eTwinning 2012/13


Wymiana słowacko-polska

6. maja 2013 na zaproszenie naszej szkoły przybyli Słowacy z zaprzyjaźnionej już od lat szkoły partnerskiej. Spotkaliśmy się w polskim Cieszynie, aby przeprowadzić zajęcia edukacyjne w ramach projektu „eLegends”. Na pożegnanie podarowaliśmy kolegom kubki z nazwą naszej szkoły ze słodkim wypełnieniem-polskimi pierniczkami. Czekamy na kolejną tak wspaniałą „żywą lekcję języka”.

Zapraszamy do oglądania pokazu z tego spotkania >>>


Janowice pod białym puchem >>>zobacz>>>

Za niedługo spotykamy się z naszymi kolegami ze Słowacji w ramach projektu eLegends, więc przygotowujemy kilka niespodzianek oraz informacji o naszej miejscowości.


Obrazy z dawnych Janowic

Ani się woda wróci, która upłynęła, także ani godzina, która już minęła. –przysłowie

Oto nasza praca >>> Janowice z szarych fotografii


Janowice z przeszłości – opowieści naszego gościa specjalnego

 

„Aby drogę mierzyć przyszłą, trzeba koniecznie pomnieć, skąd się wyszło”- C.K.Norwid

 

4.stycznia 2013r. odwiedził nas pan Marian Nycz-nauczyciel historii, mieszkaniec Janowic, świadek wielu fantastycznych i ciekawych wydarzeń z przeszłości naszego kraju oraz naszej małej miejscowości, osoba bardzo mądra, posiadająca olbrzymią wiedzę, a zarazem bardzo skromna, ciepła i serdeczna. Na początku spotkania przedstawiliśmy swoje dwie wybrane prace- prezentację legendy „Pasieki”, oraz polsko-angielskie przedstawienie „Targanice”.  Następnie p.Nycz rozpoczął swoje ciekawe opowieści o naszych przodkach i historii naszego regionu.

Jak powstały Targanice? Dowiedzieliśmy się, że ten rejon Janowic porośnięty był gęstym lasem. Kilka rodzin postanowiło wykarczować go, aby w tej części Janowic wybudować swoje domostwa. Ludzie karczowali, rwali, targali roślinność, krzewy… w ten sposób „wytargali” swój kawałek ziemi.

Pan Marian nakreślił nam również obraz słynnych i zasłużonych ludzi Janowic: pani Babińska- pierwsza nauczycielka szkoły w Janowicach, pan Czernek-dyrektor szkoły, pan Adam Gajda- człowiek wielkiego serca, który pomagał profesorowi z Rosji w czasie II wojny światowej, pan Władysław Niemczyk-dowódca AK, pani Achinger, pani Genowefa Maga-działaczki AK, pan Jan Kubik-poseł do Parlamentu w Wiedniu, pan Edward Jaszek- pułkownik, lotnik, odrestaurował krzyż przydrożny na ul.Gajowej-pochowany we Wrocławiu, pan Benedykt Kozik- bibliotekarz  oraz osoby, które nie były mieszkańcami Janowic, to pan Nessman- nauczyciel j. niemieckiego z czasów okupacji, pan Bitner-nauczyciel z czasów okupacji.

Czasy okupacji!...

Zamknięto wszystkie szkoły średnie i wyższe uczelnie, a w szkołach podstawowych uczono wyłącznie niemieckiego i arytmetyki. Nie wolno było mówić po polsku poza domem. Pan Nessman stosował kary cielesne za nieznajomość słownictwa niemieckiego. Zamknięto polską prasę, spalono księgarnie i biblioteki, a archiwa i muzea albo zniszczono, albo wywieziono w głąb Rzeszy. Przydrożne krzyże i kapliczki niszczono, nagrobki demolowano, a cmentarze niszczono lub nawet zaorywano. Wszystkie polskie oznaczenia, napisy i drogowskazy usunięto, a miasta otrzymały niemieckie nazwy. Ogólnie rzecz biorąc, bezwzględnie niszczono wszelkie ślady polskości. Hałcnów i Bielsko-Biała były miejscowościami niemieckimi. Większość mieszkańców byli to rodowici Niemcy.

Polacy, którym udało się uniknąć śmierci na początku okupacji, trafiali do obozów koncentracyjnych jak było w przypadku pana Woźniaka, który zginął w niemieckim obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu.

Po II wojnie światowej w latach 60. Szkoła podstawowa w Janowicach nosiła nazwę Szkoły Podstawowej im. XX-lecia Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej,  która co roku gościła mnóstwo dzieci kolonijnych ze względu na piękne położenie Janowic oraz czyste, świeże powietrze.

 

„Wydaje się nam, że przeszłość jest naszą własnością. Otóż przeciwnie – to my jesteśmy

jej własnością, ponieważ nie jesteśmy w stanie dokonać w niej zmian, ona natomiast wypełnia całość naszego istnienia” Leszek Kołakowski „Klucz niebieski albo opowieści biblijne zebrane ku pouczeniu i przestrodze”

 

Dziękujemy za przybycie i wspaniałe przedstawienie nam przeszłości naszych „ojców”, bo jak mówi motto naszego projektu eLegends : „Z pamięci o przodkach naszych utkana jest nasza tożsamość”.

/Uczniowie Szkolnego Koła Europejskiego/


Świetlica pełna legend

Dzieci przebywające na świetlicy szkolnej przyłączają się również do projektu “eLegends”.  Niektóre z nich nie wiedziały, że legendy polskie mogą bawić i zarazem uczyć, bo każda z nich posiada morał.
Legenda o Panu Twardowskim, który na księżycu nudzi się od wieków>>>


W poszukiwaniu legend i ciekawych ludzi…

Oto historia naszej wyprawy bogatej w ciekawe doświadczenia… >>>


Wykonujemy kartki świąteczne dla dzieci z Europy

Dzieci naszej szkoły wykonały własnego pomysłu kartki świąteczne z życzeniami bożonarodzeniowymi, płynącymi prosto z serca. Zostały one zebrane w jedną prezentację i przesłane do zaprzyjaźnionych szkół ze Słowacji, Hiszpanii, Portugalii, Turcji, Wielkiej Brytanii.

Bożonarodzeniowa prezentacja>>>


Życzenia bożonarodzeniowe dla naszej szkoły

Szkoła Podstawowa CEIP San Andrés - La Borreca  z Hiszpanii wysłała życzenia bożonarodzeniowe oraz noworoczne


eLegends

“Z pamięci o przodkach naszych utkana jest nasza tożsamość”

“The aim is to create legends of your place of living. You can also focus on the history, habits, culture, famous people, events of your home place. You should take photos, films during the project creation. We should learn our local past and learn how to present it using ICT tools(movie makers, Power Points, photos,word...) Knowing our past we realize our identity!”

Rozpoczynamy kolejny projekt eLegends, który jest pewnego rodzaju kontynuacją szkolnego projektu Szkoły z klasą. Tym razem poszerzamy go ze szkołami ze Słowacji oraz Portugalii.

Klaudia Rąba rozpoczęła temat legend od legendarnych miejsc USA. Popatrz>>>


Europejska Odznaka Jakości >>>

Nasza szkoła otrzymała Europejską Odznakę Jakości za projekt „Kręgi wodne” realizowany przez:

 

Manuela Correia, Escola EB/S Domingos Capela, Portugalia

Kübra Çam, Kubilay İlköğretim Okulu, Turcja

Begoña Trancón Diez, CEIP San Andrés - La Borreca, Hiszpania

Ana Pires, Escola EB/S Domingos Capela, Portugalia

Andreia Martins, Escola EB/S Domingos Capela, Portugalia

Delfina Casalderrey, Escola EB/S Domingos Capela, Portugalia

Lígia Oliveira, Escola EB/S Domingos Capela, Portugalia

Marisa Rocha, Escola EB/S Domingos Capela, Portugalia

Marisa Silva, Escola EB/S Domingos Capela, Portugalia

Nancy Cabral, Escola EB/S Domingos Capela, Portugalia

Pilar Gomes, Escola EB/S Domingos Capela, Portugalia

Ica Egri, Kállay Miklós Általános Iskola, Węgry

Ivana Peričić, Osnovna škola ''Mertojak'', Chorwacja

Helen Siddall-Butchers, Winteringham Primary School, Wielka Brytania

Marlena Niemczyk-Handzlik, Zespół Szkolno-Przedszkolny, Polska

Zespół eTwinning skierował w mailu kilka słów do naszej placówki:

„Gratulacje! Twoja szkoła otrzymała Europejską Odznakę Jakości eTwinning za wspaniałą pracę w projekcie eTwinning "WaterRings". Oznacza to, że Twoja praca, praca Twoich uczniów i Twojej szkoły została oceniona jako reprezentująca najwyższy europejski poziom.”


Szkolny koordynator współpracy europejskiej szkół - mgr Marlena Niemczyk-Handzlik