Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie -

13 grudnia 1981 - Pamiętamy!           



 
powrót








Nasza szkoła bierze udział w projekcie "Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie - 13 grudnia - PAMIĘTAMY!". Głównym celem projektu jest świadome przeżycie przez dzieci i młodzież 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. W ramach tego projektu uczniowie przygotowali szkolny kącik patriotyczno - historyczny "40 lat po stanie wojennym"






Wystawa "Stan wojenny 1981-1983"


W dniu 31 marca 2022r. do naszej placówki zawitała wystawa mobilna poświęcona wprowadzeniu stanu wojennego w PRL-u. Została przygotowana przez pracowników Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej w Katowicach we współpracy ze Śląskim Centrum Wolności i Solidarności. Począwszy od października 2022r. wystawa wędruje po szkołach naszego województwa. W każdej ze szkół prezentowana jest 1 dzień.
Tablice prezentujące wystawę zostały umieszczone na korytarzu szkolnym. Uczniowie z szacunkiem podchodzili do ekspozycji i czytali informacje zawarte w nim. Nauczycielka historii Renata Martyniak zaprezentowała uczniom klas 6-8 informacje zawarte na planszach edukacyjnych.
Wydarzenie to stało się okazją do wspomnień dla kilku nauczycieli, dlatego na wybranych zajęciach odbyły się pogadanki.







"Światło wolności"





"Nie zabierajcie mi mamy!"


Klasy 7 i 8 miały okazję obejrzeć film "Nie zabierajcie mi mamy", który prezentował rolę kobiet podczas stanu wojennego. Poszczególne bohaterki filmu prezentowały swoje historie. Służby specjalne bardziej zastraszały je. Wynikało to z faktu, że były wierne swoim przekonaniom. Ciężko było je zmusić do współpracy i zmiany swoich poglšdów politycznych. Z drugiej strony kobiety bardziej przeżywały działania służb.
Po obejrzanym filmie uczniowie zaprezentowali swoje refleksje. Z pełnym uznaniem i szacunkiem opisywali rolę kobiet podczas stanu wojennego.





Lekcja z materiałami źródłowymi z IPN-u


Uczniowie mieli okazję wcielić się w rolę badaczy historii, analizując materiały źródłowe związane z przebiegiem stanu wojennego. Analizowali dokumenty i zdjęcia, które wyjaśniają tendencyjność władz oraz działania propagandowe.





Wykłady dla nauczycieli


Nauczyciele historii wzięli udział w wykładach: "Pamięć o tych, którzy współtworzyli Solidarność", "Drogowskazy pozostawione przez kardynała Stefana Wyszyńskiego". Drugi z wymienionych wykładów mieliśmy okazję obejrzeć wraz z uczniami klasy 8, ponieważ odbywała się transmisja online. Uczniowie byli zachwyceni podejściem kardynała do ucznia jako osoby, która jest przyszłością narodu. Po zakończonym wykładzie wywiązała się dyskusja o roli młodych we współczesnym świecie.





Wystawa 40 lat po stanie wojennym