Poradniki dla rodziców o bezpiecznym graniu w gry przez dzieci:

 

Programowanie w Scratch

Klub Młodego Programisty zaprasza uczniów do wspólnej nauki programowania w języku Scratch. 
Materiały edukacyjne w kreatywny i twórczy sposób uczą kodowania.

Kursy programowania w Scratch z Klubem Młodego Programisty to łącznie 16 spotkań dedykowanych uczniom klas 1–3 i 4–6 szkół podstawowych, które pozwolą w ciekawy sposób rozpocząć przygodę z programowaniem.
Jak wygląda kurs?
Każdy z kursów został podzielony na osiem oddzielnych lekcji stanowiących spójną całość. Ich głównym elementem jest 30-minutowe wideo, w którym trenerzy Klubu Młodego Programisty przedstawiają, jak przygotować aplikację omawianą w danym module. Filmy nie są długie. Założenie przez nauczyciela kont uczniom zgodnie z instrukcją umożliwi uczestnikom realizację całości materiału zdalnie, a także powrót do kursu we własnym zakresie – w dogodnym miejscu i czasie.
Dlaczego warto?
Kursy w ciekawy sposób wprowadzą uczniów w świat programowania, są też zgodne z podstawą programową. Ich celem jest rozwinięcie u dzieci zainteresowań programistycznych i umiejętności w tym zakresie poprzez naukę wizualnego języka programowania Scratch. Dzięki temu, że kursy dostępne są na bezpłatnej platformie online, wszyscy uczniowie w równym stopniu mogą wykorzystywać swoje szanse edukacyjne i kształtować kompetencje kluczowe. Ukończenie kursu uprawnia
również ucznia do pobrania certyfikatu uczestnika.

Więcej informacji na temat kursów znaleźć można w komunikacie KPRM, na stronie gov.pl/koduj oraz na platformie OSE IT Szkoła. Przekonajcie się sami, że programować każdy może!
W razie pytań zachęcamy do kontaktu: programowanie@mc.gov.pl.
Kursy e-learningowe z nauką programowania w języku Scratch zostały przygotowane w ramach projektu „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechnienia korzyści z wykorzystania technologii cyfrowych” realizowanego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów i Państwowy Instytut Badawczy NASK. Materiały są kontynuacją dotychczasowych
działań na rzecz upowszechnienia nauki programowania wśród uczniów szkół podstawowych, ich rodziców i nauczycieli realizowanych w ramach Klubu Młodego Programisty.
Z poważaniem, Zespół OSE

Links:
------
[1] https://it-szkola.edu.pl/
[2] https://it-szkola.edu.pl/kkurs,kurs,212,fiszka,1187
[3] https://it-szkola.edu.pl/kkurs,kurs,212
[4] https://it-szkola.edu.pl/kkurs,kurs,213
[5] https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/KMP-w-nowej-odslonie
[6] https://www.gov.pl/web/koduj/klub-mlodego-programisty
[7] https://it-szkola.edu.pl/news,art,253

 

Darmowe lekcje online z programowania w ramach projektu “Szkoła z Gigantami” - zachęcam do udziału.

Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całej Polski mogą wziąć udział w darmowych lekcjach online z programowania w ramach projektu “Szkoła z Gigantami”. Program połączony jest z akcją “Bezpieczny Internet Online”, nad którym patronat honorowy objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej i Ministerstwo Cyfryzacji.

Jeśli chcesz wziąć udział, to rejestracji dokonaj z rodzicem, dokładnie czytając wyświetlane informacje - trzeba wejść na Giganci programowania, a nie na kurysy online, aby nie płacić.
“Szkoła z Gigantami” to cykl 5 zajęć online w formie webinaru, które szkoły mogą zaproponować swoim uczniom w ramach lekcji informatyki lub dodatkowych zajęć pozaszkolnych. Pierwsze 4 lekcje to praktyczne warsztaty z programowania w środowisku Scratch oraz App Inventor dla młodszej grupy wiekowej lub języka Python dla starszych uczniów.
Ostatnia, piąta lekcja połączona jest z akcją “Bezpieczny Internet Online”. Zajęcia poświęcone będą tematyce cyberzagrożeń i zasadom bezpiecznego korzystania z Internetu.
Warsztaty są całkowicie bezpłatne i będą prowadzone z podziałem na 2 grupy wiekowe, dla których program został specjalnie dopasowany. Warsztaty odbędą się w formie webinaru, a każde spotkanie trwa 2 godziny lekcyjne (1,5 h).
Program rozpoczyna się 12 maja i potrwa do 10 czerwca 2020 roku. Do udziału zapraszam wszystkie szkoły zainteresowane taką formą zajęć.

Webinar “Bezpieczny Internet Online” kierowany jest także do rodziców.

Projekt organizowany jest przez szkołę Giganci Programowania, oferująca od ponad 5 lat kursy programowania dla dzieci i młodzieży. Trenerzy prowadzący zajęcia to doświadczeni i aktywni zawodowo programiści oraz specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa.

Szczegółowe informacje na temat warsztatów (linki poniżej):

Szkoła z Gigantami - warsztaty online z programowania w Scratchu (9-12 lat)>>>

Szkoła z Gigantami - warsztaty online z programowania w Pythonie (13-18 lat)>>>

Zapraszamy do obejrzenia filmików, w których mówimy dlaczego warto wziąć udział w naszych warsztatach (linki poniżej):

 grupa 9-12 lat https://www.youtube.com/watch?v=dDYclimXjeg&t=3s

grupa 13-18 lat https://www.youtube.com/watch?v=M9d5-apix_Q&t=5s

Więcej o informacji o programie mogą Państwo znaleźć na stronie: https://www.giganciprogramowania.edu.pl/szkola-z-gigantami

 Już 12 maja startuje “Szkoła z Gigantami”, czyli zajęcia z programowania dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Projekt został objęty honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Cyfryzacji.

“Szkoła z Gigantami” to 5 zajęć online z programowania oraz bezpieczeństwa w Internecie. Młodsi uczniowie (9 - 12 lat) mogą wziąć udział w zajęciach z podstaw programowania w Scratch oraz tworzeniu aplikacji w App Inventorze. Starsi uczniowie natomiast będą mieli okazję do rozpoczęcia przygody z programowaniem w języku Python.

Każdy z uczniów powinien zarejestrować się indywidualnie, aby móc otrzymać link do kolejnych zajęć oraz materiały powtórzeniowe. Zapisów można dokonywać poprzez link: https://giganciprogramowaniaformularz.edu.pl/app/SzkolaZGigantami

Serdecznie zapraszamy również Rodziców naszych uczniów do udziału w bezpłatnym webinarze “Bezpieczny Internet Online”. Zachęcamy rodziców do rejestracji poprzez stronę: https://giganciprogramowaniaformularz.edu.pl/app/BezpiecznyInternet

 

Jesteśmy wśród szkół w Polsce, które posiadają aktualny certyfikat: „Szkoła bezpiecznego Internetu”. Cały czas prowadzimy działania mające na celu podnoszenie świadomego i bezpiecznego korzystania z sieci Internet.

http://www.szkolabezpiecznegointernetu.pl/

Ø  Realizujemy projekt edukacyjny "Owce w sieci". Uczniowie na zajęciach informatyki i koła komputerowego oglądają kreskówki, wspólnie je omawiają pod kierunkiem nauczyciela i formułują morały - jak uniknąć zagrożeń online. Kreskówki stanowią atrakcyjne narzędzie edukacyjne. Ich akcja rozgrywa się w górach, na hali, gdzie obserwujemy perypetie mądrego bacy, naiwnego Jaśka, dzielnego gajowego, niewinnych owiec i baranów oraz złych wilków. Kreskówki odwołują się do motywów ludowych, bohaterowie przytaczają tradycyjne porzekadła, posługują się gwarą i korzystają z mediów elektronicznych. Opowieści odzwierciedlają współczesną kulturę dziecięcą i młodzieżową.
Projekt „Owce w Sieci” dostępny jest w różnych wersjach językowych na stronie: www.sheeplive.eu

 

 Jeśli coś Cię niepokoi zachęcamy do odwiedzania stron:

Ciekawa lekcja: Ochrona komputera"

Nasze komputery w szkole przed wirusami komputerowymi chroni program GData, który poznajemy wykorzystując rekwizyty promujące ten program. Prezentowany na lekcjach informatyki materiał, uczniowie lepiej zapamiętują mając bogatą bazę przykładów i rekwizytów - teraz lekcja "Ochrona komputera" jest bardziej interesująca. Widać to na załączonych zdjęciach. Program antywirusowy GData chroni nas przed wirusami komputerowymi jak parasol przed deszczem.

Jesteśmy Szkołą Bezpiecznego Internetu.

   

Panu Mateuszowi Pękali i firmie Business Development Manager -G Data Software Sp. z o.o. - jeszcze raz serdecznie dziękujemy.

19 października 2010 zgłosiliśmy swoją inicjatywę obchodów DBI w dniach 7-8 lutego 2011

W październiku 2010 realizując dział programowy: Posługiwanie sie komputerem, czyli rozrywka i praca z komputerem - poznając programy: Winamp i Windows Media Player uczniowie przypomnieli sobie zasady bezpiecznego przebywania w sieci Internet oglądając i słuchając materiałów ze strony "Dziecko w Sieci".

   

 

12 lutego 2010 roku uzyskaliśmy zaświadczenie nr 2509/2010 potwierdzające realizację zajęć edukacyjnych "3...2...1...Internet" wśród 49 uczniów naszej szkoły. Zajęcia przeprowadzone były w ramach programu "Dziecko w Sieci".

9 lutego 2010 roku w ponad 60 krajach obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). To już 7 edycja DBI, którego tegorocznym tematem przewodnim jest hasło „Pomyśl zanim wyślesz” (Think B4 U post!), przypominające o skutkach nierozważnego publikowania informacji w Internecie.
    Z okazji DBI, sieć Insafe zaprasza dzieci w dwóch grupach wiekowych 9 i 12 oraz 13 i 15 lat do wzięcia udziału w quizie sprawdzającym wiedzę na temat bezpieczeństwa w Internecie. Quiz 2010 potrwa od 9 lutego do 9 marca. Wręczenie nagród dla zwycięzców odbędzie się  podczas uroczystej ceremonii w jednym z europejskich miast!

W związku z Światowym Dniem Internetu w naszej szkole został zorganizowany apel, na którym podsumowano działania promujące bezpieczny Internet. Ogłoszono wyniki konkursów, odczytano nazwiska uczniów, którzy prawidłowo wykonali zadania i wśród nich rozlosowano trzy rzeczowe nagrody, otrzymali je: Paweł Kubica, Norbert Czana i Natalia Głombek. Wszyscy, którzy wzięli udział w konkursie otrzymali słodki upominek od Spółdzielni Uczniowskiej.

Podsumowano również kurs e-learning "Bezpieczna przygoda z Internetem" dla uczniów klas I-III: 16 osobom wręczono dyplomy i słodkie upominki oraz kurs "Bezpieczne surfowanie w Necie" dla uczniów klas IV-VI: 23 osobom wręczono pamiątkowe dyplomy.

       

8 lutego na zajęciach koła komputerowego podsumowano konkurs na temat bezpiecznego Internetu. Wyłoniono 13 osób, które udzieliły prawidłowych odpowiedzi- byli to: Magdalena Buczek, Aleksandra Jarnot, Izabela Pękala, Klaudia Rąba, Jan Stolarzewicz, Sara Wójcicka, Jakub Stanclik, Kacper Siwiec, Norbert Czana, Mateusz Olek, Paweł Kubica, Natalia Głombek, Magdalena Jakubiec - wśród nich zostaną rozlosowane nagrody.

26 stycznia zakończyliśmy realizację zajęć wg scenariusza "3... 2... 1... - Bezpieczny Internet na start" w klasach IV, V i VI.

W ramach realizacji projektu i propagowania zasad bezpiecznego korzystania z Internetu w naszej szkole zostały ogłoszone konkursy: rozwiąż rebus - odczytaj hasło, odszukaj wyrazy związane z Internetem oraz konkurs plastyczny "Bezpieczny Internet".

W dniu 26 stycznia 2010 r podczas ogólnego zebrania rodziców ZSP Janowice - nauczyciel informatyki Danuta Uniwersał przedstawiła rodzicom jakie możliwości daje Internet i jakie zagrożenia są nim związane. Na co rodzic ma zwracać uwagę, z jakich materiałów i stron internetowych powinien korzystać, aby dbać o bezpieczeństwo własnego dziecka w sieci. Po omówieniu zagadnienia i przedstawieniu prezentacji dla rodziców, każdy otrzymał ulotkę informacyjną.

Podczas konferencji klasyfikacyjnej w dniu 22 stycznia 2010 nauczyciel informatyki- mgr Danuta Uniwersał korzystając z materiałów uzyskanych na szkoleniu o cyberprzemocy oraz materiałów zawartych na stronach internetowych przeprowadziła szkolenie dla nauczycieli w ramach WDN Rady Pedagogicznej: "Internet - dobrodziejstwo czy zagrożenie? - zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Podczas szkolenia wykorzystano prezentacje multimedialne, filmy, które były prezentowane za pomocą wideoprojektora oraz rozdano stosowne ulotki.

Nauczyciel informatyki w naszej szkole - Danuta Uniwersał ukończyła kurs doskonalenia zawodowego nauczycieli "Cyberprzemoc czyli dzieci w sieci zła" organizowany przez Active School (Niepubliczną Placówkę Doskonalenia Nauczycieli).

20.01.2010 rozpoczęliśmy starania o przyznanie naszej szkole certyfikatu "Szkoła Bezpiecznego Internetu" i informacja o przystąpieniu do projektu została zamieszczona na szkolnej stronie internetowej.

15.01.2010 została wykonana gazetka ścienna na korytarzu szkolnym promująca zasady bezpiecznego korzystania z Internetu oraz został ogłoszony konkurs na hasła internetowe.

Kurs e - learning "Bezpieczna przygoda z Internetem" 4.01.2010 – nauczyciel informatyki zarejestrował szkołę w serwisie platformy edukacyjnej "Dziecko w Sieci" i od 11.01.2010r uczniowie logują się i zdobywają kolejne poziomy wiedzy o bezpiecznym Internecie.

„Sieciaki to mądre dzieciaki” – uczniowie klas I, II, III poznają na zajęciach koła komputerowego zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Podczas prowadzonych zajęć wykorzystywane są kreskówki „Sieciaki” zmieszczone na stronie www.dzieckowsieci.pl

   

4.01.2010 – nasza szkoła została zgłoszona do udziału w konkursie "3... 2... 1... Bezpieczny Internet na Start!" Od 11.01.2010 uczniowie klas IV, V, VI na zajęciach informatyki i koła komputerowego poznają zasady bezpiecznego surfowania po sieci Internet, a przez tajniki tej wiedzy prowadzi ich kierowca rajdowy Krzysztof Hołowczyc no i oczywiście nauczyciel informatyki prowadzący zajęcia.

   


Program koordynuje nauczyciel informatyki - Danuta Uniwersał