie dostarczyły wiele śmiechu i emocji. W przerwach między wróżbami pierwszaki bawiły się przy muzyce oraz regenerowały siły łakociami i owocowym sokiem. Złożyliśmy również życzenia miśkom-naszym najwierniejszym przyjaciołom z okazji Dnia Pluszowego Misia.
Wiemy, że wróżenie traktujemy z przymrużeniem oka, jednak po cichu wierzymy w spełnienie tych o podróżach i fortunie.

p. Elżbieta Żmij

Zdjęcia>>>


Andrzejki w klasie trzeciej

W piątek 25 listopada uczniowie klasy trzeciej obchodzili klasowe andrzejki. Wychowawczyni oraz chętni uczniowie przygotowali wróżby, dzięki którym uczestnicy mogli „z przymrużeniem oka” spojrzeć w przyszłość. Uczniowie między innymi przebijali balony z wróżbami, przekuwali serca z imionami płci przeciwnej, a także odkrywali tajemnice zapisane w dacie urodzenia. Wróżyliśmy również z układu szpilek oraz wylosowanych kolorów, każdy uczestnik dowiedział się też jaki zawód jest dla niego przeznaczony. W przerwach między poznawaniem przyszłości znaleźliśmy czas na słodki poczęstunek oraz tańce. Wszyscy bawili się doskonale!

p. Natalia Wójcik

Zdjęcia>>>


„Szumiał las, śpiewał las, gubił złote liście, świeciło się jasne słonko chłodno, a złociście...”
W jeden ze słonecznych listopadowych dni uczniowie klasy trzeciej wybrali się do pobliskiego zagajnika, by podziwiać dokonania jesieni oraz utrwalić zdobyte podczas lekcji wiadomości. Dzieci rozpoznawały drzewa oraz ich liście i owoce, a także przypomniały sobie warstwy lasu oraz zasady właściwego zachowania na terenie leśnym.

p. Natalia Wójcik

Zdjęcia>>>


Warzywne cudaki
Dzieci uwielbiają zajęcia plastyczno- techniczne, a w szczególności te na których mogą wykazać się swoją inwencją. Na jednych z takich lekcji wykazały się szczególną pomysłowością i kreatywnością wykonując stworki z różnorodnych warzyw. Brawo dla pierwszaków. Zobaczcie sami, zapraszam.

p. Elżbieta Żmij

Zdjęcia>>>


Wyniki konkursu – Badacz Przyrody
W październiku został ogłoszony szkolny konkurs pt. Badacz Przyrody, którego celem było rozwijanie umiejętności planowania, analizowania i formułowania wniosków opartych na obserwacjach przyrodniczych.
Do konkursu zgłosili się uczniowie klasy piątej.
I miejsce uzyskał Bartosz Michulec, który bardzo dokładnie przeprowadził miesięczną obserwację pogody i wynikających z niej zmian w świecie flory.
II miejsce zajęła Weronika Honkisz, która przedstawiła obserwację opadów i osadów atmosferycznych w zależności od temperatury powietrza. III miejsce uzyskał Kacper Cygan, który w formie komiksu przedstawił informacje na temat swojego zwierzątka.
Uczniowie wykazali się dużą wiedzą, starannością wykonania pracy i pomysłowością. Gratuluję!

p. Sylwia Zagata


Moje hobby
Ala, Julia i Sara poprowadziły przygotowaną przez siebie lekcję na temat hobby. Dziewczyny wykazały się niezwykłą pomysłowością i pracowitością. Lekcję przeprowadziły w bardzo ciekawy sposób, przygotowały mnóstwo rekwizytów i innych pomocy dydaktycznych.

p. Jolanta Kuczyńska

Zdjęcia>>>


Pasowanie na czytelników
17 listopada pierwszoklasiści kolejny raz odwiedzili gminną bibliotekę w Janowicach. Tym razem złożyli uroczyste ślubowanie i zostali pasowani na czytelników. Teraz już sami mogą wypożyczać książki i przeżywać przygody wraz z ich bohaterami. Pani bibliotekarka przypomniała jak należy obchodzić się z książkami, by mogły służyć przez wiele lat. Dzieci obiecały że będą dbały o książki i często gościły w bibliotece.
Prosimy rodziców by pomogli im w tym przedsięwzięciu, a sympatycznej Pani bibliotekarce: Dziękujemy!

p. Elżbieta Żmij

Zdjęcia>>>


Ciekawe spotkania
    Wtorek 15 listopada obfitował w ciekawe spotkania. O godzinie 8.00 odwiedził naszą szkołę pisarz Waldemar Cichoń, autor serii książeczek o kocie Cukierku. Pan Waldemar opowiedział jak narodził się pomysł napisania książek, o tym jak Cukierek pojawił się w jego domu i jakim jest niezwykłym kotem. Na zakończenie wszyscy chętni zakupili książki otrzymując dedykację autora.

 

Zdjęcia cz.1>>>    Zdjęcia cz.2>>>


Zaraz po śniadaniu zawitała do nas przemiła Pani Małgorzata –pedagog i mama chłopczyka z zespołem Downa. Opowiedziała nam dlaczego dzieci z tą niepełnosprawnością są tak niezwykłe i jak ciężko muszą pracować, aby wykonywać codzienne czynności, które dla nas są tak oczywiste. Ubraliśmy grube rękawiczki, aby odczuwać tak jak dzieci z zespołem Downa, i próbowali rysować, układać, wycinać… Teraz już wiemy dlaczego nasza Weronika ma łatwiejsze zadania do wykonania, jaka jest pracowita i wspaniała.
Dziękujemy Pani Małgosiu:)

Zdjęcia>>>
„Zapewne zastanawiacie się, jacy naprawdę są ludzie z zespołem Downa? Niestety odpowiedź nie należy do łatwych. To tak, jakby odpowiedzieć na pytanie jacy są ludzie? W obydwóch przypadkach jedyna sensowna odpowiedź brzmi różni. Bo przecież wszyscy mamy różne temperamenty, różne talenty, różne umiejętności i upodobania. I tak właściwie jedyną wspólną cechą osób z zespołem Downa jest ten dodatkowy chromosom. Zakłóca on pracę każdej z komórek, także tych, z których składa się mózg. To dlatego ludzie z zespołem Downa trochę inaczej myślą – wolniej. Często mają kłopoty z rozumieniem abstrakcyjnych pojęć, mają problemy z poruszaniem się w czasie i opanowaniem przestrzeni. Trochę inny jest także ich świat – co innego jest w nim ważne, co innego jest piękne, a co innego mądre. Jedynie dobro i zło odczuwane są przez osoby z zespołem Downa tak samo, a może nawet silniej niż przez innych ludzi.”/kwartalnik Stowarzyszenia Bardziej kochani/

p. Elżbieta Żmij


Ogólnopolski Konkurs „MEDITEST”


Jedenastu uczniów klasy szóstej Natalia Bubak, Marek Jordanek, Martyna Kubik, Patryk Kubik, Julia Kut, Angelika Mynarska, Mikołaj Olejak, Piotr Pilarz, Dominik Stanclik, Dawid Stefański, Katarzyna Zawada uczestniczyło w ogólnopolskim konkursie Meditest, którego organizatorem jest Ogólnopolskie Centrum Edukacji Olimpiady. Celem konkursu jest promowanie wśród uczniów zdrowego trybu życia, pogłębienie znajomości budowy i funkcjonowania własnego organizmu. Konkurs miał formę testu składającego się z 30 pytań.
Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 5 stycznia.

p. Sylwia Zagata


Jesień w zagajniku
Jesień jest kapryśna i czasami sypnie śniegiem lub przymrozi, a czasami przygrzewa słoneczkiem. W czasie kiedy jesień była łaskawa i obdarzyła nas dobrą pogodą uczniowie klasy 2 z opiekunami wyszli do zagajnika obserwować zmiany zachodzące w przyrodzie. Oczywiście już w trakcie drogi do zagajnika przyglądaliśmy się okazom jesiennych kwiatów takich jak np. astry czy zimowity, a także zmianom zachodzącym w ogrodach przydomowych i na polach. W zagajniku przypomnieliśmy sobie nazwy poznanych dotąd drzew iglastych i liściastych, podjęliśmy próby rozpoznawania gatunków drzew i krzewów po liściach, igłach oraz ich owocach, a przy okazji napełnialiśmy płuca świeżym powietrzem. Na koniec zebraliśmy najpiękniejsze okazy liści i darów lasu i powędrowaliśmy do szkoły w całkiem dobrych humorach.

p. Ewelina Olejak

Zdjęcia>>>


14 listopad – Dzień Czystego Powietrza
    14 listopada w ramach ogólnopolskiej akcji Dzień Czystego Powietrza, uczniowie klas 4-6 na lekcji przyrody uczestniczyli w zajęciach ekologicznych mających na celu uświadomienie konieczności dbania o czystość powietrza.
Lekcje zaczęły się od krótkiej prelekcji wprowadzającej w temat przyczyn i skutków smogu a także szkodliwości spalania śmieci w piecach domowych. W tym celu zostały wykorzystane materiały edukacyjne fundacji ekologicznej Arka.
Zadaniem czwartoklasistów było wykonanie prac plastycznych dotyczących problemu zanieczyszczeń powietrza.
    Dzieci za pomocą ilustracji wskazały co można spalać w piecach domowych, a co kategorycznie nie powinno się w nich znaleźć. Wykonali piękne plakaty przedstawiające skutki zanieczyszczeń powietrza na nasze zdrowie.
    Klasa piąta uczestniczyła w projekcji filmu pt. Efekt cieplarniany , który uświadomił uczniom niekorzystne działanie gazów cieplarnianych na otaczającą nas przyrodę. Uczniowie klasy piątej przygotowali gazetkę tematyczną nawiązującą do konieczności dbania o środowisko.
Szóstoklasiści opracowali ciekawe artykuły związane z przyczynami i skutkami zanieczyszczeń powietrza ze szczególnym uwzględnieniem problemu smogu. Dzięki zdobytym podczas zajęć informacjom uczniowie klasy szóstej wykonali planszę dydaktyczną dotyczącą sposobów ograniczenia zanieczyszczeń powietrza.
    Uczniowie klasy czwartej, piątej i szóstej wzorowo przygotowali się do zajęć oraz z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w lekcji zdobywając wiele ważnych informacji ekologicznych.

p. Sylwia Zagata

Zdjęcia>>>


Obchody Święta Niepodległości w gminie Bestwina

„Niepodległość”
Spośród słów używanych nieczęsto, (...)
słowo, które brzmi – niepodległość. (...)
Ono znaczy – bez strachu spać.
Ono znaczy – spokojnie się budzić,
kochać, śmiać się i pewnie trwać
– w wolnym kraju wśród wolnych ludzi.
Marcin Wolski

 

11 listopada w naszej gminie odbyły się uroczyste obchody odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczysta msza św. odbyła się w Kaniowie. Naszą szkołę godnie reprezentowali: Poczet Sztandarowy w składzie Patryk Kubik, Aleksandra Mędrala, Klaudia Kuczek oraz pani dyrektor Urszula Kal i opiekun pocztu sztandarowego pani Elżbieta Żmij. Po skończonej mszy św. złożono kwiaty pod pomnikiem „Ofiarom Wojen i Nienawiści” oraz wygłoszono okolicznościowe przemówienia.

p. Elżbieta Żmij


Obchody Święta Niepodległości w naszej szkole.
10 listopada, na trzeciej lekcji, uczniowie koła teatralnego wraz z szóstoklasistami wystąpili w uroczystej akademii z okazji 98.rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniów powitała pani Dyrektor, następnie wprowadzony został sztandar naszej szkoły i odśpiewaliśmy hymn państwowy.
Kolejnym elementem był wspaniały występ wokalny Przedszkolaków przygotowanych przez p. Karolinę Wróbel.
Główną częścią uroczystości były wiersze o tematyce niepodległościowej, przemówienia J. Piłsudskiego czytane i deklamowane oraz fragmenty historii przedstawione prze narratora. Akademia nie była łatwa, ale Uczniowie i Przedszkolacy wysłuchali jej do końca w skupieniu. Trudne teksty przeplecione zostały pieśniami „Piechota” oraz „Flaga” przygotowanymi przez p. J. Maziarza.
Na sam koniec p. J. Kuczyńska przypomniała o tym, w jaki sposób powinniśmy świętować Dzień Niepodległości, a p. Dyrektor zachęciła wszystkich do udziału w gminnych uroczystościach.
Akademię przygotowała p. J. Kuczyńska.

Zdjęcia>>>


Żywa lekcja historii „Od powstań do niepodległości”
9 listopada w naszej szkole miała miejsce kolejna „Żywa lekcja historii”, tym razem jej tematem był historia Polski „Od powstań do niepodległości”. Uczniowie, biorąc udział w zabawnych momentami a czasami bardzo poważnych warsztatach, mieli możliwość poznania losów żołnierzy, powstańców, sylwetek wielkich generałów, zobaczenia z bliska mundurów, broni, regionalnego stroju śląskiego. Usłyszeli również o bitwach, wygranych i przegranych, o trudach wojennych, o konspiracji. Niektórzy nawet wcielili się w role postaci: powstańca, żołnierza niemieckiego, legionisty, generała Napoleona.
Warsztaty miały na celu przybliżenie uczniom klas 4-6 niełatwą tematykę niepodległościową i przygotowanie ich do obchodów Święta Niepodległości w szkole oraz w dniu 11 listopada.

p. Jolanta Kuczyńska

Zdjęcia>>>


Jestem Polakiem patriotą. Dlaczego warto uczestniczyć w świętach narodowych?
Tym razem uczniowie klasy czwartej przygotowali lekcję o świętach państwowych. Wyjaśnili i przypomnieli, które święta należą do narodowych, jak należy je świętować, skąd się wzięły, czyli do jakich wydarzeń historycznych się odwołują i kiedy je obchodzimy. Chłopcy przygotowali oprócz ciekawej gazetki także karty pracy. Uczniowie w grupach rozwiązali zadania, a tym, którzy mieli wątpliwości, pomogli prowadzący. Lekcja okazała się ciekawą i pouczającą.

p. Jolanta Kuczyńska

Zdjęcia>>>


„Bazyliszek” i „Osioł i jego cień”
Piątoklasiści, realizując podstawę programową z języka polskiego dotyczącą tematyki teatralnej, nie tylko oglądnęli spektakl „Dynastia Miziołków”, ale w czasie lekcji przygotowali jeszcze dwie inscenizacje: „Bazyliszka” i „Osioł i jego cień”. Zapoznali się z pracą reżysera, scenarzysty, budową dramatu: didaskaliami, aktami, scenami. Efektem były dwie inscenizacje, które uczniowie klasy piątej przygotowali w 10 minut wprost fenomenalnie. Mają Talent!!!

p. Jolanta Kuczyńska

Zdjęcia>>>


Byliśmy na spektaklu „Dynastia Miziołków”
4 listopada uczniowie klas 4-6 udali się do MDK w Czechowicach – Dziedzicach, by obejrzeć adaptację sceniczną lektury J. Olech „Dynastia Miziołków”. Utwór porusza tematykę bliską nastolatkom, dlatego był łatwy w odbiorze. Jest to opowieść o niełatwych zmaganiach młodego człowieka w wieku dojrzewania (12 lat) ze skomplikowaną rzeczywistością.
Spektakl w dużej mierze zachował formę pamiętnika.
Dziękujemy Radzie Rodzicom za pokrycie kosztów przejazdu.

p. Jolanta Kuczyńska


Nie wierzą w stereotypy!
Szóstoklasiści na języku polskim opracowując tekst G. Kasdepke „Czarna owca” zmierzyli się z trudnym tematem stereotypów. Zostali podzieleni na trzy zespoły: grupę teatralną, dwie pracujące ze słownikiem. Grupa teatralna przygotowała inscenizację analizowanego tekstu, a dwie pozostałe związki frazeologiczne oparte na stereotypach. Lekcja wypadła świetnie, a uczniowie wykazali się wiedzą i talentem.

p. Jolanta Kuczyńska

Zdjęcia>>>


Wiemy, po co jest teatr! - praca w grupie
Piątoklasiści opanowali trudną sztukę pracy w grupie. W trzech pięcioosobowych zespołach wykonali zadanie polegające na analizie wiersza. Wykazali się świetną współpracą (którą jedna z grup kontynuowała nawet w domu jednego z członków grupy), samodzielnością, kreatywnością i wiedzą. Tekst wiersza Joanny Kulmowej „Po co jest teatr?” okazał się dla nich łatwy do opracowania.

p. Jolanta Kuczyńska


Wspominamy tych, którzy odeszli.
28 października czwartoklasiści przygotowali lekcję wychowawczą na temat święta Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznych. Wyjaśnili kolegom i koleżankom skąd się wzięły nazwy tych świąt, od kiedy je obchodzimy i kto je wprowadził do kalendarza. Następnie w grupach uczniowie przygotowali odpowiedzi na pytanie: W jaki sposób czcimy i zachowujemy pamięć o zmarłych i w jaki sposób obchodzimy te dni.

p. Jolanta Kuczyńska

Zdjęcia>>>


Smaczna i zdrowa sałatka jarzynowa
    27 października uczniowie klasy trzeciej w nawiązaniu do lekcji o zdrowym odżywianiu robili sałatkę jarzynową. Każde dziecko miało tego dnia przynieść ugotowane warzywa oraz niezbędne przybory. Pamiętając o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa uczniowie samodzielnie pokroili warzywa w kosteczkę, a następnie wymieszali wszystkie składniki dodając majonezu oraz przypraw. Na koniec nadszedł czas na degustację. Okazało się, że nasze kolorowe sałatki nie tylko pięknie wyglądają, ale również znakomicie smakują!

p. Natalia Wójcik

Zdjęcia>>>


Badamy czynności życiowe roślin.
    Na lekcji przyrody w ramach realizacji tematu „Funkcjonowanie organizmów”, badaliśmy czynności życiowe roślin i wykrywaliśmy barwniki zawarte w liściach.
W tym celu przeprowadziliśmy doświadczenie z pomidorem aby udowodnić, że w roślinie zachodzi proces oddychania. Uczennica Kasia Zawada umieściła pomidora do paczki foliowej którą szczelnie zamknęła.. Po pewnym czasie zaczęły pojawiać się krople wody. Dzięki temu doświadczeniu mogliśmy zauważyć, że woda jest produktem oddychania.
Udało się nam wyizolować zielony barwnik chlorofil, który jest potrzebny roślinom do przeprowadzenia fotosyntezy. Wykorzystaliśmy liście szpinaku, łyżeczkę piasku i 10 kropel zmywacza do paznokci. Utarty z piaskiem szpinak położyliśmy na środku białego filtra do kawy i nakropiliśmy zmywaczem. Następnie obserwowaliśmy jakie zmiany zachodzą na filtrze. Oprócz zielonego chlorofilu, poznaliśmy jeszcze żółty ksantofil i pomarańczowy karoten, które dominują na jesiennych liściach.
Świetna organizacja pracy szóstoklasistów zaowocowała prawidłowymi wynikami doświadczeń.

p. Sylwia Zagata

Zdjęcia>>>


Doświadczenia przyrodnicze
    Na zajęciach koła przyrodniczego badaliśmy wpływ wody i octu na związki wapnia w kredzie i w skorupkach jajek.
W tym celu przygotowaliśmy skorupki z jajek, kawałek kredy szkolnej, ocet spożywczy, cztery małe talerzyki oraz wodę. Skorupki jajek pokruszyliśmy na jak najmniejsze kawałki i wsypaliśmy na dwa talerzyki. Kredę drobno pokruszyliśmy i wsypaliśmy na dwa pozostałe talerzyki. Następnie przygotowaliśmy próbę kontrolną z użyciem wody i próbę badawczą z użyciem octu. Po wnikliwej obserwacji zapisaliśmy wnioski dotyczące przemian chemicznych, które zaszły na talerzykach.
Dowiedzieliśmy się, że głównym materiałem budulcowym zarówno kredy jak i skorupki jajka jest węglan wapnia. Węglan wapnia pod wpływem kwasu octowego ulega rozkładowi do octanu wapnia, dwutlenku węgla i wody. Wydzielanie się dwutlenku węgla zaobserwowaliśmy w postaci pęcherzyków gazu tworzących pianę.
Badaliśmy również napięcie powierzchniowe wody i sprawdzaliśmy ile wody może się zmieścić w szklance. Poznaliśmy budowę cząsteczki wody i jej właściwości fizykochemiczne.

p. Sylwia Zagata

Zdjęcia>>>


Pantomima na kółku teatralnym
    Ostatnie zajęcia teatralne poświęcone zostały pantomimie. Najpierw uczniowie zostali zapoznani z różnymi formami pantomimy, które oglądnęli dzięki projektorowi i ekranowi, o które wzbogaciła się pracownia humanistyczna. Następnie podzieleni na 3 grupy stworzyli własne pantomimy. Były to jedne z ciekawszych zajęć. Uczniowie zaprezentowali się z jak najlepszej strony, wykazując się niezwykłą kreatywnością. Scenki dotyczyły przerwy szkolnej, lekcji i „pierwszej pomocy”.

p. Jolanta Kuczyńska

Zdjęcia>>>


Rola przezwiska
    Tym razem czwartoklasiści przygotowali lekcję o przezwiskach. Piotr i Partyk opracowali zadania, krzyżówki oraz przygotowali gazetkę. Teraz już wszyscy będą wiedzieli, które przezwiska budzą uśmiech, a które smutek i złość, oby tych ostatnich nie było w naszej szkole w ogóle.

p. Jolanta Kuczyńska

Zdjęcia>>>


Jedliśmy już sałatki - teraz pora na kanapki ;)
    Ostatnio tematyka poruszana w klasie 2, na zajęciach, krążyła wokół warzyw i owoców oraz zdrowego odżywiania. Uczniowie dowiedzieli się jak ważne dla ich zdrowia jest właściwe odżywianie i dostarczanie organizmowi odpowiedniej dawki witamin pochodzących z naturalnych źródeł. Aby zapamiętać dobrze jakie proporcje danych składników powinny się znaleźć w naszej codziennej diecie, dzieci wykonywały w parach piramidy żywieniowe.

Według nowych wskazań lekarzy i dietetyków oprócz składników pokarmowych, na samym dole piramidy, dodajemy jeszcze aktywność ruchową, która jest tak ważna dla naszego zdrowia. Oczywiście teoria nie poparta praktyką nie zawsze daje skuteczne efekty. Dlatego na kolejnych zajęciach dzieci samodzielnie wykonywały smaczne, zdrowe i apetyczne kanapki. Dzięki temu nie tylko uczyły się samodzielnie przygotowywać posiłki, ale również miały okazję ich skosztować, a niejednokrotnie na kanapkach pojawiały się warzywa i produkty, których na co dzień unikają lub nie miały jeszcze okazji skosztować np. kiełki rzodkiewki. Miło było popatrzeć jak ich małe rączki uwijały się podczas pracy, a wyobraźnia podpowiadała jak ułożyć dodatki, żeby kanapki wyglądały estetycznie i zachęcały do spożycia. Ale najmilej było zobaczyć jak zajadają je ze smakiem.

Większość dzieci wykonała więcej kanapek, tak, żeby w domu móc poczęstować swoich bliskich. Jednak okazało się, że niektórzy zdążyli je zjeść podczas pobytu na świetlicy bo były tak "uzależniające". Rodzice na pewno nie mieli im tego za złe, a kiedy zobaczą ich zdjęcia, na pewno namówią ich w domu do zrobienia niejednej wspólnej kolacji. Zatem smacznego:)

p. Ewelina Olejak

Zdjęcia>>>


Ach, co to był za dzień…. :)
    Z okazji Dnia Edukacji Narodowej uczniowie klasy czwartej przygotowali dla swojej wychowawczyni piosenkę, którą zaprezentowali po tym, jak wychowawczyni złożyła wszystkim życzenia z okazji ich wspólnego święta, bo szkoła to przecież nauczyciele, uczniowie, pracownicy szkoły i rodzice, czyli my wszyscy! Szkołę odwiedzili też absolwenci: gimnazjaliści i licealiści. :)

p. Jolanta Kuczyńska


Czytam bo lubię
    Uczniowie klasy 2 potrafią już samodzielnie czytać coraz dłuższe pozycje książkowe, chociaż jeszcze niedawno uczyli się składać litery w pierwsze sylaby i wyrazy. Dzieci dobrze wiedzą dlaczego warto czytać. W związku z tym 14 października w klasie odbyły się zajęcia na których uczniowie prezentowali swoje ulubione książki. Niektórzy opowiadali o nich nie zdradzając do końca całej treści, inni czytali wybrane przez siebie fragmenty swoim kolegom, a jeszcze inni recytowali je z pamięci. Można było również zapoznać się z książkami, które nie tylko bawią, ale i uczą np. encyklopedie przyrodnicze i albumy. Następnie dzieci pozostawiły swoje skarby w postaci ulubionych lektur w szkole na tydzień, tak, żeby ich szkolni koledzy i koleżanki mogli do nich zaglądnąć.

Kolejnym punktem w ramach promocji czytelnictwa była wizyta w Bibliotece Publicznej w Janowicach. Pani bibliotekarka opowiedziała dzieciom jaka była historia powstania książek, jak cenne były one w zamierzchłych czasach (jedna książka była warta tyle co cała wieś), omówiła różne rodzaje książek, wytłumaczyła co nam daje czytanie lektur, pokazała najciekawsze egzemplarze ze zbiorów bibliotecznych i przeczytała ciekawą historyjkę o trollach (czy na prawdę takie stworzenia istnieją?). Oczywiście jak zawsze wizyta była bardzo udana i dziękujemy za tak serdeczne powitanie i wspaniałą organizację pani Alicji Englert.

Owocem tej wizyty były wypożyczone przez wychowawcę książki ze znanymi dzieciom doskonale wierszami Brzechwy i Tuwima, ale napisanymi w śląskiej gwarze. Kiedy tylko pani przeczytała wybrane wiersze w klasie, wśród dzieci zapanowała ogólna radość i zaciekawienie nowo poznaną "mową". Zachęcamy zatem do wypożyczenia tych pozycji książkowych i wspólnego poczytania w domu z rodzicami.
Wreszcie 24.10.2016r. odwiedziliśmy Bibliotekę Szkolną, która w tym dniu miała swoje święto: "Imieniny Biblioteki". Nie obyło się bez prezentów, czyli przyniesionych przez dzieci i podarowanych na rzecz księgozbioru szkolnego, nowych pozycji książkowych. Pani bibliotekarka Ilona Wójtowicz poczęstowała z tej okazji wszystkie dzieci cukierkami i ciasteczkami i podziękowała w imieniu swoim i biblioteki oczywiście, a my dziękujemy za tak słodkie przyjęcie :) Mamy nadzieję, że od tej pory będziemy jeszcze częściej odwiedzać i wspierać biblioteki, a czytanie stanie się naszym hobby.

p. Ewelina Olejak

Zdjęcia>>>


Znaczenie drzew w przyrodzie
    W celu uświadomienia uczniom jak ważną rolę w przyrodzie odgrywają drzewa, w szkole zostały zorganizowane konkursy.
    Uczniowie klasy 6 uczestniczyli w konkursie wiedzy przyrodniczej pt. ,,Drzewa naszych lasów”. Szóstoklasiści wykazali się znajomością wielu zagadnień dendrologicznych takich jak np. rozpoznawanie gatunków drzew rodzimych i egzotycznych, budowa i funkcje poszczególnych części drzewa, cechy charakterystyczne poszczególnych gatunków, kwiaty, owoce i liście wybranych gatunków występujących w Polsce.
Wyniki konkursu:
I miejsce – Dominik Stanclik
II miejsce – Katarzyna Zawada
III miejsce – Patryk Kubik
    Zorganizowany został również konkurs fotograficzny pt. Nasze drzewa. Celem konkursu było ukazanie ich piękna, a także roli jaką pełnią w otaczającej przyrodzie.
Zdjęcia zostaną wyeksponowane w pracowni matematyczno-przyrodniczej.
Wyniki konkursu:
I miejsce – Karina Brańka kl.5
II miejsce – Sara Kondratowicz kl.4
III miejsce – Jakub Portasiński kl.5
Gratuluję uczniom wiedzy, pomysłowości i zaangażowania.

p. Sylwia Zagata


Święto wszystkich pracowników szkoły
„Szczególny dziś dzień - święto polskiej szkoły, święto uczniów, nauczycieli, pracowników obsługi i tych co szkoły prowadzą i nadzorują. W tym dniu mamy okazję złożyć wszystkim nauczycielom nasze podziękowania za przekazywaną wiedzę i za trud włożony w kształtowanie naszych serc i umysłów… Pragniemy również powiedzieć słowo przepraszam, bo nie zawsze ułatwialiśmy Wam pracę. To jest już taki przywilej uczniów, że w szkole chce się płatać różne figle. To nie złośliwość, to nie złe serce, ale zwykła dziecięca przekora. Zawsze tak było.”
14.października Samorząd Uczniowski przygotował przedstawienie satyryczne „Lekcje wytrzymałości” w wykonaniu klasy 5. Przedstawili lekcje j.polskiego oraz matematyki w bardzo humorystyczny sposób. Wszystkich pracowników szkoły przywitała przewodnicząca szkoły Aleksandra Mędrala oraz zastępca Martynka Kubik. Następnie klasy 2. oraz 3. wyśpiewały wspólne życzenia piosenkami „Nasza Szkoła” (dziękujemy za przygotowanie p. Natalię Wójcik) oraz „Piosenka dla nauczyciela” (dziękujemy za przygotowanie p. Ewelinę Olejak). Na koniec Piotr Pilarz zagrał wszystkim „Swinga” na keyboardzie, a dzieci rozdały pracownikom szkoły medale, kwiaty oraz laurki (dziękujemy za przygotowanie dla p. Agnieszki Czerwińskiej oraz dzieciom ze świetlicy). P. Ilona Wójtowicz swoją dekoracją świetnie podkreśliła przesłanie szkoły: „Wykształcenie to dobro, którego nikt nie potrafi nam odebrać”.
Wszystkiego najlepszego dla każdego pracownika szkoły!

p. Marlena Niemczyk-Handzlik

Zdjęcia>>>


Dzień Edukacji Narodowej w klasie pierwszej
Rankiem pierwszoklasiści wraz z rodzicami złożyli swoim nauczycielom mnóstwo serdecznych życzeń. Dziękujemy!
W tym dniu uczniowie rozwijali zainteresowania czytelnicze. Dowiedzieli się jak zbudowana książka, poznali cele czytania, rozwiązali słowne i rysunkowe zagadki dotyczące znanych książek dla dzieci i sami takie zagadki przygotowali. |Z zainteresowaniem wysłuchali baśń, opowiadanie i bajkę edukacyjną czytane przez wychowawcę. Takie zajęcia są doskonałą okazją dla rozczytania dzieci. Te dzieci, które często „spotykają się” z książką wykazują się się lepszą pamięcią, szybszym kojarzeniem faktów, większym zasobem wiadomości rzeczowych oraz językowo – słownikowych. Książka pobudza ich wyobraźnię, uczy koncentracji, wzbogaca słownictwo i wiedzę, kształtuje gust i poczucie piękna, poszerza horyzonty myślowe, pokazuje jak postępować, rozwija inteligencję i wrażliwość. Warto mieć takiego przyjaciela!

p. Elżbieta Żmij

Zdjęcia>>>


Promocja czytelnictwa
    7. października czwartoklasiści w ramach promocji czytelnictwa udali się na „wycieczkę” do Biblioteki Publicznej. Pani Alicja Englert przywitała ich bardzo serdecznie, oprowadzając po czytelni i bibliotece, wyjaśniając, co się znajduje w różnych księgozbiorach, na różnych półkach. Na koniec, ci, którzy jeszcze nie byli zapisani – zapisali się i wypożyczyli książki. Dodatkowo uczniowie mieli możliwość podziwiania prac pani Iwony Winiarczyk.

p. Jolanta Kuczyńska

Zdjęcia>>>


Mój Nauczyciel
    Kinga, Martynka i Filip w oryginalny sposób przeprowadzili lekcję wychowawczą, której tematem był zawód nauczyciela. Oczywiście najpierw przygotowali gazetkę, a potem zaproponowali klasie zabawę w kalambury, w czasie której zadaniem było odgadnąć: Kim jest przedstawiana postać (chodziło o nauczycieli). Uczniowie okazali się świetnymi obserwatorami. Zabawa przebiegła w sympatycznej i kulturalnej atmosferze.

Uczniowie usłyszeli o pozytywnych i negatywnych stronach wykonywania tego wspaniałego zawodu, zobaczyli, że można mówić o pewnych rzeczach, śmiejąc się, ale nie wyśmiewając, że można wymieniać doświadczenia i uwagi kulturalnie i, że szkołę tworzą również, a może przede wszystkim, oni, UCZNIOWIE.

p. Jolanta Kuczyńska


Rozpoczęliśmy wyjazdy do kina!
    6 października miał miejsce pierwszy wyjazd do kina organizowany przez świetlica szkolną. Udział wzięło w nim 20 uczniów z klas I-VI, a opiekę sprawowały panie Teresa Maroszek i Agnieszka Czerwińska. Obejrzeliśmy film „Sekretne życie zwierzaków domowych”. Wszyscy byli bardzo zadowoleni, a radość przypieczętowaliśmy pobytem w McDonald’s. Dodatkową atrakcją były maskotki z filmu, na którym byliśmy, dołączane do zestawu. Uczniowie już następnego dnia pytali, kiedy następny wyjazd! Planujemy organizować wyjazdy raz w miesiącu, chętnych na pewno nam nie zabraknie. Już za pierwszym razem była lista rezerwowa! Tak więc już zapraszamy do udziału!

p. Agnieszka Czerwińska


Rozwijamy się artystycznie
    W tym roku szkolnym na zajęcia kółka plastycznego dla klas I - III uczęszcza ponad trzydzieścioro uczniów z klasy 1 i 2. Dzieci chętnie przychodzą na zajęcia, są bardzo zaangażowane i wykazują się talentem plastycznym. Do tej pory wykonały już kilka prac różnymi technikami plastycznymi, dostosowanymi do ich wieku i możliwości. Było to malowanie palcami - wakacyjne żaglówki, jesienne drzewa - wykonane techniką wydzieranki, ozdobne liście - na gazetkę na piętrze, które dzieci wykonały malując farbami, w jesiennych barwach, kolorowe tło, a potem wycinając kształt swoich dłoni jako liści i kolorowe jaszczurki z tektury owijanej włóczką i nićmi. Wszystkie prace są ciekawe i starannie wykonane. Obejrzeć można je w zakładce: Prace dzieci. Dzieci podczas zajęć usprawniają swoje zdolności manualne i rozwijają talent plastyczno - techniczny. Może kiedyś wyrosną z nich wielcy artyści, kto to wie?

Opiekun kółka plastycznego Ewelina Olejak

Dzieci są bardzo zaangażowane w pracę na zajęciach koła plastycznego:)>>>

Ich przykładowe prace >>>


Co nowego na zajęciach teatralnych?
    To już czwarte zajęcia. Uczestniczy w nich 20 uczniów, klas 4-6. Na ostatnich uczniowie w dwóch grupach tworzyli samodzielnie scenariusze w oparciu o teksty: „Zając” i „Wieża o tysiącu luster”. Następnie w czasie tych samych zajęć mieli za zadanie przygotowanie minispektaklów. Udało im się wspaniale. Młodzi aktorzy wykazali się kreatywnością, odwagą i talentem.
Czas zacząć przygotowania do imprezy środowiskowej!

p. Jolanta Kuczyńska

Zdjęcia>>>


Kto je sałatki ten jest piękny i gładki ;)
    Na jednych z zajęć technicznych w klasie 2 uczniowie mogli połączyć wiedzę, którą zdobyli na zajęciach przyrodniczych i zdrowotnych, dotyczącą owoców i warzyw oraz ich wartości odżywczych, z praktyką. Wykonywali oni bowiem smaczne sałatki owocowe. Nauczyli się obierać i kroić owoce, przypomnieli sobie zasady higieny, dotyczące przygotowywania i spożywania posiłków, docenili przy okazji codzienny trud jaki ich mamy wkładają w przyrządzanie posiłków. Wymieniali uwagi na temat różnych smaków jakie pojawiły się w ich miseczkach, częstowali chętnie nauczycieli i doceniali smak owoców bez dodatkowych polepszaczy smakowych, w postaci chociażby niezdrowego cukru.

Wszyscy wyszli po zajęciach zadowoleni, najedzeni i chętni do wykonania podobnych sałatek w domu.

p. Ewelina Olejak

Zdjęcia>>>


Badamy owoce
    4 października na lekcji przyrody klasa 6 wykonywała doświadczenia i obserwacje. Celem zajęć było zbadanie wewnętrznej budowy owoców. Uczniowie zostali podzieleni na grupy, z której każda dostała owoc do zbadania, było to jabłko, śliwka, brzoskwinia, pomidor i ogórek. Zadaniem grup było policzenie nasion które znajdują się w połówce owocu i zmierzenie długości nasienia z dokładnością do 1mm. Wyniki doświadczenia uczniowie zapisywali na kartach pracy. Na podstawie dokładnej obserwacji uczniowie zapisywali co jest jadalną częścią każdego owocu, były to nasiona lub owocnia. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą, podawali przykłady owoców które nadają się do przetworzenia, jakie produkty można z nich otrzymać. Poznali również podział owoców na suche i mięsiste oraz dowiedzieli się w jaki sposób kokos, mniszek, jesion i rzepień mogą być w przyrodzie rozprzestrzeniane.
Uczniowie pracowali z dużym zaangażowaniem ich praca na lekcji była wzorowa.

p. Sylwia Zagata

Zdjęcia>>>


Pożegnanie lata czy powitanie jesieni? – Aktywna sobota.
    Październik rozpoczęliśmy górską wędrówką. W sobotę, 1 października, wzięliśmy udział, w XV Jublileuszowym Powiatowym Rajdzie „Brązowego Liścia” Kozy 2016. Prawie 30 uczniów z klas III-VI i 3 naszych absolwentów wraz z opiekunami: Moniką Krężelok, Karoliną Wróbel i Jolantą Kuczyńską postanowiło w aktywny sposób spędzić tę przepiękną, jesienną sobotę. Z Janowic wyruszyliśmy o 8.05, a wróciliśmy do nich o 15.00. W tym czasie pokonaliśmy trasę rajdu, czyli: Przełęcz Przegibek – Gaiki- Przełęcz „U Panienki” – Kozy.
Janowiccy rajdowicze spisali się fantastycznie i kolejny raz pokazali wszystkim, że wędrówka z nimi to sama przyjemność. W atmosferze życzliwości, wysokiej kultury i nieustających rozmów przebyliśmy trasę i dotarliśmy na metę, gdzie czekała na nas grochówka i różne konkurencje. Dwóm Piotrom, jednemu z klasy 6 a drugiemu z 3, udało się pokonać rywali i uzyskać wysokie lokatyw zawodach, w ten sposób wygrali paletki do ping-ponga. Szkoda tylko, że mogli brać w nich udział tylko pojedynczy uczniowie, a nie wszyscy chętni.
Dziękujemy Wszystkim za wyczarowaną atmosferę i radość, którą dała nam wszystkim sobotnia wędrówka, opiekunowie: M. Krężelok, K. Wróbel i J. Kuczyńska

p. Jolanta Kuczyńska

Zdjęcia>>>


Dzień Chłopca w klasie III
    30 września – data nam nieobca – właśnie wtedy jest Dzień Chłopca! Ten szczególny dzień uczniowie klasy trzeciej wspólnie świętowali biorąc udział w zabawach i konkursach. Największe emocje wzbudziły konkurencje podczas których chłopcy mogli wykazać się swoimi talentami: rysowanie z zawiązanymi oczami oraz zabawa w kalambury. Wszyscy świetnie się bawili, a na zakończenie dziewczęta obdarowały swoich kolegów słodkimi upominkami w postaci wafelków oraz symbolicznymi medalami.

p.Natalia Wójcik

Zdjęcia>>>


3 razy współpraca, bo współpraca się opłaca!
30 września uczniowie klasy 4 otrzymali aż trzy zadania do wykonania na jednej lekcji: zadanie przeprowadzenia lekcji wychowawczej na temat „Współpraca popłaca”, zadanie stworzenia gazetki na temat akcji „Sprzątanie Świata” i najprzyjemniejsze zadanie: uczczenia Dnia Chłopaka. Wszystko udało się wspaniale! Patryk M. przy pomocy Mikołaja wprowadził klasę w tematykę współpracy, w części praktycznej uczniowie współpracując ze sobą wykonali gazetkę, a na zakończenie świetnie zorganizowane i współpracujące ze sobą (już od tygodnia) dziewczynki, wręczyły chłopakom prezenty z okazji ich święta.

wych. Jolanta Kuczyńska

Zdjęcia>>>


Dzień Krawata
30 wrzesień- to data, która kojarzy się z płcią męską. Chłopcy obchodzili swój dzień. Uczciliśmy to założeniem krawata przez uczniów. Chłopacy zwolnieni byli z niezapowiedzianych pytań ustnych. Byli z tego powodu bardzo zadowoleni ale i wyglądali bardzo elegancko.

p. Marlena Niemczyk-Handzlik

Zdjęcia>>>


Dzień Głośnego Czytania
29 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Tego dnia uczniowie klasy 1 oraz 3 skorzystali z zaproszenia i wybrali się do Biblioteki Publicznej w Janowicach, gdzie nie tylko wysłuchali ciekawych opowiadań oraz pięknych wierszy czytanych przez panią bibliotekarkę, ale również mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę czytelniczą. Quiz wiedzy o bajkach wzbudził wśród przybyłych uczniów wiele emocji i choć nie wszystkie pytania były łatwe, uczniowie wykazali się świetną znajomością literatury dziecięcej. Pani bibliotekarce serdecznie dziękujemy za zaproszenie oraz miłe przyjęcie!

p. Natalia Wójcik

Zdjęcia>>>


Warsztaty teatralne z p. Jerzym Dziedzicem
26 października 2016 roku w naszej szkole, pan Jerzy Dziedzic - aktor Teatru Polskiego w Bielsku-Białej - wesoło i ciekawie poprowadził warsztaty teatralne, odkrywając przed uczniami tajniki warsztatu aktora i reżysera.
Ci uczniowie, którzy mieli ochotę, wcielili się w różne role według wskazówek naszego gościa.
Byli tacy, którzy posłużyli za „sylaby” w 8-, 11- i 13-zgłoskowcu, tacy, którzy stworzyli scenkę ukazującą znaczenie intonacji w wypowiedzi i wreszcie ci, którzy stworzyli na oczach publiczności minispektakl, sztukę poruszającą problem wykluczenia oraz promowania tolerancji pt. „Dziobak”, do słów Agnieszki Osieckiej.

A oto fragment, niełatwego utworu, który dziś został wykorzystany w spektaklu:

Agnieszka Osiecka
„Dziobak”

W podręczniku zoologii dla klas trzecich,
strona setna, siedemnasty wiersz od góry,

ku zdumieniu, oburzeniu grzecznych dzieci,
ku obrazie sensu, prawa i natury:
Figuruje sobie dziobak.
Ani ptak to, ani ssak.
Czy to kaprys, czy choroba?
………………………………………..
Dziobaku, ty się zastanów,
dziobaku, zlikwiduj dziób.
Ty jesteś nie według planu,
dziobaku, porządek zrób.
Natury ty jesteś gaffa,
dziobaku, czy ci nie wstyd,
toć nie ma cię w paragraffach,
ty jesteś po prostu nikt.
………………………………….
Tylko Józio, ten wypędek, to ladaco,
nie podpisał się pod listem z całą klasą,
i wieczorem, kiedy tylko słonko zgasło,
wymalował na tablicy takie hasło:


Dziobaku, w tobie nadzieja,
dziobaku, tyś miły nam,
dziobaku, ty się nie zmieniaj,
kolego dziobaku, trwaj!

organizator: Jolanta Kuczyńska

Zdjęcia>>>


Jak się uczyć? Lekcja wychowawcza w klasie 4.
W tym roku szkolnym czwartklasiści otrzymali zadanie przygotowania samodzielnie klasowej gazetki i poprowadzenia lekcji wychowawczych (według wcześniej ustalonej tematyki). Jako pierwsi swoje umiejętności i wiadomości zaprezentowali Grzegorz i Wojtek ( Mikołaj, który także należał do grupy i wcześniej pomógł przygotować gazetkę, w czasie wystąpienia kolegów reprezentował naszą szkołę w zawodach sportowych – piłce nożnej, dlatego jest nieobecny na zdjęciach).
Lekcja się udała, a już za tydzień kolejni uczniowie będą mieli możliwość wykazania się pomysłowością i sprawdzenia swoich możliwości „pedagogicznych”.

Jolanta Kuczyńska, wych.kl.4


Wizyta policjantów
We wrześniu do klasy pierwszej przybyli goście z Komendy Policji w Czechowicach – Dziedzicach, którzy przypomnieli zasady zachowania w drodze do szkoły, na placu zabaw oraz w domu. Nasi uczniowie wykazali się dużą wiedzą odpowiadając na wszystkie pytania gości. Pierwszaki wiedzą jak zachować się na drodze stosując zasady bezpieczeństwa, potrafią wezwać pomoc na miejsce wypadku, znają podstawowe znaki drogowe. Wiele rozrywki dostarczyły policyjne akcesoria, których dzieci mogły dotknąć, potrzymać i przymierzyć. Niemal wszystkie stwierdziły że chcą zostać policjantami. Na zakończenie każdy z uczniów dostał pamiątkowy zestaw, który zawierał książeczki z ćwiczeniami dla utrwalenia zdobytej wiedzy oraz płytę CD z grami edukacyjnymi. Wdzięczni uczniowie podziękowali gościom śpiewając piosenkę o zasadach ruchu drogowego. Ostatnią niespodzianką było obejrzenie radiowozu z włączonymi sygnałami świetlnymi i dźwiękowymi.

Panom policjantom serdecznie dziękujemy za wizytę i obiecujemy, że wszędzie będziemy przestrzegać przepisów bezpieczeństwa.

p. Elżbieta Żmij

Zdjęcia>>>


„Dbam o środowisko”
    W ramach międzynarodowej akcji „Sprzątanie Świata” w szkole odbył się przyrodniczy konkurs plastyczny, którego celem było rozwijanie wrażliwości ekologicznej, kształtowanie poczucia harmonii ze środowiskiem.
Uczniowie wykazali się pomysłowością, znajomością tematu oraz estetyką wykonania pracy.
Wyniki konkursu:
I miejsce – Julia Wójcik kl.4
II miejsce – Weronika Honkisz kl.5
III miejsce – Oliwia Podhorodecka kl.5


    Uczniowie klasy 5 Ania Sawkiewicz oraz Bartosz Michulec przygotowali w pracowni matematyczno - przyrodniczej ciekawą gazetkę tematyczną nawiązującą do konieczności dbania o środowisko i przyrodę.

Gratuluję p. Sylwia Zagata

Zdjęcia>>>


Jakie znaki dają znaki?
Dla uczniów klasy trzeciej znaki drogowe oraz zasady bezpieczeństwa nie stanowią żadnej tajemnicy. Znaki drogowe wyrażają informacje, ostrzeżenia, zakazy i nakazy, które trzeba respektować. Wszyscy uczniowie są uczestnikami ruchu drogowego, zatem znajomość znaków jest warunkiem niezbędnym bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym. Podczas lekcji uczniowie nie tylko utrwalili znaczenie poszczególnych znaków, ale również przygotowali inscenizację, w której wykorzystali samodzielnie wykonane rekwizyty – modele znaków drogowych.

p.Natalia Wójcik

Zdjęcia>>>


„Witaj szkoło, witaj nasza dobra szkoło.
Przyjmij nas radośnie, miło i wesoło.
Bo wracamy wypoczęci i szczęśliwi.
Mamy mnóstwo dobrych chęci, wiele siły!”

    Po dwóch miesiącach wakacyjnego odpoczynku nadszedł czas powrotu do szkoły. Radośni, wypoczęci i pełni energii przybyliśmy do szkoły, by wspólnie uczestniczyć w uroczystość inauguracji roku szkolnego 2016/2017. Uroczystość rozpoczęła Pani Dyrektor Urszula Kal, która serdecznie powitała wszystkich uczniów, rodziców oraz zaproszonych gości. Następnie uczniowie klasy trzeciej zaprezentowali program artystyczny, podczas którego powitali nowy rok szkolny oraz swoich młodszych kolegów rozpoczynających naukę w klasie pierwszej. Dzielni pierwszoklasiści również przywitali szkołę pięknymi wierszami, po czym złożyli uroczyste ślubowanie.
    Zarówno pierwszakom, jak i pozostałym uczniom życzymy powodzenia i wielu radości w rozpoczynającym się roku szkolnym!

p.Natalia Wójcik

Zdjęcia>>>


Dzień dobry szkoło!

 

    Żegnajcie lasy zielone,

    Żegnajcie rzeki błękitne,

    Już wrzesień idzie przez łąki

    I wrzosem liliowo kwitnie.

 

    Żegnajcie letnie przygody

    Czas już powracać do domu,

    Złocą, czerwienią się liście

    Dębów jesionów i klonów.

 

    Witaj nam szkoło radosna,

    Grająca dzwonkiem co rano!

    Dzień dobry szkoło wesoła

    Lesie i łąko dobranoc.

 

 

 

Powitalne gazetki:)