w roku szkolnym 2009/10


ZIELONY OGRÓDEK

Wakacje tuż, tuż a my chcielibyśmy pochwalić się naszym małym ogródkiem,  który w marcu na zajęciach założyliśmy w naszej sali. Zasadziliśmy do doniczek fasolę  "Jaś", zasialiśmy pomidory, paprykę oraz bazylię. Jest już czerwiec, a fasola zdążyła nas przerosnąć (szybka jest, prawda?). Pomidory lada dzień zakwitną, a papryka też ładnie się prezentuje.

   

   

Naszym roślinkom niczego nie brakuje, a to dlatego, że o nie dbamy. Wszyscy uwielbiamy zupę pomidorową. Plasterki pomidora też większość z nas polubiła, bo wiemy że są zdrowe, gdyż mają wiele witamin. Tylko fasola na talerzu budzi w nas niezadowolenie, ale mamy nadzieję, że to sie wkrótce zmieni.

 /tekst napisała pani Renata Matusik/

 


GRUPA STARSZAKÓW, która we wrześniu rozpoczyna naukę w szkole

 

EMILKA - ładne rysuje i śpiewa, jest bardzo zdyscyplinowana

OLA – bardzo grzeczna, ładnie rysuje i maluje

JUSTYNKA – pięknie tańczy, ma dobre poczucie rytmu,

ładnie rysuje zwłaszcza portrety

      

NATALKA – ma bardzo dobrą pamięć, pięknie recytuje,

wykonuje bardzo ładne prace przestrzenne techniką origami

NATALKA – pięknie rysuje, recytuje i śpiewa,

ma dobre poczucie rytmu, ładnie tańczy

MARTYNKA – uzdolniona plastycznie, ma dobre

pomysły, pięknie lepi z plasteliny

       

JULIA – ładnie rysuje i śpiewa

ROBERT – jest wesoły, zawsze uśmiechnięty

KUBA – chętny do pomocy, wesoły,

uwielbia grać w piłkę nożną

  

MICHAŁ – mądra główka, lubi prowadzić

grupowe dyskusje, w których jest przewodnikiem

OLAF – miły, uprzejmy, wesoły,

zawsze zdyscyplinowany

JAN – lubi słuchać bajek

czytanych przez nauczyciela

 

TOMEK – ma ładny uśmiech,

którym obdarza kolegów i koleżanki

SZYMON – grupowy majsterkowicz, ma wyobraźnię

przestrzenną, interesuje się wynalazkami techniki

   

GRZESIU – najgrzeczniejszy chłopak w przedszkolu,

zawsze doprowadza swoje prace do końca, ładnie rysuje

SEWERYN – lubi zabawy grupowe

   

KASIA - ładnie śpiewa, recytuje i tańczy

GABRIEL – ładnie rysuje zwłaszcza postacie

z ulubionych bajek

 

 

DZIECI MŁODSZE Z GRUPY STARSZAKÓW, które pozostają w przedszkolu

       

MARTYNKA – pięknie rysuje i maluje, ładnie śpiewa,

jest bardzo grzeczna, portrety to jej specjalność

NATALKA – bardzo grzeczna, ładnie rysuje i śpiewa

   

OLIWIER – lubi bawić się z kolegami

DOMINIK – ładnie buduje z klocków, ma donośny głos,

który wykorzystuje w czasie występów

   

PIOTR – ma talent aktorski, jest wesoły, 

miły wiercipiętek

PATRYK – ładnie buduje, opowiada,

uwielbia grać w piłkę

 

 

PRZEDSZKOLNE PRZYJAŹNIE

           

 /tekst napisała pani Renata Matusik/


CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM

 

W tym roku w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom do naszego przedszkola przybyli pan Stanisław Nycz - Wiceprzewodniczący Rady Gminy oraz pan Benedykt Kohut - Przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury, Zdrowia i Bezpieczeństwa Publicznego, którzy przeczytali nam ciekawe bajki.

Wszyscy chcemy, aby nasze dzieci wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi. Jest  na to sposób – CZYTAJMY DZIECIOM!

 

Badania naukowe potwierdzają iż głośne czytanie dziecku:

Zdjęcia w naszej Galerii

 /tekst napisała pani Renata Matusik/


PIASKOWNICA

Marzenia to nasze skarby. Każdy powinien je mieć. Człowiek o czymś myśli, o czymś marzy, a gdyby nie marzył nie doszedłby nigdzie. Naszym marzeniem była piaskownica, w której można świetnie się bawić. Lubimy budować wspaniałe zamki, robić babki z piasku albo kopać dołki.

   

RADA RODZICÓW naszego Zespołu Szkolno- Przedszkolnego spełniła nasze marzenie i zafundowała nam wspaniałą piaskownicę z prawdziwego zdarzenia. Jest świetna. Dzięki niej możemy wesoło się bawić i miło spędzać czas. Wszystkie dzieci z naszego przedszkola wraz z paniami nauczycielkami pragną serdecznie podziękować RADZIE RODZICÓW, za tak wspaniały prezent. Obiecujemy, że będziemy o nią dbali, aby służyła nam jak najdłużej.

   

To jeszcze nie wszystko. Serdeczne podziękowania składamy również URZĘDOWI GMINY BESTWINA oraz pani BOŻENIE JAROMIN za sfinansowanie odnowienia sprzętu na naszym placu zabaw, który był już zniszczony i wymagał remontu. 

       

 /tekst napisała pani Renata Matusik/ 


DYSKOTEKA

 

We wtorek 1 czerwca z okazji Dnia Dziecka w grupie starszaków odbyła się dyskoteka. Dziewczynki udekorowały salę balonikami oraz łańcuchami z bibuły. Później zaczęła się zabawa. W przerwie pani przygotowała nam niespodziankę, którą był tort z ptasiego mleczka z bitą śmietaną. Bardzo nam smakował. Później były konkursy, które tym razem wygrały same dziewczynki. Mimo, iż chłopcy bardzo się starali zostali po tyle. Dziewczynkom gratulujemy zwinności i sprytu. Mimo, iż za oknem padał deszcz u nas w sali było bardzo wesoło. Dziękujemy Radzie Rodziców za słodki upominek.

Zdjęcia w naszej Galerii

 /tekst napisała pani Renata Matusik/ 


 

DZIEŃ MAMY W PRZEDSZKOLU

 

„Moja Mama jest jak wiosna,

taka piękna i radosna.

Kocha mnie, ja o tym wiem

i ja Mamo kocham Cię.”

 

    

    26 maja w środę w naszym przedszkolu gościliśmy nasze kochane Mamusie. Długo przygotowywaliśmy się do tego spotkania. Na zajęciach przedstawialiśmy swoje Mamy kolegom i koleżankom. Opisywaliśmy ich wygląd, a na koniec narysowaliśmy portrety. Najwięcej czasu poświęciliśmy przygotowaniu przedstawienia pt. „Legenda o Bazyliszku”. Jeśli ktoś nie wie - Bazyliszek to taki okropny smok, który swoim wzrokiem zamieniał ludzi w kamień. Nikt nie zdołał go pokonać, nawet dzielni rycerze. Dopiero dziewczynka o imieniu Magda, ratując brata Marka przechytrzyła smoka. Wybrała się do jaskini z lustrem i Bazyliszek patrząc w swoje lustrzane odbicie sam zamienił się w kamień, a wszyscy ludzie i rycerze zostali ocaleni. Na zakończenie dzielni rycerze i damy zatańczyli menueta. Mamy nadzieję, że bajka się podobała.

 

           

   

Serdecznie dziękujemy tatusiowi Natalki Bubak, panu Krzysztofowi, który zajął się nagłośnieniem, postarał się o to, aby wszystkie mamy słyszały swoje pociechy.

Najlepsze były efekty specjalne, kiedy wył nasz Bazyliszek czyli Gabryś. Wszyscy poczuliśmy się wtedy, jakbyśmy byli w wielkiej, ciemnej jaskini.

Dziękujemy panie Krzysztofie!!!!

    Podziękowania należą się również mamusi Piotrusia Zemana pani Ewie, która postarała się o pyszne ciasto- ma pani zdolności kulinarne! Mamusiom, które odnalazły się na portretach namalowanych przez dzieci, też gratulujemy. Zachowajcie je na pamiątkę.

BARDZO  WAS  KOCHAMY         

 /tekst napisała pani Renata Matusik/ 

Zdjęcia w naszej Galerii - tak ich dużo, że aż w dwóch częściach:

część pierwsza >>>                        część druga >>>


Turniej Artystyczny - Świat roślin w oczach dziecka

24.04.2010r odbył się III Turniej Artystyczny w Przedszkolu Publicznym w Bestwinie. Hasłem przewodnim konkursu recytatorskiego i plastycznego było: „Świat roślin w oczach dziecka”. Dzieci z naszego przedszkola również wzięły udział w tym konkursie i zdobyły następujące miejsca:

Konkurs recytatorski:

Natalia Mynarska – I miejsce

Weronika Krzyżowska – wyróżnienie

Ania Niemczyk – wyróżnienie

Konkurs plastyczny:

Wśród dzieci 4-letnich:

Klaudia Kania – I miejsce

Aleksandra Mędrala – wyróżnienie

Dzieci 5-letnie:

Wiktoria Kliś – II miejsce

Dzieci 6-letnie:

Natalia Mynarska – I miejsce

    Wszystkim dzieciom biorącym udział w turnieju serdecznie dziękujemy, a zwycięzcom gratulujemy!

                Zdjęcia w naszej Galerii

 /tekst napisała pani Mariola Ferfecka/ 


TYDZIEŃ BIBLIOTEK

We wtorek 11 maja grupa starszaków w odpowiedzi na zaproszenie udała się na zajęcia do Gminnej Biblioteki w Janowicach. W tym tygodniu obchodzony jest Tydzień Bibliotek. Pani bibliotekarka bardzo serdecznie nas przywitała. Przypomniała zasady korzystania z biblioteki. Kilkoro z nas jest już jej członkami, a reszta postanowiła się zapisać, ale do tego potrzebni są rodzice oraz wypełniona karta zgłoszenia. Tematem zajęć był „Alfabet w literaturze”. Pani przeczytała nam bajkę o przygodach kota Atlasa. Zadała wiele zagadek o literkach. Najważniejsze jest to, że na wszystkie potrafiliśmy odpowiedzieć i nawet alfabet powiedzieliśmy bez błędu. Wiedzieliśmy też, co to jest encyklopedia i czego się można z niej dowiedzieć.

   

Bardzo lubimy słuchać bajek, zwłaszcza wtedy, kiedy czyta nam je nasza mama, tata lub pani. Musimy się pochwalić, iż po spotkaniu z autorem panem Fajferem postanowiliśmy narysować pierwsze wymyślone przez nas bajki. Wiadomo, nie potrafimy jeszcze pisać, ale mamy niezłą fantazję i potrafimy ładnie rysować. Nasze prace pierwszy raz zostaną publicznie pokazane na wystawie w Gminnej Bibliotece. Zainteresowanych zachęcamy do obejrzenia.

Zdjęcia w naszej Galerii

 /tekst napisała pani Renata Matusik/ 


DZIEŃ ZIEMI

   

22 kwietnia jak co roku w naszym przedszkolu uroczyście obchodziliśmy Dzień Ziemi. Wszyscy już wiemy, nawet maluchy, że jesteśmy częścią przyrody , dlatego jej losy nie są nam obojętne. Nasze występy artystyczne miały za zadanie wyrazić protest przeciwko niszczeniu środowiska. Alarmujemy do wszystkich, aby pomyśleli co mogą zrobić w swoim najbliższym otoczeniu, aby ulżyć Ziemi i zaprzyjaźnić się z nią.

 

My ze swojej strony obiecujemy:

- kochać i szanować przyrodę,

- otaczać opieką ludzi i zwierzęta,

- dbać o czystość naszego środowiska,

- być przykładem dla innych,

- kochać i szanować naszą Ziemię.

        A  pracowite duszki leśne będą nam o tym przypominały.

   

P.S. Występy bardzo nam sie udały, ponieważ tym razem znaleźliśmy sposób na tremę, którą zostawiliśmy w naszej sali w pudełku z klockami Lego. A tą jedyną, która dopadła na sali gimnastycznej Michała pani uwięziła w swojej kieszeni w spodniach.

Michał: dobry pomysł z tą tremą- wypróbujcie sami, to działa. 

       

Wszystkie zdjęcia z obchodów Dnia Ziemi w naszej Galerii

 /tekst napisała pani Renata Matusik/ 


Już wiosna
    Bardzo się cieszymy z nadejścia wiosny. Lubimy zimę , ale tegoroczna była bardzo długa i mroźna, dlatego już nam się znudziła. Nasza grupa kolejny rok przywitała wiosnę w nietypowy sposób. Nie topiliśmy, ani nie spaliliśmy marzanny, ponieważ ten zwyczaj jest  bardzo nieekologiczny, a my znamy sie na ochronie środowiska, chociaż jesteśmy jeszcze mali. Powitanie wiosny odbyło sie w naszej sali. Najpierw zaśpiewaliśmy wszystkie piosenki, które znamy o tematyce wiosennej. Później zatańczyliśmy wspólnie kilka tańców: poloneza, poleczkę, krakowiaka, kan kana rock and rola. Ten ostatni najlepiej nam wyszedł, ponieważ jest taki szybki jak my.

   

Po tańcach przyszedł czas na wiosenny poczęstunek, który zafundowała nam pani Dorotka Mynarska -mamusia Natalki. Serdecznie jej za to dziękujemy. Truskawki były wyśmienite, ptysie też.

       

Zdjęcia w naszej Galerii

 /tekst napisała pani Renata Matusik/ 


WIELKANOCNE TRADYCJE ...

Święta tuż, tuż a my swoje przygotowania rozpoczęliśmy od wykonania wielkanocnych palm. Musieliśmy się dużo napracować, ale efekt był zachwycający.

 

   

 

Mamusia Martynki Olejak obdarowała nas wielkimi gipsowymi jajkami z wielkanocnym zajączkiem. Naszym zadaniem było je pokolorować. Dziękujemy pani Iwonko. Później ozdabialiśmy wydmuszki i wykonaliśmy koszyki, które będą stroić wielkanocne stoły w naszych domach. Koszyki bardzo pachniały czekoladą, ponieważ pani kupiła nam po kilka czekoladowych pisanek dla każdego. Prosiła tylko, aby doczekały one wielkiej soboty. W naszej sali mamy też wielkanocny kącik, w którym znalazło się wielkie jajko własnoręcznie wykonane przez mamusię Jasia Magi, która nam go ofiarowała - Dziękujemy.

 

   

 

Byliśmy również na przedświątecznych zajęciach komputerowych. Samodzielnie pokolorowaliśmy pisanki oraz wykonaliśmy świąteczne pocztówki, które podarujemy naszym rodzicom. Była fajna zabawa. Dziękujemy pani Danusi za pomoc i poświęcony nam czas.

 

   

 

Nasza pani opowiedziała nam o staropolskim zwyczaju chodzenia z kogucikiem w wielkanocny poniedziałek. Bardzo nam się ten zwyczaj spodobał, więc postanowiliśmy nie czekać do poniedziałku i już w środę wybraliśmy sie na wędrówkę po szkole. Był tylko problem z kogutem. Postanowiliśmy przebrać kolejno chętnych chłopaków, bo kogut to przecież mężczyzna. Najlepiej wychodziło im pianie. Było wiele śmiechu i radości, a i w koszyku też znalazło się coś dobrego.

 

   

 /tekst napisała pani Renata Matusik/ 

Wszystkie zdjęcia możesz zobaczyć w naszej Galerii


Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Janowicach informuje, że w dniach od 15 marca do 16 kwietnia 2010r. wydawane będą w sekretariacie szkoły w godzinach od 8.00 do 16.00 karty zgłoszeń do przedszkola i zerówki dzieci 3, 4 , 5 i 6-cio letnich na nowy rok szkolny 2010/2011. Dzieci, które już uczęszczają do przedszkola, należy również zgłosić na nowy rok szkolny. Podczas trwania zapisów należy zgłosić dzieci, które będą korzystały z opieki przedszkola w okresie wakacji. W miesiącu- lipcu 2010, dyżur pełni Publiczne Przedszkole w Bestwinie. Dyżuru w sierpniu nie będzie.

Karty te można też pobrać z naszej strony (poniżej), wypełnić i oddać w sekretariacie szkoły.

    Karta zgłoszenia do przedszkola

    Karta zgłoszenia do zerówki

zachęcamy do zapoznania się z procedurami przyjmowania dzieci do przedszkola: >>>procedury


Podróż po  Polsce.

 

W marcu rozpoczęliśmy cykl zajęć o naszej Ojczyźnie - Polsce.

Poznaliśmy symbole narodowe: godło i flagę. Rozpoznajemy też hymn Polski- "Mazurek Dąbrowskiego". Wiemy już, że kiedy go usłyszymy należy stanąć na baczność i nie robić dziwnych minek. Poznaliśmy wiele ciekawych legend o Polsce. Wiemy już, dlaczego to właśnie orzeł znalazł się  w godle. Pani pokazała nam mapę Polski, na której umiemy już odszukać duże miasta: Gniezno, Kraków, Warszawę, Toruń, Gdańsk oraz nasze Bielsko. Wiemy już, co oznaczają różne kolory na niej. Dowiedzieliśmy się też wiele o najdłuższej rzece Polski - Wiśle, która bierze swój początek na Baraniej Górze.

Wędrowaliśmy po Polsce brzegiem Wisły. Bardzo smakowały nam oscypki dziękujemy mamusi Piotrusia Zemana, która nas nimi uraczyła). W Krakowie, do którego popłynęliśmy statkiem po Wiśle zaciekawiła nas legenda o "Smoku wawelskim", "Hejnale z Wieży Mariackiej" oraz o krakowskim Lajkoniku. Dziękujemy mamusi Martynki Olejak za wypożyczenie konika do zabawy. Było bardzo wesoło i ciekawie.

Niektórzy z nas mieli szczęście odwiedzić Kraków wraz z rodzicami i mogli nam wiele o nim opowiedzieć, zwłaszcza Michał. Dowiedzieliśmy się, że Lajkonika można najczęściej spotkać na Krakowskim Rynku raz do roku siedem dni po Bożym Ciele. Uczyliśmy się też tańca - Krakowiaka. Bardzo nas ten taniec zainteresował, bo jest taki szybki i skoczny tak jak my).

Z Krakowa wyruszyliśmy w dalszą podróż do Warszawy - obecnej stolicy Polski. Tutaj zainteresowała nas legenda o "Warszawskiej Syrence". Zapoznaliśmy się z ważniejszymi zabytkami stolicy. Super wyszła nam praca plastyczna pt.: " Zamek Królewski w Warszawie"- oczywiście nikt nie zapomniał o Kolumnie Króla Zygmunta III Wazy. Potrafimy już rozpoznać Pałac Kultury i Nauki oraz wiemy już co to są " Łazienki Królewskie"

i wiemy już czym się różnią od łazienek w naszych domach.

Z  Warszawy naszym statkiem udaliśmy się do Torunia, gdzie pani zapoznała nas z legendą o "Toruńskich Piernikach". Degustowaliśmy pierniki prosto z Torunia (bardzo nam smakowały, zwłaszcza te w kształcie serca). Teraz już z zamkniętymi oczami potrafimy je odnaleźć, ponieważ znamy ich zapachy. Wiemy już, że Toruń to miasto związane z postacią Mikołaja Kopernika - słynnego polskiego astronoma.  Z Torunia popłynęliśmy do Gdańska, gdzie mogliśmy podziwiać lwy z gdańskiego ratusza oraz fontannę Neptuna, króla morza. Po wysłuchaniu legendy o "Nieposłusznej Flądrze" wszyscy stwierdziliśmy, że Neptun słusznie ją ukarał za jej złe zachowanie. Bardzo nam się ta podróż podobała. cieszymy się, że nasz kraj jest tak piękny. Mamy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości będziemy mogli odwiedzić  chociaż niektóre z tych miejsc w rzeczywistości z naszymi rodzicami. Polska to nasza piękna ojczyzna."

Zdjęcia w naszej Galerii

 /tekst napisała pani Renata Matusik/ 


Spotkanie z pisarzem

 

W środę 3 marca dzieci z grupy starszaków wzięły udział w spotkaniu z pisarzem. Pan Adam Ryszard  Fajfer mieszka w Wadowicach , czyli  w mieście z którego pochodził nasz polski papież Jan Paweł II.. Nasz gość w skrócie zaprezentował nam swoją twórczość, zwłaszcza bajki, które napisał dla dzieci. Ich bohaterami są głównie zwierzątka oraz rośliny np. „Szczęśliwa stokrotka”, „ Kulka mądralka” itp. Pan Fajfer pisze książki głównie o swoich przeżyciach i przygodach. Napisał również kilka książek o  anie Pawle II, który zło zwyciężał dobrem. Byliśmy zainteresowani ,czy każdy z nas może być pisarzem i co do tej pracy jest potrzebne. Dowiedzieliśmy się , że najważniejsze  to natchnienie i pomysł. Pan zapoznał nas również z kolejnymi etapami powstawania książki. Obiecujemy ,że w maju spróbujemy pobawić się w pisarzy. Mamy tylko jeden problem nie potrafimy jeszcze pisać, ale ładnie rysujemy. W związku z tym nasze pierwsze bajki będą tylko ilustrowane.

 

   

Zdjęcia w Galerii

 /tekst napisała pani Renata Matusik/ 


Pieczemy bułeczki

Miniony tydzień upłynął nam pod znakiem poznawania różnych zawodów. Wybraliśmy się na wycieczkę do sklepu spożywczego, przyglądaliśmy się pracy pani ekspedientki i sami zrobiliśmy zakupy (za prawdziwe pieniądze). Później poznaliśmy jeszcze inne zawody, min. krawcowej i piekarza – sami projektowaliśmy stroje oraz robiliśmy wypieki. Teraz już wiemy jakie produkty są potrzebne aby upiec pyszne bułeczki. Potrafimy już wyrobić ciasto drożdżowe, a później uformować z niego zgrabne bułki z dżemem w środku.

       

Bułki przez nas wykonane były znakomite, o czym świadczył cudowny zapach rozchodzący się po całej szkole. Teraz czekamy na nowe wyzwania – nie tylko kulinarne.

Zdjęcia w naszej Galerii - zobaczcie.

 /tekst napisała pani Mariola Ferfecka/ 


DZIEŃ BABCI I DZIADKA

 

Babciom, Dziadkom dziś śpiewamy.

Razem pięknie się kłaniamy  i życzymy wszystkim Wam.

Sto lat, sto lat żyjcie nam

 

   

W tym roku Uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka w naszym przedszkolu odbyła się 9 lutego. Dlatego tak późno, ponieważ nasi koledzy chorowali. W listopadzie i grudniu męczyła nas ospa, a w styczniu powikłania po niej w postaci ostrego kaszlu i kataru. Na zajęcia uczęszczało mało dzieci. Po powrocie do przedszkola szybko się zmobilizowaliśmy aby uroczystość doszła do skutku jeszcze przed feriami. My bardzo kochamy nasze Babcie i Dziadków i chcieliśmy pochwalić się nimi przed kolegami. 

W dniu uroczystości niektórych z nas zaatakowała trema na widok tak licznej widowni. Dziękujemy Gabrysiowi i Grzesiowi, którzy zgodzili się dodatkowo wystąpić za swoich kolegów, którym choroba nie pozwoliła przybyć. Mamy nadzieję, że program Wam się podobał. My bardzo się staraliśmy. Z góry zaznaczamy, iż w piosence o Dziadku Olku, który nosił różowe okulary zbieżność imion i nazwisk była przypadkowa.

Serdecznie dziękujemy za złożone ofiary pieniężne, które w całości zostaną przeznaczone na dofinansowanie zakupu sceny na salę gimnastyczną, abyśmy w przyszłym roku w czasie występów byli lepiej widoczni. Dziękujemy naszym mamusiom, które upiekły wspaniałe ciasta i tym, które pomogły w kuchni przed i po uroczystości.

Ślemy Wszystkim całusy zwłaszcza tym Dziadkom i Babciom, którzy podarowali nam słodkie niespodzianki. Były wyśmienite.

 /tekst napisała pani Renata Matusik/ 

Zdjęcia w naszej Galerii


Bal karnawałowy

   

Tradycją naszego przedszkola jest organizowanie balu karnawałowego. W tym roku odbył się on 4 lutego i jak zwykle doskonale sie udał. Nasza sala, na ten jeden dzień w roku zmieniła się w salę balową przystrojoną balonami i serpentynami.

Dzieci zaś zamieniły się w księżniczki, motyle, rycerzy, batmanów, wiele, wiele innych postaci.

Były tańce, zabawy, konkursy, a dla pokrzepienia i wzmocnienia naszych sił do dalszej zabawy słodki poczęstunek.

Zmęczeni, ale zadowoleni zakończyliśmy bal wspólnym tańcem.

 

W czasie przerwy dzieci z grupy starszaków zostały zaproszone na przedstawienie teatralne pt.: "Stop przemocy".

 

Zdjęcia z balu w naszej Galerii

Ciekawe stroje karnawałowe - pokaz

 /tekst napisała pani Mariola Ferfecka/ 


Przy choince...

 

W czas świąteczny wszyscy składają sobie życzenia

i każdy ma dużo do powiedzenia.

Życzymy zdrowia, pogody, radości,

by każdy zapomniał o smutkach i złości.

To podsłuchały przedszkolaki, a wymyśliły wierszyk taki:

 

"Maluchy, starszaki –

my małe dzieci

życzymy Wszystkim

WESOŁYCH ŚWIĄT!

Niech się zapełni prezentami

każdy domowy kąt.

A przy choince niech

stanie rodzina,

bo tu, w tym miejscu się zaczyna

wszystko, co dobre, co miłe,

serdeczne...”

 

Aby ubierać choinki w Internecie i grać w gry bożonarodzeniowe wejdź na zakładkę LINKI na stronie szkoły.


ZAJĘCIA W SALI KOMPUTEROWEJ

   

7 grudnia odwiedził nas Mikołaj. Bardzo ucieszyliśmy się z jego wizyty, gdyż obdarował nas słodkimi upominkami. Zaraz po obiedzie czekała na nas kolejna niespodzianka. Pani zaprowadziła nas do sali komputerowej na zajęcia z informatyki, gdzie zapoznaliśmy się z budową komputera. Dużym zainteresowaniem cieszyła się mysz komputerowa, która jak się okazało wcale nie boi się kota. Później na ekranie monitora pojawił się wielki dom z dużą ilością okien. W każdym z nich była cyferka, pod którą ukryte było jakieś zadanie do rozwiązania. I tak układaliśmy puzzle, pod którymi ukryły się elementy komputera. Rozwiązywaliśmy zadania na logiczne myślenie, ćwiczące pamięć oraz koncentracje uwagi.

 

   

 

Wszyscy poradziliśmy sobie z nimi doskonale. Kiedy zajęcia dobiegły końca wcale nie chciało nam się wracać. Jednak wiemy, iż zbyt długie siedzenie przed komputerem jest szkodliwe. Pani  od informatyki pochwaliła nas za dobre zachowanie i zaprosiła raz jeszcze. Bardzo się ucieszyliśmy i z niecierpliwością oczekujemy następnej wizyty.

 /tekst napisała pani Renata Matusik/ 


Mikołaj w przedszkolu

 

   

 

Mikołaj – to najbardziej oczekiwany gość… . Wykazaliśmy dużo cierpliwości i wreszcie się zjawił. Taki, jak sobie wyobrażaliśmy… z brodą, w czerwonym kostiumie, ogromnych butach i … w „podeszłym wieku”. Miał wesołe oczy, „gruby głos” i uśmiechniętą buzie. Dwa ogromne worki prezentów były dla nas. Każdy otrzymał swój! Popatrzcie na zdjęcia. Jesteśmy ogromnie zadowoleni!

 

Zdjęcia warto zobaczyć!

Galeria zdjęć - część 1                                           Galeria zdjęć - część 2  


POKAZ MODY

W ubiegłym tygodniu poznawaliśmy pracę pani krawcowej. Dowiedzieliśmy się jakich przyborów potrzebuje do szycia. Pobawiliśmy się guzikami, które przyniosła pani. Największą popularnością cieszyły się guziki z orłem i żaglowcem.
W końcu postanowiliśmy zostać projektantami mody. W tym celu obrysowaliśmy
naszych najmniejszych kolegów z grupy maluchów na kartonach. Na powstałych konturach zaprojektowaliśmy odzież według własnego pomysłu, tworząc w ten sposób najmodniejsze stroje Janowic.

 

   

 

Później bawiliśmy się w pokaz mody, bo która dziewczyna nie marzy o karierze modelki spacerującej po wybiegach w modnych strojach. Chłopcy nie wykazali zbytniego zainteresowania pokazem własnych strojów – zajęli się sprawami technicznymi. Na dywanie zrobili wybieg z żółtej bibuły. Oczywiście nie zabrakło miejsca na garderobę, gdzie dziewczyny mogły się przebierać. Zrobili również z klocków kamery video oraz aparaty fotograficzne. Dziewczyny pokazały się w całej okazałości z uśmiechem na twarzy. Niektóre modelki przebierały się cztery razy! Było dużo braw, śmiechu i radości.

 

       

 

Największym krzykiem mody okazały się przepiękne buciki Martynki, która poruszała się w nich jak prawdziwa modelka. Te buciki były na wysokich obcasach i wszystkie dziewczyny oszalały na ich punkcie. Niektóre nawet chciały je przymierzyć, ale pani się nie zgodziła, bo bała się, że możemy wykręcić nogę w kostce. W czasie pokazu wiele z nich wykazało duże predyspozycje do wykonywania zawodu modelki. Może w przyszłości rozpoznamy je na jednym ze światowych pokazów mody?
Zdjęcia w naszej Galerii

 /tekst napisała pani Renata Matusik/ 


ROBIMY SAŁATKĘ

Ciach, ciach, ciach pokroimy sałatkę zrobimy.

 

Lato skończyło się na dobre. Przyszła jesień, a my na jej powitanie postanowiliśmy zrobić sobie w przedszkolu sałatkę owocową. Pani zadbała o owoce, a my oczywiście o sprzęt tzn. fartuszki i deseczki. Nożyki pożyczyła nam pani Jasia. To te same, którymi kroimy kotlety w czasie obiadu. Fartuszki były na nas prawie dopasowane, co będzie można zobaczyć na zdjęciach.

 

Niektóre mamusie uszyły jeszcze dzień wcześniej, bo niektórym z nas były bardzo potrzebne. Pani powiedziała, że będą nam jeszcze potrzebne i to wcale nie do zabawy.  Wracając do sałatki to najpierw staranie umyliśmy wszystkie owoce w ciepłej wodzie, osuszyliśmy i zabraliśmy się do pracy. Skład sałatki komponował każdy indywidualnie, bo przecież nasze upodobania kulinarne jeszcze się różnią. U jednych przeważały banany, u innych winogrona, a u Gabrysia śliwki, ponieważ bardzo je lubi. Szczególnie wiele zainteresowania wzbudził w nas owoc trochę podobny do cebuli, ale cebula to przecież warzywo. Natalia uświadomiła nas, że jest to granat, jej ulubiony owoc egzotyczny.

   

 Każdy mógł go zdegustować, ale nie wszyscy się odważyli. Wszystkie sałatki były wyśmienite ale najważniejsze jest to, że zawierały dużo witamin. Dziękujemy pani Grażynce za pomoc.

 

Podsłuchane :

Michał: Nie denerwuj  Kacper tego granata, bo jak nie wytrzyma  to wybuchnie

Kacper: I co ?

Michał : I  będziemy mieli niezły bigos.

 Zdjęcia w naszej Galerii

 /tekst napisała pani Renata Matusik/ 


Wyjątkowy Gość w przedszkolu

 

            Każdy przedszkolak - mały i duży - wie, że najwięcej o ruchu drogowym wie pan policjant. Dlatego we wtorek 15 września zaprosiliśmy do przedszkola Pana Policjanta. Ale co to była za niespodzianka! Pan Policjant przyprowadził ze sobą towarzysza - psa Sonego. Sony był bardzo miły, ale jak zaczął szczekać… Oj… Ale przyrzekamy, że baliśmy się tylko troszeczkę! Pan Policjant pokazał nam co zrobić, żeby pies nas nie zaatakował. Już wiemy, że musimy unikać gwałtownych ruchów, krzyków, no i nie powinniśmy patrzyć psu prosto w oczy. Ale ponieważ różnie to bywa, na wszelki wypadek nauczyliśmy się jak należy się zachować podczas ataku psa. Wszyscy razem - nawet panie Nauczycielki - ćwiczyliśmy pozycję obronną zwaną „żółwiem”.

 

   

        Pan Policjant był tak miły, że pozwolił nam posiedzieć w radiowozie. Takiej frajdy nie mieliśmy już dawno! A chociaż, jak to dzieci, potrafimy być bardzo głośni to sygnałów dźwiękowych nie udało nam się przekrzyczeć!

        Na koniec każdy z nas mógł obejrzeć, a nawet potrzymać lizak, latarkę i specjalną odblaskową kamizelkę. No i oczywiście kajdanki! Ale wcześniej pan Policjant założył kajdanki Pani Elizie Szelidze! Śmiechu było co nie miara! I powiemy wam w sekrecie, że drugoklasistom bardzo się ich Pani w kajdankach podobała…

        A Panu Policjantowi bardzo dziękujemy za wizytę i oczywiście zapraszamy ponownie!

Zdjęcia w naszej Galerii

 /tekst napisała pani Agata Matras/ 


Idą dzieci do przedszkola

Wietrzyk leci w dal przez pola

idą dzieci do przedszkola.

A kto przy tym wcześnie wstanie

z apetytem zje śniadanie.

 

Raźny głos do góry nos!

Raźny głos do góry nos!

Właśnie tacy, właśnie tacy

są weseli przedszkolacy.

My też już jesteśmy weseli i nawet już nie płaczemy, ponieważ  zrozumieliśmy, że mama lub tato zawsze po nas przychodzą, a w przedszkolu jest całkiem fajnie. Mamy dużo kolegów i koleżanek, a panie są wspaniałe. W tym roku szkolnym do naszego przedszkola uczęszcza więcej dzieci niż w latach poprzednich. Grupa młodsza i starsza liczą po 23 dzieci.

   

W grupie młodszej pracować będą pani Elżbieta Małysz, pani Agata Matras oraz pani Grażynka Włoszek (pomoc wychowawcy). W grupie starszej pani Renata Matusik oraz pani Kazia Foltak (pomoc wychowawcy). Zajęcia z religii będzie prowadziła pani katechetka Barbara Nycz, a język angielski pani Marlena Handzlik. 

   

   

Pogoda jak na razie dopisuje więc codziennie po zajęciach chodzimy na plac zabaw oraz spacery po naszej przepięknej okolicy. Na początku pani zapoznała nas z zasadami bezpiecznego korzystania z urządzeń ogrodowych, a Jaś jej w tym pomógł ponieważ doskonale je zapamiętał i bardzo zależy mu na bezpieczeństwie kolegów.

 /tekst napisała pani Renata Matusik/ 


Do przedszkola czas...

Już wrzesień! Minęły wakacje i niektórzy z nas mieli okazję „zrozumieć”, co to znaczy „mieć wakacje”. Był to czas wycieczek, wczasów z rodzicami i wielkich wypraw (w naszych oczach wszystko jest olbrzymie).

A teraz wracamy do przedszkola! Tu czeka na nas nasza nadzwyczaj słoneczna sala, panie (w tym roku mamy nową panią - Agatę), koledzy i koleżanki. Wszystkich dzieci przedszkolnych jest 46! Podzieleni jesteśmy na dwie grupy: młodszą i starszą. Osobno się uczymy i bawimy, ale razem chodzimy na spacery i posiłki. Razem „robimy” też imprezy przedszkolne. Na to już się cieszymy! Mamy też dużo zabawek, gier, ale najbardziej lubimy, gdy panie organizują nam tzw. „szwedzki stół”. Nie ma tu nic do jedzenia, ale to my wybieramy najbardziej ulubione zabawy.  Każdy coś proponuje i wzajemnie uczymy się nowych rzeczy.

            W tym roku dużo jest też nowych dzieci. My „starzy bywalcy” musimy ich wciągnąć w przedszkolne życie.

        Tu informacja dla rodziców:

Czytajcie artykuły na gazetce ściennej , z których dowiecie się: „Jakie dziecko może mieć pomysły, aby nie chodzić do przedszkola”. My już to wiemy, że łatwo Was „nabrać”. Mamy swoje sztuczki, A tak na serio – w przedszkolu jest super, ale też musimy mieć czas, żeby się przyzwyczaić. W przedszkolu nowy rok zawsze zaczyna się płaczem młodszych i śmiechem starszych. Wkrótce napiszemy Wam jak było tym razem. Będą też zdjęcia. Czytajcie naszą stronę!

 /tekst napisała pani Elżbieta Małysz/