ARCHIWUM AKTUALNOŚCI z roku szkolnego 2007/8
OSTATNI
DZIEŃ W SZKOLE!
Dzisiaj klasa szósta w składzie 18 obecnych zjawiła się na sali gimnastycznej, żeby pożegnać się ze szkołą.
Uczniowie postanowili rozstać się z nami w ciepłej i wesołej atmosferze inscenizując kabaret pt.”Bogowie Olimpu w naszych czasach”. Była to parodia współczesnego świata, w którym nagle pojawili się bogowie z Olimpu i nie bardzo umieją funkcjonować w zastanej rzeczywistości.
Wszyscy bawili się świetnie, mimo wesołej atmosfery nie obyło się bez łez podczas pożegnań.
PAMIĘTAJCIE ZAWSZE POZOSTANIECIE W NASZYCH SERCACH!!!!!!!
Po części artystycznej i wręczeniu świadectw z wyróżnieniem pożegnaliśmy wieloletnich pracowników naszej szkoły w osobach księdza Eugeniusza Stopki i pani Agaty Karaś.
/Tekst napisała Monika Krężelok/
Koniec roku szkolnego 2007/8- oto uczniowie,
którzy osiągnęli najlepsze wyniki zarówno w nauce jak i w zachowaniu:
klasa pierwsza
Buczek Magdalena
Dyrdoń Marta
Krężelok Tomasz
Pękala Izabela
Rąba Klaudia
Sawkiewicz Wojciech
Stolarzewicz Jan
Stopka Karina
Wojtowicz Natalia
klasa druga
Gleindek Dawid
Łukoś Katarzyna
Matura Justyna
Niemczyk Piotr
Nóżka Justyna
klasa trzecia
Olek Mateusz
Pękala Tomasz
Siwiec Kacper
Tlaga Aleksandra
Wala Weronika
klasa czwarta
Bogusz Małgorzata - średnia 5,2
Kopaczka Bartłomiej - średnia 4,8
Kubik Mirella - średnia 5,1
Mruczek Marlena - średnia 4,9
Olejak Jakub - średnia 5,3
Stolarzewicz Aleksandra - średnia 5,5
Wróbel Patrick - średnia 5,3
klasa piąta
Wala Martyna - średnia 5,3
Wojtyła Agnieszka - średnia 5,1
Woźniak Teresa - średnia 5,0
klasa szósta
Chromik Grzegorz - średnia 5,2
Chromik Wojciech - średnia 5,1
Drążyk Dominika - średnia 5,5
Gajda Paulina - średnia 4,8
Kampczyk Kinga - średnia 4,9
Niemczyk Magdalena - 5,2
Ochman Mateusz - średnia 5,8
NASZ AS - najlepszy absolwent Szkoły Podstawowej w Janowicach z Rodzicami
Nasze
talenty!
19 czerwca odbył się w naszej szkole "Przegląd Talentów". Chętni uczniowie prezentowali swoje zdolności. Trzeba przyznać, że królowały talenty muzyczne. Ujawniły się też umiejętności kabaretowe i taneczne. Zapraszamy do naszej galerii, gdzie można zobaczyć wszystkich uczestników. Już teraz zachęcamy do przygotowywania pokazów swoich talentów, gdyż w przyszłym roku szkolnym również odbędzie się taki przegląd!
Zdjęcia wspaniałych talentów zobacz w naszej Galerii
Na zakończenie rozdano nagrody doceniając pracę i talenty z całego roku szkolnego 2007/8 i tak:
Opiekun SKO - mgr Ewelina Olejak wręczyła nagrody uczniom, którzy przez cały rok szkolny systematycznie wpłacali pieniądze na książeczkę SKO i nie wypłacali zebranych oszczędności. Nagrody otrzymali:
I m – Paulina Michulec z kl.III
II m – Tomasz Pękala z kl.III
III m – Izabela Pękala z kl.I
IV m – Jakub Olejak z kl.IV
Ponadto wyróżniono następujące osoby: Konrada Stanclik z kl.I, Karinę Stopka z kl.I, Roberta Kowalczyk z kl.V, Klaudię Rąba z kl.I, Tomasza Krężelok z kl.I, Magdalenę Buczek z kl.I i Katarzynę Woźniak z kl.III.
Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe w postaci: plecaków, chlebaków, sprzętu sportowego, albumów fotograficznych, piórników i portfeli.
Nagrody za pracę dziennikarską i teatralną otrzymały z rąk opiekuna mgr Jolanty Kuczyńskiej uczennice z klasy VI: Dominika Drążyk- redaktor naczelny oraz Kinga Kampczyk i Paulina Gajda z życzeniami sukcesów w nowej szkole.
Uczniowie klas IV-VI zostali nagrodzeni dyplomami oraz nagrodami książkowymi za wysokie miejsca Ogólnopolskich Konkursów „Olimpus” z matematyki, języka polskiego i języka angielskiego.Gratulujemy sukcesów!
Za aktywną prace w latach 2005-2008 w kole "Przyjaciel przyrody" nagrody z rąk opiekuna mgr Urszuli Kal otrzymali: Dominika Drążyk, Paulina Gajda, Kinga Kampczyk, Michalina Mruczek, Magdalena Niemczyk, Mateusz Ochman.
Za rzetelną pracę na rzecz Spółdzielni Uczniowskiej w roku szkolnym 2007/2008 otrzymali: Kinga Kamczyk, Paulina Gajda, Dominika Drążyk, Iwona Suwała, Michalina Mruczek, Mateusz Ochman, Wojciech Chromik, Krystian Góra.Opiekunem Spółdzielni Uczniowskiej w koku szkolnym 2007/2008 była mgr Ilona Wojtowicz.
Za pracę na rzecz Samorządu Uczniowskiego nagrody wręczyła pani mgr Agnieszka Czerwińska, opiekun SU. Pracujące w Samorządzie uczennice za aktywną pracę, zaangażowanie i kreatywność otrzymały pamiątkowe świeczniki.
Wręczone zostały również nagrody za szkolny konkurs „Jesteśmy Tolerancyjni”. Na konkurs spłynęły prace grupowe i indywidualne. Najlepsza praca została wykonana przez uczennice z klasy V. Wyróżniona została również praca uczennicy klasy IV – Aleksandry Zoń. Wszystkie pozostałe dzieła też zostały docenione i nagrodzone. Nagrody wręczyła mgr Agnieszka Czerwińska – pedagog szkolny.
Zdjęcia z rozdania nagród zobacz w naszej Galerii
W tym dniu pożegnaliśmy dwóch uczniów, którzy od września 2008 będą kontynuowali naukę w innej szkole.
Strażacy w naszej szkole.
17.06.2008 w naszej szkole gościliśmy Prezesa OSP w Janowicach pana J. Kudłę, z-cę naczelnika pana Z. Wełniaka wraz z druhami. Pan Prezes przedstawił wyniki konkursu plastycznego ”Kiedy dzwonię po straż pożarną”. Julia Bogusz otrzymała wyróżnienie na szczeblu powiatowym, przedszkolaki wspaniałe zabawki, a starsi uczniowie – łakocie. Na ręce pana prezesa pani dyrektor wraz z młodzieżą przekazała podziękowanie za całoroczną współpracę i bukiet kwiatów. Po części oficjalnej strażacy zorganizowali na boisku szkolnym pokaz swoich umiejętności. Dodatkowo najmłodsi mieli okazje poczuć się jak prawdziwi strażacy jadąc wozem na sygnale ulicami naszej miejscowości. Dziękujemy.
Zdjęcia zobacz w Galerii
/Tekst napisała Iwona Pieczka/
To już III Janowicki Rajd Rowerowy i IV Piknik Rodzinny!
14
czerwca spotkaliśmy się na terenach rekreacyjnych Janowic, by poprowadzić
trzeci już rajd rowerowy i czwarty piknik rodzinny. W tym roku w rajdzie
uczestniczyło ponad 160 osób. Rowerzyści przybyli do nas z Czechowic,
Pisarzowic, Kaniowa, Bestwiny i Bielska. Najliczniejszą niezorganizowaną grupą
okazali się mieszkańcy Janowic. Rajd rozpoczęliśmy w obecności Pana Wójta
Stefana Wodniaka, który wygłosił do zebranych rowerzystów kilka słów dotyczących
wspaniałej atmosfery i tradycji rajdu.
Rowerzyści wyjechali punktualnie o 14-stej w towarzystwie Policji, Strażaków, Pogotowia, Nauczycieli i Rady Rodziców.
Około godziny 16-stej uczestnicy rajdu przybyli na metę.
Wszyscy zadowoleni, uśmiechnięci ustawili się w kolejce po wspaniałą grochówkę.
Zaraz potem nastąpiło rozlosowanie nagród oraz ogłoszenie wyników na
najliczniejszą grupę rajdu, najmłodszego i najstarszego uczestnika,
najliczniejszą rodzinę biorącą udział w rajdzie. Wszyscy świetnie bawili się.
Zaraz po rozdaniu nagród i fantów zostały wręczone podziękowania dla Wszystkich tych, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji pikniku i rajdu. Około 16.30 rozpoczął się piknik rodzinny, występem zespołu „Jorgusie.” Potem przedszkolacy, pierwszoklasiści i chórzyści zaprezentowali swoje talenty kabaretowe i wokalne. Po nich wystąpił jeszcze zespół „Roztoka”. Do rana przygrywał niezawodny zespół „Albatros”. Zabawa trwała do białego rana. Wszyscy docenili wspaniałą grochówkę, bigos i oczywiście przesympatyczną obsługę bufetu. W czasie pikniku można było też nabyć koszulki z logo rajdu oraz prace uczniów sprzedawane na kiermaszu.
Już dziś zapraszamy na IV rajd i V piknik rodzinny. Do zobaczenia za rok!
/Tekst napisała Jolanta Kuczyńska/
Zdjęć jest wiele dlatego też podzielono je na kilka części:
Rajd rowerowy - część pierwsza
Angielski informatycznie
Dnia 10 czerwca 2008 roku odbyła się lekcja, na której szóstoklasiści tworzyli prezentacje Power Point pt: „Are we eTwins?Similarities beyond borders”. Swoje prace, na temat europejskiej współpracy szkół i naszego ostatniego wspólnego polsko-czesko-słowacko-hiszpańskiego projektu wykonywali w języku angielskim pod okiem pani mgr Danuty Uniwersał i pani mgr Marleny Niemczyk-Handzlik. Slajdy prezentowały szkoły, z którymi współpracujemy, ich umiejscowienie, sposób komunikowania się oraz informację o otrzymaniu nagrody jakości za projekt o tytule powyższej prezentacji. Gotową pracę uczniowie wysyłali do swoich przyjaciół z Czech, Słowacji i Hiszpanii. W tym celu musieli wykorzystać swoje osobiste pulpity eTwinning, które służą im jako notatnik, kalendarzyk, skrzynka email, chat czy forum. Uczniowie mogą tam również śledzić postępy i przebieg poszczególnych projektów eTwinning.
Popatrz na pracę uczniów.
/tekst napisała Marlena Niemczyk-Handzlik/
Mamy już karty rowerowe!
W piątek 13 czerwca, uczniowie klasy IV zdawali praktyczny egzamin na kartę rowerową w obecności nauczyciela techniki, Pani mgr Ilony Wojtowicz. Termin, który sieje postrach wśród dzieci, młodzieży i dorosłych nie przyniósł nikomu „pecha”. Z wielkim przejęciem i skupieniem pokonywali trasę – skrzyżowania i manewry nie są już takie straszne. Wszyscy uczniowie przystępujący do egzaminu zdali go „PEDAŁUJĄCO”. Zresztą sami zobaczcie.
Zdjęcia jak zwykle w naszej Galerii
/Tekst napisała Ilona Wójtowicz/
„Ahoj, Zielona Szkoło”
Już
trzeci rok z rzędu uczniowie naszej szkoły przebywali w Jastrzębiej Górze na
„zielonym wypoczynku”. Uczestnikami Zielonej Szkoły było 12 uczniów klasy
trzeciej oraz 7 uczniów klasy szóstej. Opiekę nad pociechami sprawowały Panie
Urszula Kal i Elżbieta Żmij.
Ośrodek jest rzeczywiście piękny, a obsługa miła i zawsze chętna służyć pomocą. Gdyby nie schody(mieszkaliśmy na czwartym piętrze), to wspaniałe i obfite posiłki w formie szwedzkiego stołu poszłyby nam w boczki. A mimo to chętnie zjadaliśmy pyszne gofry i lody.
Słoneczko nam sprzyjało i świeciło podczas całego pobytu, co pozwoliło na korzystanie z wszystkich atrakcji pełnymi garściami. A było ich wiele. Zwiedziliśmy zamek w Malborku, w Gdyni płynęliśmy statkiem po porcie oraz odwiedziliśmy oceanarium i statek wojenny -Błyskawicę, w Sopocie spacerowaliśmy niczym gwiazdy po molo, na Helu bawiły nas foki, a w Słowińskim Parku Narodowym pokonywaliśmy wspaniałe wydmy.
Często spacerowaliśmy również po okolicy i podziwiali dzieła Matki Natury z latarni w Rozewiu. Dodatkowo przygotowano dla nas występy magika oraz zespołu, który prezentował piosenki marynistyczne. Oprócz tego przeprowadzono dla nas konkurs plastyczny pt. „Zachód Słońca” i Randkę w ciemno zakończoną wykwintną kolacją. Korzystaliśmy również z basenu na terenie naszego ośrodka. Szóstacy przygotowali bajeczne zaślubiny z morzem, gdzie po licznych próbach do bractwa Neptuna zostali przyjęci trzecioklasiści oraz Pani Urszula Kal. W ostatnim dniu zobaczyliśmy przepiękny zachód słońca, zostały również rozdane nagrody w konkursie czystości i „kopania w piasku”. 5 czerwca, o 5 rano całe i zdrowe dzieciaki wpadły w ramiona swoich stęsknionych rodziców. Chcemy również podziękować naszym sponsorom, dzięki którym mogliśmy przeżyć wiele wspaniałych chwil.
Zdjęcia można zobaczyć w naszej Galerii:
/Tekst napisała Elżbieta Żmij/
Turniej
Piłki Nożnej klas I-III w ramach projektu "Karol"
W dniu 10 czerwca odbył się Turniej piłki nożnej klas I – III. Cała impreza organizowana była przez pana Waldemara Fludra, nauczyciela wychowania fizycznego ze szkoły podstawowej w Bestwince. W turnieju brało udział siedem drużyn, konkurencja była silna, gdyż trzy drużyny składały się z uczniów grających na co dzień w klubach. Nie miało to jednak większego znaczenia bo dla nas liczyła się przede wszystkim dobra zabawa. Uczniowie naszej szkoły walczyli do końca bardzo dzielnie. W całym turnieju zajęliśmy 6 miejsce przed drużyną z Kaniowa. Trzeba jednak dodać, że jako jedyni mieliśmy w swoim składzie dziewczynę, była to Weronika Wala, która została najlepszym zawodnikiem w naszej drużynie. W całym turnieju zdobyliśmy 2 bramki, a pierwszą z nich zdobyła właśnie Weronika.
Zdjęcia zobaczyć można w Galerii
/Tekst napisała Monika Krężelok/
Konkurs Matematyczno- Przyrodniczy
06.06 br. w Bestwinie odbył się gminny konkurs Matematyczno – Przyrodniczy. Ogółem udział wzięło 11 uczniów szkół gminy Bestwina. Naszą szkołę reprezentowali: Dominika Drążyk, Grzegorz Chromik i Mateusz Ochman.
Tegoroczny konkurs miał bardzo wysoki i wyrównany poziom. O zajętym miejscu decydowało zaledwie 0,5 pkt., lub 1 pkt. Nasi uczniowie zajęli wysokie miejsca Mateusz zajął III miejsce, a pozostali IV i V, z 1-punktową różnicą.
Gratulujemy.
/Tekst napisała Iwona Pieczka/
Park Miniatur i Rozrywki
W dniu 5 czerwca uczniowie z klas
I i II wyjechali, razem z młodszymi kolegami z przedszkola,
na wycieczkę do Parku Miniatur w Inwałdzie. Pogoda i humory
dopisywały już od samego rana.
Po dojeździe na miejsce dzieci najpierw zjadły drugie śniadanie żeby nabrać sił
przed zwiedzaniem. Następnie pod opieką miłej pani przewodnik wyruszyliśmy na
wycieczkę po "miniaturowym świecie". Dzieci nie tylko dowiedziały się jak
wyglądają najsłynniejsze obiekty na świecie, ale poznały ciekawe historie
dotyczące ich powstania. Nie sposób wymienić wszystkich budowli, które
pokazywała nam pani przewodnik, ale na pewno zobaczyliśmy Wieżę Eiffla, Bazylikę
Św. Piotra, Statuę Wolności, górę Rushmore, Krzywą Wieżę, Coloseum i Chiński
Mur. Nie zabrakło oczywiście zabytków z naszej pięknej
ojczyzny. W nowo dobudowanej części parku oglądaliśmy Zamek Królewski, Kolumnę
Zygmunta, Kościół Mariacki i Ratusz Poznański ze słynnymi koziołkami. W
wyobraźni wyjechaliśmy nawet na Giewont, kolejką, która na makiecie Tatr
poruszała się na prawdę. Dzieci najbardziej ciekawiło jak duże muszą być te
budowle w rzeczywistości skoro ich miniatury są 25 razy
mniejsze. Po zwiedzaniu przyszedł czas na zabawy w lunaparku. Dzieci wesoło
bawiły się jeżdżąc elektrycznymi samochodzikami, kolejką, kręciły się na
karuzeli i zjeżdżały na dmuchanej zjeżdżalni. Na koniec wszyscy skorzystali z
możliwości odnalezienia właściwej drogi w zielonym labiryncie. Może za kilka lat
znowu tam wrócimy. Do tego czasu na pewno przybędzie atrakcji. Pani przewodnik,
poinformowała nas, że na razie jest 10 nowych miniatur z Polski a ma ich być 46.
Wycieczka była bardzo udana i ciężko było się rozstawać z miejscem, w którym
tak dobrze się bawiliśmy. Ciekawe tylko, dlaczego droga powrotna do domu zajęła
nam więcej czasu niż zwiedzenie prawie całego świata.
Zapraszamy do oglądania zdjęć w naszej Galerii
/Tekst napisała Ewelina Olejak/
Sprawdzian 2008
Wyniki sprawdzianu po klasie VI z dnia 8 kwietnia 2008 roku w kraju, województwie i powiecie można poznać na poniższych stronach:
Średnie wyniki:
- kraj 25,80
- województwo 25,39
- powiat 25,70
- Szkoła Podstawowa w Janowicach 27,22
Uczniowie naszej szkoły osiągnęli poziom określany jako: wyżej średni. Gratulujemy.
Dzień Dziecka
- dzień sportu.
Z okazji Dnia Dziecka, który wypadł w niedzielę, drugiego czerwca, tj. w poniedziałek zorganizowano w naszej szkole Dzień Sportu. W programie był Turniej Piłki Nożnej. Grały drużyny „Różowe fasolki”, „Smakusie”, „Krasnoludki” oraz „Wosanki”. Było bardzo ciekawie i zabawnie. Wszystkie mecze były dopingowane przez publiczność. Oczywiście wygrali niepokonani chłopcy z szóstej klasy, czyli „Wosanki”. Drugie miejsce zajęli „Smakusie”- chłopcy z czwartej klasy. Na najniższym stopniu podium stanęli chłopcy z piątej klasy-„Krasnoludki”. No i czas na ostatnie miejsce - „Różowe fasolki”- dziewczyny z szóstej, czwartej i piątej klasy. Jeden mecz trwał dwadzieścia cztery minuty, z przerwą po minutach dwunastu, były także przerwy jak w prawdziwym meczu na odpoczynek, jedzenie i picie. Ten dzień bardzo się wszystkim podobał.
Zdjęcia można zobaczyć w Galerii
/Tekst napisała Aleksandra Stolarzewicz/
Konkurs „Bzik Matematyczny”
Uczniowie klasy 4 mieli po raz kolejny okazję do wzięcia udziału w konkursie „Bzik Matematyczny”, który odbył się ponownie w Szkole Podstawowej w Pogwizdowie. Naszą szkołę reprezentowali: Aleksandra Stolarzewicz, Michał Kucak i Daniel Suwała. Mieli możliwość zmierzyć się z uczniami klas 4 szkoły w Kaniowie, oraz szkół gminy Hażlach
Gratulujemy udziału.
/Tekst napisała Iwona Pieczka/
Nagrody w konkursie plastycznym pt: "Warto oszczędzać w
SKO".
W miesiącu maju zostały rozdane nagrody dla uczestników
konkursu plastycznego
pt: "Warto oszczędzać w SKO".
Konkurs ten miał za zadanie zachęcić dzieci do oszczędzania
pieniędzy na książeczce SKO. Uczniowie bardzo się postarali. Obok prac
indywidualnych pojawiły się również prace grupowe. W wyniku
obrad komisji nagrodzono następujących uczniów:
I miejsce - Kacper Siwiec kl.III
II miejsce - Mateusz Olek kl.III i ekzekwo
II miejsce - Jakub Drążyk kl.II
Piotr Niemczyk kl.II
Agnieszka Wróbel kl.II
Przemysław Wróbel kl.II
praca grupowa
III miejsce - Katarzyna Łukoś kl.II
Pozostali uczestnicy konkursu, również zostali nagrodzeni, słodyczami ze
Sklepiku Szkolnego.
Zdjęcia zobacz w Galerii
/Tekst napisała Ewelina Olejak/
Święto
Patrona Naszej Szkoły
21 maja obchodziliśmy Święto Patrona Szkoły, którym jest Maria Konopnicka. W tym dniu rozdane zostały liczne nagrody, odbył się konkurs piosenki angielskiej, a „na deser” uczniowie kółka teatralnego wystawili „Pinokia”.
W rolę Pinokia wcieliła się Mirella Kubik, która z wielkim zaangażowaniem zagrała rolę niesfornego pajacyka, który w końcu zaczyna rozumieć błędy, które w życiu popełnia. W nagrodę otrzymuje dar bycia żywym chłopcem zamiast bycia drewnianym pajacem. W pozostałe role wcielili się: Dżepetto- Aleksandra Stolarzewicz, Wróżka- Paulina Gajda, Świerszcz- Małgorzata Bogusz, Lis- Agnieszka Wojtyła, Kot- Teresa Woźniak, Knot-Dominika Drążyk, Chłopcy- Aleksandra Zoń i Kinga Kampczyk. Spektakl wyreżyserowała p. Jolanta Kuczyńska, opiekunka młodych talentów.
Zdjęcia można podziwiać w naszej Galerii
/Tekst napisała Jolanta Kuczyńska/
Już po Szkolnym Konkursie
Piosenki Angielskiej…
21 maja 2008 roku w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Piosenki Angielskiej- już V edycja. Klasy od pierwszej do szóstej prezentowały wybrane piosenki angielskie walcząc o puchar zwycięzcy. Klasa pierwsza zaśpiewała piosenkę „10 little monsters”, klasa druga „Six balloons in the air”, klasa trzecia „Hikory, dickory, dock”, klasa czwarta „Smack that”, klasa piąta „Umbrella”, klasa szósta „Apologize”. W kategorii klas młodszych zwyciężyła klasa druga, a w kategorii klas starszych najlepsza okazała się klasa szósta. Dziękuję dziewczynom klasy szóstej za sprawne prowadzenie konkursu oraz za przygotowanie układu tanecznego specjalnie na tą okazję.
Po występach pani dyrektor wręczyła dyplomy Małego Europejczyka osobom, które wzięły udział w konkursie o Unii Europejskiej (czytaj wyniki w zakładce konkursy). Gratulujemy wysokich miejsc jeszcze raz!
Zdjęcia można zobaczyć w naszej Galerii
/tekst napisała Marlena Niemczyk-Handzlik/
„I kto tu rządzi?!
Dnia
20 maja uczniowie klasy VI uczestniczyli w przedstawieniu teatru
profilaktycznego Horyzont z Krakowa. Odbyło się ono w Szkole
Podstawowej w Bestwinie, gdzie zgromadziły się wszystkie klasy szóste z naszej
gminy. Temat inscenizacji brzmiał „I kto tu rządzi czyli rozmowy z samym sobą””.
Problematyka dotyczyła uzależnień, samopoznania jako klucza do zapobiegania
uzależnieniom, świata emocji, empatii i postaw asertywnych.
Spektakl podobał się uczniom. Dialogów słuchali z uwagą, mogli też brać czynny udział poprzez udzielanie odpowiedzi, czy odgrywanie scenek.
Oto niektóre z wypowiedzi uczniów:
„Przedstawienie było pouczające, najbardziej podobały mi się skecze.”
„”Dowiedziałem się, że przez narkotyki można wcześnie umrzeć” (nie ma „starych” narkomanów, gdyż nie żyją długo)
„Przedstawienie było ciekawe, nie wiedziałem, że papierosy są takie szkodliwe.”
„Przedstawienie mówiło o tym, by nie zaczynać
palić, pić i ćpać, pokazywało, by nie ulegać namowom kolegów.” (trudno skończyć,
jak się już zacznie)
„Podobało mi się, dowiedziałem się, że alkoholikiem zostaje się do końca życia.”
„Przedstawienie było pouczające, ukazywało, że wszystkie złe rzeczy, które dziewczyna zażywała miały swoje konsekwencje.”
„Przedstawienie było ciekawe i niezwykle pouczające. Ukazywało ciekawe sytuacji codziennego życia młodzieży.”
„Bardzo podobały mi się scenki, podobało mi się, jak panie tłumaczyły, bardzo dobrze dobrały sytuacje do problemów.”
„Scenki podobały mi się, gdyż przedstawiały dokładnie to, co może się stać za sprawą papierosów, alkoholu i narkotyków. Uczy nas, jak łatwo i w jaki sposób możemy wpaść w nałóg.”
Poza przedstawieniem atrakcyjny był również powrót! „Przedstawienie było bardzo ciekawe! Miły powrót na nogach! Jednym słowem było super!!!”
/tekst napisała pedagog szkolny Agnieszka Czerwińska/
Trzecioklasiści czarowali językiem angielskim
20 maja 2008 w Szkole Podstawowej w Bestwince odbył się II etap Gminnego Konkursu Języka Angielskiego „Little Genie” dla klas trzecich. Mimo, że konkurs okazał się trudny nasi uczniowie świetnie sobie z nim poradzili. Martynka Wala zdobyła II miejsce, Mateusz Olek III miejsce, a Kacper Siwiec wyróżnienie spośród trzecioklasistów z całej Gminy. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
/tekst napisała Marlena Niemczyk-Handzlik/
Czytam ze zrozumieniem - udział w konkursie
W piątek 16 maja reprezentacja klas młodszych z naszej szkoły wzięła udział w Gminnym Konkursie „Czytanie ze zrozumieniem”. Konkurs odbył się w Szkole Podstawowej w Bestwinie. Udział w nim wzięły same PRYMUSY z naszej gminy. Pytania były bardzo łatwe – dla tych, co znali odpowiedź i bardzo trudne – dla tych, co jej nie znali. Przedstawiciele naszej szkoły stanęli na wysokości zadania i oczywiście nie wrócili bez nagród.
I tak:
Uczennica klasy I – Klaudia Rąba zajęła II miejsce w kategorii klas pierwszych;
Uczennica klasy II – Katarzyna Łukoś zajęła II miejsce w kategorii klas drugich;
Uczeń klasy III – Mateusz Olek zajął III miejsce w kategorii klas trzecich.
Gratulujemy sukcesu!
/Tekst napisała Agata Karaś/
Wspomnienia z wycieczki: „Szlakiem
Orlich Gniazd” (15. i 16. 05.2008)
Wyprawa się udała. Wyruszyliśmy (klasa IV, V, VI oraz panie: M. Krężelok, J. Kuczyńska, M. Handzlik i A. Czerwińska, ) z Janowic w towarzystwie niezwykle cierpliwych panów: kierowcy i pilota, o godzinie siódmej, (niektórzy z wycieczkowiczów oczekiwali na autokar już od godziny szóstej). W radosnych nastrojach i ze słoneczną pogodą dotarliśmy do pierwszej atrakcji: „Jaskini Nietoperzowej”. Po jaskini oprowadził nas pan przewodnik, który wyjaśnił pochodzenie jaskini i pokazał nietoperze oraz opowiedział kilka historii związanych z jaskinią. Oczywiście pytań było co niemiara. Widzieliśmy tam stalagmity, stalaktyty i stalagnaty, chociaż tych ostatnich było najmniej. Żal było opuszczać to tajemnicze miejsce.
Następną jaskinią była „Grota Łokietka”, w której wysłuchaliśmy historii związanych z królem Władysławem Łokietkiem oraz ciekawostek dotyczących samej groty.
Kolejnym celem była „Jaskinia Ciemna”, w drodze
do której to złapała nas okropna burza i deszcz, ale nie
mając wyjścia, musieliśmy iść dalej. Nieco zmoknięci i „zdziesiątkowani”
(część grupy zdecydowała się wrócić do autokaru a druga
część zdobyć jaskinię) dotarliśmy do „Jaskini Ciemnej”. W czasie
drogi wyschły nam ubrania. Warto było zobaczyć ze świeczką w ręku
„Jaskinię Ciemną” i posłuchać opowieści o człowieku
neandertalskim. Zadowoleni i dumni wróciliśmy do
autokaru, podziwiając „Igłę Deotymy”.
Następnym punktem wycieczki historyczno-przyrodniczej był zamek na Pieskowej Skale i „Maczuga Herkulesa”, które zwiedzaliśmy i podziwiali już w komplecie.
Potem pojechaliśmy do Domianowic, gdzie mieliśmy zapewniony nocleg. To co zobaczyliśmy, przerosło nasze oczekiwania: pokoje dwuosobowe, sala bilardowo-telewizyjna, boiska do gry w kosza i piłkę nożną, huśtawki, karuzele... wymieniać by można jeszcze długo. Po rozpakowaniu się zeszliśmy na obiadokolację (przepyszną), a potem mieliśmy czas wolny. Jedni poszli grać w piłkę, inni pohuśtać się, jeszcze inni pograć w bilarda.
Kolejny dzień, po śniadaniu i posprzątaniu po sobie pokoi oczywiście oraz wpisie do księgi pamiątkowej, rozpoczęliśmy od zwiedzania ruin zamku w Ogrodzieńcu. Warownia powstała w pierwszej połowie XIII wieku, ale rozbudowę zamku i wzrost jego znaczenia przypisuje się przede wszystkim Kazimierzowi Wielkiemu. Tam zwiedziliśmy m.in.: komnatę tortur i wystawę pt.: „Kobieta w średniowieczu”.
Następnymi
zamkami, a właściwie ruinami zamków, które podziwialiśmy
były to: zamek w Mirowie i w Olsztynie.
Widzieliśmy również „Pustynię Błędowską” i bunkry
poniemieckie.
Zmęczeni, ale zadowoleni dotarliśmy w końcu do Janowic. Aby jak najwięcej zapamiętać i urozmaicić powrót „nasza pani od historii” umilała nam czas opowieściami związanymi z miejscami, które zwiedziliśmy. Żywa lekcja historii sprawiła, że zapamiętamy na zawsze dokonania Kazimierza Wielkiego oraz co to były „orle gniazda”.
Było wspaniale, już nie możemy się doczekać następnej wycieczki szlakiem naszej historii.
Zdjęcia zobaczyć można w naszej Galerii:
/Tekst napisała Jolanta Kuczyńska/
„Jak nam minął ten rok…” (podsumowanie rocznej pracy przez uczniów klasy czwartej).
Wakacje
się skończyły. Trzeciego września spotkaliśmy się wszyscy na uroczystej akademii
rozpoczynającej nowy rok szkolny. Poczuliśmy, że rozpoczyna się nowy rok
ciężkiej pracy. Przeczucia nasze sprawdziły się. Było naprawdę ciężko: nowy
materiał, nowi nauczyciele i większe wymagania. Początkowo też trudno było nam
porozumieć się ze starszymi kolegami (różnica poglądów). Okazało się, że
najwięcej czasu musieliśmy poświecić matematyce, językowi polskiemu i językowi
angielskiemu. Najlepszy okazał się ,,wf’’, a najciekawsza historia. Na
informatyce mogliśmy nauczyć się surfowania po „necie”. Na przyrodzie
nauczyliśmy się obserwować przyrodę, a na religi rozumieć przykazania. Dzięki
językowi polskiemu wiemy, kiedy napisać „nie rób!” i „nierób” czyli leń. Aby
zakończyć klasę czwartą miłym wspomnieniem, pojutrze udajemy się na dwudniową
wycieczkę „Szlakiem Orlich Gniazd”. Mamy nadzieję że będzie WSPANIALE!!!
Wykonali na zajęciach dodatkowych:
Monika Mędrala, Bartek Kopaczka, Patryk Dyrdoń, Szymon Krzyżagórski, (opiekun Jolanta Kuczyńska)
A co nowego na języku polskim?
Klasa czwarta wykonała wspaniałe komiksy, a to jeden z tych najlepszych, autorstwa: Marleny Mruczek, Angeliki Góry, Aleksandry Stolarzewicz i Moniki Mędrali:
Natomiast klasa piąta wykonała różnego rodzaju wizytówki, pewnie kiedyś się przydadzą (poniżej te najciekawsze z nich).
/Tekst napisała Jolanta Kuczyńska/
Biskupin, ach Biskupin...., czyli prezentacji prac uczniów klasy czwartej ciąg dalszy
Jakiś czas temu zaprezentowana została na stronie internetowej makieta Biskupina Patryka Dyrdonia, Patricka Wróbla i Bartka Kopaczki. Teraz prezentujemy kolejne, bo są tak piękne i pracochłonne, że szkoda by było, nie pokazać je innym:
Makieta wykonana przez Aleksandrę Stolarzewicz, Marlenę Mruczek i Angelikę Górę:
Makieta wykonana przez Barbarę Niemczyk:
Makieta wykonana przez Jakuba Olejaka:
Serdeczne podziękowania kieruję w stronę Wszystkich tych, którzy pomogli moim uczniom choć w najmniejszym stopniu przy wykonaniu powyższych prac.
Jolanta Kuczyńska, n-l historii
Zdjęcia można oglądać w naszej Galerii
Wystawa origami trwa…
6
maja 2008 r. w Czytelni Gminnej Biblioteki Publicznej uroczyście otwarto wystawę
„Magiczny Świat Origami”. Kwiaty, zwierzęta, kręciołki, kusudamy orgiami inne
przedmioty wykonane techniką orgiami można było zobaczyć dzięki ciężkiej pracy
dzieci kółka „Matematyczne origami” ze Szkoły Podstawowej w Bestwinie oraz ich
opiekunce i animatorce origami pani mgr Agnieszce Trębacz. Origami, jak
stwierdziła pani mgr Agata Rak- dyrektor Szkoły Podstawowej wraz z opiekunem
kółka, nie tylko uczy własności figur, brył, czy wielościanów, ale również
rozwija kreatywność, sprawność manualną oraz cierpliwość. Piękne prace metodą
origami można podziwiać do końca maja w Czytelni Gminnej Biblioteki Publicznej w
Bestwinie. Serdecznie zapraszamy!
Zdjęcia zobacz w Galerii
/tekst napisała Marlena Niemczyk-Handzlik/
Klasa
II bada otaczający nas świat.
W ostatnim tygodniu kwietnia i początkiem maja klasa II
badała otaczający nas świat. Dzieci dokonywały rozmaitych doświadczeń żeby
sprawdzić np: Czy powietrze naprawdę istnieje, chociaż go nie widać?, czy do
procesu spalania potrzebny jest tlen?,czy brudną wodę faktycznie da się
oczyścić? Dzieci samodzielnie wykonywały doświadczenia i szybko wyciągały
właściwe wnioski. Przy okazji niektórzy uczniowie pochwalili się dodatkową
wiedzą zdobytą podczas własnych obserwacji i eksperymentów.
Największą radość sprawiło dzieciom oczyszczenie brudnej wody w zrobionym
wspólnie filtrze, chociaż niektórzy do końca twierdzili, że "to chyba jakieś
czary". Zabawa w małych badaczy bardzo podobała się dzieciom, sprawiła im wiele
radości i satysfakcji, a zdobyta drogą własnych doświadczeń wiedza na pewno
pozostanie na zawsze w ich umysłach.
Zdjęcia zobacz w Galerii
/Tekst napisała: Ewelina Olejak/
Witaj maj, trzeci maj...
3
maja nasza szkoła podczas uroczystych obchodów 217. rocznicy uchwalenia
Konstytucji 3 Maja w Bestwinie przy Urzędzie Gminy reprezentowana była przez
p. dyrektor Urszulę Kal, dwie uczennice z klasy czwartej: Paulinę
Giercuszkiewicz i Barbarę Niemczyk oraz ich wychowawcę – p. Jolantę Kuczyńską.
Uczennice wraz z wychowawcą złożyły kwiaty pod pomnikiem poświęconym
„Tym, co życie oddali Polsce”.
Mimo kapryśnej pogody (rozpoczęcie uroczystości zostało opóźnione z powodu ulewy) nie zabrakło w czasie uroczystości Orkiestry Dętej Gminy Bestwina, pocztów sztandarowych i delegacji, w tym ze szkoły w Janowicach. Szczególne uznanie należy się harcerkom, które nawet podczas ulewy nie opuściły warty oraz delegacjom szkolnym, które przemoknięte do suchej nitki godnie reprezentowały swoje szkoły.
Szkoda tylko, że tak mało mieszkańców gminy uczestniczyło w obchodach 217. rocznicy uchwalenia pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji.
Zdjęcia zobaczyć można w naszej Galerii
/Tekst napisała Jolanta Kuczyńska/
Szkolne obchody 217. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
30
kwietnia odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji 217. rocznicy
uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Program artystyczny przygotowany przez p. Jolantę
Kuczyńską przedstawiła klasa szósta.
Zanim jednak program został przedstawiony, p. Jolanta Kuczyńska, polonista i historyk, zwróciła uwagę na fakt, że mamy wiele godnych pamięci wydarzeń w naszym kraju i ludzi, o których warto pamiętać, że jesteśmy Polakami i za naszą ojczyznę odpowiadamy naszym zachowaniem, naszą postawą, że od nas samych zależy, czy takie święto jak „3 maja” stanie się faktycznie świętem, czy tylko dniem wolnym. Następnie uczniowie klasy szóstej z przejęciem wyrecytowali wiersze na tle mapy: przedstawiającej okres rozbiorów Polski oraz opowiedzieli o burzliwych chwilach w życiu narodu m.in. w 1791 roku.
Nawet najmłodsi słuchacze z uwagą przysłuchiwali się temu, co mówili ich starsi koledzy.
Zdjęcia zobaczyć można w naszej Galerii
/Tekst napisała Jolanta Kuczyńska/
Bajkowe kukiełki klasy II.
W
ostatnim czasie na zajęciach zintegrowanych klasa II wykonywała kukiełki
przedstawiające bohaterów, poznanych przez dzieci utworów. Chłopcy najchętniej
wykonywali kukiełki królów i doradców z "Bajki o mądrych brodach" Witolda
Michalskiego, a dziewczynki kukiełki wróżek pochodzące z "Bajki" Henryka Sienkiewicza. Dzieci użyły całej swojej wyobraźni,
przedstawiając poszczególnych bohaterów. Zabawy było przy tym wiele, a efekty
pracy co widać na załączonych zdjęciach, przerosły najśmielsze oczekiwania. Po
raz kolejny potwierdza się, że każdy ma talent musi go tylko w sobie odkryć i wykorzystać.
Kukiełki są wykonane tak profesjonalnie przez małych twórców, że chyba pani
Elżbieta Małysz wykorzysta je w swoich przedstawieniach, dla młodszych kolegów z przedszkola.
Zdjęcia zobacz w Galerii
/Tekst napisała: Ewelina Olejak/
To była największa lekcja świata!
23
kwietnia 2008 to bardzo ważna data dla nas i dla kampanii charytatywnej The
Global Campain for Education, której celem jest pomagać i wspierać osoby w procesie edukacji. Nasza szkoła już od zeszłego roku 2007 jest jej członkiem.
The Global Campaign for Education (Światowa Kampania wspierająca Edukację) jest
koalicją walczących o prawa dzieci aktywistów, nauczycieli i organizacji do
spraw rozwoju z całego świata. Mottem naszej wspólnej organizacji jest: prawo do edukacji dla wszystkich. W zeszłym roku dzieci, nauczyciele, władze lokalne
zjednoczyli się razem, tworząc łańcuch rąk, aby walczyć o edukację dla dzieci.
Na całym świecie powstał łańcuch na tysiące mil. Wraz z listami, piosenkami,
pracami dzieci wysłaliśmy swoje prośby do kanclerz Niemiec Angeli Merkel na
szczyt G8. Ze 100 mln dzieci, które nie chodziły do szkół, liczba zmalała o 30 mln. W tym roku 23 kwietnia 2008 roku w szkołach w wielu krajach o tej samej
porze trwała lekcja, która może stać się rekordem i przejdzie do księgi rekordów Guinessa. Dzieci z 120 krajów brały w niej udział. Tematem lekcji był: „The
Importance of Quality Education for all”, czyli o globalnym problemie edukacji,
o znaczeniu edukacji oraz czego dokonaliśmy w zeszłym roku, co możemy zrobić w tym roku. Wypełniliśmy również karty podkreślając znaczenie edukacji i przedstawiając, co stracilibyśmy nie chodząc do szkoły. Materiały z lekcji,
zdjęcia, opisy, prace uczniów wyślemy do premiera Wielkiej Brytanii Gordona Brown’a, który uda się z naszymi wiadomościami na szczyt najbogatszych państw G8
do Japonii.
Dziękuję dzieciom klas starszych 4-6 a w szczególności- Agnieszce Wojtyła, Dariuszowi Trzybińskiemu, Martynnie Wala, Teresce Woźniak, Marlence Mruczek, Małgorzacie Bogusz, Jakubowi Olejak, Patrickowi Wróbel, Monice Mędrala, Mateuszowi Ochman, Wojciechowi Chromik, Magdalenie Niemczyk,Dominice Drążyk, Paulinie Gajda, Kindze Kampczyk, Damianowi Mędrala, Krystianowi Góra i Michalinie Mruczek za pomoc, aktywne uczestnictwo w lekcji oraz wspieranie swoich rówieśników na całym świecie!
Zdjęcia zobacz w Galerii
/Tekst napisała Marlena Niemczyk-Handzlik/
„Żyj zgodnie z Naturą”
Pod
takim hasłem przebiegał Światowy Dzień Ziemi obchodzony w naszej szkole.
A działo się wiele. Rano uczniowie klas IV-VI rozwiązywali test i przygotowali
strój z surowców wtórnych. W tym czasie ich młodsi koledzy rozmawiali w klasach
z wychowawcami o ekologii, wykonywali plakaty, rozwiązywali przyrodnicze
zadania.
O godzinie 9.30 na sali gimnastycznej przywitaliśmy naszych gości w osobach
vice-Wójta Artura Beniowskiego, sołtysa pana Jana Stanclika oraz radnych pana
Stanisława Nycza i Jerzego Borutki. Uroczystość rozpoczął występ przedszkolaków
widowiskiem „Wiosna”, a następnie uczniowie klas I-III przedstawili zmagania
Matki Natury w inscenizacji „Przygoda w Ekolandii”. W obu przedstawieniach
królował taniec, piosenka i humor, a jednocześnie wyrażenie troski o Ziemię. Po
występach ogłoszono wyniki testu ekologicznego. I miejsce zajął Mateusz Ochman,
II Grzegorz Chromik i Agnieszka Wojtyła, III Dominika Drążyk. Wyróżnienie
otrzymali uczniowie klasy czwartej Bartek Kopaczka i Mirella Kubik. Uczniowie Ci
otrzymali nagrody książkowe i albumy.
Kolejnym punktem programu było rozstrzygnięcie konkursu na strój z surowców
wtórnych.
Pierwsze miejsce zajęła klasa czwarta, ale wszystkie stroje zostały nagrodzone
za oryginalność i pomysłowość.
Potem przyszła kolej na quiz „Żyjemy zdrowo” dla klas młodszych. Trzyosobowe
zespoły walczyły o nagrody dla swoich klas. Konkurs przygotowany i prowadzony
przez panią Elżbietę Żmij składał się z czterech etapów. W pierwszym uczniowie
rozwiązywali test ekologiczny, a w drugim zagadki. W kolejnym etapie uczniowie
projektowali gimnastykę
poranną, a następnie komponowali zdrowe posiłki. Wygrali uczniowie klasy I,
drugie miejsce zajęli uczniowie klasy II, a trzecie uczniowie klasy III.
Były to godziny pełne wrażeń i rozrywki. Myślę, że Nasi uczniowie wyrosną na
prawdziwych Przyjaciół Ziemi.
Zdjęcia zobacz w Galerii
/Tekst napisała Elżbieta Żmij/
Wyjazd klas I-III do teatru.
10
kwietnia uczniowie klas I-III wraz z młodszymi kolegami z
przedszkola wyjechali do Teatru Polskiego w Bielsku-Białej na przedstawienie pt:
"Jaś i Małgosia" w wykonaniu aktorów z teatru
im.Mickiewicza w Częstochowie.
Dzieci były zachwycone przepiękną scenografią, muzyką oraz oryginalnymi
kostiumami występujących aktorów. Ogromne wrażenie wywarła na nich również
atmosfera panująca w teatrze.
Podczas przedstawienia dzieci z zapartym tchem śledziły losy głównych bohaterów,
a na koniec nagrodziły ich gromkimi brawami. Bardzo podobało im się ciekawe
zakończenie, w którym to baba jaga została wysłana przez
Jasia na księżyc, a towarzyszący jej "Wyliniały kot"
przeistoczył się w dobrego koteczka "Arystotelesa".
To przedstawienie na pewno pozostanie na długo w naszej pamięci, a
zachęceni miłymi przeżyciami powrócimy do Teatru Polskiego jeszcze nie raz.
/Tekst napisała Ewelina Olejak/
Praktyczne lekcje historii
Uczniowie
klasy czwartej w ramach dodatkowego, nieobowiązkowego zadania z historii mieli
za zadanie wykonanie narzędzi
przypominających te z epok kamienia i brązu. Oto efekty ich pracy: dzidy, łuk,
toporek kamienny, kamienny pięściak. Szkoda, że nie
zostały przez nich zrobione naczynia lub okrycia ciała, ale być może
to wynik ich wojowniczych charakterów…
Już niedługo będzie można zobaczyć makiety Biskupina, a oto zapowiedź tego, co nas czeka:
Praca Bartłomieja Kopaczki, Patricka Wróbla i Patryka Dyrdania z klasy IV.
Zdjęcia można zobaczyć w Galerii
/Tekst napisała Jolanta Kuczyńska/
Sprawdzian szóstoklasistów
Ósmego
kwietnia tego roku szósta klasa pisała swój pierwszy ważny egzamin,
czyli test szóstoklasisty. Wszyscy przygotowywali się do niego już od klasy
czwartej, a szczególnie w ostatnich tygodniach. Uczniowie bardzo się denerwowali,
ale jakoś udało im się pokonać strach przed nieznanym. W tym roku test okazał
się dosyć prosty, tak nam się wydaje. Wszyscy uczniowie wyszli z sali
gimnastycznej szczęśliwi, że pierwszy poważny egzamin mają już za sobą. Tematem
przewodnim sprawdzianu była gwiazda Słońce.
Wyniki tego testu szóstoklasiści poznają pod koniec maja.
/Tekst napisały Michalina Mruczek, Dominika Drążyk, Iwona Suwała/
1 kwietnia na wesoło w naszej szkole!
W pierwszy kwietniowy poranek przyszliśmy do szkoły w żartobliwych nastrojach przekonani, że ten dzień na pewno miło spędzimy w szkole. Oczywiście nie pomyliliśmy się, bo już na trzeciej lekcji odbył się Szkolny Maraton Uśmiechu zorganizowany przez Samorząd Uczniowski, a poprowadziły go wspaniale Kinga Kampczyk i Paulina Gajda. Z każdej klasy IV – VI zgłoszone wcześniej osoby przedstawiały przygotowane przez siebie dowcipy. Śmiechu było co niemiara! Każdy z uczestników mimo tremy doskonale się zaprezentował! Niesamowite wrażenie wywarł na wszystkich zespół Czeskie Słowiki (Krystian Góra, Kajetan Grzywa i Wojtek Chromik z klasy VI). Ponadto swoje umiejętności i poczucie humoru zaprezentowała również pani Dyrektor i pani Barbara Nycz! Pozostali uczestnicy to: Ola Stolarzewicz, Daniel Suwała, Michał Kucak, Ola Zoń, Mirella Kubik (kl. IV), Asia Sławińska, Natalia Jakubiec, Ania Tańcula (kl. V), Marek Pustelnik, Maciek Tańcula, Konrad Grygiel i Mateusz Nycz (kl. VI).
Każdy z uczestników otrzymał słodki drobiazg, natomiast po Maratonie Uśmiechu prowadzące przeszły po klasach i zebrały głosy uczniów na Najdowcipniejszą Koleżankę i Kolegę spośród osób, które się zaprezentowały.
Zdjęcia zobacz w Galerii
/Tekst napisała Agnieszka Czerwińska/
Ogólnopolskie olimpiady w naszej szkole.
W dniach 27.03, 28.03, 31.03 w naszej szkole odbyły się olimpiady „Olimpus” w sesji wiosennej z języka polskiego, matematyki oraz języka angielskiego. Udział w nich wzięli chętni uczniowie z klas 4 – 6.
Zadania były dość trudne często wykraczające poza program nauczania poszczególnych klas. Dlatego z niecierpliwością czekamy na wyniki, które będą ogłoszone w przeciągu miesiąca.
/Tekst napisała Iwona Pieczka/
Wyniki VI Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego "O Palmę Wielkanocną"
Krzysztof Dźwig zdobył pierwszą nagrodę
w VI Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim „O Palmę Wielkanocną”. Daniel Suwała
zdobył wyróżnienie. 25 marca 2008 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej
nastąpiło rozdanie nagród. Chłopcy godnie reprezentowali naszą szkołę.
Wieża kościelna - I miejsce
Wieża kościelna jest jak strażnik,
Który nie opuszcza swego Pana,
A gdy zaatakują zamek dzwoni na alarm.
/Krzysztof Dźwig klasa 4/
Aniołowie - wyróżnienie
Jacy są aniołowie?
To pytanie chodzi mi po głowie.
Dlaczego ich nie widzimy?
Może za mało w nie wierzymy.
Lecz każdy ma anioła swojego,
Bo co by zrobił bez niego.
Żyć nam pomagają skrycie,
Bez nich trudne byłoby życie.
/Daniel Suwała klasa 4/
/Tekst napisała Jolanta Kuczyńska/
Nagrody Kapituły Gminy Bestwina
13.03.br. w Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Bestwinie odbyła się gala wręczenia wyróżnień i nagród za szczególne osiągnięcia promujące gminę Bestwina w 2007r. w dziedzinie sportu, kultury, nauki i oświaty. Uroczystość poprowadził przewodniczący Rady Gminy, a zarazem przewodniczący Kapituły Jerzy Zużałek. Imprezę uświetnili zaproszeni goście w osobach Pana Wójta Gminy Bestwina Stefana Wodniaka, zastępca Artur Beniowski, zastępca starosty bielskiego Mirosław Szemla, radni powiatowi oraz radni Rady Gminy. Oprawa muzyczna uroczystości w wykonaniu zespołu „Dzień Dobry” była ciekawa i oryginalna. Zespół prezentował własne utwory oraz przeboje krajowe i zagraniczne. My czyli społeczność Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Janowicach wyrażamy swoją radość i uznanie dla wyróżnionych i nagrodzonych przez Kapitułę Rady Gminy a przede wszystkim dla laureatów z naszej placówki Pani Marleny Niemczyk-Handzlik i ucznia klasy VI Mateusza Ochmana.
Pani
Marlena Niemczyk-Handzlik jest nauczycielem w Szkole Podstawowej w Janowicach, uczy języka angielskiego. Od roku jest koordynatorem akcji eTwinning.
Wraz z uczniami opracowała pierwszy projekt „Send my friedn to school”. Tworząc
go, uczniowie mogli solidaryzować się z dziećmi, które nie mają możliwości edukacji. Projekt nasz trafił na Szczyt G 8 do Pani Angeli Merkel. Za w/w
projekt szkoła, a tym samym Pani Marlena Niemczyk-Handzlik otrzymała Krajową
Odznakę Jakości ETWINNING przyznaną przez Narodowe Biuro Akcji eLearning z siedzibą w Warszawie, a wraz z Bułgarią, Litwą, Francją, Turcją, Wielką
Brytanią, Ugandą i Ghaną II nagrodę eTwinning Zjednoczonego Królestwa. Rozdanie
nagród odbyło się w Nottingham. Projekt spotkał się także z akceptacją
Centralnego Biura Akcji eTwinning z siedzibą w Brukseli, w wyniku czego została
nam przyznana Europejska Odznaka Jakości.
Mateusz
Ochman – uczeń wszechstronnie uzdolniony, aktywny, bierze udział w konkursach z różnych dziedzin. Reprezentuje szkołę na terenie gminy i poza nią.
Ambitny i wyjątkowo pracowity, czego dowodem są wyniki w nauce. Chętnie udziela
się społecznie, zawsze można na niego liczyć i powierzyć mu odpowiedzialne
zadanie. W minionym roku był laureatem Ogólnopolskiej Olimpiady Języka
Angielskiego – Olimpus – 8 miejsce na 2248, laureatem konkursu biblijnego
„Jonasz”, szczególne wyróżnienie w XI Ogólnopolskim Konkursie na Pracę Literacką
dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, laureat III
Powiatowego Konkursu Ekologicznego „Człowiek a środowisko” w kategorii
Literatura za wiersz o janowickim lesie.
/Opracowała Urszula Kal/
Biega krzyczy pan Hilary ...
W
dniu 17 marca klasa druga wzięła udział w konkursie pt:
"Ulubiony wiersz Tuwima".
Dzieci samodzielnie wybrały ulubione przez siebie wiersze, tak lubianego przez
wszystkich Juliana Tuwima. Konkurs ten był podsumowaniem cyklu zajęć
dotyczących twórczości tego autora. Uczniowie długo przygotowywali się do
występu i dokładnie przemyśleli jaki utwór najbardziej
się im podobał. Każdy recytował jak najlepiej potrafił, pomimo iż momentami
trema dawała o sobie znać. I miejsce zajął Mateusz Woźniak recytujący wiersz: pt:
"Okulary", II miejsce zdobyła Agnieszka Wróbel, która mówiła wiersz pt: "Dżoncio",
a III miejsce przypadło Katarzynie Łukoś recytującej wiersz pt: "Taniec".
Wszystkie dzieci zostały nagrodzone i wyróżnione za wkład pracy i przygotowania
do konkursu. Przy okazji okazało się, że jednym z ulubionych wierszy naszych
dzieci jest wiersz pt: "Okulary", który recytowała
większość z drugoklasistów.
/Tekst napisała Ewelina Olejak/
III Międzyszkolny Turniej „Czytam, rozumiem, potrafię”
12 marca o godzinie 9.00 w SP nr 9 w Bielsku-Białej odbył się międzyszkolny turniej „Czytam, rozumiem, potrafię”. Celami konkursu było kształcenie umiejętności czytania ze zrozumieniem, rozwijanie twórczego myślenia, wiązanie teorii z praktyką, rozwijanie umiejętności rozwiązywania problemów oraz współdziałanie w grupie. Organizatorami były Panie Jolanta Nycz, Małgorzata Niemczyk i Elżbieta Dyduch-Koc. Dziękujemy za zaproszenie i wspaniałą organizację.
Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy trzeciej Aleksandra Tlaga i Weronika Wala. Zajęły 7 miejsce na 11 drużyn, ale różnice punktowe były niewielkie. Dziewczyny wykazały się doskonałą wiedzą i umiejętnościami wśród najlepszych reprezentantów szkół. Świetnie rozwiązywały zadania pisemne, rozwiązywały łamigłówki i ułożyły tangram. Życzymy dalszych sukcesów.
Zdjęcia zamieszczamy dzięki uprzejmości pani Małgorzaty Niemczyk
-serdecznie dziękujemy.
/Tekst napisała Elżbieta Żmij/
Tenis stołowy - zawody powiatowe - Ligota
10 marca 2008 r. uczennice Drążyk Dominika Gajda Paulina i
Góra Angelika reprezentowały naszą gminę w zawodach na szczeblu powiatowym.
Najlepiej wypadła Dominika, która zajęła miejsce w drugiej dziesiątce. Poziom
zawodów był bardzo wysoki, uczniowie startujący w tych zawodach są najczęściej
czynnymi zawodnikami. Naszą gminę reprezentował również, Kaniów i Bestwinka.
Bestwinka zajęła drużynowo drugie miejsce zarówno w konkurencji dziewcząt jak i
chłopców, będą oni reprezentować naszą gminę w zawodach
rejonowych. Trzymamy kciuki i życzymy im dalszych sukcesów.
/Tekst napisała Monika Krężelok/
Wiosenne
igraszki klasy IV w ramach lekcji wychowawczej
W ramach kończącej się zimy i zbliżającej "wielkimi krokami" wiosny klasa IV podczas lekcji wychowawczej postanowiła zakosztować wiosennej aury na boisku szkolnym. Zabawa piłką i skakanką ożywiła "zimowych uczniów, co widać na zamieszczonych zdjęciach. Efekty piątkowego wyjścia widać było już na dalszych lekcjach w postaci wyśmienitych, trafnych odpowiedzi na trudne pytania ze strony nauczycieli. Zachęcamy rodziców do wspólnych spacerów z dziećmi po przepięknej okolicy Janowic.
Zdjęcia zobacz w Galerii
/Opracowała Jolanta Kuczyńska/
„Jak
powstaje papier - spotkanie z historią”
Niechaj będzie wiadomym wszem i wobec,
iż Waszmościowie edukację w ZSP w Janowicach pobierający
dnia 7 marca Roku Pańskiego 2008
tajniki czerpania papieru zgłębili
a także sztuk piśmiennych doświadczali.
Nie obce są im teraz i gęsie pióra i kałamarze,
ani pieczęci lakowej przybijanie.
Dnia 7 marca w naszej szkole zostały
zorganizowane warsztaty pt. „Jak powstaje papier - spotkania z historią”
prowadzone przez firmę
KALANDER.
W pokazie brały udział dzieci z przedszkola oraz klas
1-6, które zostały podzielone na cztery zespoły, przy czym jedna prezentacja
trwała 60 min. Osoby prowadzące były przebrane w stroje
historyczne oraz przywiozły stare, zabytkowe sprzęty. Celem zajęć było
przybliżenie dzieciom historii papieru, co w powiązaniu z zabawą
dało wiele radości.
Każdy uczeń własnoręcznie wykonał swoją kartkę z zatopionymi płatkami bławatków, metodą czerpania papieru. Również każdy miał okazję barwić papier starą techniką japońską. Wiele atrakcji dostarczyło również odciskanie pieczątek w laku ze swoim inicjałem imienia oraz pisanie gęsim piórem.
Wszystkie prace zabrały dzieci do domu, jak również mogły zakupić pamiątki z warsztatów.
Myślę, że taka żywa lekcja historii na długo zostanie w pamięci uczniów.
Zobacz zdjęcia: Warsztaty papiernicze cz.1
/Opracowała Elżbieta Żmij/
Zwycięzcy pierwszego etapu Turnieju Wiedzy Pożarniczej -
kategoria
plastyczna.
W miesiącu lutym nasi uczniowie wzięli udział w gminnym
Turnieju wiedzy Pożarniczej, w kategorii plastycznej. Pod
okiem opiekunów: klasy IV – VI – pani Ilona Wójtowicz, klasy I – III – pani
Ewelina Olejak, starsza grupa przedszkolna – pani Elżbieta Małysz, powstały
bardzo ciekawe prace, wykonane w różnych technikach plastycznych. Dzieci
wykazały się dużą inwencją twórczą, a przy tym dużą znajomością treści z zakresu
wiedzy pożarniczej. Komisja wytypowała prace, które dostaną się do powiatowego
etapu konkursu. Wśród nich znalazły się prace następujących uczniów:
Norbert Czana klasa II,
Tomasz Pękala klasa III,
Andżelika Góra klasa IV
oraz dzieci ze starszej grupy przedszkolnej:
Julia Bogusz i Szymon Wodniak.
Zwycięzcom gratulujemy i czekamy z niecierpliwością na dalsze sukcesy w
powiatowym etapie konkursu, który odbędzie się 15 marca w Jasienicy.
/Opracowała Ewelina Olejak/
Koszykówka
12.02.2008r.(wtorek)
odbyły się powiatowe półfinały w mini piłce koszykowej. Zorganizowane zostały na
hali Szkoły Podstawowej nr1 w Kozach. Uczestniczyły w
nich trzy najlepsze szkoły z pobliskich gmin. Były to następujące drużyny: SP
nr1 w Kozach, SP Czaniec i ZSP Janowice. Naszą szkołę reprezentowali chłopcy z
klasy piątej i szóstej. Byli to: Grzegorz Chromik,
Wojciech Chromik, Krystian Góra, Konrad Grygiel, Kajetan Grzywa, Dominik Kozieł,
Bartłomiej Heczko, Damian Mędrala, Mateusz Nycz i Mateusz Ochman.
Mecze rozgrywał każdy z każdym. Zawody rozgrywane były na bardzo wysokim poziomie. Pierwszy mecz toczył się pomiędzy SP1 Kozami i SP Czańcem. Lepsi okazali się zawodnicy z Kóz. Drugi mecz rozegrano pomiędzy SP Czańcem i ZSP Janowicami. Mecz w większości przebiegał na równym poziomie. Jednak kilka punktów przewagi Czańca z pierwszej części meczu wystarczyło, aby go wygrali. Ostatni mecz rozstrzygnął całe zawody. Zmierzyły się drużyny z Janowic i z Kóz. Lepsi okazali się po raz drugi zawodnicy z Kóz, którzy pokazali bardzo dobrą jakość gry w swoim wykonaniu. Ostateczne wyniki przedstawiły się w ten oto sposób: I miejsce zajęła SP nr1 Kozy, II miejsce zajęła SP Czaniec, a III miejsce zdobył ZSP Janowice. Zajęliśmy ostatnie, III miejsce jednak pokazaliśmy wszystkie swoje umiejętności, którymi dysponowaliśmy. Najważniejsze, że zaciekle walczyliśmy do końca i że nasza pani od wf-u była z nas bardzo zadowolona. Mamy nadzieję, że w przyszłości zajmiemy lepsze pozycje.
/Tekst napisał Mateusz Ochman/
Walentynki w naszej szkole
Do tego miłego dnia, jakim jest 14 luty już od dawna się przygotowywaliśmy. Zaplanowaliśmy Randkę w ciemno, z którą wiązało się wiele pracy, a następnie zorganizowaliśmy pocztę walentynkową. Na świetlicy szkolnej można było kupić specjalnie na ten dzień wykonane kartki. Napisane walentynki były zbierane właściwie do czwartku, czyli do ostatniej chwili, bo ciągle pojawiali się chętni.
W ten sposób Dzień Zakochanych stał się w naszej szkole Dniem Miłych Zachowań, bowiem walentynkowe kartki były nie tylko wyrazem miłości, ale również sympatii, przyjaźni i koleżeństwa.
Randka w ciemno
Ochotników do udziału w Randce
w ciemno było wielu, dlatego każda klasa miała wybrać
dwóch reprezentantów – dziewczynę i chłopca. W ten
sposób w teleturnieju wystąpili: Aleksandra Zoń, Anna Tańcula, Dominika Drążyk,
Paulina Gajda, (pozdrawiamy chorą Kingę, która miała brać udział!), a z męskiej
strony byli to Daniel Suwała, Robert Kowalczyk, Wojtek Chromik, Mateusz Nycz.
Zabawa była wyśmienita dla wszystkich. Uczestnicy musieli odpowiedzieć na zestaw
pytań dzięki któremu mogli się lepiej poznać. W ostateczności wyłoniły się dwie
pary laureatów, którzy mogli spędzić chwilę czasu przy przepysznym ciasteczku i
soczku.
Na zakończenie nastąpiło rozdanie walentynek.
Wyłoniona została Największa Walentynka, którą otrzymał Dawid Wiewióra od koleżanek ze swojej klasy. Gratulujemy zarówno odbiorcy jak i nadawcom!
/Tekst napisała Agnieszka Czerwińska/
Zdjęcia zobacz w Galerii
WALENTYNKI
Te życzenia
Ci przesyła
Walentynka pewna miła.
W dniu tak pięknym i wspaniałym
Życzę Tobie sercem całym
Dużo szczęścia, namiętności,
Nie kończącej się miłości.
Czternastego lutego jest Świętego Walentego.
W ten dzień wszyscy się kochają, Walentynki wysyłają.
W dniu tym ludzie są szczęśliwi i dla siebie też życzliwi,
wiele sobie obiecują lecz nie zawsze dotrzymują.
Życzą sobie dni radosnych, a to przecież takie proste.
Niechaj wszyscy się kochają i do siebie uśmiechają,
a Świętego Walentego będzie co dzień dla każdego.
Posłuchaj także Walentynki od dziewczyn z klasy VI >>>rozrywka
OGÓLNOPOLSKI KONKURS WIEDZY POŻARNICZEJ
Dnia 5 lutego 2008r. odbył się w naszej szkole Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Pożarniczej. Uczniowie klasy V (3 osoby) i VI (17 osób) zmagali się z pytaniami o różnym stopniu trudności. Zwycięzcami tegoż konkursu w etapie szkolnym zostali:
Mateusz Ochman – I miejsce
Kajetan Grzywa – II miejsce
Grzegorz Chromik – III miejsce.
Gratulujemy!
Pożegnanie karnawału w SP Janowicach
W
sobotę drugiego lutego w naszej szkole odbyła się zimowa impreza środowiskowa pt.:„Choinka”.
Jak zwykle publiczność dopisała. Na spektakl
słowno-taneczno-muzyczny przybyli m.in. z-ca wójta p.Artur Beniowski, radni
Gminy Bestwiny: p.Stanisław Nycz i p.Andrzej Wojtyła oraz
sołtys sołectwa Janowice - p.Jan Stanclik.
Aktorzy (uczniowie kółka teatralnego) zagrali świetnie. Podobnie tańczący, którzy udowodnili, że „tańczyć każdy może”. Również soliści i chór pokazali się z najlepszej strony, a dowodem tego były gromkie oklaski.
Spektakl na motywach baśni H.Ch.Andersena, wg scenariusza p.Jolanty Kuczyńskiej i p.Marleny Handzlik, opowiadał o Choince, która nie potrafiła docenić tego, co miała: lasu, słońca, powietrza i przyjaciół. Dopiero, kiedy to wszystko straciła, zrozumiała, jakie skarby posiadała.
Nasza opowieść, inaczej niż u H. Ch. Andersena, miała pozytywne zakończenie. Choinka, choć sama uschła, zdążyła wypuścić gałązkę, którą to wróble zaniosły do lasu. Tam wypuściła ona korzenie, a w postaci zwierząt leśnych rozpoznała dawnych przyjaciół.
Ta pouczająca historia będzie świetną przypowieścią na okres Wielkiego Postu, który tuż, tuż.
Doceńmy to, co posiadamy.
Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę Wszystkich Darczyńców. Pieniądze wrócą do dzieci w postaci dofinansowania różnych wyjazdów (kino, teatr, wycieczka).
Zdjęcia zobacz w Galerii
/Tekst napisała Jolanta Kuczyńska/
Karnawałowe szaleństwa
W karnawałowym rytmie klasy młodsze weszły w drugie półrocze roku szkolnego 2007/2008. Dnia 28 stycznia o godzinie 10.00, tuż po feriach, kolorowy korowód wmaszerował na salę gimnastyczną zamienioną w salę balową. Jak zawsze zarówno uczniowie jak i rodzice wykazali się dużą pomysłowością w przygotowaniu strojów. Bal rozpoczęliśmy zabawą powitalną „Raz, dwa, trzy na paluszki”. No a potem zaczęły się pląsy, podskoki, wężyki... W krótkich przerwach przeprowadzone zostały ciekawe zabawy i konkursy. Wybrano również 4 zwycięzców na najbardziej oryginalny strój.
Nasza pani kucharka przygotowała dla balowiczów „małe co nieco”, co dało energię do dalszej zabawy.
Wodzirejem balu była pani Elżbieta Żmij w czym dzielnie pomagały jej pani Ewelina Olejak, Barbara Nycz, Agata Karaś i Marlena Handzlik. Bal jak co roku był udany i szkoda. że następny dopiero za rok.
/Tekst napisała: Elżbieta Żmij/
Zdjęcia można zobaczyć w Galerii
Bezpieczny INTERNET
Młody
INTERNAUTO -
Surfowanie po Sieci nie jest zajęciem
szczególnie skomplikowanym. Ty doskonale
radzisz sobie w wirtualnej rzeczywistości, ale pamiętaj: Internet może być
fajny i przydatny, ale są też w nim różne zagrożenia i niebezpieczeństwa, o których trzeba pamiętać.
Nie wszyscy internauci używają
Internetu w tym samym celu. Jedni wolą gry online, inni
piszą blogi lub przeglądają serwisy muzyczne. Jest też grupa osób, która
wykorzystuje Sieć, aby oszukiwać, szkodzić, psuć innym zabawę lub popełniać
przestępstwa.
Jeśli poznasz internetowe
zagrożenia, łatwiej będzie Ci ich uniknąć. Uczestnicy zajęć komputerowych w
czasie ferii zapoznali się z nimi. Jeśli nie byłeś na tych zajęciach – wejdź na
stronę
www.dzieckowsieci.pl -dzieci i posłuchaj zaprezentowanych tam multimediów.
Poniżej znajdziesz kilka pożytecznych rad, jak
bezpiecznie poruszać się w Sieci. W razie wszelkich wątpliwości i problemów
zawsze pytaj rodziców lub nauczycieli.
Włączaj komputer tylko wtedy, gdy ktoś dorosły jest w domu.
Nie ufaj osobie poznanej przez Internet. Nigdy nie możesz być pewien, kim ona naprawdę jest. Mówi, że ma 8 lat, ale może mieć 40!
Nie spotykaj się z osobami poznanymi przez Internet!
Gdy coś Cię przestraszy lub zaniepokoi, wyłącz komputer i powiedz o tym dorosłemu.
Nie zdradzaj nikomu swojego imienia ani adresu! Nie mów też, ile masz lat i do jakiej szkoły chodzisz. Nie podawaj numeru telefonu.
Wymyśl sobie jakiś fajny nick, czyli internetowy pseudonim. Niech podawaj w nim daty urodzenia ani wieku, lepiej, żeby nikt obcy nie wiedział ile masz lat. Wykorzystaj imię bohatera ulubionego filmu lub słowo z piosenki. Użyj swojej fantazji. Na pewno wymyślisz coś ciekawego!
Używaj komunikatorów tylko do kontaktów ze znajomymi, o których wiedzą Twoi rodzice. Z komunikatorów i czatów korzystają też osoby o złych zamiarach i trzeba być bardzo ostrożnym. Ustaw komunikator tak, żeby nikt spoza listy kontaktów nie mógł Cię zaczepiać.
Pomyśl kilka razy, zanim wyślesz wiadomość, e-mail czy sms-a. Kiedy klikniesz „wyślij”, nie można już tego cofnąć.
Nie dokuczaj innym. Pamiętaj, że w Internecie obowiązuje zasada nieużywania brzydkich słów. Traktuj innych tak, jak byś chciał, żeby Ciebie traktowano.
Długie korzystanie z komputera szkodzi zdrowiu i może być przyczyną wielu innych problemów, np. w szkole. Nie zapominaj o sporcie i innych rozrywkach, nie związanych z komputerami i Internetem.
Zachęcam do odwiedzania stron:
/Tekst opracowała: Danuta Uniwersał/
Zajęcia teatralne „Dziecko widzem i aktorem”
Właśnie minął kolejny dzień ferii zimowych. Trudno je nazwać zimowymi, bo są bezśnieżne i wyjątkowo ciepłe.
Czasu dużo, śniegu nie ma… więc najlepiej do szkoły.
Tym razem nie do klasy, a do przedszkola! Przy okazji przypomnieliśmy sobie najmilsze czasy.
Było bajkowo i teatralnie. Poznaliśmy rodzaje lalek i sposoby poruszania nimi.
Następnie zagraliśmy mini scenki, w których wyrażaliśmy
swoje emocje (radość, zadowolenie, zawstydzenie, smutek, strach, złość itp.).
Pomogły nam w tym pacynki. Przekonaliśmy się, że mając w ręku taką małą lalkę,
łatwiej jest mówić o swoich uczuciach. Dobrze radził tu sobie Szymon. Musieliśmy
też wzajemnie się słuchać, bo jeśli teatr i scena to również widownia i widz.
Być aktorem i być widzem. To dwie różne role. Obie ważne i nierozłączne. To
trudne: umieć słuchać drugiego. Uczymy się tego, a teatr może nam w tym pomóc.
Dla przyjemności malowaliśmy farbami plakatowymi wybraną pacynkę. Utrudnieniem było zachowanie jej oryginalnych cech. Chyba się udało- popatrzcie na zdjęcia!
Był też czas na tenisa stołowego i gry, a dla „uzależnionych- pięć minut komputera. W tym czasie, dla dziewcząt, pani przygotowała mini pracownię krawiecką, w której powstały prawdziwe cacka. Ada, Justyna, Ola i Mariolka nauczyły się, jak uszyć pacynkę. Zobaczcie na zdjęcia, jak pracują!
A potem te lalki zagrały w bajce, którą dziewczyny stworzyły.
To było ciekawe pół dnia, a drugie pół spędziliśmy w domu, bo…padał deszcz.
W końcu to ferie zimowe! Cha, cha, cha….
Zdjęcia zobacz w Galerii
/Tekst napisała: Elżbieta Małysz/
Ferie
zimowe - zawody sportowe
Dnia 17.01.2008 w Szkole Podstawowej w Bestwince odbył się Turniej Piłki Nożnej organizowany przez CKSiR w Bestwinie oraz UKS Bestwina, adresowany do uczniów szkół podstawowych z gminy Bestwina. Udział wzięło 7 drużyn. Naszą szkołę reprezentowały 2 zespoły: Golden Eses, którzy zdobyli 3 miejsce, oraz Białe Orły, którzy zajęli 7 miejsce. Turniej był wzorcowo zorganizowany. Każdy z uczestników otrzymał nagrody rzeczowe. Dzieci rozwijały się sportowo, integrowały z kolegami z gminy i świetnie bawiły.
Gratulujemy uczestnikom.
Zdjęcia zobacz w Galerii
/Tekst napisała: Iwona Pieczka/
Warsztaty z bibułkarstwa
W środę podczas ferii, w naszej szkole, odbyły się warsztaty z bibułkarstwa. Podczas zajęć dzieci poznawały różne techniki wykonywania kwiatów i ozdób z bibuły. Oczywiście zapoznały się przy tym z różnymi rodzajami materiałów jak: krepina, krepa, drucik kwiaciarski i możliwościami ich wykorzystania oraz prawidłowymi nazwami wykonywanych czynności jak np.: siulanie czy bukrowanie. Jak się zresztą domyślacie było przy tym wiele śmiechu i radości. Dzieci bardzo chętnie wykonywały poszczególne elementy kwiatów, a na koniec mogły się poszczycić wspaniałymi efektami swojej pracy. Udało im się wykonać takie formy jak: aster chiński, krokus czy róża. Podczas tej jakże owocnej i mrówczej pracy była oczywiście chwila wytchnienia na poczęstunek: słodką bułeczkę i herbatę. Wszyscy uczestnicy wyszli zadowoleni i pełni ochoty do wykonywania następnych pięknych
kwiatów i ozdób z bibuły.
Zdjęcia zobacz w Galerii
/Tekst napisały: Ewelina Olejak, Ilona Wójtowicz/
Zajęcia
profilaktyczno-teatralne na podst. bajki „Brzydkie Kaczątko”
15 lutego (wtorek podczas ferii) w szkole odbyły się warsztaty pedagogiczno-teatralne, które poprowadziły panie: A.Czerwińska, M.Handzlik i J.Kuczyńska. Tematem przewodnim spotkania była baśń „Brzydkie Kaczątko”. Zajęcia rozpoczęły się od gier , które zaproponowały panie Czerwińska i Handzlik. Następnie dzieci, pod kierunkiem p. Kuczyńskiej, za zadanie miały m. in. stworzyć grę planszową do tejże baśni, napisać scenariusz i wykonać stroje. Niestety na ostatnie zadanie nie było już czasu, ale gra planszowa została wykonana świetnie, scenariusz też nieźle się zapowiadał. Szkoda tylko, że dzieci nie dopisały, gdyż przyszły tylko trzy dziewczynki: A. Stolarzewicz, M.Kubik i A.Wojtyła. Zajęcia zakończone zostały pojedynkiem pingpongowym: trzy uczennice i jeden nauczyciel (pani J. Kuczyńska przegrała, no ale z takimi zawodnikami kto by nie przegrał?!)
Zdjęcia zobacz w Galerii
/Tekst napisała Jolanta Kuczyńska/
Najlepsi uczniowie
Zakończyliśmy naukę w I półroczu roku szkolnego 2007/8 i przedstawiamy najlepszych spośród nas - są to:
Nauczanie zintegrowane
Klasa I
Magdalena Buczek, Marta Dyrdom,
Tomasz Krężelok, Klaudia Rąba,
Wojciech Sawkiewicz, Jan Stolarzewicz,
Karina
Stopka, Natalia Wojtowicz
Klasa II
Katarzyna Łukoś,
Justyna Nóżka,
Piotr Niemczyk,
Dawid Gleindek
Klasa III
Mateusz Olek,
Kacper Siwiec,
Weronika Wala,
Tomasz Pękala,
Mariola Gola,
Aleksandra Tlaga
Nauczanie Blokowe (średnia ocen)
Klasa IV
Aleksandra Stolarzewicz - 5,4
Małgorzata Bogusz - 5,0
Jakub Olejak - 5,0
Patrick Wróbel - 4,8
Klasa V
Martyna Wala - 5,1
Agnieszka Wojtyła- 4,7
Klasa VI
Mateusz Ochman - 5,5
Dominika Drążyk- 5,2
Wojciech Chromik - 4,9
Grzegorz Chromik - 4,8
Magdalena Niemczyk - 4,8
Paulina Gajda - 4,73
Są wśród nas tacy, którzy nie opuścili ani jednego dnia w szkole:
Serdecznie wszystkim gratulujemy!!!
Lektury nie muszą być nudne!
Uczniowie klasy piątej stworzyli na lekcjach języka polskiego gry planszowe w oparciu o znajomość tekstu utworu E. Knighta „Lassie wróć!”. Zajęciom towarzyszyła wspaniała zabawa. Uczniowie musieli wykazać się znajomością lektury, pomysłowością i talentem plastyczno – technicznym.
Efekty widać na zdjęciach w Galerii.
Ach ta historia…!
Uczniowie klasy czwartej wykonali wspaniałe drzewa genealogiczne. Wykonując je, musieli poznać historie swoich rodzin, zebrać informacje od najstarszych członków rodzin, uporządkować je. Zatem przyjemne z pożytecznym.
Nasze talenty literackie są nagradzane
Uczniowie naszej szkoły otrzymali wyróżnienie w IV Powiatowym Konkursie Ekologicznym "Człowiek, a środowisko" w kategorii prac literackich. W konkursie wzięliśmy udział po raz trzeci. Wszystkie teksty powstały samodzielnie na języku polskim. Wiersze są uczniów klasy IV, a tekst epicki uczennicy z klasy VI.
„Truskawkowe
pole i żabie koncerty”- Aleksandra Stolarzewicz
„Magiczny zakątek” - Szymon Bartnicki
„Wiersz o janowickiej przyrodzie” - Barbara Niemczyk
„Tajemniczy bufet” - Marlena Mruczek
„Lasek w barwach tęczy” - Paulina Giercuszkiewicz
„Janowice, czyli gdzie można ukoić nerwy zszarpane” - Bartłomiej Kopaczka
„Janowice – ósmy cud świata” - Małgorzata Bogusz
„Kraina Rozmaitości” - Aleksandra Zoń
„Janowickie zakątki” - Jakub Olejak
„Historie dębów i smukłych modrzewi” - Patryk Dyrdoń
„Doliny: Miodowa i Akacjowa” - Kamila Kóska
„Bajeczny zagajnik” - Angelika Góra
„Dwa bajkowe stawy” - Patrick Wróbel
Można je przeczytać klikając tutaj.
To są teksty wysłane i nagrodzone książkami o powiecie Bielskim.
Gratulujemy uczniom i opiekunowi mgr Jolancie Kuczyńskiej.
Zbliżają się Święta...
W
świątecznym nastroju 21 grudnia odbyły się w naszej
szkole wigilie klasowe. Każda z klas wraz ze swoimi wychowawcami i rodzicami
przygotowała swoje mini wigilie. Było bardzo miło i serdecznie.
Złożyliśmy sobie życzenia i kosztowaliśmy różnych
tradycyjnych potraw.
Święta nie kończą się na Wigilii, więc aby kultywować naszą tradycję całą szkołą zebraliśmy się na sali gimnastycznej by wspólnie kolędować. Każda z klas zaprezentowała przygotowaną wcześniej kolędę. Potem był quiz wiedzy o Bożym Narodzeniu i znajomości kolęd przeprowadzony panią mgr Jolantę Kuczyńską. Zabawa bardzo nam się podobała.
Na zakończenie spotkania pani dyrektor mgr Urszula Kal rozdała uczniom nagrody za konkursy przyrodniczo - literackie.
Zobaczcie jak miło spędziliśmy czas - zdjęcia w Galerii.
16 grudnia w kościele św. Józefa Robotnika odbył się kiermasz świąteczny przygotowany i prowadzony przez uczniów SP z Janowic. Sprzedawano na nim stroiki i kartki bożonarodzeniowe wykonane przez dzieci. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Dzięki Państwa ofiarności udało się zebrać sporą sumę pieniędzy. Dochód ze sprzedaży będzie przeznaczony na cele misyjne.
Uczniowie Koła Misyjnego wraz z panią katechetką składają serdeczne podziękowania mieszkańcom Janowic i wszystkim, którzy wsparli naszą akcję, za udział w parafialnym kiermaszu świątecznym. Zebrana suma pieniędzy zostanie przeznaczona na finansowanie nauki Marii, Soni i Vanessy mieszkających w Boliwii. Dziewczynki te zostały zaadoptowane w tym roku przez uczniów naszej szkoły i wspólnie staramy się sprawować nad nimi opiekę, pozyskiwać fundusze na ich kształcenie. W imieniu własnym i obdarowanych dziewczynek jeszcze raz dziękujemy.
Piątek 7 grudnia 2007 to dzień niezapomniany. Właśnie wtedy chłopcy z klasy 6 zajęli pierwsze miejsce w zawodach koszykówki. Wykazaliśmy się niezwykłym talentem i pokonaliśmy drużyny ze szkół z całej gminy. Rozegraliśmy wiele meczy, ale mimo to zmęczenie nie pokonało naszej kondycji i byliśmy niezwyciężeni. Dziewczyny także się nie poddawały, dzięki czemu zajęły drugie miejsce. Zajęcie pierwszego miejsca pozwoli nam reprezentować nie tylko szkołę, ale i gminę w zawodach powiatowych. Wszyscy trzymamy kciuki, aby przejść do następnego etapu, czyli zawodów wojewódzkich.
/Tekst napisał Damian Mędrala/
MIKOŁAJKI
6 grudnia 2007 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Janowicach otrzymali od Rady Rodziców wspaniały prezent w postaci wyjazdu do „Kinoplexu” na film pt. „Ratatuj”. Uczniowie bawili się wspaniale, film się podobał. Na tym nie koniec. Po powrocie do szkoły na uczniów czekała jeszcze jedna niespodzianka: paczki od św. Mikołaja. Radości nie było końca. Szczęśliwe dzieci powróciły do domu z paczkami i głowami pełnymi wrażeń.
W tym
samym dniu młodszych uczniów odwiedził prawdziwy Mikołaj, który osobiście
obdarował prezentami najmłodszych. Na tym nie koniec. 7 grudnia
klasy młodsze wraz z opiekunami wyjechały na spektakl
muzyczny pt.: „Królowa Śniegu”. Oryginalność
przedstawienia polegała na tym, że występowały w nim same dzieci. Zachwycone
niespodzianką wróciły do szkoły.
Przekazujemy serdeczne podziękowania Radzie Rodziców za przygotowane paczki i niespodzianki.
Uczniowie
Zdjęcia można zobaczyć w Galerii
Naszą szkołę zaszczycił swą obecnością sam ksiądz Biskup
29
listopada naszą szkołę odwiedził Biskup Tadeusz Rakoczy. Czcigodnego gościa
przywitaliśmy kwiatami, chlebem oraz wspólnym śpiewem piosenki: „Czy wy wiecie,
że jesteście świątynią…”. Jej słowa przypomniały nam, że każdy z nas: mały, duży, młody, starszy jest cegiełką wielkiej świątyni Bożej, a na
czele tego Kościoła w naszej diecezji stoi przybyły do
nas Biskup.
Pani Dyrektor opowiedziała o historii i rozwoju naszej szkoły, a następnie członkowie Koła Misyjnego przedstawili inscenizację na temat powstania i działalności Papieskich Dzieł Misyjnych Dzieci na świecie. Przedstawienie pokazało także w jaki sposób i my dzisiaj pomagamy krajom misyjnym, a czynimy to poprzez: modlitwę, ofiarę, służbę, talenty. Tymi czynami budujemy most pomiędzy nami i potrzebującymi dziećmi.
Po przedstawieniu głos zabrał Ksiądz Biskup. W swojej mowie przypomniał nam, że naszym największym powołaniem jest osiągnięcie pełni człowieczeństwa. Czynimy to za każdym razem gdy wytrwale podejmujemy trudy i obowiązki dnia codziennego. Szkoła jest zatem jednym z miejsc, które pomaga nam stawać się prawymi ludźmi.
Spotkanie z Biskupem było dla nas wszystkich wielkim przeżyciem, a jego słowa stały się dla nas wskazówką na dalsze życie.
Sylwetkę naszego czcigodnego gościa przedstawiamy w zakładce <katecheza>
/Tekst napisała: Barbara Nycz/
Zdjęcia można zobaczyć w Galerii.
27 listopada 2007 roku gościliśmy w naszej
szkole wspaniałego człowieka – misjonarza z Madagaskaru –
księdza Ludwika Wawrzeczko. Ksiądz opowiedział nam jak wygląda życie ludności za
równikiem na drugiej półkuli ziemskiej. Zaprezentował stroje tamtejszych ludzi
oraz sposób ich zakładania. Pokazał narzędzia codziennego użytku Malgaszy takie
jak: proca do polowania, krzesiwo do rozpalania ognia, miski na żywność, łyżki
zrobione z rogu bawołu, piłka do gry zrobiona z reklamówek jednorazowych.
Niektórzy z nas zostali nawet ubrani w stroje
Malgaszy i wyposażeni w potrzebne
narzędzia by móc przeżyć wyprawę na polowanie oraz wspólny posiłek z upolowanych
zwierząt. Ksiądz Ludwik Wawrzeczko był reżyserem tych wydarzeń, a pozostała
społeczność szkolna naszą widownią. Otrzymaliśmy także prezent od naszego gościa
– naszyjnik zrobiony z muszelek przez ludność Madagaskaru.
My też widowiskiem artystycznym oczarowaliśmy naszego gościa. Pokazaliśmy jak dzieci z Janowic włączają się w dzieło misyjne. Pod kierunkiem naszej pani Basi Nycz przedstawiliśmy inscenizację na temat powstania i działalności Papieskich Dzieł Misyjnych Dzieci.
Na koniec wręczyliśmy księdzu misjonarzowi nasz dar serca, który pomoże kupić dla dzieci na Madagaskarze artykuły niezbędne do nauki w szkole. Żegnając się obiecywaliśmy pamiętać o modlitwie w intencji misji i misjonarzy.
Zdjęcia zobacz w Galerii
/Tekst napisała: Barbara Nycz/
Już wiemy, co nas czeka!
26 listopada w poniedziałek w naszej szkole
odbyła
się zabawa andrzejkowa i Dzień Wróżb, który stał się już tradycją! Zabawa odbyła
się z podziałem wiekowym na klasy I – III i IV – VI. Nasi
młodsi koledzy bawili się do południa, a starsi po
południu. Pomimo początkowych problemów technicznych u młodszych uczestników
udało się doskonale przeprowadzić zabawę, w czasie której można było poznać
swoją przyszłość. Zaletą było to, że przyszłe losy zawsze zapowiadały się
szczęśliwie, w najgorszym przypadku humorystycznie. Nad
przebiegiem zabawy czuwały członkinie SU: Agnieszka Wojtyła, Teresa Woźniak, Ola
Stolarzewicz, Mirella Kubik i Ania Góra. Wyglądało na to, że panie również
wyśmienicie się bawiły. O stronę muzyczną zadbali Damian Mędrala, Kajetan Grzywa
i Wojtek Chromik.
Niesamowity Dzień Wróżb prowadziły Paulina Gajda, Michalina Mruczek, Kinga Kampczyk, Dominika Drążyk i Magda Niemczyk oraz Kajetan Grzywa, Marek Pustelnik i Konrad Grygiel. Nasza świetlica zmieniła się nie do poznania. Każdy kto do niej wszedł w tym dniu przeżył szok! Czekały tam wróżki, od który bardzo wiele można było się dowiedzieć, czekał „miły” poczęstunek i atrakcje wzbudzające dreszczyk emocji.
Poniedziałek był niezwykłym dniem, który zapewne na długo pozostanie w naszej pamięci i niecierpliwie będziemy oczekiwać spełnienia usłyszanych przepowiedni (oczywiście z lekkim(?) przymrużeniem oka!), ze swojej strony dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie tego dnia. Wiem, ile trudu to kosztowało! Jednocześnie serdecznie dziękuję nauczycielom za wyrozumiałość!
Tak bawili się młodsi -Galeria,
a tak starsi uczniowie -Galeria
/Tekst napisała: Agnieszka Czerwińska/
Światowy Dzień Tolerancji w naszej szkole
16 listopada jest obchodzony Światowy Dzień Tolerancji. Również w naszej szkole świętowaliśmy ten dzień. Poprzedzony on został zajęciami z pedagogiem szkolnym o tolerancji przeprowadzonymi w klasach IV-VI. Efektem tych spotkań były plakaty pt. „Tolerancja” wykonane dowolną techniką według pomysłów uczniów. Została wykonana gazetka ścienna poświęcona tolerancji, na której zostały m. in. umieszczone prace uczniów.
Mam nadzieję, że dzięki przeprowadzonym spotkaniom, wspólnej pracy w grupach pojęcie tolerancji stało się bliższe uczniom, a jednocześnie uświadomiło im, że tolerancyjni powinniśmy być wszyscy w codziennym życiu.
„Dzięki tolerancji
możliwa jest odmienność, istnienie odmienności sprawia natomiast, że tolerancja staje się koniecznością”
/Tekst napisała: Agnieszka Czerwińska/
Uczciliśmy pamięć poległych za wolność
Dnia 11 listopada reprezentanci naszej szkoły – Aleksandra Stolarzewicz i Monika Mędrala wraz z panią Dyrektor i opiekunem Samorządu Uczniowskiego wzięli udział w obchodach Dnia Niepodległości. Jak co roku w tym szczególnym dniu pod pomnikiem przy Urzędzie Gminy w Bestwinie zgromadzili się wszyscy przedstawiciele urzędu, organizacji i szkół z terenu gminy, aby złożyć kwiaty i uczcić pamięć tych, którym zawdzięczamy wolność.
/Tekst napisała: Agnieszka Czerwińska/
11 listopada...
9 listopada w piątek odbyła się uroczysta akademia z okazji 89. rocznicy
odzyskania przez Polskę niepodległości. Akademia, przygotowana przez p. J. Kuczyńską
i p. M. Krężelok
oraz klasę szóstą, poruszyła wszystkich. Odśpiewanie hymnu narodowego, świetnie
dobrane teksty i wspaniała recytacja sprawiły, że
poczuliśmy się prawdziwymi Polakami, a zatańczony polonez
sprawił, że w oczach niektórych widzów pojawiły się łzy
wzruszenia. Ciekawym pomysłem okazało się rozdanie publiczności tekstów pieśni
pt.: „Pierwsza Brygada”, gdyż dzięki temu wszyscy obecni
mogli czynnie wziąć udział w akademii. Maszerując,
uczniowie klasy szóstej wyśpiewali kolejne zwrotki pieśni przy wtórze
publiczności. Dzięki choreografii trudna w odbiorze uroczystość ze względu na
poważne teksty historyczne okazała się przystępna i przyjemna.
Po zakończeniu części artystycznej p. Dyrektor
przypomniała wszystkim o ważności święta i obowiązku
zawieszenia flag.
Po akademii długo na korytarzach można było jeszcze usłyszeć słowa pieśni, zwłaszcza refren, w wykonaniu wszystkich uczniów, nawet tych najmłodszych.
Zdjęcia zobacz w Galerii
/Tekst napisała: Jolanta Kuczyńska/
Byliśmy w teatrze...
30
października 2007 roku klasy: czwarta, piąta i szósta wybrały się do Oświęcimia
na spektakl pt.: „Ania z Zielonego Wzgórza” na podstawie
świetnej powieści L. M. Montgomery. Premiera odbyła się w 1998
roku i od tamtej pory sztuka wciąż jest grana przy pełnej
sali publiczności. Mimo że spektakl trwał ponad dwie godziny, uczniowie nie
nudzili się. Świetnie zagrane role sprawiły, że przenieśli się oni do świata Ani
i tak samo jak oni uwierzyli w czar
Zielonego Wzgórza, przeżywali z nią smutki i radości.
Temperament bohaterki i niesamowita gra aktorki sprawiły,
że na długo w pamięci pozostanie ona w naszej pamięci.
/Tekst napisała: Jolanta Kuczyńska/
Za nami pierwsza dyskoteka!
W
czwartek po południu odbyła się w naszej szkole pierwsza
w tym roku szkolnym dyskoteka. Przyszły osoby, które rzeczywiście lubią się
wyszaleć w tańcu! Zabawa była wyśmienita! Dużą zasługą udanej imprezy był
zapewne przyniesiony sprzęt przez Damiana Mędralę oraz doskonali prowadzący!
Zebraliśmy 19 zł, a więc brakuje nam już tylko 20 zł i będziemy mogli wpłacić
kwotę na konto UNICEF-u na rok nauki jednego dziecka.
Następna zabawa to andrzejki szkolne. Już serdecznie zapraszamy do udziału!
Samorząd Uczniowski
Sport to zdrowie, a dodatkowo pasja chłopców z klasy szóstej. Krystian, Kajetan, Konrad i Mateusz są pomysłodawcami i twórcami wspaniałej gazetki oraz akcji: „Sportowiec miesiąca”. Gazetkę można podziwiać na korytarzu przy sali gimnastycznej oraz zagłosować na jednego z ulubionych sportowców (nie tylko tych, których karykatury tam widnieją). Swój głos wrzuć do wiszącej tam skrzynki. Głosować można dowolną ilość razy przez cały miesiąc. Pod koniec każdego miesiąca ogłosimy wyniki.
Jak widać bieganie po korytarzu może być inspiracją do stworzenia świetnej gazetki.
Zachęcamy do głosowania nie tylko w szkole, ale także pocztą elektroniczną na adres: spjanowice@o2.pl z tematem: sportowiec miesiąca i wpisanym imieniem i nazwiskiem Twojego ulubionego sportowca.
Krystian, Kajetan, Konrad i Mateusz
Pasowanie pierwszoklasistów
12 października w naszej szkole odbyła się bardzo ważna uroczystość: pasowania
dzieci klasy pierwszej na uczniów naszej szkoły. Pierwszoklasistów przywitali starsi koledzy i koleżanki,
zaś klasa pierwsza przedstawiła wspaniały program artystyczny. Uczniowie klasy
pierwszej wykazali się umiejętnością recytowania wierszy i śpiewania piosenek.
Aktu pasowania na ucznia dokonała wielkim ołówkiem Pani
dyrektor. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy,
legitymacje szkolne oraz książeczki SKO z wkładem 10 zł
ufundowane przez Bank Spółdzielczy w Bestwinie. Rodzice swoim pociechom wręczyli okazałe,
pełne słodyczy "rogi obfitości". Na zakończenie imprezy zasiedliśmy do
wspólnego, słodkiego poczęstunku przygotowanego przez rodziców.
Ten wspaniały dzień pełen wrażeń dla dzieci i rodziców długo pozostanie w ich pamięci.
Zdjęcia zobacz w Galerii
/Tekst napisała: Irena Olejak/
Święto naszych Nauczycieli
Z okazji zbliżającego się Dnia Edukacji nasi uczniowie przygotowali scenkę
kabaretową „Lekcja marzeń”. Przedstawiała ona zdecydowanie odmienny od
rzeczywistości przebieg lekcji. Jednak, jak sugeruje tytuł taka sytuacja w
szkole pozostaje w sferze marzeń. Jej obejrzenie wywołało uśmiech na twarzy nie
tylko uczniów, ale i samych nauczycieli. Był to sympatyczny sposób na wyrażenie
wdzięczności i podziękowań za trud wkładany w wychowanie
i edukację. Inscenizacja została przygotowana przez uczniów klasy VI pod
kierunkiem pani Agnieszki Czerwińskiej. Na zakończenie uczniowie wręczyli
nauczycielom i pracownikom obsługi piękne kwiaty z
origami.
Zdjęcia zobacz w Galerii
/Tekst napisała Agnieszka Czerwińska/
Dzień Edukacji Narodowej
"Uczniów chcących zdobywać
nowe pokłady wiedzy,
uśmiechu, który skruszy wszystkie lody,
wytrwałości, kiedy sił już nie starcza
i optymizmu, nawet gdy czas niepogody"
Najserdeczniejsze życzenia dla wszystkich Nauczycieli i Pracowników oświaty -
pomyślności i samych sukcesów w życiu zawodowym
oraz osobistym
składają uczniowie
Zespołu Szkolno-Przedszkolnego
w Janowicach
Powiatowe biegi przełajowe
Reprezentacja dziewcząt w przełajowych biegach powiatowych zajęła 11 miejsce. konkurencja była bardzo silna, gdyż w większości były to szkoły mistrzostwa sportowego. Naszym dziewczynkom udało sie jednak wygrać z reprezentacją SP Bestwinka, z którą to przegrały na zawodach gminnych. Występ uważamy za udany.
/Tekst napisała Monika Krężelok/
Mamy rybki - czy spełnią
się nasze życzenia?
4 października uczniowie z kółka przyrodniczego wraz z opiekunem mgr Urszulą Kal wspólnymi siłami założyli nowe akwarium. Cały sprzęt oraz samo akwarium zostały zasponsorowane przez Radę Rodziców. Darczyńcami rybek byli: Mateusz Ochman, który przyniósł glonojada i Konrad Grygiel, dzięki któremu w naszym akwarium pojawiło się mnóstwo gupików. Jak na razie rybki czują się świetnie, a uczniowie mają okazję oglądać je na żywo. W najbliższym czasie planujemy zdobyć jeszcze jednego glonojada.
/Tekst napisała Dominika Drążyk/
Pachnące lekcje historii, w myśl hasła: „Uczę się historii,
bo chcę zrozumieć świat”
Ostatnie dwie lekcje historii poświęcone były odkryciom geograficznym. Zapachniało nam na lekcjach cynamonem, goździkami, zielem angielskim, cytrynami i herbatą. Poczuliśmy zapach prawdziwej kawy i skosztowaliśmy czekolady powstałej z orzechów kakaowca. Uczniowie przynieśli ziarna fasoli, kukurydzę, ziemniaki i pomidory oraz różne ozdoby: korale, bransolety, kolczyki. Zaangażowanie wszystkich sprawiło, że nawet monety ożyły i poczuliśmy, jakbyśmy przenieśli się do krainy Inków, Azteków i Majów. Opowieści o ich wspaniałych kulturach wprowadziły nas w nastrój zadumy. Z jednej strony odkrycie nowych lądów, nowe przyprawy i czekolada, z drugiej zniszczone cywilizacje, ból i chciwość, śmierć króla Jedynego Pana Atahualpy.
/Tekst napisała Jolanta Kuczyńska/
Czy jesteśmy zgraną klasą? Czyli wyznania uczniów klasy czwartej.
Na jednej z godzin wychowawczych mieliśmy za zadanie udowodnić naszej wychowawczyni, że jesteśmy zgraną klasą. Trochę nam to nie wyszło, ale cały czas pracujemy nad tym, żeby jednak się udało. Otóż musieliśmy, udając stonogę (ma tylko nogi), przejść korytarzem nie upuszczając kartek, których nie mogliśmy dotknąć rękoma, a tylko plecy i głowy mogły je przytrzymywać. Cóż, okazało się, że jesteśmy w większości kapitanami, którym brakowało szeregowców, którzy chcieliby spełniać nasze rozkazy. Po trzeciej próbie udało się przejść prawie cały korytarz, a następnie po upuszczeniu kartek stworzyć dwie stonogi, a nie jak za pierwszym razem osiem. Śmiechu było co niemiara. Ale i nauka też wypłynęła z tego doświadczenia. Musimy więcej pracować nad integracją grupy, klasy, bo składamy się prawie w 100 procentach z indywidualności, a przecież w zespole siła!
Ps. Idzie nam coraz lepiej! Super jest być czwartoklasistą! Super jest być wychowawcą klasy czwartej!
Zdjęcia zobacz w Galerii
/tekst napisała Jolanta Kuczyńska z klasą czwartą/
Legendy o smokach na języku polskim, czyli smocza historia.
Druga
połowa września upłynęła klasie piątej na rozważaniach o smokach. Jak się
okazało, takie „niepozorne stworzenie” a wszędzie go
pełno. Jest w legendzie o Smoku Wawelskim, o Bazyliszku, w bajce o Tabaludze,
występuje w utworach Tolkiena, w kulturze chińskiej i w Biblii też jest o nim
mowa. Nie chcieliśmy być gorsi i sami stworzyliśmy naszego Smoka, a właściwe
Smoczycę, która zajęła zaszczytne miejsce w pracowni polonistycznej. Cykl lekcji
o motywie smoka w różnych kulturach i dziełach
literackich sprawił, że inaczej zaczęliśmy spoglądać na otaczający nas świat,
głębiej wczytywać się w treść i baczniej obserwować
świat. Przecież tyle ciekawych rzeczy dzieje się wokół nas. Motyw smoka pomógł
nam zrozumieć ponadczasowość pewnych znaków, symboli, kultury. A nasza Smoczyca
będzie pilnować, byśmy szybko o tym nie zapomnieli.
Zdjęcia zobacz w Galerii
/tekst napisała Jolanta Kuczyńska i klasa piata/
Jesienne nastroje w sali komputerowej
Jesień to bardzo kolorowa pora roku. Dzieci chętnie ją malują i to nie tylko kredkami, farbami. Graficzne programy komputerowe też świetnie nadają się do tego. Można to było zobaczyć na zajęciach kółka komputerowego. Wszyscy z wielkim zaangażowaniem wybierając jesienne barwy malowali krajobraz. Prace uczniów były piękne i naprawdę realistyczne, grzybki wyglądały jak prawdziwe - zobaczcie - Mirella porównywała je z tymi co nazbierała.
Wszystkie prace można zobaczyć na naszej gazetce ściennej.
Zdjęcia zobacz w Galerii
/tekst napisała Danuta Uniwersał/
W piątek 28.09.2007r. w Bestwinie odbyły się gminne eliminacje w biegach przełajowych dziewcząt i chłopców. Walka była zacięta do ostatnich metrów, zawodnicy wpadali na metę i resztką sił przekazywali pałeczkę kolejnemu zawodnikowi z drużyny. Mimo ogromnego wysiłku każdego z uczestników wspieranych dopingiem przede wszystkim swoich nauczycieli, tylko dwie pierwsze drużyny zarówno chłopców jak i dziewcząt kwalifikowały się do zawodów powiatowych. Naszej drużynie dziewcząt się to udało gdyż zajęła drugie miejsce przegrywając tylko ze szkołą podstawową z Bestwinki.
Ogólne wyniki przedstawiają się natomiast następująco:
Chłopcy Dziewczyny
1.Bestwinka 1.Bestwinka
2.Bestwina 2.Janowice
3.Kaniów 3.Kaniów
4.Janowice 4.Bestwina
Zdjęcia zobacz w Galerii
/tekst napisała: Monika Krężelok/
ETWINNINGUJEMY W NASZEJ SZKOLE!
Jako uwieńczenie obchodów „Tygodnia eTwinning” w naszej szkole dnia 27 września
2007 odbył się Szkolny Konkurs Wiedzy o eTwinning oraz Unii Europejskiej. Na
sali gimnastycznej zebrała się cała społeczność szkolna- uczniowie klas I- VI,
nauczyciele, zaproszeni goście: pan Artur Beniowski- zastępca wójta Gminy
Bestwina, pan Andrzej Wojtyła, pan Stanisław Nycz, pan Jerzy Borutka- radni
Gminy Bestwina oraz przedstawiciele uczniów Szkoły Podstawowej w Bestwinie wraz
z opiekunem- panią Barbarą Sabudą-Pietrasik. Na wstępie przedstawiono główne
założenia, cele oraz priorytety akcji eTwinning a następnie przeprowadzony
został konkurs o eTwinning i Unii Europejskiej dla klas starszych IV-VI. Każda
trzyosobowa drużyna zmagała się z różnymi konkurencjami i pytaniami. Aby
odpowiedzieć na sześć pytań przedstawiciele każdej trójki musieli „dostać się do
swojego pytania” przekłuwając kolejny niebieski bądź żółty balonik. Nie lada
frajdy sprawiła również dzieciom „zabawa przez skojarzenia”. Dzieci musiały
odgadnąć, z jakim państwem europejskim kojarzą się im obrazki: jednym z
najtrudniejszych okazał się portret braci Grimm, których kojarzymy z Niemcami.
Ostatnia konkurencja była konkurencją na szybkość-, choć to nie były zawody
sportowe. Uczniowie w jak najkrótszym czasie mieli ułożyć rozsypane logo
eTwinning. Na tym etapie konkursu najlepsi okazali się uczniowie klasy piątej.
Po ogólnym podsumowaniu punktów, ogromie emocji, śmiechu, oklaskach i strzałach
pękających baloników okazało się, że każda z grup uzyskała taka samą liczbę
punktów. Ostatnie pytanie zadecydowało o zwycięstwie. I miejsce
przypadło klasie VI, II miejsce klasom IV i V. Nie obyło
się bez pamiątkowego zdjęcia, na którym uwietrzniono uśmiechnięte dzieci wraz
dyplomami i nagrodami, gości, panią dyrektor naszej szkoły i opiekunów eTwinning.
Zdjęcia zobacz w Galerii
/tekst napisała: Marlena Niemczyk-Handzlik/
W dniu 20.09.2007r., nasza szkoła gościła uczestników gminnego Turnieju Piłki Nożnej Chłopców Szkół Podstawowych, który jednocześnie był eliminacjami do Turnieju Powiatowego.
Największy nasz „przeciwnik”, czyli pogoda, była po naszej stronie. Aura wymarzona do gry w piłkę nożną. Zabawa była wyśmienita, walka zacięta, sędzi obiektywny, a rezultaty następujące:
1 miejsce - Szkoła Podstawowa z Kaniowa
2 miejsce – Szkoła Podstawowa z Janowic
3 miejsce – Szkoła Podstawowa z Bestwiny
4 miejsce – Szkoła Podstawowa z Bestwinki
Zdjęcia zobacz w Galerii
/Tekst napisała: Monika Krężelok/
SPRZĄTANIE ŚWIATA
17. września,
ruszyliśmy kolejny raz na sprzątanie świata,
naszej małej Ojczyzny – Janowic. A było, co sprzątać: butelki plastykowe, zużyte
reklamówki jednorazowe, folia aluminiowa, stare buty, ubrania, szmaty, części
gospodarstwa domowego, sprzęt elektroniczny.... Jeszcze długo by można
wymieniać. Ktoś zapyta: po co My to robimy? Dlaczego dzieci mają sprzątać to, co
wyrzucają dorośli. I czy jeśli dziś posprzątamy, jutro będzie czyściej? A
pojutrze? Czy to coś da?
Wierzymy, że tak. Może niejeden dorosły dwa razy zastanowi się, czy wyrzucić śmieci do lasu? Czy nie lepiej je posegregować i wrzucić do kontenera? Przecież to jego dziecko potem te same śmieci będzie wyciągać z lasu, zagajnika, rowu czy trawnika. Może znajdziemy tyle odwagi w sobie, by zwrócić uwagę sąsiadowi, by skorzystał z własnego pojemnika na śmieci a nie lasu, który wszystko przyjmie. Ale, czy TEN las nadal będzie taki piękny, nadal będzie zapraszał zapachem grzybów czy poziomek, jeśli nie zadbamy o niego, nie staniemy się jego strażnikami? I to nie tylko w dzień „Sprzątania świata”, ale codziennie!
Janowice są piękne. Mają niesamowite zakątki przyrodnicze, wspaniałą faunę i florę. Ale sama natura nie da sobie dziś rady. Musimy jej pomóc! I właśnie My, uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Janowicach, chcemy jej pomóc! Chcemy zadbać o to, by janowickie powietrze pachniało wrzosem i borowikami. By stawy były odbiciem nieba, a łąki schronieniem dla trzmiela. Wiemy, że mamy wielu przyjaciół wśród mieszkańców Janowic. Razem możemy naprawdę wygrać tę wojnę z brudem, egoizmem i głupotą. Miejmy odwagę powiedzieć: Dość! Przecież to My jesteśmy przyszłością Janowic!
Zdjęcia zobacz w Galerii
/Tekst napisała: Jolanta Kuczyńska/
„JESZCZE W USZACH SZUMIĄ MORSKIE FALE…”
….ale
nauki nadszedł czas. W tym roku trochę później - 3 września rozpoczęliśmy nowy
rok szkolny 2007/2008. Jak co roku ten dzień rozpoczęliśmy uroczystą mszą
świętą. Potem na sali gimnastycznej pani dyrektor Urszula Kal przywitała
wszystkich bardzo uroczyście, a następnie uczniowie naszej szkoły wystąpili z krótkim programem artystycznym przygotowanym przez panią Elżbietę Żmij. Po
skończonej akademii uczniowie wraz z wychowawcami udali się do swoich klas,
gdzie otrzymali pierwsze wskazówki do pracy. Wszyscy bardzo się cieszyli ze
spotkania ze swoimi „starymi” przyjaciółmi i ukochanymi nauczycielami.
Dołączyła do nas trójka nowych uczniów. Najbardziej przejęci byli
pierwszoklasiści, którzy dumnie kroczyli korytarzem wraz ze swoimi rodzicami.
Myślę, że ten rok będzie równie udany jak poprzedni, a nasi uczniowie godnie będą reprezentować naszą szkołę.
Zdjęcia zobacz w Galerii
/Tekst napisała: Elżbieta Żmij/