ARCHIWUM AKTUALNOŚCI z roku szkolnego 2013/14     


Drodzy rodzice i dzieci!

Uczestniczymy w akcji "BEZPIECZNE WAKACJE"

Zachęcamy Was serdecznie do odwiedzenia strony www.bezpiecznewakacje.pl,

która przypomni Wam o zasadach bezpieczeństwa podczas wakacji. Dzieci będą mogły przypomnieć sobie zasady bezpieczeństwa, ważne numery alarmowe i sprawdzić swoją wiedzę rozwiązując krzyżówkę.

/Ewelina Olejak/


Czas tak szybko mija...

„Wiedzę możemy zdobywać od innych,
ale mądrości musimy nauczyć się sami... „
/Adam Mickiewicz/

    Kolejni absolwenci opuścili mury naszej szkoły. Uroczystą akademię kończącą rok szkolny 2013/2014 rozpoczęła Pani Dyrektor i powitała zaproszonych Gości. Następnie oddała głos piątej klasie, która wraz z wychowawcą panią Iwoną Pieczką oraz panią Iloną Wojtowicz i panią Dorotą Pollak przygotowały pożegnalną akademię. Uczniowie klasy piątej przygotowali ogromną niespodziankę dla swoich starszych kolegów. Były to medale, na rewersach, których umieścili rymowane wierszyki opisujące talenty każdego z absolwentów. Do medali dołączyli również drobne upominki. Wszyscy bardzo się wzruszyli. W dalszej części Pani Dyrektor przedstawiła osiągnięcia i sukcesy uczniów, oraz z wychowawcami klas IV – VI i zastępcą przewodniczącej Rady Rodziców Panią Żanetą Portasińską wręczyła świadectwa z wyróżnieniem i nagrody książkowe. Rodzicom natomiast, których dzieci uzyskały bardzo dobre wyniki w nauce oraz wzorowo wywiązywały się z obowiązków szkolnych wręczono Listy Gratulacyjne. Na zakończenie uczniowie klasy szóstej podziękowali wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły za wspólnie spędzone chwile, serce cierpliwość i wskazanie właściwej drogi. Kolejny rok za nami. Bawiliśmy się świetnie, ale cieszymy się, że Wakacje już nastały!

/Monika Krężelok/

Zdjęcia>>>


Prymus 2013/2014
Koniec roku szkolnego to czas podsumowań. W mijającym roku szkolnym najlepsze wyniki w nauce osiągnęli uczniowie:

Klasa IV
Mynarska Natalia Agnieszka 5,64 - wzorowe
Olejak Martyna 5,45 - wzorowe
Mynarska Natalia Ewa 5,36 - wzorowe
Dziergas Michał 5,27 - bardzo dobre
Gołuszek Aleksandra 5,09 - wzorowe
Maga Grzegorz 5,09 - wzorowe
Kowalczyk Justyna 4,82 - wzorowe
Klasa V
Klasa Karolina 5,73 - wzorowe
Bogusz Julia 5,45 - wzorowe
Tomala Tymoteusz 5,45 - wzorowe
Krzyżowska Maria 5,36 - wzorowe
Popielarczyk Martyna 5,36 - wzorowe
Adamaszek Sabina 5,18 Wzorowe
Pyka Karolina 5,18 - wzorowe
Szczypka Oliwia 5,18 - wzorowe
Tlaga Tomasz 5,18 - wzorowe
Kopaczka Damian 5,09 - wzorowe
Klasa VI
Krężelok Kacper 5,82 - wzorowe
Ajchler Bartłomiej 5,36 - wzorowe
Kampczyk Tomasz 5,36 - wzorowe
Pieczka Natalia 5,18 - wzorowe
Maj Michał 5,09 - wzorowe
Justyna 4,82 - bardzo dobre

Frekwencja II półrocze roku szkolnego 2013/14
Klasa Frekwencja
Pierwsza 93%
Druga 93,57%
Trzecia 98,1 %
Czwarta 94,21%
Piąta 93,52%
Szósta 94,96%

Uczniowie ze 100 % frekwencją
Alicja Stanclik, Emilia Drzewucka, Natalia Ewa Mynarska, Karolina Pyka.

 

WYNIKI SPRAWDZIANU PO KLASIE SZÓSTEJ 2014

Naszej szkoły: 32.22
Gminy Bestwina: 26.75
Powiatu: 25.66
Województwa: 25.44
Kraju: 25.82

Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

/Iwona Pieczka/


Podsumowanie roku szkolnego 2013/2014
Tradycją naszej szkoły stał się uroczysty apel w przeddzień zakończenia roku szkolnego, który w tym roku odbył się 26 czerwca. Wraz z zaproszonymi Gośćmi zebraliśmy się na sali gimnastycznej. Okazją do spotkania w tak licznym gronie była chęć podziękowania wszystkim tym, którzy w mijającym roku szkolnym wspierali i pomagali naszej placówce. W imieniu całej społeczności szkolnej podziękowania „Przyjaciołom szkoły” oraz „Wspaniałym Rodzicom” wręczyła Pani Dyrektor, a wdzięczni uczniowie obdarowali ich wykonanymi, wraz z panią Anną Marek, kwiatami. Pięknym wyrazem podziękowania była również piosenka wykonana przez uczennicę klasy V – Julię Bogusz „Cudownych Rodziców mam”. Bardzo serdecznie dziękujemy i głęboko wierzymy, że okazywana nam przyjazna dłoń i siła serca będzie nas wspierać w dalszej pracy podejmowanej dla dobra dzieci w kolejnych latach.
Ostatnie dni roku szkolnego to również świetna okazja do podsumowania pracy. Uczniowie naszej szkoły brali liczny udział w konkursach szkolnych, gminnych, rejonowych, ogólnopolskich, a nawet międzynarodowych, niejednokrotnie uzyskując bardzo wysokie wyniki. Na dzisiejszym apelu nauczyciele rozdali dyplomy tym właśnie laureatom. Nagrodzono również uczniów za pracę w Samorządzie Uczniowskim, w Spółdzielni Uczniowskiej, kołach zainteresowań, za wzorową opiekę nad szkolnym akwarium oraz systematyczne oszczędzanie.
Oficjalna część spotkania była przeplatana żywiołowymi tańcami uczniów z koła tanecznego przygotowanymi pod kierunkiem pani Moniki Krężelok i grupy mażoretek „Stars” przygotowanych przez panią Magdalenę Nycz.

 

„Wyróżnienia w Szkolnym Konkursie Historycznym” oraz  „Laureat Ogólnopolskiej Ponadprzedmiotowej Olimpiady z Historii – Michał Dziergas”, jednocześnie wyróżniony w Szkolnym Konkursie Historycznym.

 

Podziękowanie za aktywną pracę w kole teatralnym, zaangażowanie w tworzenie spektakli
i tym samym czynienie świata lepszym i piękniejszym.


W corocznym konkursie organizowanym przez SKO na najsystematyczniej oszczędzającego ucznia wygrali uczniowie:
I m. - Bartosz Michulec kl.II
II m. – Aleksandra Gołuszek kl.IV
III m. – Oliver Wróbel kl.II
IV m. – Jakub Portasiński kl.II
V m. – Kacper Kubica kl.II
Natomiast klasa II okazała się najsystematyczniej wpłacającą oszczędności grupą.

 

Wręczenie nagród i dyplomów za wybitne osiągnięcia w sporcie i reprezentowanie szkoły na arenie sportowej oraz aktywny udział w zajęciach koła tanecznego.

 

Nagrodę za najlepsze wyniki w konkursie czytelniczym w kategorii klas IV-VI otrzymał Bartłomiej Ajchler z klasy VI, który był bezkonkurencyjny już od pierwszej klasy.
W kategorii klas młodszych nagrody otrzymali Julia Zolich i Kacper Kubica. Tradycją już jest wyłonienie najlepszego czytelnika klasy I. W tym roku szkolnym byli to Piotr Barut i Patryk Maga.


 

Za wyjątkowo aktywną pracę w Samorządzie Uczniowskim nagrodę otrzymali: Justyna Chromik (VI), Ania Zoń (VI), Oliwia Szczypka (V), Martyna Popielarczyk (V), Karolina Klasa (V), Julia Bogusz (V) oraz Maria Krzyżowska (V).

 

Laureaci wiosennej sesji Olimpiady Wiedzy Archimedes.Plus z matematyki.

 

Nagrodzeni za pracę w Spółdzielni Uczniowskiej.

 

Laureaci Ogólnopolskiej Olimpiady Archimedes z j.angielskiego sesja wiosenna: Julia Bogusz, Aleksandra Mędrala, Natalia Bubak, Mikołaj Olejak, Dominik Stanclik.

Wszystkie zdjęcia w Galerii>>>


„Historia to świadek czasu, światło prawdy, życie pamięci, nauczycielka życia, zwiastunka przyszłości” Cyceron
Wyniki Szkolnego Konkursu Historycznego
Wyróżnienia:
1. Tomasz Tlaga: „25 lat Wolnej Polski”
2. Karolina Klasa: „Elementy tradycji zachowane w moim regionie, miejscowości”
3. Damian Kopaczka: „Historia mojej szkoły – wywiad z panią Wandą Kuźma” oraz „Najważniejsze wydarzenia w mojej miejscowości – budowa kościoła”
1. Natalia Ewa Mynarska: „Moja szkoła dawniej i dziś”
2. Julia Bogusz, Karolina Klasa, Martyna Popielarczyk (praca zespołowa): „Moja szkoła dawniej i dziś”
3. Adrian Ślósarczyk: „Najciekawsi ludzie w mojej miejscowości – Antoni Ślósarczyk”
4. Michał Dziergas: „Najciekawsi ludzie w mojej miejscowości – Jan Kubik”
5. Kacper Krężelok: „Opis zabytku znajdującego się w mojej miejscowości – zamek w Grodźcu”
6. Natalia Pieczka: „Opis zabytku znajdującego się w mojej miejscowości –drewniany kościół w Starej Wsi”
7. Justyna Chromik: „Zareklamuj swoją szkołę”
8. Natalia A. Mynarska: „Najważniejsze historyczne wydarzenie w mojej miejscowości”

/Jolanta Kuczyńska/


Dzień otwarty Gimnazjum w Bestwinie
24 czerwca ja i pięć osób z mojej klasy wraz z naszą panią udaliśmy się na dzień otwarty do gimnazjum w Bestwinie. Po przyjściu do szkoły spotkaliśmy się z panią Sobieską i dwojgiem uczniów, którzy oprowadzali nas po gimnazjum w celu zapoznania się ze szkołą. W czasie „zwiedzania” poznaliśmy nauczycieli i sale, w których będziemy się uczyć. Wiemy już również gdzie jest stołówka i świetlica szkolna. Po zakończeniu „zwiedzania” poznaliśmy się z szóstoklasistami z Bestwiny, którzy będą z nami chodzić do klasy w przyszłym roku. Część osób, z którymi się spotkaliśmy już znam. Następnie przywitała nas Pani Dyrektor Agata Rak. W czasie pobytu w szkole mieliśmy zajęcia z panią Sobieską, Stasicką-Palą i z panem Stawickim, który wprowadził nas już częściowo w tajniki chemii. Szkoła mi się spodobała i myślę, że chętnie wrócę do niej we wrześniu.

/Adrian Ślósarczyk, klasa VI/


„Twoja twarz brzmi znajomo”
Większość z nas miała okazję oglądać w telewizji konkurs „Twoja twarz brzmi znajomo”. Nasz Samorząd Uczniowski postanowił przenieść go w nasze szkolne progi. W tym celu zebrano chętnych uczniów, którzy następnie wylosowali swoich wokalistów. Mieli czas, aby w domu przygotować swój występ. I tak 25 czerwca prawie w wakacyjnej atmosferze odbył się po raz pierwszy w szkole konkurs „Twoja twarz brzmi znajomo”. Wszyscy zastanawialiśmy się, jak on wypadnie, ale oczywiście tak jak każda impreza przygotowana przez SU i tym razem było wspaniale! Uczestnicy spisali się doskonale! Prowadzącymi były Oliwia Szczypka i Julia Bogusz, w jury zasiadły pani Ilona Wójtowicz i pani Ania Marek oraz reprezentanci klas III- VI: Krzysiu Kasolik, Natalia A. Mynarska, Tymek Tomala i Justyna Chromik. Oceniany był stopień upodobnienia do wykonawcy oraz przygotowana choreografia, a każdy juror miał do dyspozycji 1 punkt extra. Rywalizacja była ogromna, gdyż wszyscy zaprezentowali się niesamowicie. W konkursie wystąpili: Ola Mędrala i Emilia Szymańska z klasy III, Gabryś Gola i Natalia E. Mynarska z klasy IV, Mateusz Wójtowicz z klasy V oraz Tomasz Kampczyk i Ania Zoń z klasy VI. Oceniano występy w dwóch kategoriach: klasa III- IV i V- VI. Zwycięzcom w pierwszej z nich został Gabryś Gola, w drugiej Tomasz Kampczyk. Serdecznie gratulujemy wygranym i wszystkim uczestnikom, a naszej pani opiekun Spółdzielni Uczniowskiej za zasponsorowanie nagród i słodkości dla wszystkich biorących udział w zabawie.

/Opiekun SU - Agnieszka Czerwińska/

Zdjęcia>>>


Klub Czterech Żywiołów w klasie II
Uczniowie klasy II w tym roku szkolnym brali udział w projekcie Nowej Ery "Klub Czterech Żywiołów, który miał za zadanie rozbudzić u dzieci zamiłowania przyrodnicze i ekologiczne oraz poszerzyć ich wiedzę z tych dziedzin. Wszystkie dzieci wraz z rodzicami bardzo się zaangażowały w wykonywanie zadań w ramach klubu. Prace jakie wykonywały i wiedza, którą się dzieliły były na prawdę imponujące. Za wykonane zadania w obrębie każdego z żywiołów dzieci zdobywały punkty i naklejki, a osoby, które wykonywały więcej zadań niż należało zrobić, żeby zdobyć odznaki otrzymywały dodatkowo naklejki Mistrza i Arcymistrza. W wyniku końcowego podsumowania 3 uczniów zdobyło odznakę Arcymistrza, są to: Kacper Kubica, Anna Sawkiewicz i Anna Niemczyk. Pięciu uczniów zdobyło odznakę Mistrza. Są to: Jakub Portasiński, Aleksandra Niemczyk, Krzysztof Janota, Oliver Wróbel i Julia Zolich. Pozostali uczniowie dostali nagrodę w postaci odznaki Strażnika Żywiołów. Wszyscy otrzymali również dyplomy za udział w projekcie. Oto zdjęcia niektórych tylko prac dzieci i wyróżnionych osób.

/Ewelina Olejak/

Zdjęcia>>>


IX Janowicki Rajd Rowerowy

21 czerwca 2014 roku odbył się IX Janowicki Rajd Rowerowy, którego organizatorem byli: Dyrektor wraz z Radą Rodziców ZSP w Janowicach oraz CKSiR w Bestwinie.
W tym roku wystartowało ponad 300 rowerzystów. Pogoda dopisała, humory również. Jak co roku p.Jolanta Kuczyńska (polonistka ZSP w Janowicach) poprowadziła całą imprezę, zaczynając od powitania Uczestników i Gości: Wójta Gminy Bestwina – p.A.Beniowskiego, Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu- p.Bogusława Stolarczyka, Członka Zarządu Powiatu – p.R.Franasik, Radnych Gminy Bestwina: p.Jana Stanclika, p.Jerzego Borutkę, p.Stanisława Nycza oraz Księdza Józefa Walusiaka, proboszcza parafii w Janowicach i Redaktora „Magazynu Gminy” – p.Sławomira Lewczaka; odczytała regulamin, przypomniała o zasadach bezpieczeństwa i oddała głos p. Wójtowi - A.Beniowskiemu, który pozdrowił uczestników i organizatorów, podziękował za umożliwienie wszystkim dobrej zabawy i dał sygnał do rozpoczęcia rajdu. Nad bezpieczeństwem czuwali policjanci, strażacy, ratownicy pogotowia. Peleton poprowadziły p. nauczycielki: Monika Krężelok i Ewelina Olejak, a towarzyszył im ks. J. Walusiak. Rajd zamykali p. Jerzy Borutka oraz p. Florian Żołneczko.
Punktualnie o 14.00 z Terenów Rekreacyjnych wyruszyli rowerzyści ulicami: Janowicką, Kubika, Szkolną, Brzozową, Górską, Zagrody, Jowisza, Taterniczą, Czernichowską, Jastrzębią, Społeczną, Graniczną, Famułki, Pszczelarską, Targanicką i ponownie Janowicką. Trasa wynosiła 15,1km.
W ramach opłaty rajdowej uczestnicy otrzymali ciepły posiłek (grochówkę, frytki lub grillowaną kiełbasę) oraz napój. Mogli także zakupić sobie golonko, karczek, prażonki, chleb ze smalcem i ogórkiem, domowe ciasto (sernik, drożdżowe z kruszonką, cytrynowca, krówkę lub inne smakołyki).
Kolejną atrakcją IX Rajdu Janowickiego Rowerowego było rozdanie dyplomów i nagród dla: najstarszego uczestnika rajdu, najmłodszego jadącego samodzielnie, jadącego w koszyku, najliczniejszej rodziny i najliczniejszej reprezentacji szkoły, którą okazała się szkoła w Kaniowie (Dziękujemy!).


Zaraz po wręczeniu nagród i dyplomów rozpoczęła się część artystyczna rajdu. Na scenie pojawili się:

Zespół Regionalny Bestwina, Zespół Taneczny Kleksy-Fleksy z Biel

ska-Białej, Przedszkolacy z PP w Janowicach (przygotowani przez panie: Karolinę Zyzańską i Mariolę Ferfecką), Mażoretki (przygotowane przez p. Magdalenę Nycz), Zespól Po-Tworek (uczniowie przygotowani przez p. Dorotę Pollak), Uczniowie koła tanecznego ZSP w Janowicach (przygotowani przez p. Monikę Krężelok). Jako ostatni wstąpił zespół Ravage Campagne, który współtworzą absolwenci ZSP w Janowicach. Wszyscy występujący wzbudzili wiele emocji, gdyż reprezentowane tańce, pokazy, utwory wokalne i muzyczne były na bardzo wysokim poziomie. Wśród wszystkich występujących przeważającą część stanowiły dzieci i młodzież z Janowic, którzy to kolejny raz zaprezentowali się z najlepszej strony, jednocześnie tworząc wspaniałą wizytówkę Janowic.

Wszyscy występujący zostali zaproszeni na „małe co nieco” do „BUFETU” prowadzonego przez Wspaniałą Radę Rodziców.
Kolejną atrakcją dnia był występ zespołu Camel-Band oraz tańce i zabawa do białego rana.
Zanim to jednak nastąpiło, p. dyrektor: Urszula Kal podziękowała Wszystkim za zaangażowanie, życzliwość i obecność. Zaprosiła też wszystkich na kolejny rajd, jubileuszowy, dziesiąty w przyszłym roku!
DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM,
KTÓRZY W JAKIKOLWIEK SPOSÓB PRZYCZYNILI SIĘ DO TEGO,
BY ODBYŁY SIĘ: IX JANOWICKI RAJD ROWEROWY I FESTYN.

ZSP w Janowicach - Jolanta Kuczyńska

Zdjęcia>>>


XVII MIĘDZYNARODOWY EKUMENICZNY KONKURSIE WIEDZY BIBLIJNEJ „JONASZ”
W dniu 17.06.2014r. z udziałem biskupa Roman Pindla, zwierzchnika diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego biskupa Pawła Anweilera oraz luterańskiego biskupa seniora Jana Szarka odbyło się 17 czerwca w Bielsku-Białej uroczyste podsumowanie 17. Międzynarodowego Ekumenicznego Konkursu Wiedzy Biblijnej „Jonasz”. Tematem tegorocznej edycji konkursu była Ewangelia według św. Mateusza.
Bardzo cieszymy się, że na tym podsumowaniu była obecna nasza uczennica klasy VI -Natalia Pieczka. Natalia zdobyła wysokie miejsce i tym samym uzyskała dyplom LAUREATA.
Ordynariusz bielsko-żywiecki gratulował laureatom i życzył, by lektura kart Pisma Świętego była początkiem procesu poznawania Słowa Bożego tak, by dotarło ono do serca i przemieniło go.
W konkursie na wszystkich jego etapach uczestniczyło 15 tys. dzieci z terenów diecezji bielsko-żywieckiej Kościoła rzymskokatolickiego oraz diecezji cieszyńskiej i katowickiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego oraz ze Śląskiego Kościoła Ewangelickiego Wyznania Augsburskiego na Zaolziu w Republice Czeskiej. Uczestnikami zmagań konkursowych byli uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych oraz szkół specjalnych.
Jeszcze raz składamy Natalii serdeczne gratulacje i życzymy dalszych sukcesów!

/Anna Marek/


Dzień Sportu
W poniedziałek 16 czerwca odbył się w szkole Dzień Sportu z okazji Dnia Dziecka.
Ten wyjątkowy dzień, uczniowie wraz z nauczycielami, rozpoczęli przygotowaniem plakatów na temat "Praw i Obowiązków Dziecka".
Po pierwszej godzinie, cała społeczność szkolna spotkała się na boisku szkolnym, gdzie odbyły się wyścigi rzędów, które sprawiły radość zarówno uczniom jak i kibicującym im nauczycielom. Następnie młodsze klasy uczestniczyły w szkoleniu z zakresu Pierwszej Pomocy, a potem w rozgrywkach w "Dwa ognie". W tym samym czasie starsi uczniowie brali udział w Turnieju Piłki Nożnej. Jednak największym i dającym najwięcej radości punktem programu okazał się mecz piłki siatkowej pomiędzy uczniami i nauczycielami. Zabawa tego dnia była przednia.

/Autorki: Monika Krężelok i Ewelina Olejak/

Zdjęcia - zawody sportowe>>>

Zdjęcia - udzielanie pierwszej pomocy>>>


„Komers klasy VI”
W dniu 14 czerwca pani Krężelok i Kacper zaprosili nas do swojego domu na pożegnalne spotkanie.
Mogliśmy osobiście przekonać się jak daleko musi codziennie dojeżdżać nasz kolega do szkoły. Czas spędziliśmy na sportowo, mieliśmy okazję pograć w siatkówkę i badmintona. Rozgrywki były tak pasjonujące i zaciekłe, że aby ostudzić zapał niektórzy nawet „wykąpali” się w basenie. Poszliśmy również nad płynącą niedaleko rzekę. Mogliśmy sprawdzić się w roli „żabek” skacząc z kamienia na kamień.
Po wysiłku fizycznym z apetytem zajadaliśmy smakołyki przygotowane przez naszą panią.
Było bardzo ciekawie i sympatycznie, nigdy tego nie zapomnimy. Bardzo dziękujemy za wspólnie spędzony czas.

/Uczniowie klasy 6/

Zdjęcia>>>


Przygoda z lekturą - plany na przyszły rok
Jest połowa czerwca, a na języku polskim uczniowie polecają swoim kolegom lektury do czytania. Tymoteusz Tomala przygotował teatralną wersję powieści „Dziewczynka z Szóstego Księżyca” Moony Witcher, by przekonać piątoklasistów, że czytać warto. W prezentacji lektury pomogli mu Damian Kopaczka, Karolina Klasa i Szymon Woźniak. Tymek nie zapomniał nawet o małym „co nieco”, czyli soku owocowym dla uprzyjemnienia widowiska, choć nie było to konieczne. Dziękujemy za wspaniale przygotowaną lekcję. „Dziewczynka z Szóstego Księżyca” będzie jednym z tekstów czytanych w całości w klasie szóstej.

/Jolanta Kuczyńska/

Zdjęcia>>>


Po co jest teatr? (Joanna Kulmowa)

Ta drabina to schody do nieba,
a ta miska pod schodami to księżyc.
Tamten miecz to zwyczajny pogrzebacz,
a z garnków są hełmy rycerzy.

Ale kto w te czary nie uwierzy?

To jest teatr.
A teatr jest po to,
żeby wszystko było inne niż dotąd.
Żeby iść do domu w zamyśleniu,
w zachwycie.


I już zawsze w misce księżyc widzieć...
Ten rok szkolny pokazał, jak ogromne talenty drzemią w naszych uczniach i do jakiego wysiłku są zdolni, by nikogo nie zawieść i pokazać się z najlepszej strony. Okazje do prezentacji swoich talentów na pewno wykorzystali uczniowie należący do koła teatralnego. Nie było łatwo zapanować nad 26-cioma artystami, ale się udało. Powstał świetny zespół, który swoje zgranie sprawdził w trudnym ćwiczeniu, polegającym na przemierzeniu szkolnego korytarza wężem, którego elementem łączącym były tylko i wyłącznie kartki ksero. Jest to bardzo trudne ćwiczenie i wymaga współpracy, dyscypliny i współodpowiedzialności. Udało się! Są wspaniali i, co najważniejsze, wierzą w siebie i są kreatywni. Tylko tak dalej!
Dziękuję i powodzenia!

/Jolanta Kuczyńska/

Zdjęcia>>>


Dzień Rodziny
"Na dobre i na złe jest rodzina,
na dobre i na złe niech się trzyma"

    17 czerwca był dniem długo oczekiwanym przez pierwszaków. Na ten dzień dzieci zaprosiły swoich rodziców by zaprezentować się w wesołym programie artystycznym pełnym tańca i piosenki. Występy dzieci zostały nagrodzone burzą oklasków, a wspólny taniec "Choco choco" dostarczył wiele radości.

Po programie artystycznym impreza została przeniesiona na boisko szkolne, gdzie rodziny zacięcie rywalizowały w rozgrywkach sportowych oraz bawiły się z chustą animacyjną. Po tym wysiłku pyszne ciasta upieczone przez mamy oraz profesjonalnie grillowane kiełbaski przez tatusiów smakowały wyśmienicie. Na zakończenie każda rodzina otrzymała biedronkę na szczęście oraz "Certyfikat Super Rodzinki,pl". Myślę, że to było mile spędzone popołudnie integrujące naszą małą społeczność.

/Elżbieta Żmij/

Zdjęcia>>>


Wycieczka do palmiarni i oceanarium w Gliwicach

    Uczniowie klas I - III brali udział w konkursie zorganizowanym przez Lokalną Grupę Rybacką Bielska Kraina pt: "Szczęśliwa Złota rybka" i wykonali piękne i pomysłowe prace plastyczne.
Organizatorzy wybrali z pośród nadesłanych prac zwycięzców i z naszej placówki nagrodę wygrało aż 11 uczniów. Byli to: z klasy II: Jakub Portasiński, Anna Sawkiewicz, Anna Niemczyk,Oliver Wróbel i Kacper Kubica, z klasy III: Zuzanna Piekiełko i Dominik Stanclik a z klasy I: Alicja Stanclik, Patryk Maga, Martyna Jordanek i Martyna Ziobro. Nagrodą w tym konkursie była wycieczka do palmiarni i oceanarium w Gliwicach. Ponadto uczniowie dostali koszulki z logo projektu od organizatorów oraz suchy prowiant na drogę. Wycieczka była bardzo udana i nawet pogoda d w tym dniu dopisała. Uczniowie pod opieką pani Eweliny Olejak oraz przedstawicieli organizatorów mieli okazję podziwiać okazy egzotycznych roślin takich jak palmy, kaktusy, czy owoce tropikalne oraz przyprawy w warunkach w jakich dojrzewają.
Ciekawe, że dużo śmiechu sprawiło dzieciom poznawanie nazw kaktusów takich jak np. tzw. fotel teściowej czy drzewa o przydomku słoniowa stopa. Oczywiście ciekawość wzbudziły również dojrzałe owoce tropikalne takie jak banany, pomelo, cytryny i inne. Szkoda tylko, że nie można ich było zerwać i skosztować.Następnie przyszła kolej na mieszkańców akwariów pochodzących z różnych rzek i jezior np.
Amazonii czy Tanganika ale również naszych rodzimych rzek. Dużym powodzeniem cieszyły się pięknie ubarwione płaszczki, sumy, pielęgnice podobne wrażenie wywierał rozmiar niektórych ryb, który był całkiem imponujący. Na zakończenie uczniowie w miłej atmosferze posilili się i oczywiście zakupili pamiątki z wycieczki m.in.
kaktusy. Wszyscy w radosnych humorach wrócili do Janowic, które przecież też mają swoje uroki. w tym miejscu pragniemy serdecznie pogratulować zwycięzcom a organizatorom podziękować za tak wspaniałą nagrodę i docenienie wysiłków naszych pociech. Oby więcej takich ciekawych konkursów.

/Ewelina Olejak/

Zdjęcia>>>


Wycieczka do Wieliczki i Krakowa

W poniedziałek 9 czerwca uczniowie klasy czwartej i dwie uczennice klasy piątej mieli okazję zwiedzić kopalnię soli w Wieliczce oraz katedrę na Wawelu i podziwiać Smoka Wawelskiego w Krakowie. W związku z upałem, który dał się wszystkim we znaki, zdecydowaliśmy wspólnie, aby skrócić wyprawę po Krakowie.
Punktualnie o 7.00 uczniowie wraz z wychowawczynią klasy czwartej – J.Kuczyńską i p.M.Krężelok wyruszyli do Wieliczki. Niespodzianką był autokar o najwyższym standardzie, dzięki któremu mieliśmy około 20 stopni cały czas, podczas gdy na zewnątrz było ponad 30 stopni. Koło 10.00 rozpoczęło się zwiedzanie kopalni z ogromnie sympatyczną panią przewodnik, która z niezwykłą cierpliwością oprowadzała uczniów i odpowiadała na pytania, nawet jeśli się powtarzały lub dotyczyły tego, co przed momentem było opowiedziane. Uczniowie świetnie się bawili. Szczególnie podobały im się specjalnie dla nich zaaranżowanie dwa spotkania ze Skarbnikiem. Podczas pierwszego musieli toczyć ogromne bale soli a w czasie drugiego podziwiać prawdziwą księżniczkę, którą okazała się ich koleżanka Justyna, która sama nawet nie przypuszczała, że płynie w niej książęca krew. Uczniowie wzbogacili swoją wiedzę, zweryfikowali posiadane wiadomości i poznali jeden z najpiękniejszych światowych zabytków, jakim jest kopalnia soli w Wieliczce.
Koło godziny 14.00 uczniowie przybyli do Krakowa, gdzie spotkali się z najprawdziwszym smokiem, a następnie Traktem Królewskim przeszli na Wawel. Tam, w ciekawy i odpowiedni do wieku słuchaczy sposób, pani przewodnik opowiedziała uczniom o symbolach katedry, królach, sarkofagach i innych historycznych elementach i wizerunkach oraz rzeźbach i arrasach tam się znajdujących. Następnie przeszliśmy podziwiać renesansowe arkady, Kaplicę Zygmuntowską i dziedziniec. Zwiedzanie zakończone zostało zakupieniem pamiątek, obwarzanków i lodów. O 15.30 przypięci pasami bezpieczeństwa, wyruszyliśmy w drogę powrotną z łukami, toporami, strzałami, mieczami i innymi pamiątkami. Czas umilały nam bajki, puszczone w autokarze przez pana kierowcę. Cali, zmęczeni (choć energia nie opuściła uczniów, czego dowodem była radosna atmosfera w autokarze), ale szczęśliwi dotarliśmy do Janowic. Rozwiązanie wycieczki nastąpiło o 17.45.

/Jolanta Kuczyńska/

Zdjęcia>>>


Na Dzikim Zachodzie, czyli wizyta w miasteczku Twinpigs
Ponury piątkowy poranek 6 czerwca nie zachęcał do wycieczki, ale uczniowie klas I-III z wielką radością wyruszyli w podróż na Dziki Zachód. Już chwilę po dotarciu na miejsce słoneczko pokazało się w całej okazałości, a widok wielu atrakcji pobudził wszystkich do zabawy. Po krótkim zwiedzaniu miasteczka dzieci jeździły na gąsienicy oraz kole młyńskim, by następnie skorzystać z szalonej przejażdżki po podziemiach kopalni z wykorzystaniem techniki kina 5 D. Malowanie buzi, harce w sali zabaw, pokazy magika, napad na bank i oczywiście zakup pamiątek to kolejne wycieczkowe atrakcje.

 

Potem odwiedziły indiańskie wigwamy, kuły podkowy u kowala, zabawiły się w poszukiwaczy złota, doiły krowę, by na końcu zdobywać wulkan. Czas wyprawy dobiegał końca, a jeszcze zostało kilka atrakcji do zaliczenia, więc z żalem opuszczaliśmy Żory. Na pewno niejeden dzieciak wróci tu z rodziną podczas wakacyjnych wędrówek.

/Elżbieta Żmij/

Zdjęcia>>>


Wyniki akcji SKO dla Pól Nadziei pt: „Symboliczna złotówka dla hospicjum”
W ramach akcji „Symboliczna złotówka dla hospicjum” zorganizowanej przez Szkolną Kasę Oszczędności dla Pól Nadziei uczniowie zebrali następujące kwoty pieniężne, (od podanej liczby osób w klasie w danym dniu), na ten cel:
Klasa 1 – 16 osób – 13,10zł
Klasa 2 – 14 osób – 92,80zł
Klasa3 – 18 osób – 22zł
Klasa 4 – 16 osób – 33,10zł
Klasa 5 – 16 osób – 14,20zł
Klasa 6 – 9 osób – 22,57zł
Na szczególne wyróżnienie zasłużyła uczennica klasy 2 Aleksandra Niemczyk, która z własnych oszczędności wpłaciła na ten cel aż 50 złotych.

/Ewelina Olejak/


A to ciekawe!
Zajęcia ogólnorozwojowe przynoszą pierwszakom dużo frajdy, zwłaszcza wtedy kiedy przeprowadzają doświadczenia i eksperymenty. Młodzi naukowcy bawią się poprzez czynne działanie, poznając zjawiska fizyczne i chemiczne. Na ostatnich zajęciach przy użyciu mleka, rozpuszczonych barwników spożywczych oraz zakraplaczy tworzyliśmy barwne wiry. Płyn do mycia naczyń naniesiony pałeczką z wacikiem spowodował osłabienie oddziaływań pomiędzy cząsteczkami tłuszczu zawartego w mleku, a „eksplozja kolorów” znikła z jego powierzchni.
Być może niedługo w naszej szkole wyrośnie młody Einstein.

/Elżbieta Żmij/

Zdjęcia>>>


Rajd górski „Magurka 2014 - oczami uczniów”
W dniu 24. 05.2014 roku został zorganizowany Rajd Górski do „Straconki”. Opiekunami były: Pani Monika Krężelok i Pani Jolanta Kuczyńska. Jak już zaczęliśmy rajd, to szliśmy całą grupą i niedaleko znaleźliśmy źródło, w którym się chłodziliśmy. Podczas dalszej podróży omijali nas rowerzyści. Kiedy dotarliśmy do schroniska, to poszliśmy do lasu po gałęzie na ognisko i pani Monika wzięła nóż i ostrzyła patyki, żeby nabić na nie kiełbasę. Piekliśmy kiełbaski, a jak je zjedliśmy, to odpoczywaliśmy. Pani Kuczyńska zapytała nas, gdzie jest źródło Wisły, ale nikt nie znał odpowiedzi. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się przy ogromnym drzewie, gdzie był cień, tam spędziliśmy pół godziny. Tam moi koledzy i koleżanki grali w kosi łapki. Po długim odpoczynki poszliśmy dalej. Na parkingu pani Monika powiedziała, że razem przeszliśmy 10 km. Kuba i ja z paniami wracaliśmy autem pani Krężelok. Panie odwiozły nas do domu i tak się skończył Rajd Górski. Jestem bardzo zadowolony z tej wycieczki.

/Tomasz Pasierbek klasa IV/

W sobotę 24.05.2014 roku odbył się rajd górski, którego celem była Magurka. Zgodnie z planem wszyscy uczestnicy rajdu spotkali się przed szkołą o ustalonej godzinie. Po pojawieniu się wszystkich uczniów, wsiedliśmy do dwóch samochodów i ruszyliśmy na miejsce, z którego miał się rozpocząć rajd.
Po przybyciu na miejsce, wyruszyliśmy w drogę. Pierwszą część trasy przebyliśmy po asfalcie. Po przebyciu drogi asfaltowej odbył się pierwszy postój, który trwał ok 15 minut. Następnie weszliśmy na prawdziwy górski szlak, który pokryty był kamieniami lub szutrem. Wraz z wejściem na szlak pojawiły się różnorodne zwierzęta i bogata roślinność. Po drodze naszym oczom ukazywały się piękne widoki. Po dojściu na szczyt, który miała wysokość 909m n.p.m, po chwili odpoczynku, postanowiliśmy rozpalić ognisko. Przed rozpaleniem ogniska kilka osób wybrało się do lasu po drewno. Kiedy wszystkie materiały były pozbierane, p
ani zapaliła ognisko. Chwilę potem większość osób wyjęła kiełbasę i upiekła ją nad ogniskiem. Po zjedzeniu kiełbasy przekazaliśmy nasze miejsce na ognisko innej grupie i ruszyliśmy w drogę powrotną. Zejście trwało krócej niż wyjście a więc po niedługim czasie przybyliśmy na parking, gdzie stały nasze samochody. Uważam, że rajd był udany i to co najlepsze to to, że panowała świetna atmosfera i, że wszyscy świetnie się dogadywali.

/Adrian Ślósarczyk klasa VI/

Jeszcze praca Natalii Mynarskiej z klasy V - zobacz, przeczytaj>>>

Zdjęcia>>>


Podsumowanie obchodów Święta Patrona Szkoły
   
23 maja, w dniu urodzin patronki naszej szkoły, nastąpiło podsumowanie konkursów z nią związanych oraz wręczenie dyplomów, ale po kolei…
    Uczniowie wszystkich klas mieli za zadanie do 15 maja wykonać gazetki ścienne. Z tego zadania wywiązali się wspaniale. Materiał gazetkowy posłużył m.in. do przygotowań do I Szkolnego Testu Wiedzy znajomości życia i twórczości Marii Konopnickiej. Test przygotowała polonistka – Jolanta Kuczyńska. 22 maja uczniowie klas 4-6 mieli możliwość sprawdzenia swojej wiedzy.

 

Piszemy I Szkolny Test dotyczący znajomości życia i twórczości Marii Konopnickiej.

    Oprócz testu w szkole zostały zorganizowane także konkursy: recytatorski, kaligraficzny i ilustracji, wszystkie związane z utworami Marii Konopnickiej. Każdy uczeń miał możliwość zaprezentowania swojego talentu. Nad wszystkim czuwała Jolanta Kuczyńska, która też była inicjatorką konkursów. Wszystko wypadło wspaniale dzięki zaangażowaniu wszystkich nauczycieli, uczniów oraz wielu rodziców i pracowników szkoły. Wszystkim składam WIELKIE DZIĘKUJĘ:)
Uwieńczeniem tygodniowych obchodów był rewelacyjny występ szkolnych ( prawie zawodowych już) aktorów kółka teatralnego, którzy zaprezentowali „ Szkolne Przygody Pimpusia Sadełko”, utwór Marii Konopnickiej. Uczniowie opanowali bardzo obszerne teksty i w ilości 26 wcielili się w przeróżne kotki, kocury i kociska. Niełatwo było okiełznąć to „towarzystwo”, ale jakoś się udało i efekty pracy mogła podziwiać cała społeczność szkolna. Przybyli nawet przedszkolacy, którzy w ramach podziękowań przygotowali książeczkę, w której umieścili rysunki kotków. DZIĘKUJEMY WAM PRZEDSZKOLACY I WASZYM PANIOM:)!
A oto wyniki konkursów, w których przyznawane były tylko I miejsca w dwóch kategoriach wiekowych (klasowych): I-III i IV-VI.
Jury, miało bardzo trudną pracę, bo uczestnicy wykazali się ogromną pomysłowością i wielkimi talentami.
W I Szkolnym Konkursie Kaligraficznym pierwsze miejsca zdobyli:
w kl. I-III: Filip Wiewióra, uczeń klasy I;
w kl. IV-VI: Karolina Pyka, uczennica klasy V;
W I Szkolnym Konkursie Ilustracji pierwsze miejsca zdobyli:
w kl. I-III: Filip Słowik, uczeń klasy I;
w kl. IV-VI: Karolina Klasa, uczennica klasy V;
W I Szkolnym Konkursie Recytatorskim pierwsze miejsca zdobyli:
w kl.I-III: Grzegorz Köhler, Marcel Ochman, Martyna Ziobro, Kacper Kubica;
w kl. IV-VI: Karolina Pyka, Maria Krzyżowska, Tymoteusz Tomala
oraz wyróżnienia: Michał Dziergas i Damian Kopaczka;
W I Szkolnym Konkursie Wiedzy pierwsze miejsca zdobyli, uzyskując taką samą ilość punktów:
Aleksandra Gołuszek i Grzegorz Maga (uczniowie klasy IV) oraz Karolina Klasa (kl.V)
WSZYSTKIM UCZESTNIKOM, A SZCZEGÓLNIE LAUREATOM GRATULUJEMY!

/Jolanta Kuczyńska/

Zdjęcia: Konkurs Wiedzy, Gazetki klasowe>>>

Zdjęcia: Przedstawienie pt. "Pimpuś Sadełko">>>

Zdjęcia: Recytacje utworów Marii Konopnickiej>>>

Zdjęcia: Szkolny Konkurs Kaligraficzny>>>


Pielgrzymka Dzieci Pierwszokomunijnych do Częstochowy
20 maja dzieci, które przyjęły w tym roku I Komunię Świętą pojechały wraz z bliskimi do Częstochowy, by pokłonić się Matce Bożej Częstochowskiej i zawierzyć się Jej. W czasie sprawowanej Eucharystii wszyscy uczestnicy wyjazdu dziękowali za udzielony kilka dni temu sakrament Komunii Świętej. Nasze dzieci w sposób szczególny mogły przeżyć tą Mszę św., ponieważ zostały wpuszczone przed kratę. Po wspólnej Eucharystii zostały zrobione zdjęcia i był czas wolny dla każdej rodziny. Wspólnie spotkaliśmy się ponownie kilka minut po 12 i postanowiliśmy zobaczyć Częstochowę z
 wieży klasztoru. Schodów do pokonani było całe mnóstwo ale na samej górze czekały na nas piękne widoki. Pogoda nam dopisywała i po zejściu z wieży rozpoczęliśmy Drogę Krzyżową na wałach Jasnogórskich. Dzieci czytały krótkie rozważania, a ksiądz Proboszcz dbał o pozostałe części tej modlitwy. O godz. 14,00 pożegnaliśmy się z Częstochową i wyruszyliśmy w stronę domu. Po godz. 17 zmęczeni, ale zarazem radośni dojechaliśmy do Janowic.

/Anna Marek/

Zdjęcia>>>


Burzymy stereotypy!
Na zajęciach kółka historycznego burzymy stereotypy o nudnej szkole i nauce. Uczniowie, aby lepiej przygotować się do lekcji i
 sprawdzianu, aby poszerzyć wiedzę i łatwiej ją sobie przyswoić, postanowili się pobawić. W tym celu stworzyli gry planszowe. Na lekcjach historii w klasie piątej, grając w nie, utrwalają wiadomości i umiejętności (na przykład pracy z mapą) i sprawdzają, co już umieją, a czego muszą się douczyć. Działamy w myśl oświceniowej maksymy: „Bawiąc uczyć”.

/Jolanta Kuczyńska/

Zdjęcia>>>


Wycieczka w Góry Stołowe
W czwartek 8 maja 2014roku uczniowie klas 5 i 6 wraz z paniami: Kuczyńską, Krężelok i Pieczką, wyjechali na dwudniową wycieczkę w Góry Stołowe.
Podczas podróży pan przewodnik w ciekawy sposób opowiadał o miejscach, przez które przejeżdżaliśmy.
Pierwszym punktem wycieczki był Paczków, który nazywany jest polskim Carcassonne. Porównanie to zawdzięcza średniowiecznym murom obronnym- najlepiej zachowanym w Polsce oraz zabudowie rynku głównego, który idealnie zachował swoje średniowieczne kształty i proporcje. Mogliśmy się przekonać, o
 trafności tego określenia, spacerując wąskimi uliczkami, podziwiając odrestaurowane kamieniczki, kościół oraz ratusz. Miasteczko jest naprawdę piękne i bardzo mi się podobało.
Następnie pojechaliśmy do Złotego Stoku, gdzie znajduje się zabytkowa kopalnia złota, niektórzy marzyli o znalezieniu fortuny w postaci złotego samorodka. Po kopalni oprowadzała nas pani przewodnik w towarzystwie Gnoma. Na początku zwiedziliśmy „Sztolnię Gertruda”, następnie Gnom zaprowadził nas do „chodnika śmierci”. Po zjeździe metalową rynną zobaczyliśmy, jedyny w Polsce dostępny do oglądania, podziemny wodospad. Ze sztolni wyjechaliśmy "Pomarańczowym Tramwajem". Niestety nikt nie odnalazł ani grama złota. Na powierzchni można było zobaczyć jak dawniej wybijano monety, a nawet samodzielnie spróbować swych sił w mennicy. Dowiedzieliśmy się również, w jaki sposób odlewano sztaby złota. Na zakończenie pobytu zwiedziliśmy wystawę minerałów i kamieni.
Potem pojechaliśmy zwiedzić Twierdzę Kłodzką. Znawcy uważają ją za najcenniejsze dzieło nowożytnej architektury obronnej w Polsce. Od pana przewodnika (ubranego w mundur pruskiego żołnierza) dowiedzieliśmy się, iż powstała w miejscu starego grodu i zamku obronnego w XVIII wieku na polecenie króla Prus Fryderyka II Wielkiego. Mieliśmy możliwość zwiedzenia podziemnych chodników minerskich. Niektórzy z nas odważyli się nawet dwukrotnie przejść chodnikami o wysokości metra. Następnie poszliśmy obejrzeć nadziemną część fortyfikacji. Niestety z powodów zdrowotnych musiałam poprzestać na zwiedzaniu podziemi.
Zmęczeni i pełni wrażeń udaliśmy się do hotelu na zasłużony odpoczynek. Hotel pozytywnie nas zaskoczył. Pokoje były ładnie urządzone.
W drugim dniu najpierw pojechaliśmy do Wambierzyc nazywanych Jerozolimą Dolnośląską gdzie zobaczyliśmy niektóre stacje drogi krzyżowej, ruchomą szopkę oraz przepiękne Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin. Bazylika została wybudowana na miejscu cudownego uzdrowienia niewidomego.
Następnie zwiedziliśmy niemieckie sztolnie w Walimiu z ll Wojny Światowej, które były częścią projektu „Riese” Budowa nie została nigdy ukończona, a jej pozostałością jest szereg podziemnych kompleksów i budowli naziemnych do dziś owianych mgłą tajemnicy, co do ich przeznaczenia.
Przewodnik powiedział nam, że budowniczymi tych obiektów byli więźniowie niemieckiego obozu w Gross - Rosen. Pracowali oni w nieludzkich warunkach w myśl niemieckiej zasady „wyniszczenie przez pracę”. Olbrzymie wrażenie wywarły na mnie inscenizacje ukazujące pracę przymusowych robotników, a zwłaszcza ostatnia, która ukazała kruchość ludzkiego życia i przywiodła na myśl tysiące ofiar totalitaryzmu. Niosła za sobą przesłanie, aby już nigdy ta sytuacja się nie powtórzyła, gdyż „ludzie ludziom zgotowali ten los”
Ta wycieczka była fascynująca i pełna wrażeń. Bardzo się cieszę, że na nią pojechałam.

/Natalia Pieczka kl.6/

Opowiadanie pt.: "Szkolna wycieczka"
Wspaniali nauczyciele i rodzice zorganizowali nam, wspaniałym uczniom, klasową wycieczkę w Góry Stołowe. Każdy z
 niecierpliwością czekał na wyjazd. Wreszcie nadszedł ten dzień. Pogoda nie zapowiadała się dobrze, jednak słońce wyszło zza chmur i zrobiło się bardzo przyjemnie. Jazda autokarem była długa, ale każdą chwilę potrafiliśmy sobie dobrze zorganizować, żeby nikt się nie nudził.
W końcu dotarliśmy do Paczkowa, pierwszego miejsca do zwiedzania. Paczków to miasteczko leżące u podnóża Gór Stołowych. Do dziś zachował się tam średniowieczny układ miasta z zabytkowym śródmieściem otoczonym murami obronnymi. Na rynku znajdowały się zabytkowe kamieniczki oraz renesansowy ratusz.
Pojechaliśmy dalej i kolejną atrakcją było zwiedzanie Kopalni Złota w Złotym Stoku. Dowiedzieliśmy się, że historia tego miejsca sięga 2000 lat p. n. e. , kiedy to zaczęto tam drążyć tunele I sztolnie. Poszliśmy do "Tunelu Śmierci" i na końcu zjechaliśmy w dół gigantyczną zjeżdżalnią. Następnie zobaczyliśmy jedyny w Polsce podziemny wodospad, robiący szczególne wrażenie przy specjalnie do tego zrobionym kolorowym oświetleniu. Potem wsiedliśmy do wagoników i wyjechaliśmy z tunelu. Muszę przyznać, że historia tej kopalni jest bardzo ciekawa, a pani przewodnik przekazywała nam ją z wielką pasją i często nas rozśmieszała. Widzieliśmy, jak wyrabia się monety i sztabki złota. W
 Złotym Stoku jest także mega wielki park linowy, na który moglibyśmy pojechać w przyszłym roku.
Po długiej jeździe dotarliśmy do Kłodzka. Potem zobaczyliśmy rynek i dowiedzieliśmy się od naszego przewodnika, że pod całym miastem rozciąga się labirynt podziemnych tuneli. Zwiedziliśmy Twierdzę Kłodzk. Weszliśmy do podziemnych labiryntów i wraz z przewodnikiem przeszliśmy chodnikiem minerskim, co było dla nas wspaniałą przygodą. Byliśmy również na tarasie widokowym, z którego rozciągał się wspaniały widok na całe Kłodzko.
Po tym wszystkim pojechaliśmy do Bystrzycy Kłodzkiej - miejsca naszego zakwaterowania. W hotelu czekała na nas obiadokolacja. Po posiłku każdy z nas mógł spędzić czas w dowolny sposób. Tak zakończył się pierwszy dzień wycieczki.
W drugim dniu przewodnik zaprowadził nas do ruchomej szopki w Wambierzycach. Szopka była pełna misternych, kolorowych i poruszających się figurek, wzbudziła w nas zachwyt.
Widzieliśmy tam też niektóre stacje Drogi Krzyżowej.
Następnie poszliśmy do Bazyliki. Do świątyni prowadzą kamienne schody o trzech ciągach. Wszystkich stopni jest 57, z czego 33 w środkowym ciągu symbolizują lata życia Jezusa, kolejnych 15 stopni oznacza wiek Maryi w chwili poczęcia Jezusa a 9 to liczba chórów anielskich. Bazylika nas wszystkich oczarowała.
Na koniec zwiedziliśmy jeden z najciekawszych i najbardziej tajemniczych obiektów militarnych na terenie Gór Sowich. Jest to szereg podziemnych kompleksów do dziś owiany mgłą tajemnicy, co do ich przeznaczenia. Było tam zimno, mokro i strasznie.
Pod koniec wycieczki wszyscy wybraliśmy się na ciepły posiłek. Po posiłku wyczerpani, ale zadowoleni wróciliśmy do autokaru, którym udaliśmy się do domów. W autokarze również nieźle się bawiliśmy. Droga powrotna, mimo że wycieczka już się kończyła, było bardzo wesoła. Około 20.00 dotarliśmy przed szkołę i czym prędzej udaliśmy się do domów.
Wycieczkę uważam za udaną, chętnie pojechałabym na nią jeszcze raz.

/Martyna Popielarczyk, klasa 5/

Wycieczka
8. i 9. maja, piąta i szósta klasa pojechały na wycieczkę w okolice Gór Stołowych.
Najpierw odwiedziliśmy „Kopalnię Złota” w miejscowości Złoty Stok. Mieliśmy możliwość kupienia tam sztabek złota, które mogliśmy sami odcisnąć. Po zwiedzeniu całej kopalni, zawędrowaliśmy do „Twierdzy Kłodzko”. Największą atrakcją tego miejsca były, oczywiście, podziemne korytarze. W niektórych trzeba było się nawet czołgać. Po ukończeniu tych niesamowitych wycieczek, pan kierowca podwiózł nas do hotelu. Zjedliśmy tam przepyszną obiadokolację, po której wyszliśmy na dwór, aby odpocząć. Niedługo po tym, położyliśmy się spać. Na drugi dzień, po obudzeniu się i zjedzeniu śniadania, udaliśmy się do Wambierzyc, w których znajduje się „Ruchoma Szopka”. Niedaleko niej oglądaliśmy stacje przedstawiające życie Jezusa i piękne Sanktuarium Wambierzyckiej Królowej Rodzin. Po zwiedzeniu tego wspaniałego miasta, pojechaliśmy do Muzeum Sztolini Walimskiej. Usłyszeliśmy tam przerażające historie o więźniach tam pracujących.
Po dwóch niezwykłych dniach zwiedzania tych pięknych okolic, wyruszyliśmy w drogę powrotną – do Janowic. Cała wycieczka bardzo się wszystkim podobała!

/Karolina Klasa/

Zdjęcia>>>


Klub Czterech Żywiołów
Uczniowie klasy III na dodatkowych zajęciach przyrodniczych dołączyli do nowatorskiego projektu przyrodniczego - Klubu Czterech Żywiołów.
Co tydzień wymieniamy się kartami: woda, powietrze, ziemia i ogień. Każdy z nas wybiera wyzwanie, którym jest zainteresowany i prezentujemy je na zajęciach. Motywują nas punkty i odznaki, które otrzymujemy- jest to świetna zabawa a przy okazji poznajemy wiele ciekawostek przyrodniczych.
Każdy z nas pracuje: uczeń eksperymentuje, rodzic kibicuje, a nauczyciel organizuje.

/Magdalena Nycz/

Zdjęcia>>>


Jaś i Małgosia, czyli o ekologii nigdy dosyć
6 maja naszą szkołę odwiedzili aktorzy teatru „Sztuka” z przedstawieniem pt. „Jaś i Małgosia” i choć to bajka znana wszystkim, to tym razem miała inne przesłanie. W atmosferze dobrej zabawy dzieci przypomniały sobie jak należy dbać o nasze środowisko oraz żyć w zgodzie z przyrodą. Publiczność żywo reagowała na to co dzieje się na scenie, włączając się w czynnie w akcję spektaklu. Po takiej lekcji przyrody dzieci na pewno nie zaśmiecą naszych lasów.

/Ela Żmij/

Zdjęcia>>>


Wolność, Naród, Ojczyzna…
30.kwietna obchodziliśmy w bardzo uroczysty sposób kolejną rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3.Maja. Uczniowie klasy IV wraz z reprezentantami klas V i I przedstawili krótki rys historyczny owych czasów. Rozpoczęliśmy hymnem państwowym pod akompaniamentem p.Doroty Pollak przy wtórze perkusji w wykonaniu Tymoteusza Tomali. Obejrzeliśmy filmy sławiące piękno naszej Ojczyzny oraz przypominające historię Uchwalenia Konstytucji 3.Maja oraz ustanowienia święta flagi narodowej. Zakończyliśmy wierszykami dzieci oraz występem chóru szkolnego. Wielu z nas łza kręciła się w oku. Jesteśmy dumni, że możemy być Polakami.
Dziękujemy za przygotowanie akademii p. Agnieszce Czerwińskiej, p.Dorocie Pollak, p.Danucie Uniwersał, p.Annie Marek, p.Ilonie Wójtowicz oraz p.Marlenie Niemczyk-Handzlik.

/Marlena Niemczyk-Handzlik/

Zdjęcia>>>


Ćwiczenia praktyczne na języku polskim

Uczniowie klasy VI na lekcjach języka polskiego mają możliwość korzystania z różnorodnych źródeł informacji, encyklopedii, słowników. Sprawdzają w ten sposób swoje umiejętności.

/Jolanta Kuczyńska/

Zdjęcia>>>


Poszerzamy naszą wiedzę – kółko polonistyczno-historyczne
Uczniowie, chcąc zdobyć większą wiedzę i poszerzyć umiejętności, na kółku polonistyczno-historycznym pracują z mapą, wykonują ćwiczenia, rozwiązują krzyżówki, uczą się współpracy a przy tym dobrze się bawią.


Tajemniczy ogród, bawimy się, jednocześnie się ucząc – język polski w klasie 5
Uczniowie klasy 5 tworząc gry planszowe do lektury:
• wykazali się znajomością lektury
• posługiwali się językiem polskim zgodnie z zasadami ortograficznymi i stylistycznymi
• zapisywali reguły gry - instrukcja
• wykazali się kreatywnością
• wykazali się umiejętnością pracy w grupie.

/Jolanta Kuczyńska/


Dzień Ziemi w naszej szkole
   
W kwietniu uczniowie młodszych klas wystąpili w programie artystycznym, obchodząc w ten sposób Światowy Dzień Ziemi. Pierwszaki przypomniały wierszykami, jak należy postępować dla dobra natury. Uczniowie klasy drugiej przygotowali bajkę, której morał brzmi: „Nie bądź człeku bity w ciemię! Dbaj z zapałem o swą Ziemię! Szanuj Ziemię ponad wszystko, bo to Twoje środowisko. I
 innego choćbyś chciał, raczej już nie będziesz miał”. Na zakończenie programu trzecioklasiści zadawali pytania dotyczące ochrony środowiska. Nasi uczniowie wraz z przedszkolakami wykazali się dużą wiedzą i świadomością ekologiczną.


Na szkolnym korytarzu można zobaczyć plakaty ekologiczne przygotowane przez klasę czwartą.

/Ela Żmij/

Zdjęcia>>>


Konkurs na wielkanocny stroik rozstrzygnięty!
W środę 16 kwietnia w przedświątecznej atmosferze został rozstrzygnięty konkurs na świąteczny stroik. Od kilku dni każda klasa wspólnie go przygotowywała. Wszyscy bardzo się starali i zapewne zintegrowali w trakcie tej pracy. Efekt końcowy był niesamowity! Wykonane stroiki były wspaniałe, pomysłowe i widać było, jak wiele wspólnego wysiłku włożyli uczniowie w ich przygotowanie. Zadanie jury, w skład którego wchodziła pani I.Wójtowicz, pani A.Marek i pani A.Czerwińska było niezmiernie trudne. Po długich naradach ogłoszono werdykt. I miejsce w kategorii klas I-III zajęła klasa I, a w klasach IV-VI klasa V. Zwycięzcy otrzymali nagrody, a każdy uczestnik po cukiereczku. Za ufundowanie upominków serdecznie dziękujemy opiekunowi Spółdzielni Uczniowskiej, pani Ilonie Wójtowicz!

/Agnieszka Czerwińska/

Zdjęcia>>>


Wycieczka klas I-III
3 kwietnia uczniowie klas I-III wyruszyli do Beskidzkiego Centrum Nauki do miejscowości Świnna. Dzieci miały okazję uczestniczyć w ciekawych warsztatach naukowych i niezwykłych pokazach, które pozostaną na długo w pamięci naszych uczniów.

Nauko -technika wywołała mnóstwo pozytywnych emocji a zdobyte doświadczenia na pewno przydadzą się nam w przyszłości.

/Magdalena Nycz/

Zdjęcia>>>


Uczymy się o pszczołach

Tematyka „o pszczołach” nie była nam obca, więc tym chętniej poszerzyliśmy wiedzę . Na naszych spotkaniach uczyliśmy się szacunku dla każdej żywej istoty, rozpoznawania rodzaju pszczołowatych, a także zagrożeń ze strony owadów. Poznaliśmy członków pszczelej rodziny i zależności w niej panujące. Uświadomiliśmy sobie jak wielkie znaczenie mają pszczoły dla życie na Ziemi. Na podstawie obejrzanego „Filmu o pszczołach” prowadziliśmy dyskusje o katastroficznej wizji świata bez pszczołowatych. Zajęcia były bardzo ciekawe i różnorodne, bogate w zabawy, doświadczenia i obserwacje.


Podsumowaniem naszych dotychczasowych działań była wycieczka do pasieki Państwa Jordanek. Gospodarze powitali nas serdecznie i zaprezentowali narzędzia, którymi posługują w swojej codziennej pracy oraz ubrania ochronne i budowę ula. Byliśmy ciekawi wszystkiego, a nasi przewodnicy cierpliwie odpowiadali na nasze liczne pytania.. Zwiedziliśmy także pomieszczenia z urządzeniami wykorzystywanymi w produkcji miodu oraz sklepik z wytworami na bazie miodu, wosku, kitu i pyłku pszczelego. Po tych atrakcjach z zachowaniem bezpieczeństwa udaliśmy się do pasieki pełnej uli i ogromnej ilości ich mieszkańców. Wsłuchiwaliśmy się w” pszczelą muzykę”, gdy jedna z lądujących mieszkanek zaplątała się w włosy Pani Eli i użądliła ją. Było nam przykro, ale przy okazji nauczyliśmy się praktycznie postępować w takich sytuacjach.
Na zakończenie czekał na nas chlebuś z miodem, który smakował jak nigdy (pycha). Wykonaliśmy także przestrzenne pszczółki z materiałów przygotowanych przez Panią Kasię. Na pożegnanie czekała na nas kolejna niespodzianka-prezent w postaci słoiczków z miodem lipowym. Pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.

Dziękujemy Państwu Jordanek za gościnność i wspaniałe zajęcia!

/uczniowie klasy I i II wraz z panią Elżbietą Żmij/

Zdjęcia część 1>>>            Zdjęcia część 2>>>


Poszukiwania wiosny!
Klasa II na jednym z wiosennych spacerów poszukiwała pierwszych oznak wiosny. Jak się okazało w najbliższym otoczeniu było ich już wiele. Dzieci zauważyły piękne kwitnące kwiaty: bratki, krokusy, szafirki i krzewy forsycji, w przydomowych ogródkach. Następnie udaliśmy się do zagajnika gdzie kusiły nas swoim naturalnym urokiem zawilce, fiołki, kaczeńce oraz puszczające pąki drzewa i krzewy leśne. Wokół słychać było piękne arie, które wyśpiewywały ptaki. Wszystko pięknie i wiosennie pachniało: trawą, kwiatami i świeżą ziemią, tak jak w tekstach literackich, które niedawno czytaliśmy na zajęciach. Polecamy takie wiosenne spacery jako znakomity środek poprawiający humor i sprzyjający zdrowiu jak również kontaktom rodzinnym.

/Ewelina Olejak/

Zdjęcia>>>


Zajęcia profilaktyczne w naszej szkole!
27 marca odwiedzili nas goście ze Śląskiego Centrum Psychoterapii i Profilaktyki. Na początek trzej ochotnicy Roksana, Dawid i
 Szymon przedstawili się wszystkim, powiedzieli o swoich zainteresowaniach, ulubionych filmach i książkach. Następnie wszyscy wypisywali swoje zainteresowania. Okazało się, że nasi uczniowie mają ich bardzo dużo. Temat zajęć „Zaplatani w sieci” miał uświadomić nam, czy bezpiecznie korzystamy z komputera, czy mamy kontrolę nad czasem, który spędzamy w „świecie wirtualnym”. W tym celu odpowiadaliśmy na pytania zawarte w ankiecie, która była anonimowa. Prowadzący podsumował ogólne wyniki, a każdy z nas mógł sam sobie udzielić odpowiedzi na pytanie, czy ma problem w tym temacie. Rozmowa na temat różnorodnych pasji miała służyć uświadomieniu sobie, że można ciekawie i atrakcyjnie spędzać swój czas niekoniecznie przed komputerem. Prowadziliśmy również dyskusję o plusach i minusach świata wirtualnego. Jedna grupa podawała argumenty za, a druga przeciw. Np. na stwierdzenie, że Internet jest źródłem informacji kontrargumentem było, że te informacje nie zawsze są prawdziwe. Nie możemy więc bezgranicznie ufać wszystkiemu, co przeczytamy na stronach Internetowych.
Myślę, że każdy uczeń klasy IV-VI obecny na zajęciach mógł przyjrzeć się sobie i zastanowi się, jak u
 niego wygląda sprawa korzystania z sieci. Życzę wszystkim roztropności i mądrości w zarządzaniu swoim wolnym czasem!

/Pedagog szkolny - Agnieszka Czerwińska/

Zdjęcia>>>


Teatralne powitanie Wiosny w naszej szkole!
W piątek 21 marca uczniowie koła teatralnego zaprosili społeczność szkolną na przedstawienie pod tytułem „Jaś i Małgosia”. Zebranych w imieniu pani Dyrektor i Aktorów powitała opiekunka zespołu Jolanta Kuczyńska, która przypomniała publiczności o zasadach zachowania w teatrze. Tym razem za scenę teatralną posłużyła sala gimnastyczna.
Uczniowie, którzy wcielili się w role samodzielnie opracowali scenariusz, samodzielnie wyreżyserowali baśń, samodzielnie obsadzili role i opracowali rekwizyty. Nad całością uczuwał opiekun koła, ale pomoc nie była potrzebna, gdyż młodzi aktorzy, scenarzyści, reżyserzy sami poradzili sobie świetnie, co można było zobaczyć na własne oczy pierwszego dnia wiosny w naszej szkole.
Kolejne adaptacje już wkrótce!
Bardzo dziękuję Rodzicom młodych Artystów, którzy pomogli im w kompletowaniu scenografii, rekwizytów i strojów.

/Jolanta Kuczyńska/

Zdjęcia>>>


Plastelinowe zwierzaki
Ostatnie zajęcia przyrodnicze były dla uczniów sporym wyzwaniem. Nasi trzecioklasiści musieli wykazać się zdolnościami manualnymi i nie małą precyzją. Po wybraniu szkicu ulubionego zwierzątka uczniowie za pomocą plasteliny i wykałaczki stworzyli piękne, oryginalne prace. Zapraszamy do oglądnięcia!

/Magdalena Nycz/

Zdjęcia>>>


Uprawa rzeżuchy
W tym tygodniu uczniowie klasy III na dodatkowych zajęciach przyrodniczych przygotowując się już małymi kroczkami do Świąt Wielkanocnych zasiali rzeżuchy. Dla większości dzieci było to nowe wyzwanie, ale wszyscy sobie doskonale poradzili. Każdego dnia uczniowie pielęgnują swoje roślinki i obserwują pogoń ich za światłem co sprawia dzieciom mnóstwo radości. Mamy nadzieję, że na każdym wielkanocnym stole nie zabraknie tego wspaniałego dodatku.

/Magdalena Nycz/

Zdjęcia>>>


Nowalijki
Wiosna zbliża się coraz szybciej. Też nie możecie się jej już doczekać? my trzecioklasiści odliczamy już dni. Ta pora roku sprawia, że w sklepach i na bazarkach możemy kupić coraz więcej świeżych i pysznych owoców i warzyw. W zeszłym tygodniu zyskaliśmy wiele cennych informacji na temat prawidłowego odżywiania się i wiemy, że ruch, dużo uśmiechu, zdrowe posiłki i odpowiednia dawka snu to podstawa aby być zdrowym i mieć dużo energii każdego dnia. Na zajęciach urozmaicaliśmy kanapeczki różnymi nowalijkami abyśmy chętniej sięgali po te "bomby witaminowe" - sami zobaczcie, a my zachęcamy Was do tej świetnej zabawy!

/Magdalena Nycz/

Zdjęcia>>>


Wybory Miss i Mister 2014!
W piątek 7 marca w naszej szkole odbył się konkurs Miss i
 Mister. Najpierw w każdej klasie wybrano Miss i Mister, którzy będą reprezentować swoją klasę. W ramach tych wyborów wyłonieni zostali następujący kandydaci:
Klasa I – Sara Kondratowicz i Grzesiu Köhler;
Klasa II – Ania Niemczyk i Bartek Michulec;
Klasa III – Ola Mędrala i Patryk Kubik;
Klasa IV – Kasia Stanclik, Roksana Formas i Olaf Wiewióra, Tomek Pasierbek;
Klasa V – Oliwia Szczypka i Mateusz Wójtowicz;
Klasa VI – Natalia Pieczka i Adrian Ślósarczyk.
Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I-III i IV-VI. Każdy uczestnik miał przygotować trzy stroje – sportowy, wyjściowy i „piżamowy“. Zostało powołane jury w skład którego weszli reprezentanci z każdej klasy, a nad wszystkim czuwała pani Wójtowicz. Jako pierwsi prezentowali się uczniowie klas młodszych. Najpierw każdy przedstawił się odpowiadając na pytania zadawane przez prowadzące Anię Zoń i Justynę Chromik. W stroju sportowym dziewczynki zaprezentowały swoją umiejętność wykonywania skłonów o zwiększającym się stopniu trudności, a chłopcy pochwalili się zdolnościami piłkarskimi. W stroju eleganckim kandydatki mogły zaśpiewać piosenkę lub wyrecytować wiersz, zaś kandydaci zaprezentowali taniec z poproszoną z widowni koleżanką. Natomiast w stroju piżamowym uczestnicy zatańczyli wspólny taniec z balonami na poduszkach.
Z kolei w klasach starszych dziewczęta w klasach sportowych zatańczyły do losowo wybranej muzyki, a chłopcy wykonali pompki. W stroju wyjściowym kandydatki na Miss miały zaprezentować, jak prawdziwa dama trzyma filiżankę, natomiast kandydaci na Mistera mieli za zadanie zaprosić koleżankę do ZOO. Na zakończenie odbył się taniec z balonami w strojach „piżamowych“ na poduszkach.
Wszyscy wspaniale się bawili. Członkowie jury mieli bardzo trudne zadanie, gdyż uczestnicy bardzo się starali, by zaprezentować się z jak najlepszej strony. W punktacji brano pod uwagę ciekawą osobowość, pomysłowość w przygotowaniu strojów oraz umiejętność zaprezentowania się. Po zliczeniu punktów przyznanych każdemu przez jurorów zostali wyłonieni zwycięzcy:
Miss 2014 klas I-III została SARA KONDRATOWICZ
Misterem 2014 klas I-III został BARTEK MICHULEC
Miss 2014 klas IV-VI została OLIWIA SZCZYPKA
Misterem 2014 klas IV-VI został MATEUSZ WÓJTOWICZ.

 
Każdy z uczestników otrzymał słodki upominek za udział, a zwycięzcy zostali ukoronowani i obdarowani dodatkowymi nagrodami. Gratulujemy zwycięzcom, ale również pozostałym uczestnikom, z których każdy był przecież Miss i Misterem swojej klasy!

/Opiekun SU: Agnieszka Czerwińska/

Zdjęcia>>>


Najnowsze wieści z kółka teatralno-dziennikarskiego (obecnie bardziej teatralnego).
    Uczniowie kółka teatralno-dziennikarskiego postanowili sprawdzić swe umiejętności, wystawiając: „Alicję w Krainie Czarów”, „Jasia i Małgosię” oraz „Śpiącą Królewnę”.
    Uczniowie losowo zostali podzieleni na trzy grupy (kółko liczy 25 uczniów), samodzielnie wybrali teksty (z tych, które przygotowałam), następnie wybrali spośród siebie 3 reżyserów – każda grupa swojego, dokonali podziału ról, przygotowali rekwizyty (choć to nie było konieczne) i wystąpili przed pozostałymi grupami. Tu muszę zaznaczyć, że 90% pracy uczniowie wykonali już podczas pierwszego spotkania przeznaczonego na przygotowanie przedstawienia. Na kolejnych zajęciach udoskonalili poprzednie wystąpienia. Nie mieli zbyt wiele czasu, jednak poradzili sobie wspaniale.


    Najważniejsze efekty naszej pracy to: kreatywność, współpraca (bez względu na klasę, wiek, płeć – co nie było łatwe do osiągnięcia) pracowitość i rzetelność, spostrzegawczość, dbałość o język, poszerzenie zasobu słownictwa, szacunek, dystans do samego siebie, poczucie humoru, samokrytyka i akceptacja oceny innych, nawet tej niezbyt przychylnej, umiejętność bronienia własnego zdania.
    Jednym z ważniejszych elementów zajęć jest ocena naszej pracy. Kiedy jedni grają, pozostali stają się publicznością i krytykami, w ten sposób uczymy się, bawimy, pamiętając o kulturze słowa i zachowania, i „przenosimy się do teatru”.
    Mamy zamiar pochwalić się naszą pracą przy najbliższej okazji.

Tekst napisała (bardzo dumna ze swoich podopiecznych) Jolanta Kuczyńska

Zdjęcia>>>


Ciekawe doświadczenia...
Na dodatkowych zajęciach przyrodniczych uczniowie klasy trzeciej mieli okazję zaobserwować trzy różne ciekawe eksperymenty. Wspólnymi siłami udało się nam utworzyć pienisty wulkan dzięki takim materiałom jak: ocet, płyn do mycia naczyń oraz soda oczyszczona. Nasz pienisty potwór wzbudził wiele pozytywnych emocji, dzięki którym ta ciekawostka napewno pozostanie na długo w pamięci naszych uczniów. W kolejnym doświadczeniu dzieci obserwowały powiększanie się balonika na skutek wzrostu drożdży, podczas którego wydzielał się dwutlenek węgla. Podczas ostatniego doświadczenia dzieci nauczyły się przydatnych umiejętności, dzięki którym będą mogli pomóc swoim mamom w kuchni w oddzieleniu pieprzu od soli.

/Magdalena Nycz/

Zdjęcia>>>


„Kosmiczny Klub Matematyczny”
Uczniowie klasy III przystąpili do programu „Kosmiczny Klub Matematyczny”. Ma on na celu powtórzenie materiału z matematyki z klas I-III w formie świetnej zabawy. Wiedza, którą dzieci utrwalają jest podzielona na 10 działów. Uczniowie otrzymali legitymacje oraz zakładkę-linijkę. Pracują samodzielnie w domu. Za zaliczenie każdego działu otrzymują od nauczyciela pieczątkę do legitymacji. Po realizacji wszystkich działów uczeń otrzyma znaczek „ Nieziemskiego Matematyka”. Dodatkowo na portalu „ Kosmikus.pl” mają do dyspozycji różne typy zadań. Mogą rozwiązywać je wszystkie lub skupić się na tych, które sprawiają najwięcej trudności. To dobry sposób na przygotowanie się do klasy IV. Zatem życzymy wszystkim klubowiczom wspaniałych, wręcz kosmicznych przygód!

/Magdalena Nycz/

Zdjęcia>>>


Piłka Siatkowa
14 lutego odbyły się gminne eliminacje mini piłki siatkowej dziewcząt i chłopców. Zawody odbyły się w nowo wybudowanej hali sportowej w Kaniowie. Dzięki temu rywalizacja w tym roku była bardzo zacięta i wyrównana, gdyż rozgrywki odbywały się w systemie "każdy z każdym". Naszą szkołę reprezentowali następujący uczniowie:
- dziewczyny: Popielarczyk Martyna, Pieczka Natalia, Zoń Anna, Adamaszek Sabina, Klasa Karolina, Chromik Justyna, Pyka Karolina, Szczypka Oliwia, Mynarska Natalia.
- chłopcy: Krężelok Kacper, Kampczyk Tomasz, Tlaga Tomasz, Kopaczka Damian, Nycz Oskar, Mynarski Bartłomiej, Mateusz Wójtowicz, Piekiełko Kacper, Stolarzewicz Jakub, Tomala Tymoteusz.
Po zaciętej walce dziewczęta zajęły 3 miejsce, a chłopcy 2.
Wyniki poszczególnych szkół w gminie:
Dziewczęta:
1. Kaniów
2. Bestwinka
3. Janowice
4. Bestwina
Chłopcy:
1. Kaniów
2. Janowice
3. Bestwinka
4. Bestwina

/Monika Krężelok/


Tenis Stołowy

12 lutego uczniowie naszej szkoły: Tomasz Tlaga, Damian Kopaczka i Tomasz Kampczyk, wzięli udział w turnieju tenisa stołowego na szczeblu powiatowym. Impreza tradycyjnie odbyła sie w Ligocie. Nasi uczniowie prezentowali się bardzo dobrze. Po długich i męczących zmaganiach, Tomasz Tlaga ostatecznie uplasował się na 10 pozycji, natomiast Damian Kopaczka i Tomasz Kampczyk zajęli miejsca poza finałową 16.
Gratulujemy świetnego występu!

/Monika Krężelok/


Zimowy pejzaż
Śniegu póki co za oknem nie ma lecz nie przeszkadza to wyczarować go na kartce. Do wykonania tego zadania uczniowie klasy III potrzebowali niebieską kartkę oraz biała pastę do zębów. Na początku zajęć powtórzyliśmy pasma górskie występujące w Polsce oraz najwyższe szczyty. Następnie dzieci z niecierpliwością zabrały się do wykonania pracy plastycznej, której tematem była oczekiwana przez wszystkie dzieci mroźna zima na tle górskim. Powstała prawdziwie dziecięca twórczość, którą można podziwiać na wystawce w klasie.

/Magdalena Nycz/

Zobacz zdjecia>>>


Walentynkowy bal karnawałowy w klasach I-III
W tym roku bal karnawałowy połączyliśmy z Walentynkami, więc zabawa przebiegała w wyjątkowo sympatycznej i miłej atmosferze, a strzała Amora trafiła niejedno serduszko najmłodszych uczniów.

Wężyki, kółeczka wirowały w rytm muzyki po barwnie przystrojonej sali, a nad głowami rozwijały się kolorowe serpentyny. Przygotowane zostały liczne zabawy z balonikami, piłkami, krzesełkami i kotylionami w kształcie serduszek. Każdy miał okazję brać udział w konkursach i zdobyć słodkie nagrody. W czasie krótkiej przerwy dzieci wypiły soczek i zjadły ciasteczka również w kształcie serduszek. Wszyscy łącznie z paniami wyglądali wspaniale w kolorowych i pomysłowych strojach. Szkoda, że następny bal dopiero za rok. W imieniu dzieci dziękujemy rodzicom za przygotowanie fantastycznych kostiumów.

/Elżbieta Zmij/

Zobacz zdjęcia>>>


Pożegnanie Łukasza
16 stycznia na lekcji wychowawczej po raz ostatni spotkaliśmy się w pełnym gronie.
W tym dniu pożegnaliśmy się z Łukaszem, który opuścił naszą szkołę, by zrealizować swoje piłkarskie marzenia. Tymek z Damianem odczytali wiersz ułożony specjalnie dla Łukasza, a następnie wręczyliśmy mu mały upominek by został następcą Artura Boruca oraz pamiątkowe zdjęcie z naszymi podpisami. Na osłodę łez, których nie brakowało, Łukasz przygotował słodką niespodziankę.
Życzymy Łukaszowi wielu sukcesów na boisku.

 

 

ŁUKASZ, DOBRZE NAM TUTAJ Z TOBĄ BYŁO
TE SZKOLNE CHWILE
WESOŁO I PRZYJEMNIE Z TOBĄ SIĘ DZIELIŁO

ALE TAKIE JEST WŁAŚNIE ŻYCIE
DZISIAJ TU JUTRO TAM
JEDNO JEST PEWNE
BĘDZIE CIEBIE BRAKOWAŁO NAM

ŻYCZYMY CI SUKCESÓW WIELU
ABYŚ DOSZEDŁ DO POSTAWIONEGO SOBIE CELU

A MY TOBIE SŁOWO DAJEMY,
ŻE TWOJE POCZYNANIA NA BOISKU OBSERWOWAĆ BĘDZIEMY

KOLEŻANKI I KOLEDZY Z KLASY
Z PANIĄ WYCHOWAWCZYNIĄ

/Iwona Pieczka/


WOŚP
Jak co roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała głośno i donośnie, więc postanowiliśmy tym razem zagrać wraz z nią. Pani Ewelina Olejak z Anią Sawkiewicz, Kubą Portasińskim i Sabiną Adamaszek, Pani Iwona Pieczka z Julią Bogusz i Oliwią Szczypka oraz Elżbieta Żmij z Natalią Dorotą Mynarską i Martyną Olejak zebrały ponad 3200 zł, co na tak małą społeczność jest wielką kwotą. Dziękujemy za każdy dar od serca dla serc.

/Elżbieta Żmij/


Zakończyliśmy akcję Góra Grosza!
Jak co roku nasza szkoła brała udział w ogólnopolskiej akcji Góra Grosza i jak zawsze nasi uczniowie spisali się na medal! Każda klasa zbierała pieniążki do swoich skarbonek, a potem nastąpiło podsumowanie wszystkich groszy. I tak to udało się nam zebrać:
1 groszówek – 3984
2 groszówek – 2400
5 groszówek – 1588
10 groszówek – 496
20 groszówek – 299
50 groszówek – 119
1 złotówek – 23
2 złotówek – 2
5 złotówek – 3
W sumie zebraliśmy 378,14 zł! Przesyłka została odebrana przez kuriera i może dotarła na miejsce. Gratulujemy i już zapraszamy do udziału za rok! Grosiki można zbierać i gromadzić w domowej skarbonce cały rok!

/Opiekun SU/


Ferie - warsztaty z bibułkarstwa

W czasach, gdy panuje moda na częste wizyty w kwiaciarni, warto dzieciom przypomnieć stare tradycje ręcznego wykonywania kwiatów. Z tego powodu 24 stycznia w czasie ferii odbyły się warsztaty z bibułkarstwa. W warsztatach wzięli udział chętni uczniowie. O godz. 10.00 spotkaliśmy się w świetlicy szkolnej, która na ten czas spełniała warunki prawdziwego warsztatu pracy. Chociaż było tylko dwóch uczniów: Natalia i Adrian dobry humor wszystkim dopisywał. Uczniowie dostali pierwsze zadanie i po wyjaśnieniu kilku kwestii z dużym zapałem zabrali się do pracy nad bukiecikiem stokrotek. Po kilkunastu minutach zaczęły pojawiać się pojedyncze kwiatuszki, które dały piękny efekt końcowy. Na stokrotkach się nie skończyło. Mieliśmy dużo materiału i jeszcze więcej chęci, więc postanowiliśmy stworzyć róże. Buglowanie, owijanie, ugniatanie- to było duże wyzwanie, ale zakończyliśmy je sukcesem. Praca z krepiną nie była łatwa. Bibułkarstwo ćwiczy nas w cnocie cierpliwości, a w szczególny sposób uczył się jej dziś Adrian. Natalia z Adrianem spisali się na medal, a dowody ich pracy w pocie czoła, każdy zabrał ze sobą do domu.

Uczniowie byli zadowoleni z zajęć, podczas których przekonali się, że ręczne wykonanie kwiatów wcale nie jest łatwe ale daje o wiele więcej satysfakcji niż kupienie ich w kwiaciarni.

/Anna Marek/


Ferie - "Noc w szkole"

Noc z 21 na 22 stycznia przyniosła naszym uczniom wiele atrakcji. O godzinie 18.00 piętnastka dzielnych młodych ludzi "uzbrojonych" w śpiwory i dobry humor opanowała salę przedszkolaków. Opiekunami grupy były Panie Urszula Kal i Elżbieta Żmij.

Na początek słuchaliśmy niesamowitych historii, strasząc się wymyślanymi opowieściami pełnymi grozy i niezwykłych splotów zdarzeń. Kiedy wszystkim włosy stawały już dęba, a napięcie sięgało zenitu do klasy wpadła paskudna Baba Jaga wywołując prawdziwy krzyk przerażenia.

Gdy emocje nieco opadły nasza piętnastka rozładowała energię rozgrywając zacięty mecz w "Dwa ognie". Nic dziwnego, że przygotowana później kolacja smakowała wszystkim sportowcom.

Po naładowaniu akumulatorów czekała kolejna potyczka w postaci gry planszowej przygotowanej przez panią Urszulę Kal. Zadaniem drużyn było odszukanie ukrytego na korytarzu numeru przyporządkowanego polu gry oraz wykonanie zadania zgodnego z tym numerem. Polecenia wymagały wiedzy, zdolności aktorskich, kreatywności, ale przede wszystkim dostarczyły dużo dobrej zabawy. Dzień zakończyła projekcja filmu pt. "Ralf Demolka", którego przesłaniem jest przyjaźń i tolerancja. Niektórzy w objęcia Morfeusza wpadli już podczas oglądania bajki, inni dopiero około trzeciej nad ranem. O godzinie ósmej dzieciaki zjadły pyszną jajecznicę przygotowaną przez panią kucharkę i niewyspani, ale w doskonałym nastroju, wróciły do domu.

/Elżbieta Żmij/

Zdjęcia>>>


Ferie - zajęcia plastyczne

21 stycznia w naszej szkole odbywały się zajęcia plastyczne dla chętnych uczniów. Co prawda przyszły tylko dwie osoby tj. Jakub Portasiński z klasy II wraz z młodszą siostrą Igą, która uczęszcza do naszego przedszkola, ale zajęcia i tak były udane. Dzieci uczyły się techniki filcowania na mokro. Na początku wykonały kule, które były podstawą do korali, a następnie ufilcowały wałeczki, które po pocięciu stały się kolorowymi elementami bransoletek. Ponieważ uczestnicy pracowali z wielkim zapałem nie trzeba było długo czekać na efekty ich wysiłków i ozdobna biżuteria już była gotowa. Kuba pewnie ofiaruje ją babci ponieważ 21 stycznia to akurat jej święto, natomiast Iga raczej zachowa ją dla siebie jak to mała modnisia.

 

Po wykonaniu biżuterii filcowej starczyło jeszcze czasu na malowanie na szkle według własnego twórczego pomysłu dzieci. Mam nadzieję, że uczestnicy byli zadowoleni, a w przyszłym roku na zajęciach pojawi się więcej osób o ile nie wyjadą na ferie gdzieś daleko.

/Ewelina Olejak/


Jasełka w Janowicach

W niedzielę 19 stycznia br. w kościele w Janowicach po Mszy św. odbyło się przedstawienie "Jasełka". Przygotowali je uczniowie klasy III pod kierunkiem swojego wychowawcy - Magdaleny Nycz i pani Anny Marek (nauczycielki religii). Mali aktorzy przypomnieli licznie zgromadzonej publiczności o tym, że nic nie jest tak ważne w rodzinie, jak miłość którą daję Bóg. Blasku przedsięwzięciu dodały także piękne stroje, przygotowane przez rodziców klasy trzeciej. Gra dzieci przeplatana była śpiewem kolęd i pastorałek przez uczniów klas starszych pod kierunkiem pani Doroty Pollak, co uświetniło całe przedstawienie.

Wszystkim aktorom, chórkowi dziękujemy, a szczególne podziękowania ślemy ku naszej wspaniałej widowni, która swą liczebnością nas bardzo pozytywnie zaskoczyła:)

/Magdalena Nycz/

Zdjęcia>>>            Film>>>


To możliwość spełniania marzeń sprawia,
że życie jest tak fascynujące”

P. Coelho
 

Spektakl "Kopciuszek" na scenie w ZSP Janowice

„Było wspaniale, profesjonalnie, rodzinnie, zabawnie!”

 

W sobotę 18 stycznia Mieszkańcy Janowic (i nie tylko) mieli możliwość podziwiania talentów uczniów naszej szkoły, a oni: grali, tańczyli i śpiewali.
Kolejny raz udowodniliśmy słuszność twierdzenia, że w działaniu zespołowym siła, bo wszystko wypadło wspaniale. Uczniowie koła teatralno-dziennikarskiego odegrali swoje role profesjonalnie, zabawnie i przekonująco, tancerze kółka tanecznego brawurowo zatańczyli w rytm znanych przebojów, a uczniowie klas młodszych w tańcu zwierzątek, luster i mażoretek zaprezentowali się od najlepszej strony. Wszystko było możliwe tego wieczoru, Kopciuszkowi spełniły się marzenia, pracowitość i wrażliwość pokonała egoizm i głupotę.
Jesteśmy niewielką placówką, ale talenty mamy ogromne, staramy się w każdym Uczniu odnaleźć Jego wyjątkowość, talent. Zaszczepić miłość do teatru, tańca, sportu. Tworzone widowiska niosą także przesłanie, tegorocznym było:

„To możliwość spełniania marzeń sprawia,
że życie jest tak fascynujące”
P. Coelho

Dziękujemy i zapraszamy za rok
Jolanta Kuczyńska

 


 

O pracy nad spektaklem
W tym roku szkolni aktorzy postanowili stworzyć spektakl o Kopciuszku. Nie było łatwo, gdyż, jak wiadomo, Kopciuszek był jeden a chętnych do roli głównej aż 24. Wspólnie jednak uzgodniono, że przydział ról nastąpi w połowie pierwszego półrocza, kiedy to młodzi aktorzy (klasa 4) będą mieli możliwość w pełni zaprezentowania swoich talentów. Tak też się stało. Pierwsze półrocze przeznaczyliśmy na szlifowanie talentów, pokonywanie nieśmiałości i twórcze działanie. Tworzyliśmy scenariusze, scenki, kryminalne historie, przeglądy talentów i wiele innych szalonych rzeczy. Efekty tych działań można było zobaczyć 18 stycznia na imprezie środowiskowej pt. „Kopciuszek”.
Przydział ról zaproponowałam ja, a młodzi aktorzy mieli zdecydować, czy się na takie obsadzenie zgadzają. Początkowo nie byli jednak przekonani, bo nadal wszyscy chcieli grać Kopciuszka, tylko Tymek był zadowolony, że dostał do zagrania rolę Macochy. W trakcie prób okazało się, że lepiej znam uczniów niż oni siebie, bo tzw. „Córeczki-Brzydule” – w wersji Oliwki i Julii wypadły rewelacyjne, podobnie perfekcyjnie w rolę Macochy wcielił się Tymek, który obdarzony jest ogromnym poczuciem humoru i talentem.
Tu muszę zaznaczyć, że od samego początku założyliśmy, że przygotowywana przez nas wersja, będzie bardziej zabawna niż poważna. Tak też się stało, bo w trakcie przedstawienia salwy śmiechu buchały z widowni, a Tymoteusz został ulubieńcem publiczności.
Kopciuszkiem w końcu została Karolina, gdyż jako jedyna zgodziła się zaśpiewać, zatańczyć (z chłopakiem na oczach wszystkich, co w tym wieku jest niezwykłym wyzwaniem :) i zagrać wychodzenie za mąż. Karolina zagrała wspaniale, podobnie jak wymieniona wcześniej trójka.
Pozostali uczniowie kółka teatralno-dziennikarskiego profesjonalnie wcielili się w role: narratorów, szlachcianek, sklepikarek, dam dworu, herolda, ochmistrza, rycerzy, lodziarza, wróżki, królewicza, króla i królowej.
W tych rolach wystąpili uczniowie, którzy do kółka należą od września tego roku szkolnego, albo ci, którzy nadal walczą z nieśmiałością.
Gra okazała się świetną zabawą, z czego szczególnie się cieszę, bo bardzo cenię sobie poczucie humoru oraz dystans do siebie i tego chcę nauczyć moich aktorów.

/pani Jolanta Kuczyńska/

Zdjęcia oglądaj jako pokaz slajdów>>>

 

Duża ilość pięknych zdjęć>>>  (dziękujemy panu Sławomirowi Lewczak)

Zapraszamy również na stronę "Chatka nad stawem">>>    - dziękujemy za ciepłe słowa:)


Zapraszamy też na stronę: Janowice gmina Bestwina>>> gdzie są relacje z tego wydarzenia i również wspaniałe zdjęcia, a także filmy.

Film_1>>>            Film_2>>>

 

Szczegółowe informacje i serdeczne podziękowania

Jolanta Kuczyńska- scenariusz, reżyseria oraz przygotowanie aktorów.

Aktorzy kółka teatralnego:

1.     Karolina Klasa- Kopciuszek,

2.     Tymoteusz Tomala- Macocha,

3.     Julia Bogusz- Kasieńka,

4.     Oliwia Szczypka- Haneczka,

5.     Tomasz Pasierbek- Lodziarz,

6.     Olaf Wiewióra- Ochmistrz,

7.     Maria Krzyżowska- Wróżka,

8.     Damian Kopaczka- Królewicz,

9.     Łukasz Rąba- Ochmistrz,

10. Bartłomiej Ajchler- Narrator,

11. Tomasz Kampczyk- Narrator,

12. Michał Dziergas- Herold,

13. Zoń Anna- Królowa, statystka,

14. Adrian Ślósarczyk- Król, statysta.

Szlachcianki, Mieszczanki, Damy dworu: Aleksandra Gołuszek, Natalia Agnieszka Mynarska, Natalia Ewa Mynarska, Martyna Olejak, Julia Olek, Katarzyna Stanclik, Karolina Pyka, Martyna Popielarczyk.

Monika Krężelok- 3 choreografie układów tanecznych: "No more Jack", "Americano", "Bałkanica" , stroje dla tancerzy i aktorów, garderoba.

Koło taneczne: Karolina Klasa, Julia Bogusz, Oliwia Szczypka, Łukasz Rąba, Kacper Krężelok, Tomasz Kampczyk, Karolina Pyka, Martyna Olejak, Natalia Agnieszka Mynarska, Natalia Ewa Mynarska, Justyna Kowalczyk, Aleksandra Gołuszek, Maria Krzyżowska, Julia Olek, Justyna Chromik, Anna Zoń, Aleksandra Mędrala, Martyna Kubik.

Klasa pierwsza „Taniec zwierzątek” – przygotowała Elżbieta Żmij: Jordanek Martyna, Kondratowicz Sara, Kohler Grzegorz, Pasierbek Patryk, Stanclik Alicja, Tańcula Wiktoria, Wójcik Julia,  Ziobro Martyna.

Klasa druga „Taniec brzydkich sióstr Kopciuszka z lustrami” – przygotowała Ewelina Olejak: Karina Brańka, Kacper Cygan, Krzysztof Janota, Monika Kasperek, Kacper Kubica,Bartosz Michulec, Aleksandra Niemczyk, Anna Niemczyk, Jakub Portasiński, Anna Sawkiewicz, Dorota Walaszek, Oliver Wróbel, Julia Zolich, Józej Zoń.

Klasa trzecia - Zespół mażoretek  „Stars” – układ taneczny i solowy „Cyrk” w wykonaniu Aleksandry Mędrali – przygotowała Magdalena Nycz: Kinga Czana,  Alicja Pilska,  Natalia Stanclik,  Monika Kasperek, Karina Brańka,  Anna Niemczyk,  Aleksandra Niemczyk,  Julia Zolich,  Emilia Szymańska,  Aleksandra Mędrala, Katarzyna Zawada, Natalia Bubak,  Martyna Kubik.

Jarosław Zolich - światło i dźwięk

Urszula Kal i Ilona Wójtowicz  - scenografia i rekwizyty

Dorota Pollak – podkład muzyczny, kompozytor piosenki Kopciuszka w wykonaniu Karoliny Klasa, przygotowanie Justyny Kowalczyk do piosenki „Ballada”

Obsługa szatni – Iwona Pieczka wraz z uczniami: Dawid Głombek, Natalia Pieczka, Szymon Woźniak

Danuta Uniwersał – plakaty, zaproszenia, ogłoszenia, emblematy

Agnieszka Czerwińska, Janina Filipowicz, Kazimiera Foltak, Barbara Geindek, Barbara Gołuszek, Anna Marek, Anna Markiel, Marlena Niemczyk–Handzlik, Andrzej Nycz – organizacja pracy w dniu imprezy     

Dziękujemy wszystkim za tak licznie przybycie, dziękujemy partnerom szkoły, którzy zechcieli przyjąć nasze zaproszenie, zaszczycili nas swoją obecnością: przewodnicząca KGW Krystyna Norymberczyk, przewodnicząca Rady Rodziców Ewa Mszyca, naczelnik OSP w Janowicach - Krzysztof Wróbel, redaktor „Magazynu Gminnego” -  Sławomir Lewczak, Radni Gminy Bestwina: Jerzy Borutka i Stanisław Nycz

Cała społeczność Zespołu Szkolno–Przedszkolnego w Janowicach wyraża ogromną wdzięczność i podziękowania dla Rady Rodziców za zakup profesjonalnej sceny, która będzie nam służyła przez wiele lat! 

Uczniowie biorący udział w przedstawieniu ”Kopciuszek” dziękują serdecznie za słodki poczęstunek ufundowany przez Radę Rodziców i Panią Jolantę Rąba.


Uczniowie klasy czwartej wraz z wychowawczynią składają gorące podziękowania za akcję sprzedaży gipsowych, świątecznych figurek, która była możliwa dzięki Pani Iwonie Olejak, która te figurki przygotowała oraz Martynie Olejak i Natalii A. Mynarskiej, które zajęły się sprzedażą tychże figurek.
Uzbierana kwota (125 zł ) została przeznaczona na cele klasowe, za co BARDZO dziękujemy!!! ))
Jolanta Kuczyńska z Uczniami klasy 4


Podsumowanie wyników za I półrocze
Zbliżają się ferie, a więc nadszedł najwyższy czas na podsumowanie wyników nauczania w I półroczu.
 

klasa średnia ocen
czwarta 4,45
piąta 4,33
szósta 4,63
szkoła 4,47

 

Uczniowie ze 100 % frekwencją
Alicja Stanclik, Natalia Stanclik, Jakub Portasiński, Emilia Drzewucka, Natalia Ewa Mynarska, Katarzyna Stanclik, Damian Kopaczka, Karolina Pyka, Tomasz Kampczyk.
 

Uczniowie ze średnią 4,75 i wyższą - gratulujemy!
klasa IV

Mynarska Natalia Agnieszka 5,36
Mynarska Natalia Ewa 5,27
Olejak Martyna 5,09
Stolarzewicz Jakub 5,00
Gołuszek Aleksandra 4,81

klasa V

Klasa Karolina 5,45
Popielarczyk Martyna 5,27
Bogusz Julia 5,18
Krzyżowska Maria 4,91
Szczypka Oliwia 4,91
Tomala Tymoteusz 4,91
Adamaszek Sabina 4,82
Pyka Karolina 4,82
Rąba Łukasz

4,82

 

klasa VI

Krężelok Kacper 5,40
Ajchler Bartłomiej 5,10
Kampczyk Tomasz 5,00
Maj Michał 4,80

/pani Iwona Pieczka/


„Pomoc dzieci w zimowym dokarmianiu zwierząt”

Nagrodzeni w akcji „Pomoc dzieci w zimowym dokarmianiu zwierząt” organizowanej przez Koło Łowieckie „Bażant” w Bestwinie to:

Dominik Stanclik

Grzegorz Maga

Anna Sawkiewicz

Gratulujemy!

/pani Marlena Niemczyk-Handzlik/


Jest taki dzień - wigilia 2013
    20 grudnia w naszej szkole odbyły się wigilie klasowe po zakończeniu, których spotkaliśmy się wszyscy na sali gimnastycznej. Każda klasa przygotowała po dwie kolędy, które następnie zaprezentowała przed całą społecznością szkolną. Tradycyjnie całą uroczystość uświetnił występ przedszkolaków, których wszyscy uwielbiamy słuchać. Wyjątkową atmosferę podkreślił również występ Kacpra Kubicy z klasy drugiej, który swoja grą na skrzypcach urzekł wszystkich uczniów i nauczycieli.

/pani Monika Krężelok/

Zdjęcia>>>


Wigilia klasowa


Dzień 20.12.2013r w naszej szkole był dniem wigilii klasowych, gdzie wspólnie przeżywaliśmy świąteczny czas. Wychowawca wraz z uczniami klasy III po przygotowaniu świątecznego stołu, na którym znajdowały się pierniki, owoce i inne słodkości połamali się opłatkiem, składając sobie świąteczne i noworoczne życzenia. Następnie obdarowywaliśmy się prezentami, które dzieci przygotowały dla siebie nawzajem. Nie zabrakło również wspólnego kolędowania wraz z wychowawcami i Panią Dyrektor, podczas którego towarzyszyła nam miła, rodzinna i bożonarodzeniowa atmosfera.

/pani Magdalena Nycz/

Zdjęcia>>>


Przygotowania świąteczne klasy III
   
Każdy z nas z niecierpliwością odlicza dni do nadejścia Świąt, kiedy wspólnie zasiądziemy do wigilijnego stołu, na którym zawsze mamy same specjały. Dlatego, na zajęciach technicznych uczniowie klasy III mieli za zadanie przypomnienie sobie jakie potrawy tworzymy na wigilijny stół i sporządzenie ich z różnych materiałów. Dowiedzieliśmy się, że nie w każdym domu spożywamy takie same potrawy ponieważ utrzymujemy różne tradycje i zwyczaje. Uczniowie wykazali się nieprzeciętną twórczością zarówno przy tworzeniu potraw jak również przy wspólnym ubieraniu choinki.

/pani Magdalena Nycz/

Zobacz zdjęcia >>>


Akcja "Poczytaj Bratkowi"
   
W piątek 13 grudnia nie był to dzień pechowy dla uczniów klasy III i naszych przedszkolaków lecz wręcz przeciwnie. W tym dniu przyłączyliśmy się do akcji , która ma miejsce w całej Polsce pt: "Poczytaj Bratkowi", celem tego przedsięwzięcia jest rozwijanie u uczniów klasy III czytelnictwa oraz pomoc w adaptacji do szkoły najmłodszych uczniów. Na początku zajęć obejrzeliśmy film pt: "Już jestem samodzielny", po którym usłyszeliśmy pukanie do drzwi- przyjechał do nas, do Janowic nasz przyjaciel "Bratek" aby wysłuchać jak dzieci pięknie czytają wiersze. Po zabawach ruchowych, prawie każdy uczeń klasy III miał okazję przeczytać fragment wiersza naszym przedszkolakom, które miały wiele pytań i okazało się , że mają ogromną wiedzę na każdy temat. Zostali również wyróżnieni trzej uczniowie z klasy III, którzy otrzymali dyplom "Mistrz czytelnictwa"- m.in. Katarzyna Zawada, Patryk Kubik, Martyna Kubik. Nasz Bratek pozostał w przedszkolu w nowym kąciku czytelniczym a my zachęcamy również wszystkich rodziców do czytania książek naszym małym pociechom :)

/pani Magdalena Nycz/

Zobacz zdjęcia >>>


Gminny konkurs recytatorski pt: "Barwy jesieni"
11 grudnia uczniowie naszej szkoły, którzy zostali wcześniej wyłonieni w szkolnych eliminacjach wyjechali na Gminy Konkurs Recytatorski pt:"Barwy jesieni" organizowany przez Zespół Szkolno - Przedszkolny w Bestwince. Uczestnicy recytowali piękne wiersze o tematyce jesiennej, a konkurencja była spora, podobnie jak wysoki poziom jaki reprezentowali recytatorzy ze wszystkich szkół. W wyniku prac jury zostali wyłonieni laureaci, a wśród nich: Kacper Kubica z kl.II, który zajął I miejsce w kategorii klas młodszych i Tymoteusz Tomala, który zajął I miejsce w kategorii klas starszych, natomiast Grzegorz Kohler został wyróżniony wśród uczniów klas I - III, a Natalia Ewa Mynarska podobnie jak pozostali uczestnicy otrzymała dyplom uczestnictwa i słodki upominek.

 Laureaci otrzymali piękne nagrody książkowe, a wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni za udział w konkursie. Laureatom gratulujemy, a organizatorom konkursu dziękujemy za miłą atmosferę i wspaniale przygotowany konkurs.

/pani Ewelina Olejak/

Zobacz zdjęcia>>>


Mikołaj w szkole
Dnia 5 grudnia, dzień wcześniej niż zwykle, naszą szkołę odwiedził Mikołaj. Ten niecodzienny gość wzbudził mnóstwo emocji wśród uczniów, wykazując się cierpliwością, ciepłem i serdecznością w stosunku do naszych milusińskich. Wszyscy wierzą jeszcze w dobroć Świętego Mikołaja, który obdarowuje nas podarunkami. W tym roku sponsorem Mikołaja była nasza wspaniała Rada Rodziców. W imieniu naszych uczniów serdecznie dziękujemy za przygotowane paczki pełne przepysznych słodyczy.
Mikołaju, nie zapomnij o Nas w przyszłym Roku!

/Elżbieta Żmij, Magdalena Nycz/

Zobacz zdjęcia>>>


Szkolne eliminacje do Gminnego Konkursu Recytatorskiego.
Uczniowie naszej szkoły, którzy uczestniczą w zajęciach świetlicowych brali udział w szkolnym etapie konkursu recytatorskiego, który miał za zadanie wyłonić po dwóch laureatów z klas I - III i IV - VI, którzy wezmą udział w Gminnym Konkursie pt: "Barwy jesieni" organizowanym przez Zespół Szkolno - Przedszkolny w Bestwince. Uczestników było wielu, głównie z klas I - III, a poziom bardzo wysoki. Po długich naradach jury wybrało: Grzegorza Kohler z kl.I i Kacpra Kubicę z kl.II oraz Tymoteusza Tomala z kl. V i Natalię Ewę Mynarską z kl.IV. Uczestnikom gratulujemy.

/pani Ewelina Olejak/

Zobacz zdjęcia>>>


Andrzejki i Dzień wróżb już za nami

Tradycją stało się organizowanie przez samorząd Uczniowski w naszej szkole Dnia wróżb. Poprzedzony on był zabawą andrzejkową, która odbyła się dzień wcześniej. Jak zawsze wszyscy wspaniale się bawili. Dzień wróżb odbywał się w sali świetlicy szkolnej, która na ten czas niesamowicie przemieniła swe wnętrze, aby oddać nastrój tego dnia. Każdy uczeń od klasy pierwszej do szóstej mógł poznać swą przyszłość, dowiedzieć się czegoś o sobie. Oczywiście wysłuchiwaliśmy tego z przymrużeniem oka. Widać było, że wszyscy dobrze się bawili, a Samorząd Uczniowski stanął na wysokości zadania przygotowując ten atrakcyjny dzień dla swych kolegów.

Opiekun SU

Zdjecia >>>


Andrzejki

Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.
Dzieci często zastanawiają się co ich w życiu spotka, planują i marzą. Z niecierpliwością oczekują na ten niezwykły, inny niż wszystkie dzień – dzień tajemniczych wróżb i czarów, połączonych z zabawą oraz tańcem. Są różne sposoby, żeby dowiedzieć się, co nas czeka w przyszłości. Można pójść do wróżki, która ma czarnego kota i szklaną kulę. Można zapytać Cyganki, która wróży z kart i ręki. Można też wróżyć sobie samemu, ale trzeba to robić w czasie niezwykłym. Ten niezwykły czas miał miejsce w piątek 29 listopada, kiedy to uczniowie kl. IV – VI, pod kierunkiem p.Agnieszki Czerwińskiej zaprosili wszystkich do wspólnej zabawy i zapewnili wszystkim wiele atrakcji na świetlicy szkolnej. Uczniowie wyglądali zjawiskowo przebrani w różne "tajemnicze stroje". W klasach I-III również nie brakowało chętnych uczniów do wróżenia, każdy uczeń miał inny, ciekawy pomysł na tą "naszą przyszłość".
Wszyscy byli zadowoleni, uśmiechnięci i już z niecierpliwością oczekują następnej zabawy andrzejkowej.

/pani Magdalena Nycz/

Zobacz zdjęcia>>>


Święta tuż tuż.....

Nadchodzi czas przygotowań, już niedługo zasiądziemy przy wigilijnym stole ale czeka nas jeszcze sporo pracy. Uczniowie klasy III postanowili pomóc swoim rodzicom poprzez zrobienie różnych ozdób, które wprowadzają do naszych domów świąteczny klimat. Każdy uczeń miał inną, oryginalną koncepcję, dzięki temu ozdoby były bardzo różnorodne. W tworzeniu naszych "arcydzieł" towarzyszyła nam muzyka relaksacyjna. Wszystkie prace były wykonane bardzo starannie a dzieci wykazały się nadzwyczajną inwencją twórczą.

Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć;)

/pani Magdalena Nycz/

Zdjęcia>>>


Szkice węglem
Nasi trzecioklasiści doskonale orientują się, jak wydobywany jest węgiel oraz znają różne możliwości jego zastosowań. Wiedzą, że nie tylko możemy wykorzystać go w zimie do ogrzewania naszych domów, lecz także możemy wykonać dzięki niemu różne oryginalne rysunki. Sami zobaczcie jak poradzili sobie z tym zadaniem nasi uczniowie, a my zachęcamy do takiej rozrywki na chłodne zimowe dni i gwarantujemy dobrą zabawę i mnóstwo radości.

/pani Magdalena Nycz/

Zdjęcia>>>


I MEMORIAŁ IM. ANNY KRYSTYAN
27 listopada 2013 roku w Bestwinie miało miejsce wyjątkowe wydarzenie, a mianowicie reprezentanci wszystkich szkół w gminie spotkali się, żeby uczestniczyć w I Turnieju Gier i Zabaw Ruchowych zorganizowanym na cześć pani Anny Krystyan. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie następujących klas:
Klasa III: A.Mędrala, Z.Piekiełko, E.Szymańska, M.Kubik, N.Bubak, P.Zeman, P.Kubik, M.Ochman, D.Stefański, K.Kasolik.
Klasa IV: N.A.Mynarska, N.E.Mynarska, K.Stanclik, R.Formas, M.Olejak, R.Drozd, G.Maga, Sz.Nowak, T.Pasierbek, O.Wiewióra.
Klasa V: M.Popielarczyk, K.Klasa, S.Adamaszek, J.Bogusz, O.Szczypka, Ł.Rąba, M.Wójtowicz, O.Nycz, Sz.Woźniak, K.Piekiełko.
Zabawa była świetna, wszyscy dzielnie walczyli do samego końca. Ogromne zaangażowanie i ciężka praca uczniów zostały nagrodzone całym mnóstwem nagród i pucharami. Organizatorzy Turnieju sprawili, że wszyscy czuliśmy się wygranymi. Bardzo dziękujemy za doskonałą zabawę i miłą atmosferę.

/pani Monika Krężelok/

Zdjęcia udostępnił nam Pan Sławomir Lewczk - dziękujemy,

można oglądać przez stronę Gminy Bestwina>>>

lub bezpośrednio w galerii>>>


W zakładkach język polski i historia

najnowsze wiadomości z dyskoteki,

konkurs z języka polskiego,

oraz informator sprawdzianu 2015, czyli dla obecnej klasy 5.

/pani Jolanta Kuczyńska/


TENIS STOŁOWY
19 listopada 2013 roku odbyły się w Bestwince, gminne eliminacje w tenisie stołowym. W tym roku naszą szkołę reprezentowała tylko drużyna chłopców w składzie: Ł.Raba, T.Tlaga, D.Kopaczka, T.Kampczyk. Drużynowo wywalczyliśmy 3 miejsce, natomiast indywidualnie nasi reprezentanci uplasowali się na następujących pozycjach: Ł.Raba – 6 miejsce, T.Tlaga – 9 miejsce, D.Kopaczka – 13 miejsce, T.Kampczyk – 14 miejsce. Warto również dodać, że 23 listopada (sobta) Ł.Raba, T.Tlaga, D.Kopaczka uczestniczyli w Grand Prix Bestwinki w Tenisie Stołowym, gdzie T.Tlaga wywalczył 1 miejsce, Ł.Raba 4 miejsce, a D.Kopaczka 5 miejsce.

Gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych turniejach.

/pani Monika Krężelok/


Święto MISIA


Dzisiaj, 25 listopada pierwszaki zaprosiły do klasy swoje ulubione niedźwiadki, by złożyć im życzenia w dniu Pluszowego Misia. Na uroczystość przybyły również inne pluszaki w różnych rozmiarach i kolorach. Święto misia zbiegło się z urodzinami Julki, więc dzień minął w wyjątkowo miłym nastroju. Wszystkim misiom, dużym i małym, składamy serdeczne życzenia!

/pani Elżbieta Żmij/

Zobacz zdjęcia>>


Epoka rycerzy –żywa lekcja historii w klasie 5
Uczniowie postanowili przybliżyć kolegom i koleżankom jeden ze średniowiecznych stanów – stan rycerski. Wykorzystując talenty aktorskie, odegrali scenki dotyczące postrzyżyn, pasowania giermka na rycerza, wyprawy na bitwę, walki i powrotu w chwale do domu. Pojawił się też wątek romantyczny, w którym dama obdarowywała rycerza wstęgą, a on przyrzekał jej wierność. Grając, uczniowie przybliżyli i utrwalili wiadomości związane z kodeksem rycerskim oraz życiem codziennym rycerza.
Uczniowie sami przygotowali stroje, rekwizyty i teksty. Brawo!

/pani Jolanta Kuczyńska/

Zobacz zdjęcia>>>


Ankieterzy w naszej szkole – język polski

Uczniowie klasy szóstej przeprowadzili badania dotyczące czytelnictwa. Badaniami objęli trzy grupy: dorosłych (rodzice, dziadkowie, znajomi), uczniów klas 4-6 oraz uczniów klas 1-3.

Szóstoklasiści zostali podzieleni na trzy grupy – losowo, następnie postanowiliśmy, że badaniami obejmą 30% uczniów z każdej klasy (numery ankietowanych uczniów zostały wylosowane) i taką samą ilość dorosłych. Kolejnymi działaniami stało się: ułożenie pytań, rozdzielenie zadań, przeprowadzenie badań i stworzenie wykresów do opracowanych wyników. Przez tydzień szóstoklasiści prowadzili badania. Uczyli się zadawać pytania, opracowywać wyniki, prezentować je w wyrazisty, czytelny sposób.

Po przeprowadzonych badaniach okazało się, że uczniowie i dorośli czytają książki dość chętnie. Uczniowie najczęściej sięgają po książki ze szkolnej biblioteki. Dorośli najczęściej czytane książki kupują lub pożyczają od znajomych.

/pani Jolanta Kuczyńska/


Pożeracze liter
   
W piątek 15 listopada uczniowie klasy pierwszej przy pomocy Wielkiej Księgi („Słownika Języka Polskiego”) zostali pasowani na Pożeraczy Liter. W ten sposób zostali uczestnikami Świerszczykowego Klubu Pożeraczy Liter, którego celem jest promowanie czytelnictwa wśród uczniów klas 0-3 szkół podstawowych poprzez zapoznanie uczniów z bogactwem literatury dla dzieci, wyrabianie wśród dzieci potrzeby i nawyku obcowania z książką lub czasopismem, rozwijanie u dzieci sprawności językowych, twórczego myślenia i wyobraźni oraz wspieranie nauczycieli i rodziców w zachęcaniu i motywowaniu uczniów do czytania książek w dobie wirtualnej rzeczywistości. W czasie zajęć dzieci wysłuchały fragmentów literatury dziecięcej, obejrzały wystawkę książek i różnych numerów „Świerszczyka” oraz wykonały wielkiego Pożeracza Liter i zrobiły z nim zdjęcia.
Na zakończenie zajęć otrzymały legitymacje członków klubu (po każdej zapełnionej legitymacji uczniowie otrzymają znaczki Pożeracza), zakładki oraz nauczyły się wierszyka klubowicza:

„My jesteśmy Pożeracze, jemy słowa, jemy zdania!
Chrup! Literka po literce poznajemy smak czytania!”
Wszystkim klubowiczom życzymy wspaniałych przygód z książką!

/pani Ela Żmij/

Zdjęcia>>>


Wrażenia po „żywej lekcji przyrody” (j.polski)
   
Dnia 15 listopada 2013 roku w naszej szkole odbyła się żywa lekcja przyrody. Przyjechała pani Magda z pięcioma pięknymi, okazałymi wężami. Właścicielka gadów posiadała dużą wiedzę na temat tych zwierząt. Przedstawiła nam dwa pytony, boa tęczowego i kilka innych okazów. Każdy z uczniów mógł dotknąć przedstawiciela danego gatunku. Najbardziej zadziwiła mnie informacja, że węże muszą się "namaczać", aby zrzucić naskórek. Ta lekcja była niezwykła i ekscytująca!

/Oliwia Szczypka/

   

W piątek przyjechała do nas właścicielka węży. Przedstawiła nam na drugiej lekcji pięć z nich: Julka, Karolinę, Basię, boa tęczowego (bez imienia) i Kazia albinosa.
Na początku baliśmy się trochę, że węże nas uduszą lub ugryzą, ale pani- opiekunka węży - wytłumaczyła nam, że jeśli nie będziemy krzyczeć, to nic nam nie zrobią. Prowadząca żywą lekcję pani bardzo ciekawie nam opowiadała o swoich pupilach. Było widać, że bardzo je kocha. Opowiedziała nam też, że węże często zrzucają wylinki, czyli swoje naskórki. Najbardziej zaskoczyło mnie to, że węże zawieszają się na szyi człowieka nie dlatego, że chcą go udusić, tylko dlatego, że ciało człowieka jest bardzo ciepłe. Ci, którzy mieli ochotę, mogli węże pogłaskać.

/Karolina Klasa/

 

Dnia 15.11.13r. przyjechała do nas właścicielka pięciu węży: Julka, Karoliny, Basi, Kazia oraz węża bezimiennego. Wszystkie były piękne i chociaż wydawały się niebezpieczne, były miłe. Kazio jednak był najpiękniejszy, gdyż miał nietypowy kolor, był albinosem. Pani Magda bardzo ciekawie o nich opowiadała i widać było, że bardzo o nie dba i je kocha. Pokazała nam także wylinkę, czyli „naskórek” węża, który te zwierzęta zrzucają. Najbardziej zdziwiło mnie to, że węże są ciepłe i suche, chociaż ja myślałam, że są mokre i zimne. Podobała mi się ta lekcja i chcę, aby takie zajęcia robiono częściej.

/Julia Bogusz/

Zobacz zdjęcia wyświetlając jako pokaz slajdów - węże są miłe>>>


 „Mrówka” Jana Brzechwy, czyli rzecz o wyręczaniu się innymi.
Uczniowie klasy V rozważania o obłudzie, odpowiedzialności, pracowitości, prawdomówności, zapale, lenistwie i pozoranctwie podsumowali, inscenizując znany wiersz Jana Brzechwy „Mrówka”. Wyszło im to świetnie. Stół został zastąpiony plecakiem, w zwierzęta występujące w tekście wcielili się kolejni uczniowie. Tak powstała współczesna wersja „mrówki.” Ciekawe, czy Czytelnicy odgadną, kto zagrał mrówkę?
Niestety, tekst jest wciąż aktualny.

Jolanta Kuczyńska

Jan Brzechwa
„Wół „
Wół
Miał odwieźć do szkoły stół.
Powiada do osła: "Na wieś
Stół ten do szkoły zawieź."
Osioł pomyślał: "O, źle!"
I rzecze do kozła: "Koźle,
Odwieź ten stół, bardzo proszę,
Dostaniesz za to trzy grosze."
Zawołał kozioł barana:
"Odwieź ten stół jutro z rana."
Baran był na podwórku,
Do psa więc powiada: "Burku,
Odwieź, bo mnie nie ochota!"
Pies wezwał do siebie kota
I warknął: "Kocie-ladaco,
Ty zająć się masz tą pracą!"
Kot stołu wieźć nie zamierza,
Przywołał w tym celu jeża.
Jeż myśli: "Gdzie stół, gdzie szkoła?"
Więc szczura do siebie woła
I mówi: "Do pracy, szczurze,
Stół odwieź szybko, a nuże!"
Szczur chciał się myszą wyręczyć,
Lecz mysz nie lubi się męczyć,
Więc rzecze do żaby: "Żabo,
Stół odwieź, bo mnie jest słabo."
Żaba jaszczurkę zoczyła:
"Jaszczurko, bądź taka miła,
Najmocniej proszę cię, zawieź
Stół ten do szkoły na wieś."
Jaszczurka w pobliskich gąszczach
Zdołała dostrzec chrabąszcza:
"Stół odwieź, chrabąszczu drogi,
Bo bardzo bolą mnie nogi."
Lecz chrabąszcz to okaz lenia,
Powiada więc od niechcenia:
"Wiesz, mucho, zamiast tak brzęczeć
Mogłabyś mnie wyręczyć."
Mucha do mrówki powiada:
"Jest to okazja nie lada,
Stół trzeba odwieźć do szkoły.
Ty lubisz takie mozoły."
Mrówka,
Nie mówiąc nikomu ani słówka,
Chociaż nie była zbyt rosła,
Wzięła stół i do szkoły zaniosła

Zdjęcia >>>


Teatrzyk „ Zielona Gęś” ma zaszczyt przedstawić: „Sposób na dobry humor”!

Uczniowie klasy VI postanowili wcielić się w role Gżegżółki, Piekielnego Piotrusia, Narratora i zaśmiać się z przywar i wad Polaków, wykorzystując do tego celu wciąż aktualny tekst Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, czyli ukazujący się w latach 1946-50 na łamach  „Przekroju”: Teatrzyk „Zielona Gęś”.

Uczniowie losowo zostali podzieleni na trzy grupy i zaprezentowali swój talent kabaretowy na „deskach” pracowni humanistycznej.

Lekcja okazała się wspaniałą zabawą i jednocześnie pouczającą lekcją o teatrze, didaskaliach, podziale na sceny. Uczniowie sami musieli przypisać sobie zadania (często więcej niż jedno).

Podsumowując prace, stwierdzili, że bardzo dobrze im się współpracowało.

/pani Jolanta Kuczyńska/

Zdjęcia oglądaj jako pokaz slajdów>>>


    Krzyżacy nad Bałtykiem – lekcja historii w klasie 5
Sabina Adamaszek postanowiła urozmaicić lekcję historii, zamieniając się w średniowiecznego rycerza Zakonu Szpitala Najświętszej Panny Marii Domu Niemieckiego w Jerozolimie. Zgromadzenie to powstało pod koniec XII wieku w Palestynie. Rycerze zakonni walczyli tam w obronie Ziemi Świętej przed muzułmanami. Prowadzili ponadto szpitale i chronili pielgrzymów przybywających z Europy.


Sabina przybliżyła swoim kolegom i koleżankom postać rycerza zakonnego, Krzyżaka, nie tylko przebierając się za niego, ale także opowiadając o nim, co było bardzo interesujące i pouczające.
 

Bardzo dziękuję Mamie Sabinki, która uszyła ten niesamowity strój:)

/pani Jolanta Kuczyńska/


    „Chłopcy z placu Broni”, czyli Związek Zbieraczy Kitu

Uczniowie klasy V wcielili się w role głównych bohaterów lektury i z podziałem na role przeczytali fragment (kilku stronicowy) dotyczący Związku Zbieraczy Kitu. Czytającym towarzyszył oczywiście narrator, w którego wcielił się Tomek Tlaga. Wszyscy zasługują na pochwałę za posłużenie się odpowiednią dykcją, bezbłędne przeczytanie sporego fragmentu oraz grę aktorską, która urozmaiciła tekst. Publiczności klasowej bardzo spodobała się prezentacja lektury.

PS. Można się spotkać także z takimi zapisami tytułu utworu F. Molnara: „Chłopcy z Placu Broni”, „Chłopcy z placu broni”, zgodny z polskimi regułami ortograficznymi  jest zapis tytułu będącego tytułem artykułu.

/pani Jolanta Kuczyńska/


11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości
11 listopada przedstawiciele naszej szkoły wzięli udział w uroczystościach związanych z obchodami 95.rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. O godz. 8:00 uczestnicy uroczystości wzięli udział we mszy świętej, po której wysłuchaliśmy koncertu laureatów XIV Parafialnego Przeglądu Pieśni Patriotycznej w Bestwinie. Następnie delegacje wyruszyły pod pomnik „Tych, którzy życie oddali Polsce” (przy Urzędzie Gminy Bestwina), gdzie zostały złożone kwiaty.

Naszą szkołę reprezentowała: Maria Krzyżowska oraz p.dyrektor Urszula Kal i p.Jolanta Kuczyńska.


Obchody Święta Niepodległości w naszej szkole
   
W dniu 8 listopada 2013 roku w Zespole Szkolno-Przedszkolnym im. Marii Konopnickiej w Janowicach odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości.
Uroczystość rozpoczęta została odśpiewaniem hymnu narodowego. Następnie pani Jolanta Kuczyńska zaprosiła do wysłuchania części artystycznej.
Uczniowie należący do kółka teatralnego zaprezentowali swój program. Składały się na niego recytowane wiersze oraz rozmowy uczniów na temat aktualnego święta. Potem najmłodsi uczniowie naszej szkoły- przedszkolacy - zaśpiewali dwie patriotyczne pieśni.
Wszyscy byli odświętnie ubrani, a do bluzek i koszul, po lewej stronie, dopięte mieli biało-czerwone kotyliony. Na zakończenie uroczystości przypomniano jeszcze o wywieszeniu na dzień święta biało-czerwonej flagi. Nasza szkoła z czcią upamiętniła 95. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Tymoteusz Tomala

Dnia 8.11.2013r. na sali gimnastycznej odbyła się uroczysta akademia z okazji święta upamiętniającego odzyskanie przez Polskę niepodległości.
W przedstawieniu brało udział około dwudziestu utalentowanych uczniów, których przygotowała p.Jolanta Kuczyńska. Wszyscy aktorzy znakomicie poradzili sobie z recytacją.
Następnie przedszkolacy zaprezentowali swoje umiejętności wokalne. Cała widownia powstała i zaczęła bić brawa.
Uroczystość okazała się wspaniałą lekcją historii.
Oliwia Szczypka

8.11.2013r. o godzinie 8:15 na sali gimnastycznej w Janowicach odbyła się uroczysta akademia z okazji święta odzyskania przez Polskę niepodległości. Na szkolnej scenie wystąpili uczniowie szkolnego koła teatralnego, którzy zaprezentowali program, na który złożyły się teksty poetyckie i epickie. Uczniowie w przystępny sposób zaprezentowali trudną lekcję historii. Po nich na scenę weszli przedszkolacy, którzy zaśpiewali dwie piosenki patriotyczne. Wszystkim się bardzo podobało.
Łukasz Rąba

Zdjęcia>>>

Uroczystość zakończona została wręczeniem nagród tym (uczniom i klasom), którzy zebrali najwięcej makulatury.

Bardzo dziękuję Uczniom, którzy mimo choroby (a nawet z gorączką) przyszli do szkoły, aby współtworzyć uroczystą akademię i życzę Im dużo zdrowia.

/pani Jolanta Kuczyńska/


I Gminna Gra Terenowa o tematyce historyczno – etnograficznej
   
25 października o godzinie 9.30 na parkingu pod ZSP w Bestwinie zebrało się dwanaście drużyn z czterech szkół Gminy Bestwina. Naszą Szkołę reprezentowały trzy drużyny z klas IV - VI: drużyna nr 1 „Wikingowie” (Maria Krzyżowska, Oliwia Szczypka, Jan Maga, Michał Maj, Mateusz Wójtowicz, opiekun – p. Urszula Kal), drużyna nr 8 (Justyna Chromik, Karolina Klasa, Martyna Popielarczyk Michał Dziergas, opiekun – p. Krzysztof Dziergas), drużyna nr 11 „Pięciu Alei” (Natalia Ewa Mynarska, Damian Kopaczka, Adrian Ślósarczyk, Tymoteusz Tomala, opiekun – p. Ilona Wójtowicz).
Po powitaniu przez przewodniczącą Towarzystwa Miłośników Ziemi Bestwińskiej p. Dorotę Surowiak i Wójta Gminy Bestwina p. Artura Beniowskiego oraz otrzymaniu pakietu informacji i materiałów ruszyliśmy na trasę pełni entuzjazmu, choć nie do końca świadomi, z czym będziemy musieli się zmierzyć. Mieliśmy oczy i uszy otwarte, bo oprócz punktów, do których zgodnie z zapisem mapy powinniśmy dotrzeć , to jeszcze miały na nas czekać dodatkowe atrakcje typu: ruchomy cel - biegająca sanitariuszka czy czerwone znaki, których nie można było przeoczyć!

Na poszczególnych punktach czekały na nas zadania, w których wykazywaliśmy się szybkim czytaniem tekstów ze zrozumieniem dotyczących: rysu historycznego Armii Krajowej i innych organizacji z czasów II wojny światowej, życia rodziny Habsburgów, życia codziennego mieszkańców Bestwiny, gospodarstw rybnych czterech sołectw naszej Gminy. Czytaliśmy mapę naszego terenu, wyszukując najważniejsze informacje, pisaliśmy list dla potomnych, który zostawiliśmy w kapsule czasu, układaliśmy legendę na podstawie otrzymanych zdjęć, szukaliśmy grobów zasłużonych ludzi dla naszej Małej Ojczyzny i wykonywaliśmy wiele innych wartościowych zadań. Oprócz „burzy mózgów” mogliśmy także wykazać się sprytem, umiejętnościami zręcznościowymi, jak: łowienie rybek, przechodzenie przez pajęczynkę czy uwalnianie grosika z kostki lodu. Biegaliśmy też „na czas” w maskach przeciwgazowych, rozkładaliśmy namiot – żałowaliśmy, że zabrakowało nam czasu, by pobyć w nim dłużej… Na każdym punkcie, by nie zabrakło nam siły i energii do dalszej pracy otrzymywaliśmy „małe co nieco”. Po wspaniałej i owocnej wędrówce zakątkami Bestwiny dotarliśmy do celu, jakim było Muzeum im. ks. Bubaka. Tu czekał na nas obfity posiłek ( grzane kiełbaski, chleb ze smalcem, ciasto, gorąca herbatka) i oczywiście rozstrzygnięcie wyników Gry.

Indywidualnie: I miejsce – drużyna nr 9, „FC Kaniów” z ZSP z Kaniowa
II miejsce - drużyna nr 12 z ZSP z Bestwinki
III miejsce - drużyna nr 1 „ Wikingowie” z ZSP z Janowic
Drużynowo: I miejsce i Puchar Wójta Gminy Bestwina zdobył ZSP z Bestwinki
II miejsce – ZSP z Janowic
III miejsce – ZSP z Kaniowa
IV miejsce – ZSP z Bestwiny


Cieszymy się z naszego sukcesu, jednak nie wyniki w tej Grze były najważniejsze. Spędziliśmy bogate w wrażenia i wiedzę, fantastyczne, sobotnie przedpołudnie. Serdecznie dziękujemy Organizatorom! Już dzisiaj żałujemy, że tak dobra zabawa czeka nas dopiero za dwa lata.

Zdjęcia >>>


Ziemniaczane stworki
Co można zrobić z ziemniaka?
O, ho!
Mówiąc najprościej:
sto różnych różności.
Kartoflankę, przecierankę,
i do innych zup dodatki,
miskę kopytek, patelnię frytek,
ziemniaczane płatki.
A jeszcze (lizać palce!)
placki smażone na smalcu.
Z masłem smażone puree,
same do ust się pchają, nie?
I te super ziemniaki w mundurkach,
z gorącą, chrupiącą skórką,
wyciągnięte z popiołu, z ogniska,
gdy mgły snują się dokoła i iskra pryska...


Czy wiecie, ile jest potraw z ziemniaków w naszej polskiej kuchni?
Baaaaaaaaardzo dużo i wszystkie są nadzwyczaj pyszne!
Z ziemniaków można też zrobić różne śmieszne stworki.
Ten wierszyk był tylko małą podpowiedzią, a dzieci miały same powymyślać swoje stworki z tego popularnego u nas warzywa.
Warto obejrzeć, jak dzieci świetnie poradziły sobie z tym zadaniem.

/pani Magdalena Nycz/

Zdjęcia >>>


"Ślubujemy być mądrymi Polakami"   

14 października Szkoła Podstawowa w Janowicach po raz kolejny przyjmowała pierwszaków w poczet swoich uczniów. Ten dzień przyniósł najmłodszym żakom wiele radości, a ich rodzicom dał chwile wzruszenia i dumy ze swoich pociech.
Dzieci w rytm "Marsza Radetzkiego" wkroczyły na salę, gdzie zostały przywitane gromkimi brawami, po czym wspólnie z drugoklasistami wystąpiły w montażu słowno-muzycznym wykazując się talentem aktorskim. Na zakończenie ślubowały, obiecując godnie reprezentować swoją szkołę, a Pani dyrektor Urszula Kal każdego pierwszaka pasowała wielkim ołówkiem na ucznia.

Ledwo emocje trochę opadły to przyszła pora na prezenty: pamiątkowe dyplomy, legitymacje szkolne, książeczki SKO z wkładem 10zł oraz rogi obfitości pełne łakoci. Uśmiech zdobił już każdą małą buzię od ucha do ucha. Teraz pierwszaki wraz z rodzinami usiadły przy pięknie przystrojonych stołach, by zjeść przepyszne ciasta i podzielić się wrażeniami.
Dziękujemy Rodzicom za przygotowanie sali, ciast oraz rogi obfitości. Dziękujemy Bankowi Spółdzielczemu w
 Bestwinie za wpłatę na nasze książeczki. Dziękujemy starszym kolegom i koleżankom za występy na naszej uroczystości.

Pierwszaki z wychowawczynią

Zdjęcia>>>


Święto Edukacji Narodowej w naszej szkole!
14 października Samorząd Uczniowski w imieniu wszystkich uczniów podziękował swoim nauczycielom za trud i poświęcenie, jakie wkładają w ich wychowanie i kształcenie. Uczynił to w sposób uroczy i humorystyczny. Myślą przewodnią przygotowanego przedstawienia było „Skąd nauczyciel wziął się na ziemi”. Okazało się, że odwiedził on raj, piekło i w końcu przywędrował na ziemię. Nie obyło się również bez pięknych kwiatów i życzeń. Był to bardzo miły i przyjemny dzień dla wszystkich.

/pani Agnieszka Czerwińska/

Zdjęcia>>>


IDZIE JESIEŃ DARY NIESIE, JESIEŃ KOLOROWA......
Jesień jest jedną z najpiękniejszych pór roku, ze względu na bogactwo darów i kolorów jakimi nas otacza. Uczniowie bardzo lubią jesienne wycieczki i spacery, dlatego też postanowiliśmy wybrać się na dodatkowych zajęciach przyrodniczych na wędrówkę do lasu, która odbyła się 08.10.2013. Uczniowie z klasy III doskonale wiedzą jakie zjawiska przyrodnicze związane są z jesienią tj. zmiana koloru liści, ich opadanie, pojawienie się grzybów. Zbieraliśmy owoce dębu, kasztanowca, jarzębiny, kolorowe liście, drobne kawałki kory i mchów. Towarzyszyło nam ciepłe słoneczko, lekki wiaterek i oczywiście dobre humory. Spacer leśną ścieżką dotlenił nasze organizmy, zrelaksował jak również poprawił naszą kondycję, a wiec zachęcamy wszystkich do spędzenia wolnego czasu w tak przyjemny sposób!

/pani Magdalena Nycz/

Zdjęcia >>>


"Rajd Brązowego Liścia"
5 października wybraliśmy się na rajd "Brązowego Liścia" do Goczałkowic. Na niebie nie było żadnej chmurki, a słońce świeciło i przez to szybko się męczyliśmy. Klasami 4-6 opiekowały się panie: Monika Krężelok i Jolanta Kuczyńska.
Mieliśmy swojego przewodnika, który opowiadał nam o drzewach i zwierzętach. Pytając nas o dane gatunki zwierzą, zapytał: "Co to za ptak, który właśnie odlatuje z wysepki na jeziorze?" Było dużo odpowiedzi, ale ja odpowiedziałam prawidłowo. Była to czapla siwa. Dostałam od przewodnika nagrodę w postaci mapy i małej cienkiej książeczki. Następnie wędrowaliśmy przez lasy, a potem przez łąki. Dotarliśmy do zapory, która miała 3 kilometry. My przeszliśmy tylko 2 kilometry. Schodząc z niej, zrobiliśmy krótki postój. Później dotarliśmy wreszcie do wyznaczonego celu. Na miejscu zjedliśmy grochówkę i wypiliśmy ciepłą herbatę. Po 15 minutach ruszyliśmy do domu. Przechodziliśmy przez tory i parki.
Kiedy zobaczyliśmy nasz transport do domu, bardzo nam ulżyło, bo przeszliśmy około 20 kilometrów pieszo! Wycieczka była udana, a z WF-u dostaliśmy 6! Bardzo chciałabym, aby było więcej takich rajdów.

/Oliwia Szczypka/

Zdjęcia >>>


Pierwsza dyskoteka w szkole już za nami!!!
W czwartek 3 października odbyła się zabawa zorganizowana z okazji Dnia Chłopca. Wcześniej, 30 września koleżanki osłodziły chłopakom ich święto obdarowując każdego lizakiem i cukiereczkiem (serdecznie dziękujemy pani Wójtowicz opiekunowi Spółdzielni Uczniowskiej za hojność!). W zabawie uczestniczyło 19 uczniów z klas IV-VI. Z pewnych źródeł wiemy, że była ona bardzo wyczekiwana przez czwartoklasistów, gdyż to ich pierwsza dyskoteka. Mamy nadzieję, że bawili się dobrze. A impreza była przednia. Poza tańcami były również konkurencje typu „krzesła”, „Sajmon mówi”, „pociąg”, taniec w parach. Całą zabawę prowadzili Kacper Krężelok, Tomasz Kampczyk i Łukasz Rąba, a bawiliśmy się przy muzyce przygotowanej przez Martynę Popielarczyk. Naszego bezpieczeństwa pilnowały panie Monika Krężelok i Agnieszka Czerwińska. Na następne tańce zapraszamy w listopadzie z okazji andrzejek!

SU


Spotkanie z policjantami

    2 października pierwszoklasistów odwiedzili policjanci, którzy najmłodszym uczniom przypomnieli zasady zachowania w drodze do szkoły, na placu zabaw oraz w domu. Nasi milusińscy wykazali się dużą wiedzą odpowiadając rezolutnie na wszystkie pytania gości. Pierwszaki wiedzą jak zachować się w każdym miejscu stosując zasady bezpieczeństwa, potrafią wezwać pomoc na miejsce wypadku, znają podstawowe znaki drogowe. Najmilszym akcentem spotkania były prezenty w postaci odblaskowych delfinków oraz książeczek zawierających cenne porady dotyczące bezpieczeństwa.

    Dziękujemy policjantom za miłe spotkanie i przekazaną wiedzą!

/pani Elżbieta Żmij/


Dzień chłopaka w klasie piątej
30 września obchodziliśmy w naszej klasie Dzień Chłopaka. Nasze koleżanki przygotowały dla nas – chłopaków niespodziankę. Zaprosiły wszystkich obecnych na program „Mleko czy Kakao”. Prowadząca oraz goście przedstawili nam propozycję ćwiczeń gimnastycznych dla prawdziwego chłopaka: skręt szyi podczas oglądania się za dziewczynami, gimnastyka kciuka obsługującego pilota od telewizora itp. Specjalnie dla nas rozegrały również mecz piłki nożnej.
Audycja zakończyła się bardzo miłym akcentem. Każdy chłopak otrzymał piękny długopis z wygrawerowanym imieniem i nazwiskiem oraz pyszne cukierki. Nasza pani wychowawczyni także pamiętała o naszym święcie obdarowała każdego z nas smacznym lizakiem.
W tym dniu my chłopacy czuliśmy się wyróżnieni. Dziękujemy naszym przemiłym koleżankom.

/Tymoteusz Tomala/


Warzywne inspiracje
Jesienne tematy są teraz szczególnie bliskie dla uczniów klasy III. Poznajemy różne odmiany owoców, coraz więcej jesiennych kwiatów jak również zyskujemy mnóstwo informacji o ciężkiej pracy naszych sadowników. Dzieci doskonale wiedzą, że szczególnie ważne w tym okresie jest spożywanie owoców i warzyw, dlatego każdy uczeń mógł wykazać się tworząc kompozycje z naturalnych jarzynek. Koncepcje naszych III-cio klasistów były nadzwyczajne a co najważniejsze praca z "witaminkami" sprawiła dzieciom mnóstwo radości i uśmiechu.

"Więcej warzyw i owoców ,
będziesz zdrowszy - to jest sposób"

/pani Magdalena Nycz/

Zdjęcia>>>


Mażoretki "STARS"

Nowo powstały zespół mażoretek liczy aż 13 dziewczynek z klasy I-III. Dzieci pracują nad poczuciem rytmu, taktu, gracji, elegancji oraz precyzji w tańcu. Zajęcia dla dziewczynek to nie tylko sposób na rozruszanie ciała, ale także pasję i relaks.
Po otrzymaniu swojej "wymarzonej" pałeczki marszowej udałyśmy się do Starej Wsi na warsztaty taneczne zespołu mażoretek "Gracja" pt. "W świecie tańca". Na treningu dziewczynki poznały zarówno mażoretki z wieloletnim stażem jak również początkujące, była to świetna okazja do wymiany dotychczasowych doświadczeń i oczywiście zadawania wielu pytań na temat zespołu, sukcesów, wyjazdów. Program zajęć był bardzo ciekawy: aerobik, elementy tańca nowoczesnego, a na zakończenie każda grupa przedstawiła prostą choreografię. Pomimo zapełnionej sali na zajęciach panowała bardzo przyjazna atmosfera. Wychodząc już z zajęć czekały na nasze mażoretki miłe niespodzianki - m.in. poczęstunek, rysunek mażoretki oraz możliwość oglądnięcia strojów Mistrzyń Polski czyli Mażoretek "Gracja".
"Taniec jest najwznioślejszą, najbardziej wzruszającą, najpiękniejszą ze wszystkich sztuk, bo nie jest tylko prostą interpretacją czy wyobrażeniem życia; jest samym życiem".

/pani Magdalena Nycz/

Zdjęcia>>>


DZIEŃ DOBRY SZKOŁO! OTO JESTEŚMY....
2 września 2013 - Jak co roku ten dzień rozpoczęliśmy uroczystą mszą świętą, po której wszyscy udaliśmy się do szkoły. Na sali gimnastycznej Pani Dyrektor Urszula Kal rozpoczęła uroczystość krótkim przemówieniem, w którym powitała wszystkich gości, wśród zaproszonych znaleźli się: dyrektor Gminnego Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli - Arkadiusz Maj, sołtys Janowic- Jan Stanclik, radny Gminy Bestwina- Stanisław Nycz, przewodniczący Rady Rodziców- Jacek Sawkiewicz oraz ksiądz proboszcz Józef Walusiak. Szczególnie serdecznie Pani Dyrektor powitała najmłodszych uczniów, którzy po raz pierwszy przekroczyli progi szkoły życząc im samych sukcesów i uśmiechu na twarzy. Następnie uczniowie klasy III wystąpili z krótkim programem artystycznym:

 

Powróciliśmy do szkoły, opaleni, wypoczęci

 i pełni cudownych wspomnień, a jeszcze kilka dni
temu były z nami: słońce, woda lenistwo......

 

..... tymi słowami po dwumiesięcznym odpoczynku uczniowie powitali swoją szkołę i nauczycieli. Po akademii uczniowie udali się do klas wraz ze swoimi wychowawcami, po czym z planami lekcji w rękach rozeszli się do domów, żeby wrócić następnego dnia na prawdziwe już lekcje. Życzymy wszystkim uczniom samych sukcesów w nauce, wielu radosnych chwil w szkole. Rodzicom poczucia dumy ze swoich pociech, a nauczycielom dużo cierpliwości i satysfakcji z pracy z dziećmi.

/pani Magdalena Nycz/

Zdjęcia>>>


Do szkoły już czas!

Za nami dwa miesiące wspaniałych beztroskich wakacji. Nie tak łatwo pożegnać jest nam plaże tonące w słońcu, błękit nieba, ścieżki górskie wśród zielonych lasów, szalone przygody, wakacyjnych przyjaciół.

Skończyły się wakacje, opadną liście z drzew,
opustoszały plaże i ucichł ptaków śpiew.
Marzenia o przygodach – zasną zimowym snem.
Spotkamy się przed szkołą w wrześniowy zwykły dzień.

 

ŻYCZYMY WAM WSZYSTKIM NA POCZĄTEK
SZKOLNEGO ROKU – SAMYCH PIĄTEK!
UCZCIE SIĘ, JAK MAWIACIE, „W DECHĘ”
I NIECH Z WAS SZKOŁA MA POCIECHĘ!