:: STRONA STARTOWA ::           :: SZKOŁA PODSTAWOWA ::            :: PRZEDSZKOLE_ARCHIWUM ::          :: NAPISZ DO NAS ::

 w roku szkolnym 2017/2018


„Przygody niegrzecznej żabki” – czyli Dzień Rodziny w grupie Rybek
15 czerwca dzieci z grupy Rybek zaprosiły swoich rodziców do przedszkola na przedstawienie pt.: „Przygody niegrzecznej żabki”. Rodzice przenieśli się na łąkę, nieopodal której znajdował się staw, a w tym stawie, para zakłopotanych żabek, która martwiła się o losy swojej niesfornej córki. „Rybki” wspaniale wcieliły się w swoje role. Niczym prawdziwi aktorzy starały się przedstawić emocje swoich bohaterów. Tańce i piosenki ubarwiły jeszcze bardziej przedstawienie. Na koniec dzieci wyśpiewały i wyrecytowały życzenia dla swoich rodziców, utwierdzając ich w przekonaniu, że są dla nich najważniejszymi i najbliższymi osobami na świecie. Oprócz przygotowanego przedstawienia dzieci obdarowały rodziców własnoręcznie wykonanym upominkami, w których przygotowanie włożyły całą swoją pasję i serce.


Dzień ten niósł ze sobą wiele emocji, poprzez radość, wzruszenie po niesamowitą dumę ze swojego dziecka. To były naprawdę wyjątkowe chwile.

/p. Karolina Wróbel/

Zdjęcia>>>


Mam talent w przedszkolu
Dnia 13 czerwca odbyła się II edycja konkursu „Mam talent” w naszym przedszkolu. Celem konkursu było: rozwijanie kreatywności przedszkolaków, ich zainteresowań i talentów, umożliwienie prezentacji swoich pasji większej grupie odbiorców itp. W konkursie mogły wziąć udział dzieci (zgłoszone i przygotowane do występu przez rodziców) ze wszystkich grup przedszkolnych, prezentując swój talent jako wykonawca indywidualny lub grupa nieprzekraczająca 3 osób. Wśród kategorii zostały wyróżnione: taniec, śpiew, talent aktorski oraz własna propozycja uczestników. Do konkursu zgłosiło się 18 kandydatów. Przedszkolaki zaprezentowały swoje zdolności wokalne, recytatorskie, ale także konstrukcyjno-techniczne, plastyczne, parasportowe. Zgłoszone osoby wystąpiły przed ogromną publicznością, wśród której znalazły się dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych, pracownicy administracyjni oraz jury w składzie: p. dyrektor Urszula Kal, p. Elżbieta Małysz, p. Renata Matusik oraz zgodnie z regulaminem konkursu przedstawiciel rodziców - p. Eliza Szeliga-Kraus. Nad przebiegiem konkursu czuwali organizatorzy: p. Karolina Wróbel oraz p. Marcelina Kubiczek. Jak widać uczestnicy musieli wykazać się nie tylko talentem, ale i odwagą wystąpienia przed tak liczną publicznością. Naszym przedszkolakom tego nie brakuje, publiczność świetnie bawiła się przy skeczu Liwii, Ani oraz Hani, z zazdrością patrzyła na akrobację z piłką Alana, z powagą wsłuchała się w patriotyczny wiersz Nikoli i pięknie wyśpiewaną i zagraną piosenkę Wiktorii, podziwiała konstrukcję z lego Nataniela i pracę plastyczno-techniczną Milenki i plastyczną Dominiki.

Tak naprawdę każdy z osiemnastu uczestników został doceniony wielkimi brawami, a dla dzieci samo wystąpienie było już wyjątkowym wyróżnieniem.
Jury po długich obradach wyłoniło zwycięzców oraz kolejne miejsca w następujących kategoriach:
Talent aktorski/recytatorski, kategoria indywidualna:
I miejsce: Nikola Markiel
II miejsce: Zuzanna Kraus
Talent aktorski/recytatorski, kategoria grupowa:
I miejsce: Anna Wróbel, Liwia Cogiel, Hanna Kubik
Talent wokalny:
I miejsce: Wiktoria Zolich
II miejsce: Emilia Korczyk
III miejsce: Alicja Olma
Talent sportowy:
I miejsce: Alan Aronik
Talent plastyczno-konstrukcyjny:
I miejsce: Dominika Klasa
II miejsce ex aequo: Milena Gleindek oraz Nataniel Góra
Jury przyznało także nagrodę specjalną:
„Wyróżnienie za szczególny wyraz artystyczny” dla Ani Mędrali
Nie tylko zwycięzcy, ale wszyscy uczestnicy konkursu zasłużyli na podziw i gratulacje. Dlatego każda osoba, która zaprezentowała swój talent, otrzymała drobny upominek i dyplom. Mamy nadzieję, że kolejne edycje konkursu pozwolą na odkrycie kolejnych talentów wśród naszych przedszkolaków.

/p. Karolina Wróbel/

Zdjęcia>>>


Reprezentacja Rybek w Dąbrowie Górniczej
Po ogłoszeniu wyników plebiscytu „Dziennika Zachodniego” w grupie Rybek panowało duże ożywienie i wszechobecna radość. Dzieci wygrały bowiem: zaproszenie do Pałacu Kultury Zagłębia na rozdanie nagród oraz na seans filmowy, pamiątkowy kubek ze zdjęciem swojej grupy, zaproszenie do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego i parku wodnego. Na finałową galę pojechała reprezentacja grupy w składzie: Aleksandra Leżańska, Alicja Olma, Kamil Strączkowski oraz reprezentantka rodziców p. Sylwia Stanclik wraz z wychowawcą grupy. Dzieci odebrały nagrody w imieniu grupy Rybek i przekazały swoim kolegom i koleżankom w przedszkolu.
Kilka dni później wychowawczyni grupy uczestniczyła w gali tego samego czasopisma, gdzie zostały wręczone nagrody dla nauczycieli, którzy zajęli pierwsze trzy miejsca w powiecie w plebiscycie „Dziennika Zachodniego”. Było to wyjątkowe wydarzenie.


Zajęcie tak wysokich miejsc w plebiscycie (zarówno w kategorii grupa przedszkolna jak i nauczyciel przedszkola) nie tylko pozwoliło na zdobycie świetnych nagród, ale bardzo zintegrowało społeczność rodziców. Pokazało również, że nawet przedszkola z małych miejscowości mają szasnę zdobyć nagrody, a także pozwoliło na to, aby o przedszkolu w Janowicach usłyszeli wszyscy czytelnicy „Dziennika Zachodniego”.

/p. Karolina Wróbel/

Zdjęcia>>>


Dzień Mamy i Taty w grupie Smerfy
Dnia 7 czerwca Smerfy miały okazję zaprezentować przedstawienie z Okazji dnia Mamy i Taty. Radości i uśmiechów nie brakowało. Pojawiły się także kryształowe łzy szczęścia na policzkach gości:)

/p. Paulina Antonik-Wróbel/

Zdjęcia>>>


Dzień dziecka w grupie Rybek
Dzień Dziecka, to długo wyczekiwane święto przez nasze przedszkolaki. Dzieci wiedziały, że czeka je w przedszkolu coś wyjątkowego. Już po przekroczeniu progu sali przywitała je kolorowa girlanda i balony, które zapowiadały wesoły dzień! Pogoda dopisała, w związku z czym wszystkie zaplanowane na ten dzień atrakcje przenieśliśmy na zewnątrz. Rybki wzięły udział w konkurencjach sportowych i szeregu zabaw integracyjnych. Bawiliśmy się w łapanie baniek mydlanych, dzieci także same wypuszczały bańki, dzięki czemu nasze przedszkolne podwórko wyglądało naprawdę magicznie.

chętnych odbyła się „minisesja zdjęciowa” oraz malowanie twarzy. Wszystkie grupy przedszkolne wybrały się tego dnia na lody do pobliskiej restauracji „Janówka”, gdzie przedszkolaki samodzielnie zamawiały ulubione smaki. Na zakończenie chętne dzieci wspólnie tworzyły ogromny rysunek. Nikt tego dnia nie wyszedł z sali z pustymi rękoma. Myślę, że każde dziecko w dniu swojego święta miało okazję poczuć się wyjątkowo. A gry i zabawy, które towarzyszyły nam od rana zostały tak zorganizowane, aby umożliwiły nawiązanie więzi wewnątrzgrupowej, wytworzenie przyjaznej atmosfery oraz pogłębienie zaufania dzieci do nauczyciela. Dziecięcy uśmiech był najpiękniejszym podsumowaniem tego dnia.

/p. Karolina Wróbel/


„Dzieckiem być tak już na stałe
i w tygodniu i w niedzielę.
Tak jest fajniej, tak jest lepiej,
tak po prostu jest weselej.
Z łóżka wstawać prawą nogą
i uśmiechać się do ludzi,
bawić się tak przez dzień cały,
no bo dzieciom się nie nudzi.
Przez różowe okulary,
staraj się postrzegać świat
i zupełnie nie jest ważne,
ile masz w tej chwili lat !”
autor: Dorota Kluska

Wszystkim dzieciom, małym, dużym, tym kilkuletnim i tym trochę wcześniej urodzonym życzymy pogody ducha i nieustającej radości z życia.

Zdjęcia>>>


Żywa lekcja przyrody dla przedszkolaków!
Grupy przedszkolne zostały zaproszone przez p. dyrektor Urszulę Kal na bardzo ciekawą lekcję przyrody, w trakcie której dzieci nie tylko dowiedziały się wielu interesujących faktów na temat życia niektórych zwierząt, ale także mogły zobaczyć je na żywo! Przedszkolaki mogły się przekonać, jak skacze żaba a jak ropucha. Widziały także na własne oczy płaza ogoniastego - traszkę. Miały okazję zobaczyć z bliska przedstawiciela mięczaków – winniczka. Jednak największym zainteresowanie cieszył się przedstawiciel ssaków – mały zajączek, który pozostał sam i bez pomocy człowieka nie byłby w stanie przeżyć.

Taka lekcja, to dla dzieci bardzo cenne doświadczenie. Dzięki tego typu zajęciom dzieci rozbudzają swoje zainteresowanie i wiedzę z zakresu świata przyrody oraz rozwijają empatię wobec zwierząt. Bardzo dziękujemy pani Dyrektor za możliwość uczestniczenia w tak ciekawych zajęciach.

/p. Karolina Wróbel/

Zdjęcia>>>


Ostatnie zajęcia z UniKids!
Za nami już ostatnie zajęcia zorganizowane w ramach współpracy z UniKids. Tym razem dzieci stworzyły zapachowe mydełka. W trakcie zajęć przedszkolaki nie tylko dokonywały trudnych wyborów takich jak: kolor, zapach, kształt mydła. Ale także własnoręcznie ugniatały masę, uzupełniały foremki. W związku z czym warsztaty oprócz ogromnej satysfakcji ze stworzenia własnego produktu, pozwoliły także dzieciom na ćwiczenia manualne oraz stały się wspaniałą lekcją dla zmysłów!

/p. Karolina Wróbel/

Zdjęcia>>>


Grupa Rybek z naszego przedszkola zdobyła 1 miejsce w powiecie

w plebiscycie: GRUPA PRZEDSZKOLNA ROKU 2018 - powiat bielski!

Wyniki>>>
Dziękujemy za każde wsparcie:)

 

Gratulujemy Pani Karolinie Wróbel sukcesu - 3 miejsca w plebiscycie:

NAUCZYCIEL PRZEDSZKOLA ROKU 2018 - powiat bielski.

Wyniki>>>


Zajęcia otwarte w grupie Rybek
8 maja w grupie Rybek odbyły się zajęcia otwarte.
Zajęcia otwarte zawsze wzbudzają wiele emocji wśród Rodziców, ponieważ uczestnicząc w nich mogą oni poznać charakter pracy wychowawczo – dydaktycznej z dziećmi, dowiedzieć się ile wymaga wysiłku, umiejętności, wiedzy i przygotowań.
Zajęcia tego typu realizowane są w ramach planu współpracy przedszkola z Rodzicami i umożliwiają Rodzicom poznanie sposobów pracy nauczyciela oraz dokonanie obserwacji zachowania dziecka na tle grupy. Pozwalają również na śledzenie postępów własnego dziecka w zakresie osiąganych kompetencji fizycznych, umysłowych, społecznych itp. Udział środowiska rodzinnego w życiu dziecka – w przedszkolu mobilizuje je do zwiększenia swojej aktywności, a także daje mu poczucie iż jego sprawy są ważne, czuje się kochane i akceptowane.


Rodzicom i Opiekunom jestem wdzięczna za poświęcenie swojego czasu. Jestem przekonana, że takie spotkania mają głęboki sens, służą nam wszystkim, a obopólne oddziaływania wychowawcze zaprocentują zniwelowaniem problemów edukacyjnych, wychowawczych oraz rozwijaniem talentów i osiąganiem sukcesów zarówno w edukacji przedszkolnej jak i w przyszłej edukacji szkolnej.

/p. Karolina Wróbel/

Zdjęcia>>>


Strażacy odwiedzili przedszkolaków
Wizyta strażaków w naszym przedszkolu wzbudziła ogromne zainteresowanie dzieci. W trakcie spotkania strażacy zaznajomili dzieci z ciekawostkami związanymi z ich pracą zawodową, dzieci dowiedziały się w jakich okolicznościach można wzywać straż pożarną, że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również są wzywani np. do wypadków samochodowych.

Jak zawsze największe zainteresowanie wzbudził wóz strażacki, którym przyjechali strażacy. Dzieci z bliska miały możliwość podziwiać wyposażenie, jakim dysponują podczas swojej ciężkiej i odpowiedzialnej pracy strażacy. Przedszkolaki wykazały ogromne zainteresowanie spotkaniem, podczas którego nabyły cenną wiedzę. Duża część dzieci, szczególnie chłopcy, postanowili w przyszłości zostać… strażakiem!

/p. Karolina Wróbel/

Strażacy w grupie Misie>>>        Strażacy w grupie Rybki i Krasnoludki>>>        Strażacy w grupie Smerfy>>>


Smok Wawelski w przedszkolu
W tygodniu poprzedzającym majówkę przedszkolne grupy realizowały tematy związane z wychowaniem patriotycznym. Dzieci dowiedziały się jak nazywa się nasze Państwo oraz jakie są symbole narodowe. Poznawaliśmy także polskie legendy.

Przedszkolaki miały możliwość wziąć udział w przedstawieniu teatralnym pt. „Smok Wawelski” - spektaklu, przygotowanym na podstawie najbardziej znanej krakowskiej legendy. Dużym atutem przedstawienia była możliwość wystąpienia wspólnie z aktorami na scenie – ochotnicy założyli stroje krakowskie i po krótkiej nauce kroków odtańczyli przed wszystkimi krakowiaka!

/p. Karolina Wróbel/

Zdjęcia>>>


„Grupa Przedszkolna Roku” w rankingu „Dziennika Zachodniego”


Drodzy Rodzice,
nasza grupa bierze udział w konkursie organizowanym przez „Dziennik Zachodni” na „Grupę Przedszkolną roku 2018”, w którym do wygrania są atrakcyjne nagrody m. in. zaproszenie do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego dla całej grupy.

Szczegóły akcji i aktualne wyniki na stronie internetowej czasopisma>>>

Chciałam również bardzo podziękować za wyróżnienie i nominację w konkursie na Nauczyciela Przedszkola Roku; wyniki głosowania można śledzić:

/p. Karolina Wróbel/


Wiosna w grupie Rybek
Kiedy zapytałam dzieci, z czym kojarzy im się wiosna, duża część z nich odpowiadała, że z kwiatami, ptakami oraz kwitnącymi drzewami. W tym roku początek wiosny jest dla nas wyjątkowo łaskawy, dlatego też grupa Rybek stara się go wykorzystać w pełni. Dzieci w minionym okresie bardzo dużo spacerowały, a w trakcie spacerów obserwowały zmiany zachodzące w przyrodzie. Udało nam się także podejrzeć wiewiórkę, która skała z drzewa na drzewo.

W przydomowych ogrodach podziwialiśmy wiosenne kwiaty, utrwalając ich nazwy, a kwitnące drzewa stały się inspiracją do stworzenia pracy plastycznej i wyodrębnienia w budowie drzewa jego poszczególnych części: pnia, gałęzi i korony. Dzieci najpierw samodzielnie malowały kontur drzewa a także kwiaty, stosując technikę malowania dziesięcioma palcami. Rybki założyły również własny ogródek, zasiały nasiona kwiatów, wcielając się w rolę małych ogrodników. Wiosenne spacery zaprowadziły nas także do Biblioteki Publicznej, gdzie Pani Bibliotekarka, powołując się na literackie przykłady, opowiedziała nam o cechach charakterystycznych dla wiosennej pogody. Piękna aura zachęciła nas także do wyjścia na plac zabaw, gdzie dzieci dały upust swojej niespożytej energii. Mamy nadzieję, że najbliższe dni będą równie ciepłe i przyjemne.

/p. Karolina Wróbel/

Zdjęcia>>>


Rafa koralowa – zajęcia z UniKids w przedszkolu
Za nami kolejne zajęcia UNIKIDS podczas których przedszkolaki wykonały „ Rafę koralową”. Zadanie dzieci polegało no wlaniu do plastikowych pojemników wody, a następnie szkła wodnego. Kiedy wyżej wymienione składniki zostały połączone mali naukowcy wsypywali do pojemniczków różnokolorową sól metaliczną. Dzięki czemu sól zastygała tworząc piękne wzory. Zapakowane prace dzieci zabrały do domu, jestem pewna że pobudzą one ich dziecięcą wyobraźnię.

A w maju już ostatnie zajęcia z Unikids!

/p. Karolina Wróbel/

Zdjęcia>>>


Wizyta w pobliskim gospodarstwie.

We wtorek 10 kwietnia, grupa Smerfy wybrała się w odwiedziny do pobliskiego Zakładu Przetwórstwa Mięsnego INTER-BESTROL gdzie mogliśmy podziwiać konie w stajni, a także nakarmić je przyniesionymi jabłuszkami i marchewką. Dla odważnych znalazła się również dodatkowa atrakcja jaką była możliwość zrobienia sobie zdjęcia na grzbiecie słodkiego Groszka :) Dzięki gościnności właściciela, który przygotował dla nas poczęstunek mogliśmy zasmakować wyrobów wędliniarskich.

 /p. Paulina Antonik-Wróbel/

Zdjęcia>>>


Wielkanocne wspomnienia.
Święta Wielkanocne już za nami, ale czas przed Świętami w naszym przedszkolu był bardzo wesoły i owocny! Dzieci poznawały wielkanocne tradycje, przygotowywały się do tego wyjątkowego czasu poprzez wspólne dekorowanie sali, sianie owsa i obserwacje jego wzrostu.

Nie mogło zabraknąć kreatywnych prac plastycznych związanych z kurczaczkami, zającami i pisankami, a także przygotowywaniem kartek świątecznych dla rodziców. Wielką niespodziankę zrobił dzieciom zajączek, który zapukał do każdej przedszkolnej sali, zostawiając dla dzieci słodkie upominki. Przedszkolaki były zachwycone, a do końca dnia wypatrywały wielkanocnego zajączka przez okna sali.

/p. Karolina Wróbel/

Zdjęcia>>>


 

Pierwszy Dzień Wiosny w przedszkolu.
Choć pogoda za oknem nie wskazywała, że to właśnie ten dzień, to kartka w kalendarzu przypomniała nam, że właśnie witamy pierwszy dzień wiosny. Tego dnia dzieci z grupy Krasnalów, Rybek i Smerfów spotkały się w jednej sali. Przedszkolaki rozwiązywały wiosenne zagadki i wysłuchały opowiadania o marzannie. Wzięły udział w cyklu zabaw muzyczno-ruchowych i integracyjnych.

Co więcej miały okazję spotkać panią wiosnę i pożegnać marzannę. Pomimo tego wszyscy mieliśmy wrażenie, że wiosna zagościła tylko w naszym przedszkolu, gdzie każdy zakątek jest pełen kolorowych ozdób, w związku z czym przedszkolaki wybrały się na spacer z kolorowymi paskami bibuły, aby przypomnieć wszystkim przechodniom, że panowania rozpoczęła już wiosna!

/p. Karolina Wróbel/

Zdjęcia>>>


Dzień Kobiet w przedszkolu
8 marca wszystkie kobiety – duże i małe, obchodziły swoje święto. Tego więc dnia dżentelmeni z przedszkolnych grup wręczyli dziewczynkom drobne podarunki. Ponadto przez cały dzień chłopcy starali się być niezwykle mili i uprzejmi dla dziewczynek i pań. Obiecali, że tę samą życzliwością obdarzą wszystkie kobiety w swoim życiu: mamy, babcie, ciocie. Bo, jak sami stwierdzili, bez dziewczyn nudny byłby świat!

/p. Karolina Wróbel/

Zdjęcia: "Dzień Kobiet w grupie Rybek">>>

                Zdjęcia: "Dzień Kobiet w grupie Smerfów i Krasnoludków">>>


Wyprawa w przeszłość

Miniony tydzień Smerfy powróciły do dawnych czasów. Dowiedziały się skąd bierze się sól w naszej solniczce, jak żyły i co jadły dinozaury, jak wyglądały jaskinie i kto w nich żył, a także doskonale spisali się w roli małych archeologów odkrywających podziemne skarby.

Cały tydzień mieliśmy ręce pełne roboty dzięki czemu doskonale ćwiczyliśmy naszą małą motorykę, poprzez wycinanie, sypanie sola, malowanie, wyklejanie ryżem preparowanym oraz rozpuszczanie kapsułek ze skarbami w wodzie. Zapraszam do obejrzenia skrótów naszej pracy w postaci kilku zdjęć.

/p. Paulina Antonik-Wróbel/


Muzyczny tydzień w grupie Rybek
Muzyka przyczynia się do kształtowania dziecięcej wyobraźni, jest źródłem radości, odprężenia, kontakt z nią zwiększa wrażliwość słuchową, kształtuje umiejętności muzyczne i wpływa trwale na zainteresowania i nawyki niezbędne dla przyszłego odbiorcy, a niekiedy i współtwórcy kultury muzycznej. Słuchając muzyki dzieci spontanicznie wychwytują regularności, które mają istotne znaczenie w porządkowaniu otoczenia i przewidywaniu, co się zdarzy. Dlatego w wychowaniu przedszkolnym muzyka jest wszechobecna na co dzień, a w zeszłym tygodniu zajęliśmy się nią bardzo szczególnie.


Muzyczny tydzień rozpoczęliśmy od przywitania niezwykłego gościa, taty naszej wychowanki Ani, który zaprezentował dzieciom dwa instrumenty. Przedszkolaki mogły usłyszeć, jakie dźwięki wydają organy oraz akordeon. Wysłuchały także historię tego niesamowitego instrumentu, który ma już swoje lata, ponieważ niegdyś należał do dziadka Ani. Chętne dzieci mogły zagrać na instrumentach z pomocą pana Arka, a zadaniem pozostałych było odgadnąć, jaki utwór usłyszały. Rybki rozróżniały dźwięki, określając czy są to wysokie, czy niskie tony oraz nieco onieśmielone zaśpiewały przedszkolne piosenki przy akompaniamencie organów. Na koniec spotkania wręczyły medal w podziękowaniu za wspaniałą lekcję muzyki. Kolejne dni pozwoliły wychowankom na stworzenie własnych instrumentów. Wykorzystując plastikowe butelki, fasolę oraz cekiny, przedszkolaki wykonały grzechotki, które kolejno wykorzystały w trakcie zabaw w „Orkiestrę”. Rybki poznały także piosenkę „Skaczące nutki” (można posłuchać w domu>>>). Dzieci dowiedziały się czym są nuty i klucz wiolinowy. Grupowały obiekty związane z muzyką, ćwiczyły prawidłowy chwyt, a także kształtowaliśmy rozumienie pojęcia „tyle samo” i przeliczanie w zakresie 6. Przedszkolaki starały się także prostymi słowami określać charakter usłyszanych melodii. Ponadto nasz kolega Bartosz przyniósł do przedszkola zabawkową perkusję, która sprawiła wielką frajdę dzieciom i stała się świetnym wprowadzeniem do poznania prawdziwego instrumentu. Dzięki p. Barbarze Stanclik Rybki miały okazję zagrać na prawdziwej perkusji. Dzieci były zachwycone! To był bardzo udany tydzień.

/p. Karolina Wróbel/

Zdjęcia>>>


Dzień Dinozaura w grupie Rybek
Końcówka lutego wcale nie musi być nudna… bo jak się okazuje, właśnie na koniec miesiąca przypada dość nietypowe święto. Mowa o Dniu Dinozaura, który wypada 26 lutego, zatem jest to wspaniała okazja by przypomnieć sobie o prehistorycznych stworach, które niegdyś zamieszkiwały naszą planetę. Tego dnia wszystkie dzieci z grupy Rybek przyniosły swoje „dino-skarby” – zabawki, książeczki, które urozmaiciły nasze zajęcia. Wzięły udział w zabawie ruchowej „Śladami dinozaurów” – w trakcie której dzieci mogły poruszać się tylko po wyznaczonej śladami drodze . Nie zabrakło zabaw dydaktycznych m.in. „Dinozaury i figury” - zadaniem przedszkolaków było odnaleźć takie same prehistoryczne gady, które oznaczone zostały identycznymi figurami geometrycznymi, podczas tej czynności wyrabialiśmy spostrzegawczość wzrokową, skupienie uwagi i organizowanie pola spostrzeżeniowego tak, aby jak najwięcej zapamiętać. Wszystkie te umiejętności są niezmiernie ważnie w kształtowaniu przyszłej umiejętności czytania. Podczas tej zabawy nazywaliśmy także podstawowe figury geometryczne oraz używaliśmy określeń związanych z wielkością.

Oprócz opisanych aktywności dzieci wzięły udział w zabawie pt. „Gdzie jest dinozaur”, w trakcie której musiały umieścić dinozaura zgodnie ze wskazówką nauczyciela „pod krzesłem”, „z prawej strony…” itp. Jednak największą frajdę sprawiły „Talerzykowe dinozaury” - dzieci malowały je pędzelkami, a kolejno doczepiliśmy klamerki, dzięki którym nasze prehistoryczne gady stały niczym prawdziwe!

/p. Karolina Wróbel/

Zdjęcia>>>


Zajęcia UNIKIDS - „gniotek”
Grupa „Misiów” oraz klasy I-III kolejny raz uczestniczyły w zajęciach UNIKIDS. Tym razem dzieci zrobiły bardzo fajną zabawkę - „ gniotka”. Po wymieszaniu mąki ziemniaczanej z woda powstała fantastyczna masa, którą dzieci przez chwilę mogły się pobawić. Później przy użyciu lejka przelewały ją do balonika. Po zawiązaniu zabawka była gotowa, pozostało ją ozdobić oczkami, włoskami według własnego pomysłu.

/p.Ewelina Moczek/

Zdjęcia>>>


Kochamy koty za ich figle i psoty czyli Dzień Kota u Krasnoludków

Mogą być małe, ale i duże, pręgowane, szare lub rude, wszyscy lubimy ich figle i psoty, naszymi ulubieńcami są wszystkie koty!
    Koty zdecydowanie należą do najpopularniejszych domowych ulubieńców. Dorośli uwielbiają je za ich tajemniczość i niepokorny charakter, a dzieci za mięciutkie futerko, śmieszne wąsiki i urocze mruczenie. W naszej grupie Krasnoludków również nie brakuje amatorów kociego uroku.

 
    Jak na prawdziwych kocich miłośników przystało, 16 lutego obchodziliśmy w naszej grupie Światowy Dzień Kota. Poznaliśmy wybrane rasy kotów i kocie zwyczaje, wzięliśmy udział w „kocich zabawach” i zaśpiewaliśmy znane piosenki o kotkach. Po zakończeniu zabawy narysowaliśmy piękne kocie portrety, ale co najważniejsze, sami wcieliliśmy się w słodkie koteczki, zakładając na głowy, przygotowane wcześniej, opaski z kocimi uszkami. Zwieńczeniem tego nietypowego dnia była „kocia” sesja zdjęciowa. Zapraszamy rodziców do obejrzenia galerii i wyszukania w niej swojego najsłodszego Koteczka.

/p. Magdalena Jonkisz/

Zdjęcia>>>


Dzień Kota w grupie Rybek
Podobno kot chodzi swoimi drogami i zawsze spada na cztery łapy, a w dodatku ma 7 żyć…
16 lutego obchodziliśmy w przedszkolu Dzień Kota. Z tej okazji każdy przedszkolak wcielił się w czworonożnego pupila. W trakcie zajęć dowiedzieliśmy się o zwyczajach tych najpopularniejszych na świecie zwierząt domowych, poznaliśmy różne rasy. Zastanawialiśmy się, czy wszystkie wyglądają tak samo i próbowaliśmy wskazać ich cechy charakterystyczne. Nie zabrakło zabaw z wykorzystaniem włóczki ćwiczących motorykę małą i dużą. Dzieci musiały zmierzyć się z torem przeszkód i niczym sprytne koty pokonać wyznaczoną trasę. Nie zabrakło zabawy w „Kocie polowanie”, podczas której przedszkolaki musiały jak najszybciej zawinąć na główkę kota sznurek, by ten w jak najkrótszym czasie „upolował” swoją myszkę. Nie mogło zabraknąć pracy plastycznej oraz zabaw ruchowo-naśladowczych i ortofonicznych. Tego dnia na pewno żaden czarny kot nie przyniósł nikomu pecha.


Dzień Kota to także dobra okazja, aby przypomnieć wszystkim o konieczności pomocy kotom wolno żyjącym, ale też podopiecznym schronisk+. A właścicielom kotów o tym, aby czasem rozpieszczali swoje pupile.

/p. Karolina Wróbel/

Zdjęcia>>>


Dzień Babci i Dziadka w grupie Misiów
Grupa „Misiów” gościła nasze ukochane Babcie i Dziadków, dla których zagraliśmy bajkę pt. „Śnieżka” w zimowej odsłonie i nieco współczesnej narracji. Bawiliśmy się cudownie, zresztą popatrzcie sami.

/p. Elżbieta Małysz/

 

 

Zapraszamy również do oglądania zdjęć z balu karnawałowego w grupie Misiów>>>

 


„Calineczka” w przedszkolu
Pierwszy dzień po feriach dostarczył naszym przedszkolakom wiele emocji. Odwiedził nas teatrzyk Art- RE z Krakowa z przedstawieniem teatralnym "Calineczka". Adaptacja jednej z najsłynniejszych baśni H.Ch. Andersena przeniosła małych widzów w świat przepełniony pięknymi kolorami, muzyką i śpiewem. Przedszkolaki czynnie uczestniczyły w przygodach Calineczki, ucząc się dobroci, uczciwości, troski o innych i niesienia pomocy potrzebującym. Spektakl dostarczył niezapomnianych wzruszeń i refleksji.


Dziękujemy Radzie Rodziców za zasponsorowanie przedstawienia.

/p. Karolina Wróbel/

Zdjęcia>>>


Walentynkowy zawrót głowy
Walentynki – przesłanie tego święta jest dla wszystkich zrozumiałe, gdyż każdy z nas ma prawo do przyjaźni i szacunku. Udział w takiej uroczystości daje dzieciom możliwość rozwijania umiejętności rozpoznawania i nazywania uczuć własnych i dostrzegania ich u innych. W naszym przedszkolu był prawdziwy serduszkowy zawrót głowy! Przyozdobione sale powitały przedszkolaków. W grupie Rybek przygotowania trwały już wcześniej. Dzieci przygotowywały upominek dla bliskiej sobie osoby – serduszko z masy solnej. Nim jednak one powstały, to przedszkolaki świetnie się bawiły powstałą masą, usprawniając pracę rąk w zakresie percepcji dotykowej i sprawności manipulacyjnej palców i dłoni. Kolejno za pomocą foremki tworzyły serca, które następnie pod czujnym okiem pań z kuchni zostały wypieczone. Następnego dnia dzieci malowały serduszka, aby zapakowane móc zabrać ze sobą do domu. Przedszkolaki ćwiczyły paluszki także, tworząc plastelinowe serca i myszki, które powstały ze złożenia kilku serduszek. Oprócz działań plastycznych dzieci wzięły udział w zabawach matematycznych, w trakcie których klasyfikowały, tworzyły rytmy, przeliczały. Utrwalały nazwy kolorów w języku polskim i angielskim, a także wzięły udział w zabawach ruchowych z serduszkowym rekwizytem.

   

Kolejno uczestniczyliśmy wraz z wszystkim przedszkolakami w cyklu zabaw integracyjnych - dzieci miały okazję tańczyć wraz z kolegami z grup młodszych i starszych. Nie zabrakło także walentynkowych upominków, które wręczyły pracownikom naszego przedszkola, same też nie wyszły z pustymi rękoma. To był bardzo miły dzień!

/p. Karolina Wróbel/

Zdjęcia>>>


Dzień Babci i Dziadka w grupie Rybek
Babcia i Dziadek pełnią bardzo ważną rolę w życiu dzieci, w związku z tym przedszkolaki z grupy Rybek chcąc ich o tym przekonać przygotowały przedstawienie teatralne. Dla większości z nich był to pierwszy występ przed tak liczną publicznością. Rybki jednak doskonale wiedziały, dla kogo się starają wypaść jak najlepiej! W tańcach, piosenkach w języku polskim i angielskim pragnęły pokazać swoją miłość i oddanie. A w swoich tekstach i wierszach zastanawiały się głośno, jak to było, kiedy babcia z dziadkiem byli mali, jakiej muzyki słuchali, jakimi zabawkami się bawili i swoimi spostrzeżeniami naszych gości do łez tym rozbawili! Na pamiątkę spotkania dzieci wręczyły Dziadkom własnoręcznie malowanie i ozdobione drewniane kwiaty i breloczki.

    

Następnie chłopcy zaprosili swoje babcie do tańca, w którym pięknie poprowadzili swoje partnerki. Kolejno dziewczynki dały się porwać najlepszym tancerzom – swoim dziadkom, dając popis na przedszkolnym parkiecie. Kolejno dziadkowie dali koncert dla swoich wnuków, korzystając ze śpiewników, w których znalazły się przede wszystkim słowa piosenek „Szła dzieweczka”, „Na Wojtusia z popielnika..”. Kiedy dzieci usłyszały piosenki w wykonaniu Dziadków, nagrodziły ich gromkimi brawami!

 
Drodzy Rodzice! Zachęcam do obejrzenia zdjęć w galerii, (które posiadamy dzięki uprzejmości p. Zofii Rezik) gdzie można zobaczyć nasze przygotowania, występ, a także zadowolenie na twarzach dzieci, które gościło tuż po występie.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY NA FILM Z NASZEGO PRZEDSTAWIENIA!>>> :

/p. Karolina Wróbel/

Zdjęcia>>>


Podziękowania dla Darczyńców!
Składamy ogromnie podziękowania dla Państwa Kubików za podarowanie dla naszego przedszkola żywych choinek, które ozdobione kolorowymi lampkami stały się piękną dekoracją naszej placówki w okresie świątecznym.

 

Dziękujemy także Państwu Rezikom, dzięki którym przedszkolaki z grupy Rybek mogą podziwiać ptaki, które przylatują do naszego nowego karmnika!


Dzień Babci i Dziadka

Dnia 25.01.2018 w grupie Smerfy odbyło się przedstawienie dla Naszych Kochanych Dziadków i Babć. Wszyscy mieli okazje spojrzeć wstecz i posłuchać starych sprawdzonych hitów

   

"Chłopak z gitarą"                                             "Autostop"                                 

"To były piękne dni"

 w wykonaniu rozśpiewanych Smerfów. Uśmiech publiczności oraz dzieci utrzymywał się od początku, aż do samego końca przedstawienia.

/p.Paulina Antonik-Wróbel/

Zdjęcia>>>


 Krasnoludki kochają swoje Babcie i Dziadków!

 

„Bez Was smutny byłby świat, Droga Babciu, Drogi Dziadku żyjcie nam co najmniej dwieście lat ! (..)”


Dzieci z grupy „Krasnoludki” w pełni zgadzają się z tymi słowami i oczywiście bardzo kochają swoje babcie i dziadków . Swoją miłość i wdzięczność wyraziły 24 stycznia, podczas uroczystego występu z okazji Dnia Babci i Dziadka. Początkowo lekko stremowane maluchy (w końcu to ich pierwszy publiczny występ) nie zawiodły jednak swojej licznie zgromadzonej publiczności i pięknie wyrecytowały przygotowane wierszyki oraz zaśpiewały trzy piosenki.

Dumni dziadkowie chętnie nagradzali każdy występ brawami, dodając tym samym otuchy kolejnym małym artystom. Po zakończonej części artystycznej, dzieci zaprosiły swoich najbliższych do wspólnej zabawy w kole. Melodyjne piosenki i proste układy taneczne porwały wszystkich, zarówno najmłodszych jak i tych nieco starszych. Po zakończonych tańcach dzieci wręczyły Babciom i Dziadkom drobne upominki, a wzruszeni dziadkowie nie szczędzili swoim kochanym wnuczętom buziaków i uścisków.

/p. Magdalena Jonkisz/

Zdjęcia>>>


Karnawał w przedszkolu.
Zabawa karnawałowa to chyba najbardziej wyczekiwany przez wszystkie dzieci dzień w przedszkolu. 19 stycznia nasze sale zamieniły się nie do poznania, stały się jeszcze bardziej kolorowe, a to za sprawą balonów, kolorowych świateł i innych karnawałowych ozdób. Nie tylko sale tego dnia były nie do poznania, ale także dzieci i panie wyglądały inaczej niż zwykle. Na przedszkolnym parkiecie królowały Elzy, księżniczki, kotki, czarodziejki, ale także Świnka Peppa, Czarownica czy Hiszpanka. Wśród chłopców można było spotkać Spidermenów, Lordów Waderów, wojskowego, a porządku pilnowali policjanci w asyście strażaka.

Zabawa była bardzo udana! Początkowo każda z grup bawiła się w swojej sali, a następnie wszystkie dzieci spotkały się w jednej oddając się wspólnym tańcom i zabawie. Tego dnia wszystkie dzieci opuszczające przedszkole miały bardzo zadowolone miny i pytały, kiedy kolejny taki bal!

/p. Karolina Wróbel/

Zdjęcia>>>

            i    Bal karnawałowy - Krasnoludki - zdjęcia>>>

 


Świąteczne przygotowania i Wigilia w grupie Rybek
Świąteczny czas jest uwielbiany zarówno przez dzieci jak i dorosłych. Tydzień poprzedzający Święta minął nam nad rozważaniami dotyczącymi świątecznej atmosfery i przygotowań do tych pięknych chwil. Dzieci wzięły udział w zabawach i zajęciach, w trakcie których poznawały bożonarodzeniowe tradycje i zwyczaje. Dzięki uprzejmości p. Barbary Nycz (mamy Ani), która upiekła dla całej grupy pierniczki, dzieci miały okazję samodzielnie je dekorować. Wykonały także „pachnącą mandarynkę”, do której wbijały goździki – w naszej sali unosił się prawdziwie świąteczny zapach! Pierniczki i mandarynki zapakowane powędrowały wraz z dziećmi do domów jako świąteczny upominek. Przedszkolaki wykonały też kartki świąteczne, w których wraz z wychowawcą dołączyły życzenia dla całej rodziny.

Kiedy przyszedł dzień Wigilii organizowanej w przedszkolu, wszystkie grupy spotkały się w naszej sali, aby móc wspólnie poczuć świąteczną atmosferę. Porozmawialiśmy o świątecznych tradycjach, dzieci odpowiadały na świąteczne zagadki, a w międzyczasie śpiewaliśmy kolędy i piosenki świąteczne, które przygotowała każda z grup. Następnie nadszedł czas na spotkania wigilijne. Rybki samodzielnie, pod okiem wychowawcy, nakryły wigilijny stół, na którym znalazło się mnóstwo łakoci, które przygotowali rodzice.

   

Następnie nadszedł czas na składanie życzeń, dzieci dzieliły się opłatkiem, podczas którego wykazały się nadzwyczajną dojrzałością. Kolejno usiedliśmy do wspólnego stołu, nie zapominając o zostawieniu miejsca dla niezapowiedzianego gościa. Jakie było dzieci zaskoczenie, kiedy zorientowały się, że Aniołek zostawił pod naszą przedszkolną choinką prezenty dla całej grupy!! Oj.. chyba Rybki były bardzo grzeczne w tym roku! Radosna atmosfera po otworzeniu prezentów towarzyszyła nam do końca dnia!

/p. Karolina Wróbel/

Zdjęcia>>>


W oczekiwaniu na pierwszą gwiazdkę

    Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas. Padający za oknem śnieg, kolorowo przystrojona choinka, migocąca wielobarwnymi światełkami, sale ozdobione świątecznymi dekoracjami oraz rozbrzmiewające dźwięki kolęd sprawiają, że nawet w przedszkolu czuje się świąteczną, niezwykłą atmosferę.
Nieodzownym elementem świątecznych przygotowań jest także pieczenie ciast i ciasteczek, dlatego też, w przedświątecznym tygodniu, dzieci z grupy „Krasnoludki zajęły się własnoręcznym zdobieniem pierniczków. Trzeba przyznać, że radość tworzenia była ogromna, a u niektórych ujawnił się prawdziwy zmysł cukierniczy.
Przepięknie zdobione pierniczki stały się jednym z przysmaków na naszym przedszkolnym, wigilijnym stole oraz sprawdziły się jako wspaniały prezent świąteczny dla rodziców.


    Wspomniana już Wigilijka odbyła się w naszej grupie 22 grudnia. Jak wigilijna tradycja nakazuje, na początku zasiedliśmy wspólnie do stołu, suto zastawionego przyniesionymi przez dzieci smakołykami. Po poczęstunku śpiewaliśmy znane kolędy i piosenki świąteczne. Na zakończenie dzieci zamieniły się w rozdające prezenty Aniołki i poczęstowały wszystkie panie pierniczkami, a także wręczyły przygotowane przez siebie kartki bożonarodzeniowe.
P.S. Serdecznie dziękujemy Mamusi Ani Mędrali za podarowanie pierniczków oraz materiałów do dekoracji:)

/p. Magdalena Jonkisz/

Zdjęcia>>>


Mikołaj w przedszkolu
Kiedy kalendarz ukazał nam miesiąc grudzień, nasze przedszkole zmieniło się nie do poznania. Jesienna sceneria zwolniła miejsce na rzecz zimowo-świątecznych ozdób. Jak same dzieci stwierdziły, w naszym przedszkolu zrobiło się magicznie. A wszystko to z myślą o specjalnym gościu, który miał nas odwiedzić 6 grudnia. Do tego dnia dzieci przygotowywały się już od dłuższego czasu, ćwicząc piosenki, tworząc prace plastyczne i biorąc udział w zabawach o tematyce mikołajkowej.
Kiedy nastał długo wyczekiwany dzień, to... od rana dzieci zaglądały przez okna przedszkolnych sal, wypatrując jakichkolwiek oznak od Mikołaja. Jakie było ich zaskoczenie, kiedy zobaczyły jego powóz przejeżdżający obok naszego przedszkola! Kiedy dzieci upewniły się, że Mikołaj zmierza do nas, wszyscy zgromadziliśmy się w jednej sali, gdzie w radosnej, ale pełnej napięcia atmosferze nasłuchiwaliśmy kroków wyczekiwanego gościa. Mikołaj został przez przedszkolaków przywitany piosenkami. Po zaprezentowaniu się każdej z grup nasz specjalny gość zapraszał do siebie dzieci, aby wręczyć im paczkę z podarunkami. Nie zapomniał również o nauczycielach i innych pracownikach przedszkola, za co serdecznie dziękujmy. Po twarzach dzieci można było wywnioskować, że spotkanie to wywarło na nich ogromne wrażenie.

Cieszymy się, że udało się nam stworzyć tę magiczną atmosferę, jesteśmy przekonane, że dzień ten będzie dla dzieci przez długi czas niezapomniany!
Mikołaj nie tylko pamiętał o naszym przedszkolu. Dzięki udziałowi w zbiórce darów, do której aktywnie Państwo się włączyli, prezenty otrzymały dzieci z domu dziecka w Bielsku-Białej. Serdecznie dziękujemy za okazane serce!

/p. Karolina Wróbel/

Zdjęcia>>>


Dzień Pluszowego Misia w przedszkolu

„Kto jest dzieci przyjacielem?
Mały miś.
Kto tajemnic zna tak wiele?
Mały miś.
Miś choć mały, choć nieśmiały,
wielkie serce w sobie ma.
Pocieszyciel doskonały.
Dziś każdy misia swego ma.”
 

Co roku w listopadzie obchodzimy w naszym przedszkolu „Dzień plusowego misia”. To właśnie w tym czasie przypada rocznica powstania pierwszej na świecie maskotki. Przedszkolaki bardzo polubiły ten dzień, gdyż każdy z nich z tej okazji mógł przynieść do Sali swoja ulubioną Przytulankę. Zapoznać ją ze swoimi przyjaciółmi z grupy i oprowadzić po przedszkolu. Tego dnia odwiedziły nas wspaniałe misie- każdy inny na swój sposób: były malutkie, które tylko zaglądały z kieszonek sweterka; te ogromne, dla których przeznaczone były osobne krzesełka, ale również aktualnie najpopularniejsze wśród wszystkich przytulanek-„świeżaki”.
Panie również przygotowały się do tego dnia organizując dla najmłodszych szereg atrakcji takich jak: zagadki, zadania indywidualne, prace plastyczne, tańce, śpiewanie piosenek i wiele, wiele innych, które wywoływały u najmłodszych zaskoczenie i wielką radość. Nie mogło również zabraknąć dyplomów i czekoladowych misiów upamiętniających ten przemiły dzień. Gdy przyszedł już czas, aby młodsze dzieci odpoczęły, to dzieci starsze wybrały się jeszcze do gminnej biblioteki na przedstawienie, oczywiście w asyście swoich najlepszych przyjaciół- misiów.
Zapraszamy do galerii zdjęć:

                          Miś u Smerfów>>>                    Miś u Krasnoludków>>>                Miś u Rybek>>> 

/p. Ewa Szyma/


Kolejne zajęcia z UniKids!
Za nami kolejne wybuchowe zajęcia z Unkids! Przedszkolaki od samego rana nie mogły doczekać się, aż znów zamienią się w małych laborantów. Eksperymenty, wzbudziły w nich wiele emocji. Drodzy Rodzice, zobaczcie jak na zajęciach bawiły się Wasze pociechy!

/p.Karolina Wróbel/


Zdjęcia>>>


Jesień u Krasnoludków

„Krasnoludki” to najmłodsza grupa w naszym przedszkolu. Liczy 20 dzieci, w tym 12 dziewczynek i 8 chłopców. Dla wszystkich dzieci jest to pierwszy rok w przedszkolu, dlatego też pierwsze tygodnie poświęciliśmy głównie na wspólne zabawy, które pomogły w poznaniu nowych kolegów i koleżanek oraz adaptacji do nowego, przedszkolnego środowiska.
W czasie wrześniowych zajęć poznaliśmy zasady zachowania przedszkolaka, utrwaliliśmy przydatne zwroty grzecznościowe, a także zasady bezpieczeństwa na drodze.
22 września gościliśmy w naszej sali niecodziennego gościa – to Pani Jesień zawitała do nas, zwiastując zmianę pory roku. Od tamtej chwili bardzo dokładnie zgłębialiśmy wiedzę o Jesieni i jej darach. Zapoznaliśmy się ze smakowitymi owocami i zdrowymi warzywami. Dzięki przygotowanym przez wychowawczynie degustacjom, poznaliśmy nie tylko ich wygląd, ale również smak. Poznawaliśmy także różne gatunki leśnych zwierząt oraz ich zwyczaje. Opowiadania , ilustracje, zagadki i zadania pomogły nam utrwalić wiadomości i śmiało można rzec, że temat lasu i jego mieszkańców nie jest już dla nas tajemnicą.


Nie zabrakło również spacerów, podczas których obserwowaliśmy zmiany w przyrodzie, zbieraliśmy także materiał przyrodniczy (liście, sosnowe gałązki, szyszki, kasztany), którym udekorowaliśmy salę, aby na co dzień czuć u siebie jesienny klimat.
Podsumowaniem każdego tematu były prace plastyczne, które „Krasnoludki przygotowywały z ogromną starannością i zaangażowaniem, tak aby rodzice mogli je z dumą podziwiać na wystawce.

/p. Magdalena Jonkisz/

Zdjęcia>>>


Zmysłowy tydzień w grupie Rybek
    W minionym tygodniu Rybki miały okazję doskonalić umiejętność spostrzegania świata za pomocą zmysłów: wzroku, smaku, węchu, słuchu i dotyku. Dzieci z wielką radością na nowo odkrywały swoje zmysły poprzez różnego rodzaju zabawy sensoryczne. Miały one za zadanie dostarczać różnorodnych bodźców do rozwoju zmysłów malucha i poszerzać świat jego doznań. Nie potrzeba do nich skomplikowanych zabawek – można wykorzystać przedmioty codziennego użytku i produkty spożywcze, które znajdą się w każdym domu.

 


    W trakcie rozwijania wrażeń zmysłowych dzieci słuchały jakie dźwięki wydają przedmioty z naszego otoczenia, takie jak reklamówka, klucze, gazeta itp. Próbowały także zlokalizować źródło dźwięku. Zastanawiały się, jaki mają kolor oczu i łączyły się ze względu na niego w grupy, w których wykonywały różne ćwiczenia gimnastyczne. Wzięły także udział w zabawach dydaktycznych utrwalających nazywanie kolorów. Dużym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyły się zabawy z różnymi strukturami. Przedszkolaki chętnie masowały się i próbowały nazwać swoje wrażenia po dotknięciu papieru ściernego czy kawałka futerka. Jednak największą frajdę sprawiły zabawy z wykorzystaniem ciastoliny, masy solnej, mąki, makaronu itp., gdzie najważniejszym narzędziem stały się dziecięce ręce. To one przesypywały, ugniatały. Z ciastoliny i piasku kinetycznego dzieci z naszej grupy mogły korzystać dzięki uprzejmości firmy DobEdu, za co bardzo dziękujemy. Masę solną wykonaliśmy sami. Rybki bawiły się także masą plastyczną przygotowaną z balsamu do ciała i mąki ziemniaczanej. Przedszkolaki wąchały również różne produkty spożywcze i określały, które zapachy są dla nich przyjemne, a które niekoniecznie. Wykonały także „Pachnące, jesienne drzewko” wykorzystując do tego celu przyprawy. Nie mogło zabraknąć oczywiście degustacji! Miniony tydzień, był dla dzieci bardzo ekscytujący i pełen … zmysłowych wrażeń! Drodzy Rodzice, zachęcam Was również do organizowania zabaw stymulujących zmysły w domowym zaciszu!


    W sklepach można kupić ciastolinę, piasek kinetyczny, piankolinę i jeszcze kilka innych mas. Najlepsza zabawa jest jednak z takimi, które zrobimy wspólnie z dzieckiem. Odmierzanie i mieszanie składników to także lekcja dla zmysłów. Przepisów w Internecie jest bez liku, a zabawa z nimi, choć brudząca, zajmie dziecko na długo, szczególnie, że można do niej używać różnych foremek, klocków i innych, plastycznych lub naturalnych dodatków.
    Podaję przepisy na masy, które zostały wykorzystane w ciągu naszych zajęć. Życzę miłej zabawy!
 

CIASTOLINA
Składniki:
2 szklanki mąki
1 szklanka soli
1,5 łyżki kwasku cytrynowego
2 łyżki oliwy
Aromat do ciasta (np. migdałowy)
Barwnik spożywczy
2 szklanki wrzątku
Sposób przygotowania:
Wszystko razem mieszamy. Dobrze wrzątek wlać przed samym mieszaniem, wtedy szybciej uzyskamy właściwą konsystencję. Gdy ciasto będzie zbyt rzadkie można dodać mąki, ale nie za dużo (żeby ciastolina nie była zbyt twarda). Najlepiej odczekać, aż ostygnie i wtedy uzyskuje ona właściwą postać. Przechowywać w szczelnie zamkniętych pojemnikach, by nie wyschła
AKSAMITNA MASA
Składniki:
Mąka ziemniaczana
Balsam do ciała / odżywka do włosów
Barwnik spożywczy
Sposób przygotowania
Proporcje to mniej więcej pół szklanki odżywki na szklankę mąki, ale najlepiej wsypać do miski szklankę mąki, a później dodawać odżywkę i zagniatać, aż do uzyskania miękkiej , gładkiej masy.

/p.Karolina Wróbel/

Zdjęcia>>>


Rybki poznają okolice i same siebie
Pogoda w zeszłym tygodniu była dla nas wyjątkowo przychylna. W końcu mogliśmy podziwiać prawdziwą złotą polską jesień. Rybki wyruszyły więc na długi spacer, aby móc obserwować zmiany zachodzące w przyrodzie. Mamy niesamowite szczęście mieszkać w tak pięknej miejscowości, która daje tyle możliwości do spacerowania. Na twarzach dzieci można było zauważyć szerokie uśmiechy, kiedy podrzucaliśmy do góry jesienne liście, porównywaliśmy ich kształty i zastanawialiśmy się, z jakiego drzewa pochodzą.

Takie spacery, zabawy poza przedszkolną salą nie tylko uwrażliwiają dzieci na piękno przyrody oraz umożliwiają jej dogłębne poznanie, ale bardzo dobrze wpływają na integrację grupy. Poza długimi spacerami po naszej miejscowości w minionym tygodniu Rybki poznawały lepiej samych siebie. Nazywaliśmy części ciała, zastanawialiśmy się, czy wszyscy ludzie są tacy sami i czym się różnią. Rozpoznawaliśmy kierunki tak, aby dzieci potrafiły werbalnie określić, co się wokół nich znajduje, używając określeń takich jak „nad, przed, obok” itp. Dużo czasu poświęciliśmy emocjom, ich nazywaniu. Staraliśmy się przewidywać skutki różnych decyzji, które dzieci podejmują w trakcie dnia w przedszkolu. Rybki projektowały także fryzurę z jesiennych liści. W trakcie tygodniowych zajęć towarzyszyła nam rymowanka. Drodzy Rodzice, zapytajcie koniecznie swoje Pociechy, czy ją pamiętają:
    „Tu nosek, tu uszka, policzki i usta.
    Tu rączki, tu nóżki i brzuszek maluśki.
    Tu szyja, tu łokcie, kolanka, paznokcie.
    Tu rączki, tu nóżki i brzuszek maluśki”.

/p.Karolina Wróbel/

Zdjęcia>>>


Misie w lesie

Korzystając z prawdziwej polskiej złotej jesieni udaliśmy się tam, gdzie MISIE czują się najlepiej, czyli do lasu. Poszukiwaliśmy jesiennych skarbów, utrwalaliśmy informacje o drzewach i oddychaliśmy świeżym powietrzem. Każdy NIEDŹWIEDŹ wrócił z zapasami (nie koniecznie) na zimę:)

Nasz zagajnik będzie teraz często odwiedzany - praktyka zawsze lepsza od teorii.

Dzięki naszym obserwacjom, mogliśmy zrobić portrety wiewiórek.

/p. Marcelina Kubiczek/

Zdjęcia>>>


Warzywny tydzień w grupie Rybek
    Po owocowym tygodniu w grupie Rybek nastąpił tydzień warzywny. Temat ten był doskonałym pretekstem do nazywania kolorów, określanie kształtów, przeliczania, klasyfikowania, tworzenia warzywnych par. Przedszkolaki potrafią rozróżnić marchew od pietruszki oraz wiedzą, co można przygotować z warzyw. Jakie można było zauważyć zdziwienie na niektórych twarzach, kiedy dowiedziały się, że keczup jest zrobiony z pomidorów! Przedszkolaki ochoczo opowiadały, o tym jak w domu pomagały kisić ogórki, układały również historyjkę obrazkową przedstawiającą ten proces (ćwiczyliśmy myślenie logiczne). Nie mogło zabraknąć wiersza „Na straganie”, który bardzo rozbawił dzieci i poruszył ich wyobraźnię. Rybki starały się określić jakie emocje towarzyszyły warzywom i próbowały samodzielnie nazwać bohaterów utworu. W międzyczasie dzięki p. Kazimierze Foltak na naszym przedszkolnym holu zawitała ogromna dynia, która stała się (dosłownie) największą atrakcją minionego tygodnia. Dla nas była wspaniałym eksponatem, który pomógł w poznawaniu pojęć związanych z określaniem wielkości.


    Nie zabrakło zabaw ruchowych i integracyjnych, oczywiście z warzywami w tle. Dzieci skakały jak zajączki - ich zadaniem było przenieść odpowiednią ilość marchewek. Zamieniały się też w kiszone ogórki i starały zmieścić się w hula-hopie, który na chwilę zamienił się w słoik. Jak co tydzień ćwiczyliśmy palce i rączki w trakcie wykonywania prac plastycznych. Tym razem skupiliśmy się na wycinaniu. Umiejętność sprawnego posługiwania się nożyczkami jest bardzo ważnym elementem rozwoju u dzieci sprawności motoryki małej, koordynacji ręka-oko oraz współpracy prawej i lewej ręki. To, co nam dorosłym wydaje się takie proste, wymaga od dziecka sporo wysiłku, aby ostatecznie opanować otwieranie i zamykanie nożyczek wraz z przesuwaniem ich do przodu przy jednoczesnym zaangażowaniu drugiej ręki, która trzyma i obraca papier. Ćwiczenia te zaowocowały pięknymi pracami i poczuciem dumy u naszych Rybek. Drodzy Rodzice, jak widzicie, za nami bardzo pracowity tydzień, zapraszam do naszej galerii!

/p.Karolina Wróbel/

Zdjęcia>>>


Owocowy tydzień w grupie Rybek
Jesień zagościła u nas już na dobre. W salach pojawiły się jesienne kąciki, które możemy podziwiać dzięki rodzicom, którzy przynoszą wrzosy, dynie, liście, kasztany, żołędzie. Jesienne zbiory posłużyły nam do przygotowania dekoracyjnej sówki. „Rybki” z dumą zaniosły wykonane prace do domu, gdzie cieszą już oczy rodziców oraz rodzeństwa. Mam nadzieje, że będą przypominały dzieciom o aktualnej porze roku.
Jesień to także doskonały czas na owocowe zbiory i kształtowanie u dzieci prawidłowych zasad odżywiania. Dlatego też w minionym tygodniu starsze maluchy dowiedziały się jakie drzewa rosną w sadzie oraz jakie owoce można na nich znaleźć. Podczas zajęć miały okazje poznać je wielozmysłowo, za pomocą węchu, smaku oraz dotyku. Wzięły także udział w zabawach badawczych sprawdzając jakie pestki kryją w swoim wnętrzu. Nie zabrakło zabaw matematycznych, układania owocowych rytmów, a także słuchania opowiadań i wierszy zgodnych z omawianą tematyką.

 

Zadbaliśmy także o motorykę małą i dużą. Starsze maluchy wykonały swoją pierwszą wydzierankę, najpierw w parach przygotowały kawałki papieru, a następnie wykleiły sylwety owoców. W trakcie tygodniowej aktywności nie zabrakło także zabaw ruchowych z wykorzystaniem woreczków gimnastycznych. W końcu w zdrowym ciele, zdrowy duch!

/p.Karolina Wróbel/

Zdjęcia>>>


Misiowe przetwory

Korzystając z owocowego tematu tygodnia, zadbaliśmy o zapasy na zimę- jak to Misie. Wspólnie przygotowaliśmy kompoty. Zadaniem przedszkolaków było pokrojenie do słoików jabłuszek. Następnie każdy samodzielnie dodał cukier i wodę. Trochę stresu pojawiło się przy zakręcaniu.

Na szczęście wszystko się udało! Dumne Misie zabrały swoje przetwory do domu, by cieszyć się smakiem wspólnie z najbliższymi.

/p. Marcelina Kubiczek/

Zdjęcia>>>


Przedszkolaki eksperymentują

To, co widzimy na zdjęciach, jest najbardziej wiarygodne. Dziś zabawiliśmy się w małych naukowców. Super fartuchy i okulary sprawiły, że wyglądaliśmy poważnie! Świat "chemii" to prawdziwy czat dla ciekawych, a my tacy jesteśmy! Eksperymenty z suchym lodem w połączeniu z wodą i płynem do mycia naczyń sprawiały, że na naszych pojawił się wulkan, obłoczki, dym...

Wkrótce nowe eksponaty...

/p. Elżbieta Małysz/

Zdjęcia część 1 >>>                    Zdjęcia część 2>>>


W zdrowym ciele - zdrowy duch.
W dniu 6 października odbyła się Przedszkolna Olimpiada w grupie Smerfów - rywalizacja dwóch drużyn w konkurencji :"Bieg z jajkiem", "Celne oko", "Marsz po linie", "Taniec wygibaniec". Obie drużyny świetnie poradziły sobie z konkurencjami, a w nagrodę otrzymali dyplomy i naklejki :) Po zajęciach z j. angielskiego i zjedzeniu pysznego obiadu zmierzyli się z kolejnym zadaniem – zdobieniem swoich olimpijskich piłek, ale to nie było takie łatwe jak się Smerfom wydawało, ponieważ do pracy używali swoich paluszków i patyczków do uszu.

Olimpijskie zmagania zakończył pyszny i zdrowy podwieczorek :)

/p. Paulina Antonik-Wróbel/

Zdjęcia>>>


Poznajemy litery

W tym roku poznajemy wszystko literki po kolei. Pierwsza z nich to O,o. Każdy Miś już wie, co to samogłoska i spółgłoska. Teraz przyszedł czas na naukę pisania. Najpierw poznajemy, a potem utrwalamy.

Kto powiedział, że litery piszemy tylko w zeszycie? Mamy też inne fajne miejsca tj. folia, kasza czy plecy kolegi.

/p. Marcelina Kubiczek/

Zdjęcia>>>


Miś czytelnik

Od tego roku w naszej grupie pojawiają się Zeszyty Misia Czytelnik. Jest to nasz pomysł na zachęcenie dzieci do podjęcia nauki czytania. Dzięki wspólnemu czytaniu książek, nasi milisińscy zapoznają się ze słowem czystym. Poćwiczą koncentrację, uwagę, a przede wszystkim wyobraźnię. Ważny jest aktywny udział dziecka w procesie czytania, może odszukać poznane literki i oczywiście wykonać ilustrację do tekstu.

Życzymy miłego czasu z książką.

/p. Marcelina Kubiczek/


Projektantem być.
Jesienny czas potrafi splatać figle naszym planom, również tym dotyczącym codziennego ubioru i odwiecznego pytania: Co dziś na siebie założyć? 3 października 2017 roku nasze Smerfy poznały jakie wyróżniamy typy pogody dzięki czemu swobodnie klasyfikowali ubrania odpowiednio do pogody i przygotowali prace pt; „Ubierz dziecko”. Entuzjastycznie przebierali w materiałach przyniesionych przez wychowawcę, wycinali, przyklejali i projektowali ubiór swojej postaci.

Pracy i radości było co nie miara! Zapraszamy do obejrzenia zdjąć w galerii, a także na przedszkolnej wystawce w szatni.

/p. Paulina Antonik-Wróbel/

Zdjęcia>>>


Pyszna i zdrowa sałatka jarzynowa.
 
  Wszyscy dobrze wiemy, jak dużą rolę w naszym życiu odgrywa zbilansowana i prawidłowa dieta i jak wiele witamin możemy zaczerpnąć z naszych przepysznych warzyw i owoców. To, że nasze „Smerfy” uwielbiają owoce udało się zauważyć przy wcześniejszych zajęciach kiedy ochoczo próbowali nowych egzotycznych owoców takich jak Kumkwat, Granat, Mango, Limonka czy Gruszka Nashi, ale co do warzyw niestety nie zawsze udaje nam się sprawdzić, które są lubiane, a które nie.. Zajęcia przeprowadzone 28 września pozwoliły nam odkryć, które warzywa przypadają przedszkolakom do gustu a które nie. Po krótkiej rozmowie i historyjce obrazowej gromadka niecierpliwych „Smerfów” w końcu doczekała się wyczekiwanego od rana momentu – samodzielnego przygotowania sałatki warzywnej. Dzieci pracowały w dwóch grupach, każdy otrzymał ważne zadanie pokrojenia warzyw. Jedni kroili sałatę, inni rzodkiewkę, pomidora, ogórka czy też paprykę.

Znaleźli się także i tacy, którzy do samego końca pilnowali, żeby w sałatce nie zabrakło żółciutkiej kukurydzy, a wszystkie składniki zostały dokładnie wymieszane. Sałatka zniknęła w mgnieniu oka, a uśmiech z buzi nie znikł nawet u tych małych kucharzy, którzy sałatkę traktowali z dystansem i lekką obawą przed ostrą rzodkiewką.

/p. Paulina Antonik-Wróbel/

Zdjęcia>>>


Dzień chłopaka w Rybkach i Smerfach.
    Koniec miesiąca dla naszych chłopaków był bardzo udany! 30 września bowiem przypada Dzień Chłopaka. Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach w życiu rodziny czy w życiu przedszkola. Tak również było i z tą okazją. W grupie Rybek i Smerfów świąteczna atmosfera panowała od samego rana. Dzieci brały udział w konkursach i zabawach muzycznych.

 

Smerfy wykonały śliczne gitary, a dziewczynki z grupy Rybek ozdabiały dla reprezentacji naszych chłopców (niestety tego dnia było obecnych tylko czterech) krawaty, które następnie próbowały samodzielnie im założyć. Chętni chłopcy, mogli zamienić się w poważnych panów z wąsami i wziąć udział w minisesji zdjęciowej. Tego dnia żaden przedszkolak nie opuścił sali bez drobnego upominku, a dziewczynki, zazdroszcząc chłopakom, dopytywały, jak długo będą musiały poczekać na swoje święto.

/p.Karolina Wróbel/

Dzień Chłopaka w Rybkach>>>            Dzień Chłopaka w Smerfach>>>


ODWIEDZIŁA NAS PANI JESIEŃ
W piątek 20 września zawitała do grupy „Smerfów” pani Jesień ze swoimi darami. Na jej nadejście przedszkolaki przygotowywały się od początku roku szkolnego. Podczas codziennych spacerów zdrowotnych szukaliśmy różnic zachodzących w przyrodzie przy zmianie pory roku. Zgodnie z grupową tradycja każdego dnia najmłodsi zaglądali do kącika przyrodniczego, czy pękły już skorupki kasztanów, bowiem to oznaczało, iż nadeszła Jesień. Dodatkowo przystroiliśmy nasz kącik przyrodniczy w warzywa, owoce i kwiaty jesienne.
Nadszedł ten dzień! skorupki kasztanów popękały, liście zarumieniły się w kolorze pomarańczy i czerwieni, a na buziach przedszkolaków zawitał uśmiech i zadowolenie z długo wyczekiwanej dla nich chwili. Postanowiliśmy uczcić zmianę pory roku od obejrzenia teatrzyku w wykonaniu pani wychowawczyni z wykorzystaniem sylwet bohaterów do fragmentu bajki Władimira Sutiejewa „Jabłko”, a następnie próby ułożenia przez chętne dziecko kolejności wydarzeń na podstawie ilustracji. Nie zabrakło również zabaw tanecznych i śpiewów, zagadek słownych i smakowych oraz pogadanki. Nie mogło również zabraknąć pracy plastycznej pt.: „Drzewo Jesienne” przy wykorzystaniu wcześniej barwionych pestek dyni oraz farb. Nadejście Jesieni było dla nas bardzo miłym przeżyciem, zapraszamy najbliższych do galerii zdjęć i zaczerpnięcia z niej troszkę kolorów!

/p. Ewa Szyma/

Zdjęcia>>>


Pani Jesień w przedszkolu
22 września rozpoczęła się astronomiczna jesień. Tego dnia grupa Rybek przyszła ubrana do przedszkola w jesiennych kolorach, a cały tydzień dowiadywała się ciekawostek o oczekiwanej porze roku. Kiedy do sali „Rybek” zapukała tajemnicza postać, niektóre dzieci były onieśmielone, inne poruszone, a pozostałe rozbawione. Pani Jesień przyszła do przedszkolaków z zadaniami sprawdzającymi ich wiedzę.

Starsze maluchy musiały odpowiedzieć na jej zagadki, nazwać jesienne dary, zatańczyć wspólnie z Panią Jesienią, wprawić w ruch kolorowe liście, zagrać na kasztanach… Rybki wywiązały się z zadania bardzo dobrze, a na koniec stwierdziły, że Pani Jesień to ma całkiem podobne włosy do p. Karoliny.
Kto wie, może podczas rodzinnych spacerów uda się spotkać tę tajemniczą postać i poprosić ją o piękną Polską złotą jesień?

Pani Jesień odwiedziła także grupę Krasnoludków.

/p. Karolina Wróbel/

Zdjęcia>>>


Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

Dnia 20 września w całym kraju, we wszystkich przedszkolach świętowany był „Dzień Przedszkolaka”. Z tej okazji panie z Janowickiego przedszkola przyszykowały swoim podopiecznym dzień pełen wrażeń. Najmłodsi wzięli udział w tańcach, śpiewach i zabawach. Cały dzień przebiegał w fantastycznej atmosferze, a najlepszym dowodem na to były odgłosy radości, które dobiegały ze wszystkich Sal przedszkolnych.

Tego dnia nie mogło zabraknąć drobnych upominków upamiętniających niniejsza okazję. Każde dziecko otrzymało drewniany dzwoneczek, dyplom oraz medal. Z niecierpliwością czekamy na kolejny rok i kolejny „Dzień przedszkolaka”, a tymczasem w najbliższych dniach świętować będziemy nadejście Jesieni oraz „Dzień chłopaka”.
W Imieniu całego przedszkola jeszcze raz życzymy przedszkolakom Wszystkiego najlepszego! I zapraszamy do wspomnień z tego dnia zaglądając do galerii zdjęć.

/p. Ewa Szyma/

Zdjęcia>>>


„GIMNASTYKA WAŻNA SPRAWA, DLA NAS DZIECI TO ZABAWA”
W trosce o wszechstronny rozwój dziecka codziennie w przedszkolu odbywają się zajęcia pobudzające najmłodszych do aktywnego działania. Do jednych z najbardziej lubianych przez „Smerfy” są ćwiczenia gimnastyczne i zabawy ruchowe. To właśnie one kształtują prawidłowe nawyki w dbaniu o zdrowie fizyczne. Odpowiadają potrzebom dziecka i ich zainteresowaniom. Poprzez zabawę przedszkolaki wprowadzane są w radosny nastrój, niezbędny w nowym roku szkolnym! W swobodny sposób zachęcają najmłodszych do nawiązania przyjaźni z nowo poznanymi dziećmi.

Ponadto zaspokajają przy tym ich naturalną potrzebę ruchu. W większości z zabaw dzieciom towarzyszy nasz grupowy „Psotek”- kudłata piłka, która zachęca i ośmiela do działania. Ćwiczymy nie tylko w Sali, ale również w ogrodzie i podczas spacerów zdrowotnych w okolicy przedszkola.
Zapraszamy do galerii zdjęć z pierwszych dni w przedszkolu w nowym roku szkolnym.

/p. Ewa Szyma/

Zdjęcia>>>


Rybki poznają zasady ruchu drogowego
Kolejny tydzień za nami. Rybki czują się w przedszkolu już coraz bezpieczniej, a na ich twarzach zdecydowanie częściej gości uśmiech niż smutek i tęsknota. W ubiegłym tygodniu skupiliśmy nasze działania wokół zasad ruchu drogowego. Starsze maluchy wiedzą już, co to jest sygnalizator świetlny oraz dlaczego niektóre posiadają trzy światła a pozostałe dwa. Utrwalaliśmy znajomość kolorów, które w nich występują, ćwiczyliśmy motorykę małą. Nazywaliśmy pojazdy i dzieliliśmy je na te, które latają, pływają oraz poruszają się po drodze i szynach. Dzieliliśmy ich nazwy na sylaby. Wiemy też, czym zajmuje się policjant i jaki numer należy wykręcić, aby uzyskać od niego pomoc. Uczyliśmy się piosenki, której refren chętne dzieci śpiewały solo lub w duecie (można posłuchać w domu>>>).

Wykonaliśmy także pracę plastyczną – malowanie palcami sygnalizatora. Rybki wiedzą też, gdzie można przechodzić przez jezdnię, a także, czym są odblaski i do czego służą. Odblaskowe misie posłużyły nam do zabaw matematycznych. W minionym tygodniu wybraliśmy się również na długi spacer, gdzie mogliśmy obserwować ruch uliczny i przypomnieć sobie poznane zasady bezpieczeństwa. Oprócz tygodniowego tematu, cały czas towarzyszą nam rozmowy o emocjach i sposobach radzenia sobie ze złością i gniewem. W tym tygodniu poznaliśmy bezpieczny sposób wyrażania złości i rozładowania napięcia – zabawy z folią bąbelkową. Po takich igraszkach dobry humor towarzyszył nam już do końca tygodnia.

/p. Karolina Wróbel/

Zdjęcia>>>


Pierwszy tydzień w grupie Rybek
Grupa Rybek liczy 20 osób. W naszym zespole znajduje się czworo dzieci trzyletnich oraz szesnaścioro czterolatków. Dla większości grupy, ten rok szkolny to pierwszy rok pobytu w przedszkolu. Dzieci, które już w zeszłym roku do nas uczęszczały, są dla nowych „rybek” wspaniałymi powiernikami i pomocnikami.
Starsze maluchy to bardzo dzielne przedszkolaki! W pierwszym tygodniu pobytu w przedszkolu dzieci poznały już pierwszą piosenkę (można posłuchać razem z dzieckiem w domu>>>) oraz taniec ilustrujący jej słowa. Znają już każdy zakamarek naszej sali, wiedzą, gdzie znajdują się nasze kąciki i starają się, aby „Pan Bałagan” u nas nie zagościł. Ustaliliśmy też wspólne zasady, które ułatwią nam naszą współpracą i pozwolą na to, aby pobyt w przedszkolu był przyjemny i bezpieczny. Wykonały także pracę plastyczną - malowaliśmy dłonie farbami i rysowaliśmy morze nowymi kredkami! Za nami także pierwszy spacer!
Drodzy Rodzice, zapraszamy do naszej galerii, tutaj możecie nas trochę podglądnąć:)

Rybki śpiewają i grają, zapraszamy do oglądania krótkiego filmu>>>

Zdjęcia>>>

/p. Karolina Wróbel/


Witamy w przedszkolu!
Ten rok szkolny przywitał nasze przedszkolaki w sposób szczególny! Przy ul. Janowickiej 100 w nowych, pięknie wyremontowanych salach gospodarzą 3 grupy przedszkolne:


• Maluchy „Krasnoludki” – wychowawczynie: Renata Matusik, Magdalena Jonkisz

 

• Starsze maluchy „Rybki” – wychowawca: Karolina Wróbel


• Średniaki „Smerfy” – wychowawczynie: Ewa Szyma, Paulina Antonik-Wróbel


Natomiast w budynku szkoły przy ul. Korczaka 2 społeczność przedszkolną reprezentują :
• Starszaki „Misie” – z wychowawczyniami: Elżbietą Małysz oraz Marceliną Kubiczek

Za nami pierwszy tydzień września. Pierwsze dni dziecka w przedszkolu są dla całej rodziny dużą zmianą, która na ogół wiąże się ze stresem, niepewnością, lękami.
Ale Drodzy Rodzice! Pamiętajcie, że to w przedszkolu Wasza pociecha będzie miała okazję uczyć się komunikacji z innymi przedszkolakami i nauczycielem. Przedszkole daje maluchowi olbrzymi potencjał i przyczynia się do otwartości w dorosłym życiu. To tutaj w bezpiecznych warunkach, pod okiem pedagogów mały człowiek stawia pierwsze kroku ku samodzielności. Choć pierwsze tygodnie nie są łatwe dla żadnych ze stron: dziecka, które często po raz pierwszy zostaje w tak dużej grupie obcych sobie osób, rodzica, a także nauczyciela, to pamiętajcie proszę, że już niedługo nadejdą dni pełne uśmiechu, satysfakcji i dumy z małego przedszkolaka!

/p. Karolina Wróbel/