Wady postawy i co dalej...

 

Witam wszystkich ponownie, tym razem, co zapowiedziałam już wcześniej zajmiemy się wadami postawy. Zacznę od wyjaśnienia co to takiego jest wada postawy.

Wadą postawy nazywamy wszystkie odstępstwa od prawidłowej postawy.

Prawidłowa postawa cechuje się:

- prawidłowo wysklepionymi stopami i prostymi kończynami dolnymi

- prawidłowo ustawioną miednicą

- prawidłowo wysklepioną klatką piersiową

- prostym kręgosłupem

- symetrycznie ustawionymi łopatkami i barkami

- prosto ustawioną głową

Wady postawy można podzielić na dwie grupy:

- wrodzone

- nabyte – rozwojowe (powodowane głównie chorobami) i nawykowe (powstałe z utrwalenia nieprawidłowego nawyku).

Nas będą interesowały te drugie, czyli wady nabyte. Wady te są dla nas szczególnie ważne gdyż ma na nie wpływ sposób w jaki nasze dzieci spędzają większość dnia. Kiedy dziecko idzie do szkoły całkowicie zmienia się sposób spędzania czasu. Większość czasu spędza w pozycji siedzącej a brak ruchu osłabia mięśnie podtrzymujące kręgosłup. Należy więc przede wszystkim zadbać o czas wolny naszych pociech, powinny spędzać go w ruchy i na świeżym powietrzu bez względu na pogodę. Kolejną ważną rzeczą jest tornister naszego dziecka, należy jego zawartość ograniczyć do minimum, powinien być usztywniony z tyłu a dziecko powinno go nosić na obu ramionach. Ważna jest również wysokość biurka i krzesła (osobiście odradzam krzesła obrotowe). Ważne jak nie najważniejsze we współczesny świecie jest racjonalne odżywianie, gdyż nieprawidłowa dieta prowadzi do otyłości, a od otyłości do wady postawy dzieli nas już tylko krok.

Zima za oknem w pełni, dla naszych dzieci to raj, wiec nie będzie nam trudno zmusić je do ruchu na świeżym powietrzu - wykorzystajmy to.