ŚWIETLICA w roku szkolnym 2016/2017


Laurka dla TATY

Na zajęciach plastycznych na świetlicy szkolnej uczniowie wykonywali laurki dla TATY.

I.Wójtowicz


Święto naszych Mam w świetlicy

Jest taki miesiąc w roku

Kiedy kwitną bzy
To dla Ciebie Mamo
Za Twoje troski i za łzy
Ty żeś nam życie dała
Miłość i serce swe
Że tak się poświęcałaś
Każdy podziękować chce.


Mamo dzięki Ci
Za to że jesteś kiedy ciężko mi
Mamo kocham Cię
Przytul do serca mnie
Pan wszechmocny Bóg
Niech Cię w swej opiece zawsze ma
Za ten cały trud
Miejsce w niebie Ci da.
 

Miłość ofiarujesz
Dbasz o cały nasz dom
Rady ciągle dajesz
Żeby dobrze było nam
By dobrym być dla ludzi
Ty mówiłaś mi
Za to wszystko mamo
Chce podziękować Ci.

JOANA R: PIOSENKA DLA MAMY
Tymi słowami chcemy wyrazić nasze życzenia dla wszystkich Mam! Wykorzystując również nasze talenty zorganizowaliśmy kiermasz świetlicowy, na którym zakupić można upominki dla naszych Wspaniałych Mam. Prace wykonywali uczniowie w trakcie zajęć pod kierunkiem p. Eweliny Olejak i p. Ilony Wójtowicz.

Efekty są niezwykłe i wspaniałe, tak, jak nasze Mamy!!!
A. Czerwińska


Świetlicowe rozrywki
Oto niezwykłe pomysły uczniów przebywających na świetlicy szkolnej: domino z drewnianych klocków i
 miejsce rozgrywek quidditch’a (Harry Potter) oraz Hogwart.
Kiedy już znudzą się uczniom klocki, wtedy można zacząć układać puzzle, zagrać w „Państwa-miasta”, porozmawiać i odrobić zadanie lub poćwiczyć tabliczkę mnożenia!

 p. Jolanta Kuczyńska

Zdjęcia>>>


Święta w Zjednoczonym Królestwie
24 grudnia
W Zjednoczonym Królestwie święta Bożego Narodzenia rozpoczynają się 24 grudnia. Jednak w przeciwieństwie do Polski, dzień ten nie ma tak rodzinnego i symbolicznego znaczenia. W wigilijny wieczór dzieci zawieszają na kominku lub łóżkach specjalne, bożonarodzeniowe skarpety z nadzieją, że następnego dnia znajdą w nich prezenty od Świętego Mikołaja (Santa Claus). W zamian za prezenty dzieci zostawiają dla Mikołaja bakaliowe babeczki i wiśniówkę, a towarzyszącemu mu reniferowi - marchewki. Natomiast dorośli często spędzają Wigilię w gronie przyjaciół na zabawie w pubach.
25 grudnia - Boże Narodzenie
25 grudnia jest najważniejszych dniem świątecznym dla mieszkańców Anglii. To właśnie wtedy spożywa się coś w rodzaju naszej wigilii, która tutaj określana jest mianem Christmas Dinner. Brytyjczycy do stołu zasiadają zazwyczaj w godzinach popołudniowych a na ich stołach goszczą:
- Pieczony indyk (podawany z nadzieniem bakaliowym)
- Ziemniaki (tradycyjnie pieczone, ale zdarzają się również gotowane lub puree)
- Warzywa - najczęściej brukselka i marchewka
- Sos z żurawiny lub porzeczki
- Sos chlebowy
- Świąteczne babeczki tzw. mince pies
- Tzw. christmas pudding - który składa się z brandy, jaj, masła, przypraw korzennych, bakalii, suszonych moreli, itp.
- Christmas Crackers
Boxing Day - 26 grudnia
Obchodzony 26 grudnia Boxing Day jest dniem wolnym od pracy. To dzień rozpoczęcia poświątecznych wyprzedaży oraz wydarzeń sportowych - szczególnie zmagań łowieckich.
Boxing day spędza się zazwyczaj z rodziną grając w gry planszowe lub oglądając sport w telewizji. Dawniej 26 grudnia był dniem, kiedy bogaci wspomagali biednych darowizną. Obecnie właściciele większych firm, przygotowują i wręczają drobne upominki swoim pracownikom, a pozostałe osoby obdarowują np. gazeciarzy, śmieciarzy, mleczarzy, itp. W szkołach organizowane są zbiórki przedmiotów, które następnie zostają wysłane do najbardziej potrzebujących osób.

p. Marlena Niemczyk-Handzlik


Świąteczny kiermasz świetlicowy
Dzieci wraz z opiekunami przygotowały różne, piękne ozdoby na Święta Bożego Narodzenia: choineczki, bombki, zawieszki, aniołki, mikołajki, kartki, zwierzątka z szyszek. Wykorzystano wiele materiałów: cekiny, włóczki, dzwoneczki, szyszki, orzechy, drewno.


Świetlica zaprasza na kiermasz świąteczny!
Serdecznie zapraszamy na kiermasz prac świątecznych od środy 7.grudnia.

 


Kolejny wyjazd do kina za nami!
1 grudnia miał miejsce nasz drugi wyjazd do kina organizowany przez świetlica szkolną. Udział wzięło w nim 20 uczniów z klas I-VI, a opiekę sprawowały panie Teresa Maroszek i Agnieszka Czerwińska. Obejrzeliśmy film „Vaina – skarb oceanu”. Wszyscy byli bardzo zadowoleni, a radość przypieczętowaliśmy pobytem w McDonald’s. Dodatkową atrakcją były maskotki dołączane do każdego zestawu. Uczniowie już pytają, kiedy następny wyjazd! Chętnych nie brakuje, tym razem również nie obyło się bez listy rezerwowej, tak więc kolejne wyjazdy przed nami!

p. Agnieszka Czerwińska


Zalety kotów
Psy i koty to najlepsi przyjaciele człowieka. Skoncentrowaliśmy się na fenomenie kociaków. Powołując się na artykuł ze strony www.sfora.pl uczeni od dawna próbują rozwiązać tę zagadkę. Badania naukowe wykazały bowiem, że posiadanie kota wzmacnia zdrowie i zwiększa odporność! Szczególnie dobrze wpływa na nas kocie mruczenie. Zdaniem amerykańskich badaczy z Instytutu Komunikacji Zwierząt w Północnej Karolinie, mruczenie korzystnie wpływa na nasz układ immunologiczny. Wykazano na przykład, że obecność kotów ma wpływ na wytwarzanie w organizmie dzieci przeciwciał, które mogą zapobiegać astmie. Mało tego - mruczenie sprawia również, że... szybciej zrastają się połamane kości! Oto 30 zalet kotów dla mamy, taty, dzieci:
1. Kot jest najlepszym przyjacielem człowieka. Tak jak w przypadku prawdziwego przyjaciela, musisz starać się o jego akceptację, liczyć ze zdaniem i zgadzać na kompromisy. W odróżnieniu od psa, kot ma w człowieku partnera, nie pana.
2. W inteligentnym towarzystwie (czyli w towarzystwie kota) nigdy nie będziesz się nudzić.
3. Kot jest kolejnym członkiem rodziny. Czyli jest was więcej, a jak wiadomo – w kupie raźniej.
4. Kot dba o twoją kondycję fizyczną, zapewniając ci codzienną gimnastykę: nakładanie karmy na miskę, sprzątanie kuwety, nie mówiąc o podnoszeniu rzeczy zrzuconych z półek.
5. Nie musisz już nastawiać budzika. Głodny kot nie zapomni cię obudzić wystarczająco wcześnie.
6. Kot zapewnia stałą rozrywkę. Siada przed tobą, patrzy w oczy i myśli sobie: „A teraz zgadnij o co mi chodzi”.
7. Kota nie trzeba wyprowadzać na zewnątrz, aby załatwił swoje fizjologiczne potrzeby. To docenia każdy, kto lubi rano pospać.
8. Kot się nie narzuca (chyba, że czegoś chce). Właściwie to większość dnia śpi, więc możesz zajmować się sobą.
9. Nie musisz się już martwić, że zmarzniesz w długie zimowe wieczory. Kot na kolanach daje dużo ciepła.
10. Głaskanie delikatnego kociego futra to przyjemność sama w sobie.
11. Koniec z poczuciem niepotrzebności! Masz kota, czyli ktoś cię bardzo potrzebuje.
12. Bolące stawy? Reumatyzm? Kocie ciepło działa kojąco na te dolegliwości. Po prostu niech się na tobie zdrzemnie.
13. Kot dba, aby jego właściciel nie przemęczał sobie oczu. To dlatego zawsze kładzie się na rozłożonej gazecie lub książce.
14. Kot dba, aby jego właściciel nie oglądał zbyt długo telewizji. No bo czy da się oglądać film, gdy przed ekranem siedzi kot?
15. Z kotem jak z dzieckiem – możesz obserwować jak rośnie, rozwija się, dorośleje. Sama radość.
16. Kot, w odróżnieniu od dziecka, nie pójdzie w świat, gdy wydorośleje.
17. Kot nauczy twoje dziecko odpowiedzialności.
18. Jeśli nie masz jeszcze dziecka, kot nauczy odpowiedzialności również ciebie. A jeśli twoje dzieci właśnie „wyfrunęły” z domu, znowu poczujesz się jak rodzic.
19. Nie musisz już sam planować swojego dnia, bowiem najważniejsze punkty zaplanuje za ciebie kot.
20. Kot ma silną osobowość, niespotykaną u innych zwierząt domowych.
21. Zwierzę w domu łagodzi obyczaje.
22. Kot nie szczeka, nie śpiewa i nie tupie. Generalnie nie wydaje głośnych dźwięków, chyba że chce wyjść z pokoju, gdzie został zamknięty, nie dostał jedzenia o stałej porze lub ma ruję.
23. Kot nie śmierdzi. A jak dbasz o czystość kuwety, to w ogóle masz spokój z kocimi zapachami.
24. Radosne zabawy, wysokie skoki i polowanie na sztuczną myszkę wywołają uśmiech nawet na twarzy najpoważniejszej osoby.
25. Obecność zwierzęcia w domu dobrze wpływa na nastrój i zdrowie psychiczne. Nie wierzysz? Zapytaj felinoterapeutów.
26. Pierwszy dzień kota w twoim domu to równocześnie ostatni dzień twojego egoizmu. Musisz się nauczyć żyć pod jednym dachem z istotą upartą, nieustępliwą i dominującą.
27. Małe, miękkie zwierzątko jak nikt inny potrafi nauczyć człowieka wrażliwości.
28. Mieszkając z kotem otwierasz się na inne kanały komunikacji niż tylko werbalny. Uczysz się rozumieć kocią mowę ciała i wymowne spojrzenie.
29. Tak naprawdę masz spokój, bo to już nie ty rządzisz domem. Teraz rządzi nim kot.
30. Kot to indywidualista. Należy traktować jako zaszczyt, że w ogóle zechciał z tobą zamieszkać i toleruje cię na swoim terytorium.

Oto gazetka poświęcona tym wspaniałym zwierzętom. Dodatkowo podajemy wskazówki jak bezpiecznie bawić się z kotem.

p. Marlena Niemczyk-Handzlik


Nagrodzeni w VII Gminnym Świetlicowym Konkursie Plastycznym „Cztery Pory Roku”
Mamy zwycięzców w VII Gminnym Świetlicowym Konkursie Plastycznym „Cztery pory roku”, który tym razem miał temat - „Jesienne dary z sadu, lasu i ogrodu”. Spośród prac wykonanych na zajęciach świetlicowych zostały wybrane najciekawsze, można było bowiem wysłać tylko pięć z
 jednej placówki.
W kategorii klas IV – VI Kinga Czana zdobyła II miejsce, a praca Natalki Stanclik i Ali Pilskiej III miejsce. Serdecznie gratulujemy!

p. Agnieszka Czerwińska


Flagi i stolice państw europejskich
Poznajemy flagi wybranych państw europejskich: Bułgarii, Czech, Irlandii, Estonii, Belgii, Danii, Grecji i Niemiec. Dowiedzieliśmy się również jakie stolice mają te państwa. Wszystko umieściliśmy na swoich pracach.

p. Marlena Niemczyk-Handzlik


Im więcej zabawy, tym więcej nauki – świetlicowe rozrywki
Na świetlicy uczniowie nie tylko się bawią. Często odrabiają zadanie, pomagając sobie nawzajem. Ćwiczą także czytanie, pisanie, powtarzają tabliczkę mnożenia i
 rozwiązują zadania matematyczne. Kiedy nie mają ochoty uczyć się, rysują, grają w szachy i tworzą niesamowite budowle. Czas spędzony na świetlicy jest czasem wykorzystanym w stu procentach.

 

"Zabawa jest nauką, nauka zabawą. Im więcej zabawy, tym więcej nauki.”
Glenn Doman

 p. Jolanta Kuczyńska

Zdjęcia>>>


Europejski Numer Alarmowy
Wiemy o trzech alarmowych numerach, z których korzystamy w Polsce: 998 –Straż Pożarna, 997- policja, 999- Pogotowie Ratunkowe. Istnieje również uniwersalny numer – 112, który wybijamy w
 razie wypadku, pożaru, zasłabnięcia itd. Kiedy zapomni się nam jeden z trzech numerów alarmowych, pamiętajmy o Europejskim Numerze Alarmowym.

p. Marlena Niemczyk-Handzlik


Na świetlicy nie może być nudno!
Wspólna zabawa, rywalizacja, rozmowy i rysowanie uczą współpracy, kultury, empatii i rozwijają wyobraźnię. Każdy znajdzie coś dla siebie.

 p. Jolanta Kuczyńska

Zdjęcia>>>


Bajkowe kolorowanki

Bajkowe kolorowanki w dużym formacie
Ponieważ aktualnie omawiamy na świetlicy tematykę bajkową, dzieci miały okazję zintegrować się w
 grupach i kolorować bajkowe kolorowanki w dużym formacie. Nie tylko pięknie dekorowały bajkowe postacie, ale również samodzielnie tworzyły nowe i nadawały im imiona. Dziewczynki w większości wybrały tematykę związaną z księżniczkami, a chłopcy, zdecydowali się na pracę związaną z bajkowymi postaciami kosmicznymi.

p. Ewelina Olejak

Zdjęcia>>>


Świetlicowy Pokaz Talentów
W piątek 14 października w naszej szkole był bardzo sympatyczny dla wszystkich dzień. Braliśmy udział w uroczystej akademii z okazji święta KEN. Również na świetlicy było wesoło. Zorganizowaliśmy Świetlicowy Pokaz Talentów. Chętnych było bardzo dużo i z każdą chwilą przybywało coraz więcej, gdyż lista była otwarta. Wystąpiło wielu uczniów prezentując rozmaite zdolności. Była Kapela Filipa w składzie: Filip Frączek, Miłosz Ochman, Krzysiu Sobierajski, Piotr Wawrzeczko, Kacper Magiera, do których w kolejnym wystąpieniu dołączył Kamil Zeman i Wiktor Koczur. Amelka Staszewska zaprezentowała żonglowanie woreczkami, w drugiej serii dołączył do niej Mikołaj Staszewski. Następnie Emily Wojtyła i Asia Murawska zaśpiewały piosenkę. Z kolei Kinga Czana i Monika Kasperek zaprezentowały układ taneczny, poza tym Kinga zaśpiewała i wystąpiła jako mim. Zaśpiewały również Monika i Sylwia Kasperek. Wystąpił także zespół w składzie Sara Kondratowicz, Ala i Ewa Stanclik oraz Mikołaj Staszewski i Grzegorz Kohler.
Ten dzień był bardzo wyjątkowy i radosny zarówno dla uczniów jak i nauczycieli!

p. Agnieszka Czerwińska
i p. Marlena Niemczyk-Handzlik

Zdjęcia>>>


Choć świetlica mała to zabawa doskonała;)
Na świetlicy małego dziecka, dzieci mają możliwość spożytkowania swojej naturalnej potrzeby ruchu podczas zajęć ruchowych. Ostatnio był to tor przeszkód, który trzeba było pokonać chodząc na szczudłach, przeskakując z kamienia na kamień (specjalne podesty korekcyjne dla dzieci), przeciskając się przez piankowy klocek w kształcie obręczy oraz 2 szarfy, a także skacząc na gumowej piłce i rzucając do celu. Dzieciom bardzo przypadła do gustu ta forma zabawy. Ponadto dzieci powracają chętnie do gry w bierki, którą zapewne pamiętają dobrze ich rodzice, a czasami lubią po prostu schować się w swoim małym gniazdku stworzonym z miękkich klocków i po prostu odpocząć.

p. Ewelina Olejak

Zdjęcia>>>


Dla pracowników szkoły
Dzieci ze świetlicy postanowiły własnoręcznie przygotować niespodzianki dla pracowników naszej szkoły w związku ze zbliżającym się Ich świętem. 14.października już blisko!
Wszystkiego najlepszego!


Kim będę, gdy dorosnę?
    Uczniowie przebywający na świetlicy wykazują się ogromną pomysłowością, oto chłopcy, którzy już wiedzą, kim będą w przyszłości, a świadczą o tym ich budowle: helikopter (dron?) - pilot, samochód ciężarowy- kierowca, pociąg towarowy - maszynista.

 p. Jolanta Kuczyńska

Zdjęcia>>>


Zwierzęta blisko nas
W naszym pięknym, janowickim lesie można spotkać różnorakie gatunki zwierząt. Niejednokrotnie niewidoczne dla nas, żyją niedaleko. W lesie należy zachowywać się cicho, spokojnie a wtedy może wyłoni się przed naszymi oczyma niejedna sarna (koza), pan sarna-kozioł, szarak zając, czy pani zając- kocica. Zaobserwować można również dziki, daniele, lisy, kuny, tchórze, jenoty, jelenie. Z drobnych zwierzątek wymienić można: jeże, myszy, bażanty, kaczki, łyski, sowy.

 

Dzieci wykonały gazetkę świetlicową, obrazującą występujące w naszym rejonie gatunki zwierząt.

p. Marlena Niemczyk-Handzlik


Jesienne prace na świetlicy

i inne, zobacz zdjęcia>>>

p. Ewelina Olejak, Agnieszka Czerwińska, Marlena Niemczyk-Handzlik


Dzień chłopca w świetlicy
Nasze miłe koleżanki nie zapomniały o naszych miłych kolegach świetliczkach i 30 września miały dla nich niespodziankę! Jak nakazuje tradycja wręczyły swoim kolegom coś na osłodę tego sympatycznego dnia, jakim jest Dzień Chłopca. Teraz niecierpliwie czekają na rewanż 8
 marca!

p. Agnieszka Czerwińska

Zdjęcia>>>


Bezpieczna droga do szkoły
Na zajęciach świetlicowych uczniowie mieli okazję po raz kolejny uświadomić sobie, co to znaczy bezpieczna droga do szkoły. Została na ten temat przeprowadzona pogadanka. Następnie dzieci wybierały i kolorowały prace tematycznie związane z przeprowadzoną rozmową. Mamy nadzieję, że w te zajęcia pomogą wszystkim bezpiecznie wędrować do i ze szkoły!

p. Agnieszka Czerwińska

 


Świetlicowe zajęcia
Uczniowie naszej szkoły w czasie przebywania na świetlicy mają możliwość pobawienia się np. klockami, grania w przeróżne gry (planszowe, szachy, bierki, piłkarzyki, mały bilard itp.) oraz przebywania na placu zabaw, odrobienia zadania , rozwijania swoich talentów. Oczywiście nie zawsze i nie o każdej porze atmosfera i pogoda sprzyjają wszystkim zajęciom, ale każdy znajdzie tu coś dla siebie, tylko od uczestników zależy, czy spędzą ten czas kreatywnie czy nudząc się.

 p. Jolanta Kuczyńska


Euro wspólna waluta krajów UE
Euro to waluta, którą używa się w wielu krajach Unii Europejskiej. Dowiedzieliśmy się jak wyglądają monety dzięki metodzie frottage (fr.tarcie). Poznaliśmy nazwy państw, które korzystają z euro w granicach UE oraz państwa korzystające poza jej granicami. Stworzyliśmy również projekt polskiego euro.

p. Marlena Niemczyk-Handzlik


Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Ilustracja do wybranego utworu Jana Brzechwy”
W czasie zajęć świetlicy, ci najmłodsi jak i ci trochę starsi mogą po usłyszeniu czy przeczytaniu wierszy Jana Brzechwy wykonać pracę plastyczną ilustrującą utwór. Wybieramy wierszyki o tematyce zwierzęcej, gdyż konkurs jest częścią programu eTwinning i naszego projektu eF@una.

p. Marlena Niemczyk-Handzlik


Poznajemy maskotkę Unii Europejskiej
Na zajęciach świetlicowych poznaliśmy Syriuszka-maskotkę UE. Przyozdobiliśmy ją własnego pomysłu kolorami. Pani pokazała nam również mapę Europy i wskazała państwa, które do niej należą.

p. Marlena Niemczyk-Handzlik