AKTUALNOŚCI            powrót


 Żegnaj szkoło!

19 czerwca 2019 roku nadszedł upragniony koniec roku szkolnego 2018/2019. Uroczystość rozpoczęła sie o godzinie 9.00. Akademię przygotowała klasa 7 i klasa 8 pod czujnym okiem wychowawców. Dla klasy 8 był to czas bardzo wyjątkowy, ponieważ była to ostatnia akademia w murach naszej szkoły. Klasa 8 miała okazję pożegnać się ze społecznością szkolną, zaś klasa 7 w imieniu wszystkich uczniów pożegnała swoich starszych kolegów i koleżanki. Występy uświetniły dziewczynki z klasy 5, które wzbogaciły akademię śpiewem oraz uczennice klasy 6 i 5, które zatańczyły do utworu z filmu High School Musical. Ewa Stanclik uczennica klasy 3 zagrała na skrzypcach wraz z akompaniamentem taty, który grał na pianinie, natomiast Ala Stanclik zaśpiewała piosenkę pt. "Do kołyski" zespołu "Dżem” również z akompaniamentem taty.

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy sprawili, że dzień ten był szczególny i wyjątkowy i dla naszych absolwentów, mamy nadzieję, nie zapomniany.
Życzymy wszystkim cudownych, bezpiecznych wakacji i do zobaczenie we wrześniu.

/p.Dorota Kuminek/

Zdjęcia>>>


Wycieczka do Ostrawy
Dnia 18 maja 2019 r. odbyła się wycieczka do Ostrawy sfinansowana przez projekt z Unii Europejskiej. Na wycieczkę pojechali uczniowie, którzy uczestniczyli w projekcie unijnym. Na miejsce dotarliśmy około godziny 10.00, gdzie zaczęliśmy w grupach zwiedzać ZOO. Spacer po ZOO zajął około 3 godzin potem pojechaliśmy do centrum nauki "Świat Techniki – Science and Technology Center". Miejsce to można podzielić na „Mały Świat Techniki" i „Wielki Świat Techniki". Na 14 000 metrów kwadratowych mogliśmy zapoznać się z czterema światami ze stałymi ekspozycjami oraz jednym światem przeznaczonym do wystaw czasowo ograniczonych. Stałymi ekspozycjami są Świat Dzieci, Świat Nauki i Odkryć, Świat Cywilizacji oraz Świat Przyrody. Ten jest największy co do powierzchni, zajmuje całe piętro oraz ogród na zewnątrz.
Wspólnym mianownikiem wszystkich światów jest możliwość doświadczenia ich na własnej skórze za pośrednictwem zabawy i gier, bez użycia nudnych podręczników. Mogliśmy zobaczyć i doświadczyć jak funkcjonuje np.: ludzkie ciało, zrozumieć, co to właściwie jest tęcza lub burza.
W centrum było mnóstwo atrakcji, które były dobrą nauką i zabawą. Po zwiedzeniu ośrodka nauki mogliśmy obejrzeć film 3D na temat oceanów.

/p.Dorota Kuminek/

Zdjęcia >>>


Na Zielonej Szkole fajnie…
Zielona szkoła, czyli przeniesienie zajęć dydaktyczno – wychowawczych i opiekuńczych poza ławkę szkolną, w inne, atrakcyjne pod wieloma względami miejsce, to doskonały sposób na kształtowanie umysłu, charakteru i osobowości dziecka. Nauka, w bezpośrednim kontakcie z otaczającą dziecko rzeczywistością sprzyja twórczemu myśleniu i działaniu. Obcowanie dzieci z przyrodą, poznanie jej praw oraz świadomość zagrożeń dla środowiska dają szanse na kształtowanie właściwych postaw wobec przyrody, określonych wartości i postaw prozdrowotnych. Z kolei aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu, wspólne zabawy i przeżywane radości to najlepszy sposób na zintegrowanie zespołu uczniowskiego.
Mając na uwadze korzyści płynące z niekonwencjonalnego sposobu nauczania, jakim jest Zielona szkoła uczniowie klasy trzeciej wzięli udział w Zielonej Szkole w Darłówku.
Dnia 31 maja wyruszyliśmy w podróż. Nasza grupa składała się z 12 uczniów oraz dwóch osób opieki pedagogicznej. Przy pożegnaniu nie obyło się oczywiście bez łez, bo większość uczestników po raz pierwszy w swoim życiu opuszczała swoich ukochanych rodziców i dom rodzinny.
Wieczorem przywitał nas Ośrodek Wypoczynkowy Laguna oraz słoneczna pogoda. W ośrodku czekały na nas nie tylko ładne pokoje, a przede wszystkim smakowite posiłki, zawsze życzliwy personel oraz kadra, a pogoda była wymarzona: słońce, słońce i jeszcze raz słońce.

Posiłki dzieci były wzbogacone owocami, goframi z owocami, sokami. Codziennie przed snem dzieci piły herbatkę z sokiem, co wymagało pewnej logistyki mając - jeden czajnik. (Dziękujemy Pani Aleksandrze Kozłowskiej za pyszne domowe soki.)
Program zielonej szkoły był bardzo napięty i wypełniony różnymi atrakcyjnymi zajęciami, spacerami brzegiem morza połączonymi z naturalną inhalacją i zabawami. Nikt nie mógł narzekać na nudę. Uczniowie podczas pieszych wędrówek mieli okazję poznać malowniczy Darłówek, a przede wszystkim faunę i florę krajobrazu nadmorskiego. Poznali pracę rybaka, zobaczyli go przy pracy w porcie oraz ryby złowione podczas połowu.
Dużą atrakcją były wycieczki do Kołobrzegu, Darłowa i Jarosławca. W Kołobrzegu uczniowie uczestniczyli w niezapomnianej imprezie pirackiej, płynęli statkiem po morzu oraz zobaczyli najważniejsze atrakcje miasta. Do Darłowa poszli pieszo, a tam spacerując ulicami zobaczyli zamek, poznali postać Eryka I, odwiedzili kościół mariacki, zobaczyli kościół św. Gertrudy poświęcony tsunami na Bałtyku oraz przeszli bramą baszty-pozostałością murów obronnych. Na zakończenie zjedli pyszne lody i wrócili do Darłówka tramwajem wodnym-na szczęście, bo nogi bolały. W Jarosławcu odwiedzili Muzeum Bursztynu, w którym poznali historię jego powstania, zobaczyli okazy bursztynu z różnych stron świata oraz zwierzęta uwięzione w bryłkach zastygłej żywicy. Po krótkim spacerze klifowym wybrzeżem udali się do Chaty Rybaka gdzie po prelekcji wolontariusza WWF na temat zagrożeń dla zwierząt morskich wysłuchali opowieści rybaka na temat jego pracy i obejrzeli eksponaty związane z tym zawodem.

Dzieci oprócz zajęć dydaktycznych uczestniczyły w licznych animacjach, grach i zabawach sportowych. Nie zabrakło takich atrakcji jak: Gwiezdny Teatr, przedstawienie „Morskie opowieści”, dyskoteki, zabawy z chustą animacyjną, zajęcia z animatorem, ognisko, wyjścia na basen. Wzięły również udział w quizie dotyczącym wiedzy zdobytej na Zielonej Szkole, konkursie plastycznym, czystości pokoi, literackim i rzeźby w piasku.
Pobyt na zielonej szkole dostarczył uczniom nowych wrażeń, doświadczeń i pozytywnych przeżyć. Każdy uczeń miał szansę pokazania się z jak najlepszej strony, gdyż zadania, które przed nim stawiali nauczyciele, były dostosowane do jego możliwości. W każdym dziecku to „coś“, co odpowiednio stymulowano dowartościowywało go, mobilizowało i umożliwiało harmonijny rozwój. Dzieci uczyły się szanować siebie nawzajem, samodzielności, odpowiedzialności, zaradności, troskliwości, dostosowania własnych potrzeb do potrzeb innych. Czas minął bardzo szybko i choć niektórzy tęsknili za rodzicami, ciężko było nam wyjeżdżać i wracać do Janowic. Do domu wróciliśmy uśmiechnięci i zadowoleni, z mnóstwem miłych wspomnień i bogatsi o doświadczenia.

/p.Elżbieta Żmij/

Zdjęcia>>>


Podsumowanie akcji POLA NADZIEI 2019
W dniu 17 czerwca 2019 r. o godz. 12.00 w kościele NMP Królowej Polski w Bielsku-Białej odbyło się podsumowanie ogólnopolskiej akcji "Pola Nadziei 2019".
Uczniowie-wolontariusze Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Janowicach wraz z opiekunami: Panią Barbarą Nycz i Panią Agatą Gajda, zostali nagrodzeni dyplomem i pucharem ufundowanymi przez Salwatoriańskie Stowarzyszenie Hospicyjne w Bielsku-Białej za zaangażowanie w pracę na rzecz funkcjonowania Hospicjum im. Jana Pawła II w Bielsku Białej przy ul. Zdrojowej 10.

/p.Agata Gajda/

Zdjęcia>>>


Iga w roli Mary Lennox, czyli o „Tajemniczym ogrodzie” słów kilka
Iga Portasińska wcieliła się na czerwcowym języku polskim w rolę Mary Lennox, bohaterki ostatnio omawianej lektury w klasie 5 „Tajemniczego ogrodu” Frances Hodgson Burnett.
Recytując fragment prozy, przeniosła nas do czasów bohaterki-Mary Lennox. Jej występ wszystkim bardzo się podobał. Wykazała się wielkim talentem, wyczuciem i wrażliwością.

/p.Jolanta Kuczyńska/

 


Pokaz kulinarny „TRADYCYJNIE, SMACZNIE, ZDROWO”
Uczniowie klas 6 i 7 17.06 i 18.06 2019r. wzięli udział w pokazie kulinarnym przygotowanym przez p. Dyrektor Urszulę Kal wraz z Kołem Gospodyń Wiejskich, które reprezentowały Panie: p. Prezes Koła Gospodyń Wiejskich w Janowicach- K. Norymberczyk oraz panie: H. Olek, B. Durajczyk, K. Ciszczoń, J. Filipowicz. Prezentację na temat zbóż przygotowała i przedstawiła p. A. Englert, która na co dzień pracuje w Bibliotece Publicznej w Janowicach. Na pokazach był również Pan Sławomir Lewczak – Redaktor Naczelny Magazynu Gminnego. W pierwszym dniu pokazów przybyli także goście: Skarbnik Urzędu Gminy Bestwina- p. Anita Kubik oraz panie: Karolina Żurek i Anna Klimczak, które reprezentowały Gminny Ośrodek Kultury w Bestwinie.

Uczniowie, którym towarzyszyła przez dwa dni p. Jolanta Kuczyńska, w poniedziałek poznawali tajniki lepienia pierogów pod okiem fachowców, następnie sami lepili, faszerowali, a na końcu ugotowane pierogi zjedli.
We wtorek poznawali historię pieczenia chleba, którą przedstawiła Przewodnicząca TMZB p. D. Surowiak i sztukę pieczenia chleba, którą zaprezentowały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich. Na sam koniec mieli możliwość skosztowania świeżego, upieczonego, tradycyjnego, przepysznego chleba oraz napoju przygotowanego na bazie lipy, miodu, cytryny i mięty.
Były to dwa niezwykłe dni bogate w tradycję, historię i praktykę.

Uczniom bardzo się podobało, czego dowodem było pytanie: „Czego będziemy uczyć się w przyszłym roku, bo to są świetne zajęcia!”

/p.Jolanta Kuczyńska/

Pokaz kulinarny „TRADYCYJNIE, SMACZNIE, ZDROWO” - CHLEBOWO>>>

        Pokaz kulinarny „TRADYCYJNIE, SMACZNIE, ZDROWO” - PIEROGOWO>>>


Dzień pustej klasy -14 czerwca.
W tym roku „Dzień pustej klasy” przypadał na 14 czerwca, ostatni piątek przed zakończeniem roku szkolnego. Wzięli w nim udział wszyscy uczniowie naszej szkoły, pozostawiając puste klasy, przenosząc się na szkolne boiska i nie tylko.

/p.Jolanta Kuczyńska/

Zdjęcia>>>


KONKURS MATEMATYCZNY "KANGUR"
21 marca 2019 roku o godz. 9.00 w naszej szkole odbył się po raz pierwszy Międzynarodowy Konkurs Matematyczny "KANGUR". Głównym celem konkursu jest szeroka popularyzacja matematyki. Konkurs ten integruje młodzież całego świata, a laureaci mają możliwość uczestniczenia w zagranicznych wycieczkach i międzynarodowych obozach naukowo-rekreacyjnych.
Konkurs ma charakter jednorazowego testu. Zadania oraz termin są ustalane przez władze stowarzyszenia Kangourou Sans Frontie`res.
Test konkursowy w kategorii "Żaczek" zawiera 21 zadań o różnym stopniu trudności (7 zadań po 3 punkty, 7 zadań po 4 punkty i 7 zadań po 5 punktów). Uczeń uczestniczący w Konkursie tej kategorii otrzymuje w chwili rozpoczęcia konkursu 21 punktów.
Test konkursowy w kategorii "Maluch" zawiera 24 zadania o różnym stopniu trudności (8 zadań po 3 punkty, 8 zadań po 4 punkty i 8 zadań po 5 punktów).
Uczeń uczestniczący w Konkursie tej kategorii otrzymuje w chwili rozpoczęcia konkursu 24 punkty.
Testy konkursowe pozostałych kategorii zawierają po 30 pytań o różnym stopniu trudności (10 zadań po 3 punkty, 10 zadań po 4 punkty i 10 zadań po 5 punktów. Uczeń uczestniczący w konkursie w każdej z tych kategorii otrzymuje w chwili rozpoczęcia konkursu 30 punktów.

Do każdego zadania dołączonych jest 5 odpowiedzi, z których dokładnie jedna jest poprawna. Za brak odpowiedzi uczestnik otrzymuje zero punktów, natomiast za odpowiedź błędną lub zaznaczenie więcej niż jednej odpowiedzi, otrzymuje punkty ujemne w liczbie 25% przewidzianych za dane zadanie.
W czasie trwania Konkursu nie wolno korzystać z kalkulatorów.
Uczestnicy Kangura przez 75 minut zmagali się z zadaniami konkursowymi dostosowanymi do odpowiedniej grupy wiekowej. W naszej szkole w konkursie wzięło udział 22 uczniów w następujących kategoriach:
-MALUCH - kl.4: 5 osób
-BENIAMIN - kl. 5 i kl.6: 11osób
-KADET - kl. 7 i kl.8: 6 osób.
Każdy uczestnik Konkursu otrzymał układankę w postaci Kuli-breloczka.

W maju zostały opublikowane wyniki i z ogromną radością przyjęliśmy informację, iż uczeń klasy 4 - JACHOWICZ MARCIN otrzymał WYRÓŻNIENIE. GRATULUJEMY.
Konkurs został przeprowadzony pod kierunkiem Szkolnego Koordynatora Konkursu, pani Doroty Kuminek.

/p. Dorota Kuminek/


Wystawa „Oni walczyli o Polskę” – szóstoklasiści poznają losy żołnierzy
13 czerwca szóstoklasiści z wychowawczynią udali się do Biblioteki Publicznej w Janowicach, gdzie są częstymi gośćmi, by oglądnąć wystawę „Oni walczyli o Polskę”. Wystawa przedstawia losy żołnierzy z Gminy Bestwiny i okolic, którzy walczyli o niepodległość Polski na frontach I wojny światowej.
Pani Alicja Englert (bibliotekarka) przybliżyła uczniom postaci żołnierzy, zaznaczając szczególnie tych, którzy pochodzili z Janowic lub byli z nimi mocno związani.
Wystawa jest bardzo ciekawa, warto przyjść i ją zobaczyć. Można się wiele nauczyć.

/p.Jolanta Kuczyńska/

Zdjęcia>>>


Język polski (i nie tylko) poza szkolną klasą
Czerwcowe upały sprawiły, że lekcje przeniesione zostały do strefy cienia, czyli na szkolne boisko, chodnik i altanę.
Na języku polskim klasy 5,6,7 miały możliwość zweryfikować swoją wiedzę, grając we własnoręcznie przygotowane gry-zestawy pytań. Należało odpowiedzieć na wylosowane pytanie, znaleźć odpowiedź (tu wykorzystaliśmy spryt, spostrzegawczość, szczęście) i dobrze się bawić. Lekcje się udały.
Także na innych lekcjach uczniowie z nauczycielami utrwalali wiadomości i umiejętności na świeżym powietrzu.

/p.Jolanta Kuczyńska/

Zdjęcia>>>


Szkolenie z wolontariatu
7 i 10 czerwca uczniowie klas 7 i 8, ci, którzy wyrazili taką chęć, wzięli udział w szkoleniu na temat pracy w wolontariacie. Szkolenie 10-godzinne przeprowadziła pani Monika Pendolska w ramach Projektu „Szkolne Koło Obywatelskie” dotyczącego aktywności społecznej i obywatelskiej. Zajęcia bardzo się podobały, wiele wniosły nowego w świadomość uczniów, wyjaśniły sporo kwestii.

/p.Jolanta Kuczyńska/

Zdjęcia>>>


Wynalazki na języku polskim, czyli „Felix, Net I Nika i Gang Niewidzialnych Ludzi”
Piątoklasiści mieli możliwość na języku polskim zaprezentować stworzone przez siebie wynalazki.
Z tej okazji skorzystały: Maja , Paulina , Iga i Patrycja.
Oto niektóre z nich, ciekawe, czy oglądający domyślą się, do czego służą. Uczennicom gratuluję świetnych pomysłów i zdolności, którymi się wykazały.

/p.Jolanta Kuczyńska/

Zdjęcia>>>


Wolontariusze ruszają do akcji!
W tym roku do prac związanych z XIV Janowickim Rajdem Rowerowym i Piknikiem Rodzinnym zgłosiło się wielu uczniów. Prace ich polegały na pieczeniu ciast, obieraniu ziemniaków (piątek), rozkładaniu ławek (sobota rano), pomocy przy stoiskach i pracach porządkowych (sobota południe i wieczór) oraz na porządkowaniu terenu po imprezach (niedziela). Wszyscy zostali nagrodzeni punktami z zachowania.

/p.Jolanta Kuczyńska/

Zdjęcia>>>


Kolejny udany Janowicki Rajd Rowerowy za nami
8 czerwca czternasty raz wyruszył Janowicki Rajd Rowerowy, którego organizatorami byli: Dyrektor ZSP w Janowicach – Pani Urszula Kal i Rada Rodziców.

Uczestniczyło w nim ok.350 rowerzystów. Pogoda dopisała. O 14.00 Wójt Gminy Bestwina p. Artur Beniowski dał sygnał do rozpoczęcia rajdu. W tym roku trasa liczyła 11,5km. Malownicze krajobrazy zachwyciły uczestników. Po zakończeniu rajdu na zmęczonych ale uśmiechniętych rowerzystów czekały grochówka, karczek, duszonki, frytki i inne specjały. Następnie zostały rozdane regulaminowe dyplomy z nagrodami oraz rozlosowane fanty. Gdy zmęczenie nieco opadło, nastąpiła część artystyczna, w której talenty swe zaprezentowali przedszkolacy przygotowani przez p. Paulinę Antonik-Wróbel oraz tancerze -przygotowani przez p. Monikę Krężelok i wokaliści, których przygotowała p. Anna Makuchowska.
Ostatnią, trzecią częścią był Piknik Rodzinny, w czasie którego przygrywał zespól Kamelband. Rada Rodziców zadbała o wspaniałą atmosferę i część gastronomiczną.

 

Do prac związanych z piknikiem włączyli się także już w piątek uczniowie, pomagali również w sobotę i niedzielę, za co im bardzo dziękujemy.
Były też podziękowania, które na ręce Pani Dyrektor złożyła Przewodnicząca Rady Rodziców-Pani Żaneta Portasińska. Podobne podziękowania, skierowane do Rady Rodziców, Sponsorów, Współorganizatorów w imieniu Dyrektor ZSP w Janowicach -Pani Urszuli Kal - złożyła prowadząca imprezę Jolanta Kuczyńska.

Dziękujemy Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do tego, że obie imprezy się odbyły i udały.
O tym, co miało miejsce 8 czerwca 2019r. w Janowicach, można też przeczytać w artykule p.Sławomira Lewczaka, redaktora naczelnego Magazynu Gminnego, który także w rajdzie uczestniczył >>>

/p.Jolanta Kuczyńska/

Zdjęcia>>>


U stóp Pani Kalwaryjskiej
Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej powstało na początku XVII wieku i należy do najczęściej uczęszczanych polskich miejsc pielgrzymkowych.
Składa się z bazyliki, w której znajduje się cudowny wizerunek Matki Bożej Kalwaryjskiej, z klasztoru i zespołu kościołów i kaplic wkomponowanych w malowniczy krajobraz beskidzki i nazwanych dróżkami kalwaryjskimi. Opiekunami i stróżami sanktuarium są Bracia Mniejsi, w Polsce popularnie zwani bernardynami.
Do tego szczególnego miejsca dzieci pierwszokomunijne wraz ze swoimi rodzicami odbyły pielgrzymkę jako podziękowanie za dar przyjęcia Komunii Świętej. W bazylice Matki Boskiej Anielskiej uczestniczyły we Mszy świętej, którą ksiądz proboszcz Józef Walusiak odprawił w intencji ich i ich rodzin. Po Mszy świętej dzieci przed cudownym obrazem Pani Kalwaryjskiej zawierzyły siebie i swoje rodziny Bogu i Maryi. Następnie wraz z przewodnikiem zwiedziły klasztor i wysłuchały historii powstania tego niezwykłego miejsca.
W drodze powrotnej modlili się także w Wadowicach przy chrzcielnicy Jana Pawła II. Wszyscy wrócili do domu wzmocnieni duchowo i pełni łask.

/p.Barbara Nycz/

Zdjęcia>>>


Obchody Dnia Dziecka w naszej szkole połączone są z Dniem Sportu i Dniem Patrona Szkoły-Marią Konopnicką.
Dzień Dziecka w naszej szkole od wielu lat jest obchodzony jako Dzień Patrona szkoły oraz Dzień Sportu. Tak było również w tym roku. Uczniowie klas 5-8 mieli za zadanie rozwiązać test dotyczący bezpieczeństwa na drodze, z którego później zostali wyłonieni zwycięzcy z poszczególnych klas. Następnie musieli wykonać plakat na temat życia i twórczości Marii Konopnickiej, czyli patronki naszej szkoły. Ostatnią atrakcją tego dnia były zajęcia sportowe. Niestety, w tym roku pogoda nam nie dopisała i zajęcia te odbyły się w budynku szkoły. Zostaliśmy podzieleni na trzy grupy. W pierwszej były osoby, które zostały na sali gimnastycznej, grając turniej siatkówki. Pozostali oglądali film lub brali udział w grach pod opieką Pani Kuczyńskiej. W tym samym czasie uczniowie klas młodszych mieli zorganizowane różne zajęcia ze swoimi nauczycielami. Jak co roku Rada Rodziców ufundowała uczniom soczki oraz ciastka. Tegoroczny Dzień Dziecka w naszej szkole spędziliśmy w cudownej atmosferze, świetnie się bawiąc.

Martyna Kubik

Uczniowie w turnieju siatkówki zostali podzieleni na następujące drużyny. Drużyny zajęły następujące miejsca:
I- Drużyna w składzie: Jakub Portasiński- kapitan; Dominik Stanclik, Jakub Olma, Dorota Walaszek, Sara Kondratowicz, Alicja Stanclik, Piotr Kubik, Nikodem Wala, Paweł Kudzia.
II - Drużyna w składzie: Piotr Zeman- kapitan; Seweryn Walaszek, Wiktor Koczur, Kinga Czana, Krzysztof Janota, Dawid Stefański, Maja Stefańska, Patrycja Świerczek.
III- Drużyna w składzie: Krzysztof Kasolik- kapitan; Patryk Kubik, Julia Wójcik, Martyna Ziobro, Magdalena Szlosarczyk, Mikołaj Staszewski, Paulina Kiedroń, Joanna Wołoszczak.
IV - Drużyna w składzie: Oliwier Kóska- kapitan, Patryk Pasierbek, Natalia Bubak, Kacper Cygan, Kamil Zeman, Gabriela Prorok, Patrycja Prorok, Filip Frączek, Mikołaj Olejak.
Wszyscy uczniowie biorący udział w turnieju otrzymali słodki poczęstunek.

Wyniki testu z bezpieczeństwa na drodze przeprowadzonego w klasach 5- 8, przedstawiają się następująco:
W każdej klasie wyłoniono osobę/osoby z największą liczą zdobytych punktów:
klasa V- Iga Portasińska, Kamila Klasa, Magdalena Szlosarczyk, Patrycja Prorok- uczniowie uzyskali 12 na 14 możliwych punktów.
klasa VI- Grzegorz Kohler, Filip Słowik, Martyna Jordanek- uczniowie uzyskali 12 na 14 możliwych punktów.
klasa VII- Karina Brańka, Aleksandra Niemczyk, Oliwia Podhorodecka, Monika Kasperek, Teresa Kosyk- uczniowie zdobyli 11 na 14 możliwych punktów.
klasa VIII- Natalia Bubak, która zdobyła 12 na 14 możliwych punków.
Gratulujemy wspaniałych wyników.

/p.Marta Nikiel/

Zdjęcia>>>


Dwudniowa wycieczka do Łodzi-„Ziemi obiecanej”
W dniach 23 i 24 maja klasy 5,6,7 udały się na wycieczkę do Łodzi. Wycieczka miała charakter edukacyjny, w czasie jej trwania zrealizowane zostały elementy podstawy programowej z języka polskiego, historii, przyrody, fizyki, matematyki, chemii, wychowania fizycznego, muzyki, plastyki. Opiekę sprawowały wychowawczynie klas 5,6,7(I. Wójtowicz, J. Kuczyńska, D. Kuminek) oraz panie: pedagog- A. Czerwińska i wicedyrektor-M. Krężelok, którym dziękujemy za po święcony czas i podjęty trud.
Janowice i województwo śląskie opuszczaliśmy w strugach deszczu z alarmem przeciwpowodziowym. Łódź przywitała nas niemalże słonecznie.

Pierwszego dnia zwiedziliśmy MUZEUM KANŁU „DĘTKA”. XIX-sto wieczna Łódź to prawdziwy tygiel narodów, żyli tu i pracowali obok siebie Niemcy, Polacy i Żydzi. Bogacili się i bankrutowali, a Łódź rozwijała się jak nigdy dotąd.
Zwiedziliśmy też MANUFAKTURĘ, która tworzy zwarty kompleks 13 historycznych budynków oraz nowo wybudowanego centrum handlowego na łącznej powierzchni 27 hektarów – czyli tyle, ile zajmuje 38 boisk piłkarskich. Zobaczyliśmy dawne imperium Izraela Poznańskiego: drukarnię, elektrownię, straż pożarną, tkalnię niską ale również ogród pałacowy. Szczegółowo zapoznaliśmy się ze zbiorami dwóch najciekawszych muzeów na terenie Manufaktury: Muzeum Fabryki mieszczącego się w dawnej wykańczalni tekstyliów oraz Muzeum Miasta Łodzi w Pałacu Izraela Poznańskiego.
Zobaczyliśmy też tę część miasta, gdzie II wojna światowa odcisnęła szczególnie tragiczny ślad na żydowskich mieszkańcach Łodzi; LITZMANNSTADT GETTO (1940-1944), które było drugim - po getcie warszawskim – n
ajliczniejszym skupiskiem ludności żydowskiej w Polsce; STACJĘ RADEGAST – od 1941 roku była to stacja końcowa dla Żydów deportowanych z Europy zachodniej i Cyganów z Austrii. Od 1942 roku wyruszały stąd transporty do obozów zagłady.
Około 19.00 dotarliśmy do hotelu, gdzie zjedliśmy obiadokolację.
Drugi dzień to przede wszystkim EC-1 - kompleks urbanistyczny. EC 1 ŁÓDŹ to Miasto Kultury, które powstało na terenie dawnej elektrociepłowni i obecnie jest największym i najnowocześniejszym w Polsce CENTRUM NAUKI i TECHNIKI. Wewnątrz kompleksu znajdują się: Centrum Nauki i Techniki, Planetarium, Kino Sferyczne, Narodowe Centrum Kultury Filmowej, Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej. My skorzystaliśmy z
• Centrum Nauki i Techniki – 150 stanowisk na 8.000 m2 (niezwykłe przeżycie)
• pokazu w Kinie Sferycznym
• Planetarium – najnowocześniejszego w Europie
Około 14.00 przeszliśmy na plac Niepodległości, gdzie zaczyna się symbol Łodzi i jej główna arteria kulturalno-turystyczna: ul. Piotrowska. Spacerując z pilotem po najdłuższym deptaku w Polsce widzieliśmy: Trzech Fabrykantów, Lampiarza, Fortepian Artura Rubinsteina, Misia Uszatka, Ławeczkę Tuwima, Pomnik Schillera, Kuferek Reymonta, ale również pałace, fabryki i niesamowite graffiti, które w łodzi doszło do poziomu sztuki.
O 15.30 wyjechaliśmy w fantastycznych nastrojach w kierunku Janowic, do których dotarliśmy o 21.00

/p.Jolanta Kuczyńska/

Zdjęcia>>>


Witold Chromik - Laureat Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Biologii w roku szkolnym 2018/2019.
Witold Chromik - uczeń klasy 8, dzięki swojej ciężkiej pracy, z sukcesem pokonał etap szkolny, rejonowy i wojewódzki Konkursu Przedmiotowego z Biologii, uzyskując tytuł Laureata.
W dniu 2 kwietnia 2019 roku uczestniczył wraz z Panią Dyrektor Urszulą Kal w Gali Laureatów, która odbyła się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Bielsku-Białej. W przygotowaniach do konkursu pomocy udzielała Agata Gajda - nauczyciel biologii.

/p. Agata Gajda/


Lekcje biblioteczne (j.polski) klasa 6
W II półroczu szóstoklasiści uczestniczyli w dwóch lekcjach bibliotecznych, które przygotowała pani Alicja Englert. Jedna lekcja dotyczyła tworzenia przypisów i bibliografii, kolejna była wprowadzeniem do lektury J. Verne’a „W 80 dni dookoła świata”.

/Jolanta Kuczyńska/

Zdjęcia>>>


„Krzyżacy” H. Sienkiewicza – obraz średniowiecza – praca zespołowa siódmoklasistów
Uczniowie klasy siódmej zakończyli rozważania na temat lektury, tworząc obraz średniowiecza na podstawie opisów, zdarzeń, postaci i innych informacji występujących w powieści. Pracowali w zespołach, które za zadanie miały opracować zagadnienia: obyczaje średniowiecza, postaci i zdarzenia historyczne, kodeks rycerski, miasta i budowle średniowieczne, średniowieczne ubiory, język, stany społeczne.

/Jolanta Kuczyńska/

Zdjęcia>>>


Lektury klasy 4 i klasy 6 – uczymy się i bawimy
Uczniowie klasy 4 i 6 na języku polskim zakończyli rozważania dotyczące lektur, wykonując gry planszowe. Klasa 4 - do „Magicznego Drzewa. Czerwonego krzesła”, klasa 6 – do „Władcy Lewawu”. W czasie wykonywania gier uczniowie musieli wykazać się dobrą znajomością treści, pomysłowością, zręcznością i umiejętnością pracy grupowej. Dokonali też samooceny. Wszyscy spisali się na medal. Lekcje bardzo się podobały.

/Jolanta Kuczyńska/

Zdjęcia>>>


Idealny uczeń - lekcja wychowawcza - klasa 6


Szóstoklasiści na lekcji wychowawczej tworzyli profil „idealnego ucznia”. Obok cech związanych ze zdobywaniem wiedzy znalazły się cechy związane z empatią. Następnie uczniowie wybrali dwie cechy, nad którymi będziemy pracować w tym tygodniu jako zespół. W kolejnych tygodniach popracujemy nad kolejnymi zachowaniami.

/Jolanta Kuczyńska/


Apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
30 kwietnia w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Rozpoczął się wprowadzeniem sztandaru i odśpiewaniem hymnu państwowego. Został przygotowany przez uczniów kl.6, którzy przybliżyli zebranym okoliczności tego wielkiego wydarzenia. Koleżanki z klas 4-6 uświetniły występ swoim śpiewem. Na zakończenie Pani Dyrektor przypomniała, aby w te świąteczne dni na naszych domach nie zabrakło powiewających flag.
Zdjęcia>>>


Wycieczka klasowa ósmoklasistów do Wrocławia
W piątek, 26 kwietnia, nasza klasa wyruszyła na wycieczkę do Wrocławia. Wyruszyliśmy o 6:00 rano, a do celu dotarliśmy około godziny 10:00. Podczas półgodzinnego postoju mieliśmy okazję ,,rozprostować nogi".
Pierwszą czekającą na nas atrakcją było Afrykarium i ZOO. W trakcie zwiedzania mogliśmy poczuć się jak w Afryce, a wszystko za sprawą egzotycznej roślinności i gorącego klimatu, jaki panował w Afrykarium. Mieliśmy niepowtarzalną okazję, aby zobaczyć dzikie zwierzęta, takie jak strusie, zebry, żyrafy czy surykatki. Nie zabrakło również morskich stworzeń. Mogliśmy zobaczyć rozmaite gatunki ryb, o przeróżnych rozmiarach i kolorach. Obserwowaliśmy również pingwiny, rekiny, foki i płaszczki.
Następnym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Hydropolis. Zobaczyliśmy tam film, który opowiadał o tym, w jaki sposób woda znalazła się na Ziemi i na innych planetach Układu Słonecznego. Wiedzę można było zdobyć również, dzięki interaktywnym ekranom, które można było samodzielnie obsługiwać. Każdy z ekranów zawierał informacje i ciekawostki o określonej tematyce, np. o statkach, które zatonęły. W Hydropolis znajdowała się również makieta i mapa Wrocławia.
Po przyrodniczej części wycieczki, nadszedł czas na poznanie samego miasta. Udaliśmy się na spacer po Starym Mieście, gdzie zobaczyliśmy słynne kamieniczki Jaś i Małgosia oraz słynny pręgierz. Tropiliśmy tam również krasnale, rozmieszczone w kilkudziesięciu miejscach. Byliśmy też na wrocławskim rynku, na którym gitarzyści z całego świata co roku pobijają rekord Guinessa. Widzieliśmy pomnik pisarza Aleksandra Fredry. Pani przewodnik wspomniała w tym miejscu, że atrybut pisarza, czyli gęsie pióro, jest systematycznie kradzione przez studentów Uniwersytetu Wrocławskiego, którego siedzibę widzieliśmy przejeżdżając przez Wrocław.
W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w McDonald's, gdzie mogliśmy zaspokoić swój głód i odpocząć. Do Janowic wróciliśmy około godziny 20:00.

/Tekst: Natalia Bubak/


Wiosenny pokaz mody
Pierwszy dzień wiosny to moment, na który wszyscy czekamy z dużą niecierpliwością. 21 marca w naszej szkole było naprawdę kolorowo i wyjątkowo. Tego dnia uczniowie klas 1-3 wzięli udział w wiosennym pokazie mody. Już po raz kolejny przekonali się, że przerwa wcale nie musi być nudna. Nasz korytarz wypełniła rytmiczna muzyka, a wiosenna dekoracja dodawała odwagi i witalności naszym modelom i modelkom. Motywem przewodnim były u dziewczyn własnoręcznie wykonane wianki, natomiast u chłopców, krawaty. Wszyscy daliśmy się porwać wiosennej atmosferze! Każdy uczestnik mógł zaprezentować swój strój, wędrując korytarzem w rytm oklasków kolegów i melodii muzyki. Modele i modelki zostali nagrodzeni cebulkami roślin, które, mamy nadzieję, już niedługo wykiełkują w przydomowych ogródkach.

/p.Karolina Wróbel/

Zdjęcia>>>


Witold Chromik -Finalistą Wojewódzkiego Konkursu z Języka Polskiego w roku szkolnym 2018/2019
Witek po raz trzeci uzyskał tytuł Finalisty. Gratulujemy! Sukces jest wynikiem ciężkiej pracy Witka.
Kolejne etapy konkursu miały miejsce: 5.11.2018r.-etap szkolny, 14.01.2019r.-etap rejonowy i 26.02.2019r.- etap wojewódzki.
Ucznia do konkursu przygotowywała polonistka Jolanta Kuczyńska.


Szkolny Turniej Wiedzy Pożarniczej
W turnieju brało udział 9 uczniów z klas 3–8. Do kolejnego etapu zakwalifikowali się z klas 3-6: Jordanek Martyna i Frączek Filip; z klas 7-8: Michulec Bartosz, Portasiński Jakub, Kóska Oliwier. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!


Szkolny Pokaz Talentów
7 marca w naszej szkole odbył się Pokaz Talentów zorganizowany przez Samorząd Uczniowski. Oczywiście wszyscy wiemy, że u nas utalentowanych uczniów nie brakuje, więc chętnych było wielu. Ze względu na dużą ilość zgłoszeń pokaz zorganizowany został z podziałem na klasy 1 – 3 i 4 – 8. W grupie młodszej mogliśmy podziwiać zdolności recytatorskie, muzyczne- między innymi wspaniała gra na skrzypcach w wykonaniu Ewy Stanclik z kl.3, plastyczne, taneczne, a nawet iluzjonistyczne. Podobnie w klasach starszych były to prezentacje muzyczne, plastyczne i taneczne. Wielkie emocje wzbudził występ naszej koleżanki Ali Stanclik z kl.6 oraz Krzysztofa Kasolika z kl.8. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy za udział i słodkie co nieco. Nie sposób przecież byłoby oceniać, który talent jest lepszy. Cieszymy się, że nasi uczniowie zechcieli zaprezentować nam siebie, co niejednokrotnie wymaga odwagi! Serdecznie dziękujemy za pomoc w organizacji, oprawie plastycznej i dofinansowaniu słodkości Paniom: Marcelinie Kubiczek, Ewelinie Moczek i Monice Krężelok, a także Paniom Annie Pycia i Marcie Nikiel za wykonywanie zdjęć. Gratuluję również organizatorom i prowadzącym z ramienia SU: Oliwierowi Kósce, Piotrowi Zemanowi, Dominikowi Stanclikowi i Krzysztofowi Kasolikowi.

/Opiekun SU p.Agnieszka Czerwińska/

Zdjęcia>>>


Dzień Kobiet w klasach 1-3
8 marca to data bardzo dobrze znana, na szczęście nie tylko kobietą i młodym damom, ale także mężczyznom i młodszym dżentelmenom. Tego typu święta to świetna okazja, aby uczyć dzieci wzajemnego szacunku, zwyczaju składania życzeń i drobnych podarunków dla bliskich im kobiet. W naszej szkole tego dnia dziewczynki mogły poczuć się jak damy i naprawdę wyglądały zjawiskowo, a każda z nich została zauważona, dzięki udziałowi w konkursie na najbardziej szaloną fryzurę. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem zaangażowania, pomysłowości i poświęconego czasu (rano przed wyjściem do szkoły!), na przygotowanie tak oryginalnych fryzur. Każda uczestniczka została obdarowana akcesoriami do włosów. Ponadto o małych damach tego dnia nie zapomnieli chłopcy z ich klas, wręczając im dyplomy i upominki oraz składając uroczyste życzenia.

/p.Karolina Wróbel/

Zdjęcia>>>


„Noc w szkole”
Podczas ferii miała miejsce noc w szkole. Kiedy było już ciemno, wszyscy do niej przyjechaliśmy. Spaliśmy w sali na parterze. Ale zanim poszliśmy spać, graliśmy w różne gry oraz zjedliśmy smaczną kolację przygotowaną przez panią Dyrektor i panią Krężelok. Składała się z kanapek z różnymi, pysznymi dodatkami. Najciekawszą z gier były podchody, które zostały zorganizowane przez czwórkę licealistów. Podzieliliśmy się na dwie drużyny, szukaliśmy po szkole kartek z wyzwaniami i wykonywaliśmy je. W wykonywaniu tej czynności specjalnie przeszkadzali nam uczniowie liceum, którzy nas straszyli. Następnie opowiadaliśmy sobie straszne historie, które i tak przeradzały się potem w komedie. Opowieści były różne np. opowieść o samotnej dziewczynce spacerującej w nocy po ulicach Janowic, o tajemniczym pasażerze wsiadającym po cichu do samochodów i o podziemnym grobowcu. Następnie „poszliśmy spać”, ale większość osób i tak rozmawiała po cichu jeszcze dość długo. W nocy działo się wiele dziwnych, ale i śmiesznych rzeczy. Rano zjedliśmy śniadanie składające się z jajecznicy i parówek. Następnie spakowaliśmy swoje rzeczy i oczekiwaliśmy na rodziców. Była to dla nas wspaniała przygoda i nie zapomnimy jej na długo.

/Grzegorz Köhler i pozostali szóstoklasiści/

Zdjęcia>>>


„… bo najważniejsze jest niewidoczne dla oczu” , a „dobrze widzi się tylko sercem”
Sobotnie przedstawienie powstało w oparciu o poetycką opowieść „Mały Książę”, którą napisał francuski autor Antoine de Saint-Exupéry. To historia o świecie fantastycznym, który pod wieloma względami przypomina otaczającą nas rzeczywistość. Utwór mówi o znaczeniu miłości, przyjaźni, prawdy i dobra w życiu, a także o cierpieniu, niesprawiedliwości i samotności. Można go odczytać dosłownie-jako baśń, która jest podróżą w świat marzeń i fantazji – albo przyjąć, że „najważniejsze jest niewidoczne dla oczu” i w historii poszukać głębszych sensów.


Spektakl „Mały Książę i dziwny świat dorosłych” zaprezentowany przez aktorów koła teatralnego to opowieść o chłopcu, który w poszukiwaniu prawdy i przyjaciół odwiedza różne planety, na których spotyka dorosłych: Króla (Weronika Loranc), Kłamc (Aleksandra Niemczyk), Geografa (Marek Jordanek), Próżnego (Sara Kondratowicz), Bankiera (Iga Portasińska), Latarnika (Kinga Czana). Dorośli nie budzą w nim jednak zaufania, są samotni, zarozumiali, próżni, głupi, bezmyślni, nudni…
Spotyka też Lisa (Monika Kasperek), Żmiję (Anna Sawkiewicz) i Pilota (Marcel Ochman), którzy stają się dla niego drogowskazami.


Mały Książę (w tę rolę wcieliły się 4 aktorki: Kamila Klasa, Emily Wojtyła, Joanna Murawska i Martyna Jordanek), opuszczając swoją planetę po kłótni z Różą (Julia Wójcik), która okazała się próżna, obłudna i zaborcza, nie wie, kogo spotka, co zobaczy, czego się nauczy, ale podejmuje ryzyko poszukiwania. Jest ciekawy, uparty w dążeniu do prawdy.
Historia Małego Księcia i jego podróży dzieje się równolegle z historią chłopca, który pod naciskiem dorosłych niemających wyobraźni, przestaje rysować, gdyż nie jest, według nich, dostatecznie utalentowany, a który w życiu dorosłym zostaje pilotem i rozbija się na pustyni, gdzie spotyka Małego Księcia.


W trudne tematy pełne symboli wplecione zostały zabawne tańce wykonane przez klasy młodsze: „Taniec planet” (klasa 2), „Taniec kwiatów i baranków”(klasa3), „Taniec kur, lisów i myśliwych” (klasy 1ai1b) oraz poważniejsze, wykonane przez tancerzy koła tanecznego: „Taniec dobra ze złem” (którego symbolem są baobaby), „Taniec róż” i „Pociąg obłąkanych”, w którym pasażerami byli dorośli spotykani przez Małego Księcia.
Niezwykłe stroje, scenografia pozwoliły przenieść się widzom w świat baśni.
Lekkości widowisku nadały piosenki wykonane przez uczniów klasy II, oraz chór i solistkę (Patrycja Świerczek).
Całość została przygotowana przez uczniów, nauczycieli, przy pomocy rodziców i pracowników szkoły.


Wśród publiczności podziwiającej talenty uczniów, znaleźli się : radny powiatu bielskiego- Jan Stanclik, sołtys Janowic i wiceprzewodniczący Rady Gminy- Stanisław Nycz, radny- Jerzy Borutka, Redaktor naczelny Magazynu Gminnego- Sławomir Lewczak, przedstawiciele organizacji społecznych takich jak OSP lub KGW, a przede wszystkim rodziny występujących.

/p. Jolanta Kuczyńska/

O przedstawieniu można też przeczytać w artykule p. S. Lewczaka >>> , a zdjęcia zobaczyć w galerii >>>

Zdjęcia w naszej galerii>>>


Karnawał w klasach I-III
Dzień 31 stycznia od rana zapowiadał się niezwykle. Korytarzami szkoły przemykali Kapitan Ameryka i Spiderman, widziano też kotka, małpkę oraz najprawdziwszą księżniczkę! W tym dniu dla uczniów klas I-III zorganizowano doroczny bal karnawałowy. Pięknie udekorowana sala gimnastyczna zamieniła się w zaczarowaną krainę pełną wróżek, czarodziejów, rycerzy, policjantów i innych barwnych postaci z kreskówek i bajek. Przy dźwiękach skocznej muzyki i utworach znanych wykonawców dzieci mogły pobawić się ze szkolnymi kompanami i nauczycielami. Były korowody, kółeczka, pociągi, węże i tańce w parach. Balowicze chętnie uczestniczyli w konkursach prowadzonych przez uczniów samorządu szkolnego. Pląsy na parkiecie i wspólne zabawy wyczerpywały siły tancerzy, dlatego w przerwie wszystkie dzieci udały się na słodki poczęstunek do swoich klas. Niewątpliwą atrakcją balu były piniaty rozbite z trudem przez wychowawczynie.

Na pewno tegoroczny bal będzie niezapomniany, a uczniowie już nie mogą doczekać się kolejnego. Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów.

/p.Elżbieta Żmij/

Zdjęcia>>>


Uzależnienia i cyberprzemoc
W piątek 18 stycznia uczniowie klas 5, 6 i 7 uczestniczyli w warsztatach na temat uzależnień behawioralnych cyberprzemocy. Zajęcia prowadzone były przez Panią Agnieszkę i Panią Ewę pracujące w Fundacji Błękitny Krzyż. Śląska Fundacja Błękitny Krzyż ma ponad dwudziestoletnie doświadczenie w udzielaniu pomocy osobom uzależnionym i ich rodzinom. Poza poradnią w Pszczynie Fundacja prowadzi ośrodki w Żywcu, Czechowicach-Dziedzicach oraz Bielsku-Białej.
W Ośrodku Psychoprofilaktyki w Pszczynie można uzyskać pomoc w związku z nadużywaniem alkoholu, substancji psychoaktywnych (narkotyki, dopalacze), a także uzależnieniu od czynności: hazardu (zakłady bukmacherskie, lotto, automaty do gier, kasyna, zdrapki), pracy, zakupów, seksu (także pornografii), ćwiczeń fizycznych, zaburzeń odżywiania (kompulsywne odżywianie, bulimia, ortoreksja). Spotkania indywidualne i grupowe prowadzone są przez terapeutów uzależnień. Do poradni zgłosić się mogą nie tylko osoby, które mają problem z uzależnieniem, ale również bliscy osób uzależnionych. Cierpienie wywołane uzależnieniem nie dotyczy tylko osób nadużywających, ale także osób z ich rodzin - rodziców, partnera i dzieci.
Aby umówić się na wizytę w Ośrodku Psychoprofilaktyki należy skontaktować się z sekretariatem pod numerem tel. 32 210-42-92 (od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00)
Uczestnicy dzięki różnym ćwiczeniom mogli jeszcze lepiej poznać siebie i swoich kolegów. Próbowali też odpowiedzieć na pytania typu: Po co są uczucia? Czy są one nam potrzebne? Doświadczyli też na „własnej skórze”, że „wchodzenie” w różnego rodzaju zależności, uzależnienia początkowo jest przyjemne, zabawne, intrygujące, ale bycie w nim z czasem przytłacza, ogranicza, a „wychodzenie” wcale nie jest przyjemne i łatwe, wymaga wysiłku, a często czyjegoś wsparcia- ćwiczenie „Sieć”. Pracując w grupach uczniowie podjęli próbę odpowiedzi na pytanie: Czym jest uzależnienie? Czym jest cyberprzemoc?
Wszyscy pracowali z wielkim zaangażowaniem, nie było osób niezainteresowanych, a Panie prowadzące były w pełni usatysfakcjonowane postawą uczniów. Gratuluję! Myślę, że każdy mógł skorzystać z zajęć, dowiedzieć się czegoś o sobie i innych. Przede wszystkim zaś uświadomić sobie, że z uzależnieniem nie ma żartów, może ono pojawić się na naszej drodze w każdym momencie. Ważne, aby młody człowiek był czujny, a jeśli znajdzie się już w sytuacji trudnej wiedział, gdzie i u kogo może szukać pomocy.

/Pedagog Agnieszka Czerwińska/

Zdjęcia>>>


WOŚP- pomaganie jest dziecinnie proste

Gramy dla dzieci małych i bez focha - na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych
Już 27 razy zagrała orkiestra WOŚP, której tegorocznym celem jest zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. 13 stycznia w Polsce, i nie tylko, wolontariusze wyszli na ulice wiosek i miast. Jak co roku nauczyciele wraz z uczniami naszej szkoły dołączyli do kwestujących i wspólnymi siłami, dzięki wielkim sercom mieszkańców Janowic, zebrali 4 532,39 zł. W naszych puszkach znalazły się rekordowe kwoty w gminie. Drugie miejsce z kwotą 2 042,39 zł zajęła pani Ewelina Olejak, a trzecie miejsce z kwotą 1 784, 00 zł pani Elżbieta Żmij wraz z pomocnikami: Krzysiem Sobierajskim, Pawłem i Weroniką Kania oraz Julią Wójcik. W zbiórce wzięła udział również pani Iwona Pieczka.


Szczególnie podziękowania dla uczniów klasy siódmej, którzy blisko 160 zł uzyskanych ze sprzedaży własnoręcznie upieczonych muffinek przekazali na rzecz WOŚP.

/p.Elżbieta Żmij/


Podsumowanie akcji „Dary dla szpitala”- szkolny wolontariat
12 stycznia, w sobotę, przedstawiciele uczniów naszej szkoły, nauczycieli i rodziców przekazali zebrane dary dla Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej.
W imieniu organizatorów akcji oraz obdarowanych składamy Podziękowanie wszystkim Osobom, które włączyły się w akcję, przynosząc pościel i inne potrzebne rzeczy.
Mamy nadzieję, że przekazane rzeczy przydadzą się małym i starszym pacjentom i umilą im przebywanie w szpitalu.
Szczególne podziękowania składam Panom: Jackowi Sawkiewiczowi i Romanowi Pycia za przewóz darów do szpitala oraz Paniom: Monice Krężelok, Małgorzacie Maga i Renacie Pasierbek, Uczniom: Piotrowi, Oliwierowi z klasy 8, Karinie, Ani, Bartoszowi i Krzysztofowi z klasy 7, obu Partykom z klasy 6, którzy mimo soboty, wolnego dnia od nauki, pomogli rzeczy spakować, a potem przenieść do szpitalnego magazynu.
Zanim wolontariusze rozeszli się do domów, Pani Małgorzata Maga poczęstowała wszystkich pysznym ciastem, które specjalnie na tę okazję upiekła.
To kolejny raz, kiedy Społeczność Szkolna ZSP w Janowicach okazuje wielkie serce i bezinteresowną pomoc.

/Organizatorki akcji: Jolanta Kuczyńska, Anna Pycia, Marzena Morończyk/

Zdjęcia>>>


Kartka świąteczna zamiast SMS-a - wolontariat
W tym roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji polegającej na wysyłaniu kartek z życzeniami zamiast SMS-ów. Kartki zostały przekazane m.in. do Domów Opieki Społecznej w Bielsku-Białej i Czechowicach-Dziedzicach oraz Ośrodka Mieszkalno-Rehabilitacyjnego w Bestwinie.
W ten sposób wszyscy uczniowie naszej szkoły mogli wykazać się empatią i zrobić coś dla drugiego człowieka bezinteresownie. Uczniowie, którzy potrafią pięknie pisać-pisali życzenia, ci, którzy potrafią pięknie rysować-ozdabiali rysunkami kartki. Każdy mógł włączyć się w akcję. Dziękujemy wszystkim Osobom, które włączyły się w akcję pisania i ozdabiania kartek oraz Paniom, które przekazały kartki świąteczne mieszkańcom i podopiecznym Domów Opieki Społecznej oraz Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym „RAZEM”

/Jolanta Kuczyńska, Anna Pycia/

Zdjęcia>>>


Zaśpiewajmy kolędę Jezusowi dziś...
Boże Narodzenie to najpiękniejsze i najbardziej rodzinne święta. W całym długim roku nie ma tak serdecznego dnia, jakim jest Wigilia. To wyjątkowy dzień, w którym chcemy być wszyscy przy wspólnym, rodzinnym stole. Dla dzieci Wigilia to najpiękniejszy wieczór w roku. Jest choinka, są prezenty, łamiemy się opłatkiem, składamy sobie życzenia, a po kolacji śpiewamy kolędy.
21 grudnia był w naszej szkole bardzo świąteczny. Tego dnia wszyscy razem: uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły, poczuliśmy, że tworzymy wielką rodzinę, a mury szkoły są dla nas drugim domem. W salach odbyły się wigilijne klasowe po których spotkaliśmy się wszyscy razem na wspólnym kolędowaniu. Warto wiedzieć, że polskie kolędy są najpiękniejsze pod względem treści i melodii. Nadto w porównaniu z innymi narodami tych kolęd mamy najwięcej. W naszym dorobku kulturalnym na przestrzeni wieków zachowało się ponad 500 kolęd i pastorałek. Radosny charakter świątecznych utworów obudził w naszych sercach ducha świąt Bożego Narodzenia. Wspólne kolędowanie wzbogaciła scena Bożego Narodzenia przedstawiona przez uczniów klasy trzeciej.

Wszyscy życzyliśmy sobie, aby tegoroczne święta były wyjątkowe , przeżywane w ścisłej jedności z Chrystusem oraz otwartości serca, by lepiej poznać drugiego człowieka i dostrzec ślady obecności Boga w naszym życiu.

/p. Barbara Nycz/

Wigilijki klasowe>>>            Wspólne kolędowanie>>>


Odwiedziny wychowanków Domu Dziecka
19 grudnia reprezentanci naszej szkoły w składzie Julia Wójcik, Sara Kondratowicz, Martyna Ziobro i Natalia Stanclik pod opieką Pani Agnieszki Czerwińskiej i Eweliny Moczek udali się z
 wizytą do Domu Dziecka. Pomogła nam w tym Pani Katarzyna Wójcik, która bezpiecznie i wesoło zawiozła nas na miejsce. I tak zaopatrzeni w prezenty dla dzieci wyruszyliśmy w drogę. Okazało się, że zaszła drobna pomyłka i dotarliśmy do Domu Dziecka na Lompy, a byliśmy umówieni na ul. Pocztowej. Jednak, że nic nie dzieje się przypadkiem i udało nam się obdarować wspaniałą choinką i kartką świąteczną (wykonanymi w naszej niesamowicie artystycznej świetlicy:)) wychowanków z Domu Dziecka na Lompy, co było dla nich miłą niespodzianką, a z paczkami dotarliśmy na ul. Pocztową. Prezenty również były zrobione przez uczniów, a dokładnie koleżanki z kl.6- Natalię Stanclik, Martynę Ziobro, Martynę Jordanek i Alę Pilską. Były to piękne bombki z wypisanym imieniem dla każdego dziecka. Było też słodkie co nieco z naszego sklepiku- dziękujemy serdecznie Pani Ilonie Wójtowicz:). W Domu Dziecka, który odwiedziliśmy jest obecnie 15 dzieci w przedziale wiekowym od 1,5 roku do 17 lat. Spędziliśmy tam miło czas, nasze koleżanki opowiedziały trochę o sobie, dzieci podziękowały za prezenty, które widać było, że sprawiły im radość. Na koniec dziewczyny zostały oprowadzone po pokojach i w miłych nastrojach, ze świadomością, że zrobiliśmy coś dobrego dla innych wyruszyliśmy w drogę do domu.
Bardzo dziękujemy Pani Kasi za wielkie serce, okazane wsparcie i poświęcony czas, mimo wielu obowiązków. Dziękujemy Pani Ewelinie Moczek, Pani Marcelinie Kubiczek i Pani Ilonie Wójtowicz za pomoc w wykonaniu prezentów i paczek. Osobiście dziękuję też uczennicom, które wykonały prace i tym, które pojechały je przekazać w imieniu uczniów naszej szkoły. Myślę, że była to pierwsza i nie ostatnia nasza wizyta u nowo poznanych wychowanków Domu Dziecka.

/p. Agnieszka Czerwińska/

Zdjęcia>>>


Bezpieczni ze Sznupkiem
We wtorek 18 grudnia uczniowie klas 1 -3 gościli u siebie Pana Marka Kupca, naszego dzielnicowego. Przeprowadził on zajęcia na temat bezpieczeństwa w szerokim tego słowa znaczeniu. Zostały one przygotowane w związku z organizowaną przez Centrum Rozwoju Lokalnego z Zawiercia we współpracy z Komendą Wojewódzką Policji w Katowicach na terenie województwa śląskiego akcją edukacyjną dla najmłodszych "Ze Sznupkiem bezpieczni w drodze", podejmującą tematykę bezpieczeństwa na drodze. Była mowa o prawidłowym i bezpiecznym poruszaniu się po drogach, właściwym zachowaniu podczas jazdy samochodem, na rowerze, na nartach, w czasie rozmaitych zabaw. Uczniowie poznali też policyjną maskotkę Sznupka. W trakcie zajęć otrzymali do pokolorowania obrazek z jego wizerunkiem. Był również czas na to, co najbardziej interesuje najmłodszych, czyli prezentacja policyjnego ekwipunku. Na zakończenie najmłodsi otrzymali odblaski, które mają przypiąć do swoich plecaków, a Pan Marek obiecał, że przyjedzie sprawdzić, czy wszyscy wykonali zadanie!
Bardzo dziękujemy naszemu Panu dzielnicowemu za to, że w tak przystępny i przyjemny sposób przedstawił nam ten trudny temat, jakim jest bezpieczne zachowanie się na drodze i nie tylko! Większa wiedza i świadomość, że bardzo wiele zależy od nas samych pomogą nam we właściwym zachowaniu się w różnych sytuacjach!

/pedagog - Agnieszka Czerwińska/

Zdjęcia>>>


Mikołaj w klasach 1-3
Kiedy kalendarz ukazał nam miesiąc grudzień, nasza szkoła zmieniła się nie do poznania. Jesienna sceneria zwolniła miejsce na rzecz zimowo-świątecznych ozdób. Jak sami uczniowie stwierdzili, w naszej szkole zrobiło się magicznie. A wszystko to z myślą o specjalnym gościu, który miał nas odwiedzić 6 grudnia.
Kiedy nastał długo wyczekiwany dzień, to... od rana uczniowie zaglądali przez okna sal, wypatrując jakichkolwiek oznak od Mikołaja.


Mikołaj został przez uczniów powitany piosenkami. Uczniowie klas 1-2 mieli też dla Mikołaja prezent specjalny – kartę czytelnika. Nasi uczniowie, codziennie przez 10 minut czytali zbierając podpisy rodziców. Mikołaj był z nich bardzo dumny i wręczył prezenty. Nie zapomniał również o nauczycielach i innych pracownikach szkoły, za co serdecznie dziękujmy. Po twarzach uczniów można było wywnioskować, że spotkanie to wywarło na nich ogromne wrażenie.

/p.Karolina Wróbel/

Zdjęcia>>>


Spotkanie w bibliotece uczniów klas 1
Uczniowie klas pierwszych zostali zaproszeni przez panią bibliotekarkę do odwiedzenia Biblioteki Publicznej w Janowicach. W trakcie spotkania omówili regulamin wypożyczania oraz zasady korzystania z księgozbioru biblioteki. Złożyli także „przysięgę czytelnika”, a osoby, które nie mają jeszcze założonej karty bibliotecznej, zostały zaproszone do stania się użytkownikiem biblioteki. Mamy nadzieję, że wszyscy skorzystają z tej okazji, a na półkach biblioteki na pewno znajdą pozycje, które ich zainteresują.

/p.Karolina Wróbel/

Zdjęcia>>>


Andrzejkowa zabawa w klasach 1-3
Dawniej Andrzejki miały nieco inny charakter, więcej było w nich magii i wiary, że tego dnia przyszłość otwiera swoje tajemnice. Obecnie stały się wesołym spotkaniem towarzyskim, dostarczającym wielu przeżyć i emocji, a przepowiednie traktowanie są jako forma zabawy.
Uczniowie klas 1-3 zostali zaproszeni przez samorząd uczniowski do szkolnej świetlicy, która zamieniła się tego dnia w pokój wróżb, tam „dowiedzieli się” od swoich starszych kolegów, kim zostaną w przyszłości i jakie niespodzianki czekają ich niebawem. W szkolnych klasach wzięli udział w zabawach integracyjnych oraz poczęstunku. Uczniowie klasy 1b zgodnie z tradycją lali wosk. Następnie korzystając ze swojej bujnej wyobraźni zastanawiali się, co może oznaczać cień powstały z wosku. Było przy tym wiele zabawy i śmiechu.


Dzieci tego dnia zaskoczyły nas swoimi strojami, większość strojów była przygotowana samodzielnie lub z pomocą rodziców. Efekt był zaskakujący! Uczniowie wyglądali wspaniale, a jak wynika z ich relacji, czas spędzony z rodzicami w trakcie przygotowań strojów był wypełniony radością i zabawą.
Uczniowie uczęszczający na kółko plastyczne wykonali tajemniczy obrazek, przedstawiający drzewo w świetle księżyca.

/p.Karolina Wróbel/

Zdjęcia>>>        Andrzejki w klasie 3>>>


Dzień Misia w klasach 1-3
25 listopada przypada dzień pluszowego przyjaciela – misia. W związku z czym uczniowie klas 1-3 zaprosiły go do szkoły. W trakcie lekcji dowiedzieli się, jaka jest jego historia i wzięli udział w zabawie rysunkowej „wyturlaj misia”. Uczniowie klasy drugiej projektowali ubranie dla tej pluszowej maskotki. Nie zabrakło także zabaw ruchowym z bohaterem tego dnia oraz prac plastycznych.

Misiu to bardzo wierny przyjaciel nie tylko tych najmłodszych, a jak się okazało, każdy z nich ma swoją bogatą historię i jest powiernikiem dziecięcych sekretów ;)

/p.Karolina Wróbel/

Zdjęcia>>>


Tydzień życzliwości w klasach 1-3
W związku z obchodami Dnia Życzliwości, który przypada na 21 listopada, w klasach 1-3 świętowaliśmy go cały tydzień!
Był on podzielony na 5 dni tematycznych: Dzień Uśmiechu, Dzień Praw Dziecka, Dzień Życzliwości, Dzień Wspólnej Zabawki oraz Dzień Szczerości. Każdego dnia uczniowie uczyli się, jak stać się jeszcze lepszym człowiekiem i w jaki sposób sprawić radość innym. Na szkolnym korytarzu zawisło drzewko życzliwości, gdzie dzieci mogły zrywać karteczki z dobrym słowem i podarować je bliskiej osobie. Uczniowie stawali się także cichymi przyjaciółmi. Obowiązkiem takiego przyjaciela było np.: przynajmniej raz powiedzieć wylosowanej osobie coś miłego, sprawić jej jakąś przyjemność i pomóc w czymś. Pod koniec dnia dzieci zgadywały, kto był ich cichym przyjacielem. To było bardzo ciekawe i miłe doświadczenie, do którego na pewno jeszcze powrócimy.
W związku z obchodami Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka włączyliśmy się także w akcję UNICEF "Go blue".
Również na kółku plastycznym nawiązaliśmy do tematu tygodnia, wykonując wesołą „emotkę”.
Ponadto dzieci otrzymały „motywator życzliwości”, w którym znalazły się zadania do wykonania wśród nich np. „posprzątam dokładnie swój pokój, przygotuje pokarm dla ptaków, zrobię laurkę dla kogoś bliskiego” itp. Jak się okazało, wyzwania te dla dzieci nie były wcale dużym problemem, a myślę, że sprawiły wiele radości całej rodzinie.

/p.Karolina Wróbel/

Zdjęcia>>>


VI Memoriał Anny Krystyan
W dniu 29 listopada 2018 roku w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Bestwinie odbył się po raz szósty memoriał poświęcony pamięci pani Anny Krystyan, która była wspaniałym pedagogiem. To właśnie ona zapoczątkowała odbywające się co roku zawody z gier i zabaw ruchowych dla młodszych klas ze szkół podstawowych z Bestwiny, Bestwinki, Kaniowa i Janowic.
Naszą szkołę reprezentowali zawodnicy z klasy:
trzeciej: Antosz Zofia, Goryl Zuzanna, Kania Paweł, Kopiecka Paulina, Kozik Anastazja, Magiera Kacper, Ochman Miłosz, Stanclik Ewa, Wawrzeczko Paweł, Wawrzeczko Piotr;
czwartej: Brach Maja, Dittrich Kacper, Domeracki Tomasz, Jachowicz Marcin, Morończyk Wojciech, Murawska Joanna, Nycz Katarzyna, Pycia Wojciech, Pyka Wiktoria, Wojtyła Emily;
piątej: Frączek Filip, Koczur Wiktor, Kubik Piotr, Staszewska Amelia, Stefańska Maja, Szlosarczyk Magdalena, Świerczek Patrycja, Wala Nikodem, Wołoszczak Joanna, Zeman Kamil.

 
Uczniowie bardzo się starali. W poszczególnych konkurencjach dali z siebie wszystko. Duch rywalizacji towarzyszył im do samego końca. Trud i wysiłek włożony w poszczególne konkurencje został doceniony przez organizatorów. Zawodnicy zostali obdarowani koszulkami, medalami, sprzętem sportowym oraz mnóstwem słodyczy. Gratulujemy przeciwnikom i mamy nadzieję do zobaczenia za rok na kolejnym Memoriale.

/p.Marta Nikiel / p.Elżbieta Żmij/

Zdjęcia>>>            Więcej zdjęć można obejrzeć na stronie Gminy Bestwina>>>


Niezwykły wieczór w ZSP w Janowicach
23 listopada w naszej szkole miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Mieszkańcy Janowic, rodzice, seniorzy zostali zaproszeni do wzięcia udziału w uroczystej akademii z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wśród przybyłych znaleźli się rodzice, ale także radny powiatu, ksiądz proboszcz, pan sołtys, pani bibliotekarka, dziadkowie. Akademia była powtórzeniem tej z 9 listopada. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc na sali gimnastycznej akademię trzeba było zrobić osobno dla uczniów i osobno dla zaproszonych gości, stąd termin 23 listopada.
Był to niezwykły wieczór, pełen wzruszenia, powagi i nostalgii. Rozpoczął się odśpiewaniem hymnu narodowego. Następnie uczniowie klas: czwartej, piątej i szóstej pod kierunkiem pani Magdaleny Piekarskiej, pani Marty Nikiel i pani Anny Makuchowskiej przedstawili montaż poetycko -muzyczny na temat odzyskiwania przez Polskę niepodległości. Uczniowie recytowali, śpiewali, grali na instrumentach. Był nawet moment, w którym uczestnicy wraz z występującymi wspólnie zaśpiewali. Dodatkową atrakcją była prezentacja multimedialna dotycząca niepodległości wyświetlana podczas występów uczniów.

Cieszymy się, że Goście dopisali. Dziękujemy Wszystkim za obecność i ciepłe słowa.
/Dziękuję Wszystkim za wszelką okazaną pomoc przy organizacji wieczoru./

Zdjęcia>>>


Spotkanie z żołnierzami
Klasy 1-3 wzięły udział w spotkaniu z żołnierzami, w trakcie którego panowie mundurowi opowiedzieli nam w bardzo ciekawy sposób o swojej pracy. O wszystkich jej trudach, ciężkim przygotowaniu, ale także powołaniu i plusach tego zawodu. Wspominali także o misjach zagranicznych oraz przybliżyli znaczenie pomocy medycznej podczas walk. Dużym zainteresowaniem cieszyły się wszystkie rekwizyty i strój naszych gości. Uczniowie z chęcią przymierzali plecaki, hełmy i dotykali wojskowego sprzętu. Dzieci zadawały mnóstwo pytań odnośnie charakteru pracy, na które z wielką cierpliwością i skrupulatnością panowie odpowiadali, poszerzając tym samym ich wiedzę i zaspakajając dziecięcą ciekawość. Na koniec „panowie wojskowi” udzielili kilku rad odnośnie do pierwszej pomocy przedmedycznej. Co więcej okazało się, że kilkoro z naszych uczniów doskonale pamiętało zasady jej udzielania. Kto wie, może to początek drogi do podjęcia w przyszłości zawodu żołnierza?


Dziękujemy za bardzo owocne spotkanie, mamy nadzieję, że następnym razem spotkamy się już w jednostce wojskowej!

/p.Karolina Wróbel, p.Marcelina Kubiczek/

Zdjęcia>>>


Fragmenty „Zemsty” w wykonaniu siódmoklasistów
Podsumowanie rozważań na temat „Zemsty” A. Fredro siódmoklasiści zakończyli, prezentując wybrane jej fragmenty na klasowej scenie. Niezwykle utalentowani młodzi aktorzy wykazali się pomysłowością, talentem recytatorskim i ogromnym poczuciem humoru.

/p.Jolanta Kuczyńska/

Zdjęcia>>>


Teatralne potyczki klasy 4
Czwartoklasiści zaprezentowali swoje teatralne talenty na języku polskim, wcielając się w role pana Słowika, Pani Słowikowej i Narratora. Uczniowie przygotowali oprócz tekstu kostiumy, rekwizyty. Są niezwykle utalentowani! Lekcja wszystkim bardzo się podobała.

/p.Jolanta Kuczyńska/

Zdjęcia>>>


Niezwykła lekcja w klasie 5
Piątoklasiści na języku polskim mogli przekonać się, jak trudno jest być niewidomym. Z zawiązanymi oczyma musieli, używając noża i widelca, zjeść przyniesiony posiłek, okazało się to trudne. Lekcja na długo pozostanie w pamięci. Była ona wstępem do cyklu lekcji o „Katarynce” B. Prusa.

/p.Jolanta Kuczyńska/

Zdjęcia>>>


Akademia z okazji Święta Niepodległości
Dnia 9 listopada 2018 roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości. Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru szkoły przez poczet sztandarowy oraz wspólnym odśpiewaniem hymnu narodowego - nasza placówka oświatowa wzięła udział w akcji ”Rekord dla Niepodległej” ogłoszonej przez Minister Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej. Celem akcji było zaśpiewanie przez uczniów i nauczycieli szkół czterech zwrotek hymnu narodowego. Punktualnie o godzinie 11:11 w murach naszej szkoły wybrzmiał „Mazurek Dąbrowskiego”.
Po odśpiewaniu hymnu nastąpiła część artystyczna. Uczniowie naszej szkoły recytowali wiersze i śpiewali patriotyczne pieśni, czym wprowadzili zgromadzonych w atmosferę wydarzeń sprzed 1918 roku. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Interpretacje muzyczne i recytatorskie utworów literackich pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. Przedstawienie ubarwiła prezentacja multimedialna ukazująca najwybitniejszych patriotów tamtych czasów- polityków i wojskowych. Całość została przygotowana pod kierunkiem pań:
Magdaleny Piekarskiej, Marty Nikiel i Anny Makuchowskiej.
Na zakończenie uroczystości pani dyrektor Urszula Kal podziękowała występującym uczniom za cenną lekcję historii, która była ważnym źródłem informacji o trudnych losach naszej Ojczyzny.


Dziękujemy wszystkim zgromadzonym za godny strój i wysłuchanie apelu z prawdziwą powagą; za współczesny wyraz patriotyzmu. Miejmy w sercach słowa papieża Jana Pawła II, że „obowiązki wobec Ojczyzny dotyczą każdego Polaka. Każdy powinien swoją pracą, miłością i troską ogarniać cały naród”.

/p.Marta Nikiel/p.Magdalena Piekarska/

Zdjęcia>>>


Listopadowy wyjazd do kina
Jak zawsze chętnych na wyjazd było więcej niż miejsc. Wyruszyliśmy więc w gronie „szczęśliwców” pod opieką Pań w niezmiennym składzie: Pani Teresy Maroszek, Eweliny Moczek i Agnieszki Czerwińskiej. Tym razem udaliśmy się do kina na Hotel Transylwania 3. Bohaterowie upiornie zabawnej komedii powracają! Tym razem Paka Draka wybierze się na ekskluzywne wakacje. Będą podróżować luksusowym potwornym statkiem. W końcu od codziennej pracy w Hotelu Transylwania trzeba kiedyś odpocząć. Czas na spokojne żeglowanie i korzystanie ze wszystkich dobrodziejstw statku – od upiornych zawodów w siatkówkę przez egzotyczne wycieczki aż po relaksujące opalanie pod światłem księżyca. Ale wakacje ze snów szybko stają się wakacjami z koszmarów, kiedy Mavis spostrzega, że Drac zakochał się w tajemniczej pani kapitan statku. Ericka ukrywa niebezpieczny sekret, który zagraża gatunkowi potworów. Z seansu wyszliśmy z szerokim wachlarzem uczuć, a dopełnieniem był czas spędzony na smakowitych przekąskach. Pełni pozytywnych wrażeń wróciliśmy ciemnym już wieczorem do Janowic. Kolejny udany wyjazd za nami!

/p.Agnieszka Czerwińska/


Co to jest niepodległość?
Czas poprzedzający obchody stulecia odzyskania niepodległości był bardzo pracowity dla uczniów klas 1-3. W ciągu całego tygodnia próbowali zrozumieć, co oznacza niepodległość. W tym celu wybrali się na cmentarz przy parafii św. Józefa Robotnika, gdzie znajduje się pomnik w hołdzie mieszkańcom poległym w walce za Ojczyznę. Ponadto dzieci uczyły się słów hymnu narodowego oraz piosenki patriotycznej. W trakcie codziennych zajęć znajdowały odpowiedzi na pytania m. in. takie jak „Kto jest autorem hymnu?”, „Ile lat Polski nie było na mapie świata?” oraz inne, które miały na celu rozwijanie tradycji patriotycznych i przynależności narodowej. Nasi uczniowie wzięli udział także w wymianie pocztówkowej z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, dzięki czemu mieli okazję wymienić się życzeniami ze swoimi kolegami z całej Polski.
Uczniowie klasy 2 wzięli udział w ciekawym projekcie „11 wyzwań”. W trakcie którego wykonywali różne zadania, zdobywając wiedzę dotyczącą Polski i odzyskania przez nią niepodległości. Poznanymi informacjami mogli się wykazać podczas quizu kończącego tę akcję. Wszyscy, którzy podjęli wyzwanie, otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki.
Dla wszystkich uczniów klas 1-3 został zorganizowany szkolny konkurs
„Kartka dla Polski”, który polegał na wykonaniu kartki urodzinowej z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Wszystkie prace, które napłynęły, zrobiły ogromne wrażenie na organizatorach oraz jury. Jury w składzie pani wicedyrektor Monika Krężelok, p. Ilona Wójtowicz, p. Ewelina Moczek oraz p. Aleksandra Mąkosa zadecydowały następująco:
W kategorii klas I:
1 miejsce: Wiktoria Zolich
2 miejsce: Milena Ziobro
3 miejsce: Karolina Damek
W kategorii kl 2
1 miejsce Maria Dziergas,
2 Igor Jakubowski,
3 Weronika Dziadek
W kategorii klas 3:
1 miejsce: Zuzia Goryl
2 miejsce: Filip Kowalczyk
3 miejsce: Miłosz Ochman
Nagrody zostały wręczone na uroczystym apelu, w trakcie którego wszyscy uczniowie odśpiewali cztery zwrotki hymnu, a klasy 1-3 przygotowaną wcześniej piosenkę patriotyczną. Każdy z uczestników otrzymał drobną nagrodę oraz dyplom. Również uczniowie uczęszczający na kółko plastyczne utrwalali znajomość symboli Polski i kontury naszego kraju. A nasze sale i korytarz zdominowały dwa kolory: biały i czerwony. To były bardzo owocne przygotowania, do bardzo ważnego i podniosłego dnia.

/p.Karolina Wróbel/

Zdjęcia>>>


O Niepodległej-lekcja historii w Bibliotece Publicznej w Bestwinie kl.8
30 października uczniowie klasy 8 pod opieką wychowawczyni i polonistki udali się do Biblioteki Publicznej w Bestwinie, by uczestniczyć w lekcji przygotowanej przez p. Dyrektor Teresę Lewczak.
Młodzież obejrzała wystawę oraz wysłuchała historii o przodkach z gminy Bestwina, którzy walczyli o niepodległość Polski.
Najaktywniejsi zostali nagrodzeni. Marek Jordanek za uważne słuchanie i wygraną w konkursie otrzymał książkę napisaną przez p. T. Lewczak „Zamek w Bestwinie”.
Na zakończenie, wręczając p. Dyrektor różę, uczniowie podziękowali za niezwykłe spotkanie.


W drodze powrotnej ósmoklasiści złożyli kwiaty pod Krzyżem na Pięciu Alejach. W ten sposób chcieli pokazać, że dziękują za poświęcenie, że pamiętają i szanują tych, dzięki którym żyjemy w wolnym kraju.

/p.Jolanta Kuczyńska/

Zdjęcia>>>


Niepodległa – wizyta w Bibliotece Publicznej w Janowicach kl.6
29 października uczniowie klasy 6 z wychowawczynią udali się do Biblioteki Publicznej w Janowicach, by poznać historię związaną z walką o niepodległość naszej ojczyzny, tym razem tej najbliższej, Małej Ojczyzny.
Pani Alicja Englert zaprezentowała uczniom wystawę okolicznościową, by przybliżyć trudną i często nieznaną drogę lokalnych bohaterów i zwykłych ludzi w czasach, kiedy nasz kraj walczył o niepodległość. Po skończonej opowieści szóstoklasiści zaprezentowali przygotowane na tę okazję wiersze i teksty. Była to niezwykła lekcja.

/p.Jolanta Kuczyńska/

Zdjęcia>>>


Język polski na sportowo!
Korzystając z przepięknej pogody, piątoklasiści na języku polskim wzięli udział w „bieganym dyktandzie”. Lekcja bardzo się spodobała. Uczniowie zauważyli, że nie zmarnowali czasu, wszyscy byli zaangażowani, nikt nie udawał, że pracuje, było wesoło ale i pracowicie. Uczniowie biegając, ćwiczyli pamięć, poprawny zapis, dbali o bezpieczeństwo, przestrzegali zasad.

/p.Jolanta Kuczyńska/

Zdjęcia>>>


Dzień Edukacji w naszej szkole
W piątek 12 października uczniowie sprawili, ze ten dzień był wspaniały i bardzo miły dla wszystkich. Z okazji święta Edukacji w imieniu wszystkich uczniów przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego złożyli piękne życzenia, a następnie odbyła się akademia przygotowana przez kl. 4 pod kierunkiem pani Aleksandry Mąkosy. Czwartoklasiści przenieśli nas wszystkich na Hawaje, a w owym niezwykłym przeniesieniu pomogły nam przepiękne kwiatowe wieńce przygotowane na zajęciach świetlicowych (bardzo dziękujemy wychowawcom świetlicy za ogromną pomoc!), które otrzymali nauczyciele i pracownicy szkoły. Klimat inscenizacji podkreśliła piękna dekoracja, którą przygotowały Panie Karolina Wróbel i Marcelina Kubiczek. Przy okazji zostały też rozdane nagrody dla zwycięzców konkursu na portret Nauczyciela w klasach I – III, w którym I miejsce zdobył Marcin Gajda (kl. I), II miejsce Michał Papla (kl. I) oraz miejsce III Amelia Pycia (kl. II). Nastąpiła również uroczysta dekoracja Najsympatyczniejszych kolegów w klasach IV – VIII, a byli nimi Wojtek Morończyk, Piotr Kubik, Mikołaj Staszewski, Kacper Cygan i Marcel Ochman. Na zakończenie uroczystości wystąpili artyści koła teatralnego z krótką inscenizacją bajki "Kopciuszek".
Dziękujemy wszystkim, którzy sprawili, że ten dzień był wyjątkowy!

/Opiekun SU - Agnieszka Czerwińska/

Zdjęcia>>>


Laureaci powiatowego konkursu „Człowiek a środowisko”
Mamy przyjemność poinformować, iż w XV edycji konkursu,
„Człowiek a środowisko” organizowanego przez Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej, dwóch uczniów z klasy 1b zostało laureatami w kategorii: praca plastyczna.
Daniel Heczko zdobył II miejsce, a Wiktoria Zolich otrzymała nagrodę specjalną Przewodniczącego Komisji Gospodarki, Transportu i Rozwoju Gospodarczego Bogusława Stolarczyka.

Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

/p.Karolina Wróbel/

Zdjęcia>>>


Lekcja wrażliwości – „Mysikrólik”
W środę, 10 października odwiedził nas niezwykły gość, pan Sławomir Łyczko, który wraz z żoną – panią Agnieszką, prowadzi Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „MYSIKRÓLIK” i Fundację Mysikrólik – Na Pomoc Dzikim Zwierzętom.
Pan Łyczko opowiedział uczniom o działalności fundacji, o tym jak wygląda dzień w ośrodku, ile pochłania czasu opieka nad dzikimi zwierzętami, jakie przynosi efekty i jak trudno patrzeć na cierpienia zwierząt, szczególnie wtedy gdy nie można im pomóc.
Uczniowie w dwóch grupach (5-8kl oraz starsi przedszkolacy z uczniami klas 1-4) oglądnęli filmy o „Mysikróliku”, usłyszeli o procesie leczenia zwierząt i wypuszczania ich na wolność (jeśli to tylko jest możliwe), o niezwykłej wrażliwości ludzi, którzy na co dzień zajmują się ratowaniem i leczeniem podopiecznych oraz lekarzach weterynarii, którzy nie odmawiają pomocy i wspierają działalność „Mysikrólika”. Okazało się też, że w naszej społeczności szkolnej znajdują się uczniowie i ich rodzice, którzy współpracują z ośrodkiem.
Na sam koniec pan Sławomir zaprezentował uczniom dwa młode jeżyki , które aktualnie dochodzą do zdrowia w ośrodku „Mysikrólik”. Jeżyki chyba polubiły naszą szkołę i dzieci, bo nie wyglądały na wystraszone i z wielką ciekawością przyglądały się uczniom.
Po skończonym spotkaniu uczniowie na lekcjach podzielili się wrażeniami, a były one bardzo pozytywne. Podobała im się „żywa lekcja”, wykazały się empatią i dojrzałością, czego dowodem są datki przekazane na fundację. Zbiórka będzie trwała do końca przyszłego tygodnia.
PS W czasie, gdy pan S. Łyczko prowadził spotkanie z uczniami, jego telefon cały czas informował o tym, że potrzebna jest gdzieś interwencja (pomoc). To dowód na to, jak bardzo potrzebna jest działalność organizacji.

/p.Jolanta Kuczyńska/

Zdjęcia>>>


„Katarynka” – lekcja o niepełnosprawności
Na jednej z lekcji języka polskiego szóstoklasiści przeżyli niezwykłe doświadczenie. Przy okazji omawiania „Katarynki” B. Prusa mogli sprawdzić na własnej skórze, co to znaczy być niewidomym. Na lekcję mieli przynieść lalki lub pluszaki , ubranka oraz jedzenie i sztućce, kubeczki.
Na początek zostały im zawiązane oczy. Pierwsze zadanie polegało na ubraniu lalki lub pluszaka w przyniesione ubranka młodszego rodzeństwa. Okazało się to dość trudne, zdecydowanie lepiej poradziły sobie dziewczynki.
Kolejnym zadaniem było zjedzenie przygotowanych pokarmów, używając do tego sztućców oraz wypicie odrobiny wody z kubka. Tym razem nie obyło się bez szkód – rozlana woda, maślane palce, wymieszane jedzenie.
To było niezwykłe przeżycie. Nic tak nie uwrażliwia, jak przeżycie doświadczenia inności na sobie samym. Myślę, że uczniowie przez długi czas będą pamiętali tę lekcję.
Niełatwo być niewidomym wśród widzących.

/p.Jolanta Kuczyńska/

Zdjęcia>>>


Co słychać u pierwszaków?
Pierwszy miesiąc nauki już za nami. Co więc słychać u najmłodszych uczniów naszej szkoły? Pierwszaki bardzo szybko stały się prawdziwymi uczniami. Rozumieją już swoje prawa i obowiązki. Rzeczywistość szkolna wcale nie okazała się taka straszna. W trakcie lekcji uczniowie coraz lepiej potrafią skupić się na zadaniu, są aktywni i ciekawi świata. Poznali już pierwsze litery, cyfry, zgłębiają tajemnice przyrody. Ostatnio chętne dzieci z klasy 1b mogły opowiedzieć swoim kolegom o wybranym zwierzęciu leśnym. Przygotowały więc plakaty i opowiadały o zwierzętach, wywołując zaciekawienie wśród swoich rówieśników. Mam nadzieję, że w trakcie kolejnych miesięcy będę mogła obserwować takie samo zaangażowanie i zadowolenie wśród swoich uczniów.

/p.Karolina Wróbel/

Zdjęcia>>>


„Bo w górach jest to, co kocham…”
6 października, w sobotę, 26 uczniów klas 4-8 pod opieką państwa Moniki i Janusza Krężelok i p. Jolanty Kuczyńskiej wyruszyło zdobywać beskidzkie szczyty w ramach XVII Powiatowego Jesiennego Rajdu „Brązowego Liścia”.
W doskonałych humorach, z rewelacyjną kondycją, niesamowitą pogodą (choć momentami halny dawał się solidnie we znaki) i w towarzystwie przewodników górskich przeszliśmy trasę (15 km)od Cygańskiego Lasu przez Przełęcz Kozią, Przełęcz Kołowrót, Siodło pod Klimczokiem (tam w schronisku spędziliśmy ok. 30 minut) do Chaty Wuja Toma na Przełęczy Karkoszczonka , skąd udaliśmy się na przystanek do Szczyrku Biłej, gdzie czekał na nas autokar.
Na mecie rajdu czekała na nas kiełbasa z grilla, herbata oraz różne konkurencje, w których uczniowie chętnie brali udział, a niektórzy nawet zdobyli nagrody.
W sumie spędziliśmy razem (od 7.20 do 16.20) dziewięć sobotnich godzin, a były one niezwykłe.
Wszyscy rajdowicze zasługują na wielką pochwałę za: kulturę, życzliwość, radość życia, ciekawe rozmowy, prezentowaną wiedzę, pasje wszelkiego rodzaju, poczucie humoru, kondycję, aktywnie spędzoną sobotę.
Na życzenie uczniów niedługo odbędzie się kolejne wyjście w góry, bo „w górach jest to, co kochamy i lepiej się poznajemy”, znikają bariery typu nauczyciel-uczeń.

/Jolanta Kuczyńska i Monika Krężelok (kierownik wycieczki)/

Zdjęcia>>>


Kraków- Projekt „Niepodległa”
3 października w ramach realizacji projektu „Niepodległa ” uczniowie klas 6,7,8 udali się na całodzienną wycieczkę do Krakowa, gdzie poznali historię Kopca Kościuszki, złożyli hołd marszałkowi Piłsudskiemu w Krypcie Srebrnych Dzwonów na Wawelu oraz zwiedzili niezwykłe muzeum- Fabrykę Oskara Schindlera, który zyskał odznaczenie Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.
Uczniom towarzyszyły wychowawczynie oraz pani pedagog.
Wycieczka nie należała do łatwych, ale poruszyła serca i umysły uczniów. Nic tak nie uczy historii jak doświadczenie.
Dziękujemy Radzie Rodziców za pokrycie 30% kosztów wycieczki.

/p.Jolanta Kuczyńska/

Zdjęcia>>>


Lektura inaczej- „Hobbit”
Szóstoklasiści rozważania na temat „Hobbita” zakończyli w sposób kreatywny, tworząc w grupach gry planszowe, które sprawdzają znajomość tekstu a jednocześnie bawią i utrwalają poznany materiał.
Uczniowie wykazali się pomysłowością, znajomością lektury i zręcznością.

/p.Jolanta Kuczyńska/

Zdjęcia>>>


Nowy sezon kinowy rozpoczęty!Znalezione obrazy dla zapytania księżniczka i smok
25. września pod opieką pań Teresy Maroszek i Agnieszki Czerwińskiej wyruszyliśmy, po raz pierwszy w tym roku szkolnym, do kina. Tym razem dominowali uczniowie z klas młodszych, gdyż wybraliśmy się na bajkę „Księżniczka i smok”. W przeddzień swoich siódmych urodzin, Księżniczka Basia, która najbardziej na świecie uwielbiała czytać, sięgnęła po nową książkę, która okazała się być zaczarowana. Kiedy dziewczynka ją otworzyła, spomiędzy kartek wyfrunęła chmara wielokolorowych motyli! Gdy Basia chciała złapać jednego z nich, w magiczny sposób przeniosła się do baśniowej krainy. Zachwycona urodą nowego miejsca, postanowiła zostać choć na chwilę. Wędrując po nieznanej ale pięknej okolicy, odważna dziewczynka spotkała sympatycznego Smoka zwanego Smokusiem – ze względu na jego przemiły charakter. Smokuś i Basia z miejsca się polubili i spędzili razem cały dzień na wspaniałej zabawie. Gdy dziewczynka poczuła zmęczenie, Smokuś odprowadził ją do domu. „To były moje najlepsze urodziny” pomyślała Księżniczka i zasnęła w swoim łóżku niezmiernie szczęśliwa. Tak rozpoczynają się przygody Księżniczki Basi, która w dniu swoich siódmych urodzin, po raz pierwszy opuściła królewski pałac i wkroczyła do baśniowego świata. Od tego dnia wracała w nowopoznane miejsce każdego wieczoru. Po obejrzeniu wspaniałych przygód Basi udaliśmy się na „małe co nieco”, a potem powrót do domu:). Nie muszę chyba dodawać, że… już są pytania o następny wyjazd. Wkrótce!

/p.Agnieszka Czerwińska/


Dzień Chłopka w klasie 6
To był bardzo smaczny piątek. Dziewczynki z wychowawczynią przygotowały (Kinga upiekła) chłopakom ciasto i lizaki, które zostały szybciutko skonsumowane. Zaśpiewały także „Sto lat!” i złożyły życzenia. To był uroczy dzień.
Tytuł najsympatyczniejszego chłopaka z klasy otrzymał Mikołaj. Gratulujemy!

/p.Jolanta Kuczyńska/


Dzień Chłopaka
30 września obchodzimy Dzień Chłopaka. W naszej szkole, nikt nie zapomniał o tym ważnym wydarzeniu i dziewczyny (w tym wychowawczynie) postarały się, aby tego dnia Chłopcy czuli się wyjątkowo. Żaden uczeń więc nie opuścił klasy bez drobnego upominku, a dziewczynki, trochę zazdroszcząc chłopakom, dopytywały, jak długo będą musiały poczekać na swoje święto. Mamy nadzieję, że cały weekend był równie miły dla naszych chłopaków co piątkowy dzień w szkole.

/p.Karolina Wróbel/

Zdjęcia>>>


Ogólnopolski dzień głośnego czytania w klasach 1-3
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. W naszej szkole obchodziliśmy ten wyjątkowy dzień w piątek 28 września. Uczniowie klas 1-3 wraz z zaproszonymi gośćmi: panią dyrektor Moniką Krężelok, panią bibliotekarką Iloną Wójtowicz oraz panią Eweliną Moczek – kierownikiem szkolnej świetlicy zgromadzili się na sali gimnastycznej. Wydarzenie poprowadziła p. Elżbieta Żmij. Uczniowie zostali podzieleni na cztery grupy, w ramach których rozwiązywali zadania związane z główną bohaterką tego dnia czyli: „książką”. Każda grupa pod opieką nauczyciela (p. E. Nikiel, A. Pycia, M. Kubiczek, K. Wróbel) musiała m.in. rozwiązać krzyżówkę, odgadnąć bohaterów literackich, do których należały zgromadzone przedmioty, odgadnąć zagadki ukryte w kolorowych balonach, a także dalszą część utworów znanych im wierszy. Pani Ilona Wójtowicz odczytała „Stefka Burczymuchę” Marii Konopnickiej - patronki naszej szkoły. Kolejno pani dyrektor zapoznała dzieci z fragmentem opowiadania z książki o „Słodziakach”.
Celem przeprowadzonej akcji było promowanie głośnego czytania, nabywanie przyjemności z czytania i słuchania, a także poczucia przynależności do społeczności czytelniczej. Uczniowie obiecali, że dzień głośnego czytania będą również świętować w swoich domach. Mamy nadzieję, że głośne czytanie stanie się więc nawykiem, a nie wydarzeniem „od święta”. Pamiętajmy, że czytanie na głos stymuluje rozwój dzieci, wzbogaca ich słownictwo oraz rozwija wyobraźnię.

/p.Karolina Wróbel/

Zdjęcia>>>


Dyskoteka szkolna
W czwartek 27. września odbyła się w naszej szkole pierwsza dyskoteka w tym roku. Zabawa była przednia. Widać było, że każdy przyszedł, aby dobrze się bawić i miło spędzić czas. Mimo początkowych trudności z muzyką sytuację udało się opanować i już do końca wszystko przebiegało bez zakłóceń. Wspaniała impreza odbyła się dzięki szczególnemu zaangażowaniu Kingi Czana, Julii Wójcik, Martyny Ziobro, Weroniki Lorenc, Piotra Zemana i Krzysztofa Kasolika. Jako opiekun SU bardzo im dziękuję:) Oczywiście nie byłoby dyskoteki szkolnej bez opiekunów! Tym razem serdecznie dziękujemy Pani Jolancie Kuczyńskiej i Pani Aleksandrze Mąkosa.

/Opiekun SU - p.Agnieszka Czerwińska/

Zdjęcia>>>


Lekcja rękodzielnictwa w klasie 6
Lekcje wychowawcze mogą bardzo różnie przebiegać. Na jednej z nich szóstoklasiści uczyli się robić bransoletki pod okiem prawdziwej mistrzyni p. Katarzyny Jordanek. Nie było lekko. Trudne sploty i węzły przysporzyły kłopotu, ale udało się! Powstały bransoletki przyjaźni, a jedną z nich otrzymałam ja-wychowawczyni.
Dziękujemy Pani Kasi za materiały, cierpliwość i ogromną życzliwość, którą nas obdarzyła. Jak się okazało, nie jesteśmy zbyt uzdolnieni w tym kierunku (duża część :), ale lekcja bardzo się podobała. Z niecierpliwością czekamy na następne! :)

/p.Jolanta Kuczyńska/

Zdjęcia>>>


Akcja „Sprzątanie Świata”
W ramach akcji „Sprzątanie Świata” szóstoklasiści na lekcji wychowawczej stworzyli plakaty. Obie grupy współpracując wykonały prace promujące pozytywne zachowania i negujące niewłaściwe. Nauki i przypominana nigdy dosyć. Pamiętajmy, Świat to my!

/p.Jolanta Kuczyńska/


Akademia Pana Kleksa według czwartoklasistów.
Uczniowie klasy czwartej na lekcjach języka polskiego mieli przyjemność omawiania baśni Jana Brzechwy pt. „Akademia Pana Kleksa”. Chcąc urozmaicić im zajęcia, zaproponowałam stworzenie akademii w 3D. pomysł się spodobał. Uczniowie wykazali się pomysłowością, dobrą współpracą, znajomością tekstu, zręcznością. Nie było łatwo, ale efekty pokazały, że warto było podjąć trud tworzenia.
Uczniowie wykorzystali wiedzę dotyczącą lektury-świata przedstawionego i zasad współpracy.

/p.Jolanta Kuczyńska/

Zdjęcia>>>


Dzień Kropki
Dzień Kropki jest coraz popularniejszym świętem w polskich szkołach. W dniach 13-14 września w klasach 1a, 1b oraz 2 w ramach edukacji wczesnoszkolnej oraz języka angielskiego miały miejsce różne ćwiczenia mające na celu przybliżenia tego wspaniałego święta.
Wszystko zaczęło się od książki Petera Reynoldsa The Dot, opowiadającej historię małej dziewczynki Vashti. Cała historia prowadzi przez temat rezygnacji, niedostrzegania własnych talentów, wielkiej roli nauczyciela, aż do szczęśliwego finału- uwierzenia we własne możliwości. Dlatego Dzień Kropki jest wspaniałą okazją do tego, aby pomóc uwierzyć uczniom, że każdy z nich posiada jakąś wyjątkową umiejętność i jeżeli tylko będą chcieli mogą dokonać wszystkiego czego zapragną!

/M.Kubiczek, K.Wróbel, A.Pycia, A.Mąkosa/

Zdjęcia>>>


Znalezione obrazy dla zapytania gang słodziakówSzkolne przygody gangu słodziaków”
O tym, że czytanie pełni niezwykle ważną rolę w rozwoju dziecka, nie trzeba nikogo przekonywać. Nie od dziś wiadomo, że wpływa na pobudzanie wyobraźni, uczy samodzielnego myślenia, ćwiczy pamięć i koncentrację. Aby zachęcić dzieci do codziennego czytania uczniowie z klasy 1-3 wraz z wychowawczyniami i rodzicami, zostali włączeni do konkursu organizowanego przez sklepy sieci „Biedronka”. Dzieci otrzymały album z "drzewkiem czytelniczym", w którym za każdy dzień głośnego czytania (min. 10min) potwierdzonego podpisem opiekuna otrzymają od wychowawcy naklejkę ze "Słodziakiem".
"Drzewko czytelnicze" to jeden z elementów konkursu pt. „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”. Przygotowaniem do udziału w konkursie będzie obchodzony 29 września „Ogólnopolski Dzień Głośnego czytania” ( w naszej szkole 28 września - piątek). A konkurs polegał będzie na narysowaniu, bądź napisaniu wspólnej historii o dalszych przygodach Gangu Słodziaków.
Mam nadzieję, że albumy z naklejkami staną się dobrą motywacją do spędzania wolnego czasu z książką, a zadanie konkursowe pobudzi wyobraźnie dzieci i zintegruje uczniów klas 1-3.

/p.Karolina Wróbel/


Pracownia małych twórców
W każdy wtorek na 6 lekcji sala 1.24 zamienia się w pracownię małych twórców. A to za sprawą zajęć organizowanych w ramach kółka plastycznego, skierowanych dla uczniów klas pierwszych. W trakcie zajęć dzieci mogą rozwijać zainteresowania i uzdolnienia plastyczne, pozwalają one także na wyzwalanie aktywności artystycznej dziecka, rozwijanie wrażliwości estetycznej, a także procesów poznawczych. Program zajęć umożliwia również kształtowanie umiejętności organizowania pracy i współdziałania w zespole oraz doskonalenie umiejętności koncentracji uwagi na wykonywanym działaniu. Zajęcia prowadzą wychowawczynie klas I, p. Karolina Wróbel oraz p. Marcelina Kubiczek.
W trakcie pierwszego spotkania uczniowie „wybrali się” na wzburzone morze, po którym dryfowała żaglówka. Aby mogła powstać tak efektowna praca, dzieci musiały wykazać się umiejętnością planowania, wycinania, projektowania oraz kreatywnością. Każda praca była inna, u niektórych na dnie znalazły się glony, muszelki, a u innych złote rybki. Dziękujemy za tak liczne przybycie.

/p.Karolina Wróbel/

Zdjęcia>>>


„Skończyły się wakacje, do szkoły wracać czas..”
3 września wszyscy uczniowie, nauczyciele oraz rodzice, wypoczęci i pełni wakacyjnych wrażeń, przywitali nowy rok szkolny 2018/2019. Po mszy świętej przybyli do szkoły, gdzie po wprowadzeniu pocztu sztandarowego i odśpiewaniu hymnu państwowego Pani dyrektor Urszula Kal serdecznie powitała wszystkich zgromadzonych na sali, a w szczególności uczniów klas 1 wraz z rodzicami. Bowiem dla nich, był to podwójnie ważny dzień. Uroczystą akademie uświetnili swoimi przedstawieniem uczniowie klasy 3, przygotowani przez wychowawczynię Elżbietę Żmij. Trzecioklasiści w swoim żartobliwym programie przypomnieli o wakacyjnych przygodach i dali wskazówki do pracy na najbliższe miesiące.
Następnie pierwszoklasiści, pod czujnym okiem swoich wychowawczyń: p. Marceliny Kubiczek oraz p. Karoliny Wróbel, złożyli uroczyste ślubowanie, po którym ogromnym ołówkiem zostali pasowani przez Panią dyrektor na uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Janowicach.
Kolejno wszyscy rozeszli się do sal lekcyjnych, aby powspominać wakacyjne przygody i przywitać się z wychowawczyniami i kolegami z klasy. Uczniowie rozpoczęli ten rok szkolny z uśmiechem. Mamy nadzieję, że będzie on im towarzyszył do ostatnich dni roku szkolnego.
Wszystkim dzieciom rozpoczynającym naukę życzymy, by szkoła byłą dla Was przyjaznym, bezpiecznym miejscem radosnej nauki i wspierała rozwój Waszych pasji i talentów. Natomiast nauczycielom i rodzicom życzymy wytrwałości i zapału w podejmowaniu nowych wychowawczych i edukacyjnych wyzwań.

/p.Karolina Wróbel/

Zdjęcia>>>


Dzień dobry szkoło!
    Żegnajcie lasy zielone,
    Żegnajcie rzeki błękitne,
    Już wrzesień idzie przez łąki
    I wrzosem liliowo kwitnie.

 
Żegnajcie letnie przygody
Czas już powracać do domu,
Złocą, czerwienią się liście
Dębów jesionów i klonów.

 
Witaj nam szkoło radosna,
Grająca dzwonkiem co rano!
Dzień dobry szkoło wesoła
Lesie i łąko dobranoc.