AKTUALNOŚCI            powrót


Laureatka w Wojewódzkim Przedmiotowym Konkursie z Języka Polskiego.

Anna Niemczyk, uczennica klasy 8, uzyskała najwyższy tytuł, tytuł Laureata w Wojewódzkim Przedmiotowym Konkursie z Języka Polskiego w roku szkolnym 2019/2020, w wyniku czego była zwolniona z pisania egzaminu z języka polskiego.
W przygotowaniach do konkursu pomocy udzielała polonistka, pani Jolanta Kuczyńska
Ania wykazała się ogromną pracowitością, wielką wiedzą, poświęciła bardzo dużo czasu na czytanie lektur konkursowych, pisanie prac, analizowanie zadań. Jej pracowitość i talent zostały nagrodzone tytułem Laureata.
Aniu, jesteśmy z Ciebie bardzo dumni!


eDzień Dziecka: Minister Dariusz Piontkowski czyta Warzyła sroczka kaszkę >>>


Prawa dziecka - historia i teoria >>>


Nasza szkoła nosi imię Marii Konopnickiej.
Patronka naszej szkoły 23 maja obchodziła swoje urodziny, zapraszamy na wirtualny spacer po Muzeum M. Konopnickiej w Suwałkach>>>


Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

obchodzony jest 8 maja od 1985 roku.


Święto, zainicjowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, od wielu lat rozpoczyna Tydzień Bibliotek (8-15 maja), okres, w którym książnice wszystkich typów otwierają się jeszcze bardziej na swoich użytkowników poprzez organizację okolicznościowych wydarzeń: spotkań, konferencji czy warsztatów.

/p. Ilona Wójtowicz/


 

22 kwietnia - Światowy Dzień Ziemi.
Jest to największe ekologiczne święto, obchodzone od 1970 r. na całym świecie, obecnie w 192 krajach. Rok 2020 jest szczególny, gdyż właśnie teraz przypada 50 rocznica obchodów. W tym dniu obchodzimy również Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi. Wszelkie działania podejmowane w tym dniu mają przyczynić się do zwiększenia świadomości wpływu, jaki wywieramy na środowisko i co można z nim zrobić. Dzień Ziemi co roku odbywa się pod innym hasłem przewodnim. Tegoroczne hasło to "Działanie na rzecz klimatu".
W związku z tym, uczniowie klasy VI oraz klasy V podjęli wyzwanie ”BĄDZ EKO – LOGICZNY – ZAPROJEKTUJ PLAKAT NA DZIEŃ ZIEMI” jednocześnie nawiązując do wydarzeń współczesnego świata.
Od kilku tygodni cały świat jest skupiony na walce z koronawirusem. wszędzie mówi się o noszeniu maseczek i rękawiczek ochronnych ….. co się potem z nimi dzieje???? Lądują na trawnikach, chodnikach i powoli stają się nowym elementem naszej rzeczywistości. Jest wiosna przyroda zaczyna budzić się do życia, zadbajmy o to aby nie zaśmiecać jej plastikiem. Mowa tutaj nie tylko o butelkach czy papierkach po zjedzonych chipsach czy batonikach, ale o nowym ekologicznym zagrożeniu jakim stają się jednorazowe rękawiczki i maseczki.
Oto zdjęcia najciekawszych plakatów i apeli do nas, ludzi, którzy żyją na Ziemi i którzy nie zawsze ją szanują.

/p. Ilona Wójtowicz/

Zdjęcia>>>


Patriotyzm naszych uczniów - jak uczniowie uczcili majowe święta - prace plastyczne zebrane przez panią Ilonę Wójtowicz

Zdjęcia>>>


Święto Konstytucji 3 Maja

- prezentacja przygotowana przez panią Jolantę Kuczyńską

kliknij, aby zobaczyć prezentację>>>

wybierz: wyświetl prezentację


 

Wspomnienia z lekcji historii - klasa 6 - wojny w XVII wieku
Czas wojen w XVII wieku został przez nas dokładnie omówiony i utrwalony. Uczniowie pracowali w grupach. Na podstawie tekstu z podręcznika mieli za zadanie przedstawić w dowolnej formie wydarzenie historyczne. Jedni referowali tematy, inni tworzyli mapy myśli, a jeszcze inni wykazali się pomysłowością i zaprezentowali krótkie dramy. A oto mamy zdjęcia, które przybliżają nam realizacje projektów.

/p.Renata Martyniak/

Zdjęcia>>>


Wspomnienia z lekcji historii - klasa 5 - pismo greckie
Podczas zajęć o starożytnej Grecji mózgi moich uczniów rozgorzały. Każdy posiadał w zanadrzu mnóstwo ciekawostek i informacji. Ulubionym ich tematem byli bogowie greccy. Oj, myślę, że do dzisiaj z radością wspominają omawianie tych zajęć. Z naszych lekcji pozostały zdjęcia, które robiłam podczas zajęć o piśmie greckim. Mam nadzieję, że każdy z uczniów rozpozna swoje imię.

/p.Renata Martyniak/

Zdjęcia>>>


Wspomnienia z lekcji historii - klasa 5 - starożytne cywilizacje
W tym trudnym dla nas okresie musimy dbać o nasz dobry humor. Mam nadzieję, że wspomnienia z naszych zajęć wywołają u Was uśmiech na twarzach.
W pierwszym półroczu z klasą 5 podsumowywaliśmy starożytne cywilizacje. Klasa została podzielona na 5 grup. Każda miała za zadanie przy pomocy kartki papieru, plasteliny i patyczków przedstawić obraz poszczególnych cywilizacji: Mezopotamii, Egiptu, Izraela, Indii i Chin. Jeden uczeń przygotował osadę człowieka prehistorycznego. Jak udało się im to zaprezentować? Czy mieli przy tym dobrą zabawę? Czy jesteście w stanie zgadnąć, która fotografia dotyczy jakiej cywilizacji? Oceńcie sami.

/p.Renata Martyniak/

Zdjęcia>>>


„Teatr na wynos”
Polecam bardzo ciekawą grę rodzinną, którą można znaleźć na stronie wrocławskiego Teatru Lalek, w zakładce „dla dzieci i opiekunów” (była przygotowana oryginalnie do spektaklu, teraz udostępniona w ramach działań „teatr na wynos”). Może kogoś zainteresuje >>>kliknij>>>

/p. Agnieszka Czerwińska/


Warsztaty ekologiczne – Segregujesz – zyskujesz.
W dniu 12 lutego uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach na temat: „ Segregujesz zyskujesz. (jak i dlaczego warto segregować, zasada 5R, "zero waste" czy to możliwe?)”. Warsztaty prowadziła Pani Alicja Fober z Fundacji Ekologicznej Arka. Może niektórzy z Was zastanawiają się, co oznacza termin „zero waste”, po polsku termin jest tłumaczony jako „zero śmieci” albo „zero odpadów”. Zasada promuje zdrowy dla środowiska styl życia, konsumpcji dóbr i traktowania odpadów.
A oto zasady zero waste, zwane zasadami 5R (w tej właśnie kolejności): (wyjaśnione przez Beę Johnson)
1. Refuse – Odmawiaj

2. Reduce – Redukuj, minimalizuj
3. Reuse – Użyj ponownie

4. Recycle – Przetwarzaj i Przerabiaj (Upcycle)
5. Rot – Kompostuj
Oraz dodatkowo:
6. Repaire – Naprawiaj

Pierwszy czasownik refuse – nawołuje do odmawiania kupowania rzeczy, który nie są nam koniecznie potrzebne, ale czasami ulegamy namowom, reklamom, czy zachęcającym wyprzedażom.
Drugi czasownik – reduce -przypomina o możliwości zmniejszenia ilości generowanych odpadów poprzez ograniczenie konsumpcji niepotrzebnych produktów – unikaj kupowanie zbędnych lub niepotrzebnych rzeczy, unikaj towarów nadmiernie opakowanych .
Trzeci – reuse (użyj ponownie) przypomina o możliwości powtórnego wykorzystania produktów powszechnie uznanych za jednorazowe, co zmniejsza skalę zanieczyszczeń środowiska, powstałych zarówno wskutek efektów ubocznych produkcji jak i akumulacji śmieci. Odnosi się do propozycji ponownego, wielokrotnego wykorzystania towarów, czasem w zupełnie nowym przeznaczeniu.
Wreszcie czwarty – recycle - czasownik (oddaj do odzysku) mówi co należy zrobić w sytuacji, gdy nie można zrezygnować z produktu, a powstałego z niego odpadu nie da się wykorzystać ponownie: należy go wrzucić do odpowiedniego pojemnika celem ponownego wykorzystania w produkcji.
Kolejność czasowników nie jest w tym zwrocie przypadkowa. Największe korzyści dla środowiska niesie ograniczanie nadmiernej konsumpcji oraz wielokrotne użycie – czyli jak najpóźniejsze uznanie produktu za odpad. Wreszcie ich racjonalne przetwarzanie pomaga ograniczyć obciążenia środowiska związane z pozyskaniem produktu z surowców pierwotnych i wspomnianą wcześniej akumulacją śmieci.
Plastikowe opakowania, które zastąpiły szkło, metal czy kamień, miały ułatwić nam życie. Tymczasem ilość odpadów, które nie są biodegradowalne niepokojąco rośnie. Pacyficzna plama śmieci ważąca 87 tysięcy ton zajmuje już obszar pięć razy większy niż Polska. Skala zjawiska przeraża.

/p.Maria Drewniak/

Zdjęcia>>>


Czytelnicza wspinaczka do sukcesu – podsumowanie półrocza.
W czasie kiedy naszym światem rządzi szybki przekaz informacji, emocje zastępują emotikony i wszechobecne są skróty językowe chcę aby słowa Ignacego Krasickiego, iż książka to nierozdzielny towarzysz, przyjaciel bez interesu, domownik bez naprzykrzania stały się myślą przewodnią innowacji pedagogicznej :„Czytelnicza wspinaczka do sukcesu ”, którego najważniejszym elementem jest Wieża czytelnicza. Zamiarem nauczycieli klas edukacji wczesnoszkolnej jest aby uczniowie z radością odkrywali zaklęte w starych
i nowych książkach prawdy życiowe. Pragniemy również, by dla naszych podopiecznych książka stała się nie tylko uświęconym tradycjom nośnikiem wielkich tekstów, ale także – przyjacielem bez interesu i domownikiem bez naprzykrzania. Przekonani jesteśmy, iż rzeczywiście może być ona człowiekowi najlepszym i najbardziej niezawodnym przyjacielem.
Nasi podopieczni to udowodnili, ponieważ w czasie trwania konkursu ich motywacja nie spadała ani na chwilę, wręcz przeciwnie co miesiąc padały kolejne rekordy przeczytanych stron. Nieocenioną rolę odegrali Wasi wspaniali rodzice, którzy aktywnie wspierali swoje dzieci , za co bardzo gorąco im dziękujemy w imieniu całego grona pedagogicznego . Najlepszymi czytelnikami miesiąca w klasie drugiej zostali: Liwia Cogiel, Dominika Klasa oraz Karolinka Damek, natomiast w klasie trzeciej Patrycja Dziadek, Weronika Dziadek, Alicja Bubak i Aleksandra Redosz.
Wszystkim uczniom bardzo gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów czytelniczych.

/p.Ewelina Nikiel/

Zdjęcia>>>


Szanowni Rodzice!
Od 12 do 25 marca br. funkcjonowanie jednostek systemu oświaty zostaje czasowo ograniczone. To decyzja Ministra Edukacji Narodowej wynikająca z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa.
12 i 13 marca br. to dni, w których w przedszkolach i szkołach podstawowych nie będą odbywały się zajęcia dydaktyczno- wychowawcze, a jedynie działania opiekuńcze.
Od poniedziałku tj. 16 marca br. wychowankowie i uczniowie nie przychodzą do przedszkoli i szkół.
Jest to czas kwarantanny, wobec tego uczniowie powinni pozostać w domach.
Bardzo prosimy o poważne potraktowanie powyższego komunikatu.
W razie pytań prosimy o kontakt telefoniczny 32 21 574 69 lub przez mobi- dziennik.

Dyrektor ZSP w Janowicach.


Spotkanie z policjantem
   
Dnia 5 lutego na zajęciach doradztwa zawodowego wzięliśmy udział w kolejnym już spotkaniu z policjantem, moim tatą. Na pierwszym spotkaniu mogliśmy dowiedzieć się jak przebiega ścieżka awansu zawodowego w Policji. Tym razem mieliśmy okazję posłuchać jak wygląda służba w Policji i zobaczyć jakim sprzętem oraz środkami techniki kryminalistycznej posługują policjanci na miejscu zdarzenia.
Na samym początku tata zaprezentował jedną z najważniejszych rzeczy jaką powinno się posiadać podczas zabezpieczania śladów- lateksowe rękawiczki. Dzięki nim nie zostawiamy własnych śladów, przez co o wiele łatwiej przeprowadzić śledztwo. Należy jednak pamiętać o tym, żeby zmieniać je po dotknięciu każdego zabezpieczonego śladu lub przedmiotu, aby nie przenosić śladów na inne przedmioty. To może utrudnić lub nawet uniemożliwić rekonstrukcje wydarzeń bądź dać błędne wyobrażenie o tym, co się zdarzyło.
Następnie tata zaprezentował folię żylatynową- czarną, czyli specjalistyczną taśmę do zabezpieczania wszelkich śladów traseologicznych, np. butów. Ślady te są bardzo przydatne, ponieważ dzięki takim informacją możemy określić w przybliżeniu rodzaj obuwia (damskie/męskie), jego rozmiar oraz to, czy sprawca jest powiązany z innymi przestępstwami. Niestety bywa to coraz trudniejsze, ponieważ jest coraz więcej „profesjonalistów”, którzy mają różne pomysły na zatuszowanie śladów, np. zakładają worki na buty, pozbywają się obuwia lub w ogóle go nie zakładają. Kolejnym interesującym sposobem na identyfikację sprawców było zaprezentowanie możliwości zabezpieczania odcisków linii papilarnych. Odbywa się to przy użyciu specjalnych proszków daktyloskopijnych, pędzli i folii, na których utrwala się te ślady. Najciekawszy okazał się pędzel magnetyczny, który bardzo zainteresował wszystkich uczniów.
Mieliśmy również okazję zobaczyć jak pobiera się odciski palców od osób podejrzanych za pomocą poduszek nasączonych tuszem i kart białego papieru. Jak dowiedzieliśmy się z prezentacji, policjanci zbierają i zabezpieczają różne ślady, w tym min. opiłki metalu, ślady biologiczne, przedmioty pozostawione przez sprawców oraz szereg innych istotnych śladów mogących przyczynić się do ustalenia tożsamości sprawcy.
Wszystkie opisane przedmioty i ślady są zabezpieczane w specjalnie przeznaczonych do tego celu opakowaniach, woreczkach, które mieliśmy okazję zobaczyć. Są to tzw. koperty bezpieczne, których nie da się otworzyć bez pozostawienia widocznych śladów.
Dowiedzieliśmy się również, że poza zabezpieczaniem śladów, funkcjonariusze policji wykonują na miejscach przestępstw dokumentację fotograficzną lub video celem udokumentowania miejsca zdarzenia.
Wszystkie przedstawione informacje były bardzo interesujące i pozwoliły nam zapoznać się z pracą policjantów na miejscu zdarzenia.

/Dawid Lukowiec, klasa 8/

Zdjęcia>>>


Zimowisko 2020
   
Uczniowie naszej szkoły podczas ferii uczestniczyli w zimowisku zorganizowanym w ZSP w Bestwince. W drugim tygodniu opiekunami były Panie Ewelina Moczek i Agnieszka Czerwińska. Pierwszego dnia odbyły się zajęcia stacjonarne- warsztaty plastyczne, zabawy ruchowe na sali gimnastycznej. Naszymi gośćmi byli myśliwi z koła łowieckiego „Bażant”, którzy przybliżyli nam swoją pracę będącą jednocześnie ich pasją.


We wtorek wyjechaliśmy na całodniową wycieczkę do Osikowej Doliny w Koziegłowach. Byliśmy pod ogromnym wrażeniem zaangażowania w organizację warsztatów dla dzieci, jak i dla opiekunów. Cudownym zbiegiem okoliczności był to dzień Babci i uczestnicy mieli okazje wykonać prezenty dla swoich ukochanych Babci i Dziadków. Ozdabiali styropianowe serca osikowymi wiórkami i zrobili dużego kwiatka na drewnianej podstawce. Wszyscy zmęczeni, ale i zachwyceni wycieczką wróciliśmy, żeby przygotować się do kolejnego dnia zimowiska. W środę czekał nas kolejny wyjazd, tym razem do multikina w Czechowicach na bajkę „Tajni i fajni”. Odbyły się również gry i zabawy ruchowe w szkole. Pani Celinka przygotowała wspaniałe zajęcia plastyczne, na których dzieci zrobiły bałwanki z drewna.

Kolejnego dnia odbyły się zajęcia etnologiczne, dzieci miały możliwość poznać historię powstawania papieru czerpanego i samodzielnie go wykonać. Uczestnicy z zaangażowaniem ozdabiali go m.in. płatkami rumianku, lawendy. Po obiedzie był czas na wspólne zabawy stolikowe- puzzle, gry planszowe, jak również piłkarzyki i ping- pong, te zabawy zintegrowały jeszcze bardziej grupę.
Ostatniego dnia znów opuściliśmy budynek szkoły , aby udać się do „Rodzinnego Parku Rozrywki - Familly Fun” w Oświęcimiu. Dzieci spożytkowały nadmiar energii na zabawie w „ kulkach”.
Podsumowaniem całego zimowiska był konkurs „ Mam talent”, podczas którego niejednokrotnie zakręciła się łezka w oku ze wzruszenia, gdy młodzi artyści prezentowali swoje talenty.
Serdecznie dziękujemy Pani Dyrektor ZSP w Bestwince za wspaniałą gościnę, a Pani Celinie, Bożenie i Oli za wspólnie spędzony – dobry i aktywny wypoczynek.

Opiekunowie

Zdjęcia1>>>            Zdjęcia2>>>


Noc w szkole
21.01.2020 roku, w drugim tygodniu ferii zimowych, odbyło się nocowanie w szkole. Około godziny 19.00 uczniowie zaczęli się zbierać we wcześniej przygotowanej sali lekcyjnej gdzie rozłożone zostały materace, które miały posłużyć za miejsce do spania. Następnie zjedliśmy pyszną kolację przygotowaną przez panią dyrektor, która miała nam dać siły do dalszej zabawy. Potem odbyły się podchody, które zorganizowały absolwentki i absolwenci naszej szkoły, którzy teraz chodzą do liceum. Zanim zabawa się zaczęła podzieliliśmy się na 3 grupy. Do każdej grupy byli przypisani opiekunowie i uczniowie. Ja byłam w grupie z Wiktorem, Amelką, Igą i Pauliną. Naszą opiekunką była pani Olejak i Martyna - jedna z absolwentek naszej szkoły. Pozostałymi grupami opiekowała się pani dyrektor Urszula Kal i licealiści. Do wykonania mieliśmy mnóstwo zadań. Trzeba było odczytywać polecenia zapisane szyfrem, odgadywać zagadki, przebrać się w śmieszne elementy strojów, a nawet odczytać znaczenie niemieckich słówek w słownikach językowych. Na świetlicy straszyli nas kosmici, a w toalecie panował wystrój kryminalny. Po ukończeniu podchodów bawiliśmy się w zabawę ,,Kocham cię Polsko" gdzie były podawane tytuły piosenek i po licytacji kto zna więcej zwrotek, trzeba było zaśpiewać tą piosenkę. Później była zabawa na zapamiętywanie tekstu i powtarzanie go następnej osobie, aż do ostatniego uczestnika w grupie, w taki sposób, żeby przekazać jak najwięcej ważnych informacji zawartych w tekście. W drugiej części były rysowane kalambury. Po zabawach przyszedł czas na wieczorną toaletę, a kiedy już ułożyliśmy się wygodnie na swoich materacach okryci śpiworami, opowiadaliśmy straszne historie, a potem w końcu zasnęliśmy. Następnego dnia było pyszne śniadanie, które również przygotowała pani dyrektor, a po śniadaniu wszyscy poszli do domu. Kiedy my będziemy absolwentami to też chcielibyśmy zorganizować takie nocowanie.

/Asia Wołoszczak/

Zdjęcia>>>


„Co ja zrobiłem, co ja zrobiłem?! Zmienię się! ”- zimowa impreza środowiskowa.
   
O widowisku teatralno-taneczno-muzycznym „Opowieści wigilijnej” pięknie napisał pan redaktor Sławomir Lewczak, warto przeczytać jego artykuł>>> 
    Był to dla społeczności szkolnej niezwykły wieczór. Przygotowania trwały od listopada na zajęciach koła teatralnego, tanecznego i muzycznego oraz w klasach 1-3. Wszyscy pracownicy szkoły włączyli się w tworzenie tej niezwykłej imprezy. Warto podkreślić, że dzięki świetnej współpracy, życzliwości, empatii, kreatywności udało się stworzyć to niezwykłe widowisko, jakim stała się „Opowieść wigilijna”.
    Nie wszyscy aktorzy mogli zagrać główne role, gdyż ilość zajęć obowiązkowych nie pozwalała uczestniczyć im w próbach teatralnych. Przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty było najważniejsze. Uczniowie klas 7 i 8 okazali się jednak niezastąpieni. Dzięki ich doświadczeniu, zaangażowaniu, pomysłowości i pracowitości wszystko „zadziałało” jak trzeba. To Julia Wójcik, Martyna Ziobro, Anna Sawkiewicz, Kinga Czana pilnowały, by w odpowiednim momencie znieść ze sceny rekwizyty, zwolnić lub przyspieszyć, zatuszować pomyłki, zagospodarować tzw. „przejścia”, pomoc młodszym tancerzom, gdy tego potrzebowali. Świetnie w rolach (także tanecznych i wokalnych) odnalazły się, wszechstronnie utalentowane: Iga Portasińska- grająca Scrooge’a , grające duchy: Joanna Murawska, Emily Wojtyła, Joanna Wołoszczak, Kamila Klasa oraz Patrycja Świerczek i czwartoklasista-Miłosz Ochman, który grał w szkolnym zespole teatralnym po raz pierwszy, ale miało się wrażenie, że jest w nim od lat.
    Tancerze i wokaliści spisali się fantastycznie! Niezwykłe stroje ubarwiły spektakl, podobnie dekoracje i rekwizyty.
Szkolna impreza środowiskowa to niezwykłe przedsięwzięcie, które ma na celu umożliwienie zaprezentowania talentów wszystkim, którzy chcą się w nie włączyć, zarówno uczniom, jak i nauczycielom, pracownikom szkoły, nawet rodzicom. Wszystkie pomysły, rozwiązania są brane pod uwagę. Każda pomoc nieoceniona.

WSZYSTKIM DZIĘKUJEMY!!!
Jolanta Kuczyńska

Zdjęcia>>>


Wigilijki w klasach

20 grudnia był dla nas dniem świątecznym. W salach ławki zamienimy się w stół rodzinny przy którym każda z klas dzieliła się opłatkiem życząc sobie wszystkiego, co najlepsze.

Zdjęcia>>>


Praca w grupach
Święta tuż, tuż ale ósmoklasiści nie odpuszczają. Pracując w losowo dobranych zespołach, tworzyli charakterystyki bohaterów „Kamieni na szaniec”. Kolejnym etapem będzie prezentacja prac z komentarzem będącym uzasadnieniem informacji podanych w charakterystykach (praca z tekstem, samokształcenie, prezentacja wyników pracy i znajomość problematyki lektury).

/p. Jolanta Kuczyńska/


Warsztaty plastyczne na świetlicy
W czwartek 12 grudnia odwiedziły nas Panie z Gminnego Ośrodka Kultury w Bestwienie, zorganizowały warsztaty plastyczne dla 20 osób uczęszczających na świetlice. Dzieci wykonały gwiazdę z torebek papierowych oraz piękny zimowy obrazek – malowany farbami akrylowymi na szkle.

/p. Ewelina Moczek/

Zdjęcia>>>


Kartki świąteczne dla samotnych, chorych…
Wolontariusze naszej szkoły przygotowali ponad 200 kartek świątecznych z życzeniami dla mieszkańców Domów Spokojnej Starości, DPS, hospicjów.
Bardzo dziękuję Wszystkim Uczniom, Rodzicom, Nauczycielom, którzy pomogli w przygotowaniach, szczególnie Pani Ilonie Wójtowicz i Pani Monice Krężelok, paniom Ewelinie Olejak i Marcelinie Kubiczek oraz paniom Teresie Maroszek i Barbarze Śleziak-Drance za pomoc w dostarczeniu kartek.

/p. Jolanta Kuczyńska/

Zdjęcia>>>


Mikołajki w naszej szkole
6 grudnia zgodnie z tradycją odwiedził nas wspaniały Gość! Wszyscy od samego rana oczekiwali Go z niecierpliwością! W końcu doczekaliśmy się! Mowa oczywiści o św. Mikołaju. Jednak w tym roku poza Jego odwiedzinami dla wszystkich uczniów z klas 1-3. Otóż po zajęciach od godziny 13-stej najmłodsi mogli spędzić wesoło, sportowo i kreatywnie czas. Dla chętnych przygotowano warsztaty plastyczne, na których większość po raz pierwszy miała okazję malować piaskiem. Obrazki powstały wspaniałe i każdy mógł swoje dzieło zabrać do domu. Kolejną atrakcją były zabawy ruchowe na sali gimnastycznej, gdzie można było atrakcyjnie spożytkować swoją energię. Następnie każdy mógł odzyskać siły w czasie wspólnego poczęstunku, a na zakończenie obejrzeć teatrzyk „Kot w butach”. Wszystko odbyło się dzięki hojności Urzędu Gminy oraz Rady Rodziców, za co serdecznie dziękujemy! Program spotkania oraz jego realizacja został przygotowany przez Panią Ewelinę Moczek, Agnieszkę Czerwińską, Ewelinę Olejak i Elżbietę Żmij. Dziękujemy również za pomoc i wsparcie Pani Ilonie Wójtowicz i Marcelinie Kubiczek.

Opiekunowie

Zdjęcia>>>


Dzień Wróżb
W piątek 29 listopada SU przygotował dla uczniów klas młodszych Dzień Wróżb. Był to dla naszych najmłodszych dzień pełen niespodzianek i niezwykłych wiadomości dotyczących ich przyszłości. Dziękujemy bardzo naszym starszym koleżankom Julii Zolich, Julii Wójcik, Ali Stanclik, Kindze Czana oraz koledze Filipowi Frączek za ogromne zaangażowanie i trud włożony w przygotowania oraz przebieg całej zabawy!

/Opiekun SU - Agnieszka Czerwińska/

Andrzejkowe wróżby>>>


Zabawa andrzejkowa w klasach 4-8
28 listopada, zgodnie z tradycją, odbyły się w naszej szkole andrzejki. Nie była to „zwykła” dyskoteka, na której są tylko tańce. Była to zabawa taneczna urozmaicona różnymi wróżbami andrzejkowymi, w których można było wziąć udział. Wszyscy bawili się wyśmienicie pod opieką Pani Ilony Wójtowicz i Pani Marty Nikiel. Serdecznie dziękujemy opiekunom za poświęcony czas!

/Opiekun SU - Agnieszka Czerwińska/

Zdjęcia>>>


Listopad na bogato w klasie pierwszej

Listopad w klasie pierwszej obfitował w wiele atrakcji. Obchodziliśmy Dzień Życzliwości, Dzień Praw Dziecka oraz Dzień Misia. Odwiedziliśmy również Gminną Bibliotekę, gdzie poznaliśmy tajniki pracy bibliotekarza. Na koniec urządziliśmy huczną andrzejkową zabawę. (Dziękujemy Pani Martynie Kubica-Nycz za pyszne ciasto).

/p.Elżbieta Żmij/

Zdjęcia>>>


VII Memoriał Anny Krystyan
We wtorek 24 listopada jak co roku uczniowie z Janowic, Bestwiny, Kaniowa i Bestwinki wzięli udział w sportowej rywalizacji, upamiętniającej śp. Annę Krystyan – pomysłodawczynię gminnych zawodów gier i zabaw ruchowych.
Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy trzeciej: Michał Chrapek, Michalina Czana, Krystian Dzięgiel, Marika Frączek, Zuzanna Grabowska, Igor Jakubowski, Amelia Pycia, Aleksandra Redosz, Igor Strączkowski, Maciej Wróbel oraz uczniowie klas starszych: Zofia Antosz, Julia Biedroń, Maja Brach, Tomasz Domeracki, Filip Frączek, Paweł Kania, Kacper Magiera, Wojciech Morończyk, Katarzyna Nycz, Miłosz Ochman, Iga Portasińska, Patrycja Prorok, Wojciech Pycia, Daniel Sacher, Ewa Stanclik, Amelia Staszewska, Aleksandra Szlosarczyk, Patrycja Świerczek, Piotr i Paweł Wawrzeczko.
Wszyscy zawodnicy wykazali się ogromnym zaangażowaniem i duchem walki oraz znajomością zasad fair play. Dodatkowo mogli liczyć na wsparcie swoich koleżanek i kolegów, którzy głośno dopingowali ich z trybun. Nasza szkoła w klasyfikacji końcowej uplasowała się na czwartej pozycji, jednak trud i wysiłek włożony w przygotowania do zawodów został doceniony przez organizatorów. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkową koszulkę, medal oraz słodki upominek, a nasza szkoła zyskała nowy sprzęt sportowy, który na pewno urozmaici lekcje wychowania fizycznego.

/p.Marta Nikiel, p.Anna Pycia/

Zdjęcia>>>


Podsumowanie akcji charytatywnej „Ile waży Święty Mikołaj?”
W czwartek 28 listopada zakończyła się charytatywna zbiórka „Ile waży Święty Mikołaj?”. Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły wykazali się ogromnym zaangażowaniem i udowodnili, że los potrzebujących nie jest im obojętny. W ciągu trzech tygodniu udało nam się zebrać 10,7 kg bilonu o łącznej wartości 453,19 zł.
Zebrana kwota została przekazana Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo, która od blisko 30 lat prowadzi działania na rzecz wychowania oraz edukacji dzieci i młodzieży, m.in. prowadząc ośrodki wsparcia dziennego, Akademię Młodzieżową, wypłacając stypendia dla dzieci i młodzieży, znajdującej się w trudnej sytuacji materialnej i rodzinnej.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w zbiórce, jak również uczniom, którzy przez kilka godzin na świetlicy sortowali i liczyli zebrany bilon.
„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.”

/Marcelina Kubiczek, Ewelina Nikiel, Anna Pycia/

Zdjęcia>>>


Wśród bogów Olimpu
Uczniowie klasy szóstej podsumowali lekcje związane z „Mitologią grecką”, wcielając się w postaci bogów i herosów greckich. Oprócz strojów przygotowali opowieści o postaci, za którą się przebierali. Lekcja się udała do tego stopnia, że postanowiliśmy „wprosić się” na lekcję religii, by porównać świat pogański z chrześcijańskim. Okrutny i żądny bogactwa, władzy świat pogański przegrał ze światem prawdziwych uniwersalnych, ponadczasowych wartości chrześcijańskich.
Lekcja bardzo się podobała. Szóstoklasiści spisali się na medal, otrzymali „wieńce laurowe” w postaci wysokich stopni.

/p. Jolanta Kuczyńska/

Zdjęcia>>>


Teatralnie w klasie 6-j.polski
Ostatnie lekcje języka polskiego obfitowały w teatralne elementy.
Na jednej z takich lekcji uczniowie mieli za zadanie stworzenie krótkich przedstawień, wykorzystując do nich losowo wybrane rekwizyty, losowy przydział do grup i tylko kilkanaście minut na stworzenie „dramy”. Wyszło rewelacyjnie, zabawy było przy tym mnóstwo, uczniowie dali się poznać z różnych stron. Niektórzy odkryli w sobie talenty: aktorskie, reżyserskie, organizatorskie i wiele innych.

/p. Jolanta Kuczyńska/

Zdjęcia>>>


„Bracia Lwie Serce” – język polski w klasie 5
Piątoklasiści w ramach porządkowania świata przedstawionego wykonali mapę, pracując w 4 grupach. W ten sposób utrwalili wiadomości, poćwiczyli współpracę, selekcję wiadomości, prezentację wyników pracy, analizę tekstu.

/p. Jolanta Kuczyńska/

Zdjęcia>>>


Przygotowania do zimowej imprezy środowiskowej
W tym roku koło teatralne przy współpracy z kołem tanecznym i pozostałymi uczniami i nauczycielami szkoły przygotowuje „Opowieść wigilijną” adaptację tekstu Ch. Dickensa. Oto nasze pierwsze próby. Ideą zimowej imprezy środowiskowej jest włączenie do przygotowań całej społeczności szkolnej i zaprezentowanie jak największej ilości talentów naszych uczniów. Dziękuję Wszystkim za pomoc i życzliwość, bez których te nasze widowiska nie byłyby tak niezwykłe. Każda pomoc jest ważna i nieoceniona.

/p. Jolanta Kuczyńska/


Wolontariusze w akcji „andrzejkowej”
Uczniowie naszej szkoły pomagali w przygotowaniach zabawy andrzejkowej, którą organizowała 23.11.2019r. w OSP Rada Rodziców ZSP w Janowicach.
Uczniowie pod opieką p. Kuczyńskiej i p. Krężelok pomagali w piątek po lekcjach w pracach kuchennych i przy pakowaniu fantów oraz w przygotowaniu sali, a w niedzielę w pracach porządkowych.
Dziękujemy WOLONTARIUSZOM, którzy poświęcili swój wolny czas w piątek i niedzielę na pomoc przy zabawie andrzejkowej:
Idze Portasińskiej, Jakubowi Portasińskiemu, Bartoszowi Michulcowi, Ani Niemczyk, Oli Niemczyk, Ani Sawkiewicz, Martynie Ziobro, Julii Wójcik, Weronice Loranc, Partykowi Pasierbkowi, Dawidowi Lukowiec i Kacprowi Cyganowi.

/p. Jolanta Kuczyńska/

Zdjęcia>>>


Wyjazdy do Teatru Lalek „Banialuka”
Uczniowie naszej szkoły mieli możliwość obejrzenia dwóch spektakli, klasa 8 dramatu „Balladyna”, a klasy 5 i 6 muzycznego przedstawienia opartego na wierszach Juliana Tuwima „Tuwim i …”. Oba spektakle bardzo się podobały. Uczniowie zaprezentowali w teatrze wysoką kulturę, podziwiali grę aktorską, godnie reprezentowali naszą placówkę.
Dziękujemy Radzie Rodziców za wsparcie finansowe.

/p. Jolanta Kuczyńska/

Zdjęcia>>>


Kuratoryjny Konkurs Przedmiotowy z Języka Polskiego


W tym roku w konkursie wzięło udział 7 uczniów. Do etapu rejonowego przeszła uczennica klasy VIII Anna Niemczyk. Wszystkim gratulujemy! Tu nie ma przegranych. Wiedza zdobyta podczas przygotowań zaprocentuje w przyszłości. Za Anię Niemczyk trzymamy kciuki. Etap rejonowy będzie miał miejsce 8 stycznia w Bielsku-Białej, konkurs trwa 120 minut.

/p. Jolanta Kuczyńska/


Kolejny miesiąc czytelniczych zmagań
Wieża czytelnicza - taka akcja doskonale motywuje do czytelnictwa, ponieważ dzieci chcąc uzbierać jak najwięcej cegiełek, by otrzymać nagrodę, muszą przeczytać jak najwięcej książek. Piramida czytelnicza jest więc świetną zachętą do czytania w domu. Poza tym czytanie kojarzy się im się wówczas z zabawą, a nie z obowiązkiem. Mogą obserwować zarówno swoje postępy, jak i postępy innych uczestników patrząc jak zapełnia się wieża. Wzrasta przez to chęć rywalizacji i częstszego sięgania po książkę, co przynosi same korzyści. Czytanie bowiem pozytywnie wpływa na rozwój dziecka. Jak mawiała W. Szymborska jest to najpiękniejsza zabawa jaką sobie ludzkość wymyśliła.
Za nami kolejny miesiąc czytelniczych zmagań , w październiku mistrzami czytania okazały się
w klasie drugiej: Liwia Cogiel, Milena Ziobro, Julia Piekiełko, Oliwia Brańka oraz Kamila Klasa. W klasie trzeciej Weronika Dziadek, Patrycja Dziadek, Maria Dziergas oraz Alicja Bubak. Najwytrwalsi czytelnicy w nagrodę otrzymali dyplom, zakładkę, balon oraz drobne słodkości.

Wszystkim uczniom biorącym udział w akcji czytelniczej bardzo dziękujemy i trzymamy kciuki za jeszcze lepsze wyniki.

/p. Ewelina Nikiel/


Turniej Rycerski w klasie trzeciej
W czwartek 14 listopada uczniowie klasy trzeciej wzięli udział w średniowiecznym turnieju rycerskim, w którym liczyła się nie tylko sprawność fizyczna, ale i bystrość umysłu.
Na początku w kilkuosobowych zespołach uczniowie utrwalali wiadomości z zakresu matematyki, języka polskiego, doskonalili umiejętności logicznego myślenia oraz gry na instrumencie. Praca zespołowa i poprawnie wykonane zadania nagradzane były dukatami ze szczerego złota.
Kolejnym etapem zmagań był turniej sprawnościowy. Trzecioklasiści ćwiczyli swój refleks, doskonalili umiejętność współpracy i władania mieczem. A wszystko po to, by na koniec stawić czoło straszliwemu smokowi.
Wyczerpani trudami walki uczniowie wzięli udział w uczcie na swoją cześć, podczas której zostali pasowani na prawdziwe księżniczki i dzielnych rycerzy.

/p. Anna Pycia/

Zdjęcia>>>


Wizyta klasy trzeciej w bibliotece
W zeszłym tygodniu zakończyliśmy omawianie lektury Agnieszki Frączek „Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą.” By utrwalić i pogłębić swoją wiedzę na temat twórczości Tuwima, udaliśmy się z wizytą do Gminnej Biblioteki Publicznej.
Pani Alicja przybliżyłam nam najbardziej znane i zabawne wiersze poety. Mogliśmy sprawdzić swoje umiejętności czytelnicze i recytatorskie. Mieliśmy też okazję posłuchać przetłumaczonej przez Tuwima bajki Aleksandra Puszkina „O rybaku i złotej rybce”. Bajka w takiej wersji brzmiała dość egzotycznie, ale i tak bardzo nam się podobała. Na koniec zaopatrzyliśmy się w nowe książki do czytania i wyruszyliśmy w drogę powrotną do szkoły.
Serdecznie dziękujemy pani Alicji Englert za bardzo ciekawą prezentację i miło spędzony czas.

/p. Anna Pycia/

Zdjęcia>>>


Warsztaty profilaktyczne w klasach 4-8
W listopadzie nasi uczniowie uczestniczyli w warsztatach profilaktycznych prowadzonych przez Ireneusza Brachaczka, emerytowanego policjanta. Zajęcia odbyły się z podziałem na klasy 4-6 i 7-8. Młodsi uczniowie dowiedzieli się m. in. jakie niebezpieczeństwa czyhają na nich w sieci, ale jednocześnie uświadomili sobie, że nikt nie pozostaje bezkarny wobec tego, co pisze w Internecie. Zwrócono uwagę na zachowania niewłaściwe tj. obrażanie, nękanie, grożenie, za które odpowiada autor, którego wbrew pozorom policji nie jest trudno znaleźć. Nikt w sieci nie jest anonimowy. Jednocześnie powinniśmy reagować i nie zgadzać się na takie zachowania. Postawy widoczne w wirtualnym świecie obserwujemy również w realnym. A w myśl, że nie mogę zmienić świata, ale mogę zmienić siebie powinniśmy pamiętać o złotych zasadach: „Nie mów do kogoś językiem, jakim nie chciałbyś, aby mówiono do Ciebie” oraz „Nie obgaduj, jeśli nie chcesz być obgadywany” i „Nie odrzucaj, jeśli nie chcesz być odrzucony”. Prowadzący zwrócił też uwagę na to, że codzienna rozmowa buduje więzi. Zachęcał do wspólnego spędzania czasu z rodziną, robieniu rozmaitych rzeczy razem, co właśnie buduje nasze relacje. Sugerował, że czasem warto być nachalnym w proszeniu, a nawet upominaniu się u rodziców o ten wspólny czas – gra planszowa, spacer, czytanie. Ostrzegał, aby nie szukać relacji w Internecie z osobami, których nie znamy, nie wiemy, czy możemy im zaufać, czy nas nie skrzywdzą.
Klasy starsze natomiast analizowały znaczenie krytyki. Może ona być konstruktywna, jeśli nie jest wymierzona w człowieka, nie obraża go, ale jest wyrażeniem swojej opinii, swojego zdania na dane zachowanie. Prowadzący zwrócił uwagę, że trzeba być bardzo ostrożnym w ocenianiu innych, żeby kogoś nie skrzywdzić, a nawet nie doprowadzić do depresji czy samobójstwa. Zachęcał, by uczyć się wyrażać krytykę jednocześnie szanując człowieka. W przeciwnym razie krytyka może przerodzić się w hejt, czyli obrażanie, wyzywanie. Zastanawialiśmy się też nad tym, czym jest wszechobecna „mowa nienawiści”. Nie jest ona hejtem, jest natomiast nawoływaniem do nienawiści innych, do dyskryminacji, pogardy innych z różnych powodów. A potem była refleksja nad własną postawą. Pan Ireneusz przekonywał nas, jak bardzo jest ona ważna. Powinniśmy nie akceptować mowy nienawiści, nie zgadzać się na nią, odważnie stawać po stronie dyskryminowanych i to zarówno w sieci, jak i wokół siebie. Bądźmy przykładem, wzorem przez własną postawę, słowa. Wypowiadajmy odważnie swoje zdanie. Jednocześnie nie odpowiadajmy hejtem na hejt, napiszmy jeden pozytywny post, gdyż ignorowanie też nie jest właściwe.
Myślę, że nasi uczniowie otrzymali sporą dawkę pozytywnej energii, nabrali poczucia własnej sprawczości na to, co się dzieje wokół nich, a zdobytą wiedzę wykorzystają szerząc dobro w swoim otoczeniu!

/Pedagog - Agnieszka Czerwińska/

Zdjęcia>>>


Wizyta Świętego Mikołaja na Kresach 2019
W listopadzie Szkolny Klub Wolontariatu przy współpracy z Samorządem Uczniowskim wziął udział w akcji: Wizyta Świętego Mikołaja na Kresach 2019, w ramach której zbierane były artykuły szkolne, słodycze, maskotki i artykuły żywnościowe nadające się do przechowania. Głównym organizatorem akcji było Towarzystwo Patriotyczne ”Kresy” w Częstochowie, które organizuje tę akcję charytatywną dla Polaków mieszkających na Kresach (Wilno, Grodno, Lwów) kolejny raz.
Akcja oparta jest na idei charytatywnej i patriotycznej. Zebrane dary Święty Mikołaj przekaże polskim dzieciom z Wilna oraz dzieciom ze szkół - Egliszki, Kowalczuki, Ławryszki, Pakiena, Jaszuny, Mickuny, Czarny Bór, Szumsk, Kiwiszki. Na Białoruś do Grodna dary zostaną przekazane Związkowi Polaków na Białorusi, natomiast na Ukrainie paczki zostaną przekazane dzieciom uczącym się języka polskiego w Stanisławowie i przy Katedrze Lwowskiej we Lwowie. Artykuły żywnościowe przekazane zostaną Polakom mieszkających w gminach na Wileńszczyznie: Mickuny, Kowalczuki, Jaszuny, Rukojnie.
Dary, dzięki uprzejmości Państwa Krężelok, zostały dostarczone do siedziby Delegatury Kuratorium w Bielsku-Białej przy ulicy Piastowskiej 44.


Dziękujemy wszystkim Darczyńcom za to, że potrafią i chcą się dzielić, tym co mają oraz osobom, które wyraziły chęć przewiezienia darów.

/p. Jolanta Kuczyńska/

Zdjęcia>>>


W III Gminnym Festiwalu Pieśni Patriotycznej uczniowie z Janowic zdobyli 1 miejsce w kategorii: Zespoły do 10 osób. Gratulujemy.

 /p. Anna Makuchowska/

Zdjęcia>>>


„Niepodległość nie jest nam dana raz na zawsze” 101 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę
Święto Niepodległości to czas ważny dla nas Polaków. To nie tylko radość z wolności, ale także refleksja nad trudną historią naszego narodu. Okres walki o niepodległość to czas insurekcji kościuszkowskiej, powstania listopadowego, krakowskiego, wielkopolskiego i styczniowego. W tym okresie niestety Polacy musieli przelewać krew, aby nie znikła o nas pamięć. Uroczysta akademia z okazji Święta Odzyskania Niepodległości w naszej szkole miał na celu pokazanie naszej trudnej drogi do wolności. Uczniowie odśpiewali piękne pieśni patriotyczne, wcielili się w postacie historyczne, odgrywając rolę Polski, zaborców, Kościuszki i żołnierzy. Pokazali walkę Polaków podczas powstań narodowych, zwracając uwagę, jak trudny to był czas. A wszystko oplatała muzyka skłaniająca do refleksji. W role aktorów wcielili się uczniowie klas 6 i 7 szkoły podstawowej pod opieką pani Renaty Martyniak. Wystąpił chór szkolny przygotowany przez panią Annę Makuchowską, Dekorację przygotowała pani Ewelina Moczek.



Jednocześnie na terenie szkoły uczniowie byli ubrani w stroje galowe przyozdobione kotylionami z barwami narodowymi. Wszystko to sprawiło, iż dzień ten był dla dzieci wyjątkowy.

/p. Renata Martyniak/

Zdjęcia>>>


Żywa lekcja muzyki -instrumenty strunowe.

Dnia 8 listopada odbył się koncert zespołu Avocado. Tematem spotkania była geneza powstania gitary. Mogliśmy usłyszeć utwór na renesansowej lutni oraz utwory folkowe oparte na folklorze Hiszpanii, Irlandi i amerykańskie cauntry.

Koncert w połowie został dofinansowany z Rady Rodziców, za co serdecznie dziękujemy.

 /p. Anna Makuchowska/

Zdjęcia>>>


Muzyczne przerwy w ZSP Janowice
Ponieważ w naszej szkole mamy wielu utalentowanych uczniów staramy się aby mogli się dzielić swoimi umiejętnościami z innymi i zachęcać ich do samorozwoju. Uczennica Anna Sawkiewicz, która pięknie gra na pianinie, kiedy tylko ma czas odwiedza młodszych kolegów i umila im czas przerw piękną grą na tym instrumencie. Dzięki temu uczniowie klas 1 - 3 wyciszają się, uczą się obcowania z muzyką na żywo i rozwijają zamiłowanie do muzyki poważnej. Niektórzy już wyrazili chęć nauki gry na pianinie. Ani dziękujemy za miłe spędzone chwile.

/p. Ewelina Olejak/


Jesienna wyprawa klas drugich do lasu
Ponieważ jesienna pogoda w tym roku dopisywała uczniowie klas drugich wraz z wychowawcami i opiekunami wybrali się na wyprawę do janowickiego lasu. Jak wiadomo w terenie najlepiej utrwala sie poznane wiadomości i umiejętności, a dodatkowo poszerza się swoją wiedzę. Dzieci rozpoznawały zatem poznane gatunki drzew i krzewów po ich budowie, listowiu i owocach, wyszukiwały poznane rośliny leśne takie jak borówki, szukały grzybów jadalnych, a przy okazji nie niszczyły trujących, które mogą być pożywieniem dla zwierząt oraz żyją w przyjaźni z drzewami. Wspólnie odwiedziliśmy również paśnik dla zwierząt i znaleźliśmy czaszkę sarny oraz uczyliśmy sie rozpoznawać kierunki np. po mchu porastającym drzewa. Nie obyło sie także bez pokonywania naturalnych przeszkód terenowych co bardzo spodobało się uczniom oraz zabaw jesiennymi liśćmi. Wycieczka była ciekawa, ale tez troche wyczerpująca dlatego w tym dniu obiad w szkolnej stołówce smakował wyjatkowo dobrze ;)

/p. Ewelina Olejak/

Zdjęcia>>>


Jesienne jeże mogą być smaczne ;)


Podczas zajęć o tematyce jesiennej i zdrowotnej uczniowie klasy 2b w ciekawy sposób podsumowali zdobyte wiadomości. Rozpoznawali drzewa iglaste i liściaste i rozwiązywali karty pracy korzystając z kolorowych podpowiedzi na tablicy, a także wykonali jeże z gruszek i winogron, które potem ze smakiem zjedli.

/p. Ewelina Olejak/

Zdjęcia>>>


Czytelnicza wspinaczka do sukcesu
W pierwszym i drugim półroczu roku szkolnego 2019/2020 uczniowie klas 2a,2b oraz 3 uczestniczą w innowacji pedagogicznej „Czytelnicza wspinaczka do sukcesu”.
Celem głównym innowacji jest promowanie czytelnictwa wśród najmłodszych uczniów szkoły podstawowej.
Nowatorski charakter proponowanych czynności dotyczy stosowania wielukierunkowości w dziedzinie czytania, poprzez wprowadzenie wizualnego nagradzania efektów, zachęcanie do systematyczności. Prowadzenie rozmów na temat czytanych tekstów – tworzenie własnej książki na bazie poznanej literatury. Tworzenie wieży czytelniczej, składa się z zestawienia ilości przeczytanych stron książki (indywidualnie każdego ucznia oraz na koniec podsumowanie dorobku całej klasy), co miesięczne porównywanie wyników, wyłonienie najbardziej sumiennego czytelnika oraz wskazanie zwycięskiej klasy. Napisanie klasowych książek, zbiór tekstów wymyślonych przez uczniów, tworzących spójną całość.
Czytelniczkami miesiąca w klasie 2a zostały: Liwia Cogiel oraz Dominika Klasa, w klasie 2b Julia Piekiełko i Hanna Kubik oraz klasa 3 w której zwyciężyły Amelia Pycia oraz Maria Dziergas. Zwycięską klasą w miesiącu wrześniu okazała się 2a. Wspólnie udało nam się przeczytać 3640 stron. W przyszłym miesiącu liczymy na jeszcze lepszy wynik.

/p. Ewelina Nikiel/


Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole
14 października zgodnie z zapisem w kalendarzu świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Przedstawiciele Samorządu pod kierunkiem opiekuna SU przygotowali inscenizację z tej okazji. Ukazali nam w humorystyczny sposób różne typy nauczycieli. Był wśród nich Anioł, Luzak, Aktywista, Służbista i Sceptyk. Każdy z nich miał swoje charakterystyczne cechy, łączyła ich jednak pasja, jak również sympatia zarówno do uczniów, jak i sympatia uczniów względem nich. Inscenizację uświetnił śpiew szkolnego chóru przygotowany przez panią Annę Makuchowską oraz dekoracja wykonana przez panią Ewelinę Nikiel. Na zakończenie uczniowie wręczyli kwiaty Dyrekcji Szkoły, nauczycielom i pracownikom administracji. Podsumowaniem tego szczególnego dnia było wręczenie nagród Dyrektora Szkoły nauczycielom, otrzymali je – p.Elżbieta Żmij, p.Ewelina Moczek, p.Dorota Kuminek, p.Jolanta Kuczyńska i p.Agnieszka Czerwińska oraz pracownikom administracji. Nagrodę Wójta Gminy Bestwina otrzymała w tym roku pani wicedyrektor Monika Krężelok. Serdecznie wszystkim gratulujemy i życzymy samych sukcesów w dalszej pracy!

/Opiekun SU, Agnieszka Czerwińska/

Zdjęcia>>>


Owocowo, czyli zdrowo
Ogólnorozwojowe zajęcia pozalekcyjne dostarczają pierwszoklasistom wiele radości. Tym razem bawili się świetnie przygotowując szaszłyki z owoców naszych sadów i nie tylko. W klasie unosiły się smakowite zapachy, a kolory niezwykłych szaszłyków przyprawiały o zawrót głowy. Część prac została zjedzona na miejscu, a część została zabrana do degustacji dla domowników. Myślę, że rodzice ze smakiem zjedli zdrowy deser przygotowany przez ich pociechy.

/p.Elżbieta Żmij/

Zdjęcia>>>


Gra terenowa

IV Gminna Gra Terenowa
Gra o Puchar Wójta Gminy Bestwina organizowana jest co dwa lata z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Ziemi Bestwińskiej. Gospodarzem w 2019 r. były Janowice, to właśnie ekipa z tej miejscowości 2 lata temu zdobyła puchar. Zawodników, młodzież i opiekunów przywitała przewodnicząca TMZB Dorota Surowiak oraz dyrektor ZSP Janowice Urszula Kal.
5 października po raz czwarty spotkaliśmy się na Gminnej Grze Terenowej, podczas której drużyny z każdej szkoły poznawały nasze sołectwo i w ciekawy sposób zdobywały wiedzę na jego temat. Dziesięć drużyn (po dwie z Bestwiny i Bestwinki i po trzy z Kaniowa i Janowic) przez cztery godziny rozwiązywało zagadki, korzystało ze zdobytej w szkole wiedzy, prezentowało swoje umiejętności sportowe.
Każda z drużyn po otrzymaniu mapki i karty zadań, wyruszyła na szlak. Organizatorzy przygotowali 12 ciekawych stanowisk, w czym pomogli nauczyciele z ZSP Janowice, Ochotnicza Straż Pożarna z Janowic, Koło Gospodyń Wiejskich z Janowic, Rada Rodziców i członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Bestwińskiej. Dodatkowo na graczy czekały „bonusy” w postaci „Targanickich Zjaw” pojawiających się i znikających w różnych okolicznościach.
Przykładowe konkurencje:
Na stanowisku „Mała Ojczyzna” odpowiadano na pytania: Do jakiego regionu historycznego należy gmina Bestwina? Do jakiego dialektu należy nasza gwara? Jakie sołectwa graniczą z Janowicami? Jak tutejsze kobiety odziewały się w zimie? Jaka rzeka przepływa przez Janowice, łączy wszystkie sołectwa i wpada do Wisły? (uczestnicy otrzymali materiały pomocnicze w postaci map).
Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Janowicach zaprosiły drużyny do rozpoznawania pospolitych gatunków roślin oraz sprzętów dawniej używanych w gospodarstwie domowych.
W remizie strażacy przygotowali test wiedzy pożarniczej i z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej.
Obok przedszkola poznawano sylwetki posła Jana Kubika ( stacja POSEŁ) i żołnierza AK Władysława Niemczyka ( stacja PARTYZANTKA).
Na terenach rekreacyjnych odbywały się konkurencje sprawnościowe : podbijanie piłki, przysiady z woreczkiem na głowie oraz prowadzenie piłki slalomem za pomocą kija do unihokeja. Tutaj także uczestnicy poznali historie klubu Sokół, mieli dostęp do starej księgi, z której wyszukiwali odpowiedzi na pytania.
Ekipy odwiedziły również cmentarz przy kościele pw. św. Józefa Robotnika. Uczestnicy mieli za zadanie odszukać nazwiska janowiczan poległych podczas wojen i symbolicznie uczcili ich pamięć.
Na stanowisku ROBOTNIK, przed kościołem, uczniowie musieli rozpoznać sprzęty, które były wykorzystywanie w różnych zawodach. Zadanie na pierwszy rzut oka łatwe, jednak kto dziś pamięta kim był, np. rymarz?- Nasi uczestnicy wiedzieli! Ze względu na panujące warunki atmosferyczne, niską temperaturę, wiatr i deszcz, stanowiska : KARCZMARZ ( odszyfrowanie treści związanych z tekstem: ”Gdzie była karczma krzyż stoi”-4 różne szyfry), ZAGAJNIK (drużyny miały za zadanie rozwiązać kartę pracy dotyczącą wiedzy przyrodniczej) i PATRONKA (tu należało dopasować tytuł do utworu napisanego przez patronkę szkoły-Marię Konopnicką) zostały przeniesione na teren szkoły.
Po zakończonej zabawie wszyscy mogli posilić się pysznymi hot-dogami i słodkościami przygotowanymi przez Radę Rodziców.
Jury po podliczeniu punktów ogłosiło wyniki :
I miejsce - „Sarenki” z Janowic
II miejsce - „Bestwińskie Dziewczyny” z Bestwiny
III miejsce - „Nimfy Gascha” z Kaniowa
Przechodni Puchar Wójta Gminy Bestwina z rąk sekretarza Arkadiusza Maja odebrała Szkoła Podstawowa w Janowicach. Drużyny z tej placówki zgromadziły łącznie najwięcej punktów. Do zobaczenia na kolejnej Grze Terenowej w Janowicach za 2 lata. Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w organizacji tej wspaniałej zabawy.

/p.Ewelina Moczek/

Zdjęcie>>>         i   Zdjęcia>>>


Otwarcie "Zielonej pracowni"

3 października 2019 roku w naszej szkole odbyło się uroczyste otwarcie nowej pracowni przyrodniczej. "Zielona pracownia" mogła powstać dzięki staraniom pani dyrektor Urszuli Kal, która zgłosiła szkołę do konkursu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Po wykonaniu projektu, który został doceniony przez jury konkursu otrzymaliśmy dotację w wysokości 37 500zł. Gmina Bestwina również dołożyła środki pieniężne dzięki czemu mogliśmy pomalować salę i założyć zaciemniające rolety. Uroczystego otwarcia dokonał pan Przemysław Drabek oraz wójt Gminy Bestwina Artur Beniowski. Wśród zaproszonych gości znaleźli się także sekretarz Gminy Bestwina Arkadiusz Maj, przedstawicielka euro-poseł Izabeli Kloc Marcela Kanafek-Lewandowska, dyrektorki szkół w gminie Bestwina Agata Szypuła i Renata Cichowska-Gaździak, przewodnicząca Rady Rodziców Żaneta Portasińska.

Nowoczesne wyposażenie pracowni zaprezentowali uczniowie naszej szkoły. Zostały one pokazane na czerech stanowiskach. Na stanowisku "Kolorowy Mendelejew" Monika Kasperek, Aleksandra Niemczyk, Jakub Portasiński, Bartosz Michulec pokazali zabarwianie wskaźników chemicznych. Julia Wójcik wraz z Martyną Ziobro na stanowisku "Mikroskopijny Robert Hooke" zaprezentowały pracę przy mikroskopach pokazując plazmolizę w komórkach łuski cebuli.
"Młody Einstein", w którego wcieliła się Aleksandra Niemczyk zaprezentowała budowę i zasadę działania najprostszego pociągu, zasadę działania zegara owocowego. Jakub Portasinski zaprezentował przyrząd , na którym można było zobaczyć układ linii pola magnetycznego. W dalszej części Aleksandra Niemczyk zaprezentowała Klatkę Faradaya, maszynę elektrostatyczną oraz generator Van de Graaffa. Bartosz Michulec wykazał się odwagą i zaprezentował zjawisko elektryzowania się ciał na własnej osobie. Zjawiskowo stanęły mu włosy.
Na stanowisku "Szalony Magik" czarowali przybyłych gości Alicja Stanclik i Filip Słowik. Pokazali jak połączyć przyjemne z pożytecznym, czyli naukę i zabawę. Do swoich pokazów wykorzystali suchy lód. Wielkie wrażenie wywarł na gościach "magiczny napój", który mogli wypić.
Nowa pracownia zyskała nie tylko nowy , wyjątkowy wygląd, super pomoce dydaktyczne , ale również sprzęt multimedialny taki jak dywan magiczny dzięki któremu uczniowie będą mogli utrwalać zdobytą wiedzę, ale też się zrelaksować dzięki grom edukacyjnym i zręcznościowym oraz monitor multimedialny, który zastąpił tradycyjną tablicę.
Wszystkie doświadczenia i eksperymenty, które uświetniły ten dzień zostały przygotowane i przeprowadzone pod czujnym okiem nauczycieli: Agaty Gajdy, Magdaleny Maśki i Doroty Kuminek.
Wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tej wyjątkowej pracowni - dziękujemy.

/p.Magdalena Maśka i p.Dorota Kuminek/

Otwarcie Zielonej Pracowni>>>


XVIII Powiatowy Rajd „Brązowego Liścia”
5 października uczniowie klas 2-3 wzięli udział w XVIII Powiatowym Rajdzie „Brązowego Liścia”, organizowanym pod patronatem Bielskiego Starosty Powiatowego. Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych na porannej zbiórce zjawili się przedstawiciele wszystkich klas. Klasę 2a reprezentował Wojciech Kiedroń, klasę 2b Hanna Kubik i Anna Wróbel, klasę 3a: Patrycja i Weronika Dziadek, Igor Jakubowski i Amelia Pycia.
Trasa rajdu wiodła z Wielkiej Puszczy Roztoki przez Przełęcz Isepnicką, Kiczerę, Micherdę do Porąbki i momentami dostarczała nam porządnego zastrzyku adrenaliny. Strome zejścia po mokrej ściółce stanowiły nie lada wyzwanie. Na szczęście przepiękne widoki wynagradzały nam trudy marszu.
Meta rajdu znajdowała się na Stadionie LKS Zapora Porąbka, gdzie czekała na nas przepyszna strażacka grochówka i ciepła herbata. Po krótkim odpoczynku uczniowie mieli okazję sprawdzić się w konkurencjach sportowych oraz na wielkiej scenie zaprezentować swoje talenty wokalne i recytatorskie.
Po zakończonych występach przyszedł czas na powrót do domu. Zmęczeni, brudni, ale w doskonałych nastrojach wyruszyliśmy w stronę Janowic.

/p.Anna Pycia, p.Ewelina Nikiel/

Zdjęcia>>>


Dzień chłopaka w klasie pierwszej
„Z okazji Waszego Święta - my, dziewczyny, życzymy każdemu chłopcu:
- Ciastek - tylko tych najsłodszych
- Samochodów - tylko tych najszybszych
- Zabaw - tylko najweselszych
- Przygód - tylko najciekawszych
... i butów - takich, co najlżejsze
w których wszędzie mógłbyś dotrzeć!”

Poranek 30 września w pierwszej klasie rozpoczął się od gromkiego „Sto lat” zaśpiewanego przez dziewczyny dla naszych pięciu przystojniaków. Następnie chłopcy wysłuchali życzeń i odebrali dyplomy, drobne upominki oraz słodkości. Nasze rodzynki spiekły raka i z uśmiechem przystąpiły do świętowania, bo przecież to oni w tym dniu byli najważniejsi.

/p.Elżbieta Żmij/

Zdjęcia>>>


Wizyta klasy trzeciej w Muzeum Regionalnym w Bestwinie
24 września uczniowie klasy trzeciej odwiedzili Muzeum Regionalne w Bestwinie, gdzie mieli przyjemność uczestniczyć w warsztatach „Od ziarenka do bochenka” i przekonać się na własnej skórze, że pieczenie chleba, to wcale nie taka łatwa sprawa.
Kustosz muzeum – pan Andrzej Wojtyła zabrał nas w podróż po dawnej Bestwinie, gdzie radzono sobie bez prądu, bieżącej wody i wielu sprzętów ułatwiających nam obecnie życie. Na wstępie opowiedział nam o zgromadzonych w wozowni kolaskach oraz dał nam wskazówki niezbędne do tego, by zostać dobrym furmanem. Następnie zaznajomiliśmy się z narzędziami rolniczymi, wykorzystywanymi do uprawy zbóż oraz podczas żniw. Nauczyliśmy się oddzielać ziarno od plew i obsługiwać żarna. Z własnoręcznie zmieloną mąką, przenieśliśmy się do Józefowej izby, gdzie od progu przywitał nas zapach suszonych ziół i przyjemne ciepło. Nie było jednak czasu na odpoczynek. Trzeba było zakasać rękawy, zagnieść w dzieży ciasto na chleb, a następnie umieścić uformowany bochenek na rozgrzanej płycie pieca. W oczekiwaniu na jego upieczenie, spróbowaliśmy swoich sił w ubijaniu masła i praniu na tarze. Wreszcie przyszedł czas na upragnioną degustację. Nasz trud się opłacił, bo chleb z odrobiną świeżego masła i ziołowa herbatka smakowały wybornie.


Posileni, w doskonałych nastrojach i wyposażeni w nową wiedzę i umiejętności wyruszyliśmy w drogę powrotną do szkoły.

/p.Anna Pycia/

Zdjęcia>>>


„Wrzesień, wrzesień w naszej szkole klasy pełne słońca,
Pełne dzieci, bo wakacje już dobiegły końca.”

2 września o godzinie 8.00 przywitaliśmy nowy rok szkolny 2019/2020. Najpierw uczniowie wzięli udział w mszy św. w kościele parafialnym, a następnie w uroczystej akademii w szkolnych murach. Po wprowadzeniu pocztu sztandarowego i odśpiewaniu hymnu państwowego Pani dyrektor Urszula Kal serdecznie przywitała przybyłych gości, rodziców, pracowników i uczniów naszej szkoły. Następnie trzecioklasiści wystąpili w krótkim programie artystycznym, zabierając wszystkich w morską podróż po oceanie pełnym wakacyjnych wspomnień i wskazówek do pracy na najbliższe miesiące.
Był to dzień szczególny dla pierwszoklasistów, którzy złożyli ślubowanie na sztandar szkoły, a następnie wielkim ołówkiem zostali pasowani przez Panią dyrektor na uczniów naszej szkoły.

 
Po oficjalnej części wszyscy wraz z wychowawcami udali się do klas, by przywitać się z kolegami z klasy i powspominać wakacyjne przygody. Następnie zaopatrzeni w plany lekcji oraz nowe podręczniki rozeszli się do domów, by cieszyć się ostatnimi chwilami wakacyjnej „wolności”.
Wszystkim uczniom i nauczycielom życzymy dużo siły, wytrwałości, radości oraz samych sukcesów w roku szkolnym 2019/2020.

/p.Anna Pycia/

Zdjęcia>>>


Do szkoły już czas!

Za nami dwa miesiące wspaniałych beztroskich wakacji. Nie tak łatwo pożegnać jest nam plaże tonące w słońcu, błękit nieba, ścieżki górskie wśród zielonych lasów, szalone przygody, wakacyjnych przyjaciół.

Skończyły się wakacje, opadną liście z drzew,
opustoszały plaże i ucichł ptaków śpiew.
Marzenia o przygodach – zasną zimowym snem.
Spotkamy się przed szkołą w wrześniowy zwykły dzień.

 

ŻYCZYMY WAM WSZYSTKIM NA POCZĄTEK
SZKOLNEGO ROKU – SAMYCH PIĄTEK!
UCZCIE SIĘ, JAK MAWIACIE, „W DECHĘ”
I NIECH Z WAS SZKOŁA MA POCIECHĘ!