Ustawienia prywatności w serwisach społecznościowych
    Serwisy społecznościowe powinny być obiektem szczególnej troski użytkowników internetu. Zwykle bowiem zawierają bardzo dużą ilość prywatnych i wrażliwych danych i treści takich jak: informacje o życiu osobistym, prywatne zdjęcia, dane osobowe, numery telefonów i adresy email. W tym, krótkim poradniku “ustawień prywatności” zaprezentujemy rekomendowane ustawienia prywatności w najpopularniejszym serwisie społecznościowym Facebook.
    Widoczność udostępnianych treści:
Każdy status, zdjęcie, film, komentarz i lajk ma swój „poziom widoczności”. Na przykład, aktualizacja statusu, może być widoczna dla znajomych, znajomych Twoich znajomych albo dla wszystkich użytkowników Internetu. Widoczność treści (tzw. postów), które publikujesz na Facebooku, można zmienić, przechodząc do strony ustawień prywatności. Każda osoba posiadająca konto na Facebooku powinna przede wszystkim przejść przygotowaną przez portal procedurę Kontrola prywatności.
    Aby rozpocząć kontrolę prywatności należy kliknąć ikonę z kłódką po lewej stronie w górnym pasku narzędzi Facebooka, a następnie wybrać polecenie Kontrola prywatności.
Kontrola ustawień odbywa się w 3 krokach: pierwszy dotyczy widoczności treści udostępnianych przez użytkownika, drugi treści publikowanych przez aplikacje, a trzeci widoczności danych
w profilu. Na kolejnych planszach zaprezentujemy rekomendowane ustawienia prywatności
w każdym obszarze.
    W obszarze widoczności udostępnianych treści (statusów, zdjęć, odnośników do innych stron) najlepszym ustawieniem jest Znajomi (lub ustawienie bardziej rygorystyczne Bliscy znajomi). Należy pamiętać, że w przypadku oznacznia (otagowania) z poście innego użytkownika grupa użytkowników widzących daną treść znacznie się powiększa (o znajomych oznaczonego użytkownika). Jest to szczególnie ważne kiedy oznaczamy np. na zdjęciu kilka osób.
    Drugim krokiem w Kontroli prywatności ustawienie widoczności treści publikowanych automatycznie przez aplikacje. Wiele aplikacja (z telefonu komórkowego lub wewnętrzna aplikacja Facebooka np. gry), którym udzieliliśmy zezwolenia na dostęp do konta ma możliwość publikowania treści np. informacji o ukończonych w grze etapach. Dla każdej aplikacji osobno możemy określić grupę użytkowników, która będzie widziała publikowane przez nią treści. Ustawienie Tylko ja sprawi, że nikt nie będzie widział tych informacji. Warto jednocześnie co jakiś czas przeglądać listę tych aplikacji i sprawdzać czy przez przypadek nie znalazła się tam jakaś złośliwa aplikacja, która np. służy do publikowania spamu.
    Trzecim krokiem jest określenie, które informacje zawarte w Profilu użytkowniku mają być widoczne dla innych użytkowników oraz określić ich grupy. Dla każdej informacji osobno możemy określić jej widoczność. Szczególnie należy zwrócić uwagę na dane takie jak adres email, telefon czy adres. Podczas Kontroli prywatności określamy dostęp do tylko kilku najważniejszych informacji. Aby ustawić widoczność innych elementów należy przejść do sekcji Mój profil.
    Procedura Kontrola prywatności nie wyczerpuje wszystkich ustawień dotyczących bezpieczeństwa i prywatności na Facebooku. Warto przejść do panelu ustawień, klikając opcję Zobacz więcej ustawień na dole Menu dotyczącego prywatności (ikona z kłódką).
    Wśród innych ustawień prywatności warto zwrócić uwagę na ustawienie pozwalające określić, kto może odnaleźć nasz profil poprzez wyszukiwarkę Facebooka (należy po lewej stronie wybrać opcję Prywatność).
    Ostatnimi ustawieniami, na które chcemy zwrócić Waszą uwagę są ustawienia dotyczące osi czasu i oznaczania. Pozwalają one zdecydować komu pojawiają się informacje o oznaczeniu np. na zdjęciach. Jest to o tyle ważne, że oznaczanie jest w pewien sposób poza kontrolą użytkownika.
    Grupowanie znajomych:
Facebook poprzez tworzenie tzw. List osób umożliwia grupowanie osób, które zostały naszymi znajomymi. Warto skorzystać chociaż z domyślnie dostępnej grupy Bliscy znajomi, szczególnie jeżeli ktoś przyjmuje do znajomych także osoby, z którymi łączy go niewiele więzi albo też zna je wyłącznie z internetu.