ARCHIWUM AKTUALNOŚCI z roku szkolnego 2008/9      


Do podstawówki powrócić znów…”

    Na zakończenie roku szkolnego uczniowie klasy VI przygotowali przedstawienie „Do podstawówki powrócić znów”. Młodzi aktorzy wcielili się w role utożsamiające ich z wymarzonymi zawodami, które chcieliby wykonywać w przyszłości. Po latach spotykają się w „Cukierni u Ani” i wspominają czasy podstawówki: Łukasz Binda (ksiądz), Adrian Gajda (strażak), Karolinka Haręża (nauczycielka języka angielskiego), Natalia Jakubiec (fryzjerka), Robert Kowalczyk (podróżnik), Dominik Kozieł (piłkarz), Joanna Sławińska (weterynarz), Anna Tańcula (cukiernik), Dariusz Trzybiński (informatyk), Martyna Wala (tatuażystka), Agnieszka Wojtyła (dziennikarka), Tereska Woźniak (bajkopisarka). Po wzruszających wspomnieniach przyszedł czas na podziękowania dla wszystkich nauczycieli oraz pracowników obsługi. Klasa VI wraz z chórem szkolnym przygotowali również mnóstwo piosenek, którymi przeplatali przedstawienie. Uczniowie klasy V przygotowali urocze pamiątki dla swoich starszych kolegów i powiedzieli sobie „cześć”.

Potem miłym akcentem było wręczanie świadectw z wyróżnieniem, nagród i dyplomów.

Zdjęcia w naszej Galerii

/tekst napisała Marlena Niemczyk-Handzlik/


Koniec roku szkolnego 2008/9- oto uczniowie, którzy osiągnęli najlepsze wyniki zarówno w nauce jak i w zachowaniu:

Klasa I

Wszyscy uczniowie są zdolni i wykazują się wieloma talentami. Najlepiej liczą Bartłomiej Ajchler, Kacper Krężelok, Natalia Pieczka. Najładniej czytają Michał Maj i Justyna Chromik. Tomasz Kamczyk pisze ciekawe opowiadania Mateusz Tomala jest bardzo wysportowany, Adrian Ślósarczyk ma piękne pismo, Bartłomiej Mynarski ma głowę pełną ciekawych pomysłów, Ania Zoń jest twórcza i pięknie śpiewa.

Ogółem najlepsi uczniowie to:

Tomasz Kamczyk, Michał Maj, Justyna Chromik, Kacper Krężelok, Bartłomiej Ajchler

 

Klasa II

Magdalena Buczek, Marta Dyrdoń, Tomasz Krężelok, Izabela Pękala, Klaudia Rąba, Wojciech Sawkiewicz, Jan Stolarzewicz, Karina Stopka, Natalia Wojtowicz

 

Klasa III

Natalia Chromik, Dawid Gleindek, Katarzyna Łukoś, Justyna Matura, Piotr Niemczyk, Justyna Nóżka

klasa IV

Wala Weronika – 5,30 zachowanie: wzorowe

Siwiec Kacper – 5,30 zachowanie: wzorowe

Olek Mateusz – 5,20 zachowanie: wzorowe

Tlaga Aleksandra – 5,10 zachowanie: wzorowe

Moc Kacper – 5,00 zachowanie: bardzo dobre

Gola Mariola – 4,80 zachowanie: bardzo dobre

Michulec Paulina – 4,80 zachowanie: wzorowe

Woźniak Katarzyna – 4,80 zachowanie: wzorowe

Pękala Tomasz – 4,80 zachowanie: wzorowe

klasa V

Stolarzewicz Aleksandra – 5,60 zachowanie: bardzo dobre

Bogusz Małgorzata – 5,50 zachowanie: wzorowe

Wróbel Patrick – 5,40 zachowanie: wzorowe

Kubik Mirella – 5,10 zachowanie: bardzo dobrze

Mruczek Marlena – 4,90 zachowanie: wzorowe

Olejak Jakub – 4,90 zachowanie: bardzo dobre

Kóska Kamila – 4,80 zachowanie: bardzo dobry

Kopaczka Bartłomiej – zachowanie: wzorowe

 klasa VI

Wala Martyna – 5,50 zachowanie: wzorowe

Woźniak Teresa – 5,30 zachowanie: wzorowe

Wojtyła Agnieszka – 5,30 zachowanie: bardzo dobre


Uroczyste rozdanie nagród i dyplomów

 

Wyróżnienie w VI Wojewódzkim Konkursie Literackim pod hasłem „Zawsze kocham Cię, Mamo” otrzymała Aleksandra Tlaga, uczennica klasy czwartej.

 

Uczniowie, którzy uzyskali dyplomy w wiosennej sesji Ogólnopolskiego Konkursu Przedmiotowego „Olimpus” z języka polskiego. Najlepszy wynik uzyskała Małgorzata Bogusz.

 

Uczniowie, którzy uzyskali dyplomy w wiosennej sesji Ogólnopolskiego Konkursu Przedmiotowego „Olimpus” z przyrody.

 

Wyróżnieni zostali uczniowie kółka teatralno-dziennikarskiego za aktywną działalność dziennikarską, kabaretową i teatralną: Małgorzata Bogusz, Aleksandra Stolarzewicz, Mirella Kubik, Patrick Wróbel, Patryk Dyrdoń, Bartłomiej Kopaczka oraz Agnieszka Wojtyła i Teresa Woźniak.

 

Nagrodę za aktywny udział w konkursie dla szkół województwa śląskiego o tytuł „Ambasadora recyklingu” otrzymali: Natalia Jakubiec, Anna Tańcula, Joanna Sławińska, Barbara Niemczyk i Jakub Olejak.

 

Nagrodę za całoroczną opiekę nad szkolnym akwarium otrzymali:

Patrick Wróbel i Bartłomiej Kopaczka.

   

 

Rozstrzygnięty został szkolny konkurs literacki „Żyjemy zdrowo i bezpiecznie”. Pierwsze miejsce w kategorii klas młodszych zdobył Wojciech Sawkiewicz, drugie miejsce Klaudia Rąba, a trzecie Natalia Wojtowicz. W kategorii klas IV- VI wyróżnienie otrzymał Łukasz Binda.

 

W Międzynarodowym Konkursie Matematycznych „Kangur 2009” wyróżnienie otrzymali Tomasz Pękala z klasy IV oraz Aleksandra Stolarzewicz z klasy VI. Z rąk opiekuna konkursu Pani Doroty Borgieł wyżej wymienieni uczniowie dostali nagrody książkowe i dyplomy.

 

 

W tym roku szkolnym w konkursie systematycznego oszczędzania udział brało 34 uczniów z klas I – VI. Z tego wyróżnienia i nagrody rzeczowe otrzymali:

I miejsce  - Izabela Pękala z kl.II, II miejsce – Jan Stolarzewicz z kl.II, III miejsce – Natalia Pieczka z kl.I, IV miejsce – Kamil Kowalczyk z kl.II, V miejsce – Tomasz Kamczyk z kl.I. Pozostali uczniowie dostali drobne upominki.

 

Nagrody za rzetelną pracę na rzecz Spółdzielni Uczniowskiej

wręczyła opiekun SU Pani Ilona Wojtowicz.

   

 

W szkolnym konkursie czytelniczym, nagrodę dla najbardziej systematycznego czytelnika klasy I otrzymał Bartłomiej Ajchler. Najlepszym czytelnikiem z klas I-III została Klaudia Rąba z klasy II, a z klas IV-VI Aleksandra Stolarzewicz z klasy V i Łukasz Binda z klasy VI.

 

Uczniowie, którzy brali udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Olimpus. Najlepszy wynik uzyskał Jakub Olejak- został laureatem.

 

Uczniowie, którzy brali udział w Ogólnopolskim Konkursie Test Oxford Plus. Mamy aż ośmiu laureatów.

 

Trzej uczniowie, którzy uzyskali bardzo dobre wyniki w Ogólnopolskim Konkursie FOX

       


Pielgrzymka do Kalwarii Zebrzydowskiej

            16. czerwca uczniowie klasy drugiej pielgrzymowali do Kalwarii Zebrzydowskiej, by podziękować Bogu za dar sakramentu spowiedzi i Komunii świętej. Najważniejszym momentem pielgrzymki była Msza święta w klasztorze, której przewodniczył nasz ks. Proboszcz Eugeniusz Stopka. Po Mszy modliliśmy się przed cudownym obrazem Matki Bożej Kalwaryjskiej i zwiedzaliśmy klasztor. Po krótkim odpoczynku i posiłku podjęliśmy trud wędrówki po dróżkach kalwaryjskich. W drodze powrotnej odwiedziliśmy Wadowice. Tam byliśmy w kościele i domu Jana Pawła II i modliliśmy się przy chrzcielnicy której chrzczony był mały Karol Wojtyła.

Do domu wróciliśmy pełni wrażeń i wdzięczności za Boże dary i opiekę.

Zdjęcia w naszej Galerii

      /tekst napisała: Barbara Nycz/


Rowerowy zawrót głowy…

    Poranek 13 czerwca przywitał nas brzydką pogodą, ale już po południu słoneczko przygrzewało w pełni. Nic dziwnego, przecież janowickie imprezy są zawsze udane. Po raz kolejny został zorganizowany rajd rowerowy, który z roku na rok przyciąga coraz więcej uczestników. Rowerzystów przywitała Pani Jolanta Kuczyńska, po czym rozdane zostały rajdowe koszulki. Punktualnie o godzinie 14.00 peleton wyruszył w dziewiętnastokilometrową trasę, wiodącą przez urocze dróżki Janowic, Pisarzowic, Starej Wsi, Bestwiny i Hałcnowa. Rajd przebiegł bardzo sprawnie. Wszyscy uczestnicy cało dotarli na tereny rekreacyjne Janowic, gdzie zostały rozdane dyplomy, rozlosowane nagrody i rozlana pyszna grochówka. O godzinie 16.00 dzieci przedszkolne swoimi występami rozpoczęły Piknik Rodzinny. Zaraz po nich wystąpił rewelacyjny muzyczny zespół „Po-tworek”, szkolny kabaret oraz uczniowie kółka tanecznego. Występy zostały nagrodzone burzliwymi oklaskami. Kolejny raz janowiczanie udowodnili, że posiadają wiele talentów.

Wreszcie przyszedł czas na zabawę, która trwała do białego rana. Na szczególne uznanie zasługuje wspaniale zaopatrzony bufet i jego przesympatyczna obsługa.

Dziękujemy wszystkim Sponsorom, Przyjaciołom i Współorganizatorom imprezy.

Zapraszamy za rok (słoneczna pogoda już zamówiona).

Zdjęcia w naszej Galerii:

IV Janowicki Rajd Rowerowy i Piknik Rodzinny - część 1

IV Janowicki Rajd Rowerowy i Piknik Rodzinny - część 2

 /Organizatorzy /


Jeszcze w uszach szumią fale

         22 maja uczniowie klasy III wraz z opiekunami: panią Eweliną Olejak i Marleną Niemczyk-Handzlik, wyjechali na "Zieloną szkołę" do ośrodka wczasowego w Jastrzębiej Górze. Podróż przebiegała bardzo sprawnie i już po 8 godzinach byliśmy na miejscu. Po zakwaterowaniu w  przytulnych pokojach i smacznym śniadaniu przyszedł czas na pierwsze powitanie z morzem, które zresztą ciepło nas przywitało.

         Odtąd prawie każdą  wolną chwilę staraliśmy się spędzać na plaży, wdychając zdrowy jod oraz żywicę sosnową z pobliskiego lasku. Na plaży odbywało się mnóstwo ciekawych zajęć, np: kopanie dołów, budowanie zamków i fortecy oraz rzeźb z piasku (niejednokrotnie żywych rzeźb), zbieranie muszelek i kamieni oraz przede wszystkim kąpiele w morzu.

         Bardzo ważnym przeżyciem na "Zielonej Szkole" były zaślubiny z morzem. Uczniowie w obecności Neptuna i Prozerpiny oraz ich dziecka Mikołaja, który zresztą występuje w legendzie o Mikołajku Nadmorskim, musieli przejść trudne próby, aby zostać przyjętymi do grona "morskich wilków". Oprócz zamoczenia w wodzie morskiej trzeba było pokonać tor przeszkód na kolanach, pożywić się morską zupą, ulubioną potrawą Neptuna i jego rodziny, a także pocałować kolanko Prozerpiny i pierścień Neptuna. Ponieważ wszyscy przeszli te próby udanie, zostali  nagrodzeni rozgwiazdą, nadano im imiona morskie, a Neptun podarował każdemu oko rekina na pamiątkę, które co odważniejsi spożyli z ochotą.

         Oczywiście nie obyło się również bez wycieczek po bliższej i dalszej okolicy. Wyjechaliśmy do Gdyni, gdzie zwiedzaliśmy port i o mało nie kupiliśmy jachtu, wstąpiliśmy do oceanarium, a także stanęliśmy na pokładzie "Daru Pomorza". Natomiast w Sopocie czekał na nas piękny widok z sopockiego molo, zobaczyliśmy ciekawy przykład architektury "krzywy domek" oraz "niebieskie drzewo" na skrzyżowaniu ulic. Na chwilkę zatrzymaliśmy się również przed Grand Hotelem, w którym odgrywane były sceny ze znanych polskich komedii. Podczas wycieczki do Łeby poznaliśmy historię powstania wydm, na placu zabaw szkoliliśmy nasze umiejętności przyrodnicze, ale największą frajdę sprawiło nam turlanie się w "nie do końca kontrolowany sposób" z wydmy. Na Helu odwiedziliśmy fokarium i płynęliśmy statkiem spacerowym. Z wycieczek po bliższej okolicy bardzo spodobała nam się Latarnia w Rozewiu, gdzie poznaliśmy ciekawą historię latarnictwa. Codziennie staraliśmy się również odwiedzać centrum Jastrzębiej Góry, a spacerując po deptaku, zajadaliśmy pyszne gofry lub lody.

         Ponadto odbyło się mnóstwo konkursów: " Na najlepszego tancerza i tancerkę", "Na najciekawszy opis wybranego dnia z Zielonej szkoły", "Na najładniejszą rzeźbę i budowlę z piasku", "Konkurs czystości" itp. W konkursie na "miss i mistera" nasza koleżanka Natalia Głombek została wybrana spośród wielu kandydatek, nie tylko z naszej szkoły, jako ta najładniejsza czyli miss. Natomiast Norbert Czana w "Randce w ciemno" wybrał partnerkę, która towarzyszyła mu na uroczystej kolacji przy świecach. Zresztą, kto by się oparł najlepszemu tancerzowi. Do ciekawych atrakcji należało również ognisko integracyjne oraz występy magika, który wybrał sobie Piotra Stawowczyka na pomocnika do jednej ze sztuczek i nikt nie mógł uwierzyć, że nasz kolega nie ma nic wspólnego z magią.

         Ogromne wrażenie wywarł na nas zachód słońca, który zresztą jak wiadomo jest najładniejszy właśnie nad morzem, a także widok porannej plaży po nocnym sztormie.

         5 czerwca w godzinach porannych pełni wrażeń i opaleni uczniowie wrócili do stęsknionych rodziców i szkoły, która również czekała na nich niecierpliwie.

         Jednocześnie dzieci wraz z opiekunami składają ogromne podziękowania w stronę Rady Rodziców oraz wszystkich ludzi wielkiego serca, którzy  umożliwili im przeżycie tylu miłych i ciekawych chwil.

Zdjęcia w naszej Galerii:

Zielona szkoła - Jastrzębia Góra: część 1

Zielona szkoła - Jastrzębia Góra: część 2

Zielona szkoła - Jastrzębia Góra: część 3

      /tekst napisała: Ewelina Olejak/


Indiańska wyprawa

„Hurra!” – zagrzmiało przed szkołą, kiedy pierwszoklasiści wraz z panią dyrektor i swoją wychowawczynią wyruszali na długo oczekiwaną wyprawę. 9. czerwca pogoda wyjątkowo sprzyjała wyjściu na łono natury. Jeszcze w szkole uczniowie otrzymali pierwszą mapę, która miała ich zaprowadzić do punktu, gdzie był ukryty kolejny kawałek mapy. Uczniowie świetnie orientowali się w terenie i bezbłędnie wykonywali czekające na nich na trasie zadania, m.in. rozszyfrowali pismo indiańskie, zrobili łuk, upolowali kolorowego zwierza, wykonali totem i odnaleźli skarby niezbędne do rozpalenia ogniska. Ostatnia mapa zaprowadziła wszystkich do ogrodu. Tam mogli wreszcie odpocząć, jednak bardzo szybko zregenerowali siły, więc w mig opanowali hamak i huśtawkę. Udało się też zbudować wigwam dzielnie zszywany przez Kacpra, Justyna, Ania i Natalia. Nie obyło się również bez indiańskiego malowania twarzy! Całość wyprawy zakończyła się ogniskiem, przy którym wszyscy Indianie piekli kiełbaski, jabłka i prawdziwy przysmak – „indiańskie węże”.

Kolorowi i uśmiechnięci uczniowie wrócili do szkoły pełni wrażeń, z zapachem lasu i ogniska w kieszeni, niosąc swój totem, który teraz będzie ozdobą ich sali.

Zdjęcia w Galerii

/tekst napisała pani Eliza Szeliga/


Pokaż, co potrafisz!

W piątkowe popołudnie, 5. czerwca, do szkoły przyszli pierwszoklasiści, aby zaprezentować swoje zdolności. Przez cały rok szkolny musieli wykazać się poszczególnymi talentami i samodzielnie przygotować prezentację w dziedzinach: matematyk, czytelnik, malarz, pisarz, złota rączka, muzyk, przyrodnik, aktor i sportowiec. Zwieńczeniem całorocznej pracy była prezentacja ostatniego talentu – ZDOLNIACHY. Na uroczystość przybyli prawie wszyscy uczniowie wraz ze swoimi bliskimi i kolejno przystąpili do pokazów:

Występy bawiły, zaciekawiały, wzbudzały podziw, a nawet wzruszały, dlatego wszyscy bezdyskusyjnie zasłużyli sobie na tytuł „Zdolniachy 2009”.

Dziękujemy rodzicom za pomoc w przygotowaniu dzieci i już czekamy na kolejne popisy uczniów w nowym roku szkolnym, ponieważ w klasie I talentów mamy całe mnóstwo!

Zdjęcia w Galerii

/tekst napisała pani Eliza Szeliga/


Z wizytą w muzeum

    Dnia 3 czerwca klasa druga odwiedziła Muzeum Regionalne w Bestwinie, gdzie czekały zajęcia „Od ziarenka do bochenka”. Dzieci zapoznały się z życiem dawnej wsi, oglądając sprzęty używane w dawnych czasach. Mogły każdej rzeczy dotknąć, a nawet próbować jak działa. I tak dzieci mieliły mąkę na żarnach. Konrad „został” szewcem, Natalia zagniotła ciasto na chleb, Karina wypróbowała działanie ówczesnej pralki, a Ola obsługę maselnicy. Szymon biegał z miotłą po izbie i dzielnie pilnował porządku, a Mateusz „spróbował” kąpieli w balii. Wszystkie te czynności dostarczyły wiele emocji i śmiechu. Kiedy chleb był już upieczony i pan przewodnik posmarował go masłem, wtedy wszyscy zjedli go z wielkim apetytem, popijając owocową herbatką.

    Uczniowie klasy drugiej nie tylko wzbogacili wiedzę, ale nabrali szacunku dla „kromki chleba” i ciężkiej pracy rolnika i piekarza.

Dziękujemy Panu Andrzejowi Wojtyle za miłe przyjęcie i ciekawą prezentację.

Zdjęcia w naszej Galerii

/Tekst napisała pani Elżbieta Żmij/


Kocham Cię Mamo!

    Pod takim hasłem odbyło się spotkanie klasy drugiej ze swoimi Mamami. Na ten dzień dzieci wraz z wychowawczynią przygotowały wiele atrakcji i niespodzianek. Na początku uczniowie przedstawili krótką scenkę rodzajową, anastępnie montaż słowno-muzyczny zakończony skocznym tańcem. Występ został nagrodzony burzą oklasków, gdyż nasi mali aktorzy spisali się doskonale. Po oficjalnej części nadszedł czas na życzenia, kwiaty, własnoręcznie wykonane upominki oraz gorące całuski dla Mam. Potem wszyscy zostali zaproszeni na pyszne ciasto. Mamy zajęły się miłymi rozmowami, a dzieci "rozrabianiem". To nie koniec atrakcji, ponieważ "Panie" musiały stanąć przed zadaniem rozpoznania swoich portretów wykonanych przez ich pociechy. Przy tej zagadce uśmiano się do łez, ale została ona rozwiązana niemal w 100%. Do następnej "Czy znasz swoją Mamę?" zostały zaproszone Mamy z dziećmi. Zadanie polegało na zgodności wypowiedzi, czemu towarzyszyły wielkie emocje. To był miło i przyjemnie spędzony czas.

Zdjęcia w naszej Galerii

/Tekst napisała pani Elżbieta Żmij/


Ciuchcią do Bestwinki

    Dnia 28 maja klasa pierwsza i druga zostały zaproszone do wspólnej zabawy z uczniami szkoły w Bestwince. O godzinie 8.30 na parking zajechała Ciuchcia Beskidzka, aby zabrać dzieci w wesołą podróż do naszych gospodarzy. Na miejscu nasi milusińscy zostali przydzieleni do trzech drużyn symbolizujących Egipt, Zair i Angolę, gdyż odbywał się tam turniej sportowy „Państw Afryki”. W promieniach słońca wszyscy sprawnie wykonywali zadania, zdobywając kolejne punkty. W przerwie został spożyty wspólny posiłek w postaci pysznego pączka i owocowego soczku. Humor, zapał i siły dopisywały, a nowe znajomości powstawały w błyskawicznym tempie. Niestety, czas szybko mijał i o godzinie dwunastej w południe nadszedł moment powrotu.

Serdecznie dziękujemy Pani dyrektor  Wiesławie Ochman-Szeliga oraz wszystkim nauczycielom Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bestwince za tak wspaniałe przyjęcie i organizację zabawy.

Zobacz zdjęcia w naszej Galerii

/Tekst napisała pani Elżbieta Żmij/


Turniej Piłki Nożnej klas młodszych

20 maja uczniowie z klasy II i III uczestniczyli w turnieju piłki nożnej, który już na dobre dzięki Panu Waldemarowi Fludrowi zagościł w naszym kalendarzu imprez sportowych. Zabawa jak zawsze była przednia, chłopcy walczyli zawzięcie i z poświęceniem. W klasyfikacji ogólnej zajęliśmy 4 miejsce. Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali puchary, dyplomy, piłki i coś słodkiego. Z niecierpliwością oczekujemy następnego turnieju.

/tekst napisała pani Monika Krężelok/


Młody Europejczyk na szóstkę

 

    13 marca 2009 roku uczniowie brali udział w Ogólnopolskim Konkursie „Młody Europejczyk”. Na 3347 uczniów Bartłomiej Kopaczka zajął 29 miejsce. Na szkolnym apelu zostały wręczone dzieciom dyplomy i gratulacje. Cieszymy się z sukcesów naszych uczniów. Więcej informacji w zakładce: konkursy.

 


Strażacy w naszej szkole

    15 maja mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole strażaków z OSP Janowice. Wszyscy uczniowie naszej szkoły mieli możliwość dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o ciężkiej pracy strażaków. Dowiedzieć się to jedno, a móc sprawdzić jak ciężka to praca to drugie. I zdecydowanie to drugie okazało się ciekawsze, wiele radości przyniosło dzieciom przymierzanie hełmów, trzymanie we własnych rękach węża strażackiego, z którego płynęła woda. Uwieńczeniem tego spotkania była przejażdżka wozem strażackim. Na sam koniec podziękowaliśmy Panom strażakom i wręczyliśmy laurki, a w zamian otrzymaliśmy słodkości. Dziękujemy za mile spędzony czas i zapraszamy znów.

Zdjęcia w naszej Galerii    Strażacy w szkole część 1

                                Strażacy w szkole część 2

/tekst napisała pani Monika Krężelok/


Konkurs Matematyczno - Przyrodniczy

    14 maja br. w Szkole Podstawowej w Kaniowie odbył się finał Gminnego Konkursu Matematyczno-Przyrodniczego klas szóstych. Uczestnikami konkursu byli finaliści I-go etapu z każdej ze szkół naszej gminy. Naszą szkołę reprezentowali Martyna Wala, Agnieszka Wojtyła i Dariusz Trzybiński. Po sprawdzeniu prac konieczna okazała się dogrywka. Przy tak wyrównanej walce Martyna Wala zdobyła II miejsce. Pani Dyrektor ZSP w Kaniowie Barbara Konarska-Węgrzyn wręczyła wszystkim uczestnikom nagrody i dyplomy. Cieszymy się z uczestnictwa naszych uczniów i osiągnięcia Martyny. Gratulujemy, życzymy dalszych sukcesów.

Zdjęcia w naszej Galerii

/tekst napisała pani Dorota Borgieł/


Odkrywamy janowickie legendy

Wszyscy znają jakąś legendę, ale czy także tą związaną z Janowicami?

Uczniowie klasy I znają ich teraz nawet kilka, a to za sprawą wizyty w Regionalnym Muzeum im. ks. Zygmunta Bubaka w Bewstwinie, którą złożyli tam 14. maja.

Już w progu przywitali ich: dyrektor muzeum, pan Andrzej Wojtyła, a także znana z ogromnej wiedzy na temat historii gminy Bestwina, pani Waleria Owczarz, która to przeniosła naszych najmłodszych uczniów w świat janowickich legend.

Najpierw spośród uczniów wybrano Jadwisię i Józka (Ania Zoń i Tomasz Kampczyk), aby prowadzili paradę, a następnie uczniowie zwiedzili wozownię,

zasiedli w kolasie oraz w szrombku (saniach) i usłyszeli legendę o zbójniku Kurku, który niegdyś grasował w Janowickim lesie.

Później zostali zaproszeni do Józkowej kuchni, gdzie pani Waleria opowiedziała legendę o powstaniu Janowic, Pasiek, Targanic i kilka innych, które zostały wzbogacone piosenkami.

Pełni entuzjazmu uczniowie wraz z wychowawczynią wpisali się do księgi pamiątkowej, a na koniec wypróbowali dyby, w które na jakiś czas zamknęli swoją panią.

Jednym słowem wizytę można zaliczyć do niezwykle udanych.

Wrażeń było wiele, dlatego ekipa pierwszaków w najbliższym czasie zamierza odwiedzić kilka miejsc, których legendy są im już znane, a tych, którzy nie byli jeszcze w bestwińskim muzeum, gorąco zachęcamy do odwiedzenia tego miejsca, gdzie zebrano cenne skarby naszej historii.

/tekst napisała pani Eliza Szeliga/

Zdjęcia zobacz w Galerii


VI Szkolny Konkurs Piosenki Angielskiej

11 maja 2009 odbył się VI Szkolny Konkurs Piosenki Angielskiej. Przywitały nas dziewczynki z klasy 3 Adrianna Kareta oraz Justyna Matura, które zatańczyły dla nas oraz zaśpiewały angielską piosenkę „In the jungle”. Klasa 1 przedstawiła piosenkę pt.: „Where is Colin?”, kl. 2 zaśpiewała „The centepede’s song” oraz „Let’s go to the old house”, kl. 3 zaprezentowała piosenkę pt.: „I’m sleepy” i „Yellow duck”. W ich kategorii zwyciężyła klasa 2, drugie miejsce wywalczyła klasa 1, a trzecie miejsce przypadło klasie 3. Kolejno klasy starsze 4-6 zaprezentowały piosenki: „I’m lucky”, „The final countdown” oraz „Everything I do”. Jury (w składzie : p. Danuta Uniwersał, p. Barbara Nycz, p. Marlena Niemczyk-Handzlik)  miało bardzo trudny wybór. W kategorii klas starszych zwyciężyła klasa 6. Kolejne miejsca zajęły klasy 5 i 4. Zwycięzcy otrzymali puchary, dyplomy oraz słodycze. Kolejna edycja konkursu już za rok!

Zdjęcia zobacz w Galerii

/tekst napisała Marlena Niemczyk-Handzlik/


Konkurs Czytania ze Zrozumieniem

 

Dnia 8 maja o godzinie 9.00 w naszej szkole odbył się kolejny Gminny Konkurs Czytania ze Zrozumieniem. Z każdej szkoły z terenu gminy przybyła trójka reprezentantów, przedstawicieli klas I – III.

Dla nas finaliści już są zwycięzcami. W konkursie wzięli udział najlepsi z najlepszych. Poziom pracy był bardzo wyrównany, a różnice punktowe testów były niewielkie. Nagrodami były wartościowe książki, które otrzymali wszyscy uczestnicy konkursu oraz pamiątkowe dyplomy.

 

Miejsca w kategorii klas pierwszych:

I Michał Hesek - Kaniów

II Maciej Grygierzec - Bestwina

III Magdalena Waluś – Bestwinka

IV Justyna Chromik - Janowice

 

Miejsca w kategorii klas drugich:

I Klaudia Rąba - Janowice

II Dominika Ekiert - Bestwinka

III Jakub Nawojski - Bestwina

IV Kacper Kubica - Kaniów

 

Miejsca w kategorii klas trzecich:

I Katarzyna Łukoś - Janowice

II Katarzyna Kotyńska - Kaniów

III Dawid Danielczyk - Bestwinka

IV Arkadiusz Olejak - Bestwina

 

Po ciężkich zmaganiach dzieci otrzymały słodki poczęstunek

Wszystkim serdecznie gratulujemy! Życzymy dalszych sukcesów!

Nauczycielom dziękujemy za przygotowanie uczniów do konkursu

/Organizatorzy konkursu: Ewelina Olejak, Eliza Szeliga, Elżbieta Żmij/

Zdjęcia w naszej Galerii


GMINNE ELIMINACJE CZWÓRBOJU LEKKOATLETYCZNEGO DZIEWCZĄT I CHŁOPCÓW

W środę 6 maj 2009 w Bestwince odbyły się gminne eliminacje czwórboju lekkoatletycznego. Zawody te są najcięższymi zawodami w całym roku szkolnym. Uczniowie startują w kolejno w czterech konkurencjach: skok w dal, bieg na 60m, rzut piłeczka palantowa i bieg długi dziewczęta 600m, chłopcy 1000m. Uczniowie naszej szkoły walczyli dzielnie najlepsza wśród dziewczyn z naszej szkoły okazała się Martyna Wala, która uzyskała najlepszy czas ze wszystkich uczestników na dystansie 600m. Wśród chłopców z naszej szkoły najwięcej punktów uzyskał Robert Kowalczyk. W ogólnej klasyfikacji zarówno wśród dziewcząt jak i chłopców zajęliśmy IV miejsce.

/tekst napisała pani Monika Krężelok/


Wiosenny las Beskidu Śląskiego - wycieczka do Ustronia

Jak wiadomo, las pełni różne funkcje. Między innymi dostarcza drewna, z którego otrzymujemy wiele produktów np. meble, opał, papier. Wytwarza także tlen, niezbędny do życia. Las magazynuje wodę, a lasy górskie chronią przed lawinami. Spełnia też funkcje rekreacyjne: można tam chodzić na spacery i odprężyć się, wdychając świeże powietrze. Ale las przede wszystkim jest środowiskiem życia zwierząt: ssaków, owadów i ptaków.

O tym wszystkim opowiadała nam pani przewodnik podczas wycieczki do Nadleśnictwa w Ustroniu. Byliśmy najpierw w lesie, gdzie podzieliliśmy się na siedem grup. Każda z nich miała inną „działkę”. Każda grupa dostała po jednej karcie pracy. Zapisywaliśmy na nich między innymi: ile procent lasu zajmują korony drzew, ile podszyt, młode drzewka, krzewy i rośliny w runie leśnym. Dowiedzieliśmy się także jakie szkody wyrządzają zwierzęta w lesie: np. wiewiórki i myszy objadają szyszki, aż do „ogryzków”, sarny i jelenie wyjadają pędy z drzew, przez co muszą być one chronione specjalnymi siatkami, co znacznie zmniejsza wolny teren, po którym mogą chodzić zwierzęta. W zadaniach z karty pracy wyznaczaliśmy też drzewa, które były pożyteczne, dorodne, szkodliwe i nieużyteczne a także te, które nadawały się do ścięcia. Widzieliśmy drzewa, które oznaczone były krzyżykami. To oznaczało, że są „skazane” na ścięcie. Krzyżyki zrobione były specjalnymi ekologicznymi sprayami. Las podzielony był na część państwową i prywatną.

Po drodze do „Leśnika” zobaczyliśmy dużą atrapę budki dla ptaków. Zobaczyliśmy w budce dwie dziury wielkości piłek tenisowych umieszczone na górze budki, jako ochrona przed kunami. Dzięki otworom ptaki miały dopływ powietrza.

W końcu weszliśmy do „Leśnika”. Najpierw zobaczyliśmy wielką makietę lasu ze zwierzętami, m. in. głuszcem. Dowiedzieliśmy się, że nazwa „głuszec” wzięła się z tego, że samce podczas godów wydają specjalne odgłosy (toki), które na chwilę je ogłuszają, lecz tylko na parę sekund. Był tam także jeleń. Oto parę ciekawostek, których się dowiedzieliśmy o jeleniach: jeleń posiada piękne poroże na swojej głowie (nigdy rogi!), samiec jelenia to byk, zaś samica to łania, chociaż niektórzy myślą, że to sarna. Samiec sarny to kozioł (jego rogi to parostki), zaś samica to koza. Był tam też dzik. Jego samiec to odyniec a samica to locha. Młode dzika to warchlaki.

Oglądaliśmy także tropy daniela, dzika i innych zwierząt przedstawionych na zdjęciach. Były przedstawione prawdziwe czaszki z porożem jelenia, niektóre z wadami genetycznymi. Widzieliśmy także różne rodzaje ptaków oraz różne przyrządy myśliwskie. Zobaczyliśmy też rysia, którego w Polsce żyje około 50 sztuk. A wszystko to zgromadzone było w sali trofeów myśliwskich.

Obok tej sali była sala z drugą makietą lasu. Był na niej m. in. lis, gronostaj. Te zwierzęta czasami chorują na raka skóry. Zaczynają chudnąć, skóra robi im się siwa. Mogą być też chore na wściekliznę. Na makiecie był też wilk. Samiec wilka to w łowieckim języku basior zaś samica to wadera. Widzieliśmy też wiewiórkę i kunę leśną. W Polsce żyją dwa gatunki wiewiórek: ruda i szara (amerykańska). Wiewiórka szara jest szybsza i zwinniejsza. Okazuje się, że wiewiórki zjadają nie tylko szyszki, orzechy i żołędzie, ale także małe pisklęta!

Aby powstały takie zwierzęta na makietach, trzeba było zabić prawdziwe, wyciągnąć z nich wnętrzności, zrobić kości ze specjalnych patyków i wypchać.

Oprócz ssaków widzieliśmy też dużo ptaków, np. myszołowa i kruka. Myszołowa spotkać można często latającego nad drogą, ponieważ tam, blisko drogi, odbywa swoje łowy. Kruki natomiast spotykamy często nad zabudowaniami. Zobaczyliśmy je właśnie nad kolejna makietą, czyli gospodarstwem. Zobaczyliśmy wiele interesujących rzeczy. Były na przykład drewniane ramki do roweru, przyrząd do wydobywania nasion z szyszek, a w środku domu – maselnica do wyrabiania masła. Na małym stryszku chodziła (oczywiście sztuczna) kuna domowa. Widzieliśmy buty gospodyni i wiszące na ścianie skóry dzika.

Na tym skończyliśmy nasze zwiedzanie. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy: ciekawostek o leśnych zwierzętach, poznaliśmy funkcje lasu i pracę leśnika. Był to etap wiosenny. Przed nami kolejny, letni i miejmy nadzieję, że będzie równie ciekawy!

 /Tekst napisała Małgorzata Bogusz/

Zdjęcia w naszej Galerii - jest ich tak dużo, że trzeba było podzielić na części:

Las wiosną

Zwierzęta leśne


Tym, co życie oddali Polsce.

 

3 maja nasza szkoła podczas uroczystych obchodów 218. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Bestwinie przy Urzędzie Gminy reprezentowana była  przez p. dyrektor Urszulę Kal, dwie uczennice z klasy piątej: Marlenę Mruczek i Mirellę Kubik oraz– p. Marlenę Niemczyk-Handzlik. Delegacja złożyła kwiaty pod pomnikiem poświęconym „Tym, co życie oddali Polsce”.

Zdjęcia w naszej Galerii


Witaj MAJ - 3 Maj...

 

W czwartek, 30. kwietnia odbył się uroczysty apel z okazji kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Pogram zaprezentowała szósta klasa, którą przygotowała p.Jolanta Kuczyńska.

    W tym samym dniu dla upamiętnienia wydarzenia i oddania hołdu polskim patriotom klasa piąta (w ramach lekcji wychowawczej) wraz z wychowawcą złożyła kwiaty pod Krzyżem na Pięciu Alejach. Uczniowie uznali, że „wycieczka” do miejsca pamięci podkreśliła wagę święta państwowego. 

Zdjęcia w naszej Galerii

/tekst napisała pani Jolanta Kuczyńska/


WYPRAWA „w Tarnowskie Góry”

 

    Dwudziestego ósmego kwietnia klasy: czwarta, piąta i szósta spędziły dzień na zwiedzaniu zabytkowej Kopalni Srebra i Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach. Pogoda dopisała, humory również. Najświeższe uczniowskie relacje już niedługo. A teraz tylko krótko: BYŁO SUPER.

Zobacz zdjęcia w Galerii:

- W Muzeum Kopalni Srebra

- W Kopalni Srebra i w Muzeum Maszyn Parowych

- W Sztolni Czarnego Pstrąga i na spacerze


„Śmieci mniej, Ziemi lżej!”

– takie hasło przyświecało tegorocznym obchodom „Dnia Ziemi” w naszej szkole. Aby zaakcentować, jak ważna powinna być dla każdego z nas ochrona środowiska, uczniowie wraz z wychowawcami zaprosili rodziców i swoich bliskich na festyn połączony z występami artystycznymi, który odbył się w sobotę, 25 kwietnia.

Pogoda była wyjątkowo sprzyjająca, a goście wspaniale dopisali, tak, więc od godziny 15 teren boiska szkolnego tętnił życiem. Uroczystość rozpoczęła pani dyrektor, Urszula Kal, która przywitawszy gości oddała głos uczniom klas I-III. Przygotowali oni program artystyczny akcentując konieczność praktykowania zachowań proekologicznych, w tym głównie segregacji śmieci. Uczniowie z prawdziwym zaangażowaniem odgrywali swoje role zarówno pokazując, jak łatwo można zaśmiecić naszą planetę, jak i sprzątając zgromadzone śmieci.

Zdjęcia w naszej Galerii

    Następnie na scenie pojawiły się przebrane przedszkolaki, odgrywając rolę roślin i zwierząt. Dzieci wdzięcznie i przekonywująco mówiły o tym, jak wiele złego człowiek wyrządza przyrodzie, a jednocześnie jak niewiele trzeba, by to zmienić, bo „Przedszkolak dużo może, gdy dorosły mu pomoże!”.

Zdjęcia w naszej Galerii

Obchody „Dnia Ziemi” uświetnił swoimi występami szkolny kabaret (uczniowie kółka dziennikarsko-teatralnego). Uczniowie, pod czułym okiem swej opiekunki p. Jolanty Kuczyńskiej, zaprezentowali dwie krótkie opowieści, których pierwowzorami były utwory Braci Grimm i H. Ch. Andersena. W swoją rolę mistrzowsko wcielił się Patryk Dyrdoń (oby tylko nam Go nie podkupili?!). Talentem kabareciarskim wykazali się również: Mirella Kubik, Aleksandra Stolarzewicz, Małgorzata Bogusz oraz Patrick Wróbel i Bartłomiej Kopaczka.  Byli Fantastyczni! A świadczyły o tym gromkie brawa i śmiech publiczności.

Uczniowie rozbawili publiczność przed czekającymi ją zadaniami, gdyż wkrótce po zakończeniu występów artystycznych przyszedł czas na wspólną zabawę.

Zdjęcia w naszej Galerii

    Pani Monika Krężelok przygotowała dla rodziców niespodziankę, mianowicie razem z dziećmi wzięli oni udział w zawodach sportowych. Na początku dokonano podziału na dwa równoliczne zespoły, w skład których weszli dorośli i dzieci, po czym przystąpiono do rywalizacji. Konkurencje były różnorakie: skoki na piłce-kangurze, biegi parami ze związaną nogą, rzuty woreczkiem do celu i wiele innych, wymagających od zawodników sprawności fizycznej, ale przede wszystkim poczucia humoru. Zawodników wspomagał nasz gość specjalny – reprezentant Polski w biegach narciarskich pan Janusz Krężelok.

Zdjęcia w naszej Galerii

    Po rozstrzygnięciu tej rywalizacji równolegle odbyły się mecze: siatkówki dorosłych i piłki nożnej dzieci, a następnie zamieniono się boiskami i rodzice grali w piłkę nożną, a uczniowie w siatkówkę. Wszystkie rozgrywki były emocjonujące, dlatego nie sposób było powstrzymać się od okrzyków radości, kiedy syn lub tata strzelał bramkę.

Wszyscy uczestnicy festynu przez cały czas jego trwania mogli uzupełniać zapasy energii posilając się grillowanymi kiełbaskami, pysznym ciastem, ciepłymi, zimnymi napojami i innymi smakołykami, które serwował specjalnie zorganizowany bufet. Cały dochód z imprezy zostanie przeznaczony na zakup drzewek, które przyozdobią naszą Szkołę.

    Atmosfera była wyśmienita, dlatego nawet po zakończeniu rozgrywek sportowych trwały rozmowy, a po szkole jeszcze niosą się echa tego wyjątkowego dnia...

Zdjęcia w naszej Galerii

/tekst napisały Eliza Szeliga, Jolanta Kuczyńska, Małgorzata Bogusz/


„Wielkie czytanie” i akcja „Wyślij mojego przyjaciela do szkoły 2009”

22 kwietnia 2009 w naszej szkole miało miejsce „Wielkie czytanie” w ramach kampanii charytatywnej GCE (Global Campaign for Education). Chcieliśmy pomóc najmłodszym chodzić do szkoły- jesteśmy członkami kampanii GCE, która pomaga milionom dzieci na całym świecie. W czasie „wielkiego czytania” zdaliśmy sobie sprawę z wagi naszego daru, jakim jest SZKOŁA. Według Nelsona Mandeli (były prezydent RPA, otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla w 1993 roku):

"Edukacja to klucz do wolności, demokracji i rozwoju, to najlepsza inwestycja w przyszłość następnych pokoleń.

Wyobraź sobie gdzie byłbyś dzisiaj, jeśli nie poszedłbyś do szkoły,

jak wyglądałoby twoje życie bez dobrej edukacji?

To naprawdę niewiele, by zapewnić przyszłość tysiącom najmłodszych!"

Wiemy, że obecnie ok. 75 mln dzieci nie chodzi do szkoły. Aby im pomóc ozdobiliśmy, stworzyliśmy własne opisy, listy oraz załadowaliśmy do galerii akcji drzwi dla premiera Wielkiej Brytanii na www.sendmyfriend.org. 22.kwietnia wraz ze szkołami z ponad stu państw słuchaliśmy i czytaliśmy napisanych prac dzieci- ich wołań o pomoc dla swoich rówieśników. Wyślemy je do premiera Gordona Brown, aby przeznaczył część pieniędzy dla dzieci, które nie mogą się kształcić i otwarł dla nich „drzwi przyszłości”. My w tym roku zrobiliśmy w tym celu co w naszej mocy.

Dziękuję dzieciom klas 1-6 za zaangażowanie i otwarcie drzwi własnych serduszek dla innych!

Zdjęcia w naszej Galerii

/tekst napisała Marlena Niemczyk-Handzlik/


    Konkurs matematyczno-przyrodniczy

    Dnia 21 kwietnia br. odbyły się szkolne eliminacje konkursu matematyczno-przyrodniczego dla uczniów klasy szóstej. Do drugiego, gminnego etapu zakwalifikowali się: Martyna Wala, Agnieszka Wojtyła, Dariusz Trzybiński. Finał konkursu odbędzie się 19 maja w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Kaniowie.

/tekst napisała Dorota Borgieł/


dziękowania

Otrzymaliśmy serdeczne podziękowania od Dyrektora Generalnego UNICEF POLSKA p. Marka Krupińskiego za nasz aktywny udział w akcji „Na  ratunek dzieciom w Kongo”. W akcji wzięło udział ponad 150 000 uczniów z całej Polski, którym udało się zebrać 470 000 zł, aby uratować tysiące dzieci w Kongo. Bardzo ważne było również poznanie życia codziennego naszych rówieśników.

Pan Dyrektor ma nadzieję na naszą dalszą owocną współpracę oraz na to, że uczniowie naszej szkoły będą prawdziwymi ambasadorami misji UNICEF w swoim środowisku. Nie możemy go zawieść!

/Tekst napisała pani Agnieszka Czerwińska/


PROGRAM „NATURA W PRAKTYCE EDUKACJA MŁODZIEŻY W TERENIE”

W dniu 17.04.09 roku uczniowie klasy II, III, IV naszej szkoły w ramach w/w projektu udali się na wyprawę ścieżką przyrodniczo-dydaktyczną  na zajęcia w terenie. Trasa ścieżki przebiegała przez kompleksy leśne oraz łąki i stawy. Zadaniem kluczowym dla młodych przyrodników była obserwacja zmian zachodzących w lesie wiosną. Uczniowie w bezpośrednim kontakcie z naturą zapoznawali się  

z warstwową budową lasu, bez większych problemów przyporządkowywali rośliny i zwierzęta do runa leśnego, podszytu czy korony drzew. Nauczyli się rozróżniać drzewa liściaste takie jak: buk, grab, dąb nie tylko po kształcie liścia ale także po charakterystycznej fakturze i kolorze kory.

Dla niektórych już nie będzie problemem poprawne zdiagnozowanie drzew iglastych: świerków, jodeł. Od dzisiaj wiedzą z pewnością, że szyszki świerków rosną w dół, a jodeł w górę. Jak przystało na prawdziwych badaczy, nie obyło się bez diagnozy leśnej gleby. Po wstępnej analizie stwierdzono, że warstwę podłoża gleby stanowi wilgotna glina, a jej wierzchnią warstwę próchnica, która jest bardzo żyzna. Uczniowie dowiedzieli się dlaczego chorują i umierają beskidzkie świerki. Powodem jest ich nieprzystosowanie do cieplejszego klimatu, w którym z zwiększoną siłą atakuje je kornik, susze oraz zanieczyszczenia przemysłowe. Leśnicy wycinają śmiertelnie chore świerczyny i wywożą z lasu aby nie stanowiły zagrożenia dla innych, zdrowych drzew. W ich miejsce sadzą bardziej odporne rodzime buki i jodły. W czasie pobytu w lesie dzieci mały możliwość obserwacji ptaków zamieszkujących budki lęgowe tj. sikory bogatki oraz kosa w uwitym przez siebie gnieździe. Rozróżniali odgłosy: sikory, kosa, zięby i bażanta. Przechodząc obok stawu hodowlanego z zainteresowaniem przyglądali się płazom w czasie godów w zbiorniku i bardzo płochliwej parze kaczek krzyżówek. Na podmokłej łące z olsami uśmiech na twarzach wywoływały polskie nazwy roślin min. bluszczyku kurdybanka, a podziw wzbudzał zorzynek rzeżuchowiec – motyl piękny, mimo tak skromnego, biało- pomarańczowego ubarwienia skrzydeł.  

Zdjęcia w Galerii

/tekst napisała Urszula Kal/


Euro dysputa

15 kwietnia 2009 roku udaliśmy się wraz z naszymi opiekunami: panią Jolanta Kuczyńską, panią Dorotą Borgieł oraz panią Marleną Niemczyk-Handzlik do Publicznej Biblioteki w Janowicach w celu przeprowadzenia Euro-dyskusji z panem Wojciechem Rosnerem- specjalistą do spraw integracji europejskiej, konsultantem Europe Direct z Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy począwszy od wiadomości na temat starożytnego Rzymu- wczesnych prób integracji europejskiej (oczywiście miały one zupełnie inny charakter niż obecna integracja europejska), przyczyn i procesów integracji Europy po II wojnie światowej, polskiej obecności wśród krajów europejskich oraz o korzyściach i kosztach związanych z obecnością Polski w UE. Pan Rosner omówił również kwestię wyborów do parlamentu europejskiego oraz przedstawił kandydatów z naszego regionu. W trakcie ciekawego wykładu zadawaliśmy wiele pytań np. „Jakie korzyści przyniósł Traktat Lizboński?”, „Jakie korzyści czy straty ponosi Polska w związku z przystąpieniem do UE?”. Aktywnie braliśmy udział w dyspucie, wtrącając swoje zdania, przemyślenia, czy wiadomości o Unii Europejskiej.

Jesteśmy wdzięczni panu Wojciechowi Rosner za przybycie do Janowic i podzielenie się z nami wiadomościami o Unii Europejskiej.  

Ślemy również podziękowania dla pani Izabeli Mąkinia- pani bibliotekarki za gościnność.

Zdjęcia w naszej Galerii.

/tekst napisała Marlena Niemczyk-Handzlik/


Po Szlachetne zdrowie
W miesiącu kwietniu uczniowie klasy III propagowali zdrowy styl życia. Dzięki zabawnym scenkom i humorystycznym wierszykom udało im się przekazać swoim kolegom i koleżankom jak powinni dbać o swoje zdrowie. Nie tylko pokazali skutki niehigienicznego trybu życia, ale przede wszystkim udzielili rad jak należy się zdrowo odżywiać i dlaczego należy uprawiać ruch na świeżym powietrzu, a także dlaczego warto dbać o higienę i kulturę osobistą. Ponadto przedstawili historię dotyczącą pochodzenia niektórych przyborów toaletowych takich jak: mydło, grzebień czy szczoteczka do zębów. Niektórym trudno było uwierzyć, jak kiedyś można było czesać się przy użyciu kręgosłupa ryby czy też kości zwierząt. Mamy nadzieję, że uczniowie naszej szkoły stosują na co dzień rady swoich kolegów dotyczące zdrowego trybu życia.
Zdjęcia zobacz w Galerii

/Tekst napisała pani Ewelina Olejak/


Lekcja przyrody w terenie  

Dnia 15 kwietnia br. klasa 4 pod opieką nauczyciela przyrody pani Urszuli Kal wybrała się na wycieczkę do tutejszego zagajnika.

      Wyruszyliśmy spod szkoły ok. godziny 13.55. W drodze zobaczyliśmy pole z zasianym zbożem. Kiedy weszliśmy do zagajnika zobaczyliśmy żółte kwiatuszki, nie była to jednak knieć błotna zwana potocznie kaczeńcem, lecz był to ziarnopłon wiosenny. Później zobaczyliśmy piękne, malutkie, fioletowe kwiatuszki były to fiołki. W górnej części zagajnika stał piesek, pooglądał nas i zszedł do nas. Wyganialiśmy go, aby poszedł

do domu, lecz to ani trochę nie pomogło. Piesek udał się za nami.

Pani wytłumaczyła nam jaki sens mają budki lęgowe umieszczone na drzewach. Ptaki mogą w nich bezpiecznie złożyć jaja, z których mogą wykluć się młode ptaki. Słuchaliśmy śpiewu sikory bogatki. Zobaczyliśmy skupisko malutkich białych zawilców. Następnie pani kazała nam znaleźć patyki, aby później ułożyć z nich 3 kwadraty. Po chwili ułożyliśmy kwadraty i zaczęliśmy odgarniać ziemię, aby zobaczyć ilość warstwy próchnicy. Warstwa była niewielka. Następnie zrobiliśmy sobie powtórzenie lekcji na temat warstw lasu. Są to: runo leśne, podszyt i korony drzew.

Podczas naszych rozmów piesek chodził sobie po lesie. Po chwili spostrzegliśmy małą roślinkę, która nazywa się szczawik zajęczy.

Na koniec podziwialiśmy piękną, właśnie kwitnącą dziką wiśnię.

Kończył się juz czas, naszego pobytu w zagajniku dlatego postanowiliśmy wracać do szkoły. Piesek nie wrócił do domu, lecz dalej szedł za nami. Kiedy chcieliśmy wejść do szkoły musieliśmy odpychać pieska, ponieważ tak się do nas przywiązał, że został by z nami. Klasa nadała pieskowi imię – Mordka.

      Uważamy, że nasza wycieczka była bardzo udana i chcielibyśmy w przyszłości znów wziąć udział w takich lekcjach. Było to bardzo cenne spotkanie z przyrodą.

                                         /tekst napisał Mateusz Olek kl.4/


W zagajniku na lekcji przyrody

    15.04.2009 r. cała klasa czwarta poszła na spacer do naszego tutejszego zagajnika. Wyszliśmy około godziny 14.55. Nie minęło nawet 10 minut, a już byliśmy w naszym małym lasku. Widzieliśmy tam między innymi: fiołki, zawilce, szczawik zajęczy. A drzewa to: brzoza, buk, świerk, modrzew i wiele innych.

Jeszcze wcześniej zanim weszliśmy do zagajnika, powitał nas piesek, którego wyganialiśmy, ponieważ jego właściciele nie byli by zadowoleni gdyby odszedł od domu. Ale on nie dawał za wygraną i poszedł z nami. Idąc podziwialiśmy nasz piękny zagajnik. Słyszeliśmy także ćwierkot sikorki bogatki. Powtórzyliśmy sobie przy okazji lekcję "Korony drzew, podszyt, runo leśne i ściółka". Pani Urszula Kal - pani dyrektor powiedziała nam, że mamy zrobić trzy kwadraty. W ten sposób zobaczyliśmy jaką próchnicę ma gleba. Nasze wymiary na oko to 2 centymetry.

Nasz towarzysz czyli piesek, którego klasa nazwała Mordka odprowadził nas do samej szkoły. Mam nadzieję, że to nie był jedyny spacer do zagajnika.

Zdjęcia w naszej Galerii

/tekst napisała Mariola Gola/


Wielkanocne jajo

W środę 8 kwietnia 2009 roku został rozstrzygnięty konkurs świąteczny ogłoszony w klasach IV-VI przez SU „Wielkanocne jajo”. Każda klasa miała wspólnie przygotować owo jajo dowolną techniką. Najważniejsza była pomysłowość i wkład pracy wszystkich uczniów danej klasy. Jury w składzie pani dyrektor Urszula Kal, pani Elżbieta Żmij i pani Dorota Borgieł miało bardzo trudny wybór! Wszystkie prace były wspaniałe i odzwierciedlały wspólną pracę i wysiłek włożony przez uczniów w swoje dzieła.

 

       

 

Po długiej naradzie podjęto ostateczną decyzję. I tak I miejsce zajęła klasa IV i V, II miejsce zajęła klasa VI. Wszyscy uczniowie zostali nagrodzeni za swoją pracę, a na sali gimnastycznej zapanował radosny, świąteczny nastrój! Serdecznie gratulujemy!

Wszystkie zdjęcia w naszej Galerii

/tekst napisany przez panią Agnieszkę Czerwińską - opiekuna SU/


Mamy cię! Czyli jak młodzi odkrywcy wytropili wiosnę...

    Był piątek, 3-go kwietnia i słońce wręcz zapraszało nas na spacer. Pierwsza klasa nie mogła ominąć takiej okazji, dlatego udaliśmy się na wyprawę w poszukiwaniu wiosny, która przyszła ponoć już 21-go marca, ale jak dotąd nikt nie udowodnił tego faktu. Ledwie wyszliśmy ze szkoły, a na boisku znaleźliśmy dowód nr 1 – piękne stokrotki. Ruszyliśmy dalej, w stronę zagajnika, gdzie uczniowie bez trudu odnaleźli zawilce, pierwsze pąki na drzewach, wierzbowe bazie, a nawet dżdżownicę i grupę czerwono – czarnych robaczków, czyli kowali bezskrzydłych. Zresztą, wiele by opowiadać! Najlepiej sami wybierzcie się na podobną wyprawę, a nasze „dowody” nadejścia wiosny sami zobaczcie.

Wiosno... MAMY CIĘ!

Zdjęcia w naszej Galerii

/tekst napisała pani Eliza Szeliga/


Konkurs - najpiękniejsza pisanka

 

    Uczniowie klasy piątej z wychowawcą postanowili stworzyć oryginalną pisankę (ekologiczną). Posłużyły im do tego stare gazety, bibuła i drobne dodatki. Tworzeniu towarzyszyła świetna zabawa, artyści mogli wykazać się swoimi zdolnościami, a liderzy panowaniem nad całością pracy. Oto efekty - sami oceńcie, czy nam się udało.

Zdjęcia zobacz w Galerii

/tekst napisali uczniowie klasy V


Sprawdzian po klasie szóstej.

    Drugiego kwietnia sprawdziliśmy nasze umiejętności. Tak jak uczniowie klas szóstych z całej Polski pisaliśmy test kompetencji. W tym roku test był głównie matematyczno-przyrodniczy. Naszym zdaniem nie był on łatwy, ale jak nam poszedł dowiemy się za miesiąc.

       

/tekst napisali uczniowie klasy VI/


Konkurs „Mleko z klasą”

    Od września w naszej szkole trwa akcja „Mleko z klasą", w ramach której uczniowie mają codziennie możliwość picia świeżego mleka za darmo.

Kilka miesięcy temu organizatorzy akcji ogłosili ogólnopolski konkurs na najciekawszą pracę plastyczną wykonaną przez klasę z kartoników, w którym nasi uczniowie z radością wzięli udział. Magazynowali umyte i odpowiednio zabezpieczone kartoniki, obmyślali plan konstrukcji, aż w końcu przystąpili do wykonania prac.

Aż trzem klasom udało się coś zbudować:

       

- klasa I wykonała kota i miskę,       

- klasa II skonstruowała samochód ciężarowy, który wiezie mleko,

- klasa III zbudowała „ludka” pijącego „Mleko z klasą”.

Wszystkim konstruktorom gratulujemy wytrwałości ciekawych pomysłów!!!

Zdjęcia w naszej Galerii

/tekst napisała pani Eliza Szeliga/


Dla Ciebie to kropla, dla innych życie

 

– taką mądrość umieściła Teresa Woźniak, uczennica klasy VI, na pracy, która została przesłana na konkurs organizowany przez Gminny Klub Honorowych Krwiodawców.

Ta dojrzała myśl, mam nadzieję, będzie stanowić motto życiowe dla wielu z nas. Teresa zajęła VI miejsce w gminie. GRATULUJEMY!!!

 

/tekst napisała pani Ilona Wójtowicz/

 


Szkolny konkurs wiedzy o Unii Europejskiej i eTwinning

27 marca 2009 roku członkowie Szkolnego Koła Europejczyka zorganizowali wraz z pomocą przemiłej pani bibliotekarki Izabeli Mąkinia- Szkolny Konkurs wiedzy o Unii Europejskiej i eTwinning. Zebraliśmy się razem po zajęciach szkolnych w Publicznej Bibliotece w Janowicach aby pochwalić się naszą wiedzą. Mirella Kubik oraz Paweł Kubica poprowadzili konkurs. Klasy 4-6 były reprezentowane przez trzech zawodników. Pierwsza jego część polegała na prawidłowym odpowiedzeniu na wylosowane z kuli pytania. Były trudne, ale poradziliśmy sobie z nimi. Joasia Sławińska oraz Natalia Jakubiec (pod kontrolą pań) bardzo dokładnie zapisywały punktację. W drugiej części konkursu należało rozpoznać kraj , z którego pochodzą zdjęcia budowli, czy miejsc. Trzecia część konkursu to zmagania z mapą Europy, a dokładnie z umiejscowieniem nazw państw na mapie krajów Unii Europejskiej. Czwarta część konkursu była bardzo emocjonująca. Każda trójka miała jak najszybciej ułożyć i skleić logo eTwinning. Po podsumowaniu punktacji wygrała klasa IV (Tomasz Pękala, Kacper Siwiec, Weronika Wala), drugie miejsce zajęła klasa VI (Agnieszka Wojtyła, Martyna Wala, Teresa Woźniak) a trzecie miejsce przypadło klasie V (Marlena Mruczek, Monika Mędrala, Małgorzata Bogusz). Każdy uczestnik otrzymał dyplom, cenne nagrody, gadżety ufundowane przez akcję eTwinning oraz słodycze. Gratulujemy wszystkim dużej wiedzy o Europie!

Zdjęcia w Galerii

/tekst napisali członkowie SKE/


Międzyszkolny Turniej "Czytam, rozumiem, potrafię" dla uczniów klas III szkół podstawowych.
W dniu 25 marca 2009 roku uczennice klasy III: Katarzyna Łukoś i Natalia Chromik wraz z opiekunem wyjechały do Szkoły Podstawowej nr.9 w Bielsku-Białej, na IV Międzyszkolny Turniej "Czytam, rozumiem, potrafię" dla uczniów klas trzecich.
Podczas turnieju uczniowie drużynowo musieli rozwiązywać pisemnie zadania, odpowiadać ustnie na wylosowane pytania z różnych dziedzin, rozwiązywać łamigłówki, rebusy jak również układać tangramy. Wszystko odbywało się w bardzo przyjemnej atmosferze co na pewno sprzyjało myśleniu.
Po tych zmaganiach każdy z uczestników mógł zregenerować siły podczas słodkiego poczęstunku.
Nasze uczennice świetnie sobie radziły i w wyniku tych starań zdobyły 3 miejsce. Nagrodą był puchar oraz dyplomy i upominki dla każdego z uczestników. Dodać należy, że udział w tych zmaganiach brało 10 szkół z terenu Bielska-Białej i okolic, a więc konkurencja była spora i tym bardziej cieszymy się z ich sukcesu i gratulujemy. Jednocześnie składamy wyrazy podziękowania dla pań: mgr Jolanty Nycz, mgr Małgorzaty Niemczyk i mgr Elżbiety Dyduch-Koc, które przygotowały turniej.

/Tekst napisała pani Ewelina Olejak/


Wycieczka do Wieliczki

    Dzień powitania wiosny klasy pierwsza i druga spędziły na klasowej wycieczce do kopalni soli w Wieliczce. Podróż przebiegała bez zakłóceń, a humory i apetyty dopisywały. Po przybyciu na miejsce przywitał nas sympatyczny pan przewodnik, który zabrał nas w bajkowy świat - świat Solilandii. Na początku każdy z uczestników otrzymał plakietkę z wizerunkiem Soliludka oraz polecenia do wykonania. Po drodze spotkaliśmy Soliludka (trochę wyrośniętego z nadmiaru picia mleka), wysłuchaliśmy baśni i legend, odwiedziliśmy najpiękniejsze miejsca kopalni w tym kaplicę św. Kingi, patronki górników wydobywających sól, by na koniec spotkać Skarbnika. Sympatyczny Skarbnik zadawał pytania, na które odpowiadaliśmy, a na koniec zamienił Natalkę Gierczyk w księżniczkę Kingę i poczęstował łakociami. Pełni wrażeń wróciliśmy na powierzchnię ziemi, najpierw promem, a potem superszybką windą. Tu oczywiście zakupiliśmy pamiątki. Cała wycieczka przebiegała bezpiecznie, a w nocy śniąc niejeden z nas przeżywał ten czarowny dzień jeszcze raz.

/Tekst napisała pani Elżbieta Żmij/

Zdjęcia w Galerii cz.1

Zdjęcia w Galerii cz.2


Prawa Dziecka

    20 marca w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Praw Człowieka wraz z powitaniem wiosny.

Dzieci posiadają szczególne prawa. Rozwój ich człowieczeństwa przebiega bowiem w szczególny sposób. Dziecko nie potrafi samo zadbać o siebie, nie potrafi samodzielnie kształcić swojej natury. Potrzebuje do tego rodziców, opiekunów, potrzebuje wielu innych ludzi. Dlatego naturalnymi "strażnikami" praw dziecka są jego rodzice i opiekunowie. Z tymi informacjami uczniowie zapoznali się w ramach działalności Samorządu Uczniowskiego oraz na zajęciach kółka komputerowego. Wyniki podjętych działań prezentują gazetki ścienne.

   

/Tekst opracowały pani Agnieszka Czerwińska i pani Danuta Uniwersał/


Przywołujemy wiosnę!

Wyprzedzając datę 21 marca już 20 w naszej szkole witaliśmy wiosnę.

Owo powitanie miało na celu raczej wołanie wiosny, aby sobie o nas przypomniała i wreszcie u nas zagościła! Z tej okazji Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs muzyczny „Tak to leciało”. Wzięło w nim udział po dwóch reprezentantów klas IV-VI. Zwyciężyła klasa V (Gosia Bogusz i Szymon Bartnicki), II miejsce klasa VI (Asia Sławińska i Łukasz Binda) oraz III klasa IV (Mariola Gola i Kacper Siwiec). Walka była bardzo wyrównana, wszyscy uczestnicy byli wspaniale przygotowani. Po występach reprezentantów dodatkowo każda klasa wykonała wspólnie jeden utwór, a na zakończenie wszyscy zgromadzeni na sali. W śpiewających nastrojach wróciliśmy na lekcje i z niecierpliwością oczekujemy nadejścia upragnionej wiosny!!!

Zdjęcia w naszej Galerii

/Tekst napisała pani Agnieszka Czerwińska/


Konkurs matematyczny KANGUR

W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła włączyła się do Międzynarodowego Konkursu Matematycznego „Kangur”. W konkursie wzięło udział dwudziestu uczniów klas IV-VI.

Podobnie jak w innych szkołach na terenie Polski i Europy w dniu 19.03.2009 r. uczestnicy Konkursu rozwiązywali test składający się z pytań o różnym stopniu trudności – w kategoriach „Maluch” i „Beniamin”.

 Teraz z niecierpliwością czekamy na wyniki!

/Tekst napisała pani Dorota Borgieł/


Zajęcia na świeżym powietrzu

Klasa III na zajęciach w-f także nie próżnowała. Śniegu było tak dużo, że pierwsze zajęcia rozpoczęły się od porządnej rozgrzewki, podczas której trzeba było przygotować teren do zabawy. Oczywiście najlepszym sposobem było brodzenie po kolana w śniegu i jego udeptywanie. Potem odbyły się wyścigi zespołów saneczkarskich, mini kulig i oczywiście bitwa na śnieżki, w której nawet pan woźny nie został pominięty. Na koniec oczywiście trzeba było zostawić po sobie ślad więc dzieci wykonały "orły" na śniegu. Kolejne zajęcia również rozpoczęły się jazdą na sankach, ale ponieważ śnieg był bardzo lepki więc uczniowie szybko zabrali się do lepienia kulek i walki na śnieżki. Następnie dzięki wspólnej solidnej pracy wybudowali "klasowe igloo". Po zajęciach dzieci rozeszły się w wyśmienitych humorach.

Zdjęcia w naszej Galerii

/Tekst napisała pani Ewelina Olejak/


Na podbój zimy

 

    Kiedy zima rozhulała się na dobre, pierwszoklasiści postanowili skorzystać ze sprzyjającej aury i odpowiednio wyposażeni w grube kurtki, kombinezony, czapki, szaliki i rękawiczki, wyruszyli na podbój zimy. Tak zaczęły się: kopanie tuneli w śniegu, jazda na sankach i niezwykle emocjonująca bitwa na śnieżki, w której udział wzięły dwie drużyny: uczniowie i... pani. Zabawa była wspaniała i pozostawiła na twarzach uśmiechy i rumieńce.

 

Zdjęcia w Galerii

/Tekst napisała pani Eliza Szeliga/


„Zima, zima, zima

pada, pada śnieg...”

 

....i dlatego zajęcia ruchowe na boisku szkolnym były wyjątkowo przyjemne. Drugoklasiści wraz z wychowawczynią hasali na śniegu hartując swoje ciała. Po krótkiej rozgrzewce odbyły się wyścigi rzędów z użyciem sanek, potem wszyscy wykonali „orły” na śniegu – w końcu w klasie drugiej są same orły, a nie koliberki. A na koniec wielka bitwa na śnieżki. Uśmiechnięte od ucha do ucha dzieciaki, z „pomalowanymi” od lekkiego mrozu policzkami podziękowały Pani Zimie za taką pogodę.

Zdjęcia w Galerii - koniecznie zobacz!

/Tekst napisała pani Elżbieta Żmij/


Gminne Eliminacje - Minipiłka Koszykowa dziewcząt i chłopców

    W czwartek19.02.2009r odbyły się w Bestwinie gminne eliminacje w mini piłce koszykowej. Uczniowie reprezentujący naszą szkołę walczyli dzielnie wspierani dopingiem naszej pani Dyrektor oraz pani Bożeny Szwed (higienistki szkolnej). W tym roku nie udało nam się zakwalifikować do zawodów powiatowych. Można się jednak było tego spodziewać, gdyż w przeważającej większości nasze drużyny składały się z uczniów klasy piątej. Będą oni jednak mogli zdobyte w tym roku doświadczenie wykorzystać w przyszłorocznych eliminacjach. Pierwsze miejsce w kategorii dziewcząt zajęli gospodarze, czyli Bestwina. W kategorii chłopców pierwsze miejsce zajęła Bestwinka.

Zdjęcia w naszej Galerii

/Tekst napisała pani Monika Krężelok/


Konkursy rozstrzygnięte! Podczas ostatniego apelu Pani Dyrektor wręczyła dyplomy i nagrody.

Finalistką XIV Konkursu Wiedzy Biblijnej i nagrodę książkową otrzymała uczennica - Teresa Woźniak. Tegoroczny konkurs odbywał się pod hasłem „Tak Panie! Ja mocno wierzę, że Ty jesteś Mesjasz, Syn Boży” (J 11, 27). Uczestnicy konkursu musieli wykazać się znajomością ewangelii napisanej przez św. Marka. W konkursie udział wzięło około 500 uczniów szkół podstawowych naszej diecezji. Do finału zakwalifikowało się 70 zawodników z najlepszymi wynikami, w tym nasza koleżanka. Gratulujemy jej ogromnej wiedzy biblijnej.

W tym roku szkolnym dziesięciu uczniów z naszej szkoły uczestniczyło po raz pierwszy w Międzynarodowym Konkursie „Bóbr” z zakresu informatyki oraz technologii informacyjnej i komunikacyjnej. Chętni uczniowie z całej Europy w tym samym czasie zasiedli przed komputerami i w napięciu czekali aż wybije godzina 12.00 – właśnie wtedy na stronie internetowej ukazało się hasło dostępu do testu wykonywanego samodzielnie przez uczestnika konkursu z pomocą komputera. Test składał się z kilkudziesięciu zadań, a rozwiązanie zadania polegało na wskazaniu dokładnie jednej z możliwych odpowiedzi przez kliknięcie na niej lub wykonaniu innych czynności z pomocą komputera, prowadzących do rozwiązania go.  Rezultaty są już znane. Uczniowie, którzy uzyskali wynik 100 i więcej punktów zostali nagrodzeni i pojadą 13 marca 2009 do Torunia po odbiór nagród. Niestety w tym roku nie odwiedzimy miasta Kopernika, ale wyniki w szkole są bardzo wysokie jak na pierwsze uczestnictwo w tym konkursie – najlepiej test rozwiązali: Aleksandra Stolarzewicz 80 pkt, Martyna Wala 76 pkt, Szymon Bartnicki 73 pkt. Wszystkim serdecznie gratuluję - jestem dumna z Waszych osiągnięć- nauczyciel informatyki.

    12 listopada 2008 roku nasza szkoła brała udział w Ogólnopolskim Konkursie z Języka Angielskiego English Ace- Jersz. Jakub Olejak oraz Partick Wróbel zdobyli bardzo wysokie bo II miejsce w województwie śląskim oraz XV miejsce w kraju. Podczas apelu szkolnego, który miał miejce 20 lutego 2009 otrzymali dyplomy za bardzo dobry wynik w olimpiadzie. Małgorzata Bogusz zdobyła 35 miejsce w województwie śląskim a 390 miejsce w kraju na 2411 uczestników. Otrzymała dyplom dla najlepszego wyniku w szkole. Martyna Wala uzyskała 42 miejsce w województwie śląskim i 396 miejsce w kraju na 2704 uczestników. Gratulujemy wszystkim uczestnikom!

   

W Szkolnym Konkursie Matematycznym zorganizowanym dla klas IV-VI wzięło udział dwudziestu uczniów.

Najlepszy okazał się uczeń klasy IV Kacper Siwiec.

II miejsce - exuequo zajęli Weronika Wala i Tomasz Pękala z klasy IV oraz Michał Kucak z klasy V.

III miejsce zajął Mateusz Matura z klasy IV.

Wszyscy młodzi uczestnicy pokazali się z jak najlepszej strony a wygrani przyjęli zasłużone gratulacje i otrzymali nagrody książkowe.

Teraz trzymamy kciuki za wszystkich startujących w  Międzynarodowym Konkursie Matematycznym „Kangur”, który odbędzie się w naszej szkole 9 marca tego roku.


Turniej Wiedzy Pożarniczej

W dniu 20.02.2009r  w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej na szczeblu szkolnym w szranki stanęło 21 uczniów naszej szkoły, chcących sprawdzić swoją wiedzę w tym zakresie.

Turniej rozpoczął się punktualnie o godz. 9.00, pytania nie były łatwe. Dotyczyły zarówno struktur organizacyjnych OSP jak i organizacji akcji ratowniczych w sytuacji zagrożenia, zasad działania sprzętu gaśniczego, a także zasad organizacji drogi ewakuacyjnej. Swoją wiedzę uczniowie sprawdzali przy pomocy testu wielokrotnego wyboru.

Najlepsze wyniki uzyskali: Bartłomiej Kopaczka i Patrick Wróbel z klasy V oraz Agnieszka Wojtyła z klasy VI i to właśnie oni będą nas reprezentować na szczeblu gminnym w dniu 28.02.2009r .

Zatem, pamiętajcie: trzymamy za Was kciuki!

 

       

/Tekst napisała pani Ilona Wójtowicz/


 

Taneczne pożegnanie karnawału

 

            17. lutego odbyła się w naszej szkole dyskoteka dla uczniów klas IV – VI. To już ostatnia zabawa w tym karnawale. Pożegnaliśmy go zwariowaną zabawą, huczną muzyką i szalonymi tańcami. Jeszcze w czwartek najemy się pączków do syta, a od środy cicho - sza na 40 dni.

 

/Tekst napisała pani Barbara Nycz/


Karnawał 2009

Tuż po feriach uczniowie klas I –III zostali zaproszeni na bal karnawałowy. Jak co roku rodzice przygotowali wspaniałe stroje, więc dzieciaki wyglądały bajecznie. Uczniowie klasy VI przystroili salę gimnastyczną oraz wraz z wychowawcami prowadzili zabawy i konkursy. W przerwie dzieci wypiły soczek i zjadły pączka. Pod koniec balu została wybrana król i królowa zabawy– Klaudia Rąba (lalka Barbi) i Norbert Czana (meksykanin), komisja nie miała łatwego wyboru. Zostały również przyznane wyróżnienia dla Szymona Saida, Artura Mynarskiego, Sylwii Suwała i Bartuś Ajchler. Dzieci stwierdziły, że bal był super i szkoda, że na następny karnawał trzeba czekać cały rok.

Zobacz zdjęcia w naszej Galerii

/Tekst napisała pani Elżbieta Żmij/


14 luty - WALENTYNKI

Święta, takie jak Walentynki są okazją do tego,

żeby przystanąć, pomyśleć o swoim przyjacielu i powiedzieć mu

„Zależy mi na Tobie”.

 

Ponadto ten dzień jest po to,

żeby zadumać się nad miłością i przyjaźnią,

żeby porozmyślać o najbliższych Ci osobach.


Podsumowanie konkursu „Bezpieczne ferie zimowe”

 

Przed feriami pani Elżbieta Żmij ogłosiła konkurs plastyczny „Bezpieczne ferie zimowe”. W dniu 13 lutego zostały rozdane nagrody zakupione przez nauczyciela z środków własnych oraz pamiątkowe dyplomy. Miejsce I zdobyła Natalia Wojtowicz, miejsce II Klaudia Rąba oraz dwa III miejsca równorzędne dla Mateusza Woźniak i Izabeli Pękala. Wszyscy pozostali uczniowie biorący udział w konkursie otrzymali misie - światełka odblaskowe. Gratuluję i zapraszam do kolejnych konkursów!

Zdjęcia w Galerii

/Tekst napisała pani Elżbieta Żmij/


10 luty 2009 - DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

Dzień ten ustanowiony został z inicjatywy Komisji Europejskiej w ramach programu "Safer Internet Action Plan", a ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.

W tym roku w naszej szkole prowadzimy edukację w zakresie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie z wykorzystaniem materiałów multimedialnych znajdujących się na stronie http://www.dzieckowsieci.pl/, uczestniczymy w konkursie graficznym "Bezpieczny? Internet" oraz weźmiemy udział w szkoleniu metodą e-learning.

/Tekst napisała pani Danuta Uniwersał/


Wyjazd na łyżwy
Przez ferie zimowe uczniowie naszej szkoły mieli również okazję wyjechać na lodowisko pod opieką pań: Moniki Krężelok, Eweliny Olejak, Jolanty Kuczyńskiej i Doroty Borgieł. Dzieci były bardzo podekscytowane wyjazdem, zwłaszcza, że dla niektórych z nich miały to być pierwsze kroki na łyżwach. Oczywiście te pierwsze kroki okazały się wcale nie takie trudne. Mało tego niektórzy, najmłodsi wiekowo uczniowie, jeździli tak jakby mieli łyżwy od urodzenia na nogach. Wszyscy starali się pokonywać trudności, wykonywać nowe elementy takie jak jazda przekładanką, czy nawet jazda tyłem. Oczywiście najważniejsze było żeby utrzymać się na lodzie i nie upaść, ale upadki, oczywiście kontrolowane, okazały się być całkiem niezłą strategią zwłaszcza podczas ucieczki.Dzieci były bardzo zadowolone i od razu po zejściu z płyty lodowiska musiały się posilić, żeby odzyskać energię.Jednak w trakcie drogi powrotnej już pytali:"kiedy będzie następny taki wyjazd?". My nauczyciele też mamy nadzieję, że niedługo pojedziemy na łyżwy ponieważ sport to nie tylko zdrowie, ale i ogromna frajda, nawet dla dorosłych.

/Tekst napisała pani Ewelina Olejak/


Zajęcia z filcowania i tworzenia biżuterii.
W pierwszym dniu ferii zimowych uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w zajęciach z filcowania i tworzenia biżuterii, które przeprowadziły panie: Ewelina Olejak, Ilona Wójtowicz i Barbara Nycz. Oczywiście największe zainteresowanie wykazały uczennice ze starszych klas, ale było również kilka młodszych dziewczynek. Dzieci najpierw dowiedziały się co to jest i jak wygląda wełna czesankowa oraz usłyszały o różnych technikach filcowania i zobaczyły gotowe formy wykonane z filcu. Następnie zapoznały się dokładnie z techniką filcowania na mokro i wreszcie przeszły do samodzielnego wykonywania elementów składowych własnej biżuterii filcowej. Były to przede wszystkim kolczyki, ale również korale i wisiorki. Dziewczynki wykazały się wielką inwencją twórczą, podczas wymyślania własnych form przestrzennych i doskonale radziły sobie z ich wykonaniem. Wykonana przez nie biżuteria była gustowna i bardzo ciekawa. Kto wie, może za niedługo będzie można podziwiać ich wyroby w galerii sztuki...

Zdjęcia w Galerii

/Tekst napisała pani Ewelina Olejak/


„Domy naszych marzeń”

(cykl lekcji z języka polskiego „Dom”)

 

Uczniowie klasy czwartej w ramach dodatkowej pracy z języka polskiego (tzw. „dla chętnych”) mieli za zadanie wykonać domy swoich marzeń. Z zadania wywiązali się wspaniale. Połączyli elementy praktyczne z teoretycznymi. Rezultaty ich pracy można zobaczyć na zdjęciach w Galerii.

 

Rodzicom dziękuję za współpracę i pomoc, jaką okazali w tworzeniu domów.

Jolanta Kuczyńska


Pierwszoklasiści w bibliotece

19. stycznia pierwszoklasiści po raz pierwszy udali się do biblioteki szkolnej, gdzie czekał już na nich świat literackich przygód. Pani Ilona Wójtowicz przygotowała dla młodych czytelników konkurs z nagrodami i zachęciła do systematycznego odwiedzania biblioteki. Kilkoro uczniów błyskawicznie skorzystało z zaproszenia, gdyż zjawili się tam już na następnej przerwie!
Wszystkim pierwszoklasistom życzymy, aby książka stała się ich prawdziwym przyjacielem.

       

/Tekst napisała pani Eliza Szeliga/


 

Konkurs Kolęd i Pastorałek

 

6 stycznia br. odbył się Konkurs Kolęd i Pastorałek Polskich w Bestwince. Nasi młodzi artyści zaśpiewali pastorałkę współczesną „Tam się rodzi nowy Bóg” oraz tradycyjną „Jam jest dudka” wyśpiewując sobie w ten sposób trzecie miejsce w kategorii - chóry. Emocje były ogromne jak i wysiłek włożony w opanowanie pastorałek. Dlatego wszystkim naszym wokalistom gratulujemy.

Zdjęcia w Galerii

/Tekst napisała pani Dorota Pollak/


Lekcje o dzieciach w Kongo

W ramach akcji „Na ratunek dzieciom w Kongo” uczennice klasy V:

Ola Zoń, Ola Stolarzewicz, Monika Mędrala, Marlena Mruczek i Mirella Kubik przeprowadziły w klasach zajęcia informujące o dramatycznej sytuacji dzieci w Kongo. Uczniowie biorący udział w tych lekcjach mogli w ciekawy sposób dowiedzieć się, jak żyją dzieci w Kongo i jak można im pomóc. Najaktywniejsi i najuważniejsi słuchacze otrzymywali słodkie nagrody!

Zachęcamy do aktywnego udziału w akcji, którą zakończymy zaraz po feriach! Wciąż możemy podarować najdrobniejsze sumy, by uratować życie dzieci!

Przypominamy:

1 szczepionka przeciwko odrze ratująca życie dziecka – 50gr

1 specjalistyczny posiłek dla skrajnie niedożywionych dzieci - 82gr

Zdjęcia w naszej Galerii

/Tekst napisała pani Agnieszka Czerwińska/


Najlepsi uczniowie

Zakończyliśmy naukę w I półroczu roku szkolnego 2008/9 i przedstawiamy najlepszych spośród nas - są to:

Klasa pierwsza:

100% frekwencja: Bartłomiej Ajchler i Tomasz Kampczyk

Cała pierwsza klasa jest bardzo zdolna:

Bartłomiej Ajchler, Bartłomiej Mynarski i Natalia Pieczka - świetnie liczą,

Justyna Chromik i Michał Maj - pięknie czytają,

Kacper Krężelok i Mateusz Tomala - szybko piszą,

Adrian Ślósarczyk jest najdokładniejszy,

Tomasz Kampczyk pięknie rysuje,

Anna Zoń ślicznie śpiewa.

Klasa druga - najlepsi uczniowie to:

    Buczek Magdalena

    Dyrdoń Marta

    Krężelok Tomasz

    Pękala Izabela

    Rąba Klaudia

    Sawkiewicz Wojciech

    Stanclik Konrad

    Stolarzewicz Jan

    Stopka Karina

    Wojtowicz Natalia

Klasa trzecia - najlepsi uczniowie to:

    Chromik Natalia

    Gleindek Dawid

    Łukoś Katarzyna

    Matura Justyna

    Niemczyk Piotr

    Nóżka Justyna

Klasa czwarta:

100% frekwencja: Sara Wójcicka

Siwiec Kacper -5,3

Wala Weronika -5,2

Mateusz Olek - 5,0

Tlaga Aleksandra -4,9

Pękala Tomasz - 4,8

Klasa piąta:

100% frekwencja: Kopaczka Bartłomiej, Krzyżagórski Szymon, Wróbel Patrick, Mruczek Marlena

Bogusz Małgorzata - 5,5

Stolarzewicz Aleksandra - 5,3

Wróbel Patrick - 5,2

Kubik Mirella - 5,0

Olejak Jakub - 5,0  

Klasa szósta:

Wala Martyna - 5,4

Woźniak Teresa - 5,1

Wojtyła Agnieszka - 5,0


XIV Konkurs Biblijny

15. stycznia w Pogórzu odbył się finał XIV Konkursu Biblijnego, w którym wzięła udział nasza uczennica Teresa Woźniak. Tegoroczny konkurs odbywał się pod hasłem „Tak, Panie! Ja mocno wierzę, że Ty jesteś Mesjasz, Syn Boży”. Podczas niego należało wykazać się ogromną znajomością Ewangelii według świętego Jana. Przygotowania do zmagań konkursowych uczyniły Teresę wielkim przyjacielem Biblii i nauki Jezusa. Bez względu na wynik już teraz jest dla nas zwyciężczynią.

 

Gratulujemy jej wielkiej wiedzy biblijnej.

/Tekst napisała pani Barbara Nycz/


Rozstrzygnięcie akcji zbiórki żołędzi „Zimowe dokarmienie zwierzyny”

7 stycznia 2009 roku odwiedził nas w szkole łowczy Koła Łowieckiego „Bażant” pan Marek Handzlik. Ogłosił rozstrzygnięcie gminnego konkursu na zbiórkę żołędzi dla zwierząt leśnych i rozdał nagrody. Najwięcej żołędzi wśród uczniów wszystkich szkół w gminie Bestwina zebrał Tomasz Pękala zdobywając I miejsce. Za ten wyczyn został nagrodzony aparatem cyfrowym. Pozostałe dzieci: Adrian Gajda, Adrianna Kareta, Izabella Pękala, Teresa Woźniak i Wojciech Sawkiewicz otrzymały nagrody książkowe o tematyce przyrodniczej. Gratulujemy!


„Nie tak łatwo zbudować igloo, czyli śladem Odarpigo, syna Egigwy”

Dzisiejszego dnia uczniowie klasy czwartej podjęli się trudnej budowy igloo.  Poprzedniego dnia na lekcji języka polskiego przeczytaliśmy tekst pt. „Odarpi buduje igloo” A. i Cz. Centkiewiczów . Tekst opowiada o eskimoskim chłopcu, którego podczas wędrówki zaskoczyła burza śnieżna. Od śmierci uratowała go umiejętność budowania igloo. My też chcieliśmy spróbować. Było trudno, a było nas przecież 9! Budowaliśmy przez ponad dwie godziny lekcyjne wraz z przerwami. Nie udało się nam zamknąć budowli (krótki czas), ale jesteśmy zadowoleni z naszej pracy, która okazała się ciekawym doświadczeniem i dobrą zabawą. Podczas „zabawy” opiekowały się nami, pomagając jednocześnie w budowaniu, panie M. Kężelok i J. Kuczyńska. Było to świetne połączenie języka polskiego z wuefem!

Zdjęcia w Galerii

/uczniowie klasy IV/


"Papierowy bałwanek"

Tuż po Nowym Roku, 2. stycznia, pierwszoklasiści wkroczyli do szkoły, gdzie nareszcie mogli spotkać swoich kolegów i koleżanki.
Wymieniwszy się świątecznymi wrażeniami uprzątnęli dywan, odsunęli ławki, usiedli w kręgu i przystąpili do... targania wcześniej przyniesionych gazet na drobniutkie kawałki. Praca była mało skomplikowana, ale tak absorbująca, że nawet dzwonek nie poderwał uczniów z krzeseł. Co więcej, wzbudziła zainteresowanie starszych dzieci, które w czasie przerwy chętnie pomagali drzeć gazety.
Tak oto w klasie I powstał gazetowy śnieg, dzięki któremu zabawy było o... tyyyyyyyyyyle!!! Sami zobaczcie!

A później z gazetowego śniegu zrobiliśmy bałwanka, który ozdabia naszą klasę.

/Tekst napisała pani Eliza Szeliga/

Zdjęcia w naszej Galerii


Wigilijne spotkania - wspólne kolędowanie

„Jest taki dzień, bardzo ciepły choć grudniowy…” – w tej ciepłej atmosferze uczniowie klas I-VI przeżywali wigilijne spotkania. Zgodnie ze staropolską tradycją, nakryto stoły białymi obrusami, pod którymi położono sianko. Na stołach zagościły różnorodne smakołyki: barszczyk z uszkami, orzechy z miodem, ryby, sałatka, owoce, ciasta oraz wiele innych łakoci. Wspólnie odmówiono modlitwę, łamano się opłatkiem i śpiewano kolędy. Delegacje klasowe złożyły również życzenia pracownikom szkoły oraz kolegom z innych klas.

       

    

Po uporządkowaniu sal wszyscy spotkali się na wspólnym kolędowaniu na sali gimnastycznej. W świątecznych nastrojach uczniowie rozeszli się do domów, by w atmosferze miłości spędzić w gronie rodziny najpiękniejsze święta w tradycji chrześcijańskiej.

/Tekst napisały pani Elżbieta Żmij i pani Ewelina Olejak/

Zdjęcia w naszej Galerii

 

Życzymy wszystkim Rodzicom

i Przyjaciołom Szkoły

zdrowych i pogodnych

Świąt Bożego Narodzenia.


Konkursy rozstrzygnięte

W V Powiatowym Konkursie Ekologicznym "Człowiek a Środowisko" w kategorii prac plastycznych dwóch uczniów naszej szkoły otrzymało wyróżnienia.
Są to: Kacper Siwiec z klasy IV i Jakub Olejak z klasy V.

 

W szkolnym konkursie plastycznym pt:"Warto oszczędzać w SKO" w kategorii klas I-III nagrody otrzymali następujący uczniowie:
I miejsce - Natalia Murawska z klasy II
II miejsce - Wojciech Sawkiewicz z klasy II
III miejsce - Natalia Pieczka z klasy I

 


        Natomiast w szkolnym konkursie na wiersz -  rymowankę "Warto oszczędzać  w  SKO" uczeń klasy V - Kacper Siwiec zajął I miejsce.


        W II Szkolnym Konkursie Ortograficznym "Mistrz ortografii" w kategorii klas I-III najlepsza okazała się uczennica klasy III Katarzyna Łukoś, która zdobyła tytuł "Mistrza Ortografii". Ponieważ poziom był bardzo wysoki, a różnice punktowe niewielkie prowadzący przyznali również miejsca: II dla uczennicy klasy II  Klaudii Rąba i III dla uczennicy klasy III Natalii Chromik. Mistrzyni gratulujemy tak dobrej znajomości zasad ortograficznych.

Mistrzem ortografii klas starszych została Małgorzata Bogusz z klasy V zdobywając 160 punktów (na 164), drugie miejsce zajęła Aleksandra Stolarzewicz, a trzecie Martyna Wala. Gratulujemy!

/Tekst napisała pani Ewelina Olejak/


 

MIKOŁAJKI

 

W imieniu Samorządu Uczniowskiego

i wszystkich uczniów naszej szkoły,

chcieliśmy podziękować Radzie Rodziców

za wspaniałe paczki, które ufundowali dla nas na Mikołajki.


Wyjazd na basen.
Już po raz drugi uczniowie naszej szkoły wyjechali na basen do Czechowic - Dziedzic. Dzieci wspaniale się bawiły pod okiem opiekunów i ratowników. Młodsi pływali z prądem wodnym jak również próbowali go pokonać, nie zawsze skutecznie, sami zjeżdżali na zjeżdżalni i nurkowali. Dziewczynki próbowały również elementów  "pływania synchronicznego". Natomiast ich starsi koledzy doskonalili swoje umiejętności pływackie w basenie pływackim. Po wyjściu z basenu wszystkim dopisywał "wilczy apetyt". W radosnych nastrojach, chociaż trochę zmęczeni i senni wróciliśmy do Janowic.

/Tekst napisała pani Ewelina Olejak/


Przedstawienie pt. „Kopciuszek”

        W naszej szkole aktywnie działa kółko dziennikarsko- teatralne pod opieką pani Jolanty Kuczyńskiej. Przedstawienia podobają się zarówno nauczycielom, jak i uczniom. Zdarza się, że występujemy przed większą publicznością tj. naszymi rodzicami i dziadkami, którzy zawsze są pod wrażeniem naszych umiejętności aktorskich.

        Ostatnio przedstawialiśmy sztukę pt. „Kopciuszek”, która była zaplanowana jako atrakcja w dzień „andrzejek”. Była to parodia znanej wszystkim baśni. Role męskie otrzymały dziewczyny, a damskie na odwrót- chłopcy. Na próbach wiedzieliśmy już, że sztuka na pewno się spodoba, bo sami, grając, śmialiśmy się do łez. Przedstawienie odbyło się w piątek dwudziestego ósmego listopada 2008 roku. Już na samym początku, gdy weszliśmy na scenę cała sala buchnęła gromkim śmiechem, patrząc na nasze stroje. Chłopcy mieli śmieszne spódniczki, buty na wysokich obcasach, a słynnym pantofelkiem był ogromny kalosz. Główne role grali: Mirella Kubik i Barbara Niemczyk (Narratorzy), Krzysztof Dźwig (Kopciuszek), Patrick Wróbel i Bartłomiej Kopaczka (Siostry), Małgorzata Bogusz (Książe), Aleksandra Stolarzewicz (Macocha), Daniel Suwała (Wróżka), Krystian Walczak (Koń księcia), Mateusz Olek i Kacper Siwiec (sprzątaczki). Przez cały czas trwania sztuki, którą można było nazwać komedią, uczniowie patrzyli na nas z zachwytem i uśmiechem. Całe przedstawienie było odwrotnością książki,a każda scena zaskakiwała. Nikt jednak nie spodziewał się zakończenia, w którym książę poślubił nie kopciuszka tylko brzydką siostrę. Samo przymierzanie wielkiego kalosza też było dużą frajdą, gdyż książę poszukiwał właścicielki kalosza także pośród publiczności.

        Mimo że mieliśmy bardzo mało czasu na przygotowanie tego przedstawienia, to myślę, że było ono jedno z bardziej udanych. Nawet pani dyrektor żałowała, że się tak szybko skończyło, gdyż oglądało się go z wielką przyjemnością. Można było choć na chwilę oderwać się od szarej rzeczywistości śmiejąc się do łez. Gromkie brawa i okrzyki w trakcie kabaretu to dla nas „małych aktorów” największy sukces.

Zdjęcia zobacz w Galerii

/Tekst napisała pani Jolanta Kuczyńska/


Andrzejkowy tydzień w naszej szkole!!!

Andrzejki rozpoczęliśmy dyskoteką dla klas IV-VI, która odbyła się 26 listopada o godz. 16.00. Od innych zabaw różniła się ona oczywiście tym, że uczestnicy mogli brać udział w rozmaitych wróżbach przygotowanych przez uczennice z klasy VI, a bawili się w pięknie przystrojonej sali.

Następnego dnia zabawę andrzejkową miały klasy młodsze, którym to wróżyły koleżanki i koledzy z klasy V. w szalonej zabawie nie zawiodły jak zwykle panie wychowawczynie klas I-III. Dziękujemy za wsparcie i wyrozumiałość w małych niedociągnięciach…!

Ukoronowaniem andrzejkowych zabaw był Dzień Wróżb, który odbył się 27 listopada. Nasza szkolna świetlica zmieniła się nie do poznania dzięki staraniom klasy VI! Od godziny 10 trwały wróżby dla kolejno wyznaczonych klas. Zakończyło się wszystko wspaniałym przedstawieniem kabaretowym naszych zdolnych kolegów i koleżanek ze szkolnego koła teatralnego. Śmiechu było co nie miara, myślę, że każdy z uczniów w tym dniu czuł się wyjątkowo i miał dreszczyk emocji słuchając, co go czeka w przyszłości…

Kochanym nauczycielom dziękujemy za cierpliwość, wyrozumiałość, poczucie humoru i pomoc, gdyż w tych dniach spokój lekcyjny został nieco zakłócony…

Zdjęcia tylko z Krainy andrzejkowych wróżb i tortur

/Tekst napisała Agnieszka Czerwińska/


Świat andrzejkowego balu i tajemniczych wróżb

Koniec listopada to czas zabaw i wróżb. Jak co roku uczniowie klas I-III bawili się na balu przebierańców urozmaiconym wróżbami przygotowanymi  przez Samorząd Uczniowski. Pomysłowość wielu rodziców w przygotowaniu strojów była na szóstkę. Następny dzień również przyniósł wiele niespodzianek. Uczniowie klasy szóstej zamienili świetlicę w krainę magii i czarów, a sami przybrali postacie wróżek, duchów, czarownic i dziwnych stworów. Dzieci bardzo przeżywały wizytę w tej niesamowitej krainie, w której wysłuchały tajemniczych przepowiedni, przeszły salę tortur i musiały spróbować magicznej mikstury. Ciekawe, która z wróżb spełni się w najbliższym czasie? A może tak obiecany milion na loterii- czekamy.

 

   

Zdjęcia w trzech częściach:

-Andrzejkowy bal klas I-III

-Wróżb nadszedł czas!

-W krainie magii i czarów!

/Tekst napisała pani Elżbieta Żmij/


Stolice Polski – dawniej i dziś

Przez cały listopad uczniowie klasy drugiej poznawali dzieje polskich stolic. Z zaciekawieniem wysłuchali fragmentów naszej historii. „Wędrując” po miastach oglądali zdjęcia muzeów, pałaców, zamków, pomników… Dowiedzieli się, dlaczego stolica jest najważniejszym miastem kraju. Poznali również pojęcia: władza, demokracja, Sejm, Senat, Prezydent. W czasie zajęć praktycznych zrobili orły i lajkoniki z papieru oraz makiety dawnych grodów. Na podsumowanie zajęć odbył się konkurs wiedzy pt. „Co wiesz o stolicach Polski-dawnych i obecnej?” Uczniowie pracowali w grupach, a poziom wiedzy był bardzo wysoki. Zespoły musiały rozwiązać test i zagadki oraz opowiedzieć poznane legendy. Zwyciężyła grupa w składzie: Tomek Krężelok, Natalia Murawska, Marta Dyrdoń i Ola Jarnot. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni. Gratuluję!

Zdjęcia zobacz w naszej Galerii

/Tekst napisała pani Elżbieta Żmij/


II Szkolny Konkurs Ortograficzny: „Mistrz Ortografii”, czyli piegża i strzyżyk

 

21 listopada w naszej szkole odbył się II Szkolny Konkurs Ortograficzny: „Mistrz Ortografii”. Konkurs przygotowały panie: Ewelina Olejak dla klas młodszych i Jolanta Kuczyńska dla klas starszych. Uczniowie na sali gimnastycznej w ciągu 60 minut musieli uzasadnić pisownię trudnych wyrazów, a następnie napisać tekst dyktanda. Wszystkim udzielało się zdenerwowanie, w końcu Mistrz może być tylko jeden. Mimo zdenerwowania wszyscy zgodnie stwierdzili, że warto było podjąć taki wysiłek, tym bardziej, że atmosfera była serdeczna.

Tekst dyktanda

Zdjęcia można zobaczyć w Galerii

/Tekst napisała pani Jolanta Kuczyńska/


Szpalta, redaktor i „Agora”, czyli wrażenia po zwiedzaniu Redakcji „Gazety Wyborczej”

19 listopada młodzi dziennikarze z koła dziennikarsko- teatralnego oraz ich koledzy z klasy piątej i czwartej (ZSP Janowice) pod opieką pań: Jolanty Kuczyńskiej i Urszuli Kal udali się do Tychów, aby poznać pracę dziennikarza prasowego oraz proces powstawania gazety od A do Z. Zwiedziliśmy sale redakcyjne, wydawnicze, drukarnię ze spedycją. Zanim jednak do tego doszło, pani Monika Pałczyńska – nasz przewodnik, przedstawiła nam cały proces wydawniczy, wyświetlając nam o tym właśnie film. Kiedy zeszliśmy do drukarni, zrozumieliśmy, dlaczego to w sali redakcyjnej, a nie w drukarni pani przewodnik nam wszystko opowiedziała ze szczegółami. W drukarni nic nie byłoby słychać.

 

   

Wszystkim uczestnikom „wyprawa” się podobała. Młodzi dziennikarze wiele się nauczyli, a wielu z nich zadeklarowało chęć zostania w przyszłości dziennikarzami prasowymi.

/Tekst napisała pani Jolanta Kuczyńska/

Zdjęcia można zobaczyć w naszej Galerii - jest ich tak dużo, że podzielono je na dwie części:

-W redakcji gazety_cz._1

-W redakcji gazety_cz._2

PS. Bardzo dziękujemy Pani Dyrektor za opiekę i wcielenie się w rolę fotoreportera.


Lekcja historii w klasie IV- drzewa genealogiczne

Uczniowie klasy czwartej, tworząc drzewa genealogiczne, poznają historie swoich przodków.

       

Drzewa można zobaczyć w naszej Galerii

/Tekst napisała pani Jolanta Kuczyńska/


11 listopada 2008r. - jesteśmy świadomymi Polakami!

    11 listopada przedstawiciele naszej szkoły wzięli udział w uroczystych obchodach 90. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, które odbyły się w Bestwinie. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą, po której odbył się koncert laureatów IX Parafialnego Przeglądu Pieśni Patriotycznej. Następnie wszyscy przeszli pod pomnik „Tych, którzy życie oddali Polsce” (przy Urzędzie Gminy Bestwina), gdzie zostały złożone kwiaty. Naszą szkołę reprezentowały: Barbara Niemczyk, Paulina Giercuszkiewicz, Kamila Kóska, Mirella Kubik oraz pani dyrektor Urszula Kal i p. Jolanta Kuczyńska.

 

Zdjęcia zobacz w Galerii

/Tekst napisała pani Jolanta Kuczyńska/


IX Przeglądu Pieśni Patriotycznej

10 listopada 2008 roku chór Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Janowicach w składzie: Mariola Gola, Weronika Wala, Katarzyna Woźniak, Paulina Giercuszkiewicz, Mirella Kubik, Aleksandra Stolarzewicz, Daniel Suwała i Teresa Woźniak, wziął udział w gminnym etapie IX Przeglądu Pieśni Patriotycznej, organizowanym przez Akcję Katolicką. Uczniów do konkursu przygotowała mgr Eliza Szeliga.

Mimo małej liczebności grupy, hucznie zabrzmiały pieśni „Hej, strzelcy wraz” i „Szara piechota”, dzięki którym uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Janowicach wyśpiewali II miejsce.

Zdjęcia w naszej Galerii

/Tekst napisała pani Eliza Szeliga/


Szkoda, że „nasi” już „nie nasi” 

Wśród laureatów IX Parafialnego Przeglądu Pieśni Patriotycznych można był usłyszeć śpiew naszych uczniów obecnych – Mirella Kubik oraz gimnazjalistów: Mateusza Ochmana i Jakuba Foltaka, uczniów, którzy jeszcze niedawno uczęszczali do naszej szkoły… jesteśmy z nich dumni!

   

/Tekst napisała pani Jolanta Kuczyńska/


Zdobywamy Magurkę i pieczemy kiełbaski, ale zabawa!!

8 października w ramach górskiej wycieczki zdobyliśmy kolejną górkę, tym razem – Magurkę. Wyruszyliśmy grupą liczącą 15 osób i taką wróciliśmy do Janowic. Mieliśmy wspaniałą pogodę i dobre humory. Podziwialiśmy piękne widoki. Było coś dla duszy i ciała. Dusza miała intelektualne rozrywki (ciekawe rozmowy, dyskusje, przemyślenia), ciało – pieczoną nad ogniskiem kiełbasę. Było wspaniale!

 

Już dziś przygotowujemy się do zdobycia kolejnego „szczytu”.

Marlena Mruczek, Martyna Wala, Agnieszka Wojtyła, Teresa Woźniak, Mirella Kubik, Aleksandra Stolarzewicz, Kacper Krężelok, Mateusz Olek, Kacper Moc, Tomasz Krężelok, Bartłomiej Kopaczka, Joanna Sławińska, Weronika Wala, Monika Krężelok, Jolanta Kuczyńska.

Zdjęcia zobacz w naszej Galerii


„Żeby Polska była Polską…”

    Dzisiaj, tj. 7.11.2008 w ZSP w Janowicach uczestniczyliśmy w uroczystej akademii z okazji 90. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Program artystyczny przygotowała klasa V pod kierunkiem polonisty (i zarazem nauczyciela historii) p.Jolanty Kuczyńskiej. Uczniowie w strojach galowych i żołnierskich recytowali przejmujące wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne, w rytm których maszerowali. Szczególnie wzruszyła publiczność (nauczycieli, rodziców, uczniów, personel szkoły) ostatnia pieśń pt. „Żeby Polska była Polską”. U niektórych można było dostrzec nawet łzy w oczach (a tyle się dziś mówi o patriotyzmie, o tym, że „odszedł” do lamusa). Należy tu dodać, że uczniowie zachowywali się podczas akademii odpowiednio i bardzo dojrzale (nawet ci najmłodsi). W skupieniu obejrzeli program i z dumą odśpiewali hymn narodowy.

Na koniec uroczystości p.Dyrektor jeszcze raz przypomniała o obowiązku wywieszenia flag i zachowaniu bezpieczeństwa w czasie wolnym od zajęć szkolnych.

11 listopada p.Dyrektor i p.Jolanta Kuczyńska oraz uczniowie klasy V będą reprezentować w Bestwinie naszą szkołę podczas uroczystych obchodów 90. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Być może niektórzy z nas złożą też kwiaty pod Krzyżem Partyzantów przy Pięciu Alejach.

Zdjęcia zobacz w Galerii

/Tekst napisała pani Jolanta Kuczyńska/


 

Zabawa lekturą

 

Uczniowie klasy V wykonali w ramach języka polskiego gry planszowe do lektury J. Verne’a „W  80 dni dookoła świata”. Powtórzyli tym samym wiadomości dotyczące pisowni nazw własnych: Kalkuta, londyńczyk, Azja… 

 

Zobacz prace uczniów

/Tekst napisała pani Jolanta Kuczyńska/


Nasi rówieśnicy w Kongo liczą na nas!

Uczniowie naszej szkoły włączyli się w Ogólnopolską Akcję UNICEF „Na ratunek dzieciom w Kongo”. Chcemy pomóc swoim rówieśnikom i wierzymy, że my również możemy im pomóc. Nawet 50 groszy może uratować życie!!!

    1 szczepionka przeciwko odrze ratująca życie dziecka = 50 gr

    1 specjalny posiłek (terapeutyczna żywność) podawany skrajnie niedożywionym dzieciom „Plumpy Nut” = 82 gr

   

Akcję rozpoczęliśmy od zorganizowania kiermaszu prac uczniów wykonanych w świetlicy szkolnej. Odbył się on w dniu wywiadówek 4 listopada. Poza tym od 5 do 7 listopada prace te będzie można kupić w szkole w czasie przerw.

O kolejnych działaniach w ramach akcji będziemy informować na bieżąco.

Serdecznie zachęcamy do aktywnego udziału! Pamiętajmy, że wystarczy 50 gr, aby uratować życie naszego rówieśnika!!! Pomyślmy o tym szczególnie zanim zrobimy zakupy w naszym szkolnym sklepiku!!!

/Tekst napisała pani Agnieszka Czerwińska/


W zagajniku
W miesiącu październiku, uczniowie klasy trzeciej omawiali na zajęciach tematykę dotyczącą lasu. Poznawali poszczególne warstwy lasu oraz ich mieszkańców, a także przynależną im roślinność.
W ramach podsumowania zdobytych wiadomości i umiejętności dzieci wzięły udział w zajęciach, które zostały przeprowadzone w pobliskim zagajniku. Uczniowie zostali podzieleni na grupy, które miały wykonać przydzielone im zadania. M.in. należało sprawdzić i porównać temperaturę jaka panowała podczas drogi do zagajnika, na jego obrzeżach jak również w głębi i wyciągnąć właściwe wnioski. Każda grupa miała wybrać dowolne drzewo i narysować jego sylwetę, zwracając szczególną uwagę na wielkość i kształt jego korony. Następnie grupy kalkowały przy użyciu kartki i kolorowej kredy powierzchnię kory i kształt liści pochodzących z wybranych drzew. Kolejnym elementem było odnalezienie w zagajniku i wypisanie roślin, które znajdują się w poszczególnych warstwach. Na zakończenie zajęć w terenie uczniowie przy użyciu długiego sznurka stworzyli "żywy łańcuch pokarmowy". Przypomnieli sobie w ten sposób, że najważniejszym ogniwem łańcucha są rośliny, które są samożywne. Na podstawie symulacji ściętego drzewa, która spowodowała rozpad utworzonego łańcucha, zaobserwowali również jak łatwo można zaburzyć równowagę w przyrodzie. Dzieci były bardzo aktywne podczas zajęć i wykazały się znajomością wielu zagadnień przyrodniczych.
Po powrocie do szkoły uczniowie przy pomocy atlasów i na podstawie zebranych przez nich materiałów rozpoznawali gatunki drzew, które wybrali wspólnie w grupach. Na koniec dla rozluźnienia zagrali w grę "Odgadnij, w której warstwie lasu mieszkam i czym się żywię?"

Zdjęcia w naszej Galerii

/Tekst napisała pani Ewelina Olejak/


Rywalizujemy na płaszczyźnie informatyki z uczniami całej Europy i nie tylko.

   

24 października 2008r. dziesięciu uczniów z naszej szkoły uczestniczyło w Międzynarodowym Konkursie „Bóbr” z zakresu informatyki oraz technologii informacyjnej i komunikacyjnej. Chętni uczniowie z całej Europy i nie tylko, w tym samym czasie zasiedli przed komputerami i w napięciu czekali aż wybije godzina 12.00 – właśnie wtedy na stronie internetowej ukazało się hasło dostępu do testu wykonywanego samodzielnie przez uczestnika konkursu z pomocą komputera. Test składał się z kilkudziesięciu zadań, a rozwiązanie zadania polegało na wskazaniu dokładnie jednej z możliwych odpowiedzi przez kliknięcie na niej lub wykonaniu innych czynności z pomocą komputera, prowadzących do rozwiązania go. Potem nauczyciel w ograniczonym czasie musiał wysłać wyniki wszystkich uczestników zawodów na serwer organizatora konkursu. Rezultaty dla szkoły są już znane – najlepiej test rozwiązali: Aleksandra Stolarzewicz 80 pkt, Martyna Wala 76 pkt, Szymon Bartnicki 73 pkt. Wszystkim serdecznie gratuluję - jestem dumna z Waszych wyników - nauczyciel informatyki.

Teraz czekamy na podsumowanie konkursu przez organizatorów.

/Tekst napisała pani Danuta Uniwersał/


Szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy.
W miesiącu październiku panie Ewelina Olejak i Monika Krężelok przeprowadziły, w klasach I-VI pierwszą serię ćwiczeń z zakresu udzielania pierwszej pomocy, o której już wspominaliśmy na naszej stronie.
Oczywiście ćwiczenia zostały poprzedzone fachowymi wykładami na temat zasad udzielania pierwszej pomocy. Szczególną uwagę poświęcono na dokładne omówienie "Łańcucha Przeżycia" dzięki, któremu zwiększa się szansa na przeżycie wielu osób. Dzieci dowiedziały się, że aby udzielić pomocy należy się upewnić czy samemu jest się bezpiecznym w danej sytuacji. Przypomniały sobie również jak ważna jest znajomość numerów telefonicznych do poszczególnych instytucji w tym dwa najważniejsze: 999112.
Po części teoretycznej uczniowie mieli okazję zastosować wiedzę w praktyce. Na początek były to ćwiczenia w układaniu poszkodowanego w "pozycji bocznej ustalonej", w
 wypadku kiedy ten oddycha. Następnie zostały przeprowadzone serie ćwiczeń na manekinach z zastosowania resuscytacji. Dzieci uczyły się ile wdechów  i ucisków należy wykonać oraz jak wyznaczyć dokładne miejsce do ucisku. Przy okazji poznały również ciekawe przykłady z życia, kiedy to np. ich rówieśnik  uratował życie swojej mamie dzięki znajomości zasad udzielania pierwszej pomocy. Wszyscy uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach, zadawali pytania aby lepiej zrozumieć poznawaną tematykę i bardzo sumiennie podeszli do ćwiczeń praktycznych.
Oczywiście  szkolenia z udzielania pierwszej pomocy w naszej szkole  nadal będą trwać. Dodać również należy, że wszystkie materiały: manekiny, książeczki dla uczniów, a także tekturowe modele telefonów zostały przekazane naszej szkole w ramach akcji: "Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy" prowadzonej przez Jerzego Owsiaka.

Zdjęcia można zobaczyć w naszej Galerii

/Tekst napisała pani Ewelina Olejak/


Czy las musi być śmietnikiem?

Nasza szkoła stawia edukację ekologiczną na jednym z pierwszych miejsc, dlatego kolejny raz uczniowie klas I-III wyruszyli na sprzątanie świata. Pogoda w tym dniu wyjątkowo dopisała, a złota polska jesień ukazała się w całej krasie. Wchodząc do zagajnika zaparło nam dech w piersiach od barw, które  zagościły w lesie. Niestety nie wszyscy kochają naszą przyrodę, o czym świadczyły wszędobylskie śmieci. W kilkadziesiąt minut worki naszych uczniów zostały zapełnione papierkami, puszkami, plastikami, choć i czasem udało się wypatrzeć podgrzybka. Po wyjściu z zagajnika czekała na dzieci niespodzianka w postaci stadka saren na polanie, które przyglądały się nam z zaciekawieniem. Może cieszyły się z  porządków w ich królestwie. Słońce pięknie przygrzewało, a my udaliśmy się na tereny rekreacyjne. Tam również nie próżnowaliśmy  zapełniając śmieciami kolejne worki. Zmęczeni, ale zadowoleni ze swojej pracy wróciliśmy do szkoły. Myślę, że po takiej lekcji edukacji ekologicznej żaden z naszych dzieciaków nie pozostawi w lesie śmieci.

Zdjęcia zobacz w Galerii

/Tekst napisała pani Elżbieta Żmij/


Uczniowie o akcji "Sprzątanie świata"

Klasa V „Sprząta świat”

      Dnia dwudziestego drugiego października 2008 roku poszliśmy  sprzątać nasz mały janowicki świat. Wyszliśmy o godzinie 9:55. Celem naszego sprzątania był las wokół Pięciu Alei. W tej akcji  pomagała nam pani Dorota Borgieł i Jolanta Kuczyńska, z czego wynika, że obie panie również dbają o czyste środowisko. Panie rozdały nam rękawiczki i od razu ruszyliśmy w drogę.

      Gdy  wyszliśmy ze szkoły, wszyscy zaczęli zbierać śmieci i „biliśmy się’’ o najmniejszy papierek. Każdy był zaangażowany w sprzątanie. Towarzyszył nam  widok kolorowych liści spadających z drzew. Było pełno żołędzi. Po  dwóch godzinach pani oznajmiła, że musimy wracać. Uzbieraliśmy dwa worki śmieci. Nasz kolega Krzysiek razem z panią od polskiego poszedł zanieść śmieci na miejsce zbiórki.

      Gdy weszliśmy do szkoły, przebraliśmy się i zadzwonił dzwonek na przerwę. Myślę, że dzień był udany.

/Mirella Kubik kl.5/

Wyprawa po śmieci

22.10.08 przyłączyliśmy się do wspaniałej akcji "Sprzątanie świata". Szczytnym celem jest sprzątanie świata i pozostawienie go w czystości. A było co sprzątać. Śmieci było mnóstwo, jak widać na zdjęciach. Zostawiliśmy całą ulicę Kubika, Janowicką oraz część lasu janowickiego w czystości. Pogoda była wspaniała, a piękno jesiennego lasu i czyste powietrze sprawiły, że nie chciało się nam wracać z tej „wyprawy po górę śmieci”.

Zdjęcia zobacz w Galerii

/uczniowie klasy IV i VI/

    A oto kolejne teksty

 

Akacja „sprzątanie świata” odbyła się 22.10.08r. w janowickim lesie na Pięciu Alejach. W akcji uczestniczyli nauczyciele i uczniowie naszej szkoły. Wyznaczona trasa prowadziła obok starego przedszkola ulicami Janowicką i Kubika. Celem wyprawy było sprzątnięcie wszelkich śmieci w lesie. Pogoda nam dopisywała, ładnie wyglądały spadające kolorowe liście. Wśród śmieci znaleźliśmy stary telewizor, bieliznę, rury oraz inne „ciekawe” rzeczy. Myślę, że z powierzonego nam zadania wywiązaliśmy się wzorowo. Sprzątanie sprawiło mi wielką frajdę i satysfakcję, cieszę się, że mogłam w nim uczestniczyć.

            Uwinęliśmy się dosyć szybko z porządkiem w lesie, w nagrodę po powrocie do szkoły czekał na nas sprawdzian z przyrody. Popieram wszelkie takie akcje, gdyż wyrabiamy w sobie nawyk czystości i dbałości o nasze środowisko, w którym żyjemy na co dzień.

/Karolina Haręża/

22 października odbyła się akcja „Sprzątanie świata ”, w której uczestniczyli uczniowie naszej szkoły. Szliśmy ul. Janowicką, Kubika i Szkolną. Naszym celem było sprzątanie ulic, łąk, lasów i pól ze śmieci. Pogoda nam dopisywała, świeciło słońce, niebo było pokryte chmurami. Naszym celem było nie tylko sprzątanie świata, ale i zabawa. Można było też znaleźć grzyby, a nawet zbierać liście. Zebraliśmy ponad 15 dużych worów ze śmieciami. Gdy sprzątaliśmy świat, czułem dumę z tego, że możemy zadbać o nasze środowisko. Akcja zakończyła się powodzeniem, choć wszyscy byli zmęczeni. Warto organizować takie akcje, ponieważ pomagają środowisku i nam. Takie akcje powinny być organizowane na całym świecie nawet parę razy w roku. Nic jednak nie pomoże, jeśli dorośli nie zrozumieją, że las to nie miejsce na starą wykładzinę czy telewizor.

                                                                                                 /Kozieł Dominik/

Dziękujemy za tablicę informacyjną Panu Adamowi Wróblowi i wice-wójtowi Panu Arturowi Beniowskiemu. Teraz nie tylko my będziemy wiedzieć, jak należy zachować się w lesie.


Dziękujemy nauczycielom!

        Nowy Samorząd Uczniowski zorganizował akademię z okazji Dnia Edukacji Narodowej, która odbyła się 13 października. Przedstawienie zatytułowane było „Za trud, za serce, za uśmiech – nauczycielom dziękujemy”. Wykonawcy pięknym śpiewem i wierszami dziękowali swoim nauczycielom. Nie zabrakło humorystycznych akcentów, jakim były marzenia uczniów i deklaracje powrotu za dwadzieścia lat, aby umilić pracę swoim nauczycielom. Wiele radości wywołał też pokaz mody z propozycjami ubioru na co dzień dla nauczycieli. Największy entuzjazm wzbudziła Ekstrawagantka (Szymon Bartnicki!

        W trakcie przedstawienia uczniowie rozdali nauczycielom „jabłkowe ordery” z życzeniami zdrowia w ich ciężkiej pracy.

        Na zakończenie rozdano kwiaty z bibuły wykonane przez uczniów.

Uczniowie biorący udział w przedstawieniu to: Mirella Kubik, Patrick Wróbel, Krzysiu Dźwig, Ola Stolarzewicz, Patryk Dyrdoń, Paweł Kubica, Kacper Siwiec, Mateusz Olek, Paulina Michulec, Mariola Gola, Kasia Woźniak, Sara Wójcicka, Weronika Wala, Paulina Giercuszkiewicz, Basia Niemczyk, Szymon Bartnicki, Asia Sławińska, Natalia Jakubiec, Karolina Haręża, Ania Tańcula, Ola Zoń przygotowani pod opieką p. Agnieszki Czerwińskiej, oprawa muzyczna p. Eliza Szeliga.

Zdjęcia zobacz w Galerii

/Tekst napisała pani Agnieszka Czerwińska/


Nasi wspaniali PRACOWNICY!

Z okazji Święta Edukacji Narodowej wyróżniającym się pracownikom oświaty zostały przyznane nagrody. I tak Nagrody Wójta Gminy Bestwina otrzymali: Urszula Kal, Jolanta Kuczyńska i Elżbieta Małysz, a Nagrody Dyrektora ZSP Janowice otrzymali: Elżbieta Żmij, Monika Krężelok, Ewelina Olejak, Renata Matusik, Barbara Gołuszek, Anna Markiel, Kazimiera Foltak i Andrzej Nycz.

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy.


„...JESTEŚMY WESELI, PRAWDZIWI PIERWSZACY!”

13 października, z uśmiechem na twarzy i bijącym sercem, do szkoły wkroczyło dziesięcioro pierwszoklasistów. To właśnie tego dnia czekała ich wielka uroczystość – pasowanie na ucznia.

Przed uroczystością spotkali się jeszcze w klasie, by wziąć udział w ostatnich przygotowaniach, a później wraz z wychowawczynią, Elizą Szeliga, udali się na salę gimnastyczną, gdzie czekali na nich zaproszeni goście: dyrektor szkoły – pani Urszula Kal, przewodniczący Rady Rodziców – pan Paweł Dyrdoń, rodzice oraz dziadkowie uczniów klasy pierwszej.

Uroczystość rozpoczęła się inscenizacją z udziałem pierwszoklasistów, w którą włączyli się również uczniowie klasy drugiej przygotowani przez swoją wychowawczynię, panią Elżbietę Żmij. Dzieci wykazały się talentami: recytatorskim, aktorskim i wokalnym, co dowiodło ich dojrzałości szkolnej, a zarazem urzekło całą publiczność.

Po części artystycznej uczniowie klasy pierwszej złożyli uroczystą przysięgę, a pani dyrektor pasowała każdego z nich na ucznia i rozdała im ich pierwsze dokumenty – legitymacje szkolne. Pierwszoklasiści otrzymali ponadto pamiątkowe dyplomy, książeczki SKO oraz rogi obfitości, których zawartość została sprawdzona wkrótce po zakończeniu części oficjalnej.

Cała uroczystość przebiegła w przyjemnej, wręcz rodzinnej atmosferze, co udało się dzięki życzliwej współpracy osób w nią zaangażowanych.

Pierwszoklasistom życzymy samych sukcesów i mnóstwo radości w murach szkolnych i poza nimi!

Zdjęcia można zobaczyć w Galerii

/Tekst napisała pani Eliza Szeliga/


Byliśmy na spektaklu pt.: „Ania z Zielonego Wzgórza”

9 października klasa czwarta z p. J. Kuczyńską obejrzała spektakl pt.: „Ania z Zielonego Wzgórza”, który miał miejsce w BCK-u. Spektakl wyreżyserował Jerzy Batycki, scenografię stworzyła Małgorzata Komorowska, a muzykę skomponował Krzysztof Majewski. Duże emocje wywarła na mnie rola Ani zagrana przez Annę Konieczny. Czułam się tak, jakbym biegała z główną bohaterką po wrzosowiskach. Ciekawie odegrały też role Halina Polekowa-Maryla i Janina Buława-Małgorzata. Stroje aktorów były zróżnicowane i charakterystyczne dla epoki, w której żyła główna bohaterka. Scena dwupoziomowa była dostosowana do wystroju domu Mateusza i Maryli.

Spektakl wywarł na mnie duże wrażenie. Postanowiłam też przeczytać powieść L. M. Montgomery pod tym samym tytułem.

Sztuka wszystkim się podobała.

/Tekst napisała Mariola Gola kl.4/


Pierwsza pomoc

Panie Ewelina Olejak i Monika Krężelok ukończyły szkolenie „Ratujemy i uczymy ratować” w ramach Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzego Owsiaka. Szkolenie to miało na celu przygotowanie nauczycieli do  nauki udzielania pierwszej pomocy, a następnie przekazanie tej wiedzy uczniom klas I – III. Panie postanowiły efektywniej wykorzystać zdobytą wiedzę i otrzymany sprzęt, dlatego w ramach WDN 7 października przeszkoliły Radę Pedagogiczną. Każdy z nauczycieli miał możliwość praktycznego sprawdzenia swojej wiedzy i umiejętności.  Aby lepiej wykorzystać zdobyte umiejętności panie Krężelok i Olejak przeszkolą w najbliższym czasie także uczniów klas IV-VI.


VIII Światowy Dzień Marszu na Hrobaczą Łąkę

28 września siedemnaścioro śmiałków z Janowic wzięło udział w VIII Światowym Dniu Marszu na Hrobaczą Łąkę. Szczyt znany jest z pięknego widoku na Jezioro Międzybrodzkie i Kotlinę Żywiecką, a poprzez południowy wylot przełomu Soły na Babią Górę, Pilsko i inne szczyty Beskidu Żywieckiego.

Pogoda i humory dopisały. Wyruszyliśmy z Janowic wczesnym rankiem, autobusem nr 56, a następnie przesiedliśmy się do autobusu nr 11, którym to dojechaliśmy do przystanku Straconka – kościół. Stamtąd szlakiem niebieskim (3 godz.) ruszyliśmy na „Hrobaczą”. Niejeden dostał zadyszki, ale nikt się nie skarżył. W towarzystwie sympatycznego pana przewodnika dotarliśmy na szczyt, gdzie czekała na nas pyszna grochówka oraz odznaki i rajdowe koszulki.

Na drogę powrotną wybraliśmy szlak czarny. Na nim też spotkaliśmy żmiję zygzakowatą, którą ominęliśmy wielkim kołem. W Janowicach stawiliśmy się w komplecie, cali i zdrowi o 16.30.

Z niecierpliwością czekamy na kolejne wyjście w góry!

Marlena Mruczek, Ola Stolarzewicz, Kamila Kóska, Weronika Wala, Martyna Wala, Agnieszka Wojtyła, Patrick Wróbel, Bartek Kopaczka, Szymon Bartnicki, Mateusz Olek, Kacper Moc, Adrian Gajda, Tomek Krężelok, Kacper Krężelok, Jolanta Kuczyńska, Monika Krężelok

Zdjęcia można zobaczyć w naszej Galerii


I Ty możesz zostać Indianinem!

 

W myśl hasła: „przyjemne z pożytecznym” uczennice klasy szóstej przebrały się w stroje indiańskie, by ukoronować lekcje języka polskiego o tejże tematyce. Śmiechu było co niemiara! Być może jeszcze Winnetou, zawita do niejednego domu? A słowa takie jak tomahawk, tipi lub mustang zagoszczą w niejednym wypracowaniu.

/Tekst napisała pani Jolanta Kuczyńska/


Będę ambasadorem recyklingu 2008

Nasza szkoła zaangażowała się w realizację projektu Fundacji Ekologicznej "Silesia" -"Od Ciebie również zależy ochrona środowiska - popieraj recykling". Jest to kampania, celem której jest zapoznanie z koniecznością segregacji odpadów, dbanie o czystość naszego otoczenia, jak również oddawanie do recyklingu zużytych opakowań.

Uczniowie naszej szkoły będą zwracać się do Państwa o wsparcie naszej kampanii. Prosimy o zapoznanie się z przedstawianą deklaracją i podpisanie jej i wdrożenie w życie. W ten sposób przyczyniają się Państwo do zmniejszenia kosztów odzysku i recyklingu zużytych opakowań. Zapobiega to nadmiernemu wzrostowi cen produktów, a więc jest działaniem na rzecz i w interesie Państwa. Uczniowie dystrybuujący tę ulotkę biorą udział w Konkursie "Ambasador recyklingu w roku 2008" w ramach wyżej wymienionego projektu.

Zapraszamy i gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w kampanii ekologicznej!


TURNIEJ MINI PIŁKI NOŻNEJ

W środę 24.09.2008r odbył się w Bestwince turniej mini piłki nożnej, który był jednocześnie gminnymi eliminacjami w tejże dyscyplinie. Aura była nie sprzyjająca, ale zabawa przednia, całe szczęście na czas turnieju przestał padać deszcz. Organizator czyli pan Waldemar Fluder zadbał jednak o ciepłą herbatę i pożywną drożdżówkę. Nasza szkoła w gminnych eliminacjach zajęła 4 miejsce, a w całym turnieju 7. Każdy uczestnik turnieju otrzymał nagrodę w postaci dyplomu i słodkości, a za pierwsze 3 miejsca były medale i nagroda rzeczowa.

/Tekst napisała pani Monika Krężelok/


BIEGI PRZEŁAJOWE

W poniedziałek 22.09.2008r., w Bestwinie odbyły się gminne eliminacje w biegach przełajowych dziewcząt i chłopców. Walka była zacięta do ostatnich metrów, zawodnicy wpadali na metę i resztką sił przekazywali pałeczkę kolejnemu  zawodnikowi z drużyny. Mimo ogromnego wysiłku każdego z uczestników wspieranych dopingiem przede wszystkim swoich nauczycieli, tylko dwie pierwsze drużyny zarówno chłopców jak i dziewcząt kwalifikowały się do zawodów powiatowych. Naszej drużynie dziewcząt się to udało gdyż zajęła drugie miejsce przegrywając tylko ze szkołą  podstawową z Kaniowa. Ogólne wyniki przedstawiają się natomiast następująco:

      Chłopcy                                                  Dziewczyny

1.Bestwina                                                1.Kaniów

2.Bestwinka                                               2.Janowice

3.Kaniów                                                   3.Bestwina

4.Janowice                                                

/Tekst napisała pani Monika Krężelok/


Jak ułatwić sobie pracę na języku polskim i nie tylko, czyli mapa plastyczna

 

Aby ułatwić sobie pracę (opowiadanie o wakacjach) uczniowie klasy czwartej wykonali prace plastyczne w dowolnej technice. Prace miały być plastycznym planem do opowiadania(by nie zapomnieć o szczegółach). Pomysł się sprawdził, gdyż uczniowie z lekkością opowiadali o wakacyjnych przygodach. Muszle, piasek, widokówki i mapki przywołały lipcowo-sierpniowe wspomnienia

Zdjęcia zobacz w Galerii

 

/Tekst napisała pani Jolanta Kuczyńska/


Uroczyste rozpoczęcie Roku Szkolnego 2008/2009.

    1 września uczniowie jak co roku wrócili do szkoły i jak nakazuje tradycja,  rozpoczęli nowy rok szkolny mszą świętą, a następnie uroczystą akademią.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się dyrektor Gminnego Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli  Arkadiusz Maj, sołtys Janowic Jan Stanclik oraz radni Gminy Bestwina:  Stanisław Nycz, Jerzy Borutka, Andrzej Wojtyła. Uroczystość rozpoczęła pani dyrektor minutą ciszy, którą uczciła 69. rocznicę wybuchu II wojny światowej, następnie krótkim przemówieniem, w którym powitała gości, pierwszoklasistów i nowych uczniów. Następnie rozpoczął się występ uczniów klasy III, wspieranych dzielnie przez uczennicę klasy I, przedszkolaka oraz reprezentanta kl.V. Uczniowie wspominali miło spędzone wakacje, miejsca, które zwiedzili, poprzedni rok szkolny. Przy okazji starsi koledzy powitali pierwszoklasistów, tłumacząc w żartobliwy sposób, że "szkoła wcale nie jest taka straszna". Mamy nadzieję, że nowy rok szkolny okaże się równie udany dla naszych uczniów jak poprzedni, a być może nawet bardziej obfity w sukcesy.

        Nauczycielom życzymy wytrwałości i cierpliwości oraz uśmiechu na twarzy,

        a co do uczniów:

Zdjęcia zobacz w Galerii

/Tekst napisała pani Ewelina Olejak/